Loši sektori

mexxx

Zainteresovan član
Poruka
132
Kupio sam polovan hard disk Maxtor 80GB i prodavac mi je tvrdio da 100% nema "Bad Sectora" .Kada sam ga prikljucio na racunar i skenirao sa programom "Hard Disk Sentinel" ispalo je da hard ima 1689 bad sectora i da mu je preostalo vreme rada jos oko 9dana.
Zvao sam prodavca i on mi je rekao da taj program je amaterski ,da je disk ispravan i da se manem tog programa.
Mene sad interesuje da li je to merodavno sto pokazuje"Hard Disk Sentinel" , da li je moguce nekako ispraviti te lose sektore ?

Prodavac mi je jos rekao da je disk skenirao sa programom Hiren's BootCD i da je 100% ispravan!?
 
Podeli nekim zgodnim alatom (npr. PQ magic) disk na dva dela po pola. NEMOJ da ga formatiras. Podigni DOS i formatiraj particije. Uradi scandisk. Javi razultat.

Juce sam na njega instalirao XP ,drajvere za plocu i drajvere za ostali hardwer ,a prilikom instalacije XP-a sam ga formatirao u NTFS.
On radi Windows sljaka ali mu Hard disk Sentinel pokazuje mnogo bad sektora i predvidja brzu i sigurnu smrt!
 
Dovoljno je pouzdano Bad sector je veoma nedvosmislen pojam i nema tu sta da se filozofira, jel jeste ili nije, dal' je program dobar ili amaterski. I obican integrisani Windowsov ScanDisk bi trebao da vidi istu cifru.

Uradi ovako. Idi na Seagateov sajt. I nadji tamo i skini SeaTools. Tu imas nekoliko osnovnih testova, s kojima mozes da dobijes dobru sliku o stanju diska. Izmedjuostalog imas i mogucnost ocitavanja SMART informacija sa samog diska (to je auto-monitoring i dijagnosticki sistem koji postoji na HDDovima vec godinama). Jedna od stavki koje se prate su bad sectori, pa vidi koliko ih je sam disk prebrojao.

Sto se tice bad sectora, neki su popravljivi neki nisu. To su ostecenja samog namagnetisanja diska. U sustini, vecina onih koje je moguce povratiti, bice popravljeni ako disku uradis jedan low-level format. Inace 1000 i kusur bad sectora je alarmantno stanje.

Prava alatka s kojom mozes sve lepo da ishachkash i uradis je MHDD. Ali ovaj program je pisan za DOS, tako da moras da obezbedis i boot disketu ili flash, da bi s njim radio kako valja.
 
Dovoljno je pouzdano Bad sector je veoma nedvosmislen pojam i nema tu sta da se filozofira, jel jeste ili nije, dal' je program dobar ili amaterski. I obican integrisani Windowsov ScanDisk bi trebao da vidi istu cifru.

Uradi ovako. Idi na Seagateov sajt. I nadji tamo i skini SeaTools. Tu imas nekoliko osnovnih testova, s kojima mozes da dobijes dobru sliku o stanju diska. Izmedjuostalog imas i mogucnost ocitavanja SMART informacija sa samog diska (to je auto-monitoring i dijagnosticki sistem koji postoji na HDDovima vec godinama). Jedna od stavki koje se prate su bad sectori, pa vidi koliko ih je sam disk prebrojao.

Sto se tice bad sectora, neki su popravljivi neki nisu. To su ostecenja samog namagnetisanja diska. U sustini, vecina onih koje je moguce povratiti, bice popravljeni ako disku uradis jedan low-level format. Inace 1000 i kusur bad sectora je alarmantno stanje.

Prava alatka s kojom mozes sve lepo da ishachkash i uradis je MHDD. Ali ovaj program je pisan za DOS, tako da moras da obezbedis i boot disketu ili flash, da bi s njim radio kako valja.

Pokusao sam sa Hiren's Boot CD 9.9 i HD Tool(HD status ili tako nekako) i on mi je pokazao da je disk OK!?
Pokusacu jos sa Sea Tools ali cu najverovatnije pokusati sutra da vratim taj polovnjak kako god znam i umem prodavcu!

Hvala svima !
 
Uvek koristi originalni program, za Maxtor diskove imaš Maxtor PowerMax 4.23 a imaš i Seagatov SeaTools (čak i Windows verziju ovog poslednjeg), oba na Hirens-ovom disku.

Mani se Sentinela i S.M.A.R.T. informacija, jer S.M.A.R.T. nije preterano smart. (Pogotovo kod Seagate drivova, kad njega gledaš ispada da je svaki drajv polumrtav)
 
Uvek koristi originalni program, za Maxtor diskove imaš Maxtor PowerMax 4.23 a imaš i Seagatov SeaTools (čak i Windows verziju ovog poslednjeg), oba na Hirens-ovom disku.

Mani se Sentinela i S.M.A.R.T. informacija, jer S.M.A.R.T. nije preterano smart. (Pogotovo kod Seagate drivova, kad njega gledaš ispada da je svaki drajv polumrtav)

Sa Power Maxom nisam radio test ali sam radio sa SeaTools for Windows dobio sam rezultate
SMART TEST-FAIL
LONG DRIVE SELF TEST-FAIL
LONG GENERIC-FAIL

Skinuo sam i Hiren's boot cd i HD scan ili HD tune (jedan od ova dva ,ne secam se tacno koji) je isto pokazao FAILED

A evo i deo log fajla HD Sentinela
-- Physical Disk Information - Disk: #0: Maxtor 6Y080L0 --

Hard Disk Summary
-------------------
Hard Disk Number . . . . . . . . . . . . . . . . : 0
Interface . . . . . . . . . . . . . . . . . . . : IDE/ATA
Disk Controller . . . . . . . . . . . . . . . . : SiS PCI IDE UDMA Controller (ATA)
Disk Location . . . . . . . . . . . . . . . . . : 0, Device: 0
Hard Disk Model ID . . . . . . . . . . . . . . . : Maxtor 6Y080L0
Hard Disk Revision . . . . . . . . . . . . . . . : YAR41BW0
Hard Disk Serial Number . . . . . . . . . . . . : Y3HZVJXE
Hard Disk Total Size . . . . . . . . . . . . . . : 78159 MB
Power State . . . . . . . . . . . . . . . . . . : Active
Current Temperature . . . . . . . . . . . . . . : 27 °C
Maximum Temperature (ever Measured) . . . . . . : 61 °C, 11.6.2009 22:56:33
Minimum Temperature (ever Measured) . . . . . . : 19 °C, 12.6.2009 6:44:13
Power On Time . . . . . . . . . . . . . . . . . : 610 days, 16 hours, 16 minutes
Estimated Remaining Lifetime . . . . . . . . . . : 9 days
Health . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . : #------------------- 9 % (Critical)
Performance . . . . . . . . . . . . . . . . . . : ###################- 99 % (Excellent)

There are 1689 bad sectors on the disk surface. The contents of these sectors were moved to the spare area.
There are 1 weak sectors found on the disk surface. They may be remapped any time in the later use of the disk.
Problems occurred between the communication of the disk and the host. In case of a sudden crash or reboot it is recommended to try a different, short data cable (avoid round cables, use 80 wire standard cables instead).
It is recommended to examine the log of the disk regularly. All new problems found will be logged there.
It is recommended to backup immediately to prevent data loss.

Čini mi se da ipak prodavac nije u pravu kada tvrdi da je HDD ispravan i 100% bez bad sectora!
 

Prilozi

  • Disk report 2009 06 12.txt
    35,3 KB · Pregleda: 7

Back
Top