Par nedoumica.

Ivan015

Iskusan
Poruka
6.657
Pre neki dan se povela celodnevna rasprava o tome da li je pravilno reci zmigavac ili migavac. Ja ne tvrdim da je nepravilno reci zmigavac, niti tvrdim da je pravilno, prosto ne znam, ali sam misljenja da je reci migavac sasvim pravilno. Dakle nista ne tvrdim ali mislim da je migavac pravilno, za zmigavac se ne izjasnjavam jer ne znam... Pritom njih deset grakne kako je zmigavac pravilno a migavac apsolutno nepravilno argumentujuci tvrdnju time sto "zmiga" a ne "miga", na sta sam ih ja pitao da li oni "nazmiguju" ili "namiguju"... Nije doslo do izmene stavova te se rasprava zavrsila konstatacijom "oko kakve gluposti se mi zamaramo"... Pa izvolite prosvetite me molim vas. :confused:

U medjuvremenu se spomenula i dilema oko toga da li je pravilno reci vanila ili manila za plasticni kanap. Vecina stanovnistva govori Vanila [doduse od toga su vecina ljudi sa sela koji nemaju ni srednju skolu pa me ne cudi ako se potkrala greska kao sa gromilom i sl]. Misljenja sam da je to nastalo od http://en.wikipedia.org/wiki/Manila_rope . iako se ne radi o tome. A neko je tvrdio da je na pakovanju procitao da pise Manila. Pa i ovde trazim pomoc...
 
da li je pravilno reci vanila ili manila za plasticni kanap. Vecina stanovnistva govori Vanila [doduse od toga su vecina ljudi sa sela koji nemaju ni srednju skolu

Da, ali od navedenih koje je ispravno? ;)

Ponekada je lakše upotrebiti rečnik umesto postavljati pitanja. Internet daje veliku mogućnost.
Ipak, reč MANILA se ovde koristi(la) za kanap koji je prirodnog, biljnog, porekla. Uglavnom se koristio za baliranje slame na kombajnima u toku vrše. U novije vreme zamenjen je veštačkom tvorevinom. Koristi se izraz plastični (po inerciji i dalje se koristi reč manila) mada treba znati njegov pravi hemijski postupak gradnje da bi se znao ispravan naziv - što je u krajnjem slučaju nebitno.

A za ono da su većina ljudi s sela pa ne znaju...ispričaću ti.

Nedavno jedna starija žena je nervozno i ljutito čistila uličnu žardinjeru od pikavaca, plastičnih čaša i flaša(opština Stari Grad). Kada sam se približio ljutito je komentarisala, "Ovo su sve uradili seljaci koji su se ovde dovukli neobrazovani i nepismeni."
Znajući da oni koji su se "dovukli sa sela" nemaju vremena da noću litaju i bacaju smeće po žardinjerama rekoh joj, "Gospodjo, ja sam sa sela i to ne radim. Pre bih rtekao da je to delo mladjih i nedovoljno odgovornih..."

Za ono (ž)migavac rekao bih da je ispravno ono što je pojedinac prihvatio za ispravnim, ili što su neki ozvaničili da je ispravno (naletao sam na obe varijante u upotrebi). Učeći engleski u Americi saznah za jedno opšte pravilo, "Prihvata se da je ispravno ono što je narod prihvatio za ispravnim," i nikome ne smeta.

Vanila je ovde mirišljavi prah koji se koristi u kulinarstvu a koji se dobija od kore drveta...ili bar tako nekako.
 
Poslednja izmena:
Ако је исправно и то багремље, претпостављам да је добијено багрем + је = багремље (јотовање, кад се јотују уснени сугласници ј прелази у љ, нпр: б + ј = бљ, гробље; м + ј = мљ, грмље; п + ј = пљ, снопље...).
 

Back
Top