Demokrate unistile PIK Zemun da bi prigrabile njegovo atraktivno zemljiste

Тихи

Starosedelac
Poruka
160.840
Ko je kriv za stečaj PIK Zemuna
13. jun 2009. | 18:38 -> 19:24 | Izvor: B92
Beograd -- PIK Zemun u stečaju. B92 je istraživao da li je atraktivno zemljište razlog propadanja donedavnog velikog snabdevača Beograda mlekom.

Poljoprivredno-industrijski kombinat Zemun, koji je raspolagao sa nekoliko hiljada hektara na atraktivnoj lokaciji i bio jedan od najvećih snabdevača Beograda mlekom, posle višegodišnjeg procesa promene vlasništva, štrajkova, ali i pretnji radnika da će se zapaliti, stigao je do tačke poslovnog raspadanja.

B92 je istraživao koji su uzroci i šta će biti posledice odlaska PIK Zemuna u stečaj.

Privatizaciona golgota PIK Zemuna traje gotovo biblijski, sedam sušnih godina.

Uzdajući se u razna obećanja, radnici nestrpljivo očekuju i onih drugih, sedam plodnih godina.

Radnici nemaju dilemu koji su razlozi za propast firme u kojoj su mnogi proveli ceo radni vek.

“Lopovluk je i doveo ovo sve do ovde. Od '90. godine mi prodajemo zemlju, uz raznorazne mahinacije i od toga smo mi živeli. Evo pogledajte ovde, ovo je sve obraslo, ja sam rukovodilac obezbeđenja, mi više nemamo šta da čuvamo”, kaže čuvar Petar Milošević.

“Mi mislimo da je PIK Zemun namerno gurnut u stečaj, jer je PIK Zemun do 2000. godine radio normalno. Bio jedno od najboljih preduzeća iz ove naše poljoprrivredne branše. Što bi ga neko namerno gurnuo u stečaj? Upravo zbog zemljišta koje je na atraktivnoj lokaciji”, smatra radnik PIK-a Momčilo Veličković.

Da li se zbog zemljišta PIK Zemuna, koje se nalazi u industrijskoj zoni i uskoro bi trebalo da postane građevinsko, a time i znatno skuplje, u stvari ceo ovaj privatizacioni haos i događao, pitanje je na koje nadležni ne žele da daju precizan odgovor.

Stečaj je, umesto okončanja privatizacije, iznenadio sve zaposlene.

“Za nas je ovo uvođenje stečaja grom iz vedra neba. Zato što smo ovo najmanje očekivali. I u svim institucije gde smo bili i obraćali se, tvrdili su da nam se ne može desiti da nam uvedu stečaj”, rekao je predsednik samostalnog sindikata PIK Zemun Bogdan Jovanović.

”Sad smo stekli utisak da bi bilo bolje da smo bili sa druge strane. Ne sa državom, nego sa ove druge strane, vidimo da je moćnija od države”, kaže on.



U Agenciji za privatizaciju, čiji je stečajni upravnik u PIK Zemunu, kažu da trenutno utvrđuju činjenično stanje, i da će prve podatke o stvarnoj imovini ovog preduzeća imati za oko mesec dana.

Za to vreme ni gradske vlasti ne sede skrštenih ruku.

Da se zbog vrednog zemljišta ovog preduzeća u prethodnim pokušajima privatizacije kriju i nečiji interesi, uočio je i grad Beograd i uključio se u rešavanje problema.

“Ja sam još na stavu da PIK Zemun ne može da ide u privatizaciju pošto je ta cena po kojoj bi se sada prodao mnogo niža od vrednosti zemljišta koje mi jednog dana treba da dobijemo kao grad”, rekao je gradonačelnik Beograda Dragan Đilas.

“Ja mogu da garantujem da to zemljište Beograđanima neće biti oduzeto po toj nekoj smešnoj ceni”, naveo je on.

Grad je na stečajni postupak uložio žalbu i očekuju pozitivan ishod.

Zaposleni su, zbog svega što se dešavalo proteklih godina, duboko nepoverljivi.

“Ne verujemo više nikom, jer smo prevareni od onih u koje smo najviše imali poverenja, a to je država Srbija”, kaže zaposleni.

Od trista radnika, koliko je nekada bilo zaposleno u Poljoprivredno-industrijskom kombinatu Zemun, danas je ostalo oko 130, a ni oni nisu dobili platu više od godinu i po dana.


http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2009&mm=06&dd=13&nav_category=9&nav_id=365901


-------------

PIK Zemun je normalno radio i bio najveci proizvodjac mleka u Beogradu sve dok u njega 2000te godine nisu dosle demokrate. Od tada je upropasten tako kazu sami radnici za B92.

Plan je jasan i vec je vidjen prilikom unistenja drugih firmi. Prvo se dovede "podoban" rezimski direktor na celo firme koji je posle losim poslovnim potezima upropasti i dovede do bankrota a radnike do prosijackog stapa. Onda kad firma ode u stecaj na namestenoj licitaciji za smesne pare je kupuje neko od rezimskih tajkuna. Kada tajkun kupi PIK Zemun , vrsi se promena urbanistickog plana i poljoprivredno zemljiste se ispravlja u gradjevinsko. Kada se to urade svaki ar PIK Zemun vredi najmanje 10.000 evra i onda se to zemljiste prodaje investitorima a pare dele tajkun i demokrate.

Osteceni u celoj prici - radnici firme, vlasnik firme (drzava) kao i budzet.
 
RM2.S.HANGING.JPG
 
. Kada tajkun kupi PIK Zemun , vrsi se promena urbanistickog plana i poljoprivredno zemljiste se ispravlja u gradjevinsko.


Do 1991. PIK "Zemun" je služio kao uzor sa svojih 4.500 hektara obradive zemlje koja je godinama uvećavana otkupom od privatnih vlasnika. Govedarska farma je u momentu nastanka 1985. bila najmodernija u ovom delu Evrope, kapaciteta 3.000 grla, od čega 1.200 krava muzara sa prinosom 20.000 litara mleka dnevno. Sada je proizvodnja svedena na 10.000 litara mleka dnevno.

U protekloj deceniji zemlja je rasprodavana tako da se sada imanje svelo na oko 2.300 hektara. Kako stoji u jednoj od prijava sindikata, maju 2003. godine "Poljoprivredno zemljište je uz pomoć "jakih ljudi" SO Zemun, ljudi iz vlade Srbije i IV opštinskog suda "prodajom prava na korišćenje poljoprivrednog zemljišta na 99 godina" menjalo namenu i legalno prelazilo u privatne ruke. Na tom zemljištu i na ovakav način nikla su čitava naselja u Zemunu i okolini ("Jedinstvo", "Altina" i "Plavi horizont"). Ovaj recept na 99 godina primenjivan je u protekloj deceniji da bi se promenio vlasnik, namena zemljišta, uz izvrdavanje postojećih zakona, i da bi se ostvarila fantastična dobit na razlici u ceni koju imaju poljorivredno i građevinsko zemljište.

:bye:


 

Back
Top