mobilni internet

Prvo, potrebno je da telefon podržava neki od dva standarda komunikacije. Preko IC porta ili Bluetooth. IC podržava svaki noviji telefon, dok sa BT-om to još uvek nije slučaj. Treće rešenje je preko kabla, ali je definitvno najneisplativije, što zbog teške nabavke samog kabla, što zbog neudobnosti. Treba li da napominjem da je kabl jedinstven za svaki model telefona.

Kada rešiš "povezivanje", za šta preporučujem Bluetooth, ostaje ti da rešiš GPRS kod svoj "provajdera mobilne telefonije", kako gospoda vole sebe da zovu. Zoveš korisnički servis i zatražiš da ti uključe GPRS. Oni će ti objasniti kako da podesiš i to je to.

Pitam se samo da li si upoznat sa trenutnom isplativošću ovakvog zahvata. Moraš da kupiš ili IRda ili Bluetooth (u najmanju ruku kabl), moraš da se zezaš sa podešavanjima i na kraju - rezultat svega je ogroman trošak. 063 naplaćuje 0,05 din/KB, što je najblaže rečeno - kriminal. Pomnoži to sa 1024, pa ćeš dobiti koliko te košta megabajt. Zatim, po istoj tarifi se naplaćuje i upload, tako da sve košta još mnogo više.

Konkretno, za učitavanje nekog prosečnog sajta (ne previše "nabudženog"), trošak iznosi od 13-20 dinara. O downloadu da i ne govorim. Welcome to Serbia!
 
GPRS kosta svuda mnogo i koristi se u krajnjoj nuzdi, tako da to nije Srbija-problem...

Zar mislis da bih ja koristio GPRS kad bi, recimo, na nasem aerodromu kao u svim normalnim zemljama, bila instalirana high-speed WiFi mreza, dostupna svima potpuno besplatno? ... Tako je i sa hotelima, muzejima, ma svime gde se masovno okupljaju biznis useri... A GPRS se naplacuje jer ga je tesko odrzavati, pa se koristi samo gde WiFi nije dostupan... Sto ce reci: Na celoj teritoriji Srbije...

Sad but true!
 
Incognito:
GPRS kosta svuda mnogo i koristi se u krajnjoj nuzdi, tako da to nije Srbija-problem...

Zar mislis da bih ja koristio GPRS kad bi, recimo, na nasem aerodromu kao u svim normalnim zemljama, bila instalirana high-speed WiFi mreza, dostupna svima potpuno besplatno? ... Tako je i sa hotelima, muzejima, ma svime gde se masovno okupljaju biznis useri... A GPRS se naplacuje jer ga je tesko odrzavati, pa se koristi samo gde WiFi nije dostupan... Sto ce reci: Na celoj teritoriji Srbije...

Sad but true!

Znam, znam. Upravu si. Kad sam rekao "Welcome to Serbia", nisam mislio da je to skupo samo za sebe, već u odnosu na standard, pošto smo mi poznati po tome da neke stvari uopšte ne plaćamo (npr. softver), a neke plaćamo i više nego što plaćaju ljudi na zapadu, sa platom od nekoliko hiljada evra u proseku (za razliku od naših 200 u proseku). Na to sam mislio. Svakako da ne bi bilo problema platiti 50 din/MB, kada bi plata bila 200.000 dinara, zar ne?
 

Back
Top