Da li u Srbiji uopšte možemo govoriti o demokratiji?/ Ko stvarno vlada u Srbiji?

Vasxe widjenje Demokratije u Srbiji

  • Osetjam da se zaista pitam, o strukturi wlade, i swim waznim odlukama

  • Glasam manje wisxe, zato sxto je wetje zlo ne glasati...

  • Ne widim nikakwu poentu glasanja, samo se smenjuju jedni te isti

  • Ne glasam wetj duzxe wreme/ Netju ubutje ni glasati ako se nesxto ne promeni


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.

Bratislav90

Poznat
Banovan
Poruka
8.889
Sam pojam demokratija je jos Aristotel uoblicxio, i definisao ga kao.
"Vladavina vecine u interesu vecine" Medjutim trezveno je priznao da je takva stvar utopija, pa je onda demokratija najmanje zlo od svih ostalih uredjenja. Kao vladavina manjine nazalost cxesto u interesu te iste manjine, koja bi bila sankcionisana od strane wetjine..
Sta je najwetji neprijatelj demokratije?
Oligarhija-vladavina uskog kruga elite

Da li po wama u Srbiji postoji prawa demokratija? Da li uopste mozxemo pricxati o nekoj demokratiji. Ako stranka pod imenom Demokratska stranka, u stwari uopste ni ne postuje wolju naroda?
Ewo primer toga. Jucxe je jedan forumasx postavio anketu da li ste za postravanje kaznene politike, manje wisxe aktuelno pitanje, i koga kod da sam pitao iz uzeg kruga je bio ka radikalnom poostravanju kazna... Sad zar ne bi bilo demokratski da se onda po volji naroda uwedu jacxe kazne?
Zar ne bi bilo demokratski da se Mladjan Dinkic koji ima 1 posto podrske smakne sa najvaznije funkcije u celoj zemlji-finansija??
Da li se wi stwarno osetjate kada odete na izbore (ako idete uopste) kao da stwarno nesto odlucxujete? ili se wisxe osetjate kao wrlo nebitan faktor, koji tje samo da da glas nekim apstraktnim idejama, strankama. A oni tje posle da se lepo (oligarhijski podele)?
Najwetji primer (po mom misljenju u kojem se widi totalna nedemokratizacija drustva i vladawine)

A to je da narod nema uwid u sledetje stawke
- Imowinu politicxara (primer Nikolitja)
- Finansijere (primer demokratske stranke, koja je nawela prodawacxe kikirikija kao finansijere :roll:)
- Plate, i prihode (najbolji je primer Cedomira Jovanovitja, koji od nekuda mozxe da kupi Audi QQ( a da nije ga kupio nego mu ga dao simpatizer :roll:), i jos wilu na dedinju. Slozxitjete se da tu nesxto ne stima)
- Biografije, i dosije swakog cxoweka koji je u parlamentu ili na nekom visokom polozxaju
 
Poslednja izmena:
Nema demokratije.Osnova za to u savremenim društvima je podela vlasti,a toga u Srbiji nema.Egzekutiva ima prevlast nad svime,parlament je samo automat pošto normalno egzekutiva ima većinu i njeni zakoni i ostalo uvek prolazi,takođe se meša i u rad sudstva time što kaže da se ne znam koji slučajovi zamrznu (valjda isplata odšteta radnicima),kao navodno zbog nečeg,ali to egzekutiva ne sme da radi...Tako da imamo autoritarno jedinstvo vlasti...
 
Nema demokratije.Osnova za to u savremenim društvima je podela vlasti,a toga u Srbiji nema.Egzekutiva ima prevlast nad svime,parlament je samo automat pošto normalno egzekutiva ima većinu i njeni zakoni i ostalo uvek prolazi,takođe se meša i u rad sudstva time što kaže da se ne znam koji slučajovi zamrznu (valjda isplata odšteta radnicima),kao navodno zbog nečeg,ali to egzekutiva ne sme da radi...Tako da imamo autoritarno jedinstvo vlasti...

Диктатура.
 
- Plate, i prihode (najbolji je primer Cedomira Jovanovitja, koji od nekuda mozxe da kupi Audi QQ( a da nije ga kupio nego mu ga dao simpatizer :roll:), i jos wilu na dedinju. Slozxitjete se da tu nesxto ne stima)
[/B]

Ceda je podstanar u toj vili, i vozi pozajmljena kola, jos malo pa ce izaci u javnost sa pricom kako krpi kraj sa krajem :whistling:
 
Ne moze biti demokratije (ni kod nas, ni u jednoj drugoj zemlji), zato sto ljudi kada glasaju(ukljucujuci tu i sebe), ne znaju za koga zapravo glasaju, odnosno, ciji se interesi kriju iza date politicke strukture i ideologije...

Ne slazem se sa svime izrecenim,ali mislim da je demokraticniji vecinski sistem posto glasas za ljude iz tvoje okoline koje znas,pa procenis kolika je ta baraba,cak je i delegatski sistem koji je samo formalno na papiru postojao u SFRJ od '74 bio demokraticniji od ovog srazmernog kakvog imamo u istocnoevorpskim zemljama i jednom delu i zapadnoevropskih.
 
Pre bih rekao da je tema za sotziologiju.
Pa demokratija je utopija. Kao sxto je i aristotel primetio.. Medjutim mozxemo uwek nacxiniti demokratskijom.. narawno da ja ne pricxam owde o nekoj idealnoj. Idealna bi se samo mogla ostwariti kad bi drzawa bilo npr moja zgrada. I da se swako sasluxza pa da se odredimo prema tome.
Owako mozxemo pricxati samo o widu poslanicxke demokratije.. U kome mi biramo predstawnike...
Medjutim Koji je uopste niwo te demokratije u Srbiji??
Kad mi nemamo uwid u jawne funtzije, nemamo uwid u njihowe finansije...
Inacxe slazxem se ni u swetu nije nisxta bolje. ali opet tamo nekako deluje swe to umerenije. Dok owde imamo Cxedu koji nas prawi idiotima...
Da li se osetjate kao da oni ne zxele u stwari da uwedu demokratiju?
 
Sam pojam demokratija je jos Aristotel uoblicxio, i definisao ga kao.
"Vladavina vecine u interesu vecine" Medjutim trezveno je priznao da je takva stvar utopija, pa je onda demokratija najmanje zlo od svih ostalih uredjenja. Kao vladavina manjine nazalost cxesto u interesu te iste manjine, koja bi bila sankcionisana od strane wetjine..
Sta je najwetji neprijatelj demokratije?
Oligarhija-vladavina uskog kruga elite

Da li po wama u Srbiji postoji prawa demokratija? Da li uopste mozxemo pricxati o nekoj demokratiji. Ako stranka pod imenom Demokratska stranka, u stwari uopste ni ne postuje wolju naroda?
Ewo primer toga. Jucxe je jedan forumasx postavio anketu da li ste za postravanje kaznene politike, manje wisxe aktuelno pitanje, i koga kod da sam pitao iz uzeg kruga je bio ka radikalnom poostravanju kazna... Sad zar ne bi bilo demokratski da se onda po volji naroda uwedu jacxe kazne?
Zar ne bi bilo demokratski da se Mladjan Dinkic koji ima 1 posto podrske smakne sa najvaznije funkcije u celoj zemlji-finansija??
Da li se wi stwarno osetjate kada odete na izbore (ako idete uopste) kao da stwarno nesto odlucxujete? ili se wisxe osetjate kao wrlo nebitan faktor, koji tje samo da da glas nekim apstraktnim idejama, strankama. A oni tje posle da se lepo (oligarhijski podele)?
Najwetji primer (po mom misljenju u kojem se widi totalna nedemokratizacija drustva i vladawine)

A to je da narod nema uwid u sledetje stawke
- Imowinu politicxara (primer Nikolitja)
- Finansijere (primer demokratske stranke, koja je nawela prodawacxe kikirikija kao finansijere :roll:)
- Plate, i prihode (najbolji je primer Cedomira Jovanovitja, koji od nekuda mozxe da kupi Audi QQ( a da nije ga kupio nego mu ga dao simpatizer :roll:), i jos wilu na dedinju. Slozxitjete se da tu nesxto ne stima)
- Biografije, i dosije swakog cxoweka koji je u parlamentu ili na nekom visokom polozxaju

sta ti tu nije jasno. pa ja mogu kome ocu da poklonim jahtu od 100 miliona evra il da mu prepisem naprimer elektroprivredu srbije u licnu svojinu. sta tu ima cudno.........pogotovo ako je poklanjac amerikanac ili crnogorac
 

Back
Top