Podoficirski kor

Pa ako ima upražnjeno mesto, hoću da podnesem zahtev za prekomandu!
Pročitao sam da ovih dana postavljaju glavne u VS i u KoV... pa reko' da nema još neko mesto nepopunjeno.
 
Odredjen je broj jedan,a za ostalo cemo da se nacekamo pogotovo na sindikat .Kad sam im spomenuo sindikat umalo nisam izaso klroz prozor .tako da o sindikatu bar za sad nema reci tj.zaboravi.
Interesuje me zna li neko nesto u vezi neisplacenih ,,MINERSKIH DNEVNICA" vezano za pretragu terena od UBSa,koje su nam ostali duzni od JANUARA 2005.
 
Ako je sve 'čisto' za isplatu, a NEĆE da ti isplate, traži novac direktno izvršnim postupkom, i pride podnesi krivičnu prijavu protiv isplatioca (odgovorno lice).
...a sindikat ima pravo SVAKO da osnuje, al' niko nema petlju... a ja nemam samo vremena da dovršim statut i okupim 10 ljudi za osnivanje.
 
Здраво. Ево да се прикључим размени информација. Подофицирски кор и његово функционисање ме веома занима а за синдикат сам веома заинтересован. За информацију ФМ главних подофицира су већ попуњена док за прве нисам баш сигуран, можда има још пар. У сваком случају тај посао је готов, само да још то заживи онако како би требало па срећи никад краја. Шала.
П:klap::klap:оздрав.
 
Здраво. Узећу себи за право, мада немам тај обичај, и покушати кратко да ти дам неку врсту објашњења о томе шта представља подофицирски кор, уствари онако како га ја схватам.
По некој званичној верзији подофицирски кор представља "подршку командовању при извршењу задатка-мисије, тј процесу доношења одлуке официра потпомогнуто од стране подофицира". Овде подофицир, првенствено главни (уз подршку првих поф и лидера) помаже својим стручним саветима, узимајући у обзир низ других података, а све у циљу доношења правовремене и оптималне одлуке официра. Својим ангажовањем у јединици (главни и први поф) утичу тј они су ти који врше оспособљавање осталих поф, како у стручном тако и у опште војном, па све до познавања разних статусних и других проблема осталих поф и њиховом решавању. Главни и први подофицири чине спону између обучености и стручности поф и официра а све у циљу квалитетног извршавања задатка (мисије).
Ау изненадио сам и себе. Можда ти је мало јасније а можда и није у сваком случају ту смо. Велики поздрав.
 
Здраво. Узећу себи за право, мада немам тај обичај, и покушати кратко да ти дам неку врсту објашњења о томе шта представља подофицирски кор, уствари онако како га ја схватам.
По некој званичној верзији подофицирски кор представља "подршку командовању при извршењу задатка-мисије, тј процесу доношења одлуке официра потпомогнуто од стране подофицира". Овде подофицир, првенствено главни (уз подршку првих поф и лидера) помаже својим стручним саветима, узимајући у обзир низ других података, а све у циљу доношења правовремене и оптималне одлуке официра. Својим ангажовањем у јединици (главни и први поф) утичу тј они су ти који врше оспособљавање осталих поф, како у стручном тако и у опште војном, па све до познавања разних статусних и других проблема осталих поф и њиховом решавању. Главни и први подофицири чине спону између обучености и стручности поф и официра а све у циљу квалитетног извршавања задатка (мисије).
Ау изненадио сам и себе. Можда ти је мало јасније а можда и није у сваком случају ту смо. Велики поздрав.

Bojim se da je podoficirski kor još jedan u nizu propalih projekata... Mislim da papiri koji definišu podoficirski kor u stranim OS nisu prevedeni u potpunosti, već samo delovi.
 
Verovatno su prevodili kursirani oficiri sa level 1 STANAG-om ;-)
...tako da nije čudo što oficiri predlažu 'prve' i 'glavne', umesto da to rade podoficiri među sobom... sve je to naopako!
 
Здраво. Да наставим, ваљда нећу да "удавим". Постоје оправдане сумње да је тзв пројекат поф кора осуђен на пропаст, као што се да видети. Ипак не бих био песимиста, мада у дубини душе јесам, да ће тако и бити. Надам се да ће све то заживети онако како би требало да буде и да су ово сад почетничке бољке које морају да се преболе. Оно што сам, до сада, имао прилику видети и прочитати мислим да је у суштини оно што је и у другим армијама и где поф кор има дугу традицију. Слажем се да одређивање поф за главне и прве у јединицама, бар ових сад, није баш морао бити искључиво од стране оф али шта је ту је. Надам се да ће свака следећа замена бити боља него што је претходна тако да једног дана то буде постављено на праве ноге.
Нисам имао прилику да читам Правилник о поф кору из других армија па би овом приликом замолио да ме упутите где би то могао наћи или ти сазнати како би могао упоредити са нашим.
Велики поздрав.
 
Да, као што већ рекоше, први поф су до нивоа чете а главни од батаљона па навише.Наравно рангирање је везано за стручност и године службе, са годинама иде и чин који поф носи. Тако први поф у јединици ранга чете је у чину старијег водника 1. класе док је главни поф у јединици ранга батаљона у чину заставника. Тако је по правилнику који мислим да још није усвојен и колико знам тренутно има мало одступања јер не може да се испоштују године, стручност, искуство и жеља да се тај посао ради, па је за степеницу ниже у батаљонима. У суштини није толико битно ако и када се ради о људима који имају неопходну стручност, вољу и искуство.
Поздрав.
 
Verovatno su prevodili kursirani oficiri sa level 1 STANAG-om ;-)
...tako da nije čudo što oficiri predlažu 'prve' i 'glavne', umesto da to rade podoficiri među sobom... sve je to naopako!

Opet kukate na oficire gospodo podoficiri... Mada, baš zato što kukate kako vas oficiri zahebavaju i maltretiraju - zato su vam i dati prvi i glavni da vas malo oni zahebavaju. Propištaćete uskoro i na njih... pozz
 
Здраво. Мислим реч "кукати" на оф није баш прикладна и претпостављам да би било боље да свако преузме одговорност за оно што ради. Нема сумље да су оф лица која су школована и завршила високе школе да би радили веома одговоран посао али ни поф нису, што кажу репа без корена. Једноставно, када ово пишем мислим на стање у последњих десет година. Као што рекох свака част и за школу и за положај и за плату али одговорност је за већину, част изузетцима, мисаона именица, никад чули а камоли да се постиде итд. Да у праву је кад каже да су ту сад главни и први поф и да ће сад они да "малтретирају и зајебавају" али кад се заврши устројавање тј довођење у ред поф мислим да ће већина оф тражити свој кор да се доведе у ред. Стручност (знање) и искуство то мислим да тренутно већини младих оф фали и да могу да га нађу код поф. Наравно то се односи на основне дужности а за неке и више. Поздрав.
 
Здраво.
Стварно бих желео да поф кор профункционише на начин на који би требало али знајући како то код нас иде, у свим пословима па и у војсци, нешто сам песимиста. Колико могу да приметим утицај поф на свој положај, бар сада, је минималан и стварно је потребно да се то промени и кор би био решење. У сваком случају треба довести на одређени ниво добар део поф. Већим делом нису својом крвицом доведени у веома неравноправан положај мада има шампиона који на томе свакодневно раде а након тога прича би била другачија. Само знање и ауторитет су лек, без сујете МОЛИО БИХ, оф то унакази.
Поздрав.
 
G-dine Admirale ne bi trebalo da toliko mrzite podoficire. Ipak jedete isti hleb, a i pomogli su Vam da budete tu gde ste sad!!!!

Po čemu ja mrzim podoficire... ajde me prosvetli, molim te... Sa druge strane nije mi niko pomogao da budem tu gde sam, sem ako ne misliš na to da me je podoficir napravio, pošto mi je otac bio zastavnik...
 
Mornarica je ipak nešto drugo po pitanju subordinacije i međuljudskih odnosa...
I inače, ljudi se neosnovano distanciraju: niti je Akademija kao nekada, niti su podoficiri kao oni iz 'Titovih' SVŠ!
Po pitanju kvaliteta kadra smo osakaćeni. Za 5-10 godina će (školovani) mesari, trgovci, konobari... postajati GLAVNI PODOFICIRI nakon 2-3 'mitraljeska kursa'. To je zaista degradacija! Takve podoficire i mogu i treba da gaze oficiri, a to se nije moglo sa podoficirima školovanim u SVŠ, jer su ih cenili i od njih 'kupovali znanje'!
 
Донекле си у праву. Што се тиче квалитета и једних и других није као некада али мислим да ће бити помака бар што се поф тиче. Лично мислим да је грешка укидање СВШ али сада је тако и иде се по западном моделу. ОК ако мисле да тако треба.Оно што могу да приметим је превелика ароганција, доброг дела, младих оф који нису нити желе да им неко нешто покаже или ти помогне и мисле да су завршетком академије све научили. Сам такав старт доноси ускраћивање основних трупних знања и рада са људима које могу добити од још увек присутних поф са четворогодишњом школом и поф који имају стварно знање и искуство и били учени од старијих поф на прави начин. Не пише у књигама све, мада оне се морају прочитати, и не треба се плашити питања, посебно у послу где можеш унесрећити себе или некога. У сваком случају, да не дужим, сматрам да поф кор може одиграти велику улогу у враћању места поф које заслужују, наравно и кор би требало.........
Поздрав.
 
Normalno je da teorija bez prakse ne vredi ništa, i da se u trupi sve uči. Mislim da to niko ne dovodi u pitanje.
Pitanje je da li će s istrajati do kraja, ili će se kao i mnogo puta do sada, iči linijom manjeg otpora.
 

Back
Top