Ukinuto finansiranje "Petnice"

Rechke

Veoma poznat
Poruka
11.795
Istraživačka stanica "Petnica" ostala je bez sredstava Ministarstva prosvete, tvrdi za B92 direktor te naučne ustanove Vigor Majić. On je rekao da nije dobio nikakvo obrazloženje toga zašto posle dve i po decenije država odustaje od finansiranja “Petnice“, kroz koju je za to vreme prošlo više od 50 hiljada mladih istraživača.

"Ministarstvo prosvete potpuno je obustavilo finansiranje naših obrazovnih programa, za šta nam je bilo potrebno 40 miliona dinara", objasnio je Majić.

On je naveo da su u Petnici, prema važećem planu finansiranja, od Ministarstva prosvete očekivali 24 miliona dinara, što je izostalo.

"To znači da ćemo morati da prekinemo realizaciju dobrog dela programa tako što ćemo letnje seminare i kampove, umesto krajem avgusta, okončati mesec dana ranije i otkazati sve što je planirano za jesen", naveo je Majić.

Sada su, upozorava Majić, ugroženi letnji programi za talentovane srednjoškolce i studente.

“Nadamo se da je to možda prekid u komunikacijama između ministra i njegovih saradnika. Svejedno, posledice su iste”, kaže Majić.

“Mi ovde stajemo sa radom, obrazloženja koja dobijamo su potpuno nezvanična i nemamo nikakvih pokazatelja šta stvarno može biti razlog, osim da lovimo u toj nejasnoj situacija šta bi sve mogli da budu razlozi toga”, zaključio je on.

Prema njegovim rečima, u novonastaloj situciji pitanje je da li će ova ustanova moći da uđe u ciklus prijavljivanja učenika za programe u 2010. godini.

Majić je naveo da će rukovodstvo "Petnice" morati da nađe i novac za održavanje sedam objekata u Petnici i za plate 35 zaposlenih.

On upozorava da je "Petnica" u apsurdnoj situaciji, jer se ovih dana privode kraju dogovori Vlade Srbije sa Evropskom investicionom bankom o nastavku izgradnje i proširenja kapaciteta stanice.

"Zaista je ironično ako započnemo proširenje smeštajnih kapaciteta, a u isto vreme obelodanimo da nemamo novca za programe. Ideja da treba davati pare za izgradnju, a zanemariti sadržaje, na našem primeru pokazuje svu svoju besmislenost", ocenio je Majić.

U Petnici se svake godina održi 140 programa, seminara, kurseva i kampova kroz koji prođe oko 2.500 darovitih učenika i studenata iz cele Srbije i zemalja regiona.

Ovu ustanovu su tokom 2008. posetili predsednik Srbije, Boris Tadić i potpredsednik Vlade Srbije i ministar za nauku, Božidar Đelić, i najavili punu pomoć u njenom razvoju.
 
Istraživačka stanica "Petnica" ostala je bez sredstava Ministarstva prosvete, tvrdi za B92 direktor te naučne ustanove Vigor Majić. On je rekao da nije dobio nikakvo obrazloženje toga zašto posle dve i po decenije država odustaje od finansiranja “Petnice“, kroz koju je za to vreme prošlo više od 50 hiljada mladih istraživača.

"Ministarstvo prosvete potpuno je obustavilo finansiranje naših obrazovnih programa, za šta nam je bilo potrebno 40 miliona dinara", objasnio je Majić.

On je naveo da su u Petnici, prema važećem planu finansiranja, od Ministarstva prosvete očekivali 24 miliona dinara, što je izostalo.

"To znači da ćemo morati da prekinemo realizaciju dobrog dela programa tako što ćemo letnje seminare i kampove, umesto krajem avgusta, okončati mesec dana ranije i otkazati sve što je planirano za jesen", naveo je Majić.

Sada su, upozorava Majić, ugroženi letnji programi za talentovane srednjoškolce i studente.

“Nadamo se da je to možda prekid u komunikacijama između ministra i njegovih saradnika. Svejedno, posledice su iste”, kaže Majić.

“Mi ovde stajemo sa radom, obrazloženja koja dobijamo su potpuno nezvanična i nemamo nikakvih pokazatelja šta stvarno može biti razlog, osim da lovimo u toj nejasnoj situacija šta bi sve mogli da budu razlozi toga”, zaključio je on.

Prema njegovim rečima, u novonastaloj situciji pitanje je da li će ova ustanova moći da uđe u ciklus prijavljivanja učenika za programe u 2010. godini.

Majić je naveo da će rukovodstvo "Petnice" morati da nađe i novac za održavanje sedam objekata u Petnici i za plate 35 zaposlenih.

On upozorava da je "Petnica" u apsurdnoj situaciji, jer se ovih dana privode kraju dogovori Vlade Srbije sa Evropskom investicionom bankom o nastavku izgradnje i proširenja kapaciteta stanice.

"Zaista je ironično ako započnemo proširenje smeštajnih kapaciteta, a u isto vreme obelodanimo da nemamo novca za programe. Ideja da treba davati pare za izgradnju, a zanemariti sadržaje, na našem primeru pokazuje svu svoju besmislenost", ocenio je Majić.

U Petnici se svake godina održi 140 programa, seminara, kurseva i kampova kroz koji prođe oko 2.500 darovitih učenika i studenata iz cele Srbije i zemalja regiona.

Ovu ustanovu su tokom 2008. posetili predsednik Srbije, Boris Tadić i potpredsednik Vlade Srbije i ministar za nauku, Božidar Đelić, i najavili punu pomoć u njenom razvoju.

Преусмерено на фондацију "Ђинђић" ...

И Ружица треба хлеба да једе ...

:dash::dash::dash::dash:
 
Još jedan u nizu besmislenih postupaka Vlade Srbije! Ministar obrazovanja se pravda teškim stanjem budžeta. U čitavom svetu, i pored ekonomske krize, sredstva predviđena za obrazovanje nisu smanjena, osim kod nas. Zanemarujemo i polako uništavamo jedini raspoloživi resurs za koliko - toliko bolju budućnost ove zemlje
 
'Ajde reci kad si već pomenuo

Ali pazi, ne znam da li je tačno 100%, jer je informacija iz druge ili treće ruke.
Navodno, to je potvrdio jedan profesor računarstva.

Uhvatili su dvoje srednjoškolaca u homoseksualnom odnosu i našli neku drogu-gandžu, kažu haos su pravili, kao da su došli gilipteri a ne uzorni đaci.

A ranije mi je drugar iz srednje pričao da je tamo žešće smaranje, a narkomanije kol'ko oćeš. Tako da je verovatno vest tačna.
 
Ali pazi, ne znam da li je tačno 100%, jer je informacija iz druge ili treće ruke.
Navodno, to je potvrdio jedan profesor računarstva.

Uhvatili su dvoje srednjoškolaca u homoseksualnom odnosu i našli neku drogu-gandžu, kažu haos su pravili, kao da su došli gilipteri a ne uzorni đaci.

A ranije mi je drugar iz srednje pričao da je tamo žešće smaranje, a narkomanije kol'ko oćeš. Tako da je verovatno vest tačna.

Ja koliko sam wideo nije bilo narkomanije xD.
A owo za gey odnose, pa sxta wole se detza..? :D
 
Ali pazi, ne znam da li je tačno 100%, jer je informacija iz druge ili treće ruke.
Navodno, to je potvrdio jedan profesor računarstva.

Uhvatili su dvoje srednjoškolaca u homoseksualnom odnosu i našli neku drogu-gandžu, kažu haos su pravili, kao da su došli gilipteri a ne uzorni đaci.

A ranije mi je drugar iz srednje pričao da je tamo žešće smaranje, a narkomanije kol'ko oćeš. Tako da je verovatno vest tačna.

Toga imaš svuda, nije do institucije već do ljudi!
"Petnica" je odlično zamišljena, ali moram priznati da ne znam da li isto tako dobro funkcioniše u praksi
 
Pretprošle godine su, kako sam čuo, imali veliku aferu u Petnici.
Ne znam da li da vam kažem, morbidno je. Ali ako hoćete, kazaću vam.

Штуц,
ако већ ти ниси завршио школу
и ако показујеш анимозитет према "штреберима",
то је проблем твој и
твоје породице која те поји, храни и облачи док ти седиш, куцкаш и серу*каш ...

Чега лочег има о оснивању и развоју Центра за развој младих талената, осим ако не постоји интерес ДС-а да и у томе преузме монопол ...
(па да трпа лепиоце плаката на летње и зимске припреме) ...
 
Ali pazi, ne znam da li je tačno 100%, jer je informacija iz druge ili treće ruke.
Navodno, to je potvrdio jedan profesor računarstva.

Uhvatili su dvoje srednjoškolaca u homoseksualnom odnosu i našli neku drogu-gandžu, kažu haos su pravili, kao da su došli gilipteri a ne uzorni đaci.

A ranije mi je drugar iz srednje pričao da je tamo žešće smaranje, a narkomanije kol'ko oćeš. Tako da je verovatno vest tačna.

Ја помислила неке финансијске малверзације...:confused:

Шта има да било кога ''хватају'' у току сексуалног (хомосексуалног) односа?
Па секс није забрањен.
Тога има и на средњошколским екскурзијама... А и траве има по средњим школама, па нико због тога не обуставља финансирање истих. Зна се како се то процесуира.
 
Ali pazi, ne znam da li je tačno 100%, jer je informacija iz druge ili treće ruke.
Navodno, to je potvrdio jedan profesor računarstva.

Uhvatili su dvoje srednjoškolaca u homoseksualnom odnosu i našli neku drogu-gandžu, kažu haos su pravili, kao da su došli gilipteri a ne uzorni đaci.

A ranije mi je drugar iz srednje pričao da je tamo žešće smaranje, a narkomanije kol'ko oćeš. Tako da je verovatno vest tačna.

Да бре, а САНУ је главни нарко картел у Србији !?
:think:

file.php
file.php
file.php
file.php
file.php
 
Штуц,
ако већ ти ниси завршио школу
Završio, u čemu je problem kod tebe :eek::eek::eek:
и ако показујеш анимозитет према "штреберима",
:eek::eek::eek:
Ja imam animozitet prema...:eek:
Pazi ovako, šta te je spopalo, mislim, šokiran sam tvojim postom?
Ništa nisi pogodio, ali ništa.
:eek::eek:
Priznaj da si ovo napisao samo da bi provocirao, ako ne, onda veštičariš.

Чега лочег има о оснивању и развоју Центра за развој младих талената
Apsolutno ničeg nema lošeg. Ja se tu potpuno slažem sa tobom.
 

Да бре, а САНУ је главни нарко картел у Србији !?
:think:
Šta vam je bre, ništa loše nisam rekao. Samo šta sam čuo. Što glupi mozgovi vide ono što nema, nisam ja kriv.

A što se tiče SANU-a, ni protiv njih nemam ništa. Čak ni protiv njihovog famoznog memoradnuma nemam ništa.
:eek::eek::eek:
Šta vas spopada? Promena vremena, meteoropate ste?
 
Чега лошег има о оснивању и развоју Центра за развој младих талената, осим ако не постоји интерес ДС-а да и у томе преузме монопол ...
(па да трпа лепиоце плаката на летње и зимске припреме) ...

Ма није у питању ДС ( мада ће се они огребати где год могу ) , већ хоће све живо да нам срозају и разје6у !!!:thumbdown::thumbdown::thumbdown:
Где год може да се развија и унапређује српска младост и памет - осудили су на пропаст!!! :thumbdown::thumbdown::thumbdown:
А у држави су само извршиоци - радни коњи !!! :thumbdown::thumbdown::thumbdown:
 
Toga imaš svuda, nije do institucije već do ljudi!
"Petnica" je odlično zamišljena, ali moram priznati da ne znam da li isto tako dobro funkcioniše u praksi
Evo informacije iz prve ruke, pošto sam tamo proveo nekih 10 godina, na raznim programima, prvo kao polaznik a posle i kao saradnik - Petnica je za mlade izuzetno iskustvo, jer se problemu istraživačkog rada prilazi na način koji nije uobičajen u školskoj praksi. Pored toga, sama činjenica da ste srednjoškolac, koji ima priliku da provede nedelju ili dve među ljudima koji dele zajednički interes jeste sama po sebi izuzetna. Petnička bibiloteka nam je nekad, kad nije bilo interneta, bila pravi prozor u svet. Tamo smo, uostalom i prvi put videli kako internet izgleda, daleke 1993-94 kad je to po Srbiji bila mislena imenica. Tamo smo dobili svoje prve email adrese, a mnogi od nas nekadašnjih polaznika nosimo lepe uspomene na neke ljubavi i prijateljstva koja traju i do dan danas.

Dovoljno je reći da barem 95% polaznika nose veoma pozitivna iskustva, i da su mnogi od njih baš zahvaljujući Petnici izabrali svoj profesionalni životni put.

Ovo što se tiče narkomanije u Petnici, to su čiste gluposti. Tamo toga nema ni više ni manje nego u bilo kojoj srednjoj školi, ako je neko zapalio džoint to nije razlog za raspuštavnje ustanove.

A to da država ne može da priušti 250k evra godišnje za 35 zaposlenih koji tamo rade sa decom jeste čista sramota, imajući u vidu kakve efemerne delatnosti finansiraju.

Nadam se da če ovaj problem biti rešen...
 

Back
Top