Lazanski: Novinar pred sudom

Cossack

Gost
Poruka
1.609
<H1>НОВИНАР ПРЕД СУДОМ

</H1>Можемо ли да доносимо судове о последицама нашег извештавања пре и у току самог извештавања? И како би ти судови утицали на начин нашег извештавања

Прво се појавила информација-спекулација да би 400 судија у Србији могло да остане без посла. Јер као вишак су. Но, да за судије у овој земљи ипак има посла, а за тужиоце вероватно и посебно, одмах се побринуло Тужилаштво за ратне злочине у Београду. Оно је најавило почетак анализе „улоге медија у подстрекавању на ратне злочине у бившој Југославији током деведесетих година”. Анализа тог подстрекавања сигурно није лак посао, па се на то чекало, ето, само 19 година. Па ће се сада анализирати и амбијент и атмосфера у друштву која је приказана у медијима. Пре 19 година. У Србији се дакле, уз затварање хиљаде радних места, отвара и једно ново радно место: „анализатор атмосфере и амбијента деведесетих година”. У тиму анализатора све су чувена новинарска имена, психолози и правници,a тужилаштво их крије.
Значи, против оних који су злонамерно и тенденциозно пре 19 година приказали атмосферу и амбијент у друштву тужилаштво би могло да подигне и кривичну пријаву због кривичног дела у извештавању. Како рече портпарол Тужилаштва за ратне злочине господин Бруно Векарић „утврђиваће се узрочно-последична веза која је могла да допринесе злочинима”. Претпостављам да господин Векарић ту каузалну везу правнички онако суптилно наслућује из чињенице да је неко побио неке цивиле после неког новинарског прилога у медијима. Испада то управо тако, јер ето тужилаштво је дошло до таквих сазнања, оптужени за ратне злочине бранили су се током суђења да злочиначки акт никада не би учинили да нису пре тога видели ту и ту ТВ емисију. Како оптужени за ратне злочине апсолутно све верују новинарима и како су их такве ТВ емисије толико узбудиле, они су вероватно одмах излетели на улицу и почели да убијају све редом. Предлажем запосленима у тужилаштву да у канцеларијама одмах извесе слике кардинала Ришељеа, а свим правним факултетима у Србији да отворе још једну катедру: „атмосфера и амбијент”. Јер, кроз 19 година неко ће вероватно анализирати зашто су медији јављали како радници у Србији једу своје прсте или колективно леже на прузи...
Волтер Кронкајт имао је обичај да каже „да новинари представљају свет онаквим какав јесте”. У том контексту лежи и стара новинарска дилема: да ли решење неког сукоба може бити олакшано или отежано захваљујући мом извештавању? Али то је суд који се доноси после, јер новинари ни на који начин не могу да знају да ли би се оно што виде или чују дешавало на исти тај начин и да ли би се уопште и дешавало да нико није ни помислио да ћемо ми о томе известити. То је коло повратне спреге, начин на који се описује утицај вести на сложене процесе који делују у дешавањима у свету. Његово издвајање као једног мерљивог фактора у тим дешавањима може да личи на покушај издвајања једне једине боје из кантице у којој је помешано више боја. Њено присуство, међутим, ма како разређено, може се и даље уочити у склопу те мешавине боја. Злокобни знак је ту, сваки новинар сноси у сваком тренутку неизмерљиву количину одговорности за оно што ће се затим десити? Ако је, дакле, одговорност неизмерљива, да ли је и непредвидљива? Или можда можемо да утврдимо збирни утицај посебних образаца извештавања на ток наредних дешавања? То би могло да нас доведе до неугодних етичких питања. Можемо ли да доносимо судове о последицама нашег извештавања пре и у току самог извештавања? И како би ти судови утицали на начин нашег извештавања? Главно питање јесте на који начин објашњавамо насиље, како то објашњење проистиче из нашег опредељивања или настаје на основу нашег опредељивања о чему да извештавамо и на који начин. Према колу повратне спреге, у току формулисања било које политике врше се процене о томе колика је вероватноћа да се о њој извештава као о реалном решењу. Те процене зависе и од тога каква је дијагноза проблема постављена. Ако дијагнозирате насиље као аутистично, лудачко, зло, ирационално, онда ћете лакше прихватити и насиље као лек.
Рат је увек био искушење за медије. У Хрватској су 1991. једне новине објавиле списак Срба „који су јатаци ЈНА” са тачним кућним адресама. После су ти људи нестали и до данас није позната њихова судбина. Једна хрватска новинарка поручила је тада да ЗНГ бомбардују Шибеник, да би онда у свом извештају за то бомбардовање могла да оптужи „србочетнићке снаге”. Сви о томе знају, али кажу био је рат. Амерички ТВ новинар који се био на носачу авиона током рата против Ирака 2003. упитао је пилота бомбардера „да ли је задовољан својим учинком”. Други је амерички новинар током истог рата упитао представницу за штампу Пентагона Викторију Кларк „да ли Американци могу да очекују још једну представу попут напада на Багдад који је изазвао шок и ужас?”. Госпођа Кларк је љутито одговорила да рат није игра. Томас Фридман, колумниста „Њујорк тајмса”, неке је своје текстове током агресије на Југославију 1999. завршавао ускликом: „Дајмо шансу рату!”.
О, да, признајем да сам деведесетих подстрекавао врх ЈНА да изврши војни удар. Али ме нису послушали.


Mирослав Лазански

[објављено: 13/06/2009]



Ono, u mnogo cemu se ne slazem sa Lazanskim, ali mislim da niko normalan u ovoj zemlji ne bi poistovetio Srbiju devedesetih sa nacistickom Nemackom (Canak npr. tako misli).

Ne bi me zacudilo da neke NVO nadju desetak gebelsovaca u Srbiji.

Gomila takvih NVO postoji da bi "izmenila kolektivnu svest gradjana", "da ih edukuje" i slicno, sto je i smesno i glupo istovremeno.

Mislim da ovako nesto nikada necemo videti u Sarajevu ili Zagrebu.

Hrvati ce uvek velicati svoj domovinski rat i zgrazavati se kada bilo ko pomisli da su izvrsili etnicko ciscenje.

Alija Izetbegovic, otac Bosnjacke nacije, je drzao govor mudzahedinima pred odsecenim glavama i svi Bosnjaci ga smatraju "VELIKANOM", a ne zlocincem.

Da li nam ovako nesto treba? Sta vi mislite?
 
Taj Lazanski je jedna velika dilea... Skoro sam ga video, kroz BG se vozi u onom starinskom vojnom džipu umotanom u maskirnu kamulažnu mrežu... Ladno nije normalan, mislim, *ebem li ga, kako mu nije blam...

Ima nas raznih, ali on je opet kolumnista Politike, a to bi trebalo da bude dovoljno da se smatra normalnim.

A i nije vazno "Ko kaze", vec "Sta kaze". Na primer ako je istina o objavljivanim Srpskim adresama (sto verovatno jeste), ja mu onda ne bih zameri ni da se vozi go u tom dzipu.
 
dilea

kad bi se ovde otvorili takmicenje za dileu na vlasti, funkciji ili rezimskim novinama, cenim da lazanski ne bi usao medju sto prvih

sta nije tacno u njegovom tekstu?

pa nista, tj sve je tacno

niko ne kritikuje rezimsku ofanzivu prvo sa onim zakonom o nacistickim organizacijama, koji direktno stavlja deo opozicije u istu nacisticku ravan, bez osnova naravno, i drugo ovo sa novinarima `ratnim zlocincima`

prisecam se da je sarajevo objavljivalo devedesetih u novinama spiskove srpskih novinara `ratnih zlocinaca, prema svojim ratnopropagandnim potrebama. slicno su radili i cro, a verujem da i siptari imaju svoje mete

e, to meni smeta, tiha opkupacija i slepo izvrsavanje okupacionih naredbi. nije to dogovoreno dejtonom i kumanovom

a lazanski? sigurno je da je profesionalac, mnogo zna i mnogo je video. on kada je osamdesetih bio i stabu natoa, pa u stabu varsavskog pakta i gde sve ne, ovi sadasnji rezimski aktivisti su se igrali u pesku
 
Ako je ikada novinarstvo korisceno za promenu svesti grdjana to je sada.
Devedesetih godina sasvim su realni bili tekstovi za odbranu drzave i Srpskog naroda od novog genocida.

A danas se ti isti novinski listovi koriste samo za jedno :
Da se Srpski narod spremi za novi genocid nad sobom i da to shvati kao neminovnost a samim tim to prihvatio kao nesto sasvim normalno.

Ovolika gomila placenih namenskih tekstova "sami na sebe" nije nikada zabelezena ni u jednoj drzavi nikada ranije. Prefinjene metode "ispiranja mozga" su u fazi brutalne diskriminacije coveka kao coveka u Srbiji da je to preslo svaku logiku bilo kakvog zdravog razuma.
Naravno da to ima posledice i rezultati toga osetice se jos godinama.

E sad ima i druga strana. Sto vise pisu sve postaje kontraproduktivnije.
A poceo je da se oseca i postepeni gubitak takticnosti ovih stihoklepaca jer se polako prenosi sa narucioca na izvrsioce, kao i sve veci znaci nervoze jer plan polako pocinje da se razvodnjava i gubi svoj smisao i znacaj.
Neminovna mu je propas.

A sta ce mo sa onima koji su pokusali da ga sprovedu u delo ?
 
Nisam se bas salio, ali ajde...

Sta ti mislis o tome da i novinari u Srbji budu tretirani kao ratni zlocinci?

To su uradili samo Gebelsu! To ti meni reci... Pusti Lazanskog.

Данашњи новинари режимских медија су први редови прве линије фронта духовног геноцида и манипулације над људима.И после краха и распада система који ће да уследи врло брзо,њима треба судити као саучесницима у злочиначком ЕУропејском подухвату.
 
  • Podržavam
Reactions: 27E
Medjutim, bez obzira sto je covek "radikal", pa posto "radikala" ima koliko hoces, ukoliko bismo takve stavove smatrali idiotizmom, samim tim bi ispalo da i sa nama nesto nije u redu.

Posteno, ja do sada nisam video nesto zbog cega bih ga nazvao kompletnim idiotom, kao na primer Seselja ili Neneda Canka.

Stvarno me ne interesuje kojoj opciji pripada. Njega ne podnosim jos od 1990.godine, kada je pricao naucno-fantasticne price a dooooobar dio naroda ih upijao.
Slobodno mogu reci da je on jedan od direktnih autora SuperSrbina.
 
Okej, nisam pratio sta je sve pisao/pricao u proslosti, tako da cu preskociti anketu.

Ono sto sam procitao mi nije izgledalo kao debilizam, naspram onoga sto pricaju raznorazne NVO.

zar ni ova zadnja recenica???

О, да, признајем да сам деведесетих подстрекавао врх ЈНА да изврши војни удар. Али ме нису послушали.
 


Ono, u mnogo cemu se ne slazem sa Lazanskim, ali mislim da niko normalan u ovoj zemlji ne bi poistovetio Srbiju devedesetih sa nacistickom Nemackom (Canak npr. tako misli).

Ne bi me zacudilo da neke NVO nadju desetak gebelsovaca u Srbiji.

Gomila takvih NVO postoji da bi "izmenila kolektivnu svest gradjana", "da ih edukuje" i slicno, sto je i smesno i glupo istovremeno.

Mislim da ovako nesto nikada necemo videti u Sarajevu ili Zagrebu.

Hrvati ce uvek velicati svoj domovinski rat i zgrazavati se kada bilo ko pomisli da su izvrsili etnicko ciscenje.

Alija Izetbegovic, otac Bosnjacke nacije, je drzao govor mudzahedinima pred odsecenim glavama i svi Bosnjaci ga smatraju "VELIKANOM", a ne zlocincem.

Da li nam ovako nesto treba? Sta vi mislite?


Tema vec postoji http://forum.krstarica.com/threads/291447
 
Ha ha. Pa i ne bi mi smetalo...

Nego, jel bi ga u cuzu ili ne?

Pa i ne bih...generalno sam protivnik zatvaranja i kažnjavanja novinara...ali pravih bez navodnika, što je postala prava retkost kod nas, nažalost:thumbdown:

Lazanskog čak i ne ubrajam u novinare...više u "putopisce" , a manje u ratne izveštače čime se ustvari i "proslavio", a poslednjih godina nastavio sa gore pomenutim izborima za Miss i nekim ličnim skandalima..kako god, o njemu nemam neko visoko mišljenje ali to nije razlog da ide u bajbokanu:lol:
 
Stvarno me ne interesuje kojoj opciji pripada. Njega ne podnosim jos od 1990.godine, kada je pricao naucno-fantasticne price a dooooobar dio naroda ih upijao.
Slobodno mogu reci da je on jedan od direktnih autora SuperSrbina.


Predpostavaljam da bi ga sada obozavao da je mogao da nadje bar jednog "Crnogorca" i predstavi kao SuperCrnogoraca.....

I nije mi jasno kakve veze ti kao Crnogorac imas sa superSrbinom ?
Sta tebe briga kako se Srbi medju sobom predstavljaju ?
 
Poslednja izmena:
A ko je vladao vama na Kosovu, ako ne vasa OVK?

Drugo, to moze da bude shvaceno i kao provokacija, ali izgleda da nije s obzirom sta pisete o njemu.

OVK je bila grupica koja se "otvoreno" suprostavila tadasnjem rezimu srbije. inace na vlast [kolaicuju] je dosla tek na zadnjim izborima.
inace ne razumem kopise o njemu.
ja ga se licno secam od ranije. i nisam imao negativno misljenje o njemu, jer je davao "analiticke" emisije o stvarima o kojima ja nisam imao pojma. ali kada je poceo da daje "strucne" analize o kosvu, tada sam se uverio u njegovu strucnost i objektivnost.
 

Back
Top