Linorez i drvorez

sixpence

Ističe se
Poruka
2.152
Linorez, grafička tehnika visoke štampe koja u upotrebu ulazi početkom dvadesetog vijeka i predstavlja svojevrsnu alternativu tehnici drvoreza. Za razliku od drvoreza linorez se realizuje rezbarenjem i struganjem na ploči linoleuma i moguće ga je štampati na grafičkim presama. Takođe linorez je moguće ostvariti i u boji tj. preklapanjem više ploča postići određene efekte.

Drvorez je grafička tehnika visoke štampe na drvenim pločama koje se režu specijalnim noževima uzduž vlakana drvenih ploča.
Najstariji drvorezi su iz 14. veka i njima se popularisala Biblija među svetom. Lepljenjem drvoreza se stvaraju blok knjige. Oko 1500. godine razvio se drvorez kao slikarska tehnika i njega su upotrebljavali grafičari i veliki renesansni umetnici Albreht Direr i Hans Holbajn. Poznat je i japanski drvorez koji je tu bio razvijan i on je uticao na evropski drvorez 1900-tih godina koji je bio tada jako popularna tehnika slikanja i radio se i u više boja.

Sta mislite o ovim grafickim tehnikama? Da li ste ikad radili sa njima? :)
 
:super: Dobra tema, volim grafiku.
Radila sam linorez, drvorez ne. Na akademiji se time pocinje grafika. Mislim da linorez ima sjajne mogucnosti, pogotovo rad u vise boja. Vidjala sam najfantasticnije stvari izvedene u ovoj jednostavnoj tehnici, detaljne i realisticne ili leprsave i potpuno "rukopisnog" poteza, sasvim kao crtez rukom. Linorez je vrlo zahvalna tehnika.
Sto se tice drvoreza volim nemackog umetnika Noldea (tj. njegove radove;) ). Osim zivopisnih slika, on ima nekih i super drvoreza


421px-%27The_Prophet%27%2C_woodcut_by_Emil_Nolde%2C_1912.jpg
 
Poslednja izmena od moderatora:

Back
Top