Kandidatura Srbije za EU je moguća do kraja godine

strawbbery_city

Iskusan
Poruka
6.580
- Srpska vlada treba da odluči kada želi da podnese prijavu za kandidaturu za članstvo u EU i siguran sam da će ona doneti mudru odluku o ovom pitanju u bliskim konsultacijama sa svojim evropskim prijateljima i saveznicima. Ne isključujem mogućnost da se prijava kandidature Srbije desi već tokom švedskog predsedavanja Uniji - izjavio je u intervjuu „Blicu“ Krister Bringeus, ambasador Švedske, države koja od 1. jula preuzima od Češke šestomesečnu dužnost predsedavajućeg EU.

Bringeus je naglasio da njegova zemlja veruje da je došlo vreme da se aktivira prelazni sporazum EU sa Srbijom i da ga treba aktivirati u celini, a ne samo u nekim stavkama, kako je to predložila Holandija.
Ambasador Švedske navodi da se radi o nacionalnom stavu koji Stokholm neće moći da nameće drugim zemljama za vreme svog predsedavanja EU, ali će pokušati da o tom pitanju osigura konsenzus u Uniji.

Da li će se Švedska tokom predsedavanja EU zalagati za ratifikaciju sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju sa Srbijom?
- Moraćemo da imamo zajedničku evropsku poziciju i povodom ovog pitanja, o čemu trenutno traje debata unutar EU. Najbolje bi bilo da je Mladić već uhapšen i izručen, onda ne bismo ni morali da vodimo diskusiju o ovome. Naša nacionalna pozicija jeste da želimo da se sporazum o stabilizaciji i pridruživanju ratifikuje sa Srbijom.

Šta će biti prioriteti Švedske vezani za Srbiju i zapadni Balkan tokom mandata na čelu EU?
- Mi više volimo da pričamo o izazovima, a ne o prioritetima. Želimo da osiguramo proces proširenja EU i verujemo u Evropu kao otvoreni projekat. Verujemo da Srbija i njeni susedi treba da budu članovi EU, i to pitanje će biti visoko kotirano na našoj agendi predsedavanja. Međutim, od samog članstva u Uniji važniji je proces reformi i modernizacije srpskog društva, a otvorena vrata ka Evropi snažna su podrška tom procesu. Treba imati u vidu, na primer, da se 40 odsto akcija, evropskih standarda koje Srbija treba da ispuni pre ulaska u EU, odnosi na zaštitu životne sredine. Srbiji je sigurna i zdrava životna sredina potrebna sa EU ili bez nje.

Vaša zemlja će se tokom predsedavanja EU baviti viznom liberalizacijom za građane Srbije. Smatrate li da je izvodljivo da vize zvanično budu ukinute 1. januara 2010?
- Mislim da je izvodljivo, ako ne 1. januara, onda u prvim mesecima 2010. godine. Nadam se i verujem da ćemo tokom švedskog predsedavanja imati odluku EU o liberalizaciji viza, odluku koja će stupiti na snagu početkom naredne godine. Vlasti i u Beogradu i u Briselu radile su zaista intenzivno u poslednjih godinu dana na ovom problemu.

Kakav je stav Švedske u vezi sa žalbom Srbije Međunarodnom sudu pravde u vezi sa proglašenom nezavisnošću Kosova?
- Iz našeg ugla gledišta, prirodno je da Srbija uradi tako nešto, i ukoliko ona želi da čuje mišljenje tog suda, mi nemamo nikakav problem s tim. Švedska je priznala Kosovo uz određene uslove, i to je sve što se tiče naše pozicije u vezi sa tim pitanjem. Mi nismo slali nikakve podneske Međunarodnom sudu pravde oko nezavisnosti Kosova.


http://www.blic.rs/politika.php?id=98326
 

Back
Top