Nesto kao hendikep....

macka vracarka

Veoma poznat
Poruka
13.094
Razgovaramo malo pre uz kafu moje koleginice i ja.I jedan kolega pride.Od nas petoro cetvoro je razvedeno,osim jedne koleginice koja se skoro udala i nema jos uvek decu...Skor =4:1.porazavajuce dakle..
Jedna koleginica je majka sedmogodisnjeg decaka,samohrana kako se to slikovito opisuje...:roll: i nedavno je konkurisala za jedno dobro radno mesto za koje su joj osim CVja(psiholog je po vokaciji,sa magistraturom i klinickom praksom) koji je zaista zavidan skenirali do sitnih crevaca i zadirali u privatan zivot.
Elem,na pitanje o bracnom statusu(koji nije navela u CVju jer se elem neuspesi kao sto je i propao brak ne navode)odgovorila je da je razvedena i da zivi sama sa decakom...Da ne duzim pricu,sve su uzeli u obzir ali im je taj podatak vrlo zasmetao...Pitanja ko ce da Vam cuva dete?U kakvim ste odnosima sa bivsim supruznikom?Da li Vam isplacuje zakonsku obavezu u vidu alimentacije....Bruka..
Pitam ja Vas da li je moguce da se u drzavi Srbiji na brdovitom Balkanu jos uvek samohrano roditeljstvo tretira kao hendikep i da li bi svi oni koji su se odlucili na isto ili se nasli u toj ulozi trebali da se obeleze zutom trakom,nekim pecatom kao u klanici,ili nesto slicno?
A na sve strane se trubi o zaposljavanju samohranih majki..pitam se samo koji su uslovi pride neophodni?:evil:
 
Moje iskustvo kaze da prilikom zaposljavanja deca uvek predstavljaju kamen spoticanja ...

Ako ih nemas - ne valjas im jer ces da radjas , pa ces da ides na trudnicko....
Ako ih imas - opet ne valja jer ko ces da ides na bolovanje svaki cas.

U drzavi u kojoj natalitet opada , u kojoj sve ide nizbrdo , deca predstavljaju problem. :evil:

Kod samohranih majki sve je jos teze ...jer ko da su leprozne.
Od njih poslodavci beze ko djavo od krsta .
A koliko je meni poznato - samohrana majka je cesto sposobnija i organozovanija od mnogih drugih zena . Valjda bas zato sto joj je guza u procepu 24 / 7 .
 
Ja se sećam, da je meni moj direktor, nakon što sam mu odradila jedan jako poverljiv posao, rekao ''Zaposliću te, ali nemoj slučajno da si ostala u drugom stanju'' ŠOK

Ako nema dece, onda je problem pošto će ih sigurno hteti.
Ako žena ima malu decu, onda je problematična što će stalno na bolovanje.
Ako ima veliku decu, onda je ona sama u problematičnim godinama ... pa je i to probem.

Kod nas žena je sve problem ....
 
Da, hendikep, ovde gde zivimo, svakako...osim sto sam ja na takva pitanja alergicna i sto se ne smeju postavljati u bilo kom civilizovanom drustvu jer zadiru u privatni zivot a posebno sto ne smeju biti razlog odluke o ne/zaposljavanju.
 
I ako ipak zelis na to pitanje da das odgovor, kazes "naravno da mi ni na kraj pameti ne pada", pa ostanes u drugom stanju onda kad si i planirala i kad ne moze da ti da otkaz. Sve ostalo...ko moje dete cuva, ko moje dete leci, etc nije niciji problem dokle god radim i moj rad daje rezultate
 
Slažem se, kod nas je to i više od hendikepa, zato što hendikepirane donekle štiti država i Zakon, naravno na papiru štiti i majke, ali oba slučaja su margina društva :(

Desilo mi se nekoliko puta da zbog planiranja trudnoće ne dobijem posao.

Ne postoji nikakva zaštita za samohrane roditelje (ima i očeva koji sami gaje i po više dece), svako ko od države i društva očekuje nekakvu zaštitu i socijalnu pravdu, na putu je da preko svojih leđa oseti
koliko je čovek surova životinja..
 
možemo mi sada da kukamo na našu državu i društvo kako je diskriminatorno prema ženama, ali kada je osamdesetih Elektonska INdustrija (EI) Niš bila u punom zamahu i kada su ljudi iz Filipsa došli da obiđu pogone javno su se hvatali za glave videvši koliko je mlade ženske radne snage, kao da li ste razmišljali šta će biti kad krenu trudnoće ..
 
Mislim da je rešenje da rade devojčice od 5 do 15, a posle toga da idu u penziju. Sad sam se setila onog fazona Vudi Alena da život treba da ide obrnutim tokom. Prvo smo stari, pa radimo, pa mladi i uđivamo u stečenom, pa bebe, pa umremo u orgazmu.
 
Razgovaramo malo pre uz kafu moje koleginice i ja.I jedan kolega pride.Od nas petoro cetvoro je razvedeno,osim jedne koleginice koja se skoro udala i nema jos uvek decu...Skor =4:1.porazavajuce dakle..
Jedna koleginica je majka sedmogodisnjeg decaka,samohrana kako se to slikovito opisuje...:roll: i nedavno je konkurisala za jedno dobro radno mesto za koje su joj osim CVja(psiholog je po vokaciji,sa magistraturom i klinickom praksom) koji je zaista zavidan skenirali do sitnih crevaca i zadirali u privatan zivot.
Elem,na pitanje o bracnom statusu(koji nije navela u CVju jer se elem neuspesi kao sto je i propao brak ne navode)odgovorila je da je razvedena i da zivi sama sa decakom...Da ne duzim pricu,sve su uzeli u obzir ali im je taj podatak vrlo zasmetao...Pitanja ko ce da Vam cuva dete?U kakvim ste odnosima sa bivsim supruznikom?Da li Vam isplacuje zakonsku obavezu u vidu alimentacije....Bruka..
Pitam ja Vas da li je moguce da se u drzavi Srbiji na brdovitom Balkanu jos uvek samohrano roditeljstvo tretira kao hendikep i da li bi svi oni koji su se odlucili na isto ili se nasli u toj ulozi trebali da se obeleze zutom trakom,nekim pecatom kao u klanici,ili nesto slicno?
A na sve strane se trubi o zaposljavanju samohranih majki..pitam se samo koji su uslovi pride neophodni?:evil:

zar ovo nije malo... zabranjeno?
a da je kojim slucajem rekla da nije udata i ne zeli djecu, vjerovatno bi jos rekli da je mentalno nestabila osoba ili nesto sl. :neutral:
 
Ja ne znam da li je zabranjeno...ali ljudi sebi dozvoljavaju...
Na upisu u skolu me je pedagog pitala isto to(ajd da kazemo ima logike)a onda polu saljivo:A kad ce te drugo dete da rodite?:eek:
Najpre sta se to nje tice,a pitam se da li bi joj bilo neprijatno da sam rekla da ja vise ne mogu da radjam decu....
 
Zabranjeno jeste, ali nikome ne pada na pamet da preskoči takva pitanja.

Nakon što nisam dobila posao zbog toga, tužila sam potencijalnog poslodavca... i dobila...
Po presudi je morao da me zaposli, ali ja nisam htela više tamo da radim...

U nekim firmama postoji obrazac, gde potpisom potvrđuješ i obavezuješ se da nećeš ostati
u drugom stanju u naredne tri godine.
 
Ne mogu da verujem da dozvoljavaju sebi da ostavljaju pismeni trag o takvim pitanjima...uspeh u sporu je onda zagarantovan.

Inace, pitanje veroispovesti, nacionalnosti, bracnog stanja nisu dozvoljena. Veci je problem u tome sto poslodavac svoju odluku da nekoga ne zaposli uvek moze obrazloziti dozvoljenim razlozima.
 
Ne mogu da verujem da dozvoljavaju sebi da ostavljaju pismeni trag o takvim pitanjima...uspeh u sporu je onda zagarantovan.

Inace, pitanje veroispovesti, nacionalnosti, bracnog stanja nisu dozvoljena. Veci je problem u tome sto poslodavac svoju odluku da nekoga ne zaposli uvek moze obrazloziti dozvoljenim razlozima.

E, ni ja. Mogu to da urade ne mnogo suptilniji način pa i bahat, ali bez pisanih tragova.

@teme: Diskriminacija postoji, to je evidentno. Ne znam ni koliko bi tu gradjanska svest pomogla u smislu pozitivnih promena, ali svakako treba postupiti kao Filgud kada god ima osnova za to, mislim na materijalne dokaze.
Žene spadaju u kategoriju teško zapošljivih lica nažalost.
 
Diskriminacija postoji i to je strašno.
Za posao psihologa i ja bih volela da znam da li je ta osoba konfliktna, da li je u stanju da rešava probleme među ljudima, ume li da uspostavi dobre odnose.
Ružno je kada u jednoj školi u Nišu psiholog i pedagog ne razgovaraju ni službeno. Otežavaju rad i profesorima i sebi, da ne pričam o tome kakav primer daju svojoj okolini. Specifičnost radnog mesta zahteva i specifične razgovore.
 
Dame moje drage, da li ste primetile i diskriminaciju u sexu poslednjih godina. Posebno se razvedene zale na taj problem, kazu od ovih udatih mi ne mozemo doci na red.
Poslednjih godina udate zene su vise u modi za vezu nego razvedene i devojke, kako kod ozenjenih tako im kod slobodnih muskaraca.
 
Razgovaramo malo pre uz kafu moje koleginice i ja.I jedan kolega pride.Od nas petoro cetvoro je razvedeno,osim jedne koleginice koja se skoro udala i nema jos uvek decu...Skor =4:1.porazavajuce dakle..
Jedna koleginica je majka sedmogodisnjeg decaka,samohrana kako se to slikovito opisuje...:roll: i nedavno je konkurisala za jedno dobro radno mesto za koje su joj osim CVja(psiholog je po vokaciji,sa magistraturom i klinickom praksom) koji je zaista zavidan skenirali do sitnih crevaca i zadirali u privatan zivot.
Elem,na pitanje o bracnom statusu(koji nije navela u CVju jer se elem neuspesi kao sto je i propao brak ne navode)odgovorila je da je razvedena i da zivi sama sa decakom...Da ne duzim pricu,sve su uzeli u obzir ali im je taj podatak vrlo zasmetao...Pitanja ko ce da Vam cuva dete?U kakvim ste odnosima sa bivsim supruznikom?Da li Vam isplacuje zakonsku obavezu u vidu alimentacije....Bruka..
Pitam ja Vas da li je moguce da se u drzavi Srbiji na brdovitom Balkanu jos uvek samohrano roditeljstvo tretira kao hendikep i da li bi svi oni koji su se odlucili na isto ili se nasli u toj ulozi trebali da se obeleze zutom trakom,nekim pecatom kao u klanici,ili nesto slicno?
A na sve strane se trubi o zaposljavanju samohranih majki..pitam se samo koji su uslovi pride neophodni?:evil:

rekoh ja jednom da je ova zemlja zaostala, pa me napljuvase...... eto vam sad:thumbdown:
 
Razgovaramo malo pre uz kafu moje koleginice i ja.I jedan kolega pride.Od nas petoro cetvoro je razvedeno,osim jedne koleginice koja se skoro udala i nema jos uvek decu...Skor =4:1.porazavajuce dakle..
Jedna koleginica je majka sedmogodisnjeg decaka,samohrana kako se to slikovito opisuje...:roll: i nedavno je konkurisala za jedno dobro radno mesto za koje su joj osim CVja(psiholog je po vokaciji,sa magistraturom i klinickom praksom) koji je zaista zavidan skenirali do sitnih crevaca i zadirali u privatan zivot.
Elem,na pitanje o bracnom statusu(koji nije navela u CVju jer se elem neuspesi kao sto je i propao brak ne navode)odgovorila je da je razvedena i da zivi sama sa decakom...Da ne duzim pricu,sve su uzeli u obzir ali im je taj podatak vrlo zasmetao...Pitanja ko ce da Vam cuva dete?U kakvim ste odnosima sa bivsim supruznikom?Da li Vam isplacuje zakonsku obavezu u vidu alimentacije....Bruka..
Pitam ja Vas da li je moguce da se u drzavi Srbiji na brdovitom Balkanu jos uvek samohrano roditeljstvo tretira kao hendikep i da li bi svi oni koji su se odlucili na isto ili se nasli u toj ulozi trebali da se obeleze zutom trakom,nekim pecatom kao u klanici,ili nesto slicno?
A na sve strane se trubi o zaposljavanju samohranih majki..pitam se samo koji su uslovi pride neophodni?:evil:


Pa to su ti pitanja po novom zapadnom sistemu. Samo sto je problem sto ovde oni koji ih postavljaju drugacije tumace odgovore nego sto bi zaista trebalo.
 
Izgleda da je hendikep i imati i nemati decu, bar što se tiče razgovora za posao. Ako imaš, onda ne možeš da se posvetiš poslu i njihovoh svetoj kompaniji; ako nemaš, onda ćeš sigurno da zatrudniš čim te prijave, pa će da plaćaju tvoje trudničko i porodiljsko bolovanje. Najružnije iskustvo sam imala na jednom razgovoru, intervjuisala me je jedna samohrana majka (počela je sama priču o sebi). Žena je bila neverovatno neprijatna i prema meni i prema devojci koja je imala razgovor pre mene ( slučajno sam čula kako se dere na nju :eek:) - elem, pitanja su bila da li sam udata -ne; imam li dece - ne, da li ih i kada planiram, imam li dečka?:eek: - izvinite, a šta vas se to tiče - ugrizla sam se za jezik, ali mi se šok video na licu. I dalje pitanja o porodici, s kim živim, gde rade moji, šta rade, imam li hobi, koliko mu vremena posvećujem...
Po zakonu ne bi smelo, ali who cares? A najgore mi je licemerje kad krenu da kukaju kako natalitet opada...a sa druge strane deca predstavljaju najveći problem zaposlenim ženama. U ebote, pa naše majke su radile i imale sitnu decu.. tad je moglo, a sad kao ne može.. ma strašno!
 
izgleda da je tačno to što kaže unsaie...sećam se mog šefa (i mentora itd.) kad je čuo da sam u drugom stanju sa drugom bebom (diglo mu se ono malo kose na ćeli) - ''nećete valjda još jedno?!''- ''naravno'', kažem ja. ''da li je to problem?''. - ''ne, ne, nego sam se zabrinuo kako ćete sve postići''...''ma nosi se u lepe'', pomislim ja i odem na održavanje trudnoće (u stvari me doktor oterao).

činjenica je da žene jako moraju da kalkulišu rađanje dece, što uopšte nije naivno....naime, kad se slože sve kockice, onda se obično i teže ostaje u drugom stanju, pa se radi vantelesna oplodnja i tako...sve komplikacija do komplikacije....
a da ne pričam o samohranim majkama...muka živa.
 
Моја директорка се наљутила кад је чула да сам у другом стању, а кад сам други пут била забранила ми је да рађам треће дете, ,,да не испаштају ђаци'' :dontunderstand:
Иначе, она је имала троје... :mrgreen:
Ми, нажалост, нисмо могли треће...

А мислим да је Торенте у праву, то смо покупили са запада, сва та питања и којешта још..
 

Back
Top