Veš-mašina i crveno slovo

tvoje komentarisanje o tome da ce Bog da ubija ovog ili onog je samo tvoja stvar kako ces da tumacis neko stivo.
Ako si bukvalista, u prevodu, to je samo tvoj problem
Teologija je mnogo vise od toga sta je pisac hteo da kazem, posebno sto se bavi apstraktnim pojmovima kao sto je ljudska dusa
Da li je to tebi jasno, to ja bas nisam sigurna, imam utisak da pricas o necem trecem

hm, da, kada se citiraju djelovi gdje bogu ubija citave narode - to je metafora
kada se kaze da nisu bili adam i steva nego adam i eva, onda se misli bukvalno

taj obicaj da se napisane stvari koje nam se svidjaju uzimaju za tacno, a stvari koje nam se ne svidjaju za preneseno znacenje je karakteristicno za odredjene ljude sa dijagnozom
 
I poenta je ista...:D

Poenta celog mog pogleda na veru i jeste da se apstraktni pojmovi kao sto su milosrdje, postenje, srdacnost, dakle ljudske osobine ljudske duse usmere tako da energija koju ta dusa poseduje bude usmerena na dobre stvari i dobrra dela....to je sustina vere...
umetnost, kao i religija, pokusavaju da coveku priblize apstraktnost njegovog postojanja, jer da nije toga, pitanje je kako bi svet koji gledas izgledao....
 
Људи, који умеју само буквално, једнозначно и једносмерно да схватају написано, остају ускраћени за многе животне истине исказане путем уметности...:confused:

a ko je pricao o tome? :neutral: hoces da kazes da ne razumijem grcku mitologiju i ne mogu da je cijenim ako kazem da u rl nema bogova na olimpu?
 
I poenta je ista...:D

Poenta celog mog pogleda na veru i jeste da se apstraktni pojmovi kao sto su milosrdje, postenje, srdacnost, dakle ljudske osobine ljudske duse usmere tako da energija koju ta dusa poseduje bude usmerena na dobre stvari i dobrra dela....to je sustina vere...
umetnost, kao i religija, pokusavaju da coveku priblize apstraktnost njegovog postojanja, jer da nije toga, pitanje je kako bi svet koji gledas izgledao....

a onaj dio biblije gdje su opisane ruzne osobine boga? pravimo se da ne postoji? :neutral:
 
E ja cu opet da spamujem, sad ce me najure, ne mogu majke mi da citam, bila sam tolko pametna dok nisam dosla ovde, treba jos da oglupavim.... sve sot je pitanje vere bi valjda trebalo da bude stvar o kojoj se ne diskutuje, kao sto se o ukusima ne raspravlja... valjda....
Ako mislish da je tako, shto se upustash u diskusiju, iskuliraj i prodji post koji te nervira:mrgreen:
i o ukusima se ne raspravlja, ali se diskutuje i iznose misljenja:bye:
 
Dok god ateisti ne budu u mogucnosti da kazu da su ateisti a da im se pritom ne prisiju 15 epiteta (materijalisti...itd.), necu promeniti misljenje o vernicima.

I ovde - na svako normalno pitanje (odakle crvena slova, npr.), vernici se nadju uvredjeni. :confused:
Ovakvo ponasanje je ionako sasvim u opisu vernika i ja da odavno mislim da je sa njima nemoguce suvislo diskutovati o odredjenim stvarima.
 
Dok god ateisti ne budu u mogucnosti da kazu da su ateisti a da im se pritom ne prisiju 15 epiteta (materijalisti...itd.), necu promeniti misljenje o vernicima.

I ovde - na svako normalno pitanje (odakle crvena slova, npr.), vernici se nadju uvredjeni. :confused:
Ovakvo ponasanje je ionako sasvim u opisu vernika i ja da odavno mislim da je sa njima nemoguce suvislo diskutovati o odredjenim stvarima.

Nikada ni jedan pravi vernik nece prisivati epitete nikome pa ni ateistima jer pravi vernici ne sude da im se ne bi sudilo. Epitete prisivaju fariseji koji se lazno predstavljaju kao vernici a mnogi im u neznanju poveruju na rec da su vernici. Otud zablude o netoleranciji verujucih.
Koga je iskreno zanimalo postojanje i znacenje "crvenih" slova u verskom kalendaru odgovore je mogao pronaci jos davno na pdf Religija gde ljudi sve lepo objasnjavaju, ljudi koji imaju i veru i znanje neuporedivo sa nasim na pdf DIP. Nisu trazili objasnjenja u dobroj nameri , formulisali su pitanja jako uvredljivo pa stoga nisu zavredili odgovore.
Sto se tice diskusije sa vernicima mislim da bi je itekako vodila i to sa uzivanjem samo ako bi imala priliku upoznati PRAVOG vernika. Njih je tesko skoro nemoguce naci medju bucnim SrBskim patriotama ili stranackim celnicima, oni su uglavnom u zabacenim manastirima, tihi, neprimetni, smireni u molitvi.
 
A tek sto volim post dva dana pred uskrs ...obozavam .
Pa kad mi kaze "danas se posti " meni dodje da je roknem .
E ja bas necu da postim na veliki petak kad vec nisam postila ceo post .
E to se smatra smrtnim grehom u njegovoj familiji.
Od samog djavola sam dosla :mrgreen:

Пост није само оно што улази у уста већ и оно што из њих излази. Не алудирајте на секс.:mrgreen:
Тј. не значи да се треба клонити само масне хране, већ и ружних мисли и речи.

Иначе, не постим.:rumenko:
 
Nemoj danas da pereš veš crveno je slovo.
Milion puta sam čula ovo i više mi se diže kosa na glavi. U redu je da se svi poslovi završe na vreme pa kad je praznik da se odmori i vreme posveti, ako ne bogu, a ono porodici i bližnjima. Ali da mi kažu da ne uključujem veš- mašinu, pa preteraše. Ili možda nisam u pravu?
Kada ih pitam da li i sudo-mašinu da ne uključujem ostanu bez teksta. Kada da završim sve poslove? Zašto onda idu na posao kada je crveno slovo? Gledam samo da bude jeftina tarifa za struju, a ne boju broja u kalendaru. Ne sme ni dugme da mi otpadne na crveno slovo, jer zaboga tada se i ne šije.
Kakva su Vaša iskustva i stavovi?
Ako tema nije za dip premestite je.

Подсећам учеснике: тема није о томе ко је бољи, паметнији и лепши - верници или неверници, да ли је религија добра ствар или не, да ли треба веровати или не.........него о томе какав утицај ''црвено слово'' има на обављање Ваших свакодневних активности!
 
Ja nikad nista ne radim na crveno slovo...vera i vere u mojoj porodici su veoma zamrsene i nejasne...Imali smo i nekoliko pehova kad god bismo nesto radili na velike Svece i crvena slova...Istina ili ne, necu da zalazim u to...

Poenta je da kaze meni moja mama...Nemoj nista raditi, crveno je 3 dana...A ja to postujem...Danas je zovem, a ona uzela kosilicu i kosi travu u dvoristu...:)...PItam, pa sto sad to...? Jesi mi rekla da je 3 dana..? Kaze: Pa, da...ali uvece moze...prosla je neka " vecernja " :worth:...a ona se razume u crkvu kao Marica u krivi...
I sta sad...? Nabacila meni to " breme ", a ja savesna....
 
Пост није само оно што улази у уста већ и оно што из њих излази. Не алудирајте на секс.:mrgreen:
Тј. не значи да се треба клонити само масне хране, већ и ружних мисли и речи.

Иначе, не постим.:rumenko:

Ja, kao iskreni vernik, iskreno verujem da ce doci i taj dan koji nije crveno slovo u kalendaru.
 
Подсећам учеснике: тема није о томе ко је бољи, паметнији и лепши - верници или неверници, да ли је религија добра ствар или не, да ли треба веровати или не.........него о томе какав утицај ''црвено слово'' има на обављање Ваших свакодневних активности!

A već sam pomislila da sam bila nejasna.
Namere mi nisu bile loše, ja samo gledam da budem što praktičnija i efikasnija.
Ovoliko rasprava i totalno se pogubih.
 
Dok god ateisti ne budu u mogucnosti da kazu da su ateisti a da im se pritom ne prisiju 15 epiteta (materijalisti...itd.), necu promeniti misljenje o vernicima.

I ovde - na svako normalno pitanje (odakle crvena slova, npr.), vernici se nadju uvredjeni. :confused:
Ovakvo ponasanje je ionako sasvim u opisu vernika i ja da odavno mislim da je sa njima nemoguce suvislo diskutovati o odredjenim stvarima.
Ako si mislila na mene, niti sam vernik niti poboznik, pokushavam da kazem da treba isposhtovati tudja misljenja i opredeljenja, a ne nazivati ih da su bez razuma i osudjivati zbog njihovog ponashanja, vverovatno i njima smetaju neke stvari koje su za neke druge normalne, pa im nisu okacili "prideve".:bye:
 
Нисам ни верна, а трудим се да не будем ни сујеверна. Вероватно ми нико не би ни поверовао да не знам ни шта тачно значи црвено слово у календару. Знам да би то требало да је ознака за верске празнике, али које и какве - немам појма.

Исто могу да напишем на сваку тему која се на било који начин дотиче вере, сујеверја, хороскопа,... Трудим се да живим без оптерећења веровањем у било шта што ми није очигледно. Одлуке о поступцима доносим на основу своје савести, а много пута сам се уверила у то да је моја савест много рестриктивнија него код неких људи који се декларишу као верници. Не кажем да сам ја добра, а верници лоши, напротив. Само хоћу да кажем да сматрам да сам довољно коректна и без ослањања на вером наметнуте принципе.

Мени је непојмљиво како је уопште могуће да може бити грех радити најобичније кућне послове у свом дому. А мањак времена којим располажем ми је толики, да је за мене успех што стигнем да их порадим било кад, био то празник, викенд, радни дан, нечији рођендан, државни празник или шта год. Уопште се на тако нешто не обазирем.

У мојој породици бака мислим да још поштује то правило. Она верује у Бога, а и руку на срце, пошто је била домаћица, имала је сасвим лепе основе да направи себи план послова како би испоштовала црвено слово. Већ моја мама је имала много флексибилнији приступ целој тој причи, тако да нисам имала прилике ни у кући да будем опомињана на црвена слова.

Иначе, од жена за које знам да се тога "придржавају" чула сам милион и један изузетак од тог правила - те (неудатим) девојкама се опрашта, те ако не знаш, ниси згрешила итд. Читав сплет беспотребних изговора да би могле да раде исто што раде сваки други дан. Мени све то делује прилично бесмислено и оптерећујуће.:think:
 
Dok god ateisti ne budu u mogucnosti da kazu da su ateisti a da im se pritom ne prisiju 15 epiteta (materijalisti...itd.), necu promeniti misljenje o vernicima.

I ovde - na svako normalno pitanje (odakle crvena slova, npr.), vernici se nadju uvredjeni. :confused:
Ovakvo ponasanje je ionako sasvim u opisu vernika i ja da odavno mislim da je sa njima nemoguce suvislo diskutovati o odredjenim stvarima.

Prvo i osnovno mislim da ste se svi malo udaljili od prvobitnre teme: da li raditi neke poslove na verske praznike ili ne.

Drugo čitala sam sve postove od početka, ali kao razumno biće i odrasla osoba shvatam to kao iskazivanje mišljenja, pa zašto bih onda bija uvređena što neko nije vernik i ima svoje viđenje religije ili je pak ateista.
Da napomenem samo da jesam vernik, pri tome faktultetski obrazovana i udata za svešteničog sina, a ipak smatram da niko ne bi trebao ovde da se nađe uvređen, bio vernik ili ne.

Unsaie ume da bude vrlo oštra, ali valjda je to njen način izlaganja sopstvenog mišljenja.
Poštujem druge vere i smatarm da je biti vernik ili ne ipak lični izbor.
 
Подсећам учеснике: тема није о томе ко је бољи, паметнији и лепши - верници или неверници, да ли је религија добра ствар или не, да ли треба веровати или не.........него о томе какав утицај ''црвено слово'' има на обављање Ваших свакодневних активности!

evo ovako - trudim se da nedeljom ne radim ništa od kućnih poslova (sem kuvanja), ako baš ne moram...ne zato što je crveno slovo, nego što hoću jedan dan da danem dušom...ne vodim računa o crvenom slovu inače, u toku nedelje, tj. ako pada u radne dane....jedino, kad nam je slava (sv.sava), onda mi je gloopo da uključujem mašinu. doduše, ne radim to ni na božić, ni na vaskrs...iako, moram da priznam da ne znam zašto mi je gloopo...
svakako, poslove treba obaviti, ali treba i imati vremena u toku nedelje za potpuno ignosrisanje takvih poslova.
a to - da li neko posti ili ne...mislim da nije bitno.
 
Dok god ateisti ne budu u mogucnosti da kazu da su ateisti a da im se pritom ne prisiju 15 epiteta (materijalisti...itd.), necu promeniti misljenje o vernicima.

I ovde - na svako normalno pitanje (odakle crvena slova, npr.), vernici se nadju uvredjeni. :confused:
Ovakvo ponasanje je ionako sasvim u opisu vernika i ja da odavno mislim da je sa njima nemoguce suvislo diskutovati o odredjenim stvarima.

ondak imaš iste predsrasude kao i oni koje pominješ. a iz predrasuda može svašta da nikne....
a nisu to vernici, to su crkvenjaci, oni što za nešto moraju da se ufate da ih vetar ne oduva, iako o tome za ša se fataju nemaju pojma...

danas je jedan dečko ostavio lep citat
Mnogi će reći meni u onaj dan: Gospode!
",Gospode! ,nismo li u ime tvoje prorokovali, i tvojim imenom đavole izgonili,i tvojim imenom čudesa mnoga tvorili?
I tada ću im ja kazati: nikad vas nisam znao, idite od mene koji činite bezakonje"
Matej 7,24 "

tako da crkvenjaci mogu i veš-mašine da farbaju u crveno, ništa to ne znači...a tzv. ateisti mogu svoje bacaše h8 plamena da zadrže u svojoj zadnjici, takođe....
 

Back
Top