indeks mira

adem_ks

Buduća legenda
Banovan
Poruka
33.624
interesatne su ove ankete. i kao po obicaju slovenija je visoko kotirana i ovde. srbiji je pripala "zlatna" sredina tabele. uopste ne prati trend rusije, koja ima "zavidno" mesto. nesto ne vidim bracu kineze ali..

PREMA SVJETSKOM INDEKSU MIRA
Crna Gora najnemiroljubivija u regionu

Crna Gora je, po Svjetskom indeksu mira, najlošije rangirana od svih država u regionu zapadnog Balkana. Od 144 zemlje svijeta Crna Gora je na 91. poziciji.
Svjetski indeks mira, na inicijativu jednog australijskog filantropa, sastavlja britanska Ikonomist intelidžens junit. Oni rangiraju zemlje na osnovu 23 kriterijuma, pri čemu je učešće faktora spoljašnjeg mira, recimo ratova vođenih u posljednjih pet godina i odnosa sa susjedima 60 odsto, a unutrašnjeg, na primjer, kriminala i pristupa oružju 40 procenata.
Najmiroljubivija zemlja u svijetu je Novi Zeland, a najmanje miroljubiv Irak. Među deset najmiroljubijivih zemalja po Svjetskom indeksu mira, kako je objavio "Blic", od novih članica Evropske unije uvrštena je samo Slovenija, koja sa Finskom dijeli deveto i deseto mjesto. Odmah za njom slijedi Češka na 11. mjestu. Srbija je na sredini istočnoevropske liste, na 78. mjestu. U centralnom i istočnom dijelu Evrope najnemiroljubivija je Rusija, na 136. poziciji
Što se tiče država zapadnog Balkana, Hrvatska je na 49. mjestu, a na 50. je Bosna i Hercegovina. Slijedi Albanija, koja je zauzela 76. poziciju, a zatim, dok je Makedoniji pripalo 88. mjesto. Na ovoj listi nema Kosova kao države.
Od novih članica EU zbog neprestanih tenzija svoju poziciju su pogoršale Slovačka, koja je 24, i Mađarska sa 27. pozicijom na listi, dok je Poljska rangirana na 32. poziciju.
Kao i u dva prethodna izveštaja, i ove godine su najmiroljubivije male stabilne demokratije. Međutim, i Sjedinjene Američke Države su od dolaska novog predsjednika Baraka Obame u Bijelu kuću uspjele da poprave svoj rejting i sa 97. mjesta prošle godine ove su dospjele na 83. poziciju.
 
"Međutim, i Sjedinjene Američke Države su od dolaska novog predsjednika Baraka Obame u Bijelu kuću uspjele da poprave svoj rejting i sa 97. mjesta prošle godine ove su dospjele na 83. poziciju."

:hahaha::hahaha::hahaha:

---A vode dva rata vec godinama van svojih teritorija i na drugim kontinentima....

Verodostojna anketa, nema sta.
 
Pretpostavljam da kriterujumi nisu bas verodostojni jer pitanje je sta se podrazumeva pod faktorom spoljasnjeg mira, kao i na koji nacin se procenjuju dobrosusedski odnosi.

Mada zanimljivo je za procitati.
 
"Međutim, i Sjedinjene Američke Države su od dolaska novog predsjednika Baraka Obame u Bijelu kuću uspjele da poprave svoj rejting i sa 97. mjesta prošle godine ove su dospjele na 83. poziciju."

:hahaha::hahaha::hahaha:

---A vode dva rata vec godinama van svojih teritorija i na drugim kontinentima....

Verodostojna anketa, nema sta.

navedeno je cime su se rukovodili kod ankete.
i nadjoh originalan link, kina na 74 mestu. nije lose

http://www.visionofhumanity.org/gpi/results/rankings.php
 
Pretpostavljam da kriterujumi nisu bas verodostojni jer pitanje je sta se podrazumeva pod faktorom spoljasnjeg mira, kao i na koji nacin se procenjuju dobrosusedski odnosi.

Mada zanimljivo je za procitati.

ja mislim da jesu. pogledaj na linku svaki detalj o tome kako se vrsilo rangiranje. htedoh da postavim, ali prilicno dugacak tekst, i ne bih da trosim prostor
 
navedeno je cime su se rukovodili kod ankete.
i nadjoh originalan link, kina na 74 mestu. nije lose

http://www.visionofhumanity.org/gpi/results/rankings.php


"Oni rangiraju zemlje na osnovu 23 kriterijuma, pri čemu je učešće faktora spoljašnjeg mira, recimo ratova vođenih u posljednjih pet godina i odnosa sa susjedima 60 odsto, a unutrašnjeg, na primjer, kriminala i pristupa oružju 40 procenata."

Pa ako se uzmu ova dva kriterijuma koji treba, normalno, da budu i najbitniji, stanje se ne popravlja...

Na protiv, pogorsava se...

A i ne treba tu biti puno mudar i izmisljati toplu vodu: zna se da je Amerika najopasnija nacija u zadnjih pola veka i da je vodila neuporedivo najveci broj ratova...

I da je jedina zemlja koja je (za sada) upotrebila atomsko oruzje.

Malo mi je cinicna ta anketa.
 
GPI-Map-2009-640x400.gif
 
"
A i ne treba tu biti puno mudar i izmisljati toplu vodu: zna se da je Amerika najopasnija nacija u zadnjih pola veka i da je vodila neuporedivo najveci broj ratova...

I da je jedina zemlja koja je (za sada) upotrebila atomsko oruzje.

Malo mi je cinicna ta anketa.

Gde bi Britanci stavili Amere na vrh takve Liste?
Nisu imali petlje Amerima reći NE i kada je dozvoljeno da Juga pripadne Staljinu, a Kralj bio u Londonu!?:D
 
Gde bi Britanci stavili Amere na vrh takve Liste?
Nisu imali petlje Amerima reći NE i kada je dozvoljeno da Juga pripadne Staljinu, a Kralj bio u Londonu!?:D

ne znam kako vam ne dosadi da uveki na svakom mestu vidite zavere. pogledaj kartu, i reci za bilo koju zemlju da nije tako kako je "obojeno". ne kazem da neke ne bi mogle koji broj nize ili vise, ali sve u svemu realna slika
 
ne znam kako vam ne dosadi da uveki na svakom mestu vidite zavere. pogledaj kartu, i reci za bilo koju zemlju da nije tako kako je "obojeno". ne kazem da neke ne bi mogle koji broj nize ili vise, ali sve u svemu realna slika

Jesu realne slike..........gledaju se domace upotrebe oruzja,tako da se verovatno ono americko pushkaranje u Iraku i Avganistanu pripisuje tim drzavama umesto amerima :hahaha:
Naravno americi se tu samo pripisuje vodjenje rata,a za onu stavku o unutrasnjem korishcenju oruzja su se verovatno ogebali Iracani i avganistanci :hahaha:
 
ne znam kako vam ne dosadi da uveki na svakom mestu vidite zavere. pogledaj kartu, i reci za bilo koju zemlju da nije tako kako je "obojeno". ne kazem da neke ne bi mogle koji broj nize ili vise, ali sve u svemu realna slika

Koja zavera? Pa u Americi možeš kupiti oružje kao da kupuješ hleb.....kada već spominju dostupnost oružju!:D

Ne bi me čudilo da u Americi ima više ubistava nego što pogine ljudi u Iraku!?:D
 
Koja zavera? Pa u Americi možeš kupiti oružje kao da kupuješ hleb.....kada već spominju dostupnost oružju!:D

Ne bi me čudilo da u Americi ima više ubistava nego što pogine ljudi u Iraku!?:D

gde sam ja spomenuo "dostupnost oruzju". ali nema veze, sigurno da na tu ocenu utice i tako sto, cak npr. i samoubistva tih gradjana utice nekim delom na ukupnu ocenu.
 
eto vama Albancima bar jedna vajda sto niste priznata drzava..da ste na ovom spisku verujem da biste bili najnemiroljubivija drzava na svetu
sa tim kriterijumima sto se tice oruzja droge maltretiranja rusenja tuce ubijanja.......:mrgreen:
 
eto vama Albancima bar jedna vajda sto niste priznata drzava..da ste na ovom spisku verujem da biste bili najnemiroljubivija drzava na svetu
sa tim kriterijumima sto se tice oruzja droge maltretiranja rusenja tuce ubijanja.......:mrgreen:

mozda nije obuhvaceno, ali ima jedna narandzasta marlja na karti.
ps. inace si u pravu, sta se sve desava na severu mitrovice.... to ne bi bilo crveno, vec crno
 
mozda nije obuhvaceno, ali ima jedna narandzasta marlja na karti.
ps. inace si u pravu, sta se sve desava na severu mitrovice.... to ne bi bilo crveno, vec crno

u pravu si..stalno albanci upadaju na sever i prave s.r a nje i provociraju...nije ima dovoljno sto su okupirali celo Kosovo i jos ga porglasili nezavisnim...bruka..je l da?:mrgreen: vec oce i sever Mitrovice:mrgreen:
 

Back
Top