PASIVNA AGRESIJA

besmrtna

Buduća legenda
Banovan
Poruka
29.534

PASIVNA AGRESIJA



"Kad vas neko udari u glavu, sigurni ste da je reč o agresiji. No, postoje i drugi oblici agresivnosti, kojih čak ni oni koji im pribegavaju ne moraju biti svesni ili su toliko dobri manipulatori da tu agresivnost uspešno skrivaju.

Pasivno-agresivni tipovi su oni koji ne pokazuju agresivnost na otvoren, uobičajen način, nego svoju okolinu kontrolišu i ugnjetavaju na sofisticiranije načine. Pasivni agresivci najčešće svoj teror izražavaju prema partnerima s kojima žive, okolini, prema podčinjenima na poslu.

Pasivni agresivci su manipulatori, koji su usredsređeni na svoje ciljeve i koji će štošta učiniti da do tih ciljeva dođu, ali to gotovo nikada javno ne pokazuju i ne priznaju. Njihove su metode daleko od metoda sirovih nasilnika koji se služe šakom, ali posledice njihovog delovanja neretko bole više nego šaka.

Pasivni agresivci mogu uništiti svoje bližnje, okrećući situaciju, nabijajući im osećaj krivice i grižu savesti.

Pasivni agresivci zapravo pokazuju sve što misle, ali to rade na drugačiji način – indirektno se ljute, a zavidne manipulatorske veštine omogućuju im da svoju ljutnju maskiraju naizgled savršeno logičnim obrazloženjima i zaključcima, zbog čega ponižavaju okolinu i čine da se svi oko njih osjećaju loše.

Iza prikrivene agresije krije se tužna istina: takvi ljudi žele odobravanje drugih i neguju ovisnost drugih o sebi. Zbog specifičnosti i perfidnosti ovakvog odnosa, iz njega se nije lako izvući, pre svega jer malo ljudi prepoznaje o kakvom je ponašanju zaista reč.

Kako nije reč o otvorenom i svima poznatom načinu maltretiranja, često takvo ponašanje prođe nezapaženo, a okolina čak može pojedinca, porodicu ili kompaniju u kojima caruju pasivni agresivci okarakterisati kao uzorne. No, oni koji trpe takvu agresiju, nesretni su i pre ili kasnije počinju se buniti kako god znaju, i to nezavisno o tome znaju li što im se događa.

Na žalost, istraživanja pokazuju da je oko polovina pasivnih agresivaca svesna onoga što čini, iako to ne priznaje. Provociraju, a onda prigovaraju i čude se zašto su ljudi danas tako nervozni i "na kratkom fitilju". Izluđuju okolinu, izazivaju u njima agresiju, a kad se okolina pobuni, otvoreno se čude što im je i zašto tako burno reaguju. Neretko će čitavu situaciju preokrenuti tako da se okolina još jednom zamisli i preispita je li stvarno bilo razloga za takvu reakciju. Potkopavanje i podrivanje okoline, okretanje činjenica i stalno nezadovoljstvo koje ne žele otvoreno pokazati glavne su odlike pasivnih agresivaca.

Jasno, svi ćemo mi, ako bolje razmislimo, pronaći situaciju u kojoj smo preuzeli pasivno-agresivno ponašanje, jer svi grešimo. Nije uvek lako razlikovati nevinu i nespretnu pogrešku od pasivno-agresivnog napada. Ponekad ćemo to priznati, a ponekad ćemo jedva čekati da možemo smisliti neko opravdanje koje "drži vodu" i izvući se. No, kod pasivnih agresivaca ovakvo ponašanje je prevladavajuće, oni gotovo uvek iskrivljuju događaje i činjenice, jer imaju problem sa skrivenom ljutnjom i ne znaju jasno izraziti osećaje.

Bez obzira što njihova opravdanja i objašnjenja mogu zvučati sasvim logično, takođe je logično upitati se zašto se jednoj osobi uvek događaju takve stvari, dok većina ljudi oko te osobe na druge načine uspeva rešiti svoje probleme i ne nalazi se u sličnim konfliktima s okolinom."


i moja psiholoska analiza na osnovu iskustva sa takvim osobama ...
Pa ovako…

Da, i ja mislim da je prikrivena agresija zenski specijalitet, mada sigurno i muskarci pribegavaju tome... i tacno je da to nije afekt. to je plan...
Ovaj tekst mi je bas otvorio oci u vezi ove pojave, tj poremecaja, jer sam prepoznala osobe koje koriste taj nacin kontrole drugih ljudi...
Mozda sam naivno mislila da je to nekada slucajnost, deo karaktera, ali ako se neka takva pojava stalno ponavlja to je plan i to opak plan i na taj nacin se mogu unistiti osobe…

Jer osoba koja ima plan zeli da bude sve po njenom, ona je centar svemira, zeli da ljudi leprsaju oko nje, a to radi na ovaj perfidan nacin... I Smesno mi je sto to okolina ne vidi...,retki su oni koji prozru ovu pojavu, ali je moguce i to samo vremenom... ja sam shvatila kod nekih osoba to, ali sam to prepisala cistom egoizmu, mada je to vise od egoizma... cim ima plan to je lukavo... i cim se moze tako nauditi ljudima to je zlo...
Ali takve osobe koje to rade ocigledno da misle samo o sebi i kako da drugi zive zbog njih i za njih, ne vodeci racuna o tudjim zivotima, bezosecajne su prema drugima iako im sve iz nabolje namere sugerisu sta trebaju raditi i time ih mogu upropastiti... a sa druge strane osobe koje su izmanipulisane od strane njih imaju osecaj da su im oni prijatelji jer ih zele za sebe... mada moze se prozreti da to nije tako...

Samo se malo suprostavite takvim osobama i dozivecete na svojoj kozi zlo... prikriveno ili cak nekad otvoreno... Mogu i otvoreno zlo reagovati ako ih razotkrijemo kao egocentricne... ali one i za to imaju opravdanje nabacajuci vama kriivicu... obajsnice vam u cemu vi gresite i po cemu su one u pravu a i vi cete tako misliti nakon njihovog upakovanog rezonovanja...
uvek iznova sebe prispitujuci u cemo gresimo...
Jer one su pobogu dobre i savrsene... a svi mi oko njih pravimo greske , nemoguce da one nisu u pravu... Imaju one brdo filozofskih argumenata za to zasto su one u pravu i u cemu mi gresimo u odnosu na njih...
I na taj neki nacin precutne ucene funkcinoisu...
I mi se stalno preispitujuci kako da budemo bolji prema njima,trudimo oko njih, dok one likuju sto su uspele da nam kontrolisu zivot time se osecajuci superiorno. To je ono sto one zapravo i zele... Zbog manjka samopostovanja kontrolisuci druge ljude dobijaju na superiornosti i postovanju... One zive na taj nacin...
Ako nema osobe koja leprsa oko njih one to ne mogu podneti...uvek moraju imati nekoga nad kime ce sprovoditi svoju moc i kontrolu na prefinjen nacin predstavljajuci sebe kao dobre osobe, koje uvek znaju sta je dobro za njih i za druge...
One moraju biti nadmocnije od okoline...
A samo im se suprostavite ili im recite u cemu grese i od prijatelja dobicete neprijatelja... to je jos jedna metoda ucene na cijim osnovama grade odnose sa ljudima.... , jer da ne biste izgubili takvog prijatelja vi uvek iznova upadate u njihovu zamku ucenjivackog odnosa ... da bi imali prijatelja... Koja ironija, kome jos treba takav prijatelj, ali dok ste sa takvim osobama dobri one stvarno mogu biti i tekako dobre prema vama... sve dok ne pravite greske... dok igrate po tankoj zici koju su vam one postavile...

Da, naravno da i muskarci koriste pasivnu agresiju da bi dominirali nad zenom ili je kontolisali... Naravno verbalno i psihicki se moze ubiti u pojam i isprati mozak nekoj osobi sa ciljem da je drzi podcinjenu, da njegovo misljenje postane njeno...

A posto je to nemoguce, osoba nad kojom se sprovodi takav psiholoski teror oseca se stalno povredjeno... mada osobe koje su zrtve pasivne agresije, ne mogu prepoznati takvo delovanje, jer zbog mozda manjka samopostovanja, ili neceg drugog, tj veste igre agresivca, ipak misle da i jeste greska u njima, sto je i cilj osobe koja sprovodi agresiju, da izazove osecaj grize savesti kod podcinjene njoj osobe... tj osobe koju podcinjava na perfidan nacin dobro smisljenim filozofskim rezonovanjem...

Nekada nisam ni ja razmisljala o tome kao o bolesti agresije, vec kao o odlici karaktera…. Mada igrajuci igru dovoljno dugo, takve osobe i postaju takve, tj ta igra postaje deo njihovog karaktera…. Sretala sam takve osobe i one mogu delovati fascinantno, ali kazem samo delovati… kad ih se bolje upozna shvate se njihovi nedostatci i kiksevi… ko uspe da ih prozre… I iako na neki nacin fasciniraju, njihova fascinacija ima uvek negativnu konotaciju, ona je iritirajuca, tako da se treba zapitati, zasto je nesto tako negativno a iritantno fascinantno???

Ali sam analizirajuci ponasanje takvih osoba, shvatila da je to njihov plan, njihova igra... njihiva dobro smisljena igra da vladaju drugima, da budu iznad drugih, jer oni zele divljenje, zele facinaciju... da drugi budu fascinirani njima, zive od fascinacije… I na zalost sve je vise takvih osoba… Jer iz egocentricnosti lako se prelazi u ovaj vid agresije…

Zele da im se drugi dive kako su savrseni... time sto sve kontrolisu mogu i tako delovati... ali u kontaktu sa takvim osobama osecacete se lose osim ako ne upadnete u njigvu mrezu.... A to je ono sto i oni zele postici... Da se ne biste osecali lose onda morate igrati po njihovom, da bi vas oni prihvatili... i tu igra pocinje... a kada upadnete u njihovu zamku nije se lako osloboditi, jer one uvek iznova igraju igru... tako da cete se vi stalno prispitivati sta je to lose u vama i sta gresite ... u odnosu na njih.... sve dok ne izadjete iz njihove mreze... A kad izadjete, one ce samo potraziti novu zrtvu... Ne vezuju se one puno, osim ako potpuno ne zivite kako one to zele... Ako su vas potpuno savladale i opcinile mozda vas i zavole… ali to je povrsne sa njihove strane, jer one prvenstveno vole sebe i samo sebe…

Da i moguce je da drugi misle za tu osobu kako je divna, mada je moguce prozreti da nesto tu nije u redu … Pasivan agresivac s obzirom da tu igru igra dugo, moze postati takav, tj i postaje takav, pa onda ta igra postaje deo njegove licnosti… On na taj nacin sebi izgleda savrseno, na tome gradi svoje samopostovanje i vrednost… Ali da bi to zadrzao uvek mora imati poneku zrtvu na kojoj sprovodu svoju nadmoc i fascinaciju …
Kako se osloboditi takve vrste agresije? Jednostavno otici… Nemoguce je menjati takve osobe…



trepp-1.gif
 
Poslednja izmena:
Imam pitanje , kako izaci na kraj sa pasivno agresivnom osobom, tj sa zenama , a da se ne pridruzis klubu....

Ja sam problem resavao samo na taj nacin sto sam nalazio one zene koje nisu pasivno agresivne ili kako ih muskarci zovu one koje nisu potpuno moderne zenske, vec ili su vaspitane da budu normalne, tj otvorene i jake ili su vise sa muskom psihom....sto me zabrinjava, jer me cini psiholoskim homoseksualcem...tragam za istim polom psihicki, utesno je sto postoje i ove , recidiv iz drugog vremena, kad je vise devojaka bilo zensko , sa otvorenim iskazivanjem i zelja i kriterijuma (i nisu dobro prosle u ovom vremenu , a super su prolazile , cujem, malo pre ovog vremena, bile su vrlo na ceni)..

Mada , kad bolje razmislim , uopste mi ne godi , osim ovog pasivno agresivnog, muska psiha....za ljubav....za saradnju je bolja nego zenska....

Navodim ovo sve, jer se mozda moze videti sta je to izazvalo procvat pasivne agresije....seksualna revolucija na ovaj nacin ili egomanija ili sebicluk kod inace pasivnih osoba....
 
prvo: nema postavljanja tekstova sa drugih foruma. uzmite autorski tekst i potpišite autora, ali ne sa drugih blogova, foruma.. . tekstovi sa drugih foruma nisu dozvoljeni. poslednja, u stvari zadnja tema sa uvodnim pejstovanim postom, na Psihologiji, čak i odgovorima na temu je bio Mediokritet, i tu tačka.
ovo nek stoji, predveče se briše crni boldovani copy-paste sa drugog foruma. boldovani plavi deo teksta ostaje.

a tema: rodna određenja agresivnosti bi mogla da se dokažu ako dokažete filogentetski programirani - urođeni instinkt kod ženskog roda za pasivnom agresijom ili navedete uzročnike iz društvenog okruženja koji tačno utiču na pojavljivanje pasivne agresije kod žena. znači da li su to libidni ili su to instikti očuvanja, samoočivanja. al ovde i ne govorimo previše o agresiji nego o poravnanju osećanja manje vrednosti i težnjama za važenjem. u "muškom" svetu to bi imalo svoju sociološku pozadinu što jeste tip karakaterologije i psih. ličnosti.
 
Poslednja izmena:
Ja se pitam kolika je zapravo razlika izmedju pasivnog agresivca i emocionalnog ucenjivaca. Dve teme koje smo imali.

Da li je pasivni agresivac uvek i emocionalni ucenjivac?
Da li je emocionalno ucenjivac uvek i pasivni agresivac?
 
Pasivno-agresivni tipovi su oni koji ne pokazuju agresivnost na otvoren, uobičajen način

Dan 1
Pasivni agresivac nije agresivan.....znaci nema nicega ni pasivne ni aktivne agresije...
Dan 2
Pasivni agresivac je agresivan.....ne moze biti aktivno agresivan, a koji su to nacini za pasivnu agresiju...
Pakost, samosazaljenje, samokaznjavanje, ucenjivanje, osveta....pretnja (ako pokusate da pasivno agresivnost definisete da bas nema nikakvu komunikaciju sa zrtvom agresije, onda ne znam sta da se radi)

Dan 3 neko ko nije pasivan vas emotivno ucenjuje....da li simulira pasivno agresivnog po metodama?

Dan 4 Da li je pasivno agresivan opet agresivan i sad sigurno poprima osobine emocionalnog ucenjivaca jer je tako skontao da vrsi agresiju prema vama....adaptirao se prema vama....


Znaci imamo vreme , imamo adaptaciju vama , imamo ⊂ ili ⊃ kao mogucnost....

Ako je emocionalni ucenjivac na nacin , ako to uradis , onda cu ja ovo uraditi , pasivan ili aktivan...agresivac...

Po meni je aktivan agresivac, pa se moze zakljuciti da emocionalnom ucenjivacu ne znaci nista podskup pasivno ili podskup aktivno agresivno...

A kod pasivca?
E tu je ocigledno prica sira....jer imamo ona tri momenta....pocetak, adaptacija i da li je ⊂ ucenjivaca koji je onda ⊃ svih i pasivnih i aktivnih ....ucenjivaca...
Ili imamo ∩ pa jednih , drugih , oba , ....
 
prvo: nema postavljanja tekstova sa drugih foruma. uzmite autorski tekst i potpišite autora, ali ne sa drugih blogova, foruma.. . tekstovi sa drugih foruma nisu dozvoljeni. poslednja, u stvari zadnja tema sa uvodnim pejstovanim postom, na Psihologiji, čak i odgovorima na temu je bio Mediokritet, i tu tačka.
ovo nek stoji, predveče se briše crni boldovani copy-paste sa drugog foruma. boldovani plavi deo teksta ostaje.

a tema: rodna određenja agresivnosti bi mogla da se dokažu ako dokažete filogentetski programirani - urođeni instinkt kod ženskog roda za pasivnom agresijom ili navedete uzročnike iz društvenog okruženja koji tačno utiču na pojavljivanje pasivne agresije kod žena. znači da li su to libidni ili su to instikti očuvanja, samoočivanja. al ovde i ne govorimo previše o agresiji nego o poravnanju osećanja manje vrednosti i težnjama za važenjem. u "muškom" svetu to bi imalo svoju sociološku pozadinu što jeste tip karakaterologije i psih. ličnosti.

nije ovo tekst sa drugih foruma...

a ako mi je neko uzeo tekst ja tu nista ne mogu...

ovo je sa mog bloga i imam pravo to uzeti:)

pozz

e da izvini zasto bi brisao ... imam pravo citirati nesto sto je neko pisao...

deo teksta je uzet od jedne devojke koja mi je dala tekst a to je pisao njen profesor psihologije..

ne znam ime da bi potpisala taj deo teksta

a ako se to naslo na drugim forumima ... to je neko isto uzeo od te devojke ... ili od mene jer sam ja to stavila na moj blog...

i sta je tu problem...

zar nije svrha psiholoska analiza...
 
Poslednja izmena:
Pasivno-agresivni tipovi su oni koji ne pokazuju agresivnost na otvoren, uobičajen način

Dan 1
Pasivni agresivac nije agresivan.....znaci nema nicega ni pasivne ni aktivne agresije...
Dan 2
Pasivni agresivac je agresivan.....ne moze biti aktivno agresivan, a koji su to nacini za pasivnu agresiju...
Pakost, samosazaljenje, samokaznjavanje, ucenjivanje, osveta....pretnja (ako pokusate da pasivno agresivnost definisete da bas nema nikakvu komunikaciju sa zrtvom agresije, onda ne znam sta da se radi)

Dan 3 neko ko nije pasivan vas emotivno ucenjuje....da li simulira pasivno agresivnog po metodama?

Dan 4 Da li je pasivno agresivan opet agresivan i sad sigurno poprima osobine emocionalnog ucenjivaca jer je tako skontao da vrsi agresiju prema vama....adaptirao se prema vama....


Znaci imamo vreme , imamo adaptaciju vama , imamo ⊂ ili ⊃ kao mogucnost....

Ako je emocionalni ucenjivac na nacin , ako to uradis , onda cu ja ovo uraditi , pasivan ili aktivan...agresivac...

Po meni je aktivan agresivac, pa se moze zakljuciti da emocionalnom ucenjivacu ne znaci nista podskup pasivno ili podskup aktivno agresivno...

A kod pasivca?
E tu je ocigledno prica sira....jer imamo ona tri momenta....pocetak, adaptacija i da li je ⊂ ucenjivaca koji je onda ⊃ svih i pasivnih i aktivnih ....ucenjivaca...
Ili imamo ∩ pa jednih , drugih , oba , ....

i sta je na kraju kokoska ili jaje
 
nije ovo tekst sa drugih foruma...

a ako mi je neko uzeo tekst ja tu nista ne mogu...

ovo je sa mog bloga i imam pravo to uzeti:)

pozz

e da izvini zasto bi brisao ... imam pravo citirati nesto sto je neko pisao...

deo teksta je uzet od jedne devojke koja mi je dala tekst a to je pisao njen profesor psihologije..

ne znam ime da bi potpisala taj deo teksta

a ako se to naslo na drugim forumima ... to je neko isto uzeo od te devojke ... ili od mene jer sam ja to stavila na moj blog...

i sta je tu problem...

zar nije svrha psiholoska analiza...

hah, sad je tekst plav ( :
sve je okej, osim što, pročitaj gore u obavešenjima za ubuduće- tekst ne može da bude duži od 2.000 karaktera, navođenje izvora itd, a samo prvi deo tvog uvodnog posta ima 2803 k. nećemo da brojimo sve, nek sada ide ovako.. ;)

a se pitam kolika je zapravo razlika izmedju pasivnog agresivca i emocionalnog ucenjivaca. Dve teme koje smo imali.

Da li je pasivni agresivac uvek i emocionalni ucenjivac?
Da li je emocionalno ucenjivac uvek i pasivni agresivac?
__________________

da, vrlo je slično, slažem se..
 
Poslednja izmena:
Kako pricati sa bosancima...?

Nisu ni malo pasivno agresivni , ali su nedokazani...i vecina ima kompleks da nisu inteligentni (ili ja to tako zovem a imaju stalno tu potrebu da ispadnu najpametniji bas kao kompleksasi)

Evo primera na sta mislim...

Prvo sam kao dobar komsija gasio svetlo u hodniku , koje inace ide na njegov strujomer, a moze da se pali na vise mesta.Zalila mi se neka baba da joj smeta svetlo da spava , a ostaje do 2h nocu upaljeno.
On ga je stalno palio....Ok...prestao sam...ocigledno mu nije bitno...
Takodje ima jedno svetlo koje je ispred ulaznih vrata zgrade, koja se nocu zakljucavaju , a to ide na moj strujomer, i obicno ga ljudi pale samo kad treba da otkljucaju, posto ima ulicne svetiljke sa boka , pa se sve vidi, osim rupice za kljuc...
Bosanac to maksimalno ostavljao upaljeno...
Ok....

Onda sam shvatio da treba da upotrebim mozak a ne logiku, i da idem na tu njihovu stalnu teznju da ispadnu pametniji...
Da bi svetlo u hodniku gasio , poceo sam da gasim spoljno svetlo...
Poceo da razmislja bosanac zasto gasim spoljno svetlo, a ostavljam u ulazu, pa zakljucio da me boli uvo za ulaz jer nije na moj racun...I poceo da gasi svetlo u ulazu i da se napokon koristi onako kako je i napravljeno....ima prekidaca za to svetlo na svakom mestu, svako moze bez mnogo truda da ga upali, kao i ono ispred ulaza...

Da li sam ja upotrebio pasivno agresivnost kod sebe..ili sam procenio da nemogu preko logike i razgovora, vec preko kompleksa bosanaca da budu uvek oni koji su doakali drugima i najpametniji...?

Ja nisam video drugi vid komunikacije sa bosancem...a ima jos primera (da ne bude da sam shvatio kako da komuniciram iz cuga, ipak sam ja glup, tj pretpostavljam da su drugi razlozni).
 
kažu da je hipohondrija često obeležje pasivno-agresivnih ličnosti. možda je on iz nekog straha, opreznosti, najpre ostavljao upaljeno svetlo, ne znaš tačno razlog, pogotovu što je ostavljao i to svetlo u ulazu..tako da je pasivno-agresivan lik u priči tvoj komšija koji nameće volju ne mareći za ljude sa kojima deli živ. prostor...
 
Pasivni agresori su teške osobe za komunikaciju, bilo kakav iskren odnos
u kome obe strane funkcionišu ravnopravno, gde postoji neka pravda, jednakost..
uobičajeni obrasci ponašanja su npr.: glume žrtve pa
preuzimaju veći ili čak najveći deo posla (što nije bio deo dogovora),
ili jednostavno odbace tu drugu stranu ako im ne odgovara ako smatraju
da se ne uklapa u njihov životni šablon razmišljanja, tj. ako misle da bi
dotična mogla iskonski da pomeri njihov već postojeći brižno odnegovani
svet kojeg ne proispituju zato što bi bilo kakvo otkriće sopstvene greške,
manjka nekog dovelo ove ljude u šizenije i beže od toga. Dakle, nezahvalno
je imati takve ljude oko sebe ako ste osoba koja želi stalno preispitivanje,
otkrivanje novog, izazove, otvoren život pun različitosti i uvek pravednih
odnosa, jer one vas sputavaju, razmišljanjem i stalnim akcentiranjem
nekih stavova i tripova koji podsećaju kao što ovde neko već napisa, na
hipohondarske, ne dozvoljavaju sebi ni bliskim osobama od kojih zavise
ustvari i žele da ta zavisnost bude obostrana, neki veći iskorak u budućnost.
 
Pasivni agresori su teške osobe za komunikaciju, bilo kakav iskren odnos
u kome obe strane funkcionišu ravnopravno, gde postoji neka pravda, jednakost..
uobičajeni obrasci ponašanja su npr.: glume žrtve pa
preuzimaju veći ili čak najveći deo posla (što nije bio deo dogovora),
ili jednostavno odbace tu drugu stranu ako im ne odgovara ako smatraju
da se ne uklapa u njihov životni šablon razmišljanja, tj. ako misle da bi
dotična mogla iskonski da pomeri njihov već postojeći brižno odnegovani
svet kojeg ne proispituju zato što bi bilo kakvo otkriće sopstvene greške,
manjka nekog dovelo ove ljude u šizenije i beže od toga
. Dakle, nezahvalno
je imati takve ljude oko sebe ako ste osoba koja želi stalno preispitivanje,
otkrivanje novog, izazove, otvoren život pun različitosti i uvek pravednih
odnosa, jer one vas sputavaju, razmišljanjem i stalnim akcentiranjem
nekih stavova i tripova koji podsećaju kao što ovde neko već napisa, na
hipohondarske, ne dozvoljavaju sebi ni bliskim osobama od kojih zavise
ustvari i žele da ta zavisnost bude obostrana, neki veći iskorak u budućnost.

lepo si opisala...
 
ne mora uvek biti svesno..
može se javiti kao osobina ponašanja koje je neko dobio (nasledio) od roditelja još kao dete kada nije bio u stanju da razmišlja i razvije svoj racio i duh a upio je njihovo ponašanje u okviru porodice,jer su mu roditelji kroz vaspitanje gušili slobodu i ličnost,pa ga sada samo prenosi na druge a da nije toga ni svestan.
zato je svest o problemu jako važna za početak rešavanja i suočavanja sa istim.
istina ipak i uvek otkriva sve:)
takođe,ako neko želi da živi po ljubavi i da razvija takve osobine u sebi,u njemu neće imati niti postojati mesta za nešto kao što je Pasivna Agresija,niti bilo kakve druge osobine koje su povezane sa sebičnošći ili egoizmom,manipulacijom,kontrolom...

Jer,ljubav osobađa,ona predstavlja slobodu nečije volje
A i ljubav je ta koja nam povećava svest i oblikuje savest..

jako dobar tekst:)...
 
Poslednja izmena:
Razmisljao sam juce u pauzi, da je u situaciji sa bosancem ipak bilo mog pasivno agresivnog...
Jer razgovorom se nista nije dobivalo, uvek neka buka, ama da je bar logicno i dosledno pa hajde , nego mi se cini da je ta buka ustvari samo metod da se izvacari neko drugi...

Kad eto ti danas novog obrta...Bosanac je poceo danju da pali ono ulazno svetlo, verovatno da pokaze da se sa njim ne mozes igrati...ili sta vec...
Znaci sad nema nikakve koristi (mada nije imalo ni posle 12h nocu, ali sta ti ga ja znam...mozda mu lepse kad mu kroz prozor dopire svetlost ispred zgrade...

Dakle nesto sto je stvar dogovora pretvorio je u licni sukob ili otimanje teritorije...
Sad ne znam sta kaze teorija, a sta praksa, koliko ce da traje to njegovo nateravanje sa paljenjem svetla i danju , ali me ne iritira...samo primecujem da bi isto bilo i da mi je vrlo vazno ....

Cak sam posmatrao bosanca i video da je ustvari on pasivno agresivan stalno , a da je buka tu samo da bi rasterao komarce....
Znaci osnovna delatnost mu je pasivno agresivna...on agresivno koristi da bi pronasao teren gde je protivnik najtanji...gde treba pasivno agresivnim da udari....

U vezi toga , interesantno mi bilo kad se pojavio zemljak, tj hercegovac....slicnog profila...
Ali ima nekih razlika...
Obojica su vickasti...Obojica su spremni da preveslaju osobu u sekundi...to shvataju svojim prirodnim pokusajem...brani se ako znas ...ako ne znas , e onda i treba tako...
Hercegovac je cak i lukaviji na jednokratne dilove, dogovore, ideje i zamisli..., ali ima tu jedna stvar...
Obojica koriste rec "ljudski je" da izvataju neku korist za sebe.Bas kao sto politicari ne daju da se osnovne ljudske potrebe i nacin funkcionisanja ostvari , pa onda odjednom kad im je na korist, onda ponude kroz javnost nesto sto je "normalno , humano , potrebno , neodbijeno".
Interesantno mi bilo sto hercegovac iako lukaviji , dugotrajne dogovore pravi sa vrlo malo prevare...
Znaci spusti loptu i koliko toliko uvazi sam drugu stranu....
A kod jednokratnih , moze da se postavi hoces, hoces, neces, neces...

Dok Bosanac nije dosledan, pa iako je kukao sto nema zgrada kablovsku , jer treba da se plati SBB ono jednokratno za celu zgradu..., sad kad je komsija sam platio , nije cak nikog ni pitao...samo radi sebe...bosanac video priliku da usicari i sad dize galamu "i nema sta on da placa sad kad ga niko nije pitao, sad je gotovo,sad moze samo da se regularno prikljuci i placa SBB mesecnu pretplatu".
Mislim jasno je da Bosanac procenjuje da ce proci to njegovo blesavljenje, jer niko ozbiljan nema vremena da se nateze sa budalom....

Medjutim , posto to nije jedini bosanac koga znam da se ovako ponasa , cak vecina je takva, osim jednog koga ja znam (one iz Visegrada ne racunam u bosance) bas me zanima da li je on stvarno pasivno agresivan, ili je ideja jedno , a manifestacija pasivno agresivnog je samo mimikrija da se okoristi...

Znaci poenta mog teksta bi bila, da postoji orginal pasivno agresivan tip i mozda nastaje u razvoju sto ne moze da komunicira drugacije nego kroz pasivno agresivnu reakciju (autoritet glave kuce).Mada i u mojoj porodici je neprikosnoven autoritet otac, pa je njegovo dosledno ponasanje i inteligencija koja se vidi u stavovima i ponasanju dovela do toga da se kao uzor razvija visok standard shvatanja i kod dece...
Zato mu ne vredi, nema sanse da mu iko , iako je dominantana, ista radi pasivno agresivno (mozda zato sto je dok sam bio mali mogao da provali muljanje...)
Znaci eto i nacina kako se leci pasivno agresivno...kad vidis da ne pali, ne radis...

Druga stvar je sto svako ponasanje menja unutrasnju dusu , karakter osobe....menja psihologiku...
Pa osoba koja je stalno pasivno agresivna, mora da se promeni ...izverzira...

Sa druge strane su agresivne osobe, koje su izgleda ideal pasivno agresivnim...nedosanjan san...
Medjutim danas ih je manje....ali se sa njima , ako znas osnovne principe komunikacije, moze cak i vrlo uspesno dosta toga dogovoriti...
Kod pasivno agresivnih osoba, imam utisak da se ne mozes dogovoriti , jer uvek licna korist moze u jednom trenutku da promeni pogled na neki akt, situaciju , a posto po prirodi nisu voljni da dogovaraju , vec odmah to serviraju drugima, to imam utisak da se sa njima nista ne moze dogovoriti na duze...

Imam utisak da se u letu traze opravdanja, i da je smisljanje opravdanja sastavni deo pasivno agresivnih osoba....ako su dobri demagozi , onda to nije cudno , ali i ako su im opravdanja smesna, opet ce to njima biti dovoljni argument...

Rekao bi covek egomanicni primerak, ali ne znam sta da kazem...obicno egomanicno se smatra ono sto druge ne shvata kao pretnju....dok se kod ovih primeraka svako shvata , svakom aktivnoscu kao pretnja...

Hajde sad razjasnite sta se u stvari desava u ovom koktelu...
 

PASIVNA AGRESIJA



"Kad vas neko udari u glavu, sigurni ste da je reč o agresiji. No, postoje i drugi oblici agresivnosti, kojih čak ni oni koji im pribegavaju ne moraju biti svesni ili su toliko dobri manipulatori da tu agresivnost uspešno skrivaju.

Pasivno-agresivni tipovi su oni koji ne pokazuju agresivnost na otvoren, uobičajen način, nego svoju okolinu kontrolišu i ugnjetavaju na sofisticiranije načine. Pasivni agresivci najčešće svoj teror izražavaju prema partnerima s kojima žive, okolini, prema podčinjenima na poslu.

Pasivni agresivci su manipulatori, koji su usredsređeni na svoje ciljeve i koji će štošta učiniti da do tih ciljeva dođu, ali to gotovo nikada javno ne pokazuju i ne priznaju. Njihove su metode daleko od metoda sirovih nasilnika koji se služe šakom, ali posledice njihovog delovanja neretko bole više nego šaka.


Iza prikrivene agresije krije se tužna istina: takvi ljudi žele odobravanje drugih i neguju ovisnost drugih o sebi. Zbog specifičnosti i perfidnosti ovakvog odnosa, iz njega se nije lako izvući, pre svega jer malo ljudi prepoznaje o kakvom je ponašanju zaista reč.

Jasno, svi ćemo mi, ako bolje razmislimo, pronaći situaciju u kojoj smo preuzeli pasivno-agresivno ponašanje, jer svi grešimo. Nije uvek lako razlikovati nevinu i nespretnu pogrešku od pasivno-agresivnog napada. Ponekad ćemo to priznati, a ponekad ćemo jedva čekati da možemo smisliti neko opravdanje koje "drži vodu" i izvući se. No, kod pasivnih agresivaca ovakvo ponašanje je prevladavajuće, oni gotovo uvek iskrivljuju događaje i činjenice, jer imaju problem sa skrivenom ljutnjom i ne znaju jasno izraziti osećaje.

Bez obzira što njihova opravdanja i objašnjenja mogu zvučati sasvim logično, takođe je logično upitati se zašto se jednoj osobi uvek događaju takve stvari, dok većina ljudi oko te osobe na druge načine uspeva rešiti svoje probleme i ne nalazi se u sličnim konfliktima s okolinom."


i moja psiholoska analiza na osnovu iskustva sa takvim osobama ...
Pa ovako…

Da, i ja mislim da je prikrivena agresija zenski specijalitet, mada sigurno i muskarci pribegavaju tome... i tacno je da to nije afekt. to je plan...
Ovaj tekst mi je bas otvorio oci u vezi ove pojave, tj poremecaja, jer sam prepoznala osobe koje koriste taj nacin kontrole drugih ljudi...
Mozda sam naivno mislila da je to nekada slucajnost, deo karaktera, ali ako se neka takva pojava stalno ponavlja to je plan i to opak plan i na taj nacin se mogu unistiti osobe…
Ako nema osobe koja leprsa oko njih one to ne mogu podneti...uvek moraju imati nekoga nad kime ce sprovoditi svoju moc i kontrolu na prefinjen nacin predstavljajuci sebe kao dobre osobe, koje uvek znaju sta je dobro za njih i za druge...
One moraju biti nadmocnije od okoline...
A samo im se suprostavite ili im recite u cemu grese i od prijatelja dobicete neprijatelja... to je jos jedna metoda ucene na cijim osnovama grade odnose sa ljudima.... , jer da ne biste izgubili takvog prijatelja vi uvek iznova upadate u njihovu zamku ucenjivackog odnosa ... da bi imali prijatelja... Koja ironija, kome jos treba takav prijatelj, ali dok ste sa takvim osobama dobri one stvarno mogu biti i tekako dobre prema vama... sve dok ne pravite greske... dok igrate po tankoj zici koju su vam one postavile...

Da, naravno da i muskarci koriste pasivnu agresiju da bi dominirali nad zenom ili je kontolisali... Naravno verbalno i psihicki se moze ubiti u pojam i isprati mozak nekoj osobi sa ciljem da je drzi podcinjenu, da njegovo misljenje postane njeno...

A posto je to nemoguce, osoba nad kojom se sprovodi takav psiholoski teror oseca se stalno povredjeno... mada osobe koje su zrtve pasivne agresije, ne mogu prepoznati takvo delovanje, jer zbog mozda manjka samopostovanja, ili neceg drugog, tj veste igre agresivca, ipak misle da i jeste greska u njima, sto je i cilj osobe koja sprovodi agresiju, da izazove osecaj grize savesti kod podcinjene njoj osobe... tj osobe koju podcinjava na perfidan nacin dobro smisljenim filozofskim rezonovanjem...

Nekada nisam ni ja razmisljala o tome kao o bolesti agresije, vec kao o odlici karaktera…. Mada igrajuci igru dovoljno dugo, takve osobe i postaju takve, tj ta igra postaje deo njihovog karaktera…. Sretala sam takve osobe i one mogu delovati fascinantno, ali kazem samo delovati… kad ih se bolje upozna shvate se njihovi nedostatci i kiksevi… ko uspe da ih prozre… I iako na neki nacin fasciniraju, njihova fascinacija ima uvek negativnu konotaciju, ona je iritirajuca, tako da se treba zapitati, zasto je nesto tako negativno a iritantno fascinantno???

Ali sam analizirajuci ponasanje takvih osoba, shvatila da je to njihov plan, njihova igra... njihiva dobro smisljena igra da vladaju drugima, da budu iznad drugih, jer oni zele divljenje, zele facinaciju... da drugi budu fascinirani njima, zive od fascinacije… I na zalost sve je vise takvih osoba… Jer iz egocentricnosti lako se prelazi u ovaj vid agresije…

Zele da im se drugi dive kako su savrseni... time sto sve kontrolisu mogu i tako delovati... ali u kontaktu sa takvim osobama osecacete se lose osim ako ne upadnete u njigvu mrezu.... A to je ono sto i oni zele postici... Da se ne biste osecali lose onda morate igrati po njihovom, da bi vas oni prihvatili... i tu igra pocinje... a kada upadnete u njihovu zamku nije se lako osloboditi, jer one uvek iznova igraju igru... tako da cete se vi stalno prispitivati sta je to lose u vama i sta gresite ... u odnosu na njih.... sve dok ne izadjete iz njihove mreze... A kad izadjete, one ce samo potraziti novu zrtvu... Ne vezuju se one puno, osim ako potpuno ne zivite kako one to zele... Ako su vas potpuno savladale i opcinile mozda vas i zavole… ali to je povrsne sa njihove strane, jer one prvenstveno vole sebe i samo sebe…

Da i moguce je da drugi misle za tu osobu kako je divna, mada je moguce prozreti da nesto tu nije u redu … Pasivan agresivac s obzirom da tu igru igra dugo, moze postati takav, tj i postaje takav, pa onda ta igra postaje deo njegove licnosti… On na taj nacin sebi izgleda savrseno, na tome gradi svoje samopostovanje i vrednost… Ali da bi to zadrzao uvek mora imati poneku zrtvu na kojoj sprovodu svoju nadmoc i fascinaciju …
Kako se osloboditi takve vrste agresije? Jednostavno otici… Nemoguce je menjati takve osobe…



trepp-1.gif

Malo si previse ono "ostro" ih opisala. Nije bas tako steretipno. Ali bh dodala da je pasivna agresija jedan od najboljih metoda da se izboris sa raznim nedacama. Skoro uvek bolja za koriscenje u svakom kontaktu, pogotovu prema devojkama :D. Mada i one apsolventski koriste takav vid agresije. To je nesto uobicajno sada medju teen populacijom. I bez pasivne agresije ne mozes uspeti da odrzis pravi autoritet (barem ja ne mogu). Ja sam to proucavao bas jedno dugov reme. Cak sam stvorio i neke tehnike, po uzoru na borilacku vestinu koji treniram (lol). Koje oponasaju prave situacije i kako im treba prici. Jer ne mozes ti uvek sa svakom osobom fer i posteno pricati. Ja sam prvi uvek bio da ili u vezi ili ovako, samo mi kazes lepos ta je, sta ti ej, i ono sredicemo. ali sada u svom okruzenju nalazim gomilu osoba koje su pod morem te pasivne agresije, i ono ne igraju posteno. A kad je takva situacija onda i ti nikada ne smes da javno akzes onos to mislis, i uvek prias jedno, a drugime pokazujes pravo stanje stvari.. Ili je takva situacija, ilis am ja samo imao nesrecu da se zadesim bas uvek sa takvim osobama, u vezi, okruzenju i tako tome :D. (btw u skoli nije bilo ovako, ali obicno se zadesim sa osobama iz privatnog zivota, ili pak naj drugovima u ovakvim situacijama). ISto sam naucio da ako popustim prvi obicno na kraju ga ispusim lol. I da nema predajanja borbe, to ne postoji :D
Elem Zivot je patnja i borba, rece buda :D
Pozz :bye:
PS: dodao bih samo da ovo za leprsanje jeste tacno, jer daje osecaj kontrole, ali se ne bih slozio sa dosta gorepomenutog. Pasivna agresija je po mom vidjenju nesto mnogo sofisticiranije, i treba nauciti da se koristi kako otvorena agresija, tako i pasivna. Jer da se ne lazemo covek je coveku vuk ^^
 
@Tuzni patak, iako ti je banalan primer, moze se lepo okarakterizovati pasivnom agresijom
Jednostavno ima osoba kojima ne mozes da kazes, da je bolje za oboje da se nesto sprovede, i sa kojima ne mozes da nadjes kompromis. E kada dodjes u takvu situaciju, onda ako ne znas da koristis pasivnu agresiju, pregaze te takve budale. Mada oni to obicno rade prekriveno. Jer neko ko je svestan te agresivnosti uglavnom nece da je zloupotrebljava... Sem kada nema pravog razloga..
Mada sudeci po mom iskustvu uvek volim da sam sa ljudima u zadnje vreme na neutralnom statusu, ono nikada prvi ne pokazujem afekcije, trudim se da se sto vise zatvorim i tako to. Mada imao sam losa iskustva ^^ :ok:
 
Kod bosanca ti mozes da kazes sta hoces, ali nema dogovora, a ono sto mi je bilo presudno za osudu da je pasivno agresivan , a ne samo agresivan, je bilo to sto salje poruke komsiji koji je uplatio SBB, a ne licno da razgovara sa njim...a to ce kasnije uciniti...

Isto kao sto dok me nije bilo dva meseca, samo dodjem na dan, dva, preuzmem robu i odem, sirio pricu gazdi da ne zelim da platim nesto sto je trebalo da se plati...nego gazda pametan pa provalio kako funkcionise bosanac ili je siguran u sebe, pa me samo pozvao telefonom i pitao za prave namere i rekao "dobro"...
 
Ali ima puno prednosti kod ove pasivne agresije...

Recimo :
-uvek si sebi u pravu...
Jer svaki sukob koji postoji je samo niz poteza kao u sahu.
Pa ti navodis prethodni njegov potez i onda koji je tvoj odgovor...i uvek je on , neko drugi kriv...
(opet zene dominiraju brojem i u ovom smislu)...
-"Moralnost" i okoriscenje u istom paketu...
Ne dolazi se u situaciju da se krsi moralnost, a istovremeno se lako iskoristi svaka prilika, jer se pocinje sa tim suptilnim znacima problem-makera....pa se dobar deo skloni ili ako se naleti na istoumnu predstavnicu , nastupa natezanje, u kojoj je ona , suparnica , kriva...ili suparnik, bez razlike.
-Niko te ne moze uhvatiti za rec, jer je rec neizrecena, tj svaka zelja, aktivnost je samo posledica necega, iako to nije slucaj vec je demagoskim i rekla kazala manevrima nametnuta ideja, situacija, pa tek onda se odmah , u cugu nasao i pasivni agresivac da se postavi i ponudi resenje...

To mu dodje dizes galamu i nudis resenje za mirniji san....

Ima jos puno zanimljivih koristi za obicnog coveka, mediokriteta i gradjanina...pa valjda zato i ima tolika navala pasivno agresivnih....isplativo je....

Jos malo pa ce se slobodno moci reci, ko nije pasivno agresivan , daleko mu kuca....(ne moze da se snadje, pa mu je kuca u predgradju svakog mesta....cak i seoskog...)
 
@Tuzni patak u dosta toga se slazemo. Pogotovu ovo za zene.
Pasivna agresiaj je kao novi nacin "resavanja" sukoba, koji u svakom pogledu pobedjuje onu njenu priimalnu formu. Medjutim obicno se mediokriteti i sluze istom, zato sto je pasivna agresija u stvari iluzija, i stedi na duze staze i agresoru i zrtvi.. to je jednostavno tako. Uvek je bolje naci normalan dugovor, nego terati segu, ali to je u velikom broju slucajeva nemoguce, i onda dolazimo u situacije kada moramo biti dovoljno psihicki jaki da istrajemo u borbi.
 
Malo si previse ono "ostro" ih opisala. Nije bas tako steretipno. Ali bh dodala da je pasivna agresija jedan od najboljih metoda da se izboris sa raznim nedacama. Skoro uvek bolja za koriscenje u svakom kontaktu, pogotovu prema devojkama :D. Mada i one apsolventski koriste takav vid agresije. To je nesto uobicajno sada medju teen populacijom. I bez pasivne agresije ne mozes uspeti da odrzis pravi autoritet (barem ja ne mogu). Ja sam to proucavao bas jedno dugov reme. Cak sam stvorio i neke tehnike, po uzoru na borilacku vestinu koji treniram (lol). Koje oponasaju prave situacije i kako im treba prici. Jer ne mozes ti uvek sa svakom osobom fer i posteno pricati. Ja sam prvi uvek bio da ili u vezi ili ovako, samo mi kazes lepos ta je, sta ti ej, i ono sredicemo. ali sada u svom okruzenju nalazim gomilu osoba koje su pod morem te pasivne agresije, i ono ne igraju posteno. A kad je takva situacija onda i ti nikada ne smes da javno akzes onos to mislis, i uvek prias jedno, a drugime pokazujes pravo stanje stvari.. Ili je takva situacija, ilis am ja samo imao nesrecu da se zadesim bas uvek sa takvim osobama, u vezi, okruzenju i tako tome :D. (btw u skoli nije bilo ovako, ali obicno se zadesim sa osobama iz privatnog zivota, ili pak naj drugovima u ovakvim situacijama). ISto sam naucio da ako popustim prvi obicno na kraju ga ispusim lol. I da nema predajanja borbe, to ne postoji :D
Elem Zivot je patnja i borba, rece buda :D
Pozz :bye:
PS: dodao bih samo da ovo za leprsanje jeste tacno, jer daje osecaj kontrole, ali se ne bih slozio sa dosta gorepomenutog. Pasivna agresija je po mom vidjenju nesto mnogo sofisticiranije, i treba nauciti da se koristi kako otvorena agresija, tako i pasivna. Jer da se ne lazemo covek je coveku vuk ^^

Pasivna agresija je jako los nacin da se izboris sa bilo cime... mozda se tako cini ... ali nije tacno...

Niti je to zdrav nacin delovanja... Nepostenjem se ne moze dobiti nista dobro niti trajno ...

Mozda trenutna kontrola .... Pasivnoscu se ne moze nista dobiti... bilo to agresija ili ne...

Naravno da je pasivna agresija nesto sto se ispoljava na sofisticirani nacin ... mozda sam ja samo koristila jake reci da to opisem....

Ko zeli nek je koristi...

al bilo koji nacin igranja igara je neposten i jedan oblik nizeg duhovnog nivoa...

ne moze osoba biti mudra ako ispoljava bilo koji oblik igranja igara...

to prolazi trenutno samo dok se ne razotkrije...

Nista dobro i trajno ne moze proisteci iz igranja igara...

A mudrost se sastoji u tome da znamo kada kako reci ili ne reci pravu stvar i kako najbolje postuputi.... to se uci...
 
ne razumem samo imenovanje koncepta.."pasivna agresija"..agresija po svojoj sustini aktivan oblik ..ili je aktivna ili nije agresija..ili bih "pasivno agresivnog " mogao da opisem kao nekog ko mrzi ali nista ne preduzima da ostvari svoju mrznju hmm

daklem agresija je..samo se razlikuju metode.sredstva nacini..da li je u pitanju saka nos patos koncept ili pritvoreniji manipulativniji metodi.
medjutim agresija je u nekim situacijama itekako adekvatan odgovor..
 

Back
Top