Cenzura RTS

Dragan_srbcg

Ističe se
Poruka
2.641
VACLAV DVORŽAK, AUTOR FILMA „OTETO KOSOVO“, O GOLGOTI OVOG DOKUMENTARCA (2)
Cenzura RTS

Umesto da su drugi put film emitovali u celosti, doživeo sam da se u Češkoj izborim za prikazivanje istinitog film o južnoj srpskoj pokrajini, a da mi ovde dokumentarac bude skraćen
Thumb_07dvorzak-nemanjapancic.jpg


Film „Oteto Kosovo“ češkog autora i reditelja Vaclava Dvoržaka i producenta Aleša Bednarža, prikazan dva puta ove godine na Javnom servisu, od čega prvi put na dan proglašenja nezavisnosti Kosova, a drugi put na desetogodišnjicu bombardovanja. Dokumentarac je do prikazivanja kako u Češkoj, tako i u Srbiji prošao je pravu golgotu. Dok je u Češkoj Dvoržak morao da vodi specijalni rat da bi dokumentarac bio emitovan, u Srbiji je doživeo da mu se film cenzuriše. O tome kako ga je naš Javni servis cenzurisao, Vaclav Dvoržak, autor filma „Oteto Kosovo“, govori za Glas:

Gore nego u konclogoru

- Moj rad će se i dalje kretati u pravcu otkrivanja istine. Završetkom ovog filma nije se završilo moje interesovanje za Kosovo. U međuvremenu je u Češkoj napravljena organizacija građana humanitarnog profila koje svake nedelje organizuje demonstracije u Pragu kojima se upozorava javnost da je Kosovo Srbija. Organizovano je slanje pomoći Srbima na Kosovu u maju i ponovo sam bio tamo. Pokušavam da pronađem ljude koji su govorili u „Otetom Kosovu“.
Imam utisak da je sada pet puta gore nego što je bilo kada je film sniman. Ranije su se ljudi vraćali i imali su neka obećanja. Sada je tamo očaj, mnogo ljudi za koje znam da su se na Kosovo vratili sada više nisu tamo. Kuće, barake koje su oni podigli više ne postoje. Naselja koja su bila rekonstruisana poput sela Novake kod Prizrena ili Belo Polje kod Peći više nema, a ljudi u Gračanici su još u smešteni u kontejnerima. Zato će organizacija o kojoj govorim preko leta da odvede određen broj dece u Češku da im se koliko toliko pruži nešto lepo. U međuvremenu, spremam novi film o Kosovu da bih pokazao globalističkoj javnosti da je na Kosmetu gore nego u najgorim konclogorima.


Kakav je bio dogor sa RTS?

- Kada sam počinjao da radim film moja produkcija potpisala je ugovor sa ovdašnjom državnom televizijom za besplatno korišćenje arhive koju oni imaju za potrebe snimanja filma „Oteto Kosovo“. S druge strane film je trebalo da bude ustupljen posle premijere u Češkoj RTS na besplatno emitovanje. Međutim pošto su usled nedostatka sredstava prava preneta na Češku televiziju, oni su tražili da vide ugovor, a potom je napravljen i novi ugovor po kome ne sme nijedna reč u komentaru filma da se promeni. Taj ugovor je sačinjen pre nego što su oni i videli film koji i sami kasnije nisu hteli da prikažu, a koji je ipak emitovan na Drugom programu Češke televizije 27. jula 2008. u udarnom terminu.

Kako se dogodilo da se film emituje tek ove godine?

- Kako film ovde nije prikazan ni u septembru ni u oktobru, montažer i reditelj Spasoje Jovanović, koji je i saradnik i savetnik na filmu ponovo je Televiziji dostavio prevod filma u novembru, ali on nije prikazan. Prema njegovim rečima, kada se privatno interesovao za sudbinu dokumentarca kao neko ko je učestvovao u radu na filmu, rekli su mu da je neko stavio embargo na film proglasivši ga jednostranim. Krajem januara prema Spasojevim rečima, čuo je iz RTS da se film sprema za emitovanje.

„Oteto Kosovo“ prikazano je u kratkom vremenu čak dva puta?

-Da, ali oni su cenzurisali prvi minut filma. I to u oba prikazivanja i taj prvi minut, taj prolog uopšte nije emitovan. Svi koji su film gledali na RTS setiće se da film počinje kratkim intervjuom snimanim u Pragu, onda iz totala ide švenk po vrhovima Šar planini snimanim iz Štrpca. I tu kreće titl „Češka televizija prikazuje film „Oteto Kosovo“. Tako počinje film kod vas. Film zapravo ne počinje tako. Počinje zatamnjenjem, noćna scena, aerodrom Avijano u Italiji, kreću bombarderi, lovci „f16“ i iz ofa ide tekst :“12. marta 1999. godine Češka postaje članica NATO. 24. marta NATO bez odobrenja Saveta bezbednosti i Ujedinjenih nacija bombarduje Saveznu Republiku Jugoslaviju.“Paralelno idu kadrovi noćnih snimaka u kojima bombarderi deluju nad Srbijom i onda još jedno 15 sekundi ide najgore razaranje. Posle toga se sve zatamni i tada počinje onaj deo filma koji su gledaoci ovde videli. Taj „oteti“ deo filma traje 54 sekunde.

Kako ste saznali za skraćivanje filma?

- Kako film nisam gledao Spasoje Jovanović tražio je kopiju da vidimo šta je prikazano i video sam da je film skraćen. To se desilo i posle drugog prikazivanja na dan desetogodišnjice bombardovanja. Kada smo otišli kod urednika da pitamo šta se desilo, rečeno mi je da je bila neka greška, i izvinili su mi se što je propušteno da se to ispravi prilikom ponovnog emitovanja. Umesto da su drugi put film u celosti prikazan doživeo sam da se u Češkoj izborim prikazivanje za istinitog film o južnoj srpskoj pokrajini, a da mi ovde dokumentarac bude cenzurisan. Ovdašnja televizija, kako shvatam, ipak je bila oduševljena gledanošću od više od dva miliona.

http://www.glas-javnosti.rs/clanak/kultura/glas-javnosti-18-06-2009/cenzura-rts
 
ehhhhh srbijo prokleta li si !!!!!
i sta covek da kaze posle ovoga ???? ima li mogucnosti ikako da se sazna ko je naredio a ko izvrsio skracenje filma 54 sek.???
kome je u interesu da ze zaboravi ko nas je bombardovao i zasto ???koliko nam je zla naneo ??
takav film je trebalo da snimi RTS i da probije svetsku medisku blokadu,cak je to trebalo uraditi daleko pre bombardovanja a kad se bombardovanje desilo posebno.taj film je trebao da bude prikazan u savetu bezbednosti i UN na insistiranje ministra spoljnjih poslova ALI ULZICE I POLTRONI ONI KOJI SU BILI U MISLJOJ RUPI KAD JE TREBALO ZEMLJU BRANITI >>>>>.........NEDOZVO:LJAVAJU EMITOVANJE NI U SOPSTVENOJ ZEMLJI !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
AKO JE OVO TACNO TIJANIC TREBA DA PODNESE NEOPOZIVU OSTAVKU I TREBA MU ZABRANITI DA SE BAVI NOVINARSTVOM DOK JE ZIV !!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
VACLAV DVORŽAK, AUTOR FILMA „OTETO KOSOVO“, O GOLGOTI OVOG DOKUMENTARCA (2)
Cenzura RTS

Umesto da su drugi put film emitovali u celosti, doživeo sam da se u Češkoj izborim za prikazivanje istinitog film o južnoj srpskoj pokrajini, a da mi ovde dokumentarac bude skraćen
Thumb_07dvorzak-nemanjapancic.jpg


Film „Oteto Kosovo“ češkog autora i reditelja Vaclava Dvoržaka i producenta Aleša Bednarža, prikazan dva puta ove godine na Javnom servisu, od čega prvi put na dan proglašenja nezavisnosti Kosova, a drugi put na desetogodišnjicu bombardovanja. Dokumentarac je do prikazivanja kako u Češkoj, tako i u Srbiji prošao je pravu golgotu. Dok je u Češkoj Dvoržak morao da vodi specijalni rat da bi dokumentarac bio emitovan, u Srbiji je doživeo da mu se film cenzuriše. O tome kako ga je naš Javni servis cenzurisao, Vaclav Dvoržak, autor filma „Oteto Kosovo“, govori za Glas:

Gore nego u konclogoru

- Moj rad će se i dalje kretati u pravcu otkrivanja istine. Završetkom ovog filma nije se završilo moje interesovanje za Kosovo. U međuvremenu je u Češkoj napravljena organizacija građana humanitarnog profila koje svake nedelje organizuje demonstracije u Pragu kojima se upozorava javnost da je Kosovo Srbija. Organizovano je slanje pomoći Srbima na Kosovu u maju i ponovo sam bio tamo. Pokušavam da pronađem ljude koji su govorili u „Otetom Kosovu“.
Imam utisak da je sada pet puta gore nego što je bilo kada je film sniman. Ranije su se ljudi vraćali i imali su neka obećanja. Sada je tamo očaj, mnogo ljudi za koje znam da su se na Kosovo vratili sada više nisu tamo. Kuće, barake koje su oni podigli više ne postoje. Naselja koja su bila rekonstruisana poput sela Novake kod Prizrena ili Belo Polje kod Peći više nema, a ljudi u Gračanici su još u smešteni u kontejnerima. Zato će organizacija o kojoj govorim preko leta da odvede određen broj dece u Češku da im se koliko toliko pruži nešto lepo. U međuvremenu, spremam novi film o Kosovu da bih pokazao globalističkoj javnosti da je na Kosmetu gore nego u najgorim konclogorima.


Kakav je bio dogor sa RTS?

- Kada sam počinjao da radim film moja produkcija potpisala je ugovor sa ovdašnjom državnom televizijom za besplatno korišćenje arhive koju oni imaju za potrebe snimanja filma „Oteto Kosovo“. S druge strane film je trebalo da bude ustupljen posle premijere u Češkoj RTS na besplatno emitovanje. Međutim pošto su usled nedostatka sredstava prava preneta na Češku televiziju, oni su tražili da vide ugovor, a potom je napravljen i novi ugovor po kome ne sme nijedna reč u komentaru filma da se promeni. Taj ugovor je sačinjen pre nego što su oni i videli film koji i sami kasnije nisu hteli da prikažu, a koji je ipak emitovan na Drugom programu Češke televizije 27. jula 2008. u udarnom terminu.

Kako se dogodilo da se film emituje tek ove godine?

- Kako film ovde nije prikazan ni u septembru ni u oktobru, montažer i reditelj Spasoje Jovanović, koji je i saradnik i savetnik na filmu ponovo je Televiziji dostavio prevod filma u novembru, ali on nije prikazan. Prema njegovim rečima, kada se privatno interesovao za sudbinu dokumentarca kao neko ko je učestvovao u radu na filmu, rekli su mu da je neko stavio embargo na film proglasivši ga jednostranim. Krajem januara prema Spasojevim rečima, čuo je iz RTS da se film sprema za emitovanje.

„Oteto Kosovo“ prikazano je u kratkom vremenu čak dva puta?

-Da, ali oni su cenzurisali prvi minut filma. I to u oba prikazivanja i taj prvi minut, taj prolog uopšte nije emitovan. Svi koji su film gledali na RTS setiće se da film počinje kratkim intervjuom snimanim u Pragu, onda iz totala ide švenk po vrhovima Šar planini snimanim iz Štrpca. I tu kreće titl „Češka televizija prikazuje film „Oteto Kosovo“. Tako počinje film kod vas. Film zapravo ne počinje tako. Počinje zatamnjenjem, noćna scena, aerodrom Avijano u Italiji, kreću bombarderi, lovci „f16“ i iz ofa ide tekst :“12. marta 1999. godine Češka postaje članica NATO. 24. marta NATO bez odobrenja Saveta bezbednosti i Ujedinjenih nacija bombarduje Saveznu Republiku Jugoslaviju.“Paralelno idu kadrovi noćnih snimaka u kojima bombarderi deluju nad Srbijom i onda još jedno 15 sekundi ide najgore razaranje. Posle toga se sve zatamni i tada počinje onaj deo filma koji su gledaoci ovde videli. Taj „oteti“ deo filma traje 54 sekunde.

Kako ste saznali za skraćivanje filma?

- Kako film nisam gledao Spasoje Jovanović tražio je kopiju da vidimo šta je prikazano i video sam da je film skraćen. To se desilo i posle drugog prikazivanja na dan desetogodišnjice bombardovanja. Kada smo otišli kod urednika da pitamo šta se desilo, rečeno mi je da je bila neka greška, i izvinili su mi se što je propušteno da se to ispravi prilikom ponovnog emitovanja. Umesto da su drugi put film u celosti prikazan doživeo sam da se u Češkoj izborim prikazivanje za istinitog film o južnoj srpskoj pokrajini, a da mi ovde dokumentarac bude cenzurisan. Ovdašnja televizija, kako shvatam, ipak je bila oduševljena gledanošću od više od dva miliona.

http://www.glas-javnosti.rs/clanak/kultura/glas-javnosti-18-06-2009/cenzura-rts

da,da bila je neka greska slucajna kako da ne...
 
@ tema>

Сстварно јадно и бедно... брука и срамота, али то је тамо завршио неки "друже-Тито" ЦЕНЗОР... они су једноставно као неизлечива болест, као ментална амброзија. Иначе мислим да дијагнозу која гласи ВЛАСТОЉУБЉЕ треба уврстити у списак неизлечивих болести и све оболеле ликове хитно удаљити са било ког положаја са кога би могли да управљају било чијим судбинама и животима.
 
Počinje zatamnjenjem, noćna scena, aerodrom Avijano u Italiji, kreću bombarderi, lovci „f16“ i iz ofa ide tekst :“12. marta 1999. godine Češka postaje članica NATO. 24. marta NATO bez odobrenja Saveta bezbednosti i Ujedinjenih nacija bombarduje Saveznu Republiku Jugoslaviju.“Paralelno idu kadrovi noćnih snimaka u kojima bombarderi deluju nad Srbijom i onda još jedno 15 sekundi ide najgore razaranje. Posle toga se sve zatamni i tada počinje onaj deo filma koji su gledaoci ovde videli. Taj „oteti“ deo filma traje 54 sekunde.

Шта се друго могло очекивати од петооктобарског фекалног талога, за који је приказ почетка садистичког бомбардовање које је давно било у плановима америке, немачке и британије једностраност. У ствари и јесте јер су они то себи ставили у циљ без обзира шта милошевић урадио или не урадио

Неће стока да пљује своје NATO газде који су их довели на власт

Само присуство zapadno susjednog усташког говнета , доприноси још мучнијем утиску од свега овога
 
ehhhhh srbijo prokleta li si !!!!!
i sta covek da kaze posle ovoga ???? ima li mogucnosti ikako da se sazna ko je naredio a ko izvrsio skracenje filma 54 sek.???
kome je u interesu da ze zaboravi ko nas je bombardovao i zasto ???koliko nam je zla naneo ??


Да ти кажем : еUропски нео комунисти , које је "народ" довео на власт "својевремено" да га потпуно урнише и да избрише колективно сећање
 
VACLAV DVORŽAK, AUTOR FILMA „OTETO KOSOVO“, O GOLGOTI OVOG DOKUMENTARCA (2)
Cenzura RTS

Umesto da su drugi put film emitovali u celosti, doživeo sam da se u Češkoj izborim za prikazivanje istinitog film o južnoj srpskoj pokrajini, a da mi ovde dokumentarac bude skraćen
Thumb_07dvorzak-nemanjapancic.jpg


Film „Oteto Kosovo“ češkog autora i reditelja Vaclava Dvoržaka i producenta Aleša Bednarža, prikazan dva puta ove godine na Javnom servisu, od čega prvi put na dan proglašenja nezavisnosti Kosova, a drugi put na desetogodišnjicu bombardovanja. Dokumentarac je do prikazivanja kako u Češkoj, tako i u Srbiji prošao je pravu golgotu. Dok je u Češkoj Dvoržak morao da vodi specijalni rat da bi dokumentarac bio emitovan, u Srbiji je doživeo da mu se film cenzuriše. O tome kako ga je naš Javni servis cenzurisao, Vaclav Dvoržak, autor filma „Oteto Kosovo“, govori za Glas:

Gore nego u konclogoru

- Moj rad će se i dalje kretati u pravcu otkrivanja istine. Završetkom ovog filma nije se završilo moje interesovanje za Kosovo. U međuvremenu je u Češkoj napravljena organizacija građana humanitarnog profila koje svake nedelje organizuje demonstracije u Pragu kojima se upozorava javnost da je Kosovo Srbija. Organizovano je slanje pomoći Srbima na Kosovu u maju i ponovo sam bio tamo. Pokušavam da pronađem ljude koji su govorili u „Otetom Kosovu“.
Imam utisak da je sada pet puta gore nego što je bilo kada je film sniman. Ranije su se ljudi vraćali i imali su neka obećanja. Sada je tamo očaj, mnogo ljudi za koje znam da su se na Kosovo vratili sada više nisu tamo. Kuće, barake koje su oni podigli više ne postoje. Naselja koja su bila rekonstruisana poput sela Novake kod Prizrena ili Belo Polje kod Peći više nema, a ljudi u Gračanici su još u smešteni u kontejnerima. Zato će organizacija o kojoj govorim preko leta da odvede određen broj dece u Češku da im se koliko toliko pruži nešto lepo. U međuvremenu, spremam novi film o Kosovu da bih pokazao globalističkoj javnosti da je na Kosmetu gore nego u najgorim konclogorima.


Kakav je bio dogor sa RTS?

- Kada sam počinjao da radim film moja produkcija potpisala je ugovor sa ovdašnjom državnom televizijom za besplatno korišćenje arhive koju oni imaju za potrebe snimanja filma „Oteto Kosovo“. S druge strane film je trebalo da bude ustupljen posle premijere u Češkoj RTS na besplatno emitovanje. Međutim pošto su usled nedostatka sredstava prava preneta na Češku televiziju, oni su tražili da vide ugovor, a potom je napravljen i novi ugovor po kome ne sme nijedna reč u komentaru filma da se promeni. Taj ugovor je sačinjen pre nego što su oni i videli film koji i sami kasnije nisu hteli da prikažu, a koji je ipak emitovan na Drugom programu Češke televizije 27. jula 2008. u udarnom terminu.

Kako se dogodilo da se film emituje tek ove godine?

- Kako film ovde nije prikazan ni u septembru ni u oktobru, montažer i reditelj Spasoje Jovanović, koji je i saradnik i savetnik na filmu ponovo je Televiziji dostavio prevod filma u novembru, ali on nije prikazan. Prema njegovim rečima, kada se privatno interesovao za sudbinu dokumentarca kao neko ko je učestvovao u radu na filmu, rekli su mu da je neko stavio embargo na film proglasivši ga jednostranim. Krajem januara prema Spasojevim rečima, čuo je iz RTS da se film sprema za emitovanje.

„Oteto Kosovo“ prikazano je u kratkom vremenu čak dva puta?

-Da, ali oni su cenzurisali prvi minut filma. I to u oba prikazivanja i taj prvi minut, taj prolog uopšte nije emitovan. Svi koji su film gledali na RTS setiće se da film počinje kratkim intervjuom snimanim u Pragu, onda iz totala ide švenk po vrhovima Šar planini snimanim iz Štrpca. I tu kreće titl „Češka televizija prikazuje film „Oteto Kosovo“. Tako počinje film kod vas. Film zapravo ne počinje tako. Počinje zatamnjenjem, noćna scena, aerodrom Avijano u Italiji, kreću bombarderi, lovci „f16“ i iz ofa ide tekst :“12. marta 1999. godine Češka postaje članica NATO. 24. marta NATO bez odobrenja Saveta bezbednosti i Ujedinjenih nacija bombarduje Saveznu Republiku Jugoslaviju.“Paralelno idu kadrovi noćnih snimaka u kojima bombarderi deluju nad Srbijom i onda još jedno 15 sekundi ide najgore razaranje. Posle toga se sve zatamni i tada počinje onaj deo filma koji su gledaoci ovde videli. Taj „oteti“ deo filma traje 54 sekunde.

Kako ste saznali za skraćivanje filma?

- Kako film nisam gledao Spasoje Jovanović tražio je kopiju da vidimo šta je prikazano i video sam da je film skraćen. To se desilo i posle drugog prikazivanja na dan desetogodišnjice bombardovanja. Kada smo otišli kod urednika da pitamo šta se desilo, rečeno mi je da je bila neka greška, i izvinili su mi se što je propušteno da se to ispravi prilikom ponovnog emitovanja. Umesto da su drugi put film u celosti prikazan doživeo sam da se u Češkoj izborim prikazivanje za istinitog film o južnoj srpskoj pokrajini, a da mi ovde dokumentarac bude cenzurisan. Ovdašnja televizija, kako shvatam, ipak je bila oduševljena gledanošću od više od dva miliona.

http://www.glas-javnosti.rs/clanak/kultura/glas-javnosti-18-06-2009/cenzura-rts

Pronatovska gamad... Sta drugo reci... Gledao sam taj film, kao i sve ostale o Kosmetu... Film je u mnogim stvarima realan... Sad, sto se Siptarima ne svidja ta realnost, ne moze autor filma biti kriv... Siptari, kao i nasa pronatovska gamad, moraju prvo sa sobom da rasciste da su Siptari izvodili teroristicke akcije na Kosmetu, da su imali spisak za odstrel svih Srba koji su radili u milicjii, pa makar i u rezervnom sastavu, da je doar deo milicajaca i ubijen u tim akcijama, da su organi policije tada samo odgovarali na napade terorista... Ko malo bolje zna situaciju, zna sta je bilo i sa nesrecnim Jasarijem... Zar je trebalo mirno da se gleda kada su 1998 siptarski teroristi zazueli Drenicu... To sto su oni znali kukavicki da koriste zenu i decu kao zivi stit, moze samo da ide njima na cast... Zatim, treba da se pomire sa cinjenicom da su iscenirali Racak kako bi opravdali napad na Srbiju, da je NATO ubijao po Srbiji sve sto je mogao, dece, zene, starce, da je koristio nedozvoljeno oruzje, da je upotrebio mnogostruko vecu silu nego sto je protivnik posedovao (a za to su optuzivali Srbiju) i da je u vojnim akcijama porazen, jer niju uspeo da kroci na tlo Srbije... Tu bruku treba sakriti... Zatim, treba da se pomire sa cinjenicom da su Siptari bili sitna roba za potkusurivanje NATo-a sa Srbijom, Setite se onog setanja tzv. siptarskih izbeglica po Kosmetu... Namerno izazvanog od strane NATO saveznika, pa kad srpska vojska nije dozvolila da bude nasamarena, onda je sam NATO pobio skoro celu kolonu tih siptarskih "turista"... Zatim treba imati na umu da je gomila Srba napustila svoje domove pod najezdom gomile siptara, pa i albanaca koji nikad nisu ni videli Kosmet do tada zajedno sa KFOR-om... Zatim, treba opravdati gomilu srpskih kuca koje su popaljene, gomilu srpskih svetinja koje su oskrnavljene, gomilu srpskih grobova koji su sravnjeni sa zemljom... I svi ti napadi i unistavanja i progoni traju i dan danas... A proslo je deset godina...

Zato nasa pronatovska gamad treba dobro da se razmisli pre nego sto ponovo pokusa da cenzurise film koji prikazuje istinu o stradanju Srba... Sram ih bilo, nitkovi jedni bezobrazni...

Ma nek' si ti "dvosmjeran" :lol: da mi neko drugi rece, pa i nekako...

Evo, i ja ti kazem... Ajde sada, odleprsaj...
 
Poslednja izmena:

Back
Top