Senzacija - Jednosmerni SatLink BRZI od dvosmernog

StORM48

Gost
Poruka
473
Znači, ko još nije poludeo u ovoj državi - još uvek nije kasno.

Elem, jedna domaća firma (ovo jeste kontra-reklama i baš me briga) na internetu nudi jednosmerni satelitski link nekog PlanetSky-a (za koji nisam čuo do sada), i evo šta kažu...


"
Koje su prednosti PlanetSky "jednosmernog" satelitskog sistema u odnosu na "dvosmerni" satelitski sistem?

Pošto su "dvosmerni" satelitski sistemi nestandardizovani, FTP i POP e-mail pristup je veoma nepouzdan. Naši "jednosmerni" satelitski sistemi su jeftiniji nego "dvosmerni" sistemi. Nepovoljni vremenski uslovu mogu da utiču na svaki satelitski sistem. Krajnji korisnik "dvosmernog" sistema može čak da iskusi i potpun prekid veze. "Jednosmerni" sistem koristi i satelitski link i redundantnu zemaljsku telefonsku vezu ka Internetu. Ovo znači da se veza krajnjem korisniku može samo privremeno usporiti u slučaju veoma nepovoljnih vremenskih uslova. Brzine prenosa ka mreži na "jednosmernim" satelitskim sistemima su tri do pet puta veće nego na "dvosmernim" satelitskim sistemima.

PlanetSky jednosmerni satelitski prenos je i mnogo pristupačniji nego mnoga postojeća dvosmerna rešenja.

Postoji li još razlika između jednosmernog i dvosmernog sistema?

Praktično govoreći, kada koristite uslugu, brzina surfovanja na dvosmernom sistemu može biti mnogo manja. Sateliti nisu izvorno namenjeni dvosmernom saobraćaju. Izvorna namena satelita je predstavljala jednosmeran prenos, ne slanje i primanje signala. Dvosmerna komunikacija forsira satelit da radi nešto za šta isti nije namenjen i zbog toga postoje zastoji u primanju i prosleđivanju informacija (ili zahteva za web stranama). Rezultat je taj da je dvosmerni saobraćaj često mnogo sporiji.

Korišćenje satelita za dosmerni saobraćaj (slanje i primanje signala) može da traje od 700 do 1300 millisekundi (kako javlja Hughes). Nakon 700 millisekundi standardni IP web protokol smatra zahtev za stranicom izgubljenim, rezultujući u isteku zahteva "iza scene". Zahtev se automatski ponovo šalje, često po više puta. Iako je ovaj proces vama nevidljiv, iskusićete ga kao vreme čekanja, umnogome nalik vremenu čekanja koje možete da iskusite na 56Kbps dial-up vezi. Vreme prenosa za jednosmeran satelit (telefonska linija plus satelit) je približno 400 milisekundi. Nalazi se poprilično ispod 700 milisekundi koliko zahteva web protokol. Tako će zahtevi za stranama stizati do odredišta trenutni, a potom biti upućeni preko satelita direktno do vas. Rezultat je BRŽE sufrovanje na jednosmernoj vezi.
"

Prošireno izdanje ovih neshvaćenih istina nalazi se na http://www.intercom035.com/planetsky/planetsky_faq.php

Idem sada malo da se iznerviram!

AAAAAAAAARRRRRRRRRGGGGHHHHHHHHHHH! :evil:
 
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Tako govore ljudi koji nisu ni videli 2-way satelitski net... i koji nemaju blage veze o HTTP protokolu...

a) Cinjenica je da je bilo koji satelitski net neupotrebljiv za igranje online igara jer ping je u svakom slucaju dosta velik. Istina je da jednosmerni satelitski link ima za nekih 1/3 brzi ping zato sto to ide preko zemaljskih veza, ali preko nasih dial-up veza i lose odradjenih cvorista retko se dobija manji ping od 250ms (to je neki prosek). Obzirom da najveci deo ping-a ide u odlaznom smeru (jer se u TCP/IP header-ima pamti route pa pri povratku informacije sa servera - paket ne mora da prolazi kroz milion rutera), pa tako se procenjuje da je 2/3 vremena ustvari uplink paket. Samim tim preko dial-up-a kod nas, treba skoro 200ms za odlazeci paket. Satelitu treba duze, i obicno je oko 300-400ms + 1/3 toga za downlink, sto ce reci nekih 500-600 ms kod 2-way satelitskog sistema, ili 350-450ms kod jednosmernog... 150-200ms nije nikakva razlika u odnosu na ono sto 2-way satelitski sistem nudi.

b) Nema servera koji ima manji TTL od 2 sekunde (toliko odprilike treba vremena da neka informacija kroz opticki kabl okrene kuglu zemaljsku), te je ono o gubitku konekcije cista laz.

c) 2-way satelitski sistemi su mobilni sistemi. Rade i gde nema telefonskih, ili bilo kakvih drugih linija.

d) Na 'long-shoot' planu, 2-way satelitski sistem je daleko jeftiniji i pouzdaniji od 1-way satelitskih linkova.

e) Samo notorna budala moze reci da sateliti nisu namenjeni za uplink - pa kako mislite da internet (i TV, i radio i ko-zna-sta-vec) dodje do satelita?

f) Downlink kod satelitskih sistema moze ici do 8 Mbps po kanalu, i to nema savrseno nikakve veze da li uplink informacije idu zemaljskim ili satelitskim putem. S' druge strane, ako koristite zemaljski put za uplink informacije, njegova propusna moc (brzina) zavisi od same linije. Ako ste na dial-up-u, to ce biti max 56k... Uplink kod satelita moze imati propusnu moc do 2Mbps (pricam o kucnim sistemima) po kanalu...


Zakljucak: Brdo notornih lazi nije dovoljno da ospori cinjenice ;)
 
Ma od inca se uvek ocekuje da odgovor bude studiozan osim naravno ako nije u pitanju neka glupost. Sta reci jedan je Incognito!
Inace slazem se da je problem nepostojanje foruma o mrezama ali tvoja tema pre pripada surferskom kutku nego hardveru a to bi i se moze zakljuciti kada se pogleda smernica foruma
"Surferski kutak:
Koju "dasku" koristite? O provajderima i vezama. O anonimnosti i grupnim seansama. O programima koji vam pomažu u krstarenju mrežom."
Kao sto pise o provajderima i vezama!!!
I jos nesto ne vidim cime je to inkognito u svom komentaru ovu temu zakucao za hardver?!?
Bez ljutnje samo zelim da se stvari postave na svoje mesto!
POZDRAV
 
Zao mi je što Vas ometem u ovoj strušnoj polemici ali zaista moram da postavim jedno pitanje.Pre nekih mesec-dva sam uveo ISDN i njega sam platio stotinjak evra.Juče sam saznao da sam imao varijantu i da uvedem jednosmerni satelitski link pošto već imam satelitsku.Rekli su mi trebam da platim neku karticu 80 evra da platim nekom stručnjaku 20 evra da mi to instalira i 1400din. za mesečnu pretplatu i onda imam taj jednosmerni satelitski link.E sad me interesuje koliku brzinu surfovanja ću tad da imam i koje su prednosti a koje mane u odnosu na ISDN.Mnogo,mnogo,mnogo hvala ako Vas ne bude mrzelo da mi barem ukratko odgovorite!!!
Veliki pozdrav za sve genije koji diskutuju o ovako složenim temama. :wink:
 
Ne mogu da nadjem nigde na ovom forumu o jednosmernom satelitskom linku.Izbaci mi 1452 rezultata pretrage ali sve neke kategorije svastara sa 300+ strana ili ljubav i seks ili sport itd.
Nisam ja ove informacije nasao na sajtu nego sam ih dobio od nekog servisera iz druge ruke.Dobro ako te mrzi da sve opet pises mozes li barem da ostavis link do nekog dobrog sajt na ovu temu.Ma ustolom da Vas ne bih vise smarao sa mojim neznanjem raspitacu se kod tok servisera malo detaljnije.Samo sam hteo da znam da li mi je to potrebno,od Vas koji se razumete jer kad budem ovog pitao on ce mi sigurno reci da mi je vise nego potrebno!
Pozdrav :?
 
A ha,sad su mi stvare mnogo jasnije.Znaci ako uzmem jadnosmerni mogu samo da donwload-ujem solidnom brzinom a ako uzmem dvosmerni onda mogu da surfujem super brzinom(i ja i svi u komsiluku koji imaju komp).E samo sto od ovog Drugog verovatno nema nista jer mi je 50m od kuce pandurska stanica i oni imaju onu njihovu antenu na vrhu te stanice tako da bi mi verovatno vrlo brzo zaplenili kompletnu opremu.Steta jer kao sto rece Incognito ovo bi bilo idealno resenje za nas.
Najbole bi mi bilo da se odlucim za ovaj jednosmerni i to kod skydsl.Dobro je i to zato sto ne moram da budem konektovan dok downloadujem.Ali opet sta znam ni to mi se ne isplati.Jeftinije mi je da kupim ono sto mi treba jer je kod nas piraterija u punom sjaju.
No opet treba gledati unapred pa videti da ce i nju za neke vreme suzbiti.Razmisli cu jos o ovome.
O.K. Hvala puno!Pozdrav
:)
 

Back
Top