Злодела власти после Другог светског рата

Prvo ti nama "istoričaru" kaži kako su to partizani pobili 16000 Čačana 1944, a onda nam objasni kakvi su to istorijski izvori "Novosti", "Politika" Pijani Dražini oficiri koji pišu memoare. Tek onda mene možeš da pitaš za izvore.

Sve što ja napišem može se naći u Zbornicima dokumenata četničkih, italijanskih, nemačkih i partizanskih arhiva. Uskoro će biti sistematizovani i britanski. Američka bagra ima dosta toga ali ne da zato što je suviše kompromitujuče za tvoje.

Ok, meni je dovoljno...ja znam da izmisljas, no trebalo je to pokazati i drugim forumasima....mada kome vec nije jasno...

Vidis kako se na kraju uvek otkrijes, zasto se trudis da pises pismom koje nikad neces savladati?

Ducic ti pretpostavljam smeta zbog sledeceg :)

Jovan Dučić

SINU TISUĆLJETNE KULTURE

Ti ne znade mreti kraj slomljenog mača,
Na poljima rodnim, braneći ih časno
Kitio si cvećem svakog osvajača,
Pevajuć’ mu himne, bestidno i glasno.

Slobodu si večno, zakržljala raso,
Ček’o da donesu tuđi bajoneti,
Po gorama svojim tuđa stada pas’o,
Jer dostojno ne znaš za Slobodu mreti.

Pokaži mi redom Viteze tvog roda,
Što balčakom s ruku slomiše ti lance,
Gde je Karađorđe tvojega naroda,
Pokaži mi tvoje termopilske klance.

S tuđinskom si kamom puzio po blatu,
S krvološtvom zvera, pogane hijene,
Da bi mučki udar s ledja dao Bratu,
I ubio porod u utrobi žene.

Još bezbrojna groblja zatravio nisi,
A krvavu kamu u nedrima skrivaš,
Sa vešala starih novi konop visi,
U sumraku uma novog gazdu snivaš.

Branio si zemlju od nejači naše,
Iz kolevke pio krv nevine dece,
Pod znamenje srama uz ime ustaše,
Stavio si Hrista, Slobodu i Svece.

U bezumlju gledaš ko će nove kame,
Oštrije i ljuće opet da ti skuje,
Čiju li ćeš pušku obesit’ o rame,
Ko najbolje ume da ti komanduje.


Srbine, Beogradjanine z:mrgreen:
 
Poslednja izmena:
Politiku na stranu, nije tema (rekoh ja da se prebacis na taj pdf)....cinjenica je da su avijaticari i pripadnici misija svedocili o svom polozaju ratnih zarobljenika kod partizana, o tome da su im glave bile u torbi, ili da nisu imali nikakvu slobodu kretanja, itd....imas takvih svedocenja koliko volis, treba li da postavljam ponovo?

Takodje oni su jasni...tito je lazov i ubica!

2V.jpg


djeneral Dragoljub Draza Mihailovic je njihov spasioc!

76045_1698113929732_1144385231_1899083_680175_n.jpg


Ne vidim sta je tu cudno...komunisti su spremni i da napadnu saveznike sa Nemcima, u slucaju iskrcavanja, zar ne....mislim o tome danas imamo dokaze, nemacka dokumenta z:lol:
 
Poslednja izmena:
ne znam sta ja moram da priznam ali ti vec jesi, po ko zna koji put, da nemas apsolutno nikakve protiv argumente na izneto....i mene to raduje jer samo potvrdjuje da nemate nista osim vasih bajki....

Dakle, ponavljam, za svaku laz koju ste izmislili o djeneralu, za vas postoji deset puta gora istina...

jos cete vi, tvorci tolikih lazi, da nekom pricate sta je cudno, sta ne...

drazinoamerickoodlikova.jpg


2gsimtu.jpg


13V.jpg


Nisi ti danas Savo, kada je istina izasla na svetlost dana, u stanju da ravnopravno diskutujes ni sa iole nacitanim osnovcem kamoli s nekim ozbiljnijem....najsmesnije u svemu sto to ne uvidjas z:)
 
[

Nije mi samo jasno od kad sad pa ti vodiš računa o interesu Srbije, kada vam je ona bila zadnja rupa na svirali. To da kažu: USTAŠE, SLOVENCI, ŠIPTARI, MUDŽAHEDINI. pa mogu i da razumem, oni su bili to i zacrtali i svoj plan sprovodili , a vi komunjare ste toliko zla naneli da ima da odgovarate. Šta se bojiš što se iznose podaci o vašim krvavim rukama u vezi Vojvođanskih švaba, o tome ste trebali voditi računa kada ste to i radili. Šta misliš lignjoslave da oni nemaju podataka o svojim kućama koje ste im vi oduzeli. Bilo je ranije pregovora i o tome da Nemačka isplati neke novce u vezi odštete i čak za one ljude koji su bili u logorima u Nemačkoj, ali je tvoj ćopavi pedofil to odbio. Nije mu trebalo!!!!
A što se tiče citata i novinara koji su ih pisali, pa nije valjda samo vaša štampa- kojom ste nas trovali ovoliko dugo- samo istinita. Ovde su ti ljudi pokazali kavi ste bili manipulatori i štetočine ovoga naroda, a kako vidim nas ima više koji govorimo o vašim katastrofalnim potezima za naš narod- jer to nije tvoj! A ti se kriješ iza raznih avatara i imena, da bi se pokazalo kako vas još ima! Jadniče ostao si sam i to je dokaz da je ostalima došlo iz dupeta u glavu i uvideli da ih je onaj manijak pravio volovima, a tebi je iz glave pamet otišla u dupe!!!
A ja ću i dalje nastaviti da iznosim podatke , a ti komunjaro- ne moraš čitati! Eno ti memoari tvoga pametnog vođe i tamo se nalazi istina koja tebi odgovara- to mu dođe kao ona Zelena knjiga od Gadafija, koja podučava ljude šta da rade kada se nađu u kakvoj situaciji!
 
Poslednja izmena od moderatora:
Ako Srbima odgovara da pored utvrdjenih zločinaca, na nivou svetske istoriografije, četnika, Nedićevaca i Ljotićevaca izmisli nove, partizane, meni ne smeta,. Deca će mi ionako biti kvalifikovana da mogu da rade u bilo kojoj evropskoj zemlji, a vi, deluxe Srbi se ugušite u sopstvenijm g.o.v.n.i.m.a i lažima.

Kao pozdrav mnogima poštenima na ovom forumu prilažem odlikovanje koje je general Mihailović 1943. godine dobio od vodje Francuskog pokreta otpora De Gola.

draza-odlik-dgol.jpg


Nisam znao da je De Gol bio vidovit te je 1943. godine predvideo da će se rat završiti 1945.

Obratiti pažnju na desnu poziciju.

Objašnjenje Ravnogoraca:

Komandant francuskog pokreta otpora, general De Gol, odlikovao je generala Dragoljuba D. Mihailovića Ratnim krstom. Uz ovaj orden on je izdao i pohvalnu naredbu, koja je 2. februara 1943. godine pročitana svim francuskim jedinicama:

"Armijski general Dragoljub D. Mihailović, legendarni junak, simbol najčistijeg rodoljublja i najviših jugoslovenskih vojničkih vrlina, nije prestao voditi borbu na okupiranom nacionalnom tlu. Uz pomoć rodoljuba, on bez sustajanja ne da mira okupatorskoj vojsci, tako pripremajući onaj konačan juriš koji će dovesti do oslobođenja njegove otadžbine i celog sveta, rame uz rame s onima koji nikad nisu smatrali da se jedna velika zemlja može da pokori surovom zavojevaču."
 
Poslednja izmena:
Mr Cvetković Srđan

IZMEĐU SRPA I ČEKIĆA


Potvrdu o postojanju revolucionarnog nasilja, po oslobođenju Srbije i Beograda, nalazimo čak i kod vodećih aktera revolucije. V.Dedijer navodi pismo Tita P.Dapčeviću od 16.X 1944.:”Pošalji mi hitno preko B.Crkve za Vršac
jednu od najboljih jakih brigada, eventualno Krajišku.
Potrebno mi je da očistim Vršac od švapskih stanovnika.”3

U tom smislu interesantna je i polemika između M.Đilasa i V.Dedijera oko uloge u pomenutim događanjima. Đilas potvrđuje da je bilo vansudskih progona: »Još pre našeg

ulaska u Beograd mi smo ustanovili kriterijume po kojima će sledbenici Nedića i Ljotića biti ubijani na licu mesta. Ovo je već bilo objavljeno iako se većina sledbenika LJotića i Nedića povlačila sa Nemcima. Zasigurno među ubijenima bilo je i onih koje bi i najgori i najnepravedniji sud poštedeo«. Međutim, odriče da su on i Ranković bili
»tvrda ruka« kako to tvrdi Dedijer, već da je sve konce
vukao Tito pitajući se i o najsitnijim pitanjima»..a
Ranković je bio samo produžena ruka Titova, po potrebi,
nekad stroga nekad blaga...«.4
 
Poslednja izmena:
»Divlja čišćenja« obavljana su u najvećoj tajnosti i pod okriljem noći, po pravilu bez pisanih tragova, tako da je danas gotovo nemoguće doći do širih i preciznih saznanja, čak i u slučaju da su arhivi odgovarajućih službi i instuitucija sasvim dostupni. Ne treba gubiti iz vida da se sve odvijalo u atmosferi još uvek nezavršenog rata, u vreme kada su se još mogle čuti topovske salve sa Sremskog fronta udaljenog svega stotinak kilometara.

Ono što danas znamo o ovom nasilju uglavnom se naslućuje iz izjava, svedočenja i memoara žrtava i savremenika, a ređe aktera a posebno onih glavnih.
U tom smislu jako je značajna ispovest majora OZN-e
Milana Trešnjića kasnijeg generalnog konzula SFRJ u

Štutgartu, čija je probuđena savest progovorila pre izvesnog vremena.6 NJegovo svedočenje kao učesnika, omogućava nam da jasnije sagledamo atmosferu u kojoj je likvidirano nekoliko hiljada saradnika okupatora ali i nevinih građana. Kako kaže, predložen je za oficira OZN-e u prvoj brigadi Šeste ličke divizije, aprila 1944., pred desant na Drvar, od strane jednog od visokih oficira bezbednosti - Dragoslava Pešića. Pri oslobađanju Beograda oktobra 1944., dobio je zadatak da zauzme zgradu XII kvarta Uprave grada Beograda na Dedinju i otpočne uspostavljanje narodne vlasti – prikupljanje podataka o držanju stanovništva u vreme okupacije, hapšenje saradnika okupatora i pripadnika zaostalih jedinica Nedićeve garde i žandarmerije. Štab savezne OZN-e nalazio se pri Vrhovnom štabu i istovremeno u štabu II korpusa smeštenom u Maglajskoj ulici na Dedinju a kasnije je premešten u centar grada (tačnije na uglu Zmaj Jovine i
Simine). Njome su u prvo vreme rukovodili Đuro

Stanković, Sreten Vulić, Srđan Grujić (svi iz Šeste ličke), Pavle Pekić, Moma Dugonjić i Dragoslav Pešić. Oni su primali oficire OZN-e iz XVI kvartova u Beogradu koji su im dolazili na referisanje sa spiskovima pripadnika kvislinškog aparata i građana optuženih za saradnju sa okupatorom.

Ratnu psihologiju i mržnju oslobodioca prema beogradskoj čaršiji delimično oslikava uspomena majora OZN-e Trešnjića »..Zakleo sam se još kao skojevac, kad

dođem u Beograd i upadnem u ove vile buržoaske, ovih eksploatatora, krvopija radničke klase i poštenih ljudi, ja ću pronaći najluksuzniju vilu nekog buržuja,uskočiti u nju , potražiti najluksuzniji krevet i sa sve čizmama svojim partizanskim i ličkim blatom na njima - leći i prespavati
 
Zloglasni oznaš iz XII

kvarta(Dedinje-Senjak)Bata Živančević jednom prilikom se ispovedio Đorđu Laloviću, kojeg je više puta saslušavao i lično poznavao: »Čoveku kojeg sam trebao da likvidiram

stavio sam pištolj u usta. Molio je i kukao: »Sinko imam dva sina kaio što si ti !«. Ja sam opalio revolver i razneo mu glavu. Tada sam smatrao das sam učinio veliku stvar za partiju.


Sećanja akademika Dejana Medakovića ukazuju na način

likvidacije dobrog dela Nedićeve administracije. Iako je deo nedićevaca prešao na stranu partizana formiravši pred oslobođenje antifašistički komitet i stupivši u kontakt s Prvom armijom, ili se pak dobrovoljno predao smatrajući da se držao časno u ratu, to ih nije spasilo surove kazne. Najpre su zvanično(preko radija i štampe) pozvani svi neokaljani čuvari javnog reda i mira da se vrate na svoj posao, tako se javilo verujući u dobre namere novih vlasti
više stotina žandarma (mahom »ličke sirotinje«), pisara,

daktilografa i drugih. Međutim svi su oni sabrani, bez odabira i selekcije, u veliku kasarnu Garde na Dedinju, poskidani(ostali samo u donjem vešu) i streljani. Po njegovim rečima samo petorica su uspela da pobegnu »a

dvojica begunaca su dolazila kod mene u Muzej Kneza Pavla, gde sam od 1.marta 1942. godine radio kao kustos da mi pričaju o streljanjima.« Streljanja su vršena bez
suđenja i osude a sami spiskovi su na brzinu pravljeni među
onima koji su pali u ovu klopku.1
 
Žena žandarma Milana Momčilovića dobila je i zvaničnu potvrdu od javnog tužioca da je njen muž streljan sa ovom grupom kao »narodni neprijatelj« nakon što se javio na posao. Nekadašnji oficir OZN-e A.Garotić svedoči da su na ulazu u Kalemegdan (kod spomenika Mokranjcu) zakopani leševi oko 30 saobraćajnih policajca iz policijske stanice kod stepenica (ispod Francuske ambasade) koji su tu streljani po oslobođenju Beograda. Pre streljanja su bili skinuti, vezani žicom i oduzeti im lični predmeti.16 M.Trešnjić navodi slučaj saobraćajnog policajca Poznića koji je pošto je slučajem preživeo streljanje na Banjici ponovo se prijavio vlastima ubeđen da je bio greškom osuđen, no ipak je likvidiran po Trešnjićevim rečima kako ne bi mogao da priča šta se dešava sa pripadnicima bivšeg aparata. » ..Godinu dana posle oslobođenja zemlje shvatio sam kakve

smo greške činili. Desetine i stotine potpuno nevinih ljudi koji nisu znali da na vreme skinu i zbace uniforme, progutala je narodna revolucija. Svi uniformisani policajci svrstani su u red zloglasne Specijalne policije.Takozvani elitni deo poliicijskog aparata manje je stradao. Tako je greh menjine platila većina i to po nekim čudnim zakonima zlehude ljudske sudbine.«.17
 
Prema pisanju bivšeg oficira kraljevske vojske K.Aćina krajem 1944. i oficiri kraljevskog vazduhoplovstva pozvani su da se jave na dužnost u Komandu vazduhoplovstva u Zemunu. Veliki broj pilota je prebačen odatle na pomoćni areodrom Lisičiji jarak gde su saslušavani i streljani u blizini sela Jabuke (kod Pančeva).19Na sličan način završio je major jugoslovenske vojske J. Hudina koji se kao profesionalni vojnik i pravnik uposlio u nedićevoj žandarmeriji. Čiste savesti sačekao je oficire OZN-e. 21. oktobra 1944. u svom stanu na Čuburi, uveren u svoju ispravnost i moralno držanje. Porodica ga nikad više nije videla.20 D.Đurić i M.Šumonja sanitetski potporučnici četvrte klase, zajedno sa još 15 vojnih lica koji su rat proveli u Prvom unutrašnjem odeljenju Vojne bolnice (kod Treće gimnazije) kao nemački zarobljenici, po oslobođenju 22.X 1944., pod izgovorom da nisu predali uniformu, privedeni su u IX kvart (Vojvode Milenka 40) na ispitivanje odakle su posle tri dana odvedeni u nepoznatom pravcu.21 Kraljevski oficiri, povratnici iz nemačkih logora izazivali su takođe veliko podozrenje novih vlasti, mnogi su bili uhapšeni i optuženi za špijunažu ili kolaboraciju u logoru a potom i streljani.
 
U kuću bivšeg konzula Ljubomira Bojovića u ulici Đ.Danićića, čiji je sin Dragan poginuo kao oficir JVO ostavivši ženu i dete, upala je posle 20. oktobra 1944. naoružana grupa ubila ga a njegovo telo bacila na ulicu koje su tek u toku noći sklonili građani. Čeda Milošević, kapetan JVO, je polovinom maja 1945. uhapšen i danima do besvesti mučen u jednoj privatnoj vili na Dedinju (Bulevar mira br.20) gde mu je iznuđivano pruznanje da bi na kraju bio osuđen na 15 godina robije. Čak je i dvorski kućepazitelj Belog dvora na Dedinju još iz vremena kad su tamo boravili srpski kraljevi, Nikola Đorđević iako star i iznemogao uhapšen već prvih dana oslobođenja, i nakon što je držan u različitim apsanama u Beogradu ubrzo streljan kao narodni neprijatelj.22

Prema kazivanju Zorana Markovića i Radisava Poledice iz Beograda, Josif Vulović, M.Vojinović, Joksić i učitelj Jerotijević odvedeni su iz Železničke kolonije u Košutnjak sa grupom od 19 ljudi. Sprovedeni su najpre u sedište XII kvarta na uglu današnjih ulica Bulevar mira i Mladena Stojanovića na Senjaku. Egzekuciju su vršili likvidatori iz Osme crnogorske brigade. Većina ljudi koji su u to vreme uhapšeni odvođeni su u Banjički logor i streljani u Jajincima, gde su u vreme rata Nemci streljali taoce. Druge grupe odvođene su u pravcu Lisičijeg potoka gde su takođe likvidirani.23 U toku jedne racije na Senjaku uhapšeni su krajem oktobra 1944., dr.Milorad Ivanić-novinar i direktor »Centrale za humor«, Slavko Popadić - vlasnik bombonjere i fabrike čokolade, Mile »Oplenac« - vlasnik kafane sa roštiljem i Mika Veselinović – industrijalac vlasnik metalske fabrike.
Sa Senjaka je odvedene u to vreme još 30-40 ljudi. Svi su likvidirani i pokopani između današnje kafane »Grafičar« i manastira Vavedenje
 
Žitelji Železničke kolonije pamte da je predsednik narodnog odbora Azis Sultanović od 17.oktobra do 5. novembra 1944. odveo u nepovrat ugledne trgovce i
fabrikante iz ovog kraja: D.Vojinovića, J.Samurovića,

M.Stojanovića, V.Didića, S.Božića, S.Lazarevića, D.Živanovića, D.Đorđevića, B. Jerotijevića, P.Marcikića, B.Stojanovića i D.Stevanovića. Kada se B.Samurović nekako probila do M.Pijade ovaj joj je odgovorio »Šta ćete
drugarice svaka revolucija guta svoju najbolju decu!«
 
Egzekucija narodnih neprijatelja (prema izjavi Trešnjića ali i drugih svedoka) vršena je uglanom noću i u potaji na više mesta širom grada. Kao najveća stratišta pominju se:28
Ambasada Turske – gde su streljana pretežno uniformisana lica; Belimarkovićev voćnjak (gde su iskorišćene nemačke benzinske jame a potom su rake kopali zarobljenici pretežno Italijani); Banjička šuma; Košutnjak (oko nemačkog groblja), Lisičiji potok - možda najveće od svih,na mestu gde je nekad bio majdan za vađenje granita;kod stadiona»Grafičara« (Senjak); Park Manjež; Park Tašmajdan; kod Hale Pionir; Nebojša kula; Veliko ratno ostrvo; Ada Ciganlija; stadion»FK Obilić«; Rakovica; letnja pozornica Topčider; Jajinci, Železnička kolonija, Šarena ćuprija, teren ispod Avale i druga. Korišteni su ponegde i nemački odbranbeni rovovi kao masovne grobnice. Prema priči starijih Beograđana još dugo su se posle ovih tragičnih meseci, mogli videti ljudi sa ašovima koji prekopavali Lisičiji potok u potrazi za grobovima svojih najbližih.
 
Многа имена комунистичких злочинаца Драго Кешељевић објавио је у књизи "Злочин и злочинци" 1998. издавач Огледало - Подгорица. У књизи Кешељевић је говорио и о злоделима које су комунисти починили због чега је био нападан од стране многих комуниста али истину су потврдили очевици.

Zgodan je trenutak da se zagledamo u duhovni testament Draga Kešeljevića: šta očekuje od svojih sinova Filipa i Petra, od svoje supruge Stojanke, rođaka i prijatelja širom sveta?
- Očekujem da ne zaborave da su moga oca Filipa, ratnog invalida, opštinskog odbornika, dobrovoljca iz Amerike i brodolomnika ubili crnogorski komunisti: Vojin I. Andrijašević, Marko T. Andrijašević i Dušan Đ. Vujačić. Moj otac je prva žrtva komunističke tiranije u ovom kraju. Ubili su ga zato što im je, kao odbornik, gledajući kako skrnave hramove i pljačkaju domaćine, rekao da će, kada dođe sloboda, odgovarati za svoja nedela.
- Očekujem da ne zaborave da su moju majku Mariju i moju sestru Vidosavu, u 21. godini, ubili Drago J. Bulajić i Mitar P. Bulajić. Zašto su ubili dve nemoćne žene? Zato što su nosile crninu za svojim mužem i svojim ocem i zato što su lelekale i posle njegove sahrane. Njihova tela bačena su u krečanu blizu hrama u Vilusima. Nas četvoro maloletne dece ostadosmo siročad...
- Nadam se da će ostati upamćeno za sva vremena da su braća Kovačević ubila svoga oca, plemenskog kapetana, osamdesetogodišnjeg Petra Kovačevića. Ubio ga je njegov sin Pavle, u to vreme sekretar Sreskog komiteta. Pavle se pohvalio da je ubio svoga oca, a svakome je bilo jasno čemu se može nadati od onih koji ubijaju svoje očeve. Predsednik tog komunističkog suda bio je Sava Kovačević Mizara, a sekretar Marija Koš iz Šibenika, dok je glavnu propagandu vodio Ernest Fišer iz Zagreba. Ovo dvoje su se u Grahovu obreli još 1941. godine da bi svojoj braći Crnogorcima pomogli u likvidaciji što većeg broja čestitih Srba.
- Treba svakako pamtiti „podvig“ skojevke Mileve Kovačević, kćeri Ilijine: ona je iz hrama Svetog Nikole u Grahovu donela kandilo, pozivajući okupljene žene da ne veruju u Boga, jer, kako je rekla, ako Boga ima neka je kazni za ovaj postupak. Zatim je, bez trunke straha i stida zadigla suknju i opoganila kandilo... Bog joj ovo nije oprostio...
 
“ОСЛОБОЂЕЊЕ” БЕОГРАДА, 20. ОКТОБАР 1944.

Маршал Толбухин, командант тзв. “јужно-европског ослободилачког корпуса”, је са црвено-армејцима ушао у Београду још 19. октобра 1944. године. Затим, када га је “ослободио”, позвао је Тита и партизане да у њега дођу, па да сад они наставе даљи посао. Тито и партизани упали су у Београд сутрадан, 20. октобра, и примили власт из руку совјетског маршала. Тај дан су прогласили празником “Ослобођења Београда”, иако су га, уствари, дан раније бољшевици заузели.

Терор у Београду 20. октобра 1944. (и наредних дана) био је страшан. Комунисти су вршили масовне ликвидације “србске буржоазије”. Најпре су побијени сви припадници београдске полиције на челу са пуковником Радуловићем, који је Совјетима предао Београд по свим прописима Међународног ратног права. Затим су стрељани чланови Недићеве владе, као и особље владине администрације, почев од министара, па све до последњих чиновника и пристава разних министарстава. Од виђенијих људи побијени су: др Чеда Марјановић, министар правде; др Јово Мијушковић, министар социјалне политике и народног здравља; инж. Добросав Веселиновић, министар пољопривреде; Душан Ђорђевић, министар финансија; и још многи други. Такође је ликвидирано и особље србског Црвеног крста, на челу са др Петром Зецом, који је у време окупације најнесебичније служио србском народу, а нарочито Србима прогнаним из усташке “НДХ”. Побијени су и многи претставници србске штампе, на челу са познатим београдским новинаром Јованом–Јоцом Тановићем. А од свих, најгоре је прошла омладина. Када је са својим “пролетерима” упао у Београд, безбожник Пеко Дапчевић је наредио да се сакупи сва београдска омладина. Тада јој је, тако сакупљеној, специфичним партизанским речником, одржао говор, називајући је најпогрднијим именима. Затим је ту младост, без икакве претходне обуке, упутио у пратњи комунистичких политичких комесара у сремску равницу, где су гинули као по наруџби. Слично је било поступљено и са србском омладином из осталих места у Србији. Рачуна се, да је тзв. “Сремски фронт” коштао Србију најмање 120.000 (сто и двадесет хиљада!) НЕВИНЕ СРБСКЕ МЛАДОСТИ.

Само у Београду, од “ослобођења” 20. октобра 1944. године до краја рата, убијено је најмање 30.000 (тридесет хиљада!) Срба од којих је велики број учествовао у борби за ослобођење Београда, а међу њима око 60 цењених професора и другог особља београдског Универзитета.

20. октобра 1944, Београд НИЈЕ ослобођен – он је окупиран, и у њему је тада започео терор над часним и родољубивим Србима. Не поновило се!
 
Крагујевац – „Громовића улаз” у „Заставу” био је јуче место подсећања на 21. октобар 1944, када су партизанске јединице, месецима после уласка у град, у кругу фабрике стрељале више од 2.000 Крагујевчана – професора, трговаца, занатлија, свештеника, предратних политичара… Због „сарадње са окупатором”, они су, пред преким судом, или без икаквог доказивања кривице, осуђени на смрт.

Према причама старијих мештана оближњег насеља Пивара, штектање митраљеза чуло се до дубоко у ноћ. Услед бројних притужби, официри Озне, који су руководили стрељањем, наредили су да се отпочне са тихом ликвидацијом „непријатеља народа” – ножем и маљем. За егзекуцију су били задужени припадници 6. бригаде 17. ударне дивизије.

http://www.komentar.rs/sip/viewtopic...805f1cb197eaf2
 
Otkopavanje istine: Žrtve dobijaju imena

03. januar 2011

Akcija "Novosti": Nema više prepreka da se izvrši ekshumacija partizanskih zarobljenika u Timočkoj krajini

ZAJEČAR - Posle sastanka predstavnika državne Komisije za otkrivanje tajnih grobnica ubijenih posle 12. septembra 1944. godine i Tužilaštva za ratne zločine, Više tužilaštvo u Zaječaru, uz podršku Republičkog javnog tužilaštva, spremno je da izvrši ekshumaciju i identifikaciju tela ljudi ubijenih u Timočkoj krajini.

Ovo je, za ”Novosti”, potvrdio mr Srđan Cvetković, sekretar Komisije za otkrivanje tajnih grobnica.

- Pozdravljamo hrabar potez Tužilaštva za ratne zločine i njihovih kolega iz Republičkog i Višeg tužilaštva u Zaječaru - kazao nam je Cvetković. - Jer, ovo je prvi slučaj da su nadležni organi pokrenuli postupak zbog zločina koje su počinili partizani. Znamo da ruka pravde ne može da stigne zločince koji su ubijali nevine ljude, ali možemo da izbrišemo mrlju iz naše istorije i te mučenike dostojno sahranimo.

Naš sagovornik naglašava da će, čim vremenske prilike dozvole, najpre početi ekshumacija i identifikacija žrtava koje su, oktobra 1944. godine, pobijene u potoku Zmijanac, kod Boljevca.

- U kotlini potoka Zmijanac ubijeno je 44 meštanina Boljevca i okolnih sela Sumrakovca, Krivog Vira, Valakonja, Lasova i Osnića - podvlači sekretar Komisije za ispitivanje tajnih grobnica ubijenih posle 12. septembra 1944. godine. - Njihova imena su nam poznata odranije jer nam je to potvrdio i Miodrag Cojić, komandant OZNE za Boljevac, koji je preminuo prošle godine.

Na stratištu u Zmijancu, koje je davno otkriveno, zjapi otvorena jama. Ograđena je samo policijskom trakom, koja je postavljena istoga dana kada je ta masovna grobnica i zvanično otkrivena.

- Sada, kada je Tužilaštvo dalo nalog za ekshumaciju, ostaje da sačekamo još malo da se posmrtni ostaci iskopaju i, konačno, sahrane na način dostojan čoveka - reči su dr Dobrivoja Tomića, člana Komisije i jednog od retkih preživelih svedoka komunstičkog terora u Timočkoj krajini. - Jer, ovim mučenicima su proteklih šest decenija njihovi rođaci sveće palili tajno. A, od nadležnih u lokalnim samoupravama u Timočkoj krajini smo dobili obaćanje da će sva tela biti dostojanstveno sahranjena u zajedničkim grobnicama...


POMOĆ

Predstavnici državne Komisije za tajne grobnice predali su, još 9. septembra 2010. godine, Ivanu Markoviću, zameniku tužioca Višeg javnog tužilaštva u Zaječaru, zahtev za ekshumaciju terena na brdu Kraljevica, gde je ispitivanjima terena ustanovljeno postojanje masovne grobnice.

- Podatke o ubijenim pretočićemo u publikaciju, jer smo relevantne podatke dobili iz arhiva bezbedonosnih službi, ali smo dragocenu pomoć imali i od lokalnih samouprava - nastavlja Cvetković. - Konkretno, imamo spisak sa imenima stradalih ljudi u pogromima koji su usledili posle 12. septembra 1944. godine, ali nemamo preciznih podataka o mestima gde su oni sahranjeni. U ovom trenutku, znamo imena sedam hiljada ljudi koji su pobijeni širom Srbije, ali smo uspeli da obradimo samo 20 odsto materijala. Zato očekujemo da ćemo ovaj veliki posao okončati tek za tri do četiri godine.

GROBNICE

Prema Cvetkovićevim rečima, dosadašnja istraživanja govore da je u Zaječarskom okrugu, posle 12. septembra 1944. godine ubijeno 550 ljudi, dok se za još 150 proveravaju podaci. On, takođe, ističe da u Srbiji ima blizu 300 tajnih grobnica u kojima je, na nedostojan način, pokopano nekoliko desetina hiljada ljudi

http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/aktuelno.69.html:313665-Otkopavanje-istine-Zrtve-dobijaju-imena
 
Otkopavanje istine: Žrtve dobijaju imena

03. januar 2011

Akcija "Novosti": Nema više prepreka da se izvrši ekshumacija partizanskih zarobljenika u Timočkoj krajini

ZAJEČAR - Posle sastanka predstavnika državne Komisije za otkrivanje tajnih grobnica ubijenih posle 12. septembra 1944. godine i Tužilaštva za ratne zločine, Više tužilaštvo u Zaječaru, uz podršku Republičkog javnog tužilaštva, spremno je da izvrši ekshumaciju i identifikaciju tela ljudi ubijenih u Timočkoj krajini.

Ovo je, za ”Novosti”, potvrdio mr Srđan Cvetković, sekretar Komisije za otkrivanje tajnih grobnica.

- Pozdravljamo hrabar potez Tužilaštva za ratne zločine i njihovih kolega iz Republičkog i Višeg tužilaštva u Zaječaru - kazao nam je Cvetković. - Jer, ovo je prvi slučaj da su nadležni organi pokrenuli postupak zbog zločina koje su počinili partizani. Znamo da ruka pravde ne može da stigne zločince koji su ubijali nevine ljude, ali možemo da izbrišemo mrlju iz naše istorije i te mučenike dostojno sahranimo.

Naš sagovornik naglašava da će, čim vremenske prilike dozvole, najpre početi ekshumacija i identifikacija žrtava koje su, oktobra 1944. godine, pobijene u potoku Zmijanac, kod Boljevca.

- U kotlini potoka Zmijanac ubijeno je 44 meštanina Boljevca i okolnih sela Sumrakovca, Krivog Vira, Valakonja, Lasova i Osnića - podvlači sekretar Komisije za ispitivanje tajnih grobnica ubijenih posle 12. septembra 1944. godine. - Njihova imena su nam poznata odranije jer nam je to potvrdio i Miodrag Cojić, komandant OZNE za Boljevac, koji je preminuo prošle godine.

Na stratištu u Zmijancu, koje je davno otkriveno, zjapi otvorena jama. Ograđena je samo policijskom trakom, koja je postavljena istoga dana kada je ta masovna grobnica i zvanično otkrivena.

- Sada, kada je Tužilaštvo dalo nalog za ekshumaciju, ostaje da sačekamo još malo da se posmrtni ostaci iskopaju i, konačno, sahrane na način dostojan čoveka - reči su dr Dobrivoja Tomića, člana Komisije i jednog od retkih preživelih svedoka komunstičkog terora u Timočkoj krajini. - Jer, ovim mučenicima su proteklih šest decenija njihovi rođaci sveće palili tajno. A, od nadležnih u lokalnim samoupravama u Timočkoj krajini smo dobili obaćanje da će sva tela biti dostojanstveno sahranjena u zajedničkim grobnicama...


POMOĆ

Predstavnici državne Komisije za tajne grobnice predali su, još 9. septembra 2010. godine, Ivanu Markoviću, zameniku tužioca Višeg javnog tužilaštva u Zaječaru, zahtev za ekshumaciju terena na brdu Kraljevica, gde je ispitivanjima terena ustanovljeno postojanje masovne grobnice.

- Podatke o ubijenim pretočićemo u publikaciju, jer smo relevantne podatke dobili iz arhiva bezbedonosnih službi, ali smo dragocenu pomoć imali i od lokalnih samouprava - nastavlja Cvetković. - Konkretno, imamo spisak sa imenima stradalih ljudi u pogromima koji su usledili posle 12. septembra 1944. godine, ali nemamo preciznih podataka o mestima gde su oni sahranjeni. U ovom trenutku, znamo imena sedam hiljada ljudi koji su pobijeni širom Srbije, ali smo uspeli da obradimo samo 20 odsto materijala. Zato očekujemo da ćemo ovaj veliki posao okončati tek za tri do četiri godine.

GROBNICE

Prema Cvetkovićevim rečima, dosadašnja istraživanja govore da je u Zaječarskom okrugu, posle 12. septembra 1944. godine ubijeno 550 ljudi, dok se za još 150 proveravaju podaci. On, takođe, ističe da u Srbiji ima blizu 300 tajnih grobnica u kojima je, na nedostojan način, pokopano nekoliko desetina hiljada ljudi

http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/aktuelno.69.html:313665-Otkopavanje-istine-Zrtve-dobijaju-imena

Šta to vredi Kočo govoriti i pokazivati, kad se oni još drže one njihove ideologije, da nas nije dovoljno stradalo i da bi trebalo još nastaviti.
Nemaju oni brate mozga za to a ni mu...a da priznaju da su dupeglavci bili i ostali!
 
nova serija u Vecernjim novostima o zlodelima komunista po osvajanju vlasti

Rehabilitacija: Greh vredan makar groba!

E. V. N. | 06. februar 2011. 20:54 |

dru-rehabilitacija.jpg


Vladimir Marković sa majkom i babom posle streljanja oca

Na hiljade političkih zatvorenika stradalo zbog drugačijeg mišljenja, mnogi pogubljeni bez presude. Mladena Markovića streljali dok se molio Bogu

VIŠI sud u Kragujevcu doneo je 14. decembra prošle godine rešenje o rehabilitaciji Mladena Markovića iz sela Čumića, koji je bez sudske ili administrativne odluke streljan 16. novembra 1944. Bila je to jedna od poslednjih odluka o rehabilitaciji donetih prošle godine.

Kada je Mladen odveden, 1944. godine, njegov sin Vladimir, koji je i podneo zahtev za rehabilitaciju, imao je četiri godine.

- Sećam se da su u toku noći u kuću upala trojica naoružanih ljudi, koji su negde odveli oca i majku. Majka se sutradan vratila i rekla da je od 1.200 uhapšenih u Čumiću njih šest zadržano - priča Vladimir za ”Novosti”.

Mladen je mučki ubijen u ”Kapislani”, 16. novembra 1944. Pred streljanje zamolio je jednog islednika da se pomoli Bogu. Klekao je i počeo da se moli, kad se začuo pucanj. U klečećem položaju je i ubijen.

Od 2006. godine, kada je stupio na snagu Zakon o rehabilitaciji, do danas, prema podacima Ministarstva pravde, podneto je oko 2.800 zahteva i oko 80 odsto je rešeno. Najveći broj - pozitivno. Međutim, time je ispravljen samo mali deo nepravdi koji je nanet političkim i ideološkim neistomišljenicima novih komunističkih vlasti, koje su se sa jednakim žarom obračunavale i sa ”svojima” i sa ”tuđima”.

Prema nezvaničnim podacima do kojih je došao profesor beogradskog Pravnog fakulteta Jovica Trkulja, između 1945. i 1985. samo u Srbiji bilo je više od 50.000 političkih osuđenika. Podaci istoričara Srđana Cvetkovića iz Instituta za savremenu istoriju još su drastičniji: od kraja rata do 1987. osuđeno je čak 118.000 ljudi, a tamna brojka onih koji su skončali bez ikakve presude daleko je veća!

Zakon o rehabilitaciji stupio je na snagu 17. aprila 2006, a već u oktobru su donete prve presude. Prvi je rehabilitovan jedan šabački gvožđarski trgovac, kog su 1943. ubili četnici, a partizani ga posle rata proglasili izdajnikom i oduzeli mu svu imovinu! U oktobru je prva rešenja o rehabilitaciji doneo i tadašnji Okružni sud u Beogradu, rehabilitujući Miljka Petrovića, vlasnika strugare u Kraljevu, Kosanu Milošević, poručnika JNA, i dr Momčila Ninčića, ministra izbegličke vlade u Londonu.

U Višem sudu u Beogradu u proceduri je, u ovom trenutku, 358 predmeta sa ovom tematikom, a prošle godine rešeno je 25, od kojih 11 pozitivno. Za poslednjih pet godina ukupno je podneto 857 zahteva, a rehabilitovana je 381 osoba.

Za sve to vreme vredno radi i državna komisija za otkrivanje tajnih grobnica žrtava komunističkog terora, formirana na inicijativu ”Novosti”, a u saradnji sa Institutom za savremenu istoriju, u okviru naše akcije ”Otkopavanje istine”. Komisija je do sada popisala 18.000 žrtava i 190 masovnih, tajnih grobnica.

Niko, međutim, ne pominje šta će se desiti sa dželatima i da li će bilo ko odgovarati zbog nakaznog sprovođenja revolucionarne pravde.

Kragujevačkom okružnom, sada Višem sudu, ukupno je podneto 76 zahteva za rehabilitaciju, od kojih 31 samo prošle godine. Prema rečima Suzane Grujović, portparola suda, zasad je rešeno 55.

Među njima i zahtev naslednika Mladena Markovića s početka naše priče. Mladenov sin Vladimir seća se da je, kada je otac uhapšen, tetka savetovala babi da odnese neku hranu u zatvor u Kragujevac, i da će, ako stražari prihvate hranu, znati da je otac živ. Ako je ne prihvate - streljan je.

Baba je posle dugo prepričavala kako su zatvorski čuvari odbili da prime paket i kako joj je jedna Ruskinja, koja je izrađivala veštačko cveće, a kod koje je baba svratila, rekla da su svi zatočeni u ”Zastavinom podrumčetu” pogubljeni.

- Kad god bi posle išla na groblje, baba je naricala za ocem, zbog čega su je na groblju pripadnici nove vlasti tukli! Vlast nije uspela da konfiskuje očevu imovinu, ali je uzela trijer-mašinu za prečišćavanje pšenice, zbog čega je jadna baba opet dobila batine, jer trijer nije imao kaiševe, pa su komunisti mislili da ih je ona sakrila.

Mladen Marković nije pripadao ni partizanskom, ni četničkom pokretu, iako je njegova familija bila naklonjenija partizanima, a ženina četnicima. Da bi izbegao da ga mobilišu jedni ili drugi, posle povratka iz Bosne, kao vojnik bivše Jugoslovenske vojske, napravio je na nozi, živom sodom, ranu. Bio je zemljoradnik i bavio se duborezom.

Komunisti su Markovića streljali kao izdajnika iako su postojali zapisi da je u martu 1943. batinan po nalogu četničkog komandanta Žike Pavlovića, jer, kao pripadnik seoske straže, nije alarmirao postaju kad su partizani lepipli letke na Ljotićevoj kasarni u Čumiću. Mada je imao i svedoke koji su tvrdili da se skrivao da ga četnici ne mobilišu, Marković je ubijen samo na osnovu prijave dvojice seljaka Ozni. Za njega se založila čak i jedna rođaka u partizanima. Sve to nije pomoglo.

Među rehabilitovanima našao se i kragujevački predratni trgovac i krojač Radisav Filipović, kog je posleratna vlast osudila na 12 godina zatvora i konfiskovala mu imovinu. Okružni sud ga je, na zahtev Filipovićevih potomaka, rehabilitovao i utvrdio da je osuđen bez pravičnog suđenja i ikakvih dokaza. Njegova imovina, međutim, još nije vraćena naslednicima.

Unuk Svetozar Filipović kaže da je porodica konačno dočekala da i sud potvrdi da je, na pravdi boga, osuđen nevin čovek:

- Njegov jedini greh bio je što nije bio pristalica tadašnjeg komunističkog režima. Bio je dobar domaćin, a nama je jedino ostalo da koliko-toliko ispravimo nepravdu.

Tadašnji Sreski sud proglasio je Radisava krivim zbog navodne privredne sabotaže, odnosno nedozvoljene trgovine. Suđenje je na brzinu organizovano u tadašnjoj zanatskoj zadruzi, (posleratni hotel ”Dubrovnik”). Bio je podvrgnut ponižavanju i maltretiranju, dok je okupljena masa skandirala: ”Smrt, smrt!”

- Potom je razgrabljena roba iz dućana, radnja u centru grada i dan danas je tuđa, kao i druga imovina u Kragujevcu, zemlja u selu Lipnica... Posle ovog postupka pokrenućemo i zahtev da nam se dedovina vrati - poručuje Svetozar Filipović.


SAMO MALOBROJNE OD POZNATIH LIČNOSTI STIGLA PRAVDA

DO sada su od poznatih ličnosti rehabilitovani bivši premijer Dragiša Cvetković, poznati pravnik, istoričar, publicista i premijer izbegličke vlade u Londonu Slobodan Jovanović, industrijalac Đoka Dunđerski, filozof dr Mihailo Đurić, glumica Živana - Žanka Stokić, pisci Grigorije Božović, Dragoslav Mihailović, Borislav Pekić, Ivan Ivanović, pisac i četnički ideolog Dragiša Vasić, diplomata Konstantin Fotić, advokati Veljko Guberina i Slobodan Subotić, komunista Andrija Hebrang, slikar Mihajlo Milovanović, karikaturista Dragoslav Stojanović...

U toku je i sudski postupak za rehabilitaciju komandanta kraljeve vojske, generala Dragoljuba - Draže Mihailovića. Zahtevi su podneti ali još nisu rehabilitovani ni knez Pavle Karađorđević, ni Milan Stojadinović. Najviše gužve u javnosti ipak je izazvao zahtev za rehabilitaciju Milana Nedića, koji se takođe još nije našao na listi rehabilitovanih.

http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/aktuelno.69.html:318150-Rehabilitacija-Greh-vredan-makar-groba
 
Poslednja izmena:

Back
Top