Rasne macke vs Beskucnici

MiuMau

Obećava
Banovan
Poruka
55
Ne znam kakvo je vase misljenje na ovu temu - ali mene u poslednje vreme strasno iritira to sto nailazim na oglase tipa "Primio bih na poklon rusku plavu macku" ili slicno ...Mislim da ce tesko neko ko moze da proda mace - odluciti da ga pokloni - sa druge strane, toliko je jadnih macaka koje nemaju dom a koje niko ne zeli.
U cemu je stvar ? Da li su macke koje nisu rasne manje vredne, manje moderne ili manje dobri prijatelji ? Ili nesto deseto ?
Nemam nista protiv rasnih macaka - naprotiv :) ali opet se nekad ovako zapitam ...
 
Ne znam kakvo je vase misljenje na ovu temu - ali mene u poslednje vreme strasno iritira to sto nailazim na oglase tipa "Primio bih na poklon rusku plavu macku" ili slicno ...Mislim da ce tesko neko ko moze da proda mace - odluciti da ga pokloni - sa druge strane, toliko je jadnih macaka koje nemaju dom a koje niko ne zeli.
U cemu je stvar ? Da li su macke koje nisu rasne manje vredne, manje moderne ili manje dobri prijatelji ? Ili nesto deseto ?
Nemam nista protiv rasnih macaka - naprotiv :) ali opet se nekad ovako zapitam ...

I ja bih primio na poklon plavu ruskinju...a moze i smedja ne pravim problem :D
 
Mislim da je to u velikoj meri,uzrokovano cistim snobizmom i pomodarstvom.Najcrnje je od svega sto ljudi ,,zapnu" za neku vrstu,a uopste nemaju pojma o njenim manama,potrebama,karakteristikama,itd...niti ih to zanima.Njih samo zanima da ,,udrnde" ,,firmiranu" zivotinju kao neki izvitopereni statusni simbol.Cist primer su macke.Ne postoje NERASNE MACKE,postoje doduse,mesanci,ali se kao mesanac vodi samo macka koja je dobijena parenjem dve razlicite rase.I ,,ULICARKE" su RASNE MACKE,osim ako nisu recimo cupave i imaju primesa persijanera,e onda su mesanci. ,,Kontejnerke" su vecinom rasne,i to EVROPSKA DOMACA (negde navode i ,,kratkodlaka)MACKA.Dok idioti i snobovi daju silne pare za,recimo, Britansku domacu macku(,,Britanku),a nisu ni svesni da je jedina razlika u ove dve rase to sto britanka ima okrugliju glavu i malo misicavije telo(mada i kod evropske domace macke se mogu naci primerci misicaviji i krupniji).te britanke koje ovde placaju,po Engleskoj se sunjaju po kontejnerima i nisu nikakva retkost niti prestiz.Pa se onda ljudi zalete za persijanere,a nemaju pojma niti ih interesuje to da su one malo veca obaveza od drugih rasa,zahtevaju stalno cesljanje,ciscenje ociju,kupanje,cesto pate od upala ociju i gornjih disajnih puteva sto prelazi u hronicne probleme(zbog specificne gradje lobanje)...snobizam i neko glupo dokazivanje je vecinom slucaj sto ljudi trce za rasama,a ne iskrena ljubav prema toj rasi.Pa vidite i sami,cim se neka pevaljka pojavi sa nekom zivotinjom po novinama ili televizijama,sutradan naglo svi pocnu da se raspituju za te rase,jer eto,i oni bi da budu kao ,,celebrities" ,zivotinja im dodje kao komad nakita.
I nervira me potenciranje naziva ,,macka ulicarka"itd...jer je to RASA,ni manje ni vise kao i ruska,britanska,persijska,sijamska,itd...sa ,,ulicarkom" mozete i na izlozbu,ako vam nije zao da maltretirate ljubimca i da se iscimate oko vadjenja rodovnika(ako su nepoznati roditelji,macka se izlaze u razredu ,,novicije" itd...).
Znaci,nema ulicarki,ima ,,mesanaca" ali puno manje od EVROPSKIH KRATKODLAKIH MACAKA
Evo linka,European Shorthair Cat stoji rame uz rame sa ostalim rasama(imate i slike razlicitih ,,dezena" ) http://www.catster.com/breeds/European_Shorthair
 
Poslednja izmena:
a da su macke lutalice ruske plave macke,ni njih niko ne bi hteo posto bi bile obicne :lol:
Pa bas tako,kao sto i britanske macke nisu nikakav ,,dogadjaj" za ljude u Britaniji :lol:
Ali bez zezanja,meni je smesno kad neko stavi oglas kao ,,trazim rasno mace" ili negde lupaju ,,ma ja kad bih cuvao mace,uzeo bih samo RASNO" a kreteni ne znaju da je i obicno crno kratkodlako(ili tigrasto,ili crno belo,ili zuto,itd...) mace RASNO isto kao i neka ruska plava,ili sijamska,itd...
 
Pre jedno dvadeset godina doselim se ja u ovu kuću, a oni imaju samo jednog mačka Jocu i to priglupog :confused:, koji je uglavnom boravio napolju.
Meni je bilo nekako šugavo bez mačke u kući, pa kad sam videla oglas da jedna gospođa sa Slavije poklanja poluangorske mačiće - rešim da uzmem jedno i to žensko. Kod nas tad još ni jedan veterinar nije hteo da steriliše mačke :thumbdown:, pa nisam htela mačora da skita i zapišava, nego mačku, a računala sam da ću malo čupavije mačiće vrlo lako udomljavati.
Dakle, dogovorim ja sve, odem u Beograd, a tamo ostale samo još dve mačkice. Lepe, onako tigrasto-sive sa malo belog - prave pravcate čistokrvne domaće seoske rase :per:. Vlasnica ih samo hvali i pokazuje mi "evo ovde se već vidi duža i finija dlaka", a ja sve buljim i zagledam pa ništa ne vidim. Obične pa obične, ni traga od neke druge rase.
Šta ću, mače je mače, zamolim gospođu da mi da obe mace da jedna ne bude usamljena i dovedem ih kući.
Nazvala sam ih Munja i Maza.
Maza je kod nas poživela godinu dana, rodila i odgajila jedno leglo a onda su je komšije uhvatile pri davljenju pilića i ubile je.
Munja je doživela 15 godina, izvela bezbroj mačića (rasnih kao i ona), ali su je svi iz komšiluka obožavali. Bila je neviđeni mišolovac, iako mačići lov uče od mame, a njena je bila Beogradska dama koja miša nije ni videla. Dešavalo se da ima mačiće pa ne izlazi iz kuće par dana a komšinica dođe da pita šta je sa njom "jer svako jutro dođe na doručak a sada je nema, da nije bolesna?". Da mene nema, niko ne bi ni primetio.
Bila je čudo od mačke: sjajan lovac, vesela, fantastična majka, a kasnije vrlo strog vaspitač dece u kući. Kad se klinci raspojasaju, Munja ih siktanjem upozori a ako se ne smire izlupa ih šapama. Posle je bilo dovoljno da im pripretim da ću pozvati Munju, odmah se smire.
Toliko o "poluangorskoj" dami.
Meni nije bio problem što mačke nisu bile to što je nuđeno, ali ovakve prevare ne prolaze kod svakoga. Lako se moglo desiti da ih neko uzme, pa kad se vremenom ne pokaže neka rasna osobina da ih izbaci na ulicu. Žena kod koje sam ih uzela nije bila neobaveštena, imala je u stanu jednu angorsku i jednu domaću mačku (majku ovih malih), dobro je znala razliku. Do dana današnjeg ne razumem kakvu je to podvalu pokušala da izvede i da li je bila svesna kako ti mačići mogu da završe.:dontunderstand:

Gospođa Munja, naravno u blagoslovenom stanju
 
Poslednja izmena:
Jedine macxke koje su ,,mesanci" su macke koje se dobiju parenjem recimo angorske i evrposke kraktodlake macke,persijske i ruske,itd...ne postoji ,,polurasna" macka,to je mesanac,ne smatram da je to vazno ,nego samo kazem.Meni ako se dopadne mace,bas me briga da li je i koje je rase,moze da bude
i bez usiju,nema veze,ako mi priraste srcu.
Ali u pravu je K aja,ljudi ne razmisljaju i lazu sto se tice macica,pa se cesto desi da se oni koji uzmu mace razocaraju sto nije to to sta su ocekivali pa izbace mace.Naravno,ne znaci da su ti ljudi u pravu(ako izbace mace,to nisu ni ljudi nego monstrumi),ali je velika krivica i onih koji lazima poture mace ili cak i prodaju,za novac.
 
U dvorištu jednog mesara, inače i golubara, je bilo uvek i mačaka. I sve su bile plave i plavo-bele. Komotno su mogli da ih prodaju kao ruske plave i poklanjaju sa većom "prođom" kao njihove mešance. Ne znam šta su radili s mačićima. Ali mene to u principu nikad nije naročito zanimalo, ta izložbena felinologija isl. U gradu u kom živim od "rasnih" mačaka dominiraju sijamke i sve do jedne koje sam upoznala su bile histerine, neurotične, jednom rečju nesnosne. Ima i jedna plavo-oranž pake-face persijanerka, ona je pak suviše flegmatična za moj ukus. Navijam za domaće mačke i jako sam srećna što su moj i mužev mačak obojica udomljeni sa ulice i što i u komšiluku ima samo takvih maca. Recimo Bili jako liči na one sa Friskies hrane a komšije su uzele mače koje će kad poraste biti identično onom mačku sa Natusan posipa. A moj Zloća je unikat. :zaljubljena:
 
zena koja mi je poklonila unu(doduse to je pas,ali svejedno) je i posle godinu dana mene ubedjivala da je una cist engleski seter :lol:
nadam se da tri steneta iz tog legla nisu zavrsila na ulici(jedno je bilo ko una,a dva su bili kao gordon seteri,mislim na boju)....ostalih 7 su bili beli sa crnim flekama,tako da je njih verovatno lepo uvalila kao rasne...
:lol:
i ne znam cemu to....i da je lepo rekla da su mesanci,da im je samo mama seter,uspela bi da ih udomi
ko da je bitno...ja sam mogla da odustanem kad sam videla da nije seter,al mi bilo svejedno...
prvo sam htela sa ulice da uzmem,ali nisam naisla na stene...pa sam kopala po oglasima i zvala sam za neke mesance koji bi bili veliki,ali nisu hteli da mi ih daju za stan,kao veliki ce biti,pa kao,ne mogu u stanu(bez obzira na shetnje).....i naidjem na oglas "stenci eng, setera na poklon" i ja pozovem i kao,oni imaju zenku koja im je pobegla u toku teranja i sparila se sa komsijinim eng. seterrom :hahaha: odmah sam znala,al mi nije bilo bitno....i lepo joj kazem,meni ne smeta,moze da mi kaze slobodno...al ona tera svoju pricu :lol:
nadam se da su ta tri upala negde gde nije bitno sto su mesanci :(
 
Ne znam ni sama koliko je macaka prodefilovalo kroz moj stan, ali su sve bile "ulicarke". Neke sam ja donosila, a neke su same dolazile.
Ako vec volis macke (ili uopste zivotinje), pomozi onoj gladnoj i koja se smrzava na -10, sta je vazno da li je rasna ili ne, zivo bice je zivo bice! Narocito ne kapiram one sto uzmu rasnu macku, pa posle ni njom "nisu zadovoljni", pa je se rese na ovaj ili onaj nacin.:besan2:
 
U dvorištu jednog mesara, inače i golubara, je bilo uvek i mačaka. I sve su bile plave i plavo-bele. Komotno su mogli da ih prodaju kao ruske plave i poklanjaju sa većom "prođom" kao njihove mešance. Ne znam šta su radili s mačićima. Ali mene to u principu nikad nije naročito zanimalo, ta izložbena felinologija isl. U gradu u kom živim od "rasnih" mačaka dominiraju sijamke i sve do jedne koje sam upoznala su bile histerine, neurotične, jednom rečju nesnosne. Ima i jedna plavo-oranž pake-face persijanerka, ona je pak suviše flegmatična za moj ukus. Navijam za domaće mačke i jako sam srećna što su moj i mužev mačak obojica udomljeni sa ulice i što i u komšiluku ima samo takvih maca. Recimo Bili jako liči na one sa Friskies hrane a komšije su uzele mače koje će kad poraste biti identično onom mačku sa Natusan posipa. A moj Zloća je unikat. :zaljubljena:

e, Krk...Omisalj...ako je netko bio; pun "ruskih plavih lutalica"...sta tjes...otok :lol:
 
Kroz moj dom je proslo oko 187 macaka od toga dve persijske sa pedigreom,....
70% tih macaka je nadjeno i spaseno sa ulice, a 30% su macici od macaka koje su se omacile,...
ove persijske macke nisu dugo zivele, jedna oko godinu dana razbolela se i umrla od leukemije a ova druga od upale pluca :sad2: mislim sta da Vam kazem...ja sam VELIKI ljubitelj macaka i ne pravim nikakvu razliku.... meni je samo zao sto ljudi kada uzmu neku rasnu macku drze je dok ne poraste i onda je 90% ljudi izbaci napolje... ali to su ljudi krivi...Ljudi su stoka!!
 
Obične mace su mnogo bolje- mogu da se dobiju besplatno, ima ih veoma lepih, a razlike definitivno nema (u ponašanju mislim). Šta, sad će rasna mačka, da bude pametnija, sa manirima?:dash: Ali ovo me mnogo više nervira kod pasa. Najveća uvreda u životu mi je bila kad je jedna devojka pričala o svojim dalmatincima, a ja se sva oduševljena priključila sa pričom o svojim kucama. A ona mi reče: ‚‚A, ti sigurno imaš one obične džukele.":besna::dash: A da ne pominjem kakvi su lepotani i pametnice moji mešanci.:D Ali dobro, ovaj podforum je o mačkama. Samo dajem slične primere.
 
Rekli su o mackama...

"Ne postoje obične mačke."
Colette, francuska spisateljica

"Ono što je super kod mačaka je njihova beskrajna raznovrsnost. Čovek može odabrati mačku koja će odgovarati skoro svakom enterijeru, boji, životnom standardu, karakteru, raspoloženju. Ipak, ispod krzna, ma koje boje bilo, biće zapravo nepromenjena, jedna od retkih slobodnih duša na ovom svetu."
Eric Gurney
 

Back
Top