Uvodjenje dikcije

T

them

Gost
Šta mislite o uvođenju dikcije u škole i kako bi taj predlog mogao da dođe u neku ozbiljniju diskusiju od ove i da se uzme u razmatranje njegovo ostvarenje!?
Mislim da imamo problem kad smo kod našeg jezika pre svega u tome što mali broj ljudi zna da se izražava pravilno, to još uvek nema ozbiljnije posledice ali se bojim da će doći dan kada se naši naslednici neće razumeti. Razlike u govoru ljudi iz različitih delova Srbije što je još crnje i gore mnogima ne smetaju uopšte, i mnogi prosto uživaju u svom nepravilnom govoru pa se neki čak i podsmevaju ljudima koji se trude da govore pravilno, te ih još i ispravljaju. Najgore je što to sve mogu da budu visoko obrazovani ljudi a najcrnje je od svega kad su to oni koji su završili nešto što je usko povezano sa jezikom. Ima milion razloga zašto je NEOPHODNO posvetiti najpre akcentima MNOGO VIŠE od JEDNOG školskog časa u šestom razredu osnovne škole (uzgred savladavanje dikcije nije ništa teško samo nije pruženo pa zato možda neki misle da to nema šanse da se nauči) a mene zanima mišljenje ostalih i da li neko zna način kako bi to zaista moglo da se ostvari jer mislim da je sramota da neko bude intelektualac i zna i strane jezike, i bude načitan i dobro vlada računarom, a da ne ume da govori maternji jezik lepo!
 
slazem se da bi oni trebalo da uticu ali javlja se tu jedan problem, koliko su oni i sami nauceni jer koliko sam obavestena oni nemaju na fakultetima dikciju. To se jako zanemaruje u skolama, mozda ne zaseban predmet, recimo za osnovce bar jedno polugodiste ali onako efektno a za gimnazijalce jezickog smera obavezno bar godinu dana o fakultetima ni da ne govorim, nebitno da li je to fakultet koji je usko povezan sa dikcijom, jer pravilno treba da govori sto vise narocito fakultetski obrazovanih ljudi a najbolje bi bilo kada bi to mogli svi.
 
slazem se da bi oni trebalo da uticu ali javlja se tu jedan problem, koliko su oni i sami nauceni jer koliko sam obavestena oni nemaju na fakultetima dikciju. To se jako zanemaruje u skolama, mozda ne zaseban predmet, recimo za osnovce bar jedno polugodiste ali onako efektno a za gimnazijalce jezickog smera obavezno bar godinu dana o fakultetima ni da ne govorim, nebitno da li je to fakultet koji je usko povezan sa dikcijom, jer pravilno treba da govori sto vise narocito fakultetski obrazovanih ljudi a najbolje bi bilo kada bi to mogli svi.
 
Ideja je odlicna, casove retorike, ukoliko ih nastvnici nemaju na tim pedagoskim fakultetima, mogli bi da odzavaju "gostujuci" predavaci sa Umetnosti.Jedan predavac bi mogao da "pokrije" nekoliko skola, osnovnih i srednjih. I jos jedna utopisticka ideja: na televizijama bez verifikacije pravilne dokcije nijedna lepotica/lepotan ili pametnica/pametnjakovic ne bi mogli da otvore usta ispred mikrofona. Kao spikeri, naravno. Drugacije je sa novinarima, oni mogu cak da imaju i govorne mane. Ali, za njih organizovati obuku, vezbe, da im se pomogne. A i gledaocu.
Pa da ono "sa ti je, misim?" ostane samo na margini drustva.
 
Naravno da bi gospoda s televizije morali najviše da porade na uzdizanju nivoa govora našeg naroda, s obzirom na to da ogroman boroj ljudi provodi po nekoliko sati dnevno uz televizor. Bilo bi lepo da umesto spikera koji barataju sa pedeset reči i loše raspoređenim akcentima, i umesto la serija i umesto one komedije od naše savremene muzike, mogu recimo da gledaju naučno-obrazovne emisije, spikere koji znaju svoj posao i muziku koja bi mogla nešto novo da nam prenese, i naravno pre svega domaće serije koje su kakve takve NAŠE a uzgred i milion puta bolje od već postojećih na TV-u. Ali to su već dublje teme na kojima bi neko uticajan MORAO da poradi u što skorije vreme. Recimo da se bar debelo oporezuje sve što spušta nivo naše kulture i obrazovanja a taj novac uloži u uzdizanje istih.
 
pa da mozda i nije lose. ovako ljudi kad porastu treba da pricaju pred masom a nikad u zivotu nisu to radili (tipa drze strucno predavanje). na jednom seminaru sam gleadla zapadnoevropske predavace (i amere, mozda najvise amere) i istocno. zapadnoevr su imali mnogo bolji stav iako im teme mzoda i nisu bile zanimljivije. mozda samo treba vise insistirati na tome u toku skolovanja iz drugih predmeta. kao i na casovima iz diskusija (kao sto ima 'debatnih klubova'), ucenje rasprave. to uce politicari ali svima to treba.
 

Back
Top