MALA SVRAKA,HRANJENJE POMOC.

Granulama za male macice,sitnim kuglicama sirovog mlevenog mesa,kuvanim zumancem,semenjem.Priblizi mu hranu kljunu,trebalo bi da ptic zine,i prstima je unesi u kljun.Mozes pokusati i da stavis seme blizu njega.mozda ce i kljucati.Nemam iskustva,ovo su samo neke osnove.Za vodu iskreno nisam siguran...
 
Nasao sam ptica svrake, i zao mi da ugine....
cime da ga hranim,koliko cesto , kojim kolicinama, i dali da mu dajem vodu,i kako ?

Sto se hrane tice, najbolje da ga zbog higijene hranis sirovim mesom, isecenim na sitne, sitne kockice ili trake, moze junece, svinjsko, da nije masno nista, (nemoj nikakve granule za pse i macke), kolicina koju pojede u jednom obroku je mala, 4-5 komadica najbolje sa dugacke pincete jer to koliko-toliko podseca na kljun roditelja. Meso drzi u frizideru, neka se malo ugreje na sobnu T, pre hranjenja, hrani se jako cesto, na pola sata do sat vremena, mladunac ce sam otvari kljun i jesti koliko mu treba, ne treba ga kljukati.
Za pocetak, odbijace pincetu jer ne zna sta je to, polako prstima sa strane mu uhvatis i otovoris kljun, ubacis u grlo komadic mesa, dublje, tako mu i roditelji stavljaju hranu, da mali skapira da tako stize hrana. Posle sam otvara kljun i jede koliko zeli. Vodu mu dajes na spric, opet isto posto ne zna sta je to, posle sam otvara kljun kad je zedan, a kasnije posuda sa vodom stoji i uzima sam. Komadic mesa koji mu dajes, potopis u vodu, lakse ga proguta. Mozes mu uloviti neku kucnu muvu, ili neku zelenu gusenicu ako nadjes da pojede. Mesne crve mu nemoj davati jer su mnogo masni i zaguse mu provabu, obloze masnocom , nakon cega ne moze da vari hranu, hrana samo prolazi kroz njega i tako uginu brzo.
Nocu spavaju, mrak u prostoriji, na nekoj nejvisljoj tacki u sobi, mozes staviti neku granu , da ima osecaj drveta da se hvata prstima i kandizcama.
Ako primetis ka kunja, da je neveseo i miran dugo, odmah u vodu rastvori Zivimicin prasak i daj mu na spric u grlo, podlozni su probavnim infekcijama kada ih odgajaju ljudi, takodje u vodu moze i par kapi AD vitamina, vodenih rastvor, nije lose za jacanje.
U jednoj posudici sa strane mu moze stajati mesane zitarice, koje ce pokusati sam da kljuca i jesce ih kad pocne sam da uzima vodu, to je nekako bilo povezano.

Od kad je kod tebe? Gde je bio???
Najbolje bi bilo da ako je sada slab i mali i ne moze da poleti da ga dohranis malo, nekoliko dana, i vratis tamo gde si ga nasao, na drvo, na prvu granu, posle ce on sam na gore i dozivace rodtelje koji su sigurno tu u blizini gde je i on bio kad si ga nasao. Najvznije je da ga roditelji ponovo nadju i preuzmu na brigu i staranje, mladunac ima jos mnogo da uci da bi preziveo, a to uci samo sa roditeljima, ljudi ga ne mogu nauciti tome.

Ako jos nesto treba, stojim na raspolaganju. Odgajio sam ih puno i svi su vraceni roditeljima na vreme, bas iz Fam. Corvidae.
Nikome ne bih savetovao da ih zadrzi za kavez zbog raznih prica koje kolaju o njima, to su zahtevne, glasne ptice, traze prostora, puno prljaju stan ili bilo koji prostor, a kad covek shvati da bas nije pametno sto ih je zadrzao onda je obicno kasno da se uspesno vrate tamo gde im je mesto. Obaska sto su jako nesrecni u zatvorenom i to pokazuju...
 
Još jedan mali tip za povratak u prirodu: kad ga vratiš gde si ga našao, beži glavom bez obzira, Nena i njena Zone su baš pre neki dan iskusile bes svraka-roditelja. ;) I još nešto čega se Capreolus setio tek naknadno, kad mi je odgovarao, je da svračetu obezbediš prostor za letenje i da ga podstičeš da pokušava da leti.
 
Nasao sam ga ispod drveta u dvoristu moje kuce, gnjezdo je tako visoko da nema sanse da ga vratim, svraka tu dolazi,kresti,ali ne moze ga ni ona podici gore. Sada sam ga stavio u kutiju,i na terasu,sto blize drvetu odakle je i pao, u pocetku nije hteo da jede,pa sam mu na silu stavljao hranu u kljun,sada cim me vidi zine.... davao sam mu gliste? posto to niste naveli,jel to znaci da prestanem da mu ih dajem? dao sam mu i vode iz sprica,sada je mnogo lakse jer sam otvori usta.


da rezimiram, svakih sat vremena komadic mesa? dali da mu dajem gliste,hleb ? nocu se ne hrane ?
planiram da ga drzim dok malo ne odraste,i posto cu ga drzati na terasi slobodan je da ode kad god hoce. I dali mu je nocu hladno ? mada ima perje,da mu ubacim jos nesto u kutiju ?
 
Pozdrav i od mene! Svakih sat vremena po nekoliko komadića mesa, ali to ćeš i sam videti po tome dokle otvara kljun, kad prestane znači da joj je dosta. Kad opet izgladni, veruj mi čućeš :) Noću spava ako je ugašeno svetlo, ako nije, tražiće i noću da jede. Hleb je bolje da joj ne daješ, jer se zalepi za nepce, ja sam mojoj počela davati sad kad je malo porasla, ali joj moraš staviti duboko u kljun. Gliste je meni bilo komplikovano davati, a kad sam joj dala dve odjednom, povratila je, tako da sam prestala. Ja sam svoju našla pre dve nedelje, isto je gnezdo bilo previsoko, pa nisam mogla da je vratim, sad solidno leti, ali još nije za puštanje, pogotovo zato što imam puno mačaka. Držim je u sobi, leti gde hoće i spava gde hoće, kad je pustim praviću veliko spremanje :) Što se vode tiče sad pije sama, ali voli i da se kupa, prevrne posudicu po stolu i brlja se po vodi :) Ako pretera osušim je fenom :) Nije sad tako hladno da bi se morao brinuti, jedino pazi da ne pokisne. Pošto meni nije imao ko da da bilo kakav savet, (a nisam se sama setila da pitam na forumu:)) rado ću ti pomoći ako ti još nešto zatreba.



Inače, mog crno-belog mačka obožava, misli da su rod :)



 
Poslednja izmena:
Bojim se da ne preteram,jer ja imam osecaj da je non stop gladan :-) eto recimo dao sam mu 4 gliste,i on i dalje otvara usta i trazi jos. A vode da mu dajem uz svaki obrok ? fakticki dok god trazi da jede,ja da mu dajem ?

macaka se ne bojim,imam psa koji nazalost sve sto zivo udje u moje dvoriste masakrira,izmedju ostalog (koliko god vam to neverovatno zvucalo) malo malo pa uhvati goluba, i od njega ga posebno sklanjam.....
 
HVALA TI NA SAVETIMA.

Nije meni do mesa,vec se plasim da ne preteram,ne znam dali ce on da jede (ja ga sve kontam kao muzjaka :-) ) dok je gladan,ili ce jesti dok god mu ja dajem....

a slike su super....
ja sam imao papagaja,i on uopste nije imao kavez,pa je pravio rusvaj po kuci. Sta mislis ,oce hteti ta tvoja svraka da ode? ipak se navikla na tebe....
 
Ma nema nа čemu ;)
Hehe, a ja kontam da je žensko, pošto je imenica svraka ženskog roda, pa su mi sve svrake ženske :) Ješće dok je gladan, ali eto, ograniči se otprilike na 5 komadića, toliko moja Ema pojede odjednom :) Nemam pojma, pretpostavljam da će otići kad upozna neku drugu svraku :) Eh, što je još gore ja sam se navikla na nju, biće mi žao :) Ali najviše me brine da će u početku dolaziti i biti neoprezna, pa da će je mačke uhvatiti, jedino je ovaj mačak ne dira, čak je se i boji, zato što ga čupa za rep :) Ostale je gledaju kroz prozor i oblizuju se, a ona se ne boji...
 
Ma nema nа čemu ;)
Hehe, a ja kontam da je žensko, pošto je imenica svraka ženskog roda, pa su mi sve svrake ženske :) Ješće dok je gladan, ali eto, ograniči se otprilike na 5 komadića, toliko moja Ema pojede odjednom :) Nemam pojma, pretpostavljam da će otići kad upozna neku drugu svraku :) Eh, što je još gore ja sam se navikla na nju, biće mi žao :) Ali najviše me brine da će u početku dolaziti i biti neoprezna, pa da će je mačke uhvatiti, jedino je ovaj mačak ne dira, čak je se i boji, zato što ga čupa za rep :) Ostale je gledaju kroz prozor i oblizuju se, a ona se ne boji...

Savetovao bih da je ne "upoznajes" s mackom (a ni sa ostalim domacim zivotinjama) jer to sto tvoja macka nece, ne znaci i za ostale a svakako cenim da zelis da prezivi i da je vratis napolje, bilo bi steta da je mazne neka macka, a zbog tvoje macke ce misliti da je nece ni ostale.
Svrake dosta vremana provode i na zemlji, trazeci hranu, tako da opasnost da svraka strada kad je pustis, jos veca...
 
Bojim se da ne preteram,jer ja imam osecaj da je non stop gladan :-) eto recimo dao sam mu 4 gliste,i on i dalje otvara usta i trazi jos. A vode da mu dajem uz svaki obrok ? fakticki dok god trazi da jede,ja da mu dajem ?

macaka se ne bojim,imam psa koji nazalost sve sto zivo udje u moje dvoriste masakrira,izmedju ostalog (koliko god vam to neverovatno zvucalo) malo malo pa uhvati goluba, i od njega ga posebno sklanjam.....

Da, dok god otvara kljun, dajte mu slobodno, bolje meso jer je higijenski ispravnije od glista i prljave ambalaze u kojima se cuvaju. Svrake koje zive u pririodi nemaju problema s tim jer sada mala svraka nema roditeljsku brigu i donosenje drugih "namirnica" kad pojedu nesto lose. Od mesa ce biti duze sit i imace sve sto mu treba za rast. Stavi malo zitarica, kukuruz, psenica pored da kljucne jer i to treba (ne hleba, pun je kvasca i u sushtini pticama smeta). Mozes dodati seckani orah , lesnik, mozes uloviti neku muvu, muve imaju u sebi neke materije koje trebaju mladuncima ptica.
Mesa komotno 5-6 komadica pojede, za jedan obrok, kad nece vise, ne otvara kljun.

E sad, da li su ostali ptici u gnezdu ili su ga napustili? Gnezdo stoji tu prazno? jer oni kad napuste gnezdo vise se ne vracaju u njega. Roditelji ce tako stalno dolaziti i krestati jer traze i dozivaju svoje mladuce. Bolje ga skloni da ga ne vide ceo dan jer je to veliki stres za njih i mnogo vremena posvecuju tom koji nije sa njima, pokusavajuci da ga vrate i dozovu, za to vreme iscrpljuju se mnogo i treba da hrane drugog mladunca, ako ga ima, a trebalo bi da ga ima? A i sebe.

Nocu ga nemojte hraniti jer je to losa navika, nocu ptice ne jedu, spavaju...

Mora da vezba krila, ako nema prostora, probajte sa jedne ruke na drugu, s tim sto ruka na koju treba da sleti mora biti malo vislja od ruke na kojoj stoji jer mu je to simulacija grana, ptice teze da se penju po granama, lete sa jedna na drugu....
Ako mladunac dobro i stabilno polece, slece, ima snage pustite ga sto pre, popece se on po granama na gore kod roditelja ili ce oni sici dole i hraniti ga na drvetu..ako gnezdo nije napusteno jos uvek, onda je bolje da mala svraka ostane tu do izlaska i ostalih mladunaca , posle ce im se pridruziti i sve OK.
 
OK. stavljam mu ja i vodu i zitarice pored,ali mislim da ih ne uzima, mali je pa ne zna jos. Dali nesto ima u gnjezdu ja ne znam,jer je jako visoko,i jadva da sam ga i uocio.
vise ga ne drzim napolju,jel (nemojte me proglasiti ludim) izujedali su ga komarci.... ja sam u kutiji u kojoj ga drzim ubio 5,6 komaraca punih krvi,sad sam ga uneo unutra,i sada je bezbedan.
hvala svima na savetima,bice on dobro....
 
Danas sam nasla ovu pticu, cini mi se da jos nije odrasla i ne moze da leti samo skakuce:( Sklonila sam je sa mesta gde je bila jer tu ima dosta pasa i macaka. Ne znam zasto ne moze da leti, da li je previse mala za letenje ili ima slomljeno krilo... Kad sam je hvatala sirila je krila kao da hoce da poleti ali nije uspevala... Da li ja mogu da uradim nesto da joj pomognem ili da je ostavim tu gde je pa ce mozda sama poleteti?

 
@_Look_Of_Expectancy_;

Ovo je mladunac Chavke...ako bas ne moze uopste da poleti, a po ovome sto pisete ne moze, uzmite ga kod sebe ako ste u mogucnsti, mozda mu treba par dana pomoci i dohrane da ojaca...
Ako ne mozete, popnite ga na drvo, ali postoji opasnost da ce opet pasti....ili da ga sklonite kod sebe pa cu ja ili neko doci po njega i othraniti ga.
Najbolje bi bilo da ostane u kraju jer su tu u blizini njegovi roditelji i ostali maldunci iz tog gnezda...

javite sta ste odlucili...pomoc mu treba brzo, cini mi se po slici da je suvise mali i da ne moze da poleti. Ako su krila bila ravnomerno sirena za poletanje, nije slomljeno nista samo je mali i slab.
Ishrana za chavke je malo drugacija od svega napisanog.
 
Poslednja izmena:
@_Look_Of_Expectancy_;

Ovo je mladunac Chavke...ako bas ne moze uopste da poleti, a po ovome sto pisete ne moze, uzmite ga kod sebe ako ste u mogucnsti, mozda mu treba par dana pomoci i dohrane da ojaca...
Ako ne mozete, popnite ga na drvo, ali postoji opasnost da ce opet pasti....ili da ga sklonite kod sebe pa cu ja ili neko doci po njega i othraniti ga.
Najbolje bi bilo da ostane u kraju jer su tu u blizini njegovi roditelji i ostali maldunci iz tog gnezda...

javite sta ste odlucili...pomoc mu treba brzo, cini mi se po slici da je suvise mali i da ne moze da poleti. Ako su krila bila ravnomerno sirena za poletanje, nije slomljeno nista samo je mali i slab.
Ishrana za chavke je malo drugacija od svega napisanog.

Ja sam je sklonila u neko zbunje ali tu nije 100% sigurna ni od macaka ni od pasa... Danas sam je poslednji put obisla u 5 sati i bila je ok, sada je tu suvise mracno da bih mogla da vidim da li je jos na mestu pa mogu tek ujutru... Inace pomerila se malo od mesta na kom sam je ostavila i tu stajala danas popodne. Ostavila sam joj malo mrva (ne razumem se u ptice uopste:rumenko:) i psecih granula ali nije bila zainteresovana. Ostavila sam joj i vodu.

Ne mogu da je uzmem kod sebe jer trenutno imam u stanu dva psa od kojih je jedan sa ulice i bojim se da mu se ne bi dopala ptica posto ih inace juri.

Koliko sam danas videla kad sam je uzela u ruke (jurili smo se 15 minuta jer mi je bilo zao da budem gruba i brza ali na kraju sam morala) oba krila je lepo rasirila.

Ja mogu ujutru da vidim da li je jos tu gde sam je ostavila pa ako mozemo da vidimo nekako da se othrani bilo bi lepo:)
 
Ja sam je sklonila u neko zbunje ali tu nije 100% sigurna ni od macaka ni od pasa... Danas sam je poslednji put obisla u 5 sati i bila je ok, sada je tu suvise mracno da bih mogla da vidim da li je jos na mestu pa mogu tek ujutru... Inace pomerila se malo od mesta na kom sam je ostavila i tu stajala danas popodne. Ostavila sam joj malo mrva (ne razumem se u ptice uopste:rumenko:) i psecih granula ali nije bila zainteresovana. Ostavila sam joj i vodu.

Ne mogu da je uzmem kod sebe jer trenutno imam u stanu dva psa od kojih je jedan sa ulice i bojim se da mu se ne bi dopala ptica posto ih inace juri.

Koliko sam danas videla kad sam je uzela u ruke (jurili smo se 15 minuta jer mi je bilo zao da budem gruba i brza ali na kraju sam morala) oba krila je lepo rasirila.

Ja mogu ujutru da vidim da li je jos tu gde sam je ostavila pa ako mozemo da vidimo nekako da se othrani bilo bi lepo:)

OK, vazno je da je ndjete i uhvatite da ljudi ne dolaze dzaba, mozete u neku kartonsku kutiju da je zatvorite na par sati, da je psi ne vide, sklonite u kupatilo ili tako nesto.
To su Moji dobri prijatelji, trenutno vec gaje jednoh mladunca chavke i uzece i ovoga da rastu zajedno, pitao sam, hoce da ga uzmu i da zajedno rastu i da se puste sto pre napolje. Tako da je ovo super varijanta, jos bolje nego da bude sam kod mene.
Ako ga uhvatite javite mi se na mail, na PP, oni mogu tokom dana ili veceras da dodju po njega, na adresu koju posaljete, dacu vam telefon na PP, da se cujete sa njima, ili posaljite vas broj kad uhvatite pticu, svejedno, samo uhvatite pticu i sklonite da ne nastrada bez veze.

p.s. sve treba da se odradi sto brze, jer ne znamo koliko dugo je on sam ,on sada ne zna sam da se hrani , mladunci jako brzo dehidriraju bez hrane i bilo bi dobro da ga sto pre pronadjete ...

pozdrav
 
Poslednja izmena:
Danas ujutru kada sam krenuo da ga nahranim (moju malu svraku) nisam ga nasao u kavezu,ali sam ga nasao odma ispod terase,sto ce reci da je izasao iz kaveza i pao dole.....
ne znam cak ni da li ume da leti,kada ga ja bacim u vazduh,on se spusti na zemlju masuci krilima,ali da leti nece, jedna svraka non stop oblece oko terase i kresti,ali on niti odgovara niti ona dolazi da ga vidi.... inace nasao sam jedno mrtvo,sto ce reci da je verovatno ovaj moj jedini preziveli iz legla.
 
Zrnan83,
nemojte bacati svraku uvis, to je sok za nju, pisao sam gore negde kako se vezbaju krila i letenje, razdaljinu povecavate prema mogucnostima ptice.
Oni se bolje snalaze na drvetu, jer koriste grane za penjanje gore, lete sa grane na granu dok su mali.
Pokusajte malo da vezba letenje, a kad bude malo stabilinija da je pada tako direktno na dole, stavtie je na granu drveta i ta svraka koja kresti okolo joj je majka najverovatninje i ceka svoje mladunce.

Imaju oni u leglu vise mladunaca, ne samo 2, tako da ona samo svraca da ga obidje, jer brine i o drugima koji su skirveni po krosnjama drveca u okolini.
Trebalo bi da se i on oglasi kad je cuje...

p.s. stavite sliku mladunca ako mozete da vidimo koliki je i kakve su mu mogucnosti...
 

Back
Top