Prekid radnog odnosa...

darrko1984

Početnik
Poruka
14
Moja devojka planira da da otkaz u lokalnoj trgovini (prodavnci) pa me zanima jel ima ona pravo na neke otkazne pare. Ona je cula da ima pravo na naknadu od biroa u iznosu od 3 mesecne plate,ali ja nesto u to sumnjam. Radi kod njega vec 2 godine, a prijavljena je tek 6 meseci. Jel gubi neka prava ako ona sama da otkaz?
 
Evo jednog clana vazeceg Zakona o radu:


4. Otkaz od strane poslodavca

Član 179.

Poslodavac može zaposlenom da otkaže ugovor o radu ako za to postoji opravdani razlog koji se odnosi na radnu sposobnost zaposlenog, njegovo ponašanje i potrebe poslodavca, i to:
1) ako zaposleni ne ostvaruje rezultate rada, odnosno nema potrebna znanja i sposobnosti za obavljanje poslova na kojima radi;
2) ako zaposleni svojom krivicom učini povredu radne obaveze utvrđene opštim aktom ili ugovorom o radu;
3) ako zaposleni ne poštuje radnu disciplinu propisanu aktom poslodavca, odnosno ako je njegovo ponašanje takvo da ne može da nastavi rad kod poslodavca;
4) ako zaposleni učini krivično delo na radu ili u vezi sa radom;
5) ako se zaposleni ne vrati na rad kod poslodavca u roku od 15 dana od dana isteka roka za neplaćeno odsustvo ili mirovanje radnog odnosa u smislu ovog zakona;
6) ako zaposleni zloupotrebi pravo na odsustvo zbog privremene sprečenosti za rad;
7) ako zaposleni odbije zaključenje aneksa ugovora o radu u smislu člana 171. stav 1. tač. 1) - 4) ovog zakona;
8) ako zaposleni odbije zaključenje aneksa ugovora o radu u vezi sa članom 33. stav 1. tačka 10) ovog zakona;
9) ako usled tehnoloških, ekonomskih ili organizacionih promena prestane potreba za obavljanjem određenog posla ili dođe do smanjenja obima posla.
 
Znam da je bezveze, mislio sam da se obavestim za ubuduce, retko ko to zna. Njoj te pare i nisu potrebne, mislili smo da taj poslodavac treba da placa ta 3 meseca pa da ga "izmuzemo" sto je vise moguce.
ne, to isplacuje biro.
i nije nemoguce, ako ima godinu dana staza neprekidno, i poslodavac joj napise da je za njenim radom prestala potreba, sa tom potvrdom moze da trazi na birou 3 meseca pomoc..
 
ne, to isplacuje biro.
i nije nemoguce, ako ima godinu dana staza neprekidno, i poslodavac joj napise da je za njenim radom prestala potreba, sa tom potvrdom moze da trazi na birou 3 meseca pomoc..

Ne samo to, vec i poslodavac mora da joj ispalti otpremninu...i to ne ako ima godinu staza neprekidno nego ukupno (racuna se staz kod svih prethodnih pslodavaca).

BTW, zar biro ne isplacuje nadoknadu godinu dana (dve godine u slucaju odlaska u penziju), a ne 3 meseca?
 
Ne samo to, vec i poslodavac mora da joj ispalti otpremninu...i to ne ako ima godinu staza neprekidno nego ukupno (racuna se staz kod svih prethodnih pslodavaca).

BTW, zar biro ne isplacuje nadoknadu godinu dana (dve godine u slucaju odlaska u penziju), a ne 3 meseca?
mesas babe i zabe.
brkas babe i zabe. ovo je naknada u slucaju nazaposlenosti, koju isplacuje nacionalna sluzba za zaposljavanje
evo link, i izvod sa sajta:http://www.google.rs/url?q=http://w...t&cd=2&usg=AFQjCNEtplgKGjeyr56Ls4SNgMkVmMMYgw

Zakonom o zapošljavanju i osiguranju za slučaj nezaposlenosti (''Sl. glasnik RS'', br. 36/09), koji je stupio na snagu 23. mаја 2009. godine, između ostalog propisano je:
Obaveznim osiguranjem obezbeđuju se prava za slučaj nezaposlenosti, i to:

  1. novčana naknada;
  2. zdravstveno osiguranje i penzijsko i invalidsko osiguranje u skladu sa zakonom;
  3. druga prava u skladu sa zakonom

Pravo na novčanu naknadu

Pravo na novčanu naknadu ima nezaposleno lice koje je bilo obavezno osigurano za slučaj nezaposlenosti najmanje 12 meseci neprekidno ili s prekidima u poslednjih 18 meseci.
Neprekidnim osiguranjem smatra se i prekid osiguranja kraći od 30 dana.

Nezaposleni ima pravo na novčanu naknadu u slučaju:

Nezaposleni ima pravo na novčanu naknadu u slučaju prestanka radnog odnosa ili prestanka obaveznog osiguranja, po osnovu:
1. prestranka radnog odnosa otkazom od strane poslodavca, u skladu sa propisima o radu, i to:

  • ako usled tehnoloških, ekonomskih ili organizacionih promena prestane potreba za obavljanjem odredjenog posla ili dodje do smanjenja obima posla, u skladu sa zakonom, osim lica koja su se, u skladu sa odlukom Vlade o utvrdjivanju programa rešavanje viška zaposlenih u procesu racionalizacije, restrukturiranja i pripreme za privatizaciju, svojevoljno opredelila za novčanu naknadu ili posebnu novčanu naknadu - u većem iznosu od visine otpremnine utvrdjene Zakonom o radu,

  • ako zaposleni ne ostvaruje rezultate rada, odnosno nema potrebna znanja i sposobnosti za obavljanje poslova na kojima radi;
2. prestanka radnog odnosa na odredjeno vreme, privremenih i povremenih poslova, probnog rada;
3. prestanka funkcije izabranih, imenovanih i postavljenih lica, ukoliko nije ostvareno pravo na mirovanje radnog odnosa ili naknadu plate, u skladu sa zakonom;
4. prenosa osnivačnih prava vlasnika, odnosno člana privrednog društva;
5. otvaranja stečaja, pokretanje likvidacionog postupka i u drugim slučajevima prestanka rada poslodavca, u skladu sa zakonom;
6. premeštaja bračnog druga, u skladu sa posebnim propisima;
7. prestanka radnog odnosa u inostranstvu, u skladu sa zakonom, odnosno medjunarodnim sporazumom.
 
Ne brkam nista, samo sam rekao da poslodavac mora da joj isplati otpremninu...u odgovarajucim slucajevima. Posto se trenutno nalazim u istom polozaju, veoma dobro sam upoznat sa stanjem stvari...jed no regulise Zakon o radu, drugo Zakon o zaposljavanju, a trece Zakon o doprinosima za obavezno socijalno osiguranje.
 
Ne brkam nista, samo sam rekao da poslodavac mora da joj isplati otpremninu...u odgovarajucim slucajevima. Posto se trenutno nalazim u istom polozaju, veoma dobro sam upoznat sa stanjem stvari...jed no regulise Zakon o radu, drugo Zakon o zaposljavanju, a trece Zakon o doprinosima za obavezno socijalno osiguranje.
pa u ovom slucaju, ona hoce da da otkaz..dakle, moze samo da ZAMOLI poslodavca da joj da potvrdu da je prestala potreba za njenim radom, da bi ostvarila naknadu na birou.
sto je naravno protivno zakonu, ali nekad ljudi to urade, jer im je ni u dzep , ni iz dzepa
ali o otpremnini naravno nema ni reci:neutral:, jer i ako joj da istu potvrdu, stavice klazulu da se odrice otpremnine ili nesto slicno.
 
pa u ovom slucaju, ona hoce da da otkaz..dakle, moze samo da ZAMOLI poslodavca da joj da potvrdu da je prestala potreba za njenim radom, da bi ostvarila naknadu na birou.
sto je naravno protivno zakonu, ali nekad ljudi to urade, jer im je ni u dzep , ni iz dzepa
ali o otpremnini naravno nema ni reci:neutral:, jer i ako joj da istu potvrdu, stavice klazulu da se odrice otpremnine ili nesto slicno.

Koliko sam ja razumeo, ona razmislja sta da uradi...ako sam pogresno razumeo, izvinjavam se.
 
kako se ne vidi? pa oni ti i isplaćuju naknadu na osnovu dužine staža, tj. konkretnije na osnovu toga koliko dugo su uplaćivani doprinosi za osiguranje od nezaposlenosti, bez obzira šta je upisano u radnu knjižicu....
 
kako se ne vidi? pa oni ti i isplaćuju naknadu na osnovu dužine staža, tj. konkretnije na osnovu toga koliko dugo su uplaćivani doprinosi za osiguranje od nezaposlenosti, bez obzira šta je upisano u radnu knjižicu....

Opet nisam bio jasan...:)...hteo sam da kazem da se iz darrkovog pitanja ne vidi koliko njegova devojka ima staza...ili nisam pazljivo citao :(
 
pa svejedno, vidi se da iz priloženog da nema 12 meseci staža niti kontinuirano niti sa prekidima u poslednjih 18 meseci... nego samo 6... a to je uslov...

Aha...sorry....ako je tako, ocigledno nisam dovoljno pazljvo pratio...bez ikakvih losih namera, naravno.

U situaciji sam da mi firma (po svoj prilici) duguje vise od 1,200,000.00 DIN, pa mislim da su svi u slicnom polozaju...:)
 

Back
Top