Dajte svoj glas

Ne mogu da verujem da zaista mislis da je prostitucija 'drustveno zlo'...
Zlo upereno protiv koga? Protiv CEDNOG drustva? Zaista ne razumem
Prostitucije je bilo od kad je sveta i veka.. i sasvim sam sigurna da ce je biti..
Kriminal i narkomanija su problemi... prostitucija mislim da definitivno nije..
Legalizacijom bi prostitutke dobile zdravstveno osiguranje i sigurnost, a i drustvo ne bi bilo na gubitku.
 
Milojko Vasic:
Ko što reče metiljavi argonaut, svako ko ima malo mozga i ko je malo razmisio shvatio bi da je prostitucija društveno zlo, protiv koga država mora da se bori. Kao i protiv kriminala, narkomanije ... Ali, da bi vam bilo jasnije, probajte da personalizujete situaciju:

Dakle, hipotetčki: imaš rođenu setru koja je *****. Mušterije nalazi na ulici. Tvoja reakcija:
a) Kupuješ joj stan da "radi" u stanu.
b) Pokušavaš da je izvučeš iz tog zla, na bilo koji način.

Da li je ikome pod a) bolje rešenje ? ( Takvima - "svaka čast" ! )

Priče o zdravstvenoj kontroli, porezu, prava na rad (!) su, blago rečeno, smešne. Jer, nije to rad, nego je iskorišćavanje i ponižavanje, poreska kontrola je tu nemoguća, pa bi se uplata poreza svela na smešne cifre, a zaraze bi se jednako, ako ne i više širile. Jedino bi bilo legalizovano brutalno iskorišćavanje devojaka, zvanično opravdao "rad" makroa, a velikom broju mladih bi se bukvalno otvorio Highway to hell. A to su nečije sestre, ćerke ili majke.

Da, prostitucija postoji, to je činjenica, (kao i kriminal) ali to što postoji nije razlog da je država svojim merama još i pospešuje. Naprotiv, država je dužna da teži ka iskorenjivanju tog zla.

:roll: to "drustveno zlo" je zanat kao i svaki drugi, najstariji i u nekim predjasnjim kulturama vrlo cjenjen a na istoku razvijen do umjetnosti. To sto ti nemas mozga i pricas gluposti to je druga stvar.
Ocigledno je iz ovog sto si napisao da nemas pojma o cemu pricas. Upravo zato sto prostitucija nije legalizovana cvijeta promet bijelim robljem iz ukrajine i sl.zemalja
, a jeli sto si ti tako ogorcen jel ti to iz licnog iskustva pricas ili samo kontriras da bi kontrirao...
 
Milojko Vasic:
Ko što reče metiljavi argonaut, svako ko ima malo mozga i ko je malo razmisio shvatio bi da je prostitucija društveno zlo, protiv koga država mora da se bori. Kao i protiv kriminala, narkomanije ... Ali, da bi vam bilo jasnije, probajte da personalizujete situaciju:

Dakle, hipotetčki: imaš rođenu setru koja je *****. Mušterije nalazi na ulici. Tvoja reakcija:
a) Kupuješ joj stan da "radi" u stanu.
b) Pokušavaš da je izvučeš iz tog zla, na bilo koji način.

Da li je ikome pod a) bolje rešenje ? ( Takvima - "svaka čast" ! )

Priče o zdravstvenoj kontroli, porezu, prava na rad (!) su, blago rečeno, smešne. Jer, nije to rad, nego je iskorišćavanje i ponižavanje, poreska kontrola je tu nemoguća, pa bi se uplata poreza svela na smešne cifre, a zaraze bi se jednako, ako ne i više širile. Jedino bi bilo legalizovano brutalno iskorišćavanje devojaka, zvanično opravdao "rad" makroa, a velikom broju mladih bi se bukvalno otvorio Highway to hell. A to su nečije sestre, ćerke ili majke.

Da, prostitucija postoji, to je činjenica, (kao i kriminal) ali to što postoji nije razlog da je država svojim merama još i pospešuje. Naprotiv, država je dužna da teži ka iskorenjivanju tog zla.


Smesno. Prostitucija je drustveni ventil, to su utvrdili jos u staroj Grckoj, kad je bio obicaj da mladi momci umesto da vandalisu po ulicama, odlaze kod prostitutki. I posto im je brak bio svetinja, odlazak supruga kod prostitutke se precutno tolerisao, u cilju ocuvanja institucije braka. (samo da me neka feministkinja sad ne napadne). Rimljani su taj obicaj, kao i mnoge druge, usvojili i cak je i Toma Akvinski opravdavao postojanje javnih kuca pricom o tome kako bi "dvorac bez klozeta bio septicka jama". Na svaki koncil bile su pozivane i prostitutke... Postoji zilion prica iz istorije prostitucije koja traje par hiljada godina, ali necu ja da ti pricam o tome. Informisi se pre nego se dohvatis neke teme ;)

Tvoja hipoteticka prica je neodmerena (eufemizam. nije tesko biti fin). Zamisli da tvoja sestra radi kao baba-sera. Hoces li joj kupiti dzoger i nove krpe ili ces na svaki nacin pokusati da joj pronadjes drugi posao? Naravno, ovo drugo. Ali ako provalis da ona baaaaas voli da bude baba-sera? Pa neka je...

Da se vratimo sa hipoteza na realnost. Ne postoji ni jedan period u istoriji (i nijedna drzava u istoriji) u kojem prostitutke nisu radile svoj posao. A ako nesto vekovima postoji de fakto, moralo bi da postoji i de jure. Ako nije tako, onda je gadno licemerje u pitanju. Ili velika lova. Ili oboje. Sa licemerjem sam raskrstio a veliku lovu nemam, tako da sam potpuno slobodan da ti kazem da lupetas (cak je i ovo eufemizam, danas sam mnogo fin). Price o zdravstvenom osiguranju, penzionom osiguranju, porezu i pravu na rad su realne. To je rad a iskoristavanje i ponizavanje je ovo sto sad dozivljavaju. U svetu se godisnje proda (!) 800 000 zena (Exit je bio posvecen toj temi) i to samo zbog toga sto su drzave prostituciju stavile van zakona. Poreska kontrola je moguca, u istoj onoj meri u kojoj je moguca recimo u kaficima.

Drzava iskorenjuje to zlo nekoliko hiljada godina i vidi dokle je stigla u tome. Uspela je jedino da omoguci obogacivanje siptarima i podbrdnim likovima koji su pastirsko-stocarski mentalitet uspeli da primene u pristupu zenama.

Sad sam se setio, bio sam u Amsterdamu, u RL-u u vreme kad je neka prostitutka ukljucila alarm. To je definitivno jedna od najzescih akcija pandura koje sam u zivotu video, a ziveo sam u Bg-u poslednjih 15 godina. Svi turisti su u sekundi poskakali u rupe da propuste pandure koji su trceci jurili u pomoc. E, to je ono sto se zove briga drzave o poreskim obveznicima.
 
orka:
PROTIV!Sta je sa moralom?

Moral stvara drustvo! A kada je to moral bio na visem nivou nego danas?! Sabato pominje, Ducic pominje, a i mnogi pominju, da recenica "sve je nekada bilo bolje" ne znaci da je u proslosti bilo manje zla/nemorala/ili sl. vec da srecom/u tvom slucaju nesrecom/ ljudi to prepustaju zaboravu /u tvom slucaju neznanju/
 
Groucho Marx:
Tvoja hipoteticka prica je neodmerena (eufemizam. nije tesko biti fin). Zamisli da tvoja sestra radi kao baba-sera. Hoces li joj kupiti dzoger i nove krpe ili ces na svaki nacin pokusati da joj pronadjes drugi posao? Naravno, ovo drugo. Ali ako provalis da ona baaaaas voli da bude baba-sera? Pa neka je...
:lol: :lol: :lol:
Ma ti izgleda neznas naseg Vasu Milojkovica on voli tako da se razmece beudalastinama bez ijednog argumenta a onda kad se naljuti ili ti pobrise sve postove i teme ili otkrije tvoju lokaciju (kao da nekoga boli neka stvar za to) Ako odes na forum SM svacega ces se naslusati :?
 
Dakle, svi bi ste vi rođenoj sestri kupili stan, da ima gde da prima mušterije, tj. da se bavi cenjenim zanatom ! Lepo bogami, lepo. I takođe bi ste vrlo rado svoje devojke zaposlili u takvom firmama ? Pa zaboga, to se ne može iskoreniti, zar ne ?

Odbacimo lažni moral ! Hajde da zaposlimo naše majke, devojke, sestre, prijateljice, rođake. Pa nemojmo da budemo licemerni. Imaće policijsku zaštitu, najbolju na svetu ! Plaćaće porez državi, biće korisne za društvo ! Biće zdrave ko dren ! Pa to je najcenjeniji zanat ! Biće im super u tim javnim kućama !


Ili ipak planirate da se neke druge, vama nepoznate i strane, ženske osobe bave time ?
 
blacky80:
Sto mi da ih zaposljavamo? One same biraju. A kad ta grana "privrede" vec postoji zasto je ne urediti nekim zakonom?

Hoćemo li zakonom da uredimo i trgovinu ljudima ? I to postoji zar ne ? A one devojke kojima se trguje su same to htele, niko ih nije terao.
Hoćemo li zakonom da uredimo i reketiranje, tj. pružanje zaštite. I to postoji već vekovima.
Hoćemo li zakonom da uredimo poslovanje vračara, iscelitelja, belih i crnih magova ? Neka i to bude društveno koristan posao.
Hoćemo li zakonom da uredimo prosjačenje ? I to postoji od kad je sveta i veka.
I na kraju da zakonom uredimo prodaju heroina. Pa ko hoće, neka kupi, niko ga ne tera.

Postoji dobro i postoji zlo. Nezavisno od vremena, mesta, države i zakona. Ljudski je i moralno je boriti se protiv zla, i pomagati dobro. Danas 99.99 % ljudske populacije na kugli zemaljskoj vidi prostituciju kao zlo, bori se protiv toga i tako je uredilo svoje države.
 
Groucho Marx:
Smesno. Prostitucija je drustveni ventil, to su utvrdili jos u staroj Grckoj, kad je bio obicaj da mladi momci umesto da vandalisu po ulicama, odlaze kod prostitutki. I posto im je brak bio svetinja, odlazak supruga kod prostitutke se precutno tolerisao, u cilju ocuvanja institucije braka. (samo da me neka feministkinja sad ne napadne). Rimljani su taj obicaj, kao i mnoge druge, usvojili i cak je i Toma Akvinski opravdavao postojanje javnih kuca pricom o tome kako bi "dvorac bez klozeta bio septicka jama". Na svaki koncil bile su pozivane i prostitutke... Postoji zilion prica iz istorije prostitucije koja traje par hiljada godina, ali necu ja da ti pricam o tome. Informisi se pre nego se dohvatis neke teme ;)
Vidiš, kod imućnih starih Grka i Rimljana je bilo sasvim u redu izbičevati robove ako si nešto nervozan. Ono, kao ventil, da se isprazniš ... Takođe je bilo sasvim normalno kod Rimljana baciti nekoliko ljudi zverima da ih rastrgnu, pre početka glavnih gladijatorskih borbi. Otprilike kao što danas pre početka koncerta predgrupa odsvira jedno pola sata, da publici ne bude dosadno. Nisam baš siguran za Tomu Akvinskog, ali je mnogim iz njegovog vremena bilo sasvim normalno da inkvizicija čereči i spali neku nesrećnicu iz sela zbog optužbe da je veštica.
Zato, mojne mnogo da zalaziš u istoriju, svačega ima tamo. A za svaki istorijski argument postoji istorijski kontraargument. Da si imao bar dvojku iz istorije manje bi je citirao.
 
Milojko Vasic:
blacky80:
Sto mi da ih zaposljavamo? One same biraju. A kad ta grana "privrede" vec postoji zasto je ne urediti nekim zakonom?

Hoćemo li zakonom da uredimo i trgovinu ljudima ? I to postoji zar ne ? A one devojke kojima se trguje su same to htele, niko ih nije terao.
Hoćemo li zakonom da uredimo i reketiranje, tj. pružanje zaštite. I to postoji već vekovima.
Hoćemo li zakonom da uredimo poslovanje vračara, iscelitelja, belih i crnih magova ? Neka i to bude društveno koristan posao.
Hoćemo li zakonom da uredimo prosjačenje ? I to postoji od kad je sveta i veka.
I na kraju da zakonom uredimo prodaju heroina. Pa ko hoće, neka kupi, niko ga ne tera.

Postoji dobro i postoji zlo. Nezavisno od vremena, mesta, države i zakona. Ljudski je i moralno je boriti se protiv zla, i pomagati dobro. Danas 99.99 % ljudske populacije na kugli zemaljskoj vidi prostituciju kao zlo, bori se protiv toga i tako je uredilo svoje države.
Sad si ti malo banalizovao stvari. Trgovina ljudima postoji ali je mi ne vidimo. Ne prodaju se ljudi na pijaci. Ali "prijateljice noci" mozes da vidis po celom gradu!
99.99 % vidi prostituciju kao zlo. Lepo si me nasmejao sa tom izjavom.
 
Eto sta sam ti rekao samo neargumentovane budalastine. Uhvatio se majki i sestara a nikome nije jasno koja mu je u stvari poanta. O istorijskim "kontraargumentima" da ne govorim. Ali u pravu si to je izgleda najbolje ignorirati... :(
 
blacky80:
Sad si ti malo banalizovao stvari. Trgovina ljudima postoji ali je mi ne vidimo. Ne prodaju se ljudi na pijaci. Ali "prijateljice noci" mozes da vidis po celom gradu!
99.99 % vidi prostituciju kao zlo. Lepo si me nasmejao sa tom izjavom.
Pa dobro, malo sam banalizovao, ali činjenica da prostitucija postoji nikako ne može biti argument da se i legalizuje. Uostalom naveo sam u svom postu (samo) pet društveno neprihvatljivih delatnosti, koje fakat postoje. Prokomentariši. Koje bi ti legalizovao ? I odgovori na pitanje da li bi poželeo da neka tebi bliska osoba radi u javnoj kući.

A što se tiče zasmejavanja, činjenica je da je prostitucija ilegalna u skoro svim državama na svetu. Mislim da je legalna samo u Holandiji i u Tajlandu. Možda još negde, ne znam. Dakle, sav ostali svet misli da je prostitucija društveno zlo i bori se protiv toga. Ne vidim šta je tu smešno.
 
Milojko Vasic:
blacky80:
Sad si ti malo banalizovao stvari. Trgovina ljudima postoji ali je mi ne vidimo. Ne prodaju se ljudi na pijaci. Ali "prijateljice noci" mozes da vidis po celom gradu!
99.99 % vidi prostituciju kao zlo. Lepo si me nasmejao sa tom izjavom.
Pa dobro, malo sam banalizovao, ali činjenica da prostitucija postoji nikako ne može biti argument da se i legalizuje. Uostalom naveo sam u svom postu (samo) pet društveno neprihvatljivih delatnosti, koje fakat postoje. Prokomentariši. Koje bi ti legalizovao ? I odgovori na pitanje da li bi poželeo da neka tebi bliska osoba radi u javnoj kući.

A što se tiče zasmejavanja, činjenica je da je prostitucija ilegalna u skoro svim državama na svetu. Mislim da je legalna samo u Holandiji i u Tajlandu. Možda još negde, ne znam. Dakle, sav ostali svet misli da je prostitucija društveno zlo i bori se protiv toga. Ne vidim šta je tu smešno.
Ja ne govorim o cinjenici da ona postoji vec o cinjenici da je to vec legalno. Pa pogledaj oglase u novinama, ima skoro pet strana oglasa raznih agencija. Dakle ako nesto ne zabranjujemo sto onda bar ne uzimamo porez.
Da li bih zeleo da osoba bliska meni radi u javnoj kuci? Ne bih. Ali isto tako ne bih voleo da radi u gradskom komunalnom, policiji, da se bavi politikom....
 
Milojko Vasic:
Dakle, svi bi ste vi rođenoj sestri kupili stan, da ima gde da prima mušterije, tj. da se bavi cenjenim zanatom ! Lepo bogami, lepo. I takođe bi ste vrlo rado svoje devojke zaposlili u takvom firmama ? Pa zaboga, to se ne može iskoreniti, zar ne ?

Odbacimo lažni moral ! Hajde da zaposlimo naše majke, devojke, sestre, prijateljice, rođake. Pa nemojmo da budemo licemerni. Imaće policijsku zaštitu, najbolju na svetu ! Plaćaće porez državi, biće korisne za društvo ! Biće zdrave ko dren ! Pa to je najcenjeniji zanat ! Biće im super u tim javnim kućama !
Ili ipak planirate da se neke druge, vama nepoznate i strane, ženske osobe bave time ?

Milojko Vasic:
Hoćemo li zakonom da uredimo i trgovinu ljudima ? I to postoji zar ne ? A one devojke kojima se trguje su same to htele, niko ih nije terao.
Hoćemo li zakonom da uredimo i reketiranje, tj. pružanje zaštite. I to postoji već vekovima.
Hoćemo li zakonom da uredimo poslovanje vračara, iscelitelja, belih i crnih magova ? Neka i to bude društveno koristan posao.
Hoćemo li zakonom da uredimo prosjačenje ? I to postoji od kad je sveta i veka.
I na kraju da zakonom uredimo prodaju heroina. Pa ko hoće, neka kupi, niko ga ne tera.

Postoji dobro i postoji zlo. Nezavisno od vremena, mesta, države i zakona. Ljudski je i moralno je boriti se protiv zla, i pomagati dobro. Danas 99.99 % ljudske populacije na kugli zemaljskoj vidi prostituciju kao zlo, bori se protiv toga i tako je uredilo svoje države.


Milojko Vasic:
Vidiš, kod imućnih starih Grka i Rimljana je bilo sasvim u redu izbičevati robove ako si nešto nervozan. Ono, kao ventil, da se isprazniš ... Takođe je bilo sasvim normalno kod Rimljana baciti nekoliko ljudi zverima da ih rastrgnu, pre početka glavnih gladijatorskih borbi. Otprilike kao što danas pre početka koncerta predgrupa odsvira jedno pola sata, da publici ne bude dosadno. Nisam baš siguran za Tomu Akvinskog, ali je mnogim iz njegovog vremena bilo sasvim normalno da inkvizicija čereči i spali neku nesrećnicu iz sela zbog optužbe da je veštica.
Zato, mojne mnogo da zalaziš u istoriju, svačega ima tamo. A za svaki istorijski argument postoji istorijski kontraargument. Da si imao bar dvojku iz istorije manje bi je citirao.


Ladno nisam video da se rasprava prosirila na novu stranicu...

Sto si se ti toliko vezao zenske rodbine? Imas neki problem sa incestoidnim pomislima? Ime Edip ti znaci nesto? Ali, prvo da ti odgovorim.


1. hocemo, preko SIZ-a (Fonda) za zaposljavanje; i da, devojke koje su htele da trguju su same to htele
2. hocemo, obezbedicemo zastitu policije, umesto siptarsku; policija u pravnoj drzavi jedina ima monopol nad primenom sile, to bi znao da si uspesno zavrsio srednju skolu
3. hocemo, i omogucicemo ljudima koji veruju u to i koji pruzaju laznu ili pravu veru da se nadju; i uspostavicemo sistem drustvene kontrole nad time
4. hocemo, napravicemo posebna mesta za prosjacenje ako vec postoji potreba za time; na taj nacin znace se ko to radi iz potrebe a ko radi za likove koji dolaze bembarama i kupe kintu
5. hocemo, kad dodje na red; kupovace se u apotekama, kao do '20-ih godina XX veka, ali ovaj put na recept, radi lakse kontrole; kupovace se za smesnu (realnu) kintu kao i svaki drugi lek i ukinuce se mistifikacija oko njegovog imena

Mnogo si rasirio osnovnu temu... I sta je to dobro a sta zlo? I ko si ti da sudis o tome? I nije 99,99% ljudske populacije protiv toga 99,99% debeloguzih smrdljivih politicara protiv toga, koji cak i nisu svesni da su protiv toga, nego samo idu gde ih voda nosi, uplaseni da bilo sta promene. Da sutra SAD legalizuju prostituciju, citav svet bi odjednom ukapirao da je to super stvar.

U vezi Grka i Rimljana... Opet siris stvar i bezis od osnovne teme jer na nju nemas nista pametno da kazes, osim da nije lepo da rodjake zaposljavamo kao prostitutke. Nisam ja, ni bilo ko drugi, pricao o bicevanju robova i radu Inkvizicije. Pricao sam o temi koju si ti zapoceo pa pobegao od nje. To da li sam ja imao dvojku, keca ili peticu iz istorije je moja stvar. Umece razgovora, koje ti nemas, ne uci se u skoli nego na drugim mestima. Ali se pokazuje na forumu.
 
Groucho Marx:
Sto si se ti toliko vezao zenske rodbine? Imas neki problem sa incestoidnim pomislima? Ime Edip ti znaci nesto?
Ne, nisu to moji problemi, samo sam hteo da podsetim na narodnu poslovicu: Što ne želiš da tebi rade nemoj ni ti drugima.

Tako, može svako od nas da bude za legalnu prostituciju ( i za sve ostalo pomenuto i nepomenuto ) uvek razmišljajući da se to drugima dešava, a ne nama lično. Dakle, udobno i ušuškano u svom mikrosvetu deklarativno podržavati ovo ili ono.

Što se mene lično tiče, ja bih svim dilerima droge dozvolio nesmetanu prodaju bilo gde. Jer, ja drogu kupovati neću, a za ostale - baš me briga. Smemo li ovako da razmišljamo ?

Poenta koju nisi shvatio (nego si pričao o Rimljanima) je: probaj da zamisliš takvo ili slično zlo u svojoj kući, probaj da zamisliš kako bi se ti osećao, kakve bi posledice bile da ste ti ili tvoji najbliži izloženi zlu pa se onda zalaži za njegovu legalizaciju. Uzgred ja ne sudim, ( otkud ti to ?! ) samo sam dovoljno trezven da razlikujem dobro od zla. Život prostitutke je promašen, jadan i bedan. Je li po tebi to dobro ili zlo ?
 
Svo vreme procas o dobru i zlu, a do sad nisi uspeo (ni pokusao) da mi objasnis sta je tu 'zlo'? Samo molim te probaj neutralno, bez rodbine i komsiluka... I cak i da ti je takvo 'zlo' u kuci, da li bi vise voleo da o njemu 'brine' makro ili policija?
 
Groucho Marx:
Svo vreme procas o dobru i zlu, a do sad nisi uspeo (ni pokusao) da mi objasnis sta je tu 'zlo'? Samo molim te probaj neutralno, bez rodbine i komsiluka... I cak i da ti je takvo 'zlo' u kuci, da li bi vise voleo da o njemu 'brine' makro ili policija?
U pravu si, nisam ni pokušao da objasnim da je prostitucija zlo. Mislio sam da se to podrazumeva.

Da mi je takvo (ili slično) zlo u kući borio bih se protiv njega. Svim raspoloživim sredstvima. Ne bih razmišljao na način: ako ga ne možeš pobediti - pridruži mu se. Ne, o njemu ne treba da brine ni policija ni makro, daj da to iskorenimo. Da stanemo guji za vrat.

Ok, neću više sestre i tetke, rekao sam ti već u kom je smislu to napisano.

Da li je prostitucija zlo ? Možda je to za drugu temu, ali svejedno. Mislim da ne mogu u vezi toga ništa da napišem a da to već sam ne znaš. Sigurno znaš i ko se prostituiše i kako i zašto. Sirotinja, jad i beda. Muka i nevolja. Od nemila do nedraga. Kakav je to život ? Koliko traje takav život ? Ako se život ***** (muške ili ženske, svejedno) može nazvati životom. Možda ima i onih koji to vole i žele, nesumnjivo, ali mislim da je njihov procenat taman onoliki koliki je i procenat samoubica.
 
Nw zanam sta da ti kazem,osetljiva je to tema,ali stvarno...ne mozes to da posmatras tako jednolicno,sve je to lepo i svi argumenti su ti na mestu,ali to je po meni neki tesko nedosegnuti ideal i jos smo mi daleko od svega toga....a i da bude tako da li ce se stvarno sve to postovati,da li ce spreciti dalji razvoj prostitucije ili ce ga pogorsati pitanje je,a i drzava nema dovoljno sredstava ni za osnosvne potrebe,a kamoli za legalizaciju prostitucije,lepa idea,ali neostvariva
i odakle ti uopste ideja za pokretanje tako neke teme?
 
Milojko Vasic:
Groucho Marx:
Svo vreme procas o dobru i zlu, a do sad nisi uspeo (ni pokusao) da mi objasnis sta je tu 'zlo'? Samo molim te probaj neutralno, bez rodbine i komsiluka... I cak i da ti je takvo 'zlo' u kuci, da li bi vise voleo da o njemu 'brine' makro ili policija?
U pravu si, nisam ni pokušao da objasnim da je prostitucija zlo. Mislio sam da se to podrazumeva.

Da mi je takvo (ili slično) zlo u kući borio bih se protiv njega. Svim raspoloživim sredstvima. Ne bih razmišljao na način: ako ga ne možeš pobediti - pridruži mu se. Ne, o njemu ne treba da brine ni policija ni makro, daj da to iskorenimo. Da stanemo guji za vrat.

Ok, neću više sestre i tetke, rekao sam ti već u kom je smislu to napisano.

Da li je prostitucija zlo ? Možda je to za drugu temu, ali svejedno. Mislim da ne mogu u vezi toga ništa da napišem a da to već sam ne znaš. Sigurno znaš i ko se prostituiše i kako i zašto. Sirotinja, jad i beda. Muka i nevolja. Od nemila do nedraga. Kakav je to život ? Koliko traje takav život ? Ako se život ***** (muške ili ženske, svejedno) može nazvati životom. Možda ima i onih koji to vole i žele, nesumnjivo, ali mislim da je njihov procenat taman onoliki koliki je i procenat samoubica.


Mislio sam da si do sad ukapirao - to 'zlo' ne mozes da pobedis. Mnogi su probali i nisu uspeli. Mozes samo da ga lokalizujes i ubacis u legalne, kontrolisane tokove. Ako to ne mozes da ukapiras, stvarno imas (mozda i licnih) probema da ukapiras pojedine socioloske pojave, ukljucujuci tu i vracarenje i prosjacenje.

To da li je prostitucija zlo sigurno nije za drugu, nego bas za ovu temu, jer si je okarakterisao kao zlu a nikome ko te pitao nisi odgovorio zasto je tako.

Ipak, od svih postova na ovu temu, u jednom si u pravu. Dobro znam ko se prostituise. U ovom trenutku, Groucho Marx ima 275 postova. Mislim da ne mozes da pronadjes ni jedan jedini topic na kojem sam ucestvovao a da ne znam barem nesto o temi. Ako nesto ne znam, procitam i preskocim a ne trudim se da balavim sa predrasudama i sopstvenim projekcijama. Jedna od mojih najboljih prijateljica je prostitutka. Moja drugarica je prostitutka. Poznajem jos jednu devojku koja je bila prostitutka. Dok sam radio kao novinar razgovarao sam, po zadatku i uz prisustvo pandura, sa prostitutkom na stajgi. U Amsterdamu sam neko vreme proveo spavajuci na stajgi, blejuci po Crvenoj cetvrti i druzeci se sa makroima iz Zidajka (poduhvat na granici da bude ludacki hrabar). I jednom sam posetio prostitutku, iskustva radi, da bih jednog dana takvima kao sto si ti mogao da kazem u lice 'ne mozes da me foliras, znam sta je to, bio sam tamo'. 'Muka i nevolja'? Daleko od toga, druze, daleko. To je mozda prica za novine i lakoverne ljude koji su spremni da prihvate povrsne price anime. Jedina beda koja proizlazi iz tog zanata se desava u procesu trgovine robljem a to je ono sto moze i treba da se spreci legalizacijom.
 
Vidiš, legalno je otvoriti firmu i zaposliti ljude, zar ne ? A opet, mnogo je poslovanja na crno, (ne mislim na kriminal) mnogo neprijavljenih radnika, i kod nas i u belom svetu. Misliš da će legalizacijom prostitucije da nestanu svi "nelegalni" makroi, i sve "nelegalne" prostitutke ? Neće više biti trgovine belim robljem zato što postoje legalne javne kuće ? Ili će svejedno postojati i one koje su na ulici i one koje "rade" legalno ? Šta onda sa onima koje mušterije nalaze na ulici ? Jednako ih goniti kao pre ? Jer, uvek je bilo i biće onih koji baš ne gore od želje da plate porez. Ili, ne prođe zdravstveni pregled, izbace je iz bordela, a ona nastavi posao nelegalno. Nemoj mi samo reći da u Holandiji sve prostitutke plaćaju porez i redovno se kontrolišu.

Vidiš, iako nisam znao, pretpostavljao sam da si upućen u temu. Elem, napiši nešto o životu tih srećnica ? Kako žive ? Koliko "rade" ? Vole svoj posao ?
 
Milojko Vasic:
Elem, napiši nešto o životu tih srećnica ? Kako žive ? Koliko "rade" ? Vole svoj posao ?

Moja poznanica radi kao sekretarica u privatnoj firmi.. Ima platu 11.000.. Nekad, ako se dobro poslovalo zaradi 'cak' do 14.000.
Kako zivi? bedno
Koliko radi? cesto i po 10 sati dnevno
Voli svoj posao? naravno da ne

kao sto i sam znas sve je relativno..
Ono sto meni jos uvek nije jasno, a to je zasto ti smatras da je prostitucija ZLO (iskljucujuci naravno onu koja nije dobrovoljna).
 

Back
Top