VIDOVDAN

Vidovdan je dan Svetovida, ili Vida, Belog Vida, boga rata, paganskog boga zastitnika Srba.
To bozanstvo je pretstavljano kao monumentalna statua sa 4 glave od kojih svaka gleda na svoju stranu. Gledano iz pticje perspektive, zar to ne lici na 4 C?
Svetovid je u jednoj ruci drzao mac, a u drugoj casu u kojoj su svestenici nalivali vino i na osnovu toga vracali da li treba ili ne treba ici u ratnicki pohod.
To sa hriscanstvom bas i nema neke veze.
 
Доста је тога речено, па ипак се може извући још по неко значење. Реч је о дану посвећеном старословенском богу Виду, касније признатом и у хришћанском календару. Сам датум је бременитз значењима.
О Видовдану 1389. никада не може бити доста речено. Али није то једини црни Видовдан у историји Срба. Сетимо се Сарајевског атентата, и изручења (отмице?) бившег председника на Видовдан.

Али нећу вам сада о томе говорити. Како рекох дан је изворно био посвећен словенском богу. И баш на Видовдан 1168. западни крсташи, предвођени данским краљем, уништили су последње упориште Срба који су поштовали тог бога.
Енциклопедијска дефиниција је штура (толико о "српској" Википедији), што је можда и боље - јер позивам вас на даље истраживање.

http://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%A0%D1%82_%D0%90%D1%80%D0%BA%D0%BE%D0%BD%D0%B0"]Аркона
Тврђава-храм Аркона је била верски и политички центар словенске кнежевине на Ригену, у раном средњем веку. Острво је тада било познато као острво Рујан, по словенском племену Рујани. Храм је био посвећен богу Световиду, који је представљан са четири главе. Ту се налазило важно пророчиште у коме се на основу понашања белог пастува одлучивало о миру и рату. Данас, постоји само око једна четвртина старе тврђаве, јер је Балтичко море поткопало земљиште од креде на коме се тврђава налазила.

Године 1168. Аркону је уништила данска војска (краљ Валдемар I и бискуп Абсалон од Роскилдеа). После тога, становништво је покрштено.


http://www.kap-man.de/a70-041555a.jpg
Поглед на Рт Аркона

Као да је реч о Папуанцима :roll:

Иначе, занимљиве су коинциденције - постоји Аркона у канадском Онтарију и тамо је било доста густо са аутохтоним становништвом.
Постоје и руски и пољски хеви метал бендови са именом Аркона. Видех на неким десничарским форумима их нешто хвале, а ни речи о извору инспирације. И то су ми неки исконски Срби :roll:
Истина ни сам нисам савршен, причу о разарању Арконе видех на једном форуму и нисам је сачувао Сакс Граматик је иначе писао о томе...

http://i213.photobucket.com/albums/cc56/thelastwhisper/Arkona-VoSlavuVelikim.jpg
 
Poslednja izmena od moderatora:
Реч је о дану посвећеном старословенском богу Виду, касније признатом и у хришћанском календару.

Ovo naravno nije tacno.....Nijedna hriscanska crkva ne priznaje bogove iz politeistickih religija za svece...pa ni staroslovesnke...

28. juna po novom, odnosno 15. po starom kalendaru SPC praznuje Sv. Amosa, a od pocetka XX veka i Sv. velikomucenika kneza Lazara i svete srpske mucenike, i crveno je slovo u verskom kalendaru SPC..
 
Da ne bude zabune o tome koje svece proslavlja Srpska pravoslavna crkva, 28 juna, evo clanaka iz wikipedie o tome

Sveti prorok Amos
Amos je bio starozavetni prorok. Rođen je u selu Tekuji blizu Vitlejema. Prost poreklom i životom, Amos je bio čuvar svinja bogataša jerusalimskih. U Starom Zavetu se spominje da je Bog izabrao ovoga Amosa za svog proroka. On je izobličavao cara Oziju i njegove žrečeve zbog idolopoklonstvo, i odvraćao je narod od klanjanja zlatnim junicama u Vetilju učeći ga da se klanja jednom Bogu. Kad ga je glavni žrec Amasija gonio, on je prorekao, da će Asirci pokoriti Izrailj, da će poseći cara i sinove Amasijine, i da će Amasijinu ženu na oči njegove vojnici asirski bludom oskvrniti zato što je i Amasija zaveo narod na bluđenje sa idolima. Sin žrečev udario je proroka štapom po čelu tako jako, da je on pao. Jedva živ donesen je u svoje selo Tekuju, gde je preminuo. Živeo je u VIII veku p.n.e. U Starom zavetu jedna knjiga nosi njegovo ime (Knjiga proroka Amosa)

Srpska pravoslavna crkva slavi ga 15. juna po crkvenom, a 28. juna po gregorijanskom kalendaru.
http://sr.wikipedia.org/sr-el/Амос

Vidovdan

Vidovdan je nepokretni verski praznik koga praznuju Srpska pravoslavna crkva i Bugarska pravoslavna crkva 28. juna i jedan od najvećih srpskih praznika. Spada u nepokretne praznike, a po starom kalendaru je 15. juna. Kod Srba je poznat pod nazivom Vidovdan, a kod Bugara Vidovden ili Vidov den.

Značaj Vidovdana za srpski narod proističe iz istorijskih događaja koji su vezani za taj datum. Od svih je najznačajniji Kosovski boj, pogibija kneza Lazara (1371-1389) i tzv. propast Srpskog Carstva, pa se tog dana ,pored svetog Amosa, od početka XX veka slavi i crkveni praznik Svetog velikomučenika kneza Lazara i svetih srpskih mučenika

O poreklu naziva

O poreklu narodnog naziva za ovaj praznik postoji više verzija, ali nijedna nije dokazana odnosno potvrđena. Po jednoj je ovaj praznik nastavak slavljenja slovenskog paganskog božanstva Svetovida, koji je bio bog obilja i rata i koji je možda bio srpski vrhovni bog. Po drugoj interpretaciji su poštovanje svetog Vita (lat. Sanctus Vitus) doneli sa sobom nemački katolički rudari Sasi, a njihov svetac je prilagođen lokalnom stanovništvu. Međutim treba imati u vidu da su u Polablju gde je takođe poštovan Svetovid, njegova svetilišta mahom zamenjena crkvama posvećenim svetom Vitu.

Po interpretaciji koja se vezuje za tradiciju i mit Kosovskog boja, sudar dveju vojski na Kosovu polju je trebao da se desi na dan kada treba da se vidi ko je vera, a ko nevera. Po tom mitu se od tada taj dan naziva Vidovdanom.

http://sr.wikipedia.org/sr-el/Видовдан


Znaci da bude jasno pravoslavna crkva ne obelezava ni tzv. pagansko staroslovensko bozanstvo Svetovida, ni Sv. Vita.....
 
Događaji

* 1389, Bitka na Kosovu, sukob srpske vojske pod vođstvom kneza Lazara i turske vojske pod vođstvom sultana Murata,
* 1914, atentat na nadvojvodu Franca Ferdinanda u Sarajevu, što je pokrenulo Prvi svetski rat,
* 1919, potpisan Versajski sporazum, čime je završen Prvi svetski rat,
* 1921, srpski kralj Aleksandar I Karađorđević doneo Vidovdanski ustav, Ustav Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca,
* 1948, na inicijativu Sovjetskih delegata Andreja Ždanova, Maljenkova i Suslova doneta Rezolucija Informbiroa što je označilo razlaz između Jugoslavije i istočnog bloka,
* 1989, obeleženo 600 godina Kosovske bitke, govorom Slobodana Miloševića na Gazimestanu,
* 1990, usvojeni amandmani na Ustav Hrvatske, kojim Srbi više nisu bili konstitutivni narod u Hrvatskoj,
* 2000, U Velikom Ropotovu organizovane prve Vidovdanske igre.
* 2001, Slobodan Milošević izručen tribunalu u Hagu,
* 2006, Crna Gora primljena u Ujedinjene Nacije kao 192 zemlja članica.


Simpaticno mi je kada je Informbiro, donosio rezoluciju, 1948. da je izabrao bas ovaj dan...Ne znam da li je slucajno lil su namerno igrali na kartu rusofilstva kod srpskog naroda, i pokusali da iskoriste tradiciju srpskog naroda, da manipulisu njegovom emocijama, zarad politickih ciljeva......

I Austro-Ugarska je bas morala, da organizuje posetu Franje Ferdinanda 28. juna u Sarajevu, kao sto je i Hrvatska izbacivala Srbe iz svog ustava kao konstitutivni narod bas tog dana......
 
Poslednja izmena:
Зар не говори Ћоровић како је код Срба у Полабљу врховни бог био Сварожић? А култ Световита, Свантевита или Световида је био на Балтику, око данашње Данске... Срби? Мда...

Не знам, већ сам овде на некој теми поставио то питање. Датум Видовдана је из католичког календара када се слави дан св. Вида, чији је култ био јак међу романским становништвом Јадрана, и који су прихватили и словенски католици. И то је непобитна чињеница, ако су српски преци уопште славили Световида, они нису имали неки њему посвећен датум, већ су једноставно прихватили католички дан св. Вида, који је 15. јуна.

А друго, што сам рекао на оној другој теми, код Срба се Видовдан не слави. Ниједан аутор који се бавио народним обичајима код Срба из свих крајева, од Вука Караџића до Милоша Милојевића, не налази ниједан народни обичај везан за Видовдан. Памти се као дан кад је била Косовска битка, и то је то. Ништа више! А ено, Акхенатон пронађе неке теме по политици, где се јављају људи и отварају теме "Честитам вам Видовдан" и "Срећан Видовдан"... па, чисто да знате, ова пост-1990-овкса генерација Срба је изгледа једина у историји која "слави" Видовдан.

А по Италији, Немачкој и другим католичким земљама, Видовдан се итекако слави. Имају посебне плесове посвећене њему по немачкој, где играју до изнемоглости, а по Италији верују како лечи епилепсију. По хрватском Јадрану има и цркви посвећених св. Виду, а он је и светац-заштитник града Ријеке. Е сад... наравно да ја знам да су и Италијани, и Немци, и Хрвати, и Илири, и Трачани сви пореклом Срби (шта би друго били, јел'...), и да зато славе св. Вида... али остаје питање - како то да га ови једини и прави "ориђинал" Срби, тј. ми, - не славе?

.

Датум из католичког календара, из времена када се на српском етничком простору смењивао утицај Рима и Цариграда, и за који је у Новом веку повезан Косовски бој и српски фатум... Ништа ни мање, а ни више од тога.
 
Poslednja izmena:
Vidovdan

Vidovdan je nepokretni verski praznik koga praznuju Srpska pravoslavna crkva i Bugarska pravoslavna crkva 28. juna i jedan od najvećih srpskih praznika.

Ево и овај бисер (мислим на цитат)...

1. По ком критеријуму је Видовдан "један од највећих српских празника", кад није ни у првих 10? Питање је и да ли је уопште у првих 20... Ево, можемо правити и листу према неким критеријумима као што су, на пример, разноликост обичаја и важност датума који му се придаје у народу. На врху су празници везани за Исуса Христа, за Богородицу, па потом за тзв. "славске" свеце, па "домаће" (св. Сава, св. Петка)... и где је ту Видовдан и по којој "важности"?

2. Какав, бре, 28. јун?!!
 
А друго, што сам рекао на оној другој теми, код Срба се Видовдан не слави. Ниједан аутор који се бавио народним обичајима код Срба из свих крајева, од Вука Караџића до Милоша Милојевића, не налази ниједан народни обичај везан за Видовдан.

Kao što već rekoh SPC tog dana obeležava Sv. Amosa i Sv. velikomucenika Lazara i svete srpske mucenike, a ne Sv. Vita sa Sicilije......Zašto se taj dan kod Srba i Bugara zove Vidovdan diskutabilno je i ima više objašnjenja....

Ево и овај бисер (мислим на цитат)...

1. По ком критеријуму је Видовдан "један од највећих српских празника", кад није ни у првих 10? Питање је и да ли је уопште у првих 20... Ево, можемо правити и листу према неким критеријумима као што су, на пример, разноликост обичаја и важност датума који му се придаје у народу. На врху су празници везани за Исуса Христа, за Богородицу, па потом за тзв. "славске" свеце, па "домаће" (св. Сава, св. Петка)... и где је ту Видовдан и по којој "важности"?

Vidovdan je od druge polovine XIX veka do 1945 bio jedan od najvećih srpskih nacionalnih praznika.....država, nacionalna inteligencija su ga proklamovali za to.....
500 godina Kosovske bitke je grandiozno obeležavano u Srbiji (i u Crnoj Gori učestvovali su i kralj Aleksandar i Nikola, kao i najveći srpski umetnici, privrednici, intelektualci itd.), a centralne manifestacije su održane u Žiči i u Kruševcu kada je počeo da se gradi spomenik Kosovskim junacima koji je danas simbol Kruševca....
Kada je posle Balkanskih ratova i WW1, Srbija povratila kontrolu nad Kosovom planirano je podizanje monumentalnih spomenika na Gazimestanu po nacrtima Ivana Meštrovića, ali nije se imalo novca pa je urađen onaj manji što je i danas tamo....

Obeležavan je i kod Srba u Austro-Ugarskoj, kao i u delovima Balkana koji su još bili pod Turskom gde žive Srbi, ali su često manifestacije zabranjivane, i održavale se krišom....

Takva ideologija je proklamovana od strane srpske države, kao i srpskog društva, priprema za oslobodilačke ratove protiv Osmanlija i konačno oslobođenja tzv. ''osveta kosovskog poraza'' zašta je kasnije proglašena Kumanovska bitka

Nijedan nacionalni praznik kod Srba, nije dobio takav kultni status, ni današnji državni praznik koji je na Sretenje (kada se obeležava početak I srpskog ustanka, i donodšenje Sretenjskog ustava), 29. novembar u SFRJ, ili neki praznici iz Kraljevine SHS....Može se meriti samo sa Danom Mladosti i proslavom Titovog rođendana:lol:, koji je stvarno bio kultan kod Srba....

Druga je priča kad su komunisti počeli da proslavljaju Vidovdan, umesto Dana Mladosti, pa su počeli jedni drugima da čestitaju, što je naravno nebuloza i idiotluk.

I na kraju nije isto verski praznik, koji u sebi nosi dosta i obrednih običaja što iz hrišćanskog i predhrišćanskog perioda i nacionalni praznik koji proklamuje država i društvo....A Vidovdan je bio dominantno državni i nacionalni praznik, što je delimično i Sveti Sava...Nacionalnim praznicima se često davala mnogo veća težina nego verskim u Evropi od XIX veka, a danas u sekularnim društvima pogotovu....


2. Какав, бре, 28. јун?!!

15. juna po juijanskom kalendaru kojeg se drži SPC, 28. po gregorijanskom i građanskom....Srbija je sa stvaranjem Kraljevine SHS prešla na gregorijanski kalendar, a kako je praznik ima više nacionalnu i ideološku dimenziju, od verske ne treba insistirati mnogo na tom planu.....

http://img157.imageshack.us/img157/9729/serbpostfl0.jpg
(slika objavljena u americkim novinama 1916. godine u toku WW1-govori samo koliko je sve promenljivo, i kako se istim stvarima u različito doba daje drukčiji smisao u zavisnost od interesa)
 
Poslednja izmena od moderatora:
Аха! Српски национални празник од 19. века... то сам и хтео да чујем. Тачно тако. Национални, у смислу сећања на изгубљену државност и тежње за остваривањем нове. И од 19. века и националног буђења. И стоји паралела са Даном младости... није баш исто, али је слично. Слично као када би неко, да смо остали СФРЈ и да смо наредних 100 година славили Дан младости, тај датум повезивао са остацима паганских ритуала везаних за пролаву доласка пролећа и буђења природе, уз нека мистична тумачења преношења штафете, као праисконског симбола незнамчега, а уствари прослава која је измишљена током 1950-их.

Дакле, нешто што има везе са националним буђењем и српском интелигенцијом 19. и 20. века, а не нешто што је српско народно, обичајно, традиционално.

15. juna po juijanskom kalendaru kojeg se drži SPC, 28. po gregorijanskom i građanskom....Srbija je sa stvaranjem Kraljevine SHS prešla na gregorijanski kalendar, a kako je praznik ima više nacionalnu i ideološku dimenziju, od verske ne treba insistirati mnogo na tom planu.....

Како "не треба инсистирати"? Па погледај шта пише на страници српског православног календара коју си скенирао: 15. јун - Видовдан. Баш зато и треба повезивати, да се људи не збуне кад виде на страним страницама June 15th - St. Vitus Day, 15. Juni - Der Heilige Veit и 15 giugno - San Vito martire. Па чак и: 15 lipanj - Dan Svetog Vida. Па и пољски, 15 czerwca - Dzień Świętego Wita. Па кад у православном календару погледају 15. јун - Св. Амос, да се не питају откуд то нама баш "Видовдан", па да га траже по Арконама, а Видовдан нам ту пред носем, код комшија католика. И то не код "комшија"... боме беше и Срба. Које вере беше Стефан Немања, а које је Вукан Немањић, па још и до краја живота? И ко беше први крунисао Стефана Првовенчаног, а од кога Душан тражио титулу "капетана хришћанске војске"? Ко су у Душановом царству били "полуверци", и које су народности они били?

Ако се прича о пореклу Видовдана, на томе баш треба инсистирати.
 
Аха! Српски национални празник од 19. века... то сам и хтео да чујем. Тачно тако. Национални, у смислу сећања на изгубљену државност и тежње за остваривањем нове. И од 19. века и националног буђења. И стоји паралела са Даном младости... није баш исто, али је слично. Слично као када би неко, да смо остали СФРЈ и да смо наредних 100 година славили Дан младости, тај датум повезивао са остацима паганских ритуала везаних за пролаву доласка пролећа и буђења природе, уз нека мистична тумачења преношења штафете, као праисконског симбола незнамчега, а уствари прослава која је измишљена током 1950-их.

Kosovski mit, kao ostala nacionalno-epska mitologija u ovom obliku kakvu je vidimo danas u srpskim epskim pesmama formira polako od XV do XIX veka....

Sjutra jeste lijep Vidov danak,
Vidjecemo u polju Kosovu,
Ko je vjera, ko li je nevjera.

A tako mi Boga velikoga,
Ja cu otic s'jutra u Kosovo,
I zaklacu turskog car-Murata,
I stacu mu nogom pod gr'oce..

(odlomak iz pesme ''Kneževa večera'')

Vidovadan, kao dan tu dobija karakteristično mesto, on u sebi nosi i etičku i nacionalnu dimenziju, osim mitske i istorijske, jer je jedan od centralnih događaja.....Mnogo vekova bi trebalo proći, da bi Dan Mladosti mogao da se poredi s tim, i da dobije tu dimenziju, u kolektivno nesvesnom jednog naroda......To se nije dogodilo...

OK je tvoje poređenje, ali i sam s i rekao da ni komunizam, ni titoizam, ni SFRJ su opstali jedva nekih 45 godina, i više su ožiljak u istoriji, nego neki duboki trag...


Дакле, нешто што има везе са националним буђењем и српском интелигенцијом 19. и 20. века, а не нешто што је српско народно, обичајно, традиционално.

Ako imamo kosovski mit i epiku, nije slučajno Vidovdan izabran za praznik



Како "не треба инсистирати"? Па погледај шта пише на страници српског православног календара коју си скенирао:
Nisam skenirao našao sam je na netu....;) Piše valjda datum i po građanskom kalendaru...stranica za mesec jun počinje 1. po građanskom, a ne po crkvenom kalendaru...

15. јун - Видовдан. Баш зато и треба повезивати, да се људи не збуне кад виде на страним страницама June 15th - St. Vitus Day, 15. Juni - Der Heilige Veit и 15 giugno - San Vito martire. Па чак и: 15 lipanj - Dan Svetog Vida. Па и пољски, 15 czerwca - Dzień Świętego Wita. Па кад у православном календару погледају 15. јун - Св. Амос, да се не питају откуд то нама баш "Видовдан", па да га траже по Арконама, а Видовдан нам ту пред носем, код комшија католика. И то не код "комшија"... боме беше и Срба. Које вере беше Стефан Немања, а које је Вукан Немањић, па још и до краја живота? И ко беше први крунисао Стефана Првовенчаног, а од кога Душан тражио титулу "капетана хришћанске војске"? Ко су у Душановом царству били "полуверци", и које су народности они били?

Ако се прича о пореклу Видовдана, на томе баш треба инсистирати.

Pa to ja ne znam.....Možda je taj dan tako nazivan kod Srba, još od primanja hrišćanstva pre nego što su verske podele između istoka i zapada postale toliko jake, možda od Sasa, možda od Bugara, možda od naših komšija rimokatolika, možda nešto sasvim treće.....

Mislim ovo oko Svetovida, slovenskog božanstva, i Arkone i Srba nema mnogo veze sa mozgom, ali ja o tome nisam ni pisao....nego postavljač teme, ja sam samo rekao šta SPC obeležava tog dana, a tu nema mesta za pagansko božanstvo....bilo čije da je...
 
Poslednja izmena:
Добро, ја сам више реплицирао на оно "дан посвећен старословенском богу Виду (sic!)", "датум бременит значењима", "један од највећих српских празника", "praznik nastavak slavljenja slovenskog paganskog božanstva Svetovida, koji je bio bog obilja i rata", и на неку ранију тему где се спомињало "честитање Видовдана" као део неке "традиције".

Наравно да се слажем да је реч о битном националном датуму, а да је однос политичких снага у Србији био незнатно другачији у корист једне странке, Видовдан би данас можда имао статус "српског националног дана". Само желим да кажем да тај датум има везе са националним, у оном савременом, 19-вековном смислу, али да није део обичајне традиције или народни празник. Па чак ни црквени, јер СПЦ тог дана служи парастос. А литургијски дан и дан посвећен кнезу Лазару је исто постао тек однедавно... то мислим да само треба нагласити, како неки не би у Видовдану тражили нешто хиљадугодишње.
 
Opstina Krusevac obelezava Vidovdan, kao lokalni praznik.....
Najboljim učenicima i sportistima iz opstine se dele nagrade, organizuju se neke kulturne manifestacije, ......što je razumljivo jer je knez Lazar osnivač grada Kruševca 1371, i odatle je posao sa svojom vojskom u Kosovsku bitku.....

Naravno nema nikakve veze, sa nekim paganskim božanstvima, ne znam odakle ljudima padaju te stvari na pamet....
 
Sveti Vid je srpski bog a najstariji njegovi prikazi potiču iz VI veka pre n.e, tzv, artefakti okulusne ornamentike, imao je 4 glave okrenute na 4 strane sveta i zbog toga je bio svevideći. Inače Sloveni su svoja božanstva primili od Srba a pod Slovenima podrazumevamo Neure i Budine.Termin "Sloveni" je relativno nov i ne treba ga koristiti, jer kad ga koristite dolazite u kontradikciju, odnosno, kako božanstva koja se prvi put pominju u Vedama(Simargl,Rujevit,Skanda) mogu bit starija od naroda koji ih je izmislio.Dakle,primitivni i nepismeni Sloveni su primili teopgoniju od Srba a ona je arijevska.
 
Аха! Српски национални празник од 19. века... то сам и хтео да чујем. Тачно тако. Национални, у смислу сећања на изгубљену државност и тежње за остваривањем нове. И од 19. века и националног буђења. И стоји паралела са Даном младости... није баш исто, али је слично. Слично као када би неко, да смо остали СФРЈ и да смо наредних 100 година славили Дан младости, тај датум повезивао са остацима паганских ритуала везаних за пролаву доласка пролећа и буђења природе, уз нека мистична тумачења преношења штафете, као праисконског симбола незнамчега, а уствари прослава која је измишљена током 1950-их.

Дакле, нешто што има везе са националним буђењем и српском интелигенцијом 19. и 20. века, а не нешто што је српско народно, обичајно, традиционално.

Како "не треба инсистирати"? Па погледај шта пише на страници српског православног календара коју си скенирао: 15. јун - Видовдан. Баш зато и треба повезивати, да се људи не збуне кад виде на страним страницама June 15th - St. Vitus Day, 15. Juni - Der Heilige Veit и 15 giugno - San Vito martire. Па чак и: 15 lipanj - Dan Svetog Vida. Па и пољски, 15 czerwca - Dzień Świętego Wita. Па кад у православном календару погледају 15. јун - Св. Амос, да се не питају откуд то нама баш "Видовдан", па да га траже по Арконама, а Видовдан нам ту пред носем, код комшија католика. И то не код "комшија"... боме беше и Срба. Које вере беше Стефан Немања, а које је Вукан Немањић, па још и до краја живота? И ко беше први крунисао Стефана Првовенчаног, а од кога Душан тражио титулу "капетана хришћанске војске"? Ко су у Душановом царству били "полуверци", и које су народности они били?

Ако се прича о пореклу Видовдана, на томе баш треба инсистирати.

A пре Немање или Вукана јер нико од наших није постајао .
Опасне су те твоје констатације. Срби су тада по твом расуђивању вероватно живели примитивно по дрвећу за разлику од неких комшија који су славили све па и Видовдан.
 
A пре Немање или Вукана јер нико од наших није постајао .
Опасне су те твоје констатације. Срби су тада по твом расуђивању вероватно живели примитивно по дрвећу за разлику од неких комшија који су славили све па и Видовдан.

:???:

Шта ти овде констатујеш, са чим се не слажеш, а шта питаш? Колико сам разумео, обраћаш се мени, али ја те ништа не разумем.
 
Poslednja izmena:
А друго, што сам рекао на оној другој теми, код Срба се Видовдан не слави. Ниједан аутор који се бавио народним обичајима код Срба из свих крајева, од Вука Караџића до Милоша Милојевића, не налази ниједан народни обичај везан за Видовдан. Памти се као дан кад је била Косовска битка, и то је то. Ништа више! А ено, Акхенатон пронађе неке теме по политици, где се јављају људи и отварају теме "Честитам вам Видовдан" и "Срећан Видовдан"... па, чисто да знате, ова пост-1990-овкса генерација Срба је изгледа једина у историји која "слави" Видовдан.

А види Богарте... можда сам ја од тих пост-1990-овксих генерација, те фамозне године сам имао 16. Можда мој поглед на историју није као неку традицијом дату књигу, него на нешто што треба посматрати компаративно, извлачити паралеле... Можда је ту битнија ствар осећај од тачности, најзад историјски подаци су нам веро-достојни, или не - што ће рећи у њих можемо веровати или не, јер свеједно тада и тамо нисмо били...
Можда је мени црвено слово у верском календару и назив Видовдан који иде уз њега довољан. Можда се држим оног постмодерног виђења да је перцепција битнија од чињеница, најзад и квантна механика нам говори да је свет само перцепција неке друге реалности. Можда су мени патриоте и "патриЈоте" само савезници против заједничког непријатеља (па ја и зовем баш тако - непријатељ), а то су наравно Американци, па и остале глобалистичке слуге. Најзад, можда сам имајући све то у виду нашао и тоталитарну матрицу хришћанства које се некад наметало као сада рецимо "евроатланске интеграције"...

Ако је све или нешто од тог можда тачно спалите ме, вежите на стуб срама, али ме бар удостојите расправе "треба ли спалити Духа Секире"...

* 1389, Bitka na Kosovu, sukob srpske vojske pod vođstvom kneza Lazara i turske vojske pod vođstvom sultana Murata,
* 1914, atentat na nadvojvodu Franca Ferdinanda u Sarajevu, što je pokrenulo Prvi svetski rat,
* 1919, potpisan Versajski sporazum, čime je završen Prvi svetski rat,
* 1921, srpski kralj Aleksandar I Karađorđević doneo Vidovdanski ustav, Ustav Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca,
* 1948, na inicijativu Sovjetskih delegata Andreja Ždanova, Maljenkova i Suslova doneta Rezolucija Informbiroa što je označilo razlaz između Jugoslavije i istočnog bloka,
* 1989, obeleženo 600 godina Kosovske bitke, govorom Slobodana Miloševića na Gazimestanu,
* 1990, usvojeni amandmani na Ustav Hrvatske, kojim Srbi više nisu bili konstitutivni narod u Hrvatskoj,
* 2000, U Velikom Ropotovu organizovane prve Vidovdanske igre.
* 2001, Slobodan Milošević izručen tribunalu u Hagu,
* 2006, Crna Gora primljena u Ujedinjene Nacije kao 192 zemlja članica.

Заиста импресивна листа! За резолуцију ИБ-а и оне хрватске амандмане нисам знао. Заиста погубан датум, данашњи дан... Само је још месец март (име добио по богу рата) тако погубан за Србе...

А шта би са страдањем наших паганских предака. Не погаћа вас...

А што се тиче католичког пандана, св. Витуса, наравно да сам импресиониран.
st. Vitus dance
Back in the good old dance when dancing meant exploding
The idea was simple for a decent overloading
And for a multiple flash with no cords attached
He came up with a more remote flash trigger
It's connected to an accessory in his hip
Which automatically fires in perfect synchro
But perhaps his most exciting development is his angle
They call it the dance
It's the St. Vitus dance
Such flexibility
What an accessory
See his soft bounce
What flexibility
Such a soft bounce
What an accessory
 
Poslednja izmena:
Прво, и ја сам од те пост-1990-ске генерације, тако да тиме нисам мислио ништа лоше нити дисквалификујуће, али чињеница је да те генерације, као и генерације њених родитеља, у традиционално-обичајном смислу једноставно нису исте са оним Србима какви су били кроз векове, па до пре 60-ак година... И у трагању за том изгуљеном традицијом и разбијању несвести о прошлости једино могу да се створе неки нови датуми и празници, настали по оном принципу - рушимо старо, да бисмо градили још старије.

Истина је, имамо паганске претке. Имамо и хришћанске. Имамо и несловенске. А имамо и, дабоме, човеколике мајмуне. Наравно, тиме паганске претке не називам "мајмунима", али кад кажеш да је теби "црвено слово у верском календару и назив Видовдан који иде уз њега довољан", то је твој став, и то је ОК. Али ако ћемо да расправљамо о томе, Видовдан је "црвено слово" тек од недавно, а дан свој назив носи по католичком верском календару, а не православном, и тешко да има било какве везе са Арконама и Балтичким Словенима, или да је у питању дан посвећен "словенском богу Виду"... за којег нико никад није чуо, нити о њему писао да га је ико славио, а камоли сви Словени.
 
Izvinjavam se što upadam, čini mi se iznebuha, ali uključiću se u priču radi pojašnjenja nekih detalja.

Kao praznik posvećen svetom knezu Lazaru i svim velikomučenicima izginulim u Boju na Kosovu SPC je Vidovdan, kao "crveno slovo", prvi put uvela u svoj kalendar 1892. godine.

Vidovdan je kao zvaničan državni praznik uveden je na 500. godišnjicu Kosovskog boja 1889. godine, i obeležavan kao Spomen-dan palima u borbama za otadžbinu. Prema toj odluci vidovdanskim pomenom se obuhvataju svi koji su, makar kada, glave svoje dali za veru i otadžbinu.

Godine 1889. na 500. godišnjicu Kosovskog boja miropomazan je kralj Aleksandar Obrenović u manastiru Žiča.

Ustanovljen je Orden kneza Lazara koji su mogli su da nose samo kralj i punoletni prestolonaslednik.

Lazarevac je dobio ime 28. juna 1889. Na predlog ministra unutrašnjih dela, kraljevi namesnici u ime Njegovog Veličanstva Kralja Aleksandra Prvog, doneli su odluku o novom imenu do tada bezimene varošice.

Inače, u prošlom veku najviše pažnje kultu kneza Lazara i Vidovdana posvetio je vladika Nikolaj Velimirović, koji je pokušao da pomiri predanje i crkvene kanone...

Dan Amosov - zavet hrišćanima
Zavet borbe za krst i slobodu.
Krvlju Lazo zavet zapečati
I svoj narod večno obogati...

"...Sveti Amos korači bliže Lazaru i blago mu reče:

– Ti si ganut ovom divnom pesmom, divni svečaru moj? To se
nebeski sveti narodi raduju, što im pridolaze nova braća sa
zemlje... Još malo pa ćeš i ti, kneže, deliti ovaj dan sa mnom,
kao svetac ovoga dana. A svaka deoba nebesne slave za nas na
nebu znači udvojeno blaženstvo.

Rekavši to sveti Amos stavi svoju desnu ruku na lice samrtnika
i viknu: Otvori se!

U tom trenutku otvoriše se Lazaru oba vida istovremeno, i
telesni i duhovni.”

Prvi pomen Vidovdana: Kad je knez Lazar na navečerju svoje
slave - a to je sveti Amos, na sam Vidovdan - nazdravio Milošu
Obiliću...

Nešto dalje, u istom članku: ”... Srpska vojska učinila je i
sve predsmrtne pripreme. Oprostila se na domu, pričestila na
Kosovu, pa pošla pod krstatim barjacima na krst, na dan svetoga
Vida, i svetoga Amosa, krsne slave čestitoga kneza.”

(Episkop Nikolaj, članci: Kosovo i Vidovdan, Carev zavet, Kosovo, Misionar br. 6, 1939)

Od dogadjaja dodao bih:

– 29-30. juna 1913. nekoliko časova po okončanju srpskog vidovdanskog praznovanja započeo bugarski napad na Bregalnicu tj. Drugi balkanski rat,

– Prvi ustav Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca donet je na Vidovdan, i proglašen Vidovdanskim ustavom,

– Na Vidovdan 2008. izgleda da su se zbog vlasti pomirili do juče nepomirljivi politički protivnici, čvrsto rešeni da naprave proevropsku i socijalno odgovornu vladu sa obećanjem da će Srbiju uvesti u Evropu, sa kosovskim mitom.
 
Ovo naravno nije tacno.....Nijedna hriscanska crkva ne priznaje bogove iz politeistickih religija za svece...pa ni staroslovesnke...

28. juna po novom, odnosno 15. po starom kalendaru SPC praznuje Sv. Amosa, a od pocetka XX veka i Sv. velikomucenika kneza Lazara i svete srpske mucenike, i crveno je slovo u verskom kalendaru SPC..

:D a zove se vidovdan...

znam, zbog sira i vojne muzike! :cool:

p.s. ljubi vas don vita sa sicilije


----------------------------------------------------------------------------
"Never increase, beyond what is necessary, the number of entities required to explain anything" --- William of Ockham (1285-1349)
 
Прво, и ја сам од те пост-1990-ске генерације, тако да тиме нисам мислио ништа лоше нити дисквалификујуће, али чињеница је да те генерације, као и генерације њених родитеља, у традиционално-обичајном смислу једноставно нису исте са оним Србима какви су били кроз векове, па до пре 60-ак година... И у трагању за том изгуљеном традицијом и разбијању несвести о прошлости једино могу да се створе неки нови датуми и празници, настали по оном принципу - рушимо старо, да бисмо градили још старије.

Истина је, имамо паганске претке. Имамо и хришћанске. Имамо и несловенске. А имамо и, дабоме, човеколике мајмуне. Наравно, тиме паганске претке не називам "мајмунима", али кад кажеш да је теби "црвено слово у верском календару и назив Видовдан који иде уз њега довољан", то је твој став, и то је ОК. Али ако ћемо да расправљамо о томе, Видовдан је "црвено слово" тек од недавно, а дан свој назив носи по католичком верском календару, а не православном, и тешко да има било какве везе са Арконама и Балтичким Словенима, или да је у питању дан посвећен "словенском богу Виду"... за којег нико никад није чуо, нити о њему писао да га је ико славио, а камоли сви Словени.
ali ga zovu vidovdan iz nekog raloga

a kako je skoro uvek najlashe reshenje ono tachno

ja sam 99% siguran
da je svevid bio shtovan u vreme kad su pesve nastale

narochito zbog spisa iz arkone
koji kazu
da negde u to doba godine
ako ne bash i na taj dan

vrhovni zrec izvede belog zdrepca
na gatanje
i iz njegovog ponashanja
on kaze prognozu za godinu

a dal je bila tachna ili ne
o tome govori kolichina zaplenjenog zlata
koje je danski kralj sabrao prilikom osvajanja

jes ono, zitelji arkone bili i gusari
al... pogle kolo se placa milan tarot danas :D


a pesma kaze

ko je ko
Videcemo na Vidovdan

jer se na dan svevideceg boga koji ima lice na 4 strane i vidi na sve 4 strane sve,
sve vidi jasnije...

ja postavljao temu
ko i ovaj kreten zagor kineski

o vidovdanu
na kultnim

o tome
kako su od paljenja njegove statue
u arkoni
i primanja hriscanstva

najtupaviji dogadjaji koji su mogli srbima da se dese desili na vidovdan...

svi sem isporuchivanja one svinje u hag :cool:


----------------------------------------------------------------------------
"Never increase, beyond what is necessary, the number of entities required to explain anything" --- William of Ockham (1285-1349)
 
Пази Crow... истина, имамо Световида или Световита на Аркони... Али Словени из Полабља (Срби, одн. Луж. Срби) по Ћоровићу не славе Световида, него Сварожића. Плус, што се име Световида оригинално пише "Свентовит" (где је оно "ен" назално Е, одн. стслов. ЈУС), а оно -вит суфикс који постоји и у савременом српском језику, као у речима духовит, гласовит, плаховит, гасовит итд., дакле нешто што означава својство. Световид није никакав "Вид" или "бог Вид", већ "онај који је свет (sanctus)", или "онај који свети (посвећује)".

А да се не играмо са хомонимима, и разлозима због којих је Вит (Vitus) код Јужних Словена назван Вид и повезан са чулом вида (па и Хиландар је назван "Вилиндар", и у народу испредана легенда о томе како је то "дар вила", а све је почело од тога што је глуви деда уместо Бин Ладен чуо "Миладин"), треба једноставно утврдити колика је била бројност католика у средњовековној Србији, и куда је и како ишла граница утицаја Рима и Цариграда у ранијим вековима, јер и култус и датум када се обележава дан св. Вида итекако постоје код католичких народа, и то у много развијенијој форми него код православних Срба, који, ето тако, једноставно знају да је то "дан св. Вида", а нити њихов поп, нити било ко, уме да им каже ко је тај св. Вид, па је то онда и "дан када се види", и "видећемо на Видовдан" (као и "живећемо до св. Живка" и сл.), па и у овој савременој помућености идентитета и дан "великог словенског бога Вида" (за кога се ни не зна), иако имамо, понављам:

June 15th - St. Vitus Day (енглески: Дан св. Вида)
15. Juni - Der Heilige Veit (немачки: Свети Вид)
15 giugno - San Vito martire (италијански: Свети Вид мученик)
15 czerwca - Dzień Świętego Wita (пољски: Дан светога Вида)
15 lipanj - Dan Svetog Vida (хрватски: Дан светог Вида... пази, као "преводим" :D)
15 јун - Св. Амос - не "Амосдан", него, гле "чуда": Видовдан

Бог са Арконе? Мда... Немам ништа против, али једноставно - не личи.
 
Poslednja izmena:
Пази Crow... истина, имамо Световида или Световита на Аркони... Али Словени из Полабља (Срби, одн. Луж. Срби) по Ћоровићу не славе Световида, него Сварожића. Плус, што се име Световида оригинално пише "Свентовит" (где је оно "ен" назално Е, одн. стслов. ЈУС), а оно -вит суфикс који постоји и у савременом српском језику, као у речима духовит, гласовит, плаховит, гасовит итд., дакле нешто што означава својство. Световид није никакав "Вид" или "бог Вид", већ "онај који је свет (sanctus)", или "онај који свети (посвећује)".

А да се не играмо са хомонимима, и разлозима због којих је Вит (Vitus) код Јужних Словена назван Вид и повезан са чулом вида (па и Хиландар је назван "Вилиндар", и у народу испредана легенда о томе како је то "дар вила", а све је почело од тога што је глуви деда уместо Бин Ладен чуо "Миладин"), треба једноставно утврдити колика је била бројност католика у средњовековној Србији, и куда је и како ишла граница утицаја Рима и Цариграда у ранијим вековима, јер и култус и датум када се обележава дан св. Вида итекако постоје код католичких народа, и то у много развијенијој форми него код православних Срба, који, ето тако, једноставно знају да је то "дан св. Вида", а нити њихов поп, нити било ко, уме да им каже ко је тај св. Вид, па је то онда и "дан када се види", и "видећемо на Видовдан" (као и "живећемо до св. Живка" и сл.), па и у овој савременој помућености идентитета и дан "великог словенског бога Вида" (за кога се ни не зна), иако имамо, понављам:

June 15th - St. Vitus Day (енглески: Дан св. Вида)
15. Juni - Der Heilige Veit (немачки: Свети Вид)
15 giugno - San Vito martire (италијански: Свети Вид мученик)
15 czerwca - Dzień Świętego Wita (пољски: Дан светога Вида)
15 lipanj - Dan Svetog Vida (хрватски: Дан светог Вида... пази, као "преводим" :D)
15 јун - Св. Амос - не "Амосдан", него, гле "чуда": Видовдан

Бог са Арконе? Мда... Немам ништа против, али једноставно - не личи.

granica rima i carigrada je prolazila negde izmedju pirota i bele palanke
po vertikali
imam dosta literature na tu temu
u belopalanachkoj opshtini ima 30-ak latinskih crkvishta

za amosa sam znao
za vitusa u rimokatolichkom nisam

i ova verzija je sasvim moguca...

mislim...
i katolika je bilo puno

i poslednji smo pokrshteni...

i jedno i drugo moze da bude


------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Never increase, beyond what is necessary, the number of entities required to explain anything" --- William of Ockham (1285-1349)
 
Poslednja izmena:

Back
Top