Veš-mašina i crveno slovo

Jovanca Micic

Aktivan član
Poruka
1.018
Nemoj danas da pereš veš crveno je slovo.
Milion puta sam čula ovo i više mi se diže kosa na glavi. U redu je da se svi poslovi završe na vreme pa kad je praznik da se odmori i vreme posveti, ako ne bogu, a ono porodici i bližnjima. Ali da mi kažu da ne uključujem veš- mašinu, pa preteraše. Ili možda nisam u pravu?
Kada ih pitam da li i sudo-mašinu da ne uključujem ostanu bez teksta. Kada da završim sve poslove? Zašto onda idu na posao kada je crveno slovo? Gledam samo da bude jeftina tarifa za struju, a ne boju broja u kalendaru. Ne sme ni dugme da mi otpadne na crveno slovo, jer zaboga tada se i ne šije.
Kakva su Vaša iskustva i stavovi?

Ako tema nije za dip premestite je.
 
ja mislim da je crveno slovo izgovor za lenje, donekle
ako je crveno slovo i ko ti toliko znači, idi u crkvu.....


a što se tiče poslova , na crveno slovo....mislim da ne treba da se radi ono što ne mora baš taj dan...ne mora baš danas da se kosi, reže ograda (nego otiđi u crkvu) i sl al da se pere, tj uključi mašina:think:, pa kad su mala deca u pitanju, mašina radi svaki dan, i deca treba da budu čista...uostalom, što se kaže, ne perem ja, nego mašina....
 
mislila sam da je tema o nekom crvenom programu na vesh mashini... kad ono :neutral:
... vjera je simpaticna stvar dok se ne otme razumu
kao u ovom slucaju.... je li npr. treba da budu djeca gladna jer niko ne smije da sprema rucak?

I ja sam to prvo pomislila.

Tema:
Kakvo crveno slovo.
Nema nama ženama nikad crvenog slova.
Kako žena da pored muža i deteta TAJ dan baš ništa ne radi!?
Mis'im, ko će dati doručak, skuvati ručak, oprati suđe, veš, ispeglati, okupati...itd...
 
Nemoj danas da pereš veš crveno je slovo.
Milion puta sam čula ovo i više mi se diže kosa na glavi. U redu je da se svi poslovi završe na vreme pa kad je praznik da se odmori i vreme posveti, ako ne bogu, a ono porodici i bližnjima. Ali da mi kažu da ne uključujem veš- mašinu, pa preteraše. Ili možda nisam u pravu?
Kada ih pitam da li i sudo-mašinu da ne uključujem ostanu bez teksta. Kada da završim sve poslove? Zašto onda idu na posao kada je crveno slovo? Gledam samo da bude jeftina tarifa za struju, a ne boju broja u kalendaru. Ne sme ni dugme da mi otpadne na crveno slovo, jer zaboga tada se i ne šije.
Kakva su Vaša iskustva i stavovi?

Ako tema nije za dip premestite je
.

Pa i nije ali eto... :p
Ako ti predstavlja toliki problem to sto je u tvom kraju ili porodici obicaj da se za vreme vecih verskih praznika ne ukljucuje ves masina ti je onda ukljuci, u cemu je problem? U tome sto ipak iz nekih razloga zelis ispostovati praznik ali po mogucnosti na svoj nacin, tj da radis sto bi trebala i sto bi zelela a ne radis ono sto ti se ne radi?
SPC kojoj predpostavljam pripadas ima zaista svoje propise, kanone ali i obicaje. Tako isto postoje kao neke preporuke za proslavu praznika. Jedan od najvecih uslova za pravilno slavljenje imena Svetitelja je taj da se ujutro prisustvuje liturgiji i da se na noc pre prisluzi kandilo. Posle toga dolaze obicaji kao sto je ne raditi teze poslove, pripremati posebna jela i sl. Za svaku dilemu i nedoumicu obrati se svom duhovniku. On te poznaje, on zna koliko imas vremena, koliko si cvrsta u veri i on ce ti prema tome preporuciti kako da ispostujes propis a da ti ipak ne ostane nedovrsen posao.
Ima u Novom Zavetu deo gde Jevreju kritikuju Isusa zato sto leci subotom ( Jevreji subotu najstroze praznuju) a on im objasnjava zbog cega to cini i u kojim slucajevima. Nesto slicno ce ti verovatno preporuciti i duhovnik.
 
mislila sam da je tema o nekom crvenom programu na vesh mashini... kad ono :neutral:
... vjera je simpaticna stvar dok se ne otme razumu
kao u ovom slucaju.... je li npr. treba da budu djeca gladna jer niko ne smije da sprema rucak?

Ako te zanimaju programi i programatori za veš-mašine samo pitaj, evo ga stručnjak pored mene. Sa tehničke strane to mi bolje ide nego ovi običaji.
Lakše mi je kad vidim da nisam bela vrana.
 
Aaaa pa sad bi ti moja svekrva rekla na tu temu svasta.
Ona sva crvena slova postuje.
I nista ne radi na crveno slovo.
Al NISTA pod milim bogom.
I aj to sto ona ne radi nego sto mene zove da me obavesti da je crveno pa me iznervira jer ko sto kaze novembarkina baba kad ne znas ne vazi se , a onda me ona obavesti i kako onda ja da radim bilo sta da me bije maler.

Šizim od izgovora zvanog crveno slovo i definitivno mi nije jasno dal i kako u 21 v iko to moze da postuje.
 
ma ne nego se spremi danas za sutra, jer je sutra crveno slovo:roll:
e dotle još nisam došla, nek mi Bog oprosti što kuvam i parem na crveno slovo
ako ne stignem na liturgiju, barem odem sa decom da poljubim ikonu i zapalim sveću....

al' se ipak mora podgrijat :mrgreen:

ontopic: ne razumijem tog boga koji bi se ljutio na osobu jer ne odmaraju istim danima
dosta je ljudi u situaciji da svakodnevno prezivljavaju, nece valjda svi u taj pakao zbog toga?
 
Aaaa pa sad bi ti moja svekrva rekla na tu temu svasta.
Ona sva crvena slova postuje.
I nista ne radi na crveno slovo.
Al NISTA pod milim bogom.
I aj to sto ona ne radi nego sto mene zove da me obavesti da je crveno pa me iznervira jer ko sto kaze novembarkina baba kad ne znas ne vazi se , a onda me ona obavesti i kako onda ja da radim bilo sta da me bije maler.

Šizim od izgovora zvanog crveno slovo i definitivno mi nije jasno dal i kako u 21 v iko to moze da postuje.




Da, nema vece gluposti da se postuje nerad na dan praznika za bilo koga ko nije u Crkvi. Ne znam zbog cega ljudi imaju potrebu da zamaraju druge svojim obicajima i svojim verovanjem. Tvoja svekrva mozda ne ali vecina ljudi od svih verskih propisa postuje samo da ne radi na praznik i da jede ribu na Veliki Petak. :p
 
I ja sam to prvo pomislila.

Tema:
Kakvo crveno slovo.
Nema nama ženama nikad crvenog slova.
Kako žena da pored muža i deteta TAJ dan baš ništa ne radi!?
Mis'im, ko će dati doručak, skuvati ručak, oprati suđe, veš, ispeglati, okupati...itd...

..si prebrojala skoro koliko je TIH dana..? :mrgreen:
..pravoj vernici ostaje samo da da otkaz na poslu i pravi strategiju za opsluzivanje familije
ostalim danima.. :roll:
..jedini "plus" :sad2: u toj rachunici je shto bi verovatno imala manje dece,
kad bi isposhtovala i ostale zabrane.. :per: :lol:
 
A tek sto volim post dva dana pred uskrs ...obozavam .
Pa kad mi kaze "danas se posti " meni dodje da je roknem .
E ja bas necu da postim na veliki petak kad vec nisam postila ceo post .
E to se smatra smrtnim grehom u njegovoj familiji.
Od samog djavola sam dosla :mrgreen:
 
A tek sto volim post dva dana pred uskrs ...obozavam .
Pa kad mi kaze "danas se posti " meni dodje da je roknem .
E ja bas necu da postim na veliki petak kad vec nisam postila ceo post .
E to se smatra smrtnim grehom u njegovoj familiji.
Od samog djavola sam dosla :mrgreen:

I zasluzila je.
Ni jedan pravi vernik posebno Hriscanin NIKADA nece nikome nametati svoju veru, obicaj i nacin zivljenja, cak ni svojoj deci ( osim svete tajne krstenja, koja ne obavezuje na pripadnost Crkvi kad dete odraste). Ti koji preporucuju, kritikuju ili cak zahtevaju sigurno nisu vernici, uglavnom su nesto kao fariseji.
 
A u cemu je poenta ove teme?
Ko je vernik postovace Praznik kako nalaze Crkva kojoj pripada. Ko nije vernik nece ni znati da je taj dan Praznik u nekoj religiji i provest ce uobicajeno svoj dan.
Treba li sad da ismevamo one koji su religiozni i koji malo drugacije gledaju na svet?
Cudna tema, na cudnom mestu.

..katarina - ja poshtujem svakoga ko svoju veru praznuje i poshtuje onako kako
misli da je potrebno..
..veru smatram veoma lichnom i porodichnom,
i bilo kakvo preganjanje na ovu temu smatram degutantnim i nadasve nepristojnim..
..ja sebe ne osecam kao predanu i svesnu vernicu, bez obzira na to shto sam krshtena,
shto sam krstila svoju decu i shto slavim najvece praznike svoje vere..
..medjutim - ono shto se kosi sa zdravim razumom - ne poshtujem i ne zelim da poshtujem..
..ako to neko zamera i vaga - neka mi odvagne..
..ako je pripadnost veri ono shto nas definishe - definisana sam..
..ako je poshtovanje vere ono shto nas definishe - definisana sam..
..ako je sve to nebitno i prozaichno - evo, upravo sam se definisala..
 
Na temu me navela baba iz komšiluka. Uvek nas nešto kao opminje da je praznik dok mi radimo podvorištu, a pri tome joj je muž na nekoj građevini i zarađuje.
A za poslove oko pranja i sl. uvek se nađe svekrva, strine pa i majka. Dovoljno je da daju neki mali komentar i da me opterete. I ja nastavim posao ali mi se smuči od kojekakvih gluposti.
 
..katarina - ja poshtujem svakoga ko svoju veru praznuje i poshtuje onako kako
misli da je potrebno..
..veru smatram veoma lichnom i porodichnom,
i bilo kakvo preganjanje na ovu temu smatram degutantnim i nadasve nepristojnim..
..ja sebe ne osecam kao predanu i svesnu vernicu, bez obzira na to shto sam krshtena,
shto sam krstila svoju decu i shto slavim najvece praznike svoje vere..
..medjutim - ono shto se kosi sa zdravim razumom - ne poshtujem i ne zelim da poshtujem..
..ako to neko zamera i vaga - neka mi odvagne..
..ako je pripadnost veri ono shto nas definishe - definisana sam..
..ako je poshtovanje vere ono shto nas definishe - definisana sam..
..ako je sve to nebitno i prozaichno - evo, upravo sam se definisala..

Pa bas tako.
Licna stvar.
Ako postim zasto da zahtevam i od drugih isto? Ako praznujem neradeci zasto mi smeta tudji opran ves? Ako perem ves zasto me briga to sto neko drugi ne zeli praznikom da ga pere? Hocu da verujem na svoj nacin, umereno, odvagano, prema svojim nacelima i svojim navikama, zasto onda trazim podrsku i branim bas taj nacin verovanja?
Nema kraja tome. Opet se vraca sve na to da se slazem s tobom da je vera licna. Ja je dozivljavam licnom. Cak je ne dozivljavam ni porodicnom, i to mi je siroko, presiroko.
 
Pa bas tako.
Licna stvar.
Ako postim zasto da zahtevam i od drugih isto? Ako praznujem neradeci zasto mi smeta tudji opran ves? Ako perem ves zasto me briga to sto neko drugi ne zeli praznikom da ga pere? Hocu da verujem na svoj nacin, umereno, odvagano, prema svojim nacelima i svojim navikama, zasto onda trazim podrsku i branim bas taj nacin verovanja?
Nema kraja tome. Opet se vraca sve na to da se slazem s tobom da je vera licna. Ja je dozivljavam licnom. Cak je ne dozivljavam ni porodicnom, i to mi je siroko, presiroko.

:heart:
 
Нисам неки велики ,,верник'', али се дружим са много свештеника, баш интензивно.
Што се поштовања ,,црвеног слова'' тиче, знам да и међу свештеницима ту има размимоилажења у ставовима.
Просто, наше бабе нису прале веш кад је црвено слово, јер су је морале прати ручно,а то је био велик посао, јер су углавном имале много деце, па још живеле у заједничком домаћинству са свекром и свекрвом...
Мислим да није проблем укључити машину за време великих црквених празника.

Моја баба, чији је отац био свештеник, није много марила за црвено слово.
Имала је четворо деце, свекра и свекрву и девера у кући. Да је поштовала свако црвено слово, кућа би јој била у хаосу.
Мој је деда имао ветрењачу, наравно да је морао да меље сваког дана, морали су људи да једу.
Сад су се многе ствари промениле, људи живе другачије, свакако да је бесмислено размишљати о заповести ,,не пожели козу ближњега свога..'' Нисам имала намеру да се подсмевам овим што сад написах, него, једноставно, друга су времена.
 

Back
Top