Potrebni saveti u vezi sa kupovinom konfiguracije...

dakyorlando

A picker, a grinner, a lover, and a sinner
Moderator
Poruka
40.095
Moja konfa je totalno zastarela - matična AGP, hard diskovi ATA, USB 1.0, procesor 1500+ (tj. radi na 1.29 GHz), grafička Radeon 9200SE 128MB... drugim rečima, zrela je da se menja ako mislim da igram najnovije igrice (a mislim:)).

Dakle, planiram da pazarim novo kućište, sa novom konfiguracijom, pa mi treba par saveta kako da što bolje uložim novac, te da bar par godina ne moram ništa da nadograđujem.

Ono što ne kupujem su monitor, tastatura, sluške, miš, zvučnici, znači sve što već imam.

Nova konfa mora da bude jaka, što bi rekli "zver", da na njoj mogu da poteram Sims 3, GTA IV, Crysis, NBA 2010 (kad izađe), bar na normalnim grafičkim stavkama. Znači, što jače komponente za uložen novac.

E, sad, pitaćete me koliki mi je budžet za novu konfu. On nije fiksan, ali ne bi trebalo da pređe nekih 500€ - to je neki maksimum koliko mogu da izdvojim.

Dakle, želeo bih vaše predloge - šta mi je najbolje i najisplativije da nabavim? Na šta da obratim pažnju - na procesor (da ima četiri jezgra), grafu (da ima 1GB), RAM (da bude nekih 4GB) ili nešto četvrto? Svaki predlog je dobro došao.

P.S.: i još jedno pitanje: da li bih, i šta, od komponenti iz starog kućišta mogao da iskoristim? RAM memoriju, TV karticu...? (rezač ne mogu, on mi crkava i njega moram da menjam u svakom slučaju)
 
Iz starog racunara nazalost nista ne mozes da iskoristis za novi racunar zbog nekompatibilnosti starih i novih komponenti ali mozes te stare delove da prodas i te pare dodas za kupovinu novog...mislim da za stari mozes da dobijes nekih 40ak evrica maximum sto ce ti taman dobro doci ako ti zafali koji dinar za neku novu komponentu...
 
Poslednja izmena:
Evo mog predloga (inace ja sam vise za konfiguraciju baziranu na intelu ali za tvoje potrebe u smislu racunara za malo duzi vremenski period intel bi bio dosta skuplji) tako da....

Procesor

AMD PHE-X4 920 BOX
CPU s.AM2+, Phenom x4, 2.8GHz Quad-Core, 8MB Total Cache 13.800din.

Maticna ploca

Biostar TA790GX A3+, AM3, AMD 790GX / SB750, HT3.0/ 5.2G, AMD 140 processor support, BIOSTAR G.P.U, VGA (Radeon HD 3300 with 128MB Side-port memory, DX10, Max. Share 512MB), ATI Hybrid & CrossfireX, H
9.690din.

Memorija

2x2 GB DDR3 1333MHz CL9 / KVR1333D3N9-2G KINGSTON 5.600din

Hard Disk

WD WD6400AAKS
HDD 640GB, 7200rpm, 3.5, SATAII, 16MB, Caviar Blue 4.700din.

DVD RW

LG GH22NS30-RBB
DVD R Super Multi 22X, SATA, SecurDisc, Silent Play, Dual Layer, Black, Bare Bulk

1800din.

Graficka

VGA SAPPHIRE - ATI Radeon HD4850 GDDR3 1024MB - VAPOR-X
VAPOR-X HD4850 1G GDDR3 PCI-E HDMI / DVI-I / VGA, Dual Slot VCT Cooler; 32 x 32 GDDR3 256-bit; 650MHz / 1000MHz, LITE

11.125din.

Kuciste

LC Power ATX Midi Tower, 914B, 550W 12cm fan
5.130 din.


Memoriju i hard disk mozes kasnije promeniti bez nekog veceg ulaganja novca i modifikacije konfiguracije...cena ddr3 memorije ce drasticno pasti pa kasnije mozes uzeti jos 2x2 gb ako ti bude bilo potrebno...isto vazi i za hdd...Sto se tice grafike opredelio sam se za Ati-ja posto ova ploca podrzava 2 graficke u croosfire modu pa mozes kasnije uzeti jos jednu povezati ih i imati zversku grafiku....Po nekoj mojoj racunici ovo sto sam ti sastavio treba da izadje na oko 51000-52000 to je taman tvojih 500evra plus ovo sto dobijes za stari racunar koji evric gore-dole...
 
Ovo tvoje rešenje za grafiku, Miloše, čini mi se kao definitivno najbolje: 1GB grafičke memorije i plus, kažeš, mogu da nadodam još jednu kartu... ko bog! :ok:

BTW kakva je razlika između crossfire moda i SLI moda? Čuo sam da i taj SLI podržava dve grafe ili tako nešto...

Stari komp neću da prodam; uzeće ga matorci za svoje potrebe (mislio sam da bar TV kartu uzmem iz njega i ubacim u novi)

I još nešto: da će ova konfa moći da se nađe u radnjama u BG? (da se ne desi da kažu da nemaju pola komponnti koje mi trebaju)
 
Moze da se nadje naravno u Bg-u odatle sam i gledao cene ali razlicite su radnje u pitanju...Sto se tice Sli moda to ti je isto kao i Crossfire s tim sto se Sli odnosi na povezivanje Geforce kartica a Crossfire na Ati graficke kartice...neke jake ploce imaju varijantu vezivanja i po 3 kartice u sli/crossfire mod ali to je za sada dosta skupo...Ploca koju sam ti ja predlozio podrzava Crossfire tako da obavezno kupi Ati-ja tj., karticu koju sam ti predlozio ili neku slicnu da bi posle mogao da uzmes jos jednu i da ih povezes u crossfire...cak ne moras da kupis istu karticu samo je bitno da je Ati, da ima podrsku za crossfire i da bude iz iste serije tj. 4xxx.....Tv karticu ces naravno moci da ubacis u novi racunar posto ona ide u pci slot koji imaju sve ploce kako starije tako i novije
 
Evo i moj prijedlog:
AMD Phenom II X3 720, 2.8GHz Box Black Edition
Cena: 11.540 din.

Matične ploče
Biostar TA790GX A3+
Cena: 10.570 din.

Memorije
2 x 2GB DDR3 OCZ 1600MHz Platinum, OCZ3P16004GK
Cena: 7.370 din.

Grafičke kartice
Gainward ATI 4850, 512MB DDR3, poboljsano hladjenje
Cena: 7.260 din.

DVD+RW & Blu Ray
DVD+-RW Samsung SH-S223F/BEBE
Cena: 1.710 din.

Kućista
LC Power ATX Midi Tower, 914B, 550W 12cm fan
Cena: 5.130 din.

Hard diskovi
640GB WD 6401AALS Black, 32 MB Cache, 7200 RPM
Cena: 6.300 din.
Ukupna cena: 49.880 din.

E sad ako hoces Quad-Core onda bi mora da se odreknes ddr3 memorije, pa bi to onda izgledalo ovako:
AMD Phenom II 940 3.0GHz, Box Black Edition
Cena: 15.810 din.

Matične ploče
Biostar TA790GX A2+
Cena: 8.440 din.

Memorije
2 x 2GB DDR2 OCZ, 1066MHz Gold
Cena: 5.230 din.
Ovo ostalo sve isto, a cijena ti dodje potpuno ista. I neces pogrijesiti ni sa jednom ni sa drugom, ali moj glas svakako ide za ovu drugu kombinaciju, jer ddr3 nije nesto znatno brzi od ddr2...
 
Milose ne moze 920 i DDR3 memorija nikako, taj procesor je AM2+ i nema ddr3 memorijski kontroler. Moze recimo x3 720, a od x4 imaju 945 i 955 koji mogu sa ddr3 memorijom da rade.

Ok zurio sam pa nisam pogledao detaljno sve specifikacije ...onda izmena za procesor

AMD Phenom II PHE-720BOX X3
AM3 / 2.8 GHz / 6 MB / 64-bit / BLACK Edition 11,440din.

Ovaj procesor nije nista slabiji od onog koji sam pre toga naveo a kao sto kaze richa mozes kasnije kada (i ako ) ti bude potrreban jaci da kupis neki iz Phenom II x4 serije modeli 945 ili 955 oni su sada malo skuplji (od 17.500 pa na vise)ali dok se izigras na ovom pasce i njima cena a sigurno ce se pojaviti jos bolji....
Izvinjavam se jos jednom na gresci...
@richa hvala za ispravku
 
Ako moze da izdvoji sto da ne, ali onda to trazi jace napajanje koje bi minimalno trebalo da ima 600-650 W, a koje nije ni malo jeftino. Tako da onda dolazimo do cifre od 150 eura vise nego sto je planirao.
Moj prijedlog je da uzme za sad samo jednu, koja moze da gura sve igre koje imaju na trzistu, a ovih kartica ce biti u buducnosti ovako jeftinih pa ce poslije mocu da ugura jos jednu, ako mu zatreba.
 
Sto se tice ddr memorije ja sam ipak za ddr3 s obzirom da uzima konfiguraciju koju bi gurao na duze ddr3 memorija ce postati standard za par meseci...a vec sada nije puno skupa ne vidim bas potrebu za OCZ-om na 1600mhz jer je dosta skup mislim da mu je sasvim dovoljna ddr3 na 1333mhz kasnije ce padati cena pa moze kupiti jacu...biutno je da ima osnovu koja ima buducnost u smislu nadogradnje i podrske za novije komponente...
 
Sto se tice ddr memorije ja sam ipak za ddr3 s obzirom da uzima konfiguraciju koju bi gurao na duze ddr3 memorija ce postati standard za par meseci...a vec sada nije puno skupa ne vidim bas potrebu za OCZ-om na 1600mhz jer je dosta skup mislim da mu je sasvim dovoljna ddr3 na 1333mhz kasnije ce padati cena pa moze kupiti jacu...biutno je da ima osnovu koja ima buducnost u smislu nadogradnje i podrske za novije komponente...

Slazem se sa tobom u vezi toga, ali covjek ako hoce Phenom II x4 (quad-core) onda ce ici ili na ddr2 ili ce izdovjiti koju paru vise za memoriju (mada je mala razlika u cijeni), maticnu plocu i procesor. A Phenom X3 720 je odlicna kupovina i sluzice ga odlicno, pa kasnije po potrebi moze da ubaci recimo Phenom II x4 955, ova Biostar 790GX A3+ ce to podrzati...

Ajd da sacekamo misljenje postavljaca teme, pa da vidimo sta dalje....
 
Ajd da sacekamo misljenje postavljaca teme, pa da vidimo sta dalje....

Evo mišljenja...

cak ne moras da kupis istu karticu samo je bitno da je Ati, da ima podrsku za crossfire i da bude iz iste serije tj. 4xxx.....

Znači da je ATI, da ima crossfire podršku i da je iz serije 4xxx. Got it.

Sad kad već imam prilike (čitaj love) mogao bih odmah da pazarim grafu od 1GB, ili dve od po 512MB, ko zna kad ću opet imati priliku (sigurno će proći bar godinu dana dok ne dobijem opet neku veću lovu)...

Tv karticu ces naravno moci da ubacis u novi racunar posto ona ide u pci slot koji imaju sve ploce kako starije tako i novije

Ali moja matična je AGP, pretpostavljam da je i TV karta takva. Izgleda da neću moći nju da ćušnem u novu konfu... :neutral:

DVD+RW & Blu Ray
DVD+-RW Samsung SH-S223F/BEBE
Cena: 1.710 din.

Ne treba mi podrška za Blu Ray u skorijoj budućnosti.

Prvo što će sigurno proći još X godina dok se ne odomaće kopije tih diskova (za originale se nema), drugo što moj LG Flatron W2234S ne podržava visoku definiciju (pa ni Blu Ray; ispravite me ako grešim), a treće što sam sasvim zadovoljan kvalitetom DVD-ja.

E sad ako hoces Quad-Core onda bi mora da se odreknes ddr3 memorije

Znači, četvorojezgarni procesori ne funkcionišu u ddr3 memoriji? To nisam znao... :think:

Pa znaš kako, meni je najbitnije da je procesor dovoljno brz. I kakvoća je bitna. A ovako laički pretpostavljam da je više jezgara = veća kakvoća i brzina procesora.

Ovo ostalo sve isto, a cijena ti dodje potpuno ista. I neces pogrijesiti ni sa jednom ni sa drugom, ali moj glas svakako ide za ovu drugu kombinaciju, jer ddr3 nije nesto znatno brzi od ddr2...

Da, čuo sam da je tako... Pa dobro, ako ću četvorojezgarni procesor, onda neka bude ddr2... nadam se samo da neće već za dve-tri godine biti "e ne možeš više sa ddr2, moraćeš da nabavljaš ddr3".

Slazem se sa tobom u vezi toga, ali covjek ako hoce Phenom II x4 (quad-core)

...a hoću... ;)

onda ce ici ili na ddr2 ili ce izdovjiti koju paru vise za memoriju (mada je mala razlika u cijeni), maticnu plocu i procesor. A Phenom X3 720 je odlicna kupovina i sluzice ga odlicno, pa kasnije po potrebi moze da ubaci recimo Phenom II x4 955, ova Biostar 790GX A3+ ce to podrzati...

Znači, dilema je da li četiri jezgra a ddr2 ili tri jezgra a ddr3? Ja bih ono što je rešenje "na duže staze", a to znači da sam miran i da bar par godina ne moram ništa da budžim...
 
Taj q8200 nema sta da trazi pored ovih Phenoma, dakle to u startu otpada....

E sad mene interesuje, posto kazes da sad imas para, da li i dalje stoji cifra od tih 500 eura ili bi se to moglo jos malo povecati???
Ako je u pitanju 500e, onda nemoj da razmisljas o dve grafe, ne moze da se uklopi.
E sad treba da znas da za monitor od 22" nije nepohodna graficka sa 1GB memorije. Ova preporucena Gainward 4850 512MB po cijeni koja je i vise nego primamljiva, ce da ti zavrsi posao u bilo kojoj igri...
Evo sad gledam moze da se uklopi i Phenom II X4 945 zajedno sa ddr3 memorijom za malo vise para... Pogledaj ovo pa reci da li ti odgovara:

AMD Phenom II X4 945, 3.0GHz/8MB 64Bit BOX
Cena: 17.940 din.

Matične ploče
Biostar TA790GX A3+
Cena: 10.570 din.

Memorije
2 x 2GB DDR3 Geil PC1333
Cena: 5.130 din.

Grafičke kartice
Gainward ATI 4850, 512MB DDR3, poboljsano hladjenje
Cena: 7.260 din.

DVD+RW & Blu Ray
DVD+-RW Samsung SH-S223F/BEBE
Cena: 1.710 din.

Kućista
LC Power ATX Midi Tower, 914B, 550W 12cm fan
Cena: 5.130 din.

Hard diskovi
640GB WD 6401AALS Black, 32 MB Cache, 7200 RPM
Cena: 6.300 din.
Ukupna cena: 54.040 din.

Ovo bi ti bila najbolja opcija i razmisli ozboljno o ovom... Kasnije kad igre budu postale prezahtjevne za ovu grafu, ubacis jos jednu u crossfire i jace napajanje i opet si miran na duzi period. (ova grafa ce te moci sluziti taman tih godinu dana, mozda i vise, sve zavisi koliko si zahtjevan gejmer). Ja imam ovakvu graficku i nema igre koja ne radi na max (nisam samo GTA IV probao, jer ne volim taj tip igara, a imam slabiji procesor dosta nego sto tebi preporucujem)

Edit: ZAboravih da ti kazem da ce TV karta da ti ide i na novu konfu, posto je ona PCI slot, a to ima na svim vrstama ploca... I Phenom II procesori mogu sa ddr3 memorijom, a to su 945 i 955. 920 i 940 ne mogu jer nisu AM3 nego AM2+...
 
Poslednja izmena:
Ja sam sad bio u jednoj Comtrade radnji i tamo mi rekoše da za 500€ ne mogu da nabavim komp sa četvorojezgarnim procesorom, 4GB rama i crossfire režimom, a da konfa koja bi poterala sve nove igre (akcenat je na "sve", mada ću ja da igram tek nekoliko) košta preko 1000€.

A onda odem u PC4U (gde i planiram da pazarim konfiguraciju) i tamo mi kažu sasvim druge stvari. Kažu, za petsto evrića možda neću moći da pazarim neku ne znam kakvu zver od mašine, ali sasvim dobru konfu koja bi se bez problema nosila sa najnovijim naslovima, kažu, svakako ću dobiti. Samo mi rekoše da sastavim listu komponenti koje me zanimaju (znači od svega po najmanje dve-tri komponente), pa da se dogovorimo šta bi sve ušlo u konfiguraciju koju ću da naručim.

Rekli su mi da je za moje gejmerske zahteve najbolje da uzmem AMD procesor i ATI grafu. Kažu da nije svejedno ni koja će matična biti, i da se cene matičnih kreću u dosta širokom rangu - od pedesetak pa sve do dvesta i više evra.

E sad mene interesuje, posto kazes da sad imas para, da li i dalje stoji cifra od tih 500 eura ili bi se to moglo jos malo povecati???

Moglo bi, ali naglašavam to "malo". Znači 520, 530, možda 550€.

Ako je u pitanju 500e, onda nemoj da razmisljas o dve grafe, ne moze da se uklopi.

Ne, pazi: nisam ja hteo odmah da pazarim dve grafe, nego da imam matičnu i grafu koje podržavaju crossfire, da mogu jednog dana (za par godina), kad ustreba, da pazarim još jednu kao pojačanje. Ne bih, kad jednog dana budem kupio novu, da je stavim mesto stare a staru da bacim; bolje da stara ostane pa da ona i nova rade zajedno. Zar ne?

E sad treba da znas da za monitor od 22" nije nepohodna graficka sa 1GB memorije. Ova preporucena Gainward 4850 512MB po cijeni koja je i vise nego primamljiva, ce da ti zavrsi posao u bilo kojoj igri...

Možda sad nije neophodna, ali za neku godinu će možda da izbace neku igru koju ću hteti da igram, a koja će... pa, možda neće baš zahtevati 1GB grafičke memorije, ali bi na njoj radila najbolje. Želim da budem spreman za tako nešto.

Evo sad gledam moze da se uklopi i Phenom II X4 945 zajedno sa ddr3 memorijom za malo vise para... Pogledaj ovo pa reci da li ti odgovara:

AMD Phenom II X4 945, 3.0GHz/8MB 64Bit BOX
Cena: 17.940 din.

Matične ploče
Biostar TA790GX A3+
Cena: 10.570 din.

Memorije
2 x 2GB DDR3 Geil PC1333
Cena: 5.130 din.

Grafičke kartice
Gainward ATI 4850, 512MB DDR3, poboljsano hladjenje
Cena: 7.260 din.

DVD+RW & Blu Ray
DVD+-RW Samsung SH-S223F/BEBE
Cena: 1.710 din.

Kućista
LC Power ATX Midi Tower, 914B, 550W 12cm fan
Cena: 5.130 din.

Hard diskovi
640GB WD 6401AALS Black, 32 MB Cache, 7200 RPM
Cena: 6.300 din.
Ukupna cena: 54.040 din.

Ovo bi ti bila najbolja opcija i razmisli ozboljno o ovom... Kasnije kad igre budu postale prezahtjevne za ovu grafu, ubacis jos jednu u crossfire i jace napajanje i opet si miran na duzi period.

Upravo to i želim: da imam jedno mesto u crossfire spremno da jednog dana primi novu grafu, kad igre postanu prezahtevne.

Nije loše rešenje, dodaću ga kao opciju na svoju listu. Ali HDD ne mora da bude tako velik; zadovoljio bih se i sa 500, pa i 320GB, ako će to da snizi cenu. A osim svoja dva stara HDD-a od po 80GB, imam i jedan eksterni HDD (koga zovem "tabakera" jer liči na nju :D) od 320GB. On će dobro doći kad budem prebacivao svoje podatke na novi komp, odnosno na novi HDD.

I ko što već rekoh: ne treba mi Blu Ray podrška. Samo jedan dobar kvalitetan DVD-RW, koji naravno može i da reže sve vrste DVD diskova. A koji bi potrajao bar neke tri godine. Evo, ja već tri godine imam jedan ASUS DVD rezač koji je tek sad počeo nešto da se bataljuje; ne čita neke diskove, a jedan DVD nije narezao kako treba. To jest, narezao je, ali je nešto zeznuo kod verifikacije podataka posle rezanja (spominjao je neke loše sektore i njihove brojeve) i propao je ceo DVD. Pretpostavljam da se pohabao: moj prethodni čitač (rezao je samo CD-ove a ne i DVD-jeve) je trajao samo dve godine.

(ova grafa ce te moci sluziti taman tih godinu dana, mozda i vise, sve zavisi koliko si zahtjevan gejmer). Ja imam ovakvu graficku i nema igre koja ne radi na max (nisam samo GTA IV probao, jer ne volim taj tip igara, a imam slabiji procesor dosta nego sto tebi preporucujem)

Ja bih voleo grafu koja će me služiti više, bar dve godine. Možda i posle toga neću baš biti u mogućnosti da si priuštim drugu grafu, pa bi valjalo da može da potera igre koje onda budu izlazile makar na nižim detaljima... pa neka takva grafa i košta malo više.

Edit: ZAboravih da ti kazem da ce TV karta da ti ide i na novu konfu, posto je ona PCI slot, a to ima na svim vrstama ploca... I Phenom II procesori mogu sa ddr3 memorijom, a to su 945 i 955. 920 i 940 ne mogu jer nisu AM3 nego AM2+...

Onda super, neću morati i za nju da se ispružim... :ok:

Intel Core2Quad Q8200, Box, 2.33GHz, quadcore
DVD+-RW Pioneer 216D
320GB WD, SATA2, 7200rpm, 16MB
GigaByte GA-EP45-DS3L
LC Power ATX Midi Tower, 914B, 550W 12cm fan Lite
Gainward GTX260, 896MB, Golden Sample
2 x 2GB DDR2 Geil PC800 Ultra kit

51.000

evo ti :p

Hvala za predlog, uzeću i njega u obzir tj. dodaću komponente iz ove konfiguraciju na listu...
 
Prvo, nije u pitanju nikakva podrska za blu ray, nego je to sasvim obican DVD rezac, samo sto tu pise tako.
Sto se tice grafe, tesko da ces naci nesto sto ce ti trajati 2 god. posto ta tehnologija tako brzo napreduje da graficke zastare i prije nego sto mislis, Evo sad imamo veoma jake graficke karte koje su 200+ eura, a na jesen izlaze nove graficke i iz ATI-a i nVidia-e koje ce za dorucak da jedu ove postojece kartice. Ja tebi preporucujem da uzmes ovu jer je definitivno najbolja kupovina sa ovom cijenom.
Mislim mozes ti da uzmes i ati 4890 koja je preko 200 eura, ili nVidia gtx280, koja je jos skuplja, ali se stvarno ne isplati osim ako nemas para na bacanje... Evo saljem ti na PM gdje sve ove komponente imaju po ovim cijenama. Nazoves ih, narucis, dodjes sutra i pokupis...
 
Prvo, nije u pitanju nikakva podrska za blu ray, nego je to sasvim obican DVD rezac, samo sto tu pise tako.

Svašta. Što onda pišu blu ray kad nema veze s tim?!

Sto se tice grafe, tesko da ces naci nesto sto ce ti trajati 2 god. posto ta tehnologija tako brzo napreduje da graficke zastare i prije nego sto mislis, Evo sad imamo veoma jake graficke karte koje su 200+ eura, a na jesen izlaze nove graficke i iz ATI-a i nVidia-e koje ce za dorucak da jedu ove postojece kartice. Ja tebi preporucujem da uzmes ovu jer je definitivno najbolja kupovina sa ovom cijenom.

Svestan sam ja toga, zato kažem da bih želeo da imam taj crossfire sistem, sa jednom grafom, i da onda za neku godinu, kad igre budu zahtevale veću snagu grafa, uzmem još jednu koja će da bude pojačanje ovoj prvoj.
 
Posto nisam juce popodne bio tu da vam odgovorim evo ovako....Po mom misljenju najbolja opcija ti je za procesor phenom II X3 sa ddr3 memorijom tacnije AMD Phenom II X3 720, 2.8GHz Box Black Edition
Cena: 11.540 din.

Matične ploče
Biostar TA790GX A3+
Cena: 10.570 din.
...a zasto: procesor mozes kasnije promeniti bez promene ploce mozes uzeti Phenom II X4 945/955
U drugom slucaju
AMD Phenom II 940 3.0GHz, Box Black Edition
Cena: 15.810 din.

Matične ploče
Biostar TA790GX A2+
Cena: 8.440 din.

imaces plocu sa podrskom za ddr2 koji je vec zasao u zenit tako da ako hoces da predjes sa ddr2 na ddr3 memoriju (sto ces kad tad morati da uradis jer ce ddr3 SIGURNO postati standard za otprilike 6 meseci)moraces da menjas plocu a to ti je onda mnogo vec trosak posebno sto bi morao da menjas plocu koja je crossfire...

i tu ne bi trebao mnogo da se dvoumis...za sada ti je vise nego dovoljan trojezgarni procesor a kad bude potrebe za jacim uzmi 945/955 ili mozda neki i jaci koji se pojavi a svi ce imati podrsku za ddr3

Sto se tice graficke ako imas para richa je dao odlican predlog mozes uzeti dva ati radeona 4850 sa po 512 ako imas koji dianr vise ako ne mozes uzeti samo jednu od 512 ili 1gb pa posle dokupiti jos jednu...graficku je najlakse promeniti :-)

Drugi savet ako imas nekog da ti sastavi racunar kupi sve delove odvojeno mislim na razlicitim mestima ustedeces tako i do 50evra...ne bi bilo lose samo da procesor i maticnu kupis na istom mestu cisto zbog servisa i garancije...Ovo ti govorim zbog toga sto cene nekih komponenti drasticno variraju na razlicitim mestima...i jos jedna stvar izbegavaj kupovinu komponenti u radnjama tipa comtrade, pc4u itd. te najvece radnje su po pravilu najskuplje i imaju katastrofalan servis ii jos mnogo stosta sto ne bih iznosio ovde na forumu...E da jos nesto mislim da je ova kombinacija mog i richa-nog predloga najbolja

AMD Phenom II X4 945, 3.0GHz/8MB 64Bit BOX
Cena: 17.940 din.

Matične ploče
Biostar TA790GX A3+
Cena: 10.570 din.

Memorije
2 x 2GB DDR3 Geil PC1333
Cena: 5.130 din.

Grafičke kartice
Gainward ATI 4850, 512MB DDR3, poboljsano hladjenje
Cena: 7.260 din.

DVD+RW & Blu Ray
DVD+-RW Samsung SH-S223F/BEBE
Cena: 1.710 din.

Kućista
LC Power ATX Midi Tower, 914B, 550W 12cm fan
Cena: 5.130 din.

Hard diskovi
640GB WD 6401AALS Black, 32 MB Cache, 7200 RPM
Cena: 6.300 din.
Ukupna cena: 54.040 din.


i najpovoljnija...sa dve izmene optika mi se bas i ne dopada samsung nije toliko pouzdan bolje mozda da uzmes lg-ja koji sam ti predlozio jos na pocetku...a hdd mozes da nadjes i malo jeftinije bar nekih 6-7evra
 
Poslednja izmena:
Po mom misljenju najbolja opcija ti je za procesor phenom II X3 sa ddr3 memorijom tacnije AMD Phenom II X3 720, 2.8GHz Box Black Edition
Cena: 11.540 din.

Matične ploče
Biostar TA790GX A3+
Cena: 10.570 din.
...a zasto: procesor mozes kasnije promeniti bez promene ploce mozes uzeti Phenom II X4 945/955

Da li to znači da ću bez muke moći samo da uzmem novi procesor i zamenim ga starim (tj. dam nekom da ga zameni jer nisam siguran da bih znao to sam da uradim) bez nekih dodatnih komplikacija i menjanja drugih delova hardvera?

Matične ploče
Biostar TA790GX A2+
Cena: 8.440 din.

imaces plocu sa podrskom za ddr2 koji je vec zasao u zenit tako da ako hoces da predjes sa ddr2 na ddr3 memoriju (sto ces kad tad morati da uradis jer ce ddr3 SIGURNO postati standard za otprilike 6 meseci)moraces da menjas plocu a to ti je onda mnogo vec trosak posebno sto bi morao da menjas plocu koja je crossfire...

Zar nije onda bolje da odmah uzmem matičnu sa podrškom za ddr3? A vidim da si mi već preporučio procesor i grafu koji u imenu imaju "ddr3"...

Sto se tice graficke ako imas para richa je dao odlican predlog mozes uzeti dva ati radeona 4850 sa po 512 ako imas koji dinar vise ako ne mozes uzeti samo jednu od 512 ili 1gb pa posle dokupiti jos jednu...graficku je najlakse promeniti :-)

Ne moraju odmah da budu dve grafe (a i nisam siguran da će se naći još neki dinar više), dovoljno je da za početak bude jedna od 512MB ili još bolje 1GB, a da jedno mesto u crossfire modu bude spremno da jednog dana tu nalegne neka nova kartica koja će da se "pridruži" ovoj prvoj... Mislim, zamislite da komp već ima grafu sa 1GB memorije, a za neku godinu tu dođe još jedna od 1GB a možda i od više? Znam da memorija nije presudna, ali grafika od 2GB i više ne može da ne bude zverska, pa čak i za standarde koji će vladati za tri-četiri godine...

Drugi savet ako imas nekog da ti sastavi racunar kupi sve delove odvojeno mislim na razlicitim mestima ustedeces tako i do 50evra...ne bi bilo lose samo da procesor i maticnu kupis na istom mestu cisto zbog servisa i garancije...Ovo ti govorim zbog toga sto cene nekih komponenti drasticno variraju na razlicitim mestima...i jos jedna stvar izbegavaj kupovinu komponenti u radnjama tipa comtrade, pc4u itd. te najvece radnje su po pravilu najskuplje i imaju katastrofalan servis i jos mnogo stosta sto ne bih iznosio ovde na forumu...

Znaš kako, ipak ću radije da dam 50€ nego da se cimam na sto mesta. Posebno što nisam uspeo da nađem puno prodavnica kompjuterske opreme (dobro, sigurno da ih ima u centru BG-a, ali stvarno me mrzi da se cimam).

Pa gde da kupujem komponente ako ne treba u tim radnjama? I iznesi slobodno šta je to "još mnogo štošta" što imaju? ;)

E da jos nesto mislim da je ova kombinacija mog i richa-nog predloga najbolja

AMD Phenom II X4 945, 3.0GHz/8MB 64Bit BOX
Cena: 17.940 din.

Matične ploče
Biostar TA790GX A3+
Cena: 10.570 din.

Memorije
2 x 2GB DDR3 Geil PC1333
Cena: 5.130 din.

Grafičke kartice
Gainward ATI 4850, 512MB DDR3, poboljsano hladjenje
Cena: 7.260 din.

DVD+RW & Blu Ray
DVD+-RW Samsung SH-S223F/BEBE
Cena: 1.710 din.

Kućista
LC Power ATX Midi Tower, 914B, 550W 12cm fan
Cena: 5.130 din.

Hard diskovi
640GB WD 6401AALS Black, 32 MB Cache, 7200 RPM
Cena: 6.300 din.
Ukupna cena: 54.040 din.

HDD ne mora da ima toliku memoriju, ko što rekoh pre, zadovoljiću se i sa 500GB pa i sa 320GB...

Ali sve ostalo - primljeno k znanju. Sve što ste mi preneli (Miloš, richa i sax83) sam zabeležio (procesore, grafe, ram i ploče, za ostalo ću lako), pa ću da se konsultujem sa još nekima šta je najbolje da odaberem od svega toga.

i najpovoljnija...sa dve izmene optika mi se bas i ne dopada samsung nije toliko pouzdan bolje mozda da uzmes lg-ja koji sam ti predlozio jos na pocetku...a hdd mozes da nadjes i malo jeftinije bar nekih 6-7evra

Nije toliki problem sa DVD rezačem, naći ću već neki dobar... Mene jedan ASUS-ov sasvim dobro služi već tri godine i tek je sad počeo da riknjava... Prethodni, koji je bio marke LG, riknuo je već posle dve godine. Logično da ću pre da tražim ASUS nego LG.

Ni HDD nije toliki problem. Vidim da mi svi predlažete Western Digital, njega ću verovatno i da uzmem, samo ne znam od koliko memorije. Ako bude zafalio neki evro za grafu, matičnu ili procesor, može da bude i manje memorije u HDD-u.

A vidim i da svi pominjete ta Midi Tower kućišta, rekao bih da ona spadaju u najbolja u klasi? A pretpostavljam da imaju i dobro hlađenje? I koliko vidim, napajanje treba da bude bar 550W (to mi i u radnji rekoše)...
 
Ako budes u mogucnosti kupi ovo sto sam ti zadnje predlozio.
Napajanje nikako ispod 500W (ali pazi da ne bude teski kinez, znaci moze ovaj LC Power, OCZ, Chieftec, TermalTake.....).
Sto se grafe tice, danas je nestala ova sto sam ti preproucio, sto znaci da ces onda uzeti ATI 4770 koja je minimalno slabija od ove koju sam ti zadnju preporucio...
A sto se tice HDD 500GB, jeftiniji je par eura od ovog,a manji za 140 GB. Prostora nikad na odmet;)
 
Tako je veoma je mala razlika u ceni izmedju 500 i 640gb a ko zna kad ce ti zatrebati koji gb vise posebno sa ovim danasnjim igrama koje traze sve vise i vise prostora...Napajanje ni pod razno ispod 500-550w znaci kao sto rece richa ili ono sa kucistem ili uzmi posebno kuciste i neki npr. LC Power od 550w mozda i 600 ako imas para...sto se tice hladjenja kucista to zavisi od modela do modela ali retko koje kuciste ima vise od 1-2 kulera u osnovnom pakovanju...mada kuleri nisu skupi za oko 300din. mozes da kupis neku 12icu-12cm koja ce ti raditi dobar posao...
 
Imate pravo momci... ako neće mnogo da utiče na cenu, onda bih mogao da pazarim i HDD većeg kapaciteta. Kad sam hteo da kupujem ATA HDD-ove za svoj sadašnji komp, nikako nisam uspevao da nađem više od 80GB. A to je, ispostaviće se, premalo. :neutral:

Da, uzeću napajanje od bar 550W. To sam rešio.

Usput, Miloše, i tvoj potpis je sasvim dobar predlog za konfiguraciju. ;)
 

Back
Top