VMA Medicinski fakultet

mikelo90

Iskusan
Poruka
5.070
Verovatno ste svi, ili bar vecina, culi da VMA pravi poseban mali fakultet koji ce ove godine primati 20 studenata. Cilj im je da "bolje obuce" mlade kadrove koji ce kasnije imati i osiguran posao u VMA. Sve to zvuci sjajno i bajno, ali... Malo je cudno sto se prijemni ispit za ovaj fakultet odrzava istog dana, pa cak i u istom vremenskom intervalu, kao i prijemni ispit za ovaj "obicni" fakultet. Zasto? Veliki broj kandidata bi sigurno radije probao na ovom gde im je kasnije osiguran posao, ali niko ne zeli da rizikuje da ne upadne bas medju tih 20, pa mi se sve nesto cini da je ovo osmisljeno za odredjene sinove i kceri izvesnih ljudi...

Elem, pitanje: sta mislite o svemu ovome?
 
Ne razumem. Sta ima da setam do tamo kad je to zvanicna informacija?
pa ne verujem da imaju bas taj pristup ,mislim znam da se svuda kod nas upada preko veze al medicina nije menadzment , ekonomija ili pravo u krajnjoj liniji ,da moze preko veze da se zavrsi i postane vrhunski doktor sto ovi valjda traze ,
ono ne moze to svaki mamin i tatin sin bez obziora ko je u pitanju tek tako zavrsiti i raditi taj posao jer za to je ipak potrebno mnogo truda , volje i nekog talenta
 
Verovatno ste svi, ili bar vecina, culi da VMA pravi poseban mali fakultet koji ce ove godine primati 20 studenata. Cilj im je da "bolje obuce" mlade kadrove koji ce kasnije imati i osiguran posao u VMA. Sve to zvuci sjajno i bajno, ali... Malo je cudno sto se prijemni ispit za ovaj fakultet odrzava istog dana, pa cak i u istom vremenskom intervalu, kao i prijemni ispit za ovaj "obicni" fakultet. Zasto? Veliki broj kandidata bi sigurno radije probao na ovom gde im je kasnije osiguran posao, ali niko ne zeli da rizikuje da ne upadne bas medju tih 20, pa mi se sve nesto cini da je ovo osmisljeno za odredjene sinove i kceri izvesnih ljudi...

Elem, pitanje: sta mislite o svemu ovome?
Може ли, ипак, нека поузданија и прецизнија информација него то "чули"? :think:
 
pa ne verujem da imaju bas taj pristup ,mislim znam da se svuda kod nas upada preko veze al medicina nije menadzment , ekonomija ili pravo u krajnjoj liniji ,da moze preko veze da se zavrsi i postane vrhunski doktor sto ovi valjda traze ,
ono ne moze to svaki mamin i tatin sin bez obziora ko je u pitanju tek tako zavrsiti i raditi taj posao jer za to je ipak potrebno mnogo truda , volje i nekog talenta

I prosek studija 10.00 ne znači da češ da postaneš vrhunski doktor!
Nisi čuo za porodičnu tradiciju: Mnogi doktori bi voleli da im i deca budu doktori......Talenat za završiti medicinu? Naštrebati hrpu knjiga, velike li mudrosti:D
 
Talenat za završiti medicinu? Naštrebati hrpu knjiga, velike li mudrosti:D

I onda izadjes sa ispita i zaboravis sta si ucio jer si nabubao ko papagaj.
Ali na zalost takvo nam je skolstvo, vazni je da meljas ko papagaj napamet da zadivis profesora.

Medicina i stomatologija se uce sa razumevanjem tj tako treba da se uce. Ima onoga sto treba da se nauci napamet ali to je najvise 20% gradiva. Sve ostalo je jako ligicno i jako povezano. A internet je pun animacija koje jako lepo pokazuju procese u ljudskom organizmu samo ih treba naci.

Problem i jeste u tom strebanju tj bubanju napamet. Sto se na bazicnim predmetima umesto onoga sto zaista treba pa da to ostane u glavi buda jos gomila stvari koja nikome ne sluzi nicemu. Pa se onda sve zaboravi par meseci kasnije. Umesto da se radilo sta treba baz nepotrebnih detalja ali da ostane u glavi. E onda kad se dodje na internu medicinu onda se vise niko ne seca ni fiziologije, ni patoloske fiziologije, ni anatomije, ni biohemije, ni mikroba....... I onda nastanu muke.

Ili uci sirenje dentogenih infekcija a zaboravio anatomiju glave i vrata. Pa ja se tim ljudima divim.

To je ko da oces da vozis auto a ne znas ni sta je gas, ni sta je kocnica ni sta je kvacilo.
 
pa ne verujem da imaju bas taj pristup ,mislim znam da se svuda kod nas upada preko veze al medicina nije menadzment , ekonomija ili pravo u krajnjoj liniji ,da moze preko veze da se zavrsi i postane vrhunski doktor sto ovi valjda traze ,
ono ne moze to svaki mamin i tatin sin bez obziora ko je u pitanju tek tako zavrsiti i raditi taj posao jer za to je ipak potrebno mnogo truda , volje i nekog talenta
Медицина, врхунци, таленти...:hahaha:Још само да је неко прогласи за науку.:hahaha::zcepanje:
 
Smejurija,a 5000 lekara na birou.

Jeste smejurija. Ali u drugom smislu. Idi pitaj studente medicine sa Beogradskog fakulteta na sta im lice vezbe. Da ti ispricaju kako po 3 sata cekaju na hodniku bolnice u vreme vezbi dok im se profesori i asistenti smucaju po privatnim klinikama. Na sta im lice vezbe i koliko su pacijenata pregledali samostalno, samostalno postavili dijagnozu i samostalno lecili a necemu visem da ne govorimo, naravno pod kontrolom.

Ja znam momka koji je otisao odavde na trecu godinu medicine u Americi i kome je profesor uvalio onako iznenada da zavrsi operaciju slepog creva jer su ga zvali hitno u drugu salu , decko se nasao u cudu. Naravno nije znao sta i kako treba da radi. Posle je isti taj profesor kad je shvatio da je ovaj kod nas imao 0% prakse uvatio i radio sa njim preko vremeno da ga nauci.
 
Jeste smejurija. Ali u drugom smislu. Idi pitaj studente medicine sa Beogradskog fakulteta na sta im lice vezbe. Da ti ispricaju kako po 3 sata cekaju na hodniku bolnice u vreme vezbi dok im se profesori i asistenti smucaju po privatnim klinikama. Na sta im lice vezbe i koliko su pacijenata pregledali samostalno, samostalno postavili dijagnozu i samostalno lecili a necemu visem da ne govorimo, naravno pod kontrolom.

Ja znam momka koji je otisao odavde na trecu godinu medicine u Americi i kome je profesor uvalio onako iznenada da zavrsi operaciju slepog creva jer su ga zvali hitno u drugu salu , decko se nasao u cudu. Naravno nije znao sta i kako treba da radi. Posle je isti taj profesor kad je shvatio da je ovaj kod nas imao 0% prakse uvatio i radio sa njim preko vremeno da ga nauci.

Da su takvi uslovi, nemoj da *****s. Ja sam na medicini. Daleko je od toga.
Elem, prvo, svuda u svetu, pa i u americi prve 3. godine su pretklinicki predmeti (anatomija, histologija, fiziologija, mikrobiologija, patologija, patofiziologija, farmacija)... Tako da, sa 3. zavrsenom godinom normalno je da nema prakse bilo kakve na bilo kojoj klinici. Prakse krece, i redovna je i obavezna od 4. god, kada pocinje interna medicina. Posle toga, tj. 4. 5. 6. god si vecinu vremena na klinikama, tj. praksa. Operacija slepog creva nije rutinska operacija. Za operaciju su potrebna 2. (DVA!) hirurga prisutna. Studentu dati da zavrsi operaciju, pa makar taj bio i 6. godina... pa tog prof. treba tuziti za ugrozavanje zivota pacijentu. Pa oni se skoluju jos 5-6god posle zavrsenog medicinskog faxa da bi postali hirurzi!!!
Sto se tice redovnosti vezbi, mogu ti reci da ja do sada nisam cuo ni za koga kome su npr vezbe otkazane jer prof. nije tu. Ako nije tu, menjace ga kolega.
Kako mozes da pljujes i da pricas o necemu o cemu neams pojma?
 
http://en.wikipedia.org/wiki/Medical_school#United_States

"The standard U.S. medical school curriculum is four years long. Traditionally, the first two years are composed mainly of classroom basic sciences education, while the last two years primarily include rotations in clinical settings where students learn patient care firsthand. Today, clinical education is still spread across all four years, with the final years being more heavily weighted towards clinical rotations."

Evo ga curiculum na jednom od fakulteta - slican nasem
http://www8.utsouthwestern.edu/utsw/home/med/curricul/index.html

Ovaj je od 5 godina http://www.bsms.ac.uk/undergraduate/5-year/outline.php
Zbunice te sto nigde nema fiziologije, patologije, biohemije......nije da nema nego su integrisane. Kad se uci jedna organ onda se uci sve o njemu od anatomije do patofize. Znaci ovo je pristup gde je akcenat bacen na pacijenta a ne na nauku.

Dakle osnovni predmeti traju 2 godine u vecini zemalja. Koje crne 3. Sta ucis tri godine? Jel znas da mi kazes.

Da ti sad dam da mi prepoznajes ponovo preparate iz hisologije , patologije i mikroba na bi znao nista. Ali pazi bez predhodnog obnavljanja.
 
Usput operacija slepog creva jeste rutinska operacija uglavnom. I znas u pravu si za ugrozavanje zivota pacijenta. Ali na zalost to je je medicina neko mora po nekad i da nadrlja da bi neko naucio. Ma koliko to surovo zvucalo to je istina. Alvi veruj mi u 99.99% slucajeva se ne desavaju greske posto su tu naravno drugi hirurzi koji ih nadgledaju kad rade. Na zapadu da bi dobio specijalizaciju boduje se takodje: koliku si i kakvu zainteresovanost pokazao za odredjenu oblast, broj asistencija u sali, broj samostalnih intervencija pod nadzorom.....sve se dakle gleda a ne samo koliki ti je prosek. Dakle ako nikad nisi uradio ni jednu rutinsku operaciju sam makar i da ti je neko stajao na glavi za vreme osnovnih studija ti nemas sta da trazis na hirurgiji.

Ili imas muda ili nemas muda.
 
Nekada je VMA bila ustanova za primer ,a danas se pretvorila u leglo korupcije gde sa uputom moze da se obrise bulja ,,jer nema slobodnih mesta'', ali ako se uhvatite za novcanik ,nadje se i apartman...a sto se tice tog fakulteta,dve trecine dolaze sa preporukom (vezom),a za jednu trecinu mesta mozete da konkurisete....
 

Back
Top