Hrvati i Napoleon

andeli apokalipse

Aktivan član
Poruka
1.926
Napoleon "Ja nikada nisam imao hrabrijih vojnika http://www.hrvatski-vojnik.hr/hrvatski-vojnik/0802006/podlistak.asp Stvarno izvrstan članak o Hrvatskim vojnicima.Hrvatske trupe u Napoleonovoj vojsci poznate su široj svjetskoj javnosti po jednom detalju svoje uniforme - danas nezaobilaznoj kravati. Tradicionalna odora s vezanim, oslikanim, maramama oko vrata pobuđivala je pažnju francuskog dvora. Marame su bile napravljene od različitih materijala, od grubih, koje su nosili obični vojnici, do svilenih i onih od finog pamuka koje su nosili časnici. Taj "hrvatski elegantni stil", potpuno nepoznat u tadašnjoj Europi, oko 1650. godine biva prihvaćen na francuskom dvoru i postaje modni odjevni predmet među buržoazijom tog vremena kao simbol kulture i elegancije. Osim ljepote, te su marame bile i u mnogome praktičnije nego do tada nošeni kruti čipkasti okovratnici francuskih vojnika i časnika.Hrvatske trupe koje su sudjelovale u Napoleonovom pohodu na Rusiju od kojih se spominju 1. i 3. pukovnija imale su zadatak štititi Napoleonov uzmak preko Breznine. Nakon čega je ostalo zabilježeno da se Napoleon zahvalio krajišnicima: "Hrvati, jučer sam se osobno uvjerio u vašu hrabrost. Stekli ste slavu i neumrlu čast!".

Tijekom povlačenja iz Rusije obe su pukovnije izgubile dvije trećine vojnika,Marmont u svojim memoarima piše da je Napoleon za Hrvate ustvrdio: "Ja nisam nikada imao hrabrijih i boljih vojnika."

i "Hrvati to su najbolji vojnici svijeta. Kad bih imao samo 100 000 Hrvata, osvojio bih citav svijet.U najvećem francuskom vojnom muzeju Les Invalides nalazi se spomen ploča kojom Napoleon zahvaljuje hrvatskim vojnicima za njihove zasluge u bitci kod Breznine 1812. U prijevodu tekst ide ovako:

"U znak sjećanja na hrvatske regimente koje su pod francuskom zastavom podijelile slavu francuske vojske.Ova ploča, samo je mali podsjetnik na činjenicu da su hrvatska vojna hrabrost i slava poznati širom svijeta.
 
Poslednja izmena:
366045481rzFsjP_fs.jpg
Spomenik Napoleonu u Bastiji (Korzika)Francuska
366033769XWLAmp_fs.jpg
Spomenik Napoleonu u njegovom rodnom mjestu Ajaccio Korzika Francuska i
100_4786.JPG
Spomenik Napoleonu u Ljubljani Slovenija http://image48.webshots.com/49/4/54/81/366045481rzFsjP_fs.jpg http://www.poncho.si/html_files/Image/napoleon.jpg http://travel.webshots.com/photo/1366033769061128711XWLAmp
 
Poslednja izmena:
Da, da, da...znamo mi to vec. Jame po Hercegovini, Medacki dzep, kolona izbeglica u oluji...itd. Dalje, slihtanje sa strancima, kompleks slovenskog porekla...
Da sam direktor u nekoj maloj firmi, prvo sto bih uradio je da podidjem i pohvalim obicne sljakere i time sebi kupim status i povecam produktivnost. Skolovani kadar zahteva drukciji pristup.
Nego, MIR brate, pusti vojne trube, nije nam bilo dosta ?
 
Napoleon "Ja nikada nisam imao hrabrijih vojnika http://www.hrvatski-vojnik.hr/hrvatski-vojnik/0802006/podlistak.asp Stvarno izvrstan članak o Hrvatskim vojnicima.Hrvatske trupe u Napoleonovoj vojsci poznate su široj svjetskoj javnosti po jednom detalju svoje uniforme - danas nezaobilaznoj kravati. Tradicionalna odora s vezanim, oslikanim, maramama oko vrata pobuđivala je pažnju francuskog dvora. Marame su bile napravljene od različitih materijala, od grubih, koje su nosili obični vojnici, do svilenih i onih od finog pamuka koje su nosili časnici. Taj "hrvatski elegantni stil", potpuno nepoznat u tadašnjoj Europi, oko 1650. godine biva prihvaćen na francuskom dvoru i postaje modni odjevni predmet među buržoazijom tog vremena kao simbol kulture i elegancije. Osim ljepote, te su marame bile i u mnogome praktičnije nego do tada nošeni kruti čipkasti okovratnici francuskih vojnika i časnika.Hrvatske trupe koje su sudjelovale u Napoleonovom pohodu na Rusiju od kojih se spominju 1. i 3. pukovnija imale su zadatak štititi Napoleonov uzmak preko Breznine. Nakon čega je ostalo zabilježeno da se Napoleon zahvalio krajišnicima: "Hrvati, jučer sam se osobno uvjerio u vašu hrabrost. Stekli ste slavu i neumrlu čast!".

Tijekom povlačenja iz Rusije obe su pukovnije izgubile dvije trećine vojnika,Marmont u svojim memoarima piše da je Napoleon za Hrvate ustvrdio: "Ja nisam nikada imao hrabrijih i boljih vojnika."

i "Hrvati to su najbolji vojnici svijeta. Kad bih imao samo 100 000 Hrvata, osvojio bih citav svijet.U najvećem francuskom vojnom muzeju Les Invalides nalazi se spomen ploča kojom Napoleon zahvaljuje hrvatskim vojnicima za njihove zasluge u bitci kod Breznine 1812. U prijevodu tekst ide ovako:

"U znak sjećanja na hrvatske regimente koje su pod francuskom zastavom podijelile slavu francuske vojske.Ova ploča, samo je mali podsjetnik na činjenicu da su hrvatska vojna hrabrost i slava poznati širom svijeta.

Znaci konacno smo saznali ko je najbolji na svetu, jos samo da isceprkamo neku bitku u kojoj ste pobedili, ili koju ste uopste vodili i to je to.
 
evo sta hrvatski saveznik, austrijanac, kaze o najboljim vojnicima sveta:

Аустроугарски вице-маршал Гертер,
након Првог светског рата, каже:
„Ја нисам видео у своме животу, ни чуо за звери у људском обличију попут хрватских војника. Мада су ратовали са нама и првенствено служили за застрашивање и репресију над народом, ја као човек се стидим што су стајали у нашим редовима. У самој борби би напуштали положаје, док би веома вешто избегавали противничку војску и увек се кретали ка збеговима које су сачињавали голоруки људи, жене и деца. Када би их понекад и стизали чинили су страхоте од којих се и нама дизала коса на глави. Они су поган свету и европској култури.”
 
Jedinice su se nazivale Hrvatima, ali je u njihovom sastavu bilo dosta Srba. Isto kao i kada su u pitanju hrvatske jedinice koje su u tridesetogodisnjem ratu vrsile zlocine o kojima se vec picalo na forumu...
 
Jedinice su se nazivale Hrvatima, ali je u njihovom sastavu bilo dosta Srba.
Cek, cek sad imamo verziju 2 ? Znaci, ono je Napoleon zapravo mislio na Srbe ? Ili ste se opet upetljali u vlastite lazi i manipulacije ? Jedno je sigurno, uvek su Srbi sluzili kao los primer, a dobre pojave ( Tesla ) pripisivali Hrvatima. I cemu ta ustaska propaganda ovde na forumu ?
 
Jedinice su se nazivale Hrvatima, ali je u njihovom sastavu bilo dosta Srba.
Cek, cek sad imamo verziju 2 ? Znaci, ono je Napoleon zapravo mislio na Srbe ? Ili ste se opet upetljali u vlastite lazi i manipulacije ? Jedno je sigurno, uvek su Srbi sluzili kao los primer, a dobre pojave ( Tesla ) pripisivali Hrvatima. I cemu ta ustaska propaganda ovde na forumu ?

Ne, nisam rekao da je mislio na Srbe, već da jedinice nisu bile sastavljene isključivo od Hrvata
 
Nisam to ja izmislio, već su to rekli drugi, pametniji od obojice!
U svojoj knjizi "Ideologija srpskog nacionalizma" Vojislav Šešelj opširno piše o zločinima "Hrvata" po nemačkim zemljama u Tridesetogodišnjem ratu, i upravo u reakcijama i kritikama na to pisanije naišao sam na podatke o sastavu vojnih jedinica pod nazivom "Hrvati". Toliko
 
Nisam to ja izmislio, već su to rekli drugi, pametniji od obojice!
U svojoj knjizi "Ideologija srpskog nacionalizma" Vojislav Šešelj opširno piše o zločinima "Hrvata" po nemačkim zemljama u Tridesetogodišnjem ratu, i upravo u reakcijama i kritikama na to pisanije naišao sam na podatke o sastavu vojnih jedinica pod nazivom "Hrvati". Toliko

A Savić Marković zvani "Štedimlija" piše o zločinima "Srba" po svijetu, o evoluciji imena "Crna Gora" u "Crvena Hrvatska" i o hrvatskim slonovima sa Cetinja. I?
 

Back
Top