Srpskog stražara odlikovao predsednik Mesić

Gwydion

Iskusan
Banovan
Poruka
6.481
Srpskog stražara odlikovao predsednik Mesić

Bivši zarobljenici logora u Stajićevu, Hrvati koje su zarobljeni u Vukovaru i sprovedeni u Srbiju, prvi put posle oslobađanja, posetili su selo gde su bili zlostavljani. Među zatočenicima logora u Stajićevu bio je i Zoran Šangut, predsednik Udruženja pravnika „Vukovar 1991“, koje se bavi ratnim zločina na prostoru eks-Jugoslavije. Ovo udruženje je 22. maja prošle godine tužiocu za ratne zločine u Srbiji Vladimiru Vukčeviću podnelo krivičnu prijavu za pet logora na teritoriji Srbije: u Stajićevu, Begejcima, Sremskoj Mitrovici, Nišu i Beogradu.

– Očekujemo da uskoro državni advokat Republike Hrvatske Mladen Bajić dostavi Vukčeviću sve pribavljene dokaze, kao što je za logor Morinje u Crnoj Gori, i da će svi oni koji su počinili ratne zločine, bez obzira na to da li su se dogodili u Hrvatskoj, Bosni ili Srbiji, konačno i odgovarati. Sva društva i države na prostoru bivše Jugoslavije moraju se „očistiti“ od tih ljudi – rekao je Šangut za „Dnevnik“, i naglasio da je među stražarima logora bilo i onih koji nisu činili ratne zločine.

Naš sagovornik je nešto više od mesec dana bio u Stajićevu, nakon što je 19. novembra 1991. zarobljen u Vukovaru. Posle je prebačen u Niš, tamo proveo dva meseca, koliko kasnije i u Mitrovici. Tvrdi da je bio svedok ubistava nekih osoba. Mada ga za ovu sredinu vezuju neprijatne uspomene, Šangut veli da mu je drago što je došao u Zrenjanin, koji je prekrasan grad, pa se nada da će ga opet posetiti.

– Došli smo da odavde pošaljemo poruku da se logori u Evropi više nikad ne dese, mislio sam da su Jasenovac i Aušvic poslednja velika sramota, ali njih je, nažalost, krajem 20. veka ipak bilo na teritoriji Srbije i Bosne – kazao je Šangut, uz napomenu da bi Udruženje volelo da se obeleži prostor na kojem su oni postojali.

Novinari „gori od Tuđmana“

Predstavnici Udruženja pravnika „Vukovar 1991“ i novinari Hrvatske radio-televizije, koji su došli u Stajićevo da bi snimili reportažu o zbivanjima u logoru, posetili su dopisništvo „Dnevnika“ u Zrenjaninu. Oni su upoznati s tim da je naš list u nekoliko navrata pisao o logorima Stajićevo i Begejci, zbog čega je novinarima prećeno i poručivano da su „gore ustaše i od Tuđmana“.

On podseća na to da je 2005. udruženje „Vukovar 1991“ predložilo za odlikovanje Aleksandra Jeftića koji je u logoru Stajićevo spasio između 150 i 200 Hrvata, vukovarskih branitelja. Kad mu je jedan od zapovednika naložio da sve Srbe koje prepozna, s obzirom da je bilo i njih, prebaci iz jednog dela u drugi deo štale, Jeftić je sproveo i Šanguta i mnoge Hrvate, tako im spasivši život. Njega je pre mesec dana zbog tog čina odlikovao predsednik Hrvatske Stjepan Mesić. Mesto gde je bio logor Stajićevo obišao je i vukovarski branitelj Predrag Matić. Nakon osvajanja Vukovara on je sproveden u to selo nadomak Zrenjanina i tamo proveo mesec dana. Posle je u Nišu bio dva, a u Mitrovici je držan šest meseci.

– Znamo da ratni zločini ne zastarevaju i moramo poslati poruku da oni koji su ih počinili moraju odgovarati kad-tad – rekao je Matić, i dodao da je JNA bila organizator logora u Stajićevu.

Iako se sad tvrdi da je on bio samo sabirni centar, svi elementi koji su ga činili odgovaraju definiciji konc-logora – bodljikava žica, psiho-fizička maltretiranja zarobljenika i ubistva.

Ž. Balaban

link: http://www.naslovi.net/2009-04-23/dnevnik/srpskog-strazara-odlikovao-predsednik-mesic/1127359
 
Dakle, sada razumem Kiselu bonu :mrgreen:

Izvini,.ali forum je mesto gde se otvaraju teme. Nigde u pravilniku ne piše da postoji limit po broju otvorenih tema dnevno. Šta više, korisnici koji pišu na postojećim temama i otvaraju nove teme rade u interesu foruma. Mislim da je ova tema zanimljivija i informativnija za 95% posetilaca od onih njihovih propagandno-populističkih.
 
Dakle činjenica da Mesić odlikuje jednog srpskog vojnika. Činjenica da je bilo Srba koji su se u kritičnim momentima pokazali kao ljudi govori o veličini ovog naroda. Jedan svetao primer koji je potrebno respektirati!.

bilo je. i najzalosnije je sto se takvi kod "pravih" srba smatraju izdajicama.
ja sam cuo na desetine [100 % istinitih] prica o takvim slucajevima u mitroivci. a neke su se zaista lose zavrsile po same srbe
 
prosto sam ganut svim tim ondasnjim zarobljenicima iz cro, sta su preziveli

znaci ovo zasluzuje paznju, a oni su srbima po cro servirali kapucino i kroasane

ustaska propagandna budalastina. cisto da se zna zasto nema pomaka na balkanu, nismo mi krivi, ovi iz cro, kao i alijini i siptarski teroristi, ne odustaju od agresija na nas, ovaj put propagandne
 
prosto sam ganut svim tim ondasnjim zarobljenicima iz cro, sta su preziveli

znaci ovo zasluzuje paznju, a oni su srbima po cro servirali kapucino i kroasane

ustaska propagandna budalastina. cisto da se zna zasto nema pomaka na balkanu, nismo mi krivi, ovi iz cro, kao i alijini i siptarski teroristi, ne odustaju od agresija na nas, ovaj put propagandne

A ti veruješ da s uoni bili u Srbiji? Ja ne verujem. Znaš, Srbija nije bila u ratu.
 
Dakle, sada razumem Kiselu bonu :mrgreen:


Nema tu šta puno da se razume.Neki opskurni likovi dolaze na forum da nam svoju povraćku,smrad i prljavštinu serviraju kao najviše vrednosti ljudskosti i patriotizma.Logično je očekivati da niko neće da prihvati ni ''a'' od laži i cirkusa koji nam se svaki dan servira,ali mi imamo mnogo nazovi naših ljudi koji će za bedne pare da nas ubeđuju da je crno belo i obrnuto.
 

Back
Top