Rusija preuzima srbijanski nuklearni otpad

andeli apokalipse

Aktivan član
Poruka
1.926
http://www.javno.com/hr-svijet/rusija-preuzima-srbijanski-nuklearni-otpad_264565 Srbija i Rusija potpisale su u srijedu sporazum po kojem će Rusija preuzeti tri tone nuklearnog otpada iz reaktora u beogradskom prigradskom naselju Vinči.

Sporazum su potpisali potpredsjednik srbijanske vlade Božidar Đelić i glavni ravnatelj Ruske agencije za atomsku energiju (ROSATOM) Sergej Kirijenko.

Đelić je rekao da je vrijednost projekta 54 milijuna dolara, od kojih je zasad osigurano 20 milijuna, ali je izrazio nadu da će financijska konstrukcija biti zatvorena do jeseni. Dodao je kako će premještajem nuklearnog otpada iz reaktora u Vinči biti omogućeno da Srbija trajno bude skinuta s popisa zemalja koje su moguće mete nuklearnog terorizma.

Ocijenivši da će taj sporazum pridonijeti povećanju sigurnosti ne samo u Srbiji već i u svijetu, Kirijenko je kazao da je u tijeku suradnje započete 2002. u Rusiju iz Srbije prebačeno više od 40 kilograma visoko obogaćena otpada. Dodao je kako današnji sporazum predviđa premještaj gotovo tri tisuće kilograma nuklearnog otpada koji u sebi sadrži visoko obogaćen uran.

Najavivši kako bi prebacivanje otpada u sigurne kontejnere trebalo početi najesen, Kirijenko je istaknuo da je na redu zahtjevan postupak izvoza toga nuklearnog otpada koji je u vrlo lošem stanju.

U početku srpnja bi, kako je najavljeno, Srbiju trebao posjetiti glavni ravnatelj Međunarodne agencije za atomsku energiju Mohamed El-Baradei s kojim bi Đelić trebao potpisati dodatnu konvenciju o sprječavanju širenja nuklearnog naoružanja.
 
[

Đelić je rekao da je vrijednost projekta 54 milijuna dolara, od kojih je zasad osigurano 20 milijuna, ali je izrazio nadu da će financijska konstrukcija biti zatvorena do jeseni. Dodao je kako će premještajem nuklearnog otpada iz reaktora u Vinči biti omogućeno da Srbija trajno bude skinuta s popisa zemalja koje su moguće mete nuklearnog terorizma.

.

Koliko toga plaća Srbija?
Ako je i jedan dolar, opet je to nesposobnost vladajućih:
Da su bolje diplomate, sve bi to platili EU i ameri, ako ih toliko brine terorizam:hahaha:
 

Шта не разумеш?
Јеси ли ти можда Србијанац? Е па видиш ја нисам, ја сам Српкиња и знам да постоји српски народ и не знам ко су ти Србијанци, јер се некакви Србијанци помињу само у хрватској штампи.
 
Da ga ne zloupotrebite protiv susjeda;)

Знам ја :
Има нешто да нам увале да се пушимо и да питамо има ли још!!!!!:evil::evil::evil:


Руски научници су нашли начин да убрзају радиоактивни распад, а да кроз убрзан распад добијају велике количине енергије.:lol:
Нисам до детаља упућена како су то извели, али процурило је у јавност пре, отприлике, годину дана.

Куповали су радиоактивни отпад од свих редом и сви су се чудили за чије ће им то бабе здравље, а онда су сконтали о чему се ради.
Немци су престали да им продају отпад.:D
 
Шта не разумеш?
Јеси ли ти можда Србијанац? Е па видиш ја нисам, ја сам Српкиња и знам да постоји српски народ и не знам ко су ти Србијанци, јер се некакви Србијанци помињу само у хрватској штампи.

Upotpunosti se slazem treba promeniti naslov teme !

Tema treba da glasi: "Rusija preuzima srpski nuklearni otpad".

Rusija-Rusi
Srbija-Srbi :rtfm:
 
Ko i sto su Iran i Severnu Koreju , vise nije XX vek , sad je XXI vek.
Prva energetska sila u svetu Rusija
Prva finansijska sila u svetu Kina
Inace su obe u Sangajskom svezu !

U Rusiji 80% firmi i kapitala drzi Europa samo Francuska ima tamo 400kompanija http://en.rian.ru/world/20090408/120990415.html a u Kini EU ima vecinu svoje tehnicke proizvodnje od koje ovisi milijune radnih mjesta kineza.Tako da obe drzave su ekonomska kolonija starog svijeta. http://www.bih-rss.net/article_eu_najve%E6i_izvoznik__806771.htm :hvala:
 
Poslednja izmena:
А је л' зна неко зашто узимају радиоактивни отпад? :)


Već ima tema o ovome. Dogovor o preuzimanju otada iz Vinče nije ništa novo, to je sa Rusima dogovarao još DOmazet dok je bio ministar. Rusi skladište otpad, ne mislim da ga recikliraju, već ga baš storniraju negde u Sibiru. Preko 9 miliona evra Srbija plaća za ovu uslugu. Da li je to najpovoljniji aražman ne znam, nema puno zemalja koje to prihvataju da rade. Ali u svakom slučaju dobro je da ćem ose toga rešiti i da neće biti storniran u Aleksinačkim rudnicima kako se šuškalo.
 
Već ima tema o ovome. Dogovor o preuzimanju otada iz Vinče nije ništa novo, to je sa Rusima dogovarao još DOmazet dok je bio ministar. Rusi skladište otpad, ne mislim da ga recikliraju, već ga baš storniraju negde u Sibiru. Preko 9 miliona evra Srbija plaća za ovu uslugu. Da li je to najpovoljniji aražman ne znam, nema puno zemalja koje to prihvataju da rade. Ali u svakom slučaju dobro je da ćem ose toga rešiti i da neće biti storniran u Aleksinačkim rudnicima kako se šuškalo.

Kada baš ne veruješ vladajućima, pomisliš i ovo:
Otpad će ipak završiti u nekom rudniku/jezeru, a novci na računima nekih egzotičnih ostrva!?:hahaha:
 
Kada baš ne veruješ vladajućima, pomisliš i ovo:
Otpad će ipak završiti u nekom rudniku/jezeru, a novci na računima nekih egzotičnih ostrva!?:hahaha:

Moguće, ali sam transport otpada se pomno prati tako da to nije tehnički lako sprovesti. Čak mislim da i strane agencije za skladištenje nuklearnog otpada, dakle ne ni srpski ni ruski timovi, monitoruju transport tog otpada ne da on ne bi zavrpio u nekom jezeru. već da ne bi došao u ruke teroristima.
 
A sto Srbija ne baca taj otpad u Jablanicko jezero na isto mjesto dje bacaju i Francuzi, nego ga trpa Rusiji :dontunderstand:
Valjda je ta Bosna i Hercegovina bliza nego Rusija. Ne tako davno se za tu Bosnu i Hercegovinu ginulo. pa mi sada nista vise nije jasno.

Znaci ako mogu francuzi - mogu i srbi !

Па да знаш, ни мени више ништа није јасно
 
Da ga ne zloupotrebite protiv susjeda;)

Ajde ne lupaj hrvat.
Oni se brinu da mi ne uvalimo nesto susedima.......da je tako jos bi nas i terali :hahaha:

A koliko se brinu o nasi susedima,pokazali su gasni aranzmanom :mrgreen:

Знам ја :
Има нешто да нам увале да се пушимо и да питамо има ли још!!!!!:evil::evil::evil:

Uvaljujuemo mi njima,jesi li corav :evil:

I onda bi NATO od Srbije napravio kajganu:hahaha:

Vec je pokushao i izduvao ga :hahaha:
 

Back
Top