Srbija opet turski vazal

Dragan_srbcg

Ističe se
Poruka
2.641
Bescarinskim sporazumom sa Turskom doći ćemo u situaciju da se uvoz iz te države poveća, a time će se povećati i naš deficit koji nemamo čime da pokrijemo, smatra ekonomista Miroslav Zdravković

Thumb_06istanbul.jpg


Srbija je iz Turske 2008. godine uvezla 265 miliona evra robe više nego što je u tu zemlju izvezla, Dinkićevim sporazumom o slobodnoj trgovini sa ovom zemljom omogućili smo da Turci naše tržište dodatno zatrpaju svojom robom. Srbija je tako zahvaljujući Dinkiću 620 godina posle kosovske bitke ponovo došla u neku vrstu vazalnog statusa. Turska je, treba podsetiti, jedna od zemalja koje su priznale nezavisnost Kosova, a da s njima nije trebalo potpisivati bescarinski sporazum, smatra ekonomista Miroslav Zdravković.

Upropastio dobre ideje

Ekonomista i biznismen Branko Dragaš kaže da je bescarinski sporazum sa Turskom trebalo potpisati još pre devet godina, i da je sa tom zemljom moguće napraviti mnogo dobrih poslova.
- Nažalost, smatram da ovaj sporazum Srbiji neće doneti ništa dobro jer ga je u ime Srbije potpisao Mlađan Dinkić. Sporazum sa Turcima da, ali Dinkić i ova vlada ne - objasnio je Dragaš, koji je Dinkića optužio da je uspeo da sve dobre ideje kao što su besplatne akcije, saradnja sa "Fijatom" i slično uništi, pa će, kako Dragaš kaže, i ovaj Dinkićev sporazum Srbiji doneti verovatno samo štetu.

Prema njegovim rečima, bescarinski sporazumi će dobro doći Srbiji, ukoliko ih budemo imali sa zemljama kao što su Belorusija ili Iran, ali ovo sa Turskom nam definitivno nismo morali da potpisujemo.
- Turska ekonomija je jedanaest puta veća od srpske, a spoljnotrgovinski deficit sa ovom državom je ogroman. U Tursku izvozimo godišnje 30 miliona evra, dok uvozimo robe za 295 miliona. Bescarinskim sporazumom s njima doći ćemo u situaciju da se uvoz iz ove države poveća, a time ćemo povećati i deficit koji nemamo čime da pokrijemo. Malo je domaće robe koja bi mogla da bude konkurentna na njihovom tržištu - objašnjava Zdravković.
On kaže da ni podaci sa početka ove godine nisu ohrabrujući kada se posmatra bilateralna razmena između dve države, jer smo mi u Tursku za prva četiri meseca izvezli robe u vrednosti od svega 8,6 miliona evra, što je na godišnjem nivou pad u odnosu na prošlu godinu.
Zdravković ističe da dugoročno gledano sa Turcima nije trebalo potpisivati ovakav sporazum zato što Angela Merkel i Nikola Sarkozi šalju signale da ta država nikada neće biti primljena u EU.
- Turska se prema Srbiji nije fer odnosila ni u međunarodnim ekonomskim organizacijama, gde su postavljali zahteve da snizimo carinske stope kojima štitimo svoju robu - podseća Zdravković.
On je kao pozitivan primer naveo i zemlje OPEKA, u koje je srpski izvoz porastao sa 25 na 70 miliona evra.
Kako je rečeno u Ministarstvu poljoprivrede, oni su od bescarinskog sporazuma sa Turskom uspeli da zaštite srpske seljake, jer su po zahtevu ministra poljoprivrede Saše Dragina visoke zaštitne carinske stope na uvoz poljoprivrednih proizvoda izuzete iz ovog sporazuma.

http://www.glas-javnosti.rs/clanak/tema/glas-javnosti-03-06-2009/srbija-opet-turski-vazal
 
Zdravković ističe da dugoročno gledano sa Turcima nije trebalo potpisivati ovakav sporazum zato što Angela Merkel i Nikola Sarkozi šalju signale da ta država nikada neće biti primljena u EU.
- Turska se prema Srbiji nije fer odnosila ni u međunarodnim ekonomskim organizacijama, gde su postavljali zahteve da snizimo carinske stope kojima štitimo svoju robu - podseća Zdravković.
On je kao pozitivan primer naveo i zemlje OPEKA, u koje je srpski izvoz porastao sa 25 na 70 miliona evra.
Kako je rečeno u Ministarstvu poljoprivrede, oni su od bescarinskog sporazuma sa Turskom uspeli da zaštite srpske seljake, jer su po zahtevu ministra poljoprivrede Saše Dragina visoke zaštitne carinske stope na uvoz poljoprivrednih proizvoda izuzete iz ovog sporazuma.

http://www.glas-javnosti.rs/clanak/tema/glas-javnosti-03-06-2009/srbija-opet-turski-vazal

Демонократе опет праве уговоре које су много лоше по Србији. Патетични одговор министра пољопривреде заслужује пљувачку.
 
Демократе губе разум...нису нормални...па да са Кином уведемо бесцаринску....па да за 10 дана...ништа осим Кинеске да се купи у Србијама!


Uhvatila ih panika, vec 10 godina imaju apsolutnu vlast a jedino sto su uspeli to je da nas zaduze jedno 40 milijardi evra i nista vise a sada se hvataju za slamku spasa....

ne bih se zacudio da jedno jutro ne osvane natpis da se ne zovemo vise Srbija nego recimo Hrvatska ili sl.
 
ne znam koliko poznajete tursku, ali ona je veoma jaka, i jedna od zemalja koja je najvise napredovala zadnjih par decenija. a imaju i kvalitetnu robu, i cene su puno nize od vasih. evo vam primera kosovo, dok je posle rata srpska roba dominirala na kosovu, svakim danom je potiskuje turska, em bolja em jeftinija.
 
Ekonomista i biznismen Branko Dragaš kaže da je bescarinski sporazum sa Turskom trebalo potpisati još pre devet godina, i da je sa tom zemljom moguće napraviti mnogo dobrih poslova. Nažalost, smatram da ovaj sporazum Srbiji neće doneti ništa dobro jer ga je u ime Srbije potpisao Mlađan Dinkić.

I ovaj Dragas lupeta.

Kakve veze ima ko je potpisao bescarinski sporazum? Ako je dobro da ga imamo, mogao je i Seceroski da ga potpise i opet bi bilo dobro. Ako nije dobro, nije dobro iz razloga koji nemaju veze sa onim ko drzi penkalo u ruci.
 
ne znam koliko poznajete tursku, ali ona je veoma jaka, i jedna od zemalja koja je najvise napredovala zadnjih par decenija. a imaju i kvalitetnu robu, i cene su puno nize od vasih. evo vam primera kosovo, dok je posle rata srpska roba dominirala na kosovu, svakim danom je potiskuje turska, em bolja em jeftinija.

Никакве везе нема квалитет робе са кретенским бесцаринским споразумом. То је само на штету Србије да турчегање могу своју робу да продају без царине у Србији. Наравно шиптарчине подржавају све што је на штету Србије.
 
Никакве везе нема квалитет робе са кретенским бесцаринским споразумом. То је само на штету Србије да турчегање могу своју робу да продају без царине у Србији. Наравно шиптарчине подржавају све што је на штету Србије.


ja nisam napisao ni da je dobro da imate taj sporazum, ni da je lose, to je pitanje na koje bi vi trebali da odgovorite, ja sam samo rekao da su turci jaki i jeftini
 
Poslednja izmena od moderatora:
A ispod tezge ga kriju! Pa zato je moju bivsu u Stambolu belo gledalo i mlado i staro kad se raspitivala o kupoprodaji hasisa. Sve kao "Ilegalno je to" "Ne konzumiram" "Ataturk mi brani".
Kad ono stekaju za sebe, majke im ga obrezane.
ma promasila je prcvarnicu garant ili se ona usrala da ga nosi preko grane ,pa je izmislila pricu kako nema ,tako je i meni ortak reko jednom da nema gljiva u A-damu :roll: a ono kad sam otisao tamo tuku ko nece
 
e bas si bolid. i to tezak.
ja nisam napisao ni da je dobro da imate taj sporazum, ni da je lose, to je pitanje na koje bi vi trebali da odgovorite, ja sam samo rekao da su turci jaki i jeftini

Ти си болид. Написао си у смислу да је то у реду. шиптарин да жели добро Србији он не би отимао косово, уништио све српске цркве, манастире и гробља.
 
Никакве везе нема квалитет робе са кретенским бесцаринским споразумом. То је само на штету Србије да турчегање могу своју робу да продају без царине у Србији. Наравно шиптарчине подржавају све што је на штету Србије.

A da ti malo povedeš računa o rečniku.
 
Vidim, i dalje je moderno raspravljati Kurircova pisanija po forumu.... Hahaha, i onda se papani lože... Uzdravlje

Патетичан ти је одговор. Само зато што курир пише значи да је лаж. А кад пише неки пут за жуту пропаганду опнда вам је добар. Данас, време и остали усташки медији су вам по вољи.
 
Ти си болид. Написао си у смислу да је то у реду. шиптарин да жели добро Србији он не би отимао косово, уништио све српске цркве, манастире и гробља.

a gde ti to vidis ili naslucujes???

ne znam koliko poznajete tursku, ali ona je veoma jaka, i jedna od zemalja koja je najvise napredovala zadnjih par decenija. a imaju i kvalitetnu robu, i cene su puno nize od vasih. evo vam primera kosovo, dok je posle rata srpska roba dominirala na kosovu, svakim danom je potiskuje turska, em bolja em jeftinija.
iz mog teksta mozes naslutiti da je u pravu onaj koji je protiv ovog sporazuma,ali samo iz jednog razloga, jer se srbija ne moze meriti sa turskom.
ps. to je ipak unutrasnje pitanje srbije o kome trebaju da odluce gradjani srbije, ako ih bude bilo ko pitao.
 

Back
Top