presuda

da li ce svi biti optuzeni


  • Ukupno glasova
    24
  • Anketa je zatvorena .

adem_ks

Buduća legenda
Banovan
Poruka
33.624
kao sto vidite, danas ce biti izricanje presude "herojima" rata na kosovu. sta mislite kakva ce presuda biti.

Danas izricanje presude Škorpionima za zločin u Podujevu
Blic - Pre 2 sata i 41 minut

Presuda četvorici pripadnika nekadašnje paravojne formacije "Škorpioni" za ubistvo 14 albanskih civila u Podujevu marta 1999. godine biće izrečena danas pred Većem za ratne zločine Okružnog suda u Beogradu.

Optuženi Željko Đukić, Dragan Medić, Dragan Borojević i Miodrag Šolaja terete se da su kao pripadnici jedinice "Škorpioni" koja je bila u sastavu Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP) Srbije, 28. marta 1999. godine u dvorištvu porodice Gaši u Podujevu pucali u civile među kojima je bilo 19 žena i dece.

Petoro dece iz porodice Bogujevci Saranda koja je tada imala 14 godina, Fatos (13), Jehona (11), devetogodišnja Lirije (1990) i šestogodišnji Genc preživelo je zločin.

Komanda MUP-a u Podujevu je odmah pošto je saznala za to, vratila pripadnike jedinice "Škorpioni" sa Kosova i Metohije.

Svi optuženi i njihovi branioci zatražili su u završnim rečima oslobađajuće presude navodeći da optužnica nije dokazana, a Tužilaštvo za ratne zločine je zatražilo da se svi proglase krivim i osude.

Suđenje četvorici pripadnika "Škorpiona" počelo je u septembru 2008. godine. Tokom postupka je saslušano na desetine svedoka, među kojima petoro preživele dece i zaštićeni svedok P1.

Za zločin u Podujevu je pripadnik te jedinice Saša Cvjetan 2005. godine pravosnažno osuđen na maksimalnu kaznu od 20 godina.

Presudu će izreći sudsko veće predsedavajuće Snežane Nikolić Garotić u 13 sati u Specijalnom sudu u Beogradu.
 
ne znam. svasta je mogu,ovo je..

ne znam. svasta je moguce, ovo je..
ispravka.
inace radi se o optuzenima kojima jos nije izrecena presuda. znaci nemojte "mesati" slucajeve
 
dule brate znaš odgovor zločinci bejahu samo Srbi
jer nisu hteli da vise na vrbi

E vidish brate Pinki to je ono shta mi najvishe smeta. Jedino mi hapsimo i osudjujemo. Naravno da treba to da radimo,ali stvarno ispada kao da su shiptari bili male bebe shto je krajnje porazavajuce. Zivo me interesuje kada ce i oni poceti isto da se ponasaju. Ako budu naravno ikad.
 
Hvala, ali naravno da cu da glasam da oni koji su ubijali zene i decu istrunu u zatvoru. Samo josh kada bi mogao da me udostojish odgovora na pitanje kada cete vi pocheti isto da se ponashate bi bilo lepo.

vec vise puta sam rekao, sve sto saznam u vezi politike je krsta. inace nikada, ili mozda par puta godisnje gledam dnevnik. ali znam da su vise osoba osudjene za takve stvari, mogu da pokusam da pronadjem neki link, iako je to tesko, jer su moji veoma losi u tom smeru.
sto se tice ovih koji su vama trn u oku, ako je mejdunarodni sud njih ili proglasio nevinim, ili ih nije cak ni optuzio, ne vidim zasto bi sada neki drugi sud pokusavao da dokaze ono sto hag nije mogao.
 
vec vise puta sam rekao, sve sto saznam u vezi politike je krsta. inace nikada, ili mozda par puta godisnje gledam dnevnik. ali znam da su vise osoba osudjene za takve stvari, mogu da pokusam da pronadjem neki link, iako je to tesko, jer su moji veoma losi u tom smeru.
sto se tice ovih koji su vama trn u oku, ako je mejdunarodni sud njih ili proglasio nevinim, ili ih nije cak ni optuzio, ne vidim zasto bi sada neki drugi sud pokusavao da dokaze ono sto hag nije mogao.

Pusti ti sud na trenutak...Odgovori mi samo da ti lichno mislish da je haradinaj nevin covek posle onoliko svedoka koji su "nestali" pre sudjenja njemu i posle one knjige koju je naskrabao. Sud ga je oslobodio ja koliko se secam zbog nedostatka dokaza i shta ti sad mislish onako konkretno?
 
jok, moja prognoza je: dvojica na maksimalnu kaznu, jedan na malo manju, i cetvrtina 5-10 g.
sto rece slavka da sacekamo... vazi za one koji su "slabi" u prognoziranju

nije bas kao sto sam rekao, ali je "greska" do njih a ne do mene. obicno jedan uvek prodje sa manjom kaznom

Za ratni zločin u Podujevu 15 do 20 godina zatvora
Međunarodni Radio Srbija - Pre 22 minuta

Pred Većem za ratne zločine Okružnog suda u Beogradu danas su trojica optuženih za ratni zločin ubistva 14 civila u Podujevu marta 1999. godine osuđena na po 20 godina zatvora, a jedan na 15 godina zatvora. Sudsko veće kojim je predsedavala Snežana Nikolić - Garotić osudilo je na po 20 godina Željka Đukića, Dragana Medića i Dragana Borojevića, a na 15 godina zatvora Miodraga Šolaju. U obrazloženju presude je navedeno da je utvrđeno da su osuđeni kao pripadnici jedinice "Škorpioni", koja je dejstvovala u sastavu MUP Srbije, 28. marta 1999. godine, u dvorištvu porodice Gaši u Podujevu, pucali u 19 civila sa namerom da ih ubiju. Suđenje četvorici pripadnika "Škorpiona" počelo je u septembru prošle godine, a za isti zločin pripadnik te jedinice Saša Cvjetan 2005. godine pravosnažno je osuđen na 20 godina zatvora.
 
Za ratni zločin u Podujevu 15 do 20 godina zatvora
Međunarodni Radio Srbija - Pre 40 minuta

Pred Većem za ratne zločine Okružnog suda u Beogradu danas su trojica optuženih za ratni zločin ubistva 14 civila u Podujevu marta 1999. godine osuđena na po 20 godina zatvora, a jedan na 15 godina zatvora. Sudsko veće kojim je predsedavala Snežana Nikolić - Garotić osudilo je na po 20 godina Željka Đukića, Dragana Medića i Dragana Borojevića, a na 15 godina zatvora Miodraga Šolaju. U obrazloženju presude je navedeno da je utvrđeno da su osuđeni kao pripadnici jedinice "Škorpioni", koja je dejstvovala u sastavu MUP Srbije, 28. marta 1999. godine, u dvorištvu porodice Gaši u Podujevu, pucali u 19 civila sa namerom da ih ubiju. Suđenje četvorici pripadnika "Škorpiona" počelo je u septembru prošle godine, a za isti zločin pripadnik te jedinice Saša Cvjetan 2005. godine pravosnažno je osuđen na 20 godina zatvora.


Eto,saznalo se.
 
Za ratni zločin u Podujevu 15 do 20 godina zatvora
Međunarodni Radio Srbija - Pre 40 minuta

Pred Većem za ratne zločine Okružnog suda u Beogradu danas su trojica optuženih za ratni zločin ubistva 14 civila u Podujevu marta 1999. godine osuđena na po 20 godina zatvora, a jedan na 15 godina zatvora. Sudsko veće kojim je predsedavala Snežana Nikolić - Garotić osudilo je na po 20 godina Željka Đukića, Dragana Medića i Dragana Borojevića, a na 15 godina zatvora Miodraga Šolaju. U obrazloženju presude je navedeno da je utvrđeno da su osuđeni kao pripadnici jedinice "Škorpioni", koja je dejstvovala u sastavu MUP Srbije, 28. marta 1999. godine, u dvorištvu porodice Gaši u Podujevu, pucali u 19 civila sa namerom da ih ubiju. Suđenje četvorici pripadnika "Škorpiona" počelo je u septembru prošle godine, a za isti zločin pripadnik te jedinice Saša Cvjetan 2005. godine pravosnažno je osuđen na 20 godina zatvora.


Eto,saznalo se.

Dobro osudili ih jer su cinili zlocin...Samo se mi pravimo pametni i osudjujemo nase ljude,a Siptari svoje oslobadjaju i ne hapse..Stvarno ima glupih Srba koji nemaju ni gram mozga..
 
Škorpionima 75 godina zatvora Cetvrtak, 18. jun 2009. 14:58



Pred Većem za ratne zločine Okružnog suda u Beogradu danas su trojica optuženih za ratni zločin ubistva 14 civila u Podujevu marta 1999. godine osuđena na po 20 godina zatvora, a jedan na 15 godina zatvora.

Sudsko veće kojim je predsedavala Snežana Nikolić Garotić na po 20 godina osudilo je Željka Đukića, Dragana Medića i Dragana Borojevića, a na 15 godina zatvora Miodraga Šolaju.

Kako je nevedeno u obrazloženju presude, utvrđeno je da osuđeni kao pripadnici jedinice "Škorpioni" koja je dejstvovala u sastavu MUP Srbije, 28. marta 1999. godine u dvorištvu porodice Gaši u Podujevu pucali u 19 civila s namerom da ih ubiju.

Iz grupe 19 žena i dece, sa teškim ranama je preživelo petoro dece koja su svedočcila ma suđenju - Saranda koja je tada imala 14 godina, Fatos (13), Jehona (11), devetogodišnja Lirije (1990) i šestogodišnji Genc.

Komanda MUP-a u Podujevu je odmah pošto je saznala za to, vratila pripadnike jedinice "Škorpioni" sa Kosova i Metohije.

Suđenje četvorici pripadnika "Škorpiona" počelo je u septembru prošle godine.

Tokom 33 dana saslušano je 29 svedoka, među njima zaštićeni svedok pod pseudonimom P1 i sedam oštećenih.

Obavljeno je i veštačenje Miodraga Šolaje jer je u vreme izvršenja zločina bio mlađa punoletna osoba.

Za zločin u Podujevu pripadnik te jedinice Saša Cvjetan je 2005. godine pravosnažno osuđen na 20 godina zatvora.


Tužilaštvo zadovoljno presudom

Tužilaštvo za ratne zločine zadovoljno je presudom koja je izrečena četvorici pripadnika jedinice "Škorpioni", a pošto su njom osuđeni na maksimalne zatvorske kazne nema razloga za ulaganje žalbe, izjavio je portparol tog tužilaštva Bruno Vekarić

On je ocenio da je Veće za ratne zločine ovom presudom poslalo jasnu poruku svetu da u Srbiji niko nije nedodirljiv.

"Ovo je veoma hrabra i pravno utemljena presuda koja je zaštitila osnovne civilizacijske vrednosti, pre svega, pravo na život, ali i princip sprečavanja nekažnjivosti ratnih zločina", kazao je Vekarić Tanjugu, posle izricanja presude.

On je podsetio da su u Podujevu ubijeni nedužni žene i deca i da je ta presuda "pravda za malog Aljbijana (2), Mimozu (4), ali i za malu Sarandu u koju je ispaljeno 16 metaka i koja je, na sreću, preživela".

Ovom pesudom Srbija je pokazala da je spremna da ispravi sve ono što je u njenoj prošlosti bilo loše, istakao je Vekarić.

(agencije/MONDO)


ma tako ti je to Srbi po 20 godina, muslimani i hrvati po 10 godina, a siptari na 1 godinu, ili oprosteni .......

jadnooo.
 

Back
Top