Pozadina protesta Srba na severu Kosova

Gwydion

Iskusan
Banovan
Poruka
6.481
Pozadina protesta Srba na severu Kosova


29C6E011-E109-4245-ACCB-FDD521E4A3F5_mw800_mh600.jpg


10.06.2009
Nebojša Grabež

Šta je pozadina protesta Srba na severu Kosova – politički ili, kako tvrde pojedini analitičari, neki drugi skriveni razlozi? Zašto srpski lideri na severu Kosova ignorišu pozive zvaničnog Beograda na saradnju sa EULEX-om?

Povodom protesta Srba sa severa Kosova jedino se oglasilo nadležno Ministarstvo za Kosovo i Metohiju, i to unapred, dan pred najavljeno okupljanje, kada je ministar Goran Bogdanović poručio Srbima u Leposaviću da se rešenje jedino može pronaći u razgovorima s predstavnicima EULEX-a:

“Ne smemo dozvoliti da postoje bilo kakve provokacije i treba da se pošalje vrlo jasna poruka misiji EULEX-a da su predstavnici opština spremni da razgovaraju o svim problemima koji postoje na ovim prostorima. Prosto, ja ne vidim drugi način da se reše ti problemi ako ne postoji dijalog između misije EULEX, lokalne samouprave i zvaničnog Beograda.”

Odbacujući apel ministra Bogdanovića, predsednici severnokosovskih opština i privrednici optužili su Vladu Srbije i ministra lično da podržavaju EULEX koji je, kako kažu, “izašao iz okvira svog mandata i koji radi na zaokruživanju kvazidržave Kosovo”.

Koordinator Foruma za etničke odnose Dušan Janjić podseća da su vlasti Srbije 2001. godine prihvatile saradnju sa UNMIK-om na uspostavljanju carine i da su dve carinske službe odlično sarađivale, i zaključuje da novi protesti otkrivaju jednu širu i ozbiljniju sliku:

“Nije problem 50 ljudi, koliko može Marko Jakšić da pošalje na Jarinje i da protestuje. Nije čak problem ni ako oni ponovo spale te kontejnere ili prelaze. Problem je što, navodno, Boris Tadić i Goran Bogdanović ne mogu da zaustave 50 ljudi. Znate, ako vi ne možete da zaustavite one koji su radikalni, onda ima dva problema. Ili ne želite, a onda moraju da vas smene, ili, jednostavno, učestvujete s njima u biznisu koji se zove neplaćanje carine, šverc, i ostalo. Dakle, ja tvrdim da je ovo drugo glavni motiv."

Ovakvu situaciju, po oceni analitičara Simeona Pobulića, dodatno usložnjavaju pojedine političke partije u Srbiji koje eksponiranjem svojih stavova pokušavaju da poprave sopstveni rejting i među kosovskim Srbima i u Srbiji:

“To se može lako videti, to je u svakom slučaju Demokratska stranka Srbije. Ne znam u kojoj meri je angažovana Srpska radikalna stranka – to se ne može lako videti jer njihovi ljudi tamo nisu bili baš angažovani, a pogotovo ne znam šta Srpska napredna stranka tamo radi – bar ja lično ne znam koji su njihovi ljudi.”

Pobulić naglašava da takvi stranački angažmani ne doprinose rešavanju suštine problema – kako uspostaviti izvesnu kontrolu nad kretanjem robe i kako sprečiti da ona ne postane deo krijumčarskih lanaca:

“Prema tome, najbolje je ono što kaže ministar za Kosovo Bogdanović, da se treba dogovoriti s EULEX-om i naći modus jurendi koji bi bio od koristi svima.”

Po uverenju Dušana Janjića, u pozadini problema nije političko već ekonomsko i bezbednosno pitanje.

Kako je moguće, pita se Janjić, da predsednik i brojne nadležne službe ne mogu da zaustave podrivanje bezbednosti Srbije:

“Ako prođete severom Kosova, vi ćete na svakih 2.5-3 kilometra videti novu benzinsku stanicu ili gasnu stanicu; uglavnom je gas iz Gasproma, benzin iz Luk Oil-a, i dovlači se preko Srbije, ne plaća se carina. I to su takve benzinske stanice da vam je jasno da tu cisterne i ne staju, niti automobili staju. To su samo punktovi za razmenu papira. Dakle, ogroman novac se odliva preko severne granice s Kosovom. Ogroman novac stiže za održavanje ilegalne ekonomije među Srbima i Albancima, i to postaje, vrlo ozbiljno, bezbednosni rizik.”

Ogroman novac se odliva preko severne granice s Kosovom. Ogroman novac stiže za održavanje ilegalne ekonomije među Srbima i Albancima, i to postaje, vrlo ozbiljno, bezbednosni rizik.
___________________________________________________

link: http://www.slobodnaevropa.org/content/kosovo_srbi_protesti/1751433.html
___________________________________________________

Dakle, koja je pozadina tih sukoba? Vidimo da se dole sliva jako puno para, novac dolazi iod albanske administracije, to smo saznali povodom one afere sa nabavkom medicinske opreme. Situacija gde se ne plaća carina pogoduje samo privatnim interesima. Neplaćanje carina je patriotizam ili nešto drugo?
 
Ko Uzima pare? Srpski narod od shiptarske birokratije??

ne lupaj..

Kad je bila afera sa nabavkom medicinske opreme onda se provalilo da oni uzimaju pare i od Srbije, u domovima zdravlja, ali od kosovke administracije za iste medicinske uredjaje. O tome B92 javljao u emisijama, pominjali i imenom upravnika doma zdravlja koji je tu nešto, po njima, muljao.
 
Kad je bila afera sa nabavkom medicinske opreme onda se provalilo da oni uzimaju pare i od Srbije, u domovima zdravlja, ali od kosovke administracije za iste medicinske uredjaje. O tome B92 javljao u emisijama, pominjali i imenom upravnika doma zdravlja koji je tu nešto, po njima, muljao.

SRAM TE BILO SIPTARSKI PLACENICE I LAZOVE :thumbdown: :evil:

koliko si siptarskih para uzeo da pises protiv Srba sa Kosova i Metohije jeli janicaru siptarski :evil:

dok Siptari nase jadne Srbe dole prebijaju na pravdi boga genocidisu i proteruju ti ovde mutis vodu sa svojom siptarskom propagandom :evil:
 
ovaj siptarski placenik Gwidion hoce da Srbi placaju carinu DVA PUTA unutar svoje drzave z:D

Carina je placena kad je roba uvezena u Srbiju i nema potrebe da se carina placa opet kad se roba doteruje na Kosovo i Metohiju jer KOSMET JE SRBIJA siptarski placenice

Gde si jos cuo da se u jednoj drzavi 2 puta placa carina?

Nisi cuo nego samo mutis ovde vodu za siptarske pare....
 
ovaj siptarski placenik Gwidion hoce da Srbi placaju carinu DVA PUTA unutar svoje drzave z:D

Carina je placena kad je roba uvezena u Srbiju i nema potrebe da se carina placa opet kad se roba doteruje na Kosovo i Metohiju jer KOSMET JE SRBIJA siptarski placenice

Gde si jos cuo da se u jednoj drzavi 2 puta placa carina?

Nisi cuo nego samo mutis ovde vodu za siptarske pare....
Ima i ona narodna:

"KO NE PLATI NA MOSTU PLATICE NA CUPRIJI"
 
Ma ovaj je po zadatku ovde.
Vidite da je po ceo dan uz racunar, ne mrda nigde i samo otvara idiotske teme. Valjda mu je tolika i inteligencija.

moze da bude, ali mu neko odavde omogucava da zamajava forumaski narod

rezim je u defanzivi, svi vidimo da samo silom, politickom, ekonomskom i policijskom, moze nesto da uradi, pa mu onda ovi cro i al `specijalci` dobro dodju da ublaze katasrofalnu situaciju i mogucu diskusiju o pravim problemima
 
SRAM TE BILO SIPTARSKI PLACENICE I LAZOVE :thumbdown: :evil:

koliko si siptarskih para uzeo da pises protiv Srba sa Kosova i Metohije jeli janicaru siptarski :evil:

dok Siptari nase jadne Srbe dole prebijaju na pravdi boga genocidisu i proteruju ti ovde mutis vodu sa svojom siptarskom propagandom :evil:

Čuj ti narko profiteru, išla jke priča o tome da muljaju sa duplim fondovima i da se ne zna gde te pare idu. To što tebi ne odgovara da se malverzacije provale je samo tvoj problem :P
 
Ma ovaj je po zadatku ovde.
Vidite da je po ceo dan uz racunar, ne mrda nigde i samo otvara idiotske teme. Valjda mu je tolika i inteligencija.

Nisi nikad čuo za lab top i wireless :P
A što se tiče inteligencije to sam merenje odradio poodavno dok je još mensa ovvde bila priznata. Hvana na interesovanju, ali ne interesuje me da znam da li mi je veći nego tebi, mislim IQ, jer sam čvrsto uveren da jeste.
 
Čuj ti narko profiteru, išla jke priča o tome da muljaju sa duplim fondovima i da se ne zna gde te pare idu. To što tebi ne odgovara da se malverzacije provale je samo tvoj problem :P

siptarski janicaru - provaljen si

dupla carina nema veze sa bilo kakvim malverzacijama

ti hoces da srbi sa kosmeta budu duplo oporezovani da placaju carinu 2 puta u rodjenoj drzavi

mi srbi to necemo nikada prihvatiti - i ti Hasim Taci, Agim Ceku, Dusan Janjic, Boris Tadic, adem_ks i ostala siptarska zgadija mozete samo da crknete od muke
 
Poslednja izmena:
Kako je moguće, pita se Janjić, da predsednik i brojne nadležne službe ne mogu da zaustave podrivanje bezbednosti Srbije:

“Ako prođete severom Kosova, vi ćete na svakih 2.5-3 kilometra videti novu benzinsku stanicu ili gasnu stanicu; uglavnom je gas iz Gasproma, benzin iz Luk Oil-a, i dovlači se preko Srbije, ne plaća se carina. I to su takve benzinske stanice da vam je jasno da tu cisterne i ne staju, niti automobili staju. To su samo punktovi za razmenu papira. Dakle, ogroman novac se odliva preko severne granice s Kosovom. Ogroman novac stiže za održavanje ilegalne ekonomije među Srbima i Albancima, i to postaje, vrlo ozbiljno, bezbednosni rizik.”

kakva je podmukla siptarska janicarska bagra ovaj Dusan Janjic seme mu se dabogda siptarsko zatrlo

Stoka siptarska janicarska kakve nebuloze i lazi valja protiv srpskog naroda sram da ga bude :evil:

na sav gas i benzin koji se prodaje na severu kosmeta se placaju sve dazbine i upravo je drzava srbija uvoznik i tog gasa i benzina , osim PDV-a a PDV se ne placa jer se drzav Srbija odrekla kumanovskim sporazumom da naplacuje porez na teritoriji kosova i metohije.

samim tim stoka sorosevska sa ovog foruma zajedno sa dusanom janjicem i svojim gazdama siptarskoamerickim moze samo da nas povuce za onu stvar
 
  • Podržavam
Reactions: 27E
siptarski janicaru - provaljen si

dupla carina nema veze sa bilo kakvim malverzacijama

ti hoces da srbi sa kosmeta budu duplo oporezovani da placaju carinu 2 puta u rodjenoj drzavi - janicaru siptarski :thumbdown:

Ja neći ništa, ja sam samo otvorio polemiku. da ili ne ne znači da ja kažem jedno ili drugo. Uostalom šta se ti buniš kad ti srpske krvi i nemaš? U tebi teče albanska krv, to su i onako tvoji...
 
kakva je podmukla siptarska janicarska bagra ovaj Dusan Janjic seme mu se dabogda siptarsko zatrlo

Stoka siptarska janicarska kakve nebuloze i lazi valja protiv srpskog naroda sram da ga bude :evil:

na sav gas i benzin koji se prodaje na severu kosmeta se placaju sve dazbine i upravo je drzava srbija uvoznik i tog gasa i benzina , osim PDV-a a PDV se ne placa jer se drzav Srbija odrekla kumanovskim sporazumom da naplacuje porez na teritoriji kosova i metohije.

samim tim stoka sorosevska sa ovog foruma zajedno sa dusanom janjicem i svojim gazdama siptarskoamerickim moze samo da nas povuce za onu stvar

Bojim se da bi morao da imaš nešto, pa da te neko za to može povući. A Dušan Janjić je car!
 

Back
Top