Sve o nitru

jovica888

Početnik
Poruka
47
Sta je nitro?

"Nitro" je, ustvari, azot-suboksid (N2O), hemijsko jedinjenje kiseonika i azota. Na sobnoj temperaturi je bezbojan i nezapaljiv gas. Nije otrovan, ali velikim koncetracijama moze da izazove gusenje. U vazduhu se prepoznaje po blago slatkastom ukusu i mirisu. Poznat je i pod nazivom smesljivac a u medicini se koristi kao anestetik u kombinaciji sa nekim drugim gasovima.

Kupovina i ugradnja

Kod nas je gotovo nemoguce kupiti Nitro sistem i ugraditi ga u automobil, jer ne postoje specializovane prodavnice i radionice. Ipak, sve je vise vozila koja se opremaju ovim uradjajem. Do samog sistema se moze doci putem interneta, ali ugradnja nije jednostavna, a ako se ne izvrsi kako treba vek trajanja celog automobila i motora moze biti znatno kraci od uobicajenog. Osim toga kod nas se jos ne moze dobiti atest o ispravnosti uredjaja pa bi vlasnik vozila u kojem postoji nitrouredjaj mogao da ima dosta komplikacija. Ukoliko bi se, prilikom tehnickog pregleda ovlascene osobe pridrzavale vazecih propisa automobil ne bi bilo moguce registrovati jer su performanse znatno vece nego sto je standardno.

opsirnije
http://www.omiljeniauto.com/sta-je-nitro-i-kako-funkcionise-t-6.html
 
ono sto ljudi uvek pogresno misle je da nitro gori, i da zato auto bolje ide..nitro samo solobadja nenormalno mnogo kisenoika, tako da moze da se mnogo vise i bolej sagori gorivo..
ono sto je velika mana nitru jeste sto jede motor...
moje pitanje je kolko kosta boca od litar ili kako to vec ide..?
 
Nemam pojma,ali svejedno je i onako ga nemam u sto ugraditi imam dizelasa i tako praniram da uvijek vozim :) Malo trosi :) A pare za neke Karibe odvajati malo skoknuti na plazu i tako,missim daleka buducnost ali eto :) Ili neki bajk :)
 
Nitro ispade najjeftiniji tuning.
Za 200-300 evra dobiješ kad ti treba 20-30 konja. Nema petljanja u samom motoru i šansi da se tu nešto poremeti, kad se boca potoši dopuni se. Ovako voziš std auto sa normalnom potrošnjom, kad ti treba 20 konja (ili više, u zavisnosti od paketa) stisneš dugme i dobiješ ih.
 
911s [SK];10094019:
Nema petljanja u samom motoru i šansi da se tu nešto poremeti

Ako si mislio na Chip,nema ni tu razloga da se bilo šta poremeti,jer je na motoru uvek ostavljeno prostora za pojačanje od nekih 20-30 procenata.Inače,sve se odvija softverskim putem,tako što se menjaju momenat paljenja i pritisak nadpunjenja,pa ako eventualno nastanu neki problemi,vrate se mape i sve bude po starom.

Chipom dobijaš snagu za stalno,a nemoraš ni da puniš bocu kad se istroši,kao što je slučaj sa Nitro-m.

Jedini problem u vezi Chip-a je što se stariji automobili (koji imaju elektronske komponente),ne mogu dodatno pojačati,jer kao takvi ne dozvoljavaju fizičku promenu parametara u motoru.
 
Nisam mislio na chip, al nema veze.
Drugo, nije sve što ima chip dobro za chip tuning. Pitanje je da li daju garanciju na svaki auto kome odradiš takav tuning.

Ali kad motoru digneš snagu za 30% (što je jako puno), koliko mu ode potrošnja gore? Sa nitrom ti je to samo privremeno, tj kad ti treba.
 
911s [SK];10094019:
Nitro ispade najjeftiniji tuning.
Za 200-300 evra dobiješ kad ti treba 20-30 konja. Nema petljanja u samom motoru i šansi da se tu nešto poremeti, kad se boca potoši dopuni se. Ovako voziš std auto sa normalnom potrošnjom, kad ti treba 20 konja (ili više, u zavisnosti od paketa) stisneš dugme i dobiješ ih.

Mislim da sam negde procitao da je kvalitetan nitro sistem ~1500 evra.
 
Nitro hladi smesu, tako da može više goriva da povuče i pravi jaču smešu... Odražava se na potrošnju... Blago više jede karike... Inače se ne koristi kao oksidaciono sredstvo (kao što je neko gore napisao, jer ima samo jedan ATOM kiseonika O, za razliku od vazduha koji ima jedan MOLEKUL kiseonika O2)
 
911s [SK];10094712:
Nisam mislio na chip, al nema veze.
Drugo, nije sve što ima chip dobro za chip tuning. Pitanje je da li daju garanciju na svaki auto kome odradiš takav tuning.

Ali kad motoru digneš snagu za 30% (što je jako puno), koliko mu ode potrošnja gore? Sa nitrom ti je to samo privremeno, tj kad ti treba.

Dobro.U svakom slučaju je bitno što sam napomenuo da je Chip Tuning bolje rešenje od Nitra.

Nijedna Chip Tuning radionica ne daje garanciju na vozilo,već na sam Chip i garancija je obično,kod ozbiljnijih firmi - 3 godine.I ne povećava se snaga na svakom motoru isto.Obični atmosferski motori mogu se pojačati najviše do 10 %,dok kod Turbo motora snaga može da se poveća i do 30%.

Što se tiče potrošnje,dešava se suprotno.Potrošnja se nakon ugradnje Chipa smanjuje i upravo to je,pored povećanja snage glavni razlog za ugradnju istog.
Ugradnja je obično od 250-500 EUR što je sasvim prihvatljiva cifra.

Inače,Nitro može da napravi ozbiljne probleme na motoru,jer najmanje zlo koje može da napravi - to je da ošteti klipove.To je jednom rečju,kratkotrajna zabava.

Chip Tuning je nešto drugo.Ne pravi nikakvu štetu motoru,jer je fabrički ostavljen prostor za povećanje snage,tako što se remapira ECU.Pri remapiranju,kompjuter se vadi napolje,tako da nema nikakvog rizika da se motor ošteti.
 
Mali dodatak sto se tice nitra...Nitro je sistem razvijan sa namerom primene u vazduhoplopvstvu americke vojske...I moze se ugraditi i u vozila cije masine koriste dizel kao pogonsko gorivo cak i one naj starije "dizelase"...poz
 
Eno ga jedan momak sa Puntom JTD dere puno auta na 400m.Ja prvo nisam verovao i uzjogunio se al me i ostali poklopili jer su rekli da su uzivo gledali.Znaci Punto JTD vs Astra Turbo-pobedu odnosi Punto jer ima carobno dugme tj. Nitro.Sto je najcudnije on ga vozi na razna takmicenja i presao je tako chipovan i sa nitrom preko 80000 km.Mozda je to jos jedan dokaz o kvalitetu Fiatovog JTD motora.
 
Dobro.U svakom slučaju je bitno što sam napomenuo da je Chip Tuning bolje rešenje od Nitra.

Nijedna Chip Tuning radionica ne daje garanciju na vozilo,već na sam Chip i garancija je obično,kod ozbiljnijih firmi - 3 godine.I ne povećava se snaga na svakom motoru isto.Obični atmosferski motori mogu se pojačati najviše do 10 %,dok kod Turbo motora snaga može da se poveća i do 30%.

Što se tiče potrošnje,dešava se suprotno.Potrošnja se nakon ugradnje Chipa smanjuje i upravo to je,pored povećanja snage glavni razlog za ugradnju istog.
Ugradnja je obično od 250-500 EUR što je sasvim prihvatljiva cifra.

Inače,Nitro može da napravi ozbiljne probleme na motoru,jer najmanje zlo koje može da napravi - to je da ošteti klipove.To je jednom rečju,kratkotrajna zabava.

Chip Tuning je nešto drugo.Ne pravi nikakvu štetu motoru,jer je fabrički ostavljen prostor za povećanje snage,tako što se remapira ECU.Pri remapiranju,kompjuter se vadi napolje,tako da nema nikakvog rizika da se motor ošteti.

Ako je chip neskodljiv, i ako vazi sve to sto si rekao zasto fabrika ne cipuje motor? Zasto bi neko placao prilicnu razliku u ceni ako tih x% konja moze dobiti chipom. Zivo me zanima.
 


Što se tiče potrošnje,dešava se suprotno.Potrošnja se nakon ugradnje Chipa smanjuje i upravo to je,pored povećanja snage glavni razlog za ugradnju istog.
Ugradnja je obično od 250-500 EUR što je sasvim prihvatljiva cifra.

tacno al sam cuo da kad auto malo nacepis skoci potrosnja u odnosu na standardnu
Ako je chip neskodljiv, i ako vazi sve to sto si rekao zasto fabrika ne cipuje motor? Zasto bi neko placao prilicnu razliku u ceni ako tih x% konja moze dobiti chipom. Zivo me zanima.

imaju neki razlog zasto to rade ...mogli bi i da stave bolju izduvnu granu al to ipak ne rade ;)
 
Chip potrosnju smanjuje ako se auto vozi normalno ali kad ga stisnes "do daske" onda je i malo podigne a to se podrazumeva jer ne moze auto da ide bolje a da pritom manje trosi.
Proizvodjaci namerno ne iskoriste svu snagu motora jer onda bi nudili lepe performanse za malo para pa bi vecina ljudi kupovala jeftinije automobile koji idu dovoljno brzo da mogu da pariraju mnogo skupljim modelima.
Pre neki dan sam vozio chipovan Stilo koji sad ima 185 ks i koji ide kao Golf V GTI.
To znaci da maltene za duplo manje para mozes isto da juris. A i fabrika ga ne sredi do maksimuma da bi motor mogao i da traje dovoljno dugo i da kupac bude zadovoljan.
Mada nisam cuo da chip skracuje vek motora.
 
Poslednja izmena:
Ako je chip neskodljiv, i ako vazi sve to sto si rekao zasto fabrika ne cipuje motor? Zasto bi neko placao prilicnu razliku u ceni ako tih x% konja moze dobiti chipom. Zivo me zanima.

Ako je chip neskodljiv, i ako vazi sve to sto si rekao zasto fabrika ne cipuje motor? Zasto bi neko placao prilicnu razliku u ceni ako tih x% konja moze dobiti chipom. Zivo me zanima.

Važi sve što sam rekao.Čip je potpuno neškodljiv,ako se motor propisno održava. :)

Većina proizvodjača (izuzev onih koji proizvode visokoturažne motore za sportske modele) ne praktikuje fabričko pojačanje snage do maksimuma iz prostog razloga što se ti novi automobili prave tako da se mogu voziti u svim delovima sveta (i u Africi gde je prosečna temperatura iznad normale i u Severnoj Evropi ili Kanadi,gde je prosečna temperatura ispod normale). Da bi se motor pokazao kao stopostotno siguran u svim uslovima,proizvodjač kao fabrički podatak na ECU (kompjuterskom menadžmentu automobila) ne postavlja maksimalne parametre,već je ostavljena tolerancija od 15-20 %,koja se može nadomestiti Chip Tuning-om. :)

Ono što ljudi nikako ne mogu da shvate,je to da se CHIP TUNING-om ne dobija nikakva alternativna snaga,kao što je to slučaj sa Nitrom ili sličnim tinejdžerskim glupostima (koji itekako skraćuju radni vek motora),već se samo vrši promena mapa u kompjutrskom sistemu da bi se došlo do maksimalnih performansi odredjenog motora,omogućenim od strane proizvodjača. :)
 

Back
Top