Život u Srbiji tokom Prvog svetskog rata

Veoma zanimljiva tema! Jednom sam postavio temu o vladi u okupiranoj Srbiji tokom Prvog svetskog rata. Znam da je postojala, i da je bila nesto poput one Nedićeve, ali niko nije znao da mi kaze nesto vise o tome.

Posto se stalno prica da su Bugari sprovodili nasilnu asimilaciju, izmedju ostalog kroz izmenjen skolski program i bugarski jezik u skolama, pretpostavljam da su deca morala ici u skolu.

Mene zanima koliko je ljudi ostalo u Srbiji nakon 1915. godine, s obzirom da je veliki deo naroda krenuo u zbeg sa vojskom
 
Neko mora znati nesto. Kolega koji je zaista zaineresovan za ovaj deo srpske istorije nije pronasao nikakve zapise iz ovog perioda. A ipak je to bliska istorija. Po onome sto je on pronasao, cak su i sve srpske novine (urednistva) bile prebacene tamo gde je bila nasa vojska i vlada. Sta se desavalo tada u Srbiji?
 
Не знам да ли моѕе да допримнесе теми , али ево једног цитата , који покаѕује како је популизам корисцен за циљеве освајача :

Цитиат : Под нашом влашћу морају напредовати и лепо живети сви трговци, ситни чиновници, радници. Чим престану ратна дејиства омогућити слободно кретање овим слојевима широм своје нове Царевине. Сељацима треба омогућити само нужно. Са друге стране, све интелектуалце, професоре, рентијере, индустријалце, више државне чиновнике, одмах интернирати. Интернирати, или на други начин ликвидирати свакога ко би могао да предводи Србе у било ком смислу. Онемогућити Православним свештеницима било какво идеолошко деловање. 1916 година, Београд ) . Извор . Кнјига ВОЈНА УПРАВА У СРБИЈИ. Аутор: Фон Хуго Кархнаве .
 
Цитат :

Бугари су или још експлицитнији. Они су интернирали, не само интелигенцију, него и сваког ко је чист, леп, и здрав. У Топлици су остали само богаљи. А онда су палили књиге. Осам дана је горела ломача у центру Прокупља, направљена од књига из Прокупачке библиотеке. Оставли су само Немачке ауторе. А онад су надоместили велику празнину у библиотекама тако што су донели све три књиге од оба Бугарска писца, једну збирку песама, и упутство за гајење паприка .

Све интерниране су водли према Бугарској , а на неколико пунктова су одвајали децу , старије , и нароцито обраѕоване и убијали их масовно . После неког времена , бугарски војници су поцели да покаѕују ѕнаке лудила , па су ѕа ове ликвидације доведене специјално припремљене јкомитске јединице из Бугарске .
 
Secam se da sam gledao na TV neku monodramu ili je mozda bila cak i predstava (Miodrag Krivokapic je glumio bugarskog oficira, i znam da je glavna tema bila kapitulacija i strah od osvete srba). Nisam je nasao na netu, ne znam kako se zove.

Mislim da nasa vojska i uopste svi povratnici (vlada, vidjeniji ljudi) nisu znali sta su stvarno bugari radili u srbiji tokom okupacije, da su se tek po zavrsetku rata skontali kolike su u stvari zrtve bile tkom okupacije.
 
koliko ja znam,tamo gde su bili nemci nije bilo problema,zivelo se normalno,i trudilo se da se zivot dovede u normalu
problem su bile samo bolestine koje su harale medju ljudima zbog ipak skorih ratnih dejstava
no....postojao je tihi bunt protiv vlasti,ali ne aktivan,vec bukvalno gandijevski...i bila je velika nemastina
ko je mogao da saradjuje sa novom vlascu imao bi velike koristi,recimo da izda sobu oficiru nemacke ili austrijske vojske,ili da kuva i pere za nekog od njih,jer su lepo placali i bili su fer...cak i rad u nekoj firmi koja je radila za ili pri vojsci
ali,sad taj tihi bunt se ogledao upravo u tome sto okolina nije bas rado gledala na takve saradnike,koliko sam ja zakljucio,prvenstveno iz zavisti,jer ovi zaradjuju a ovi nemogu,pa su ih pljuvasli pod plastom nacionalnog ponosa

podosta o zuivotu u okupaciji ase moze videti u drami o knjizevniku bori kosticu,kome je prijatelj iz hrvatske,a tada oficir u AU vojsci sredio posao u nekim novinama koje pisu,naravno u interesu nove vlasti,i to mu je sredio i dobru platu,a bora je to odbio uz komentar da bi ga carsija zamrzla ako bi radio za okupatore
generalno,kako god bilo bilo je mnogo manje opasno nego u 2.s.r
 
Citat :

Nemacki vojnici su, pre dolaska Bugara u Prokuplje , od Crkve Svetog Prokopija , po kome je i Prokuplje dobilo ime, napravili konjusnicu . Uvek smo se pitali , da li bi i srpski vojnici , da su imali priliku, isto tako postupili sa Katedralom u Kelnu . Sigurno ne , obzirom da smo srpske vojnike dobro znali, te da nam je bila poznata njihova bogobojszljivost i domacinsko ponasanje .

Citat :

Nekoliko Austrijanaca je zalupala na vrata koce Milovanovica, ne znajuci da je u pitanju kuca Vijvode Pecanca. Njegova zena je izasla sa bebom u narucju. Nije ih razumela , jer nije znala Nemacki . Razbesnavsi se, jedan od vojnika je dograbio dete iz narucja i tresnuo ga o zamlju , od cega je beba umrla.
Tako je ubijeno prvo , od 4 ubijene Pecanceve dece .
 
Poslednja izmena:
Na prosjačkom štapu
Većina stanovnika gradskih naselja ostala je bez posla i mogućnosti da zaradi za život. U bugarskoj okupacionoj zoni Morava pljačka je uzela tolike razmere da su već nekoliko meseci po okupaciji pojedine žene bile prinuđene da idu u obližnja sela i prose


Savremenici su u svojim zapisima ostavili užasne slike okupatorovog trogodišnjeg prisustva u Srbiji. Pogotovu su strahovite posledice ostale u krajevima obuhvaćenim Topličkim ustankom. Žitelji sela su po završetku rata ostali bez stoke, zemljoradničkih sprava, alata i mašina, nameštaja i pokućstva. Veliki broj kuća bio je porušen, sa razgrađenim dvorištima, porušenim stajama, vajatima i kačarama, sa uništenim voćnjacima i baštama. Gubici u ljudstvu u najboljim godinama života, koji su predstavljali najvredniju radnu snagu, bitno su uticali na smanjenje produktivnosti rada i uopšte na privrednu snagu srpskog sela. Dok je doprinos srpskog sela u predratnoj Srbiji, u ukupnom nacionalnom dohotku procenjivan na 17.000.000 francuskih franaka, posle rata spao je na samo 6.500.000 dinara.

Na Mirovnoj konferenciji u Parizu 1919. godine naša delegacija potraživala je kao štetu nanetu poljoprivredi 50,41 odsto od celokupne ratne štete. Naravno da do nadoknade, pa makar i simbolične, nikada nije došlo. Seoska porodica je bila prepuštena sama sebi, odnosno sve više ponovo pomoći seoske zajednice. Stoga su se i za vreme okupacije i po oslobođenju u vremenu ekonomske obnove sela, porodice počele vraćati nekim oblicima narodnih običaja udruženog rada, koji su već bili u fazi izuzimiranja i nestajanja (pozajmica i sprega, u manjoj meri moba).

Monopol
Vojske Centralnih sila su u jesen 1915. godine zatekle „očajno“ stanje u Srbiji. Za vreme okupacije privredni život srpskih gradova je potpuno zamro. Beograd je bio mnogo oštećen. Većina zanatskih radnji i brojne privatne kuće uništene su ili teško oštećene. I u drugim gradovima privredna situacija je bila slična ovoj, koju je okupaciona vlast zatekla u prestonici.

RATNI PROFITERI

Život pod okupacijom doveo je do relativizacije moralnih normi i slabljenja nekih kriterijuma vezanih za poslovnu saradnju srpskih privrednika sa novim vlastima. Pojedini trgovci i zanatlije počeli su se ponašati pragmatično. Stoga se može govoriti o jednom, manjem delu srpskog građanstva koje je uspostavilo poslovne odnose sa vojnom vlašću. Neki, u najvećem broju trgovci, samo su nastavili svoj predratni posao. Drugi su „razvili“ posao sa okupacionim, uglavnom austrougarskim vlastima, kao vojni liferanti. Oni su se veoma brzo obogatili (poznati kao ratni profiteri) i, uopšte svojim poslom i ponašanjem, postali jedan poseban elemenat u tadašnjem srpskom društvu.


Privredno odeljenje preuzelo je nadzor nad privrednim životom u gradskim naseljima i usklađivalo ga sa potrebama Dvojne monarhije. Renovirane su i ponovo otvorene samo one fabrike i pogoni čiji su proizvodi bili neophodni na tržištu Monarhije. Vojna vlast direktno je upravljala svim privrednim objektima i nadzirala njihovu delatnost, pri čemu se najviše zanimala za zanate i neke grane industrije, uglavnom prehrambene. U manjoj meri su obnovljeni i trgovina (i vidu državne, monopolske i trgovine na crnom tržištu) i zanatstvo. Trgovina je okarakterisana od savremenika kao „sitničarska i lokalna“, jer se svela na prodaju životnih namirnica i odevnih predmeta. Austrougarska je, da bi obezbedila stalan izvor prihoda, uvela u proleće 1916. godine monopolsku trgovinu. Monopol je uveden na robu široke potrošnje: so, šećer, papir za cigarete, šibice, petrolej, špiritus itd.

Obespravljeni Srbi
Većina stanovnika gradskih naselja ostala je bez posla i mogućnosti da zaradi za život. U bugarskoj okupacionoj zoni Morava pljačka je uzela tolike razmere da su već nekoliko meseci po okupaciji pojedine žene bile prinuđene da idu u obližnja sela i prose. Austrougarska okupaciona vlast je već u januaru 1916. godine donela akt, Opšte osnove za carsko-kraljevsku vojnu upravu u osvojenoj oblasti Srbije, kojim je regulisala način zapošljavanja srpskog stanovništva. Po odredbama ovog akta, svako zaposlenje bilo je privremeno i radnik je mogao biti otpušten bez obrazloženja, otkaznog roka i odštete.
Postojala je i kategorija osoba koje su u potpunosti isključene iz prava na zaposlenje. Tu su spadali bivši članovi „Narodne odbrane“, „Crne ruke“, ličnosti koje su bile oslonac ranije vlasti, kao i osobe koje su učestvovale u prevratu protiv Aleksandra Obrenovića, „komite i vođe bandi“ i bivši austrougarski državljani, koji su dobili srpsko državljanstvo (oni su od strane okupacione vlasti ocenjeni kao najopasniji). Posao nisu mogli dobiti profesori i učitelji, službenici policijskih i organa ranije vlasti, službenici na železnici, u pošti („telegrafa i telefona“), finansijski i carinski službenici i sudije.
Redovi za milostinju
Beograd je izgledao žalosno. Već oko četiri sata u zoru stajala je povorka bednih žena pred prodavnicama mleka i životnih namirnica da bi za sitnu decu dobile po četvrt litra mleka i nešto brašna. Dva ili tri puta mesečno Beograđani su dobijali i otpatke od zaklanih životinja, uglavnom iznutrice

Na početku okupacije najteže je živelo stanovništvo u gradovima, osobito u Beogradu. Okupaciona uprava pokušavala je da određenim merama pomogne najugroženijim slojevima gradskog stanovništva. Iz činovničkih porodica bio je upućen najveći broj zahteva i molbi okupacionoj vlasti za primanje potpore. U Beogradu je obrazovan Centralni odbor za pomoć sirotinji, a u drugim gradovima su se preko okružnih i sreskih komandi delile namirnice, osnivale dobrotvorne ustanove: narodne kuhinje, domovi za siročad i stare osobe.

Usled te dramatične situacije koja je vladala u Beogradu neposredno po zavođenju okupacione uprave, već 10. oktobra 1915. godine Gradski odbor je počeo da deli pomoć najugroženijim porodicama - od dva do pet kilograma brašna. Beogradska opština delila je pomoć siromašnim ženama, dajući im svake subote po tri i po kilograma kukuruznog brašna za sledeću sedmicu. Zauzvrat, žene su čistile ulice i održavale čistoću u kancelarijama.

Savremenik je zabeležio: „Beograd je izgledao žalosno. Već oko četiri sata u zoru stajala je povorka bednih žena pred prodavnicama mleka i životnih namirnica, da bi za sitnu decu dobile po četvrt litra mleka i nešto brašna. Oko kasarni i oficirskih menaža svuda izgladnela i odrpana deca sa lončićima u rukama, da od vojnika prime po koji zalogaj hleba ili nešto čorbe ili pasulja“. (Đorđe Lazić, „Moja sećanja iz svetskog rata“)

.


Otpad za sirotinju

Pored ovakve „vrste“ pomoći, koja je najviše zavisila od emocija nekog vojnika, okupaciona vlast je ponekad davala građanima namirnice koje zbog lošeg kvaliteta nije htela da upotrebi za ishranu svojih vojnika i činovnika. Beograđani su dva ili tri puta mesečno dobijali otpatke od zaklanih životinja, uglavnom iznutrice, i krompir lošeg kvaliteta.

Opštinska vlast je pristupila popisu siromašnih ljudi, kojima je bila neophodna socijalna pomoć. U gradu Beogradu obrazovano je sirotinjsko odeljenje sa pet rejona, u kojima se do 20. oktobra prijavilo 4.325 porodica sa 9.930 članova. Samo desetak dana kasnije, do 2. novembra, broj porodica se povećao na 5.692, sa 13.607 članova. Kada se zna da je krajem oktobra ukupan broj stanovnika u Beogradu iznosio oko 15.000 duša, može se zaključiti da se za pomoć nije prijavilo samo 1.400 građana. To znači da je 90,7 odsto žitelja srpske prestonice u prvim mesecima okupacije preživelo zahvaljujući dobijanju pomoći od okupacione vlasti. Stalna mesečna pomoć za jedno lice sastojala se od šest kilograma brašna i devet kilograma krompira.

I u sledećoj godini austrougarski organi vlasti nastavili su da pomažu najugroženije porodice u Beogradu. Vlast je u 1916. godini odredila da se pomoć daje samo onim porodicama koje su imale malu decu, a ostale su bez ikakvih prihoda. Mesečno je pomoć primalo između 3.200 i 3.700 porodica. Bez obzira na napore koji su učinjeni na zapošljavanju određenog broja srpskih građana, i dalje je izuzetno veliki broj porodica, iz svih socijalnih grupa, primao potporu. Pomoć se izdavala na blagajnama okružnih komandi, lično vlasniku priznanice, dobijene u određenim uredima.

Sirotišta za mušku decu

U dužnost Centralnog odbora za pomoć spadalo je i otvaranje ustanova za boravak dece bez roditelja. U maju 1916. godine doneta je naredba o otvaranju sirotišta za mušku decu od pet do dvanaest godina, čije su majke ostale bez sredstava za život. Otvoreno je ukupno osam sirotišta: u Beogradu, Valjevu, Kruševcu, Užicu, Šapcu, Kragujevcu, Gornjem Milanovcu i Kosovskoj Mitrovici.

Mere preduzete od strane okupacione vlasti - otvaranje socijalnih ustanova, pomoć u novcu i životnim namirnicama, dale su određene rezultate tako što su donekle ublažile težak položaj siromašnih građana.
 
Bugari, Bugari,..svuda Bugari.
Dobro- koliko je od Kraljevine Srbije bilo pod vlašću ovih, a koliko onih ? Ima li kakav zemljovid ?

Juzna i istocna Srbija . Takodje i onaj deo koj se danas zove Makedonija i jedan deo Kosova i Metohije .

Problem je u tome sto su oni za to vreme pocinili strahovita zverstva . tako strasna da su naterali ono malo muskaraca , koji su ostali u Srbiji , ( kao ranjeni i zaostali vojnici ) , starci i nedozreli decaci, tda podignu Topliki Ustanak . Ditektan povod za to je bilo raspisivanje mobilizacije od strane bugarskih okupatora , ali su pravi zarlozi mnogo dublji . Oni nisu , kao svabe na primer, deportovali samo obrazovane , bogate , to jest elitu , nego i one koji su cisti i urednii . A polovina svih deportovanih je ubijana svakodnevno u Surdulici ( cak i po 200 dnevno ) .
Osi toga , postoja je snaznan otpor ,protiv pripadnika bugarske crkve , koji su na precac zamenili srpske svestenike , jer su bugarski svestenici bili obicni pljackasi , a i neobrazovani i prosti i primitivni . Svojim izgledom i ponasanjem, vise su ogovarali opisu razbojnika , ne go svestenika .
Strahoviti zlocini, koje su Bugari pocinili ( na primer , kuvanje zivih ljudi u velikim kazanima u selu Grguru u Toplici, a mnogo drugh) , mogu se porediti samo sa onim zlocinima , koje su tokom prve kratke okupacije pocinile hrvatske jedinice u Macvi .
 
Po okupaciji Srbije, čija je vojska krajem 1915. bila prinuđena da se preko Albanije povuče u Grčku, Austro Ugarska je na njenoj teritoriji osnovala novu okupaciono upravnu jedinicu – Vojni generalni guvernman. Okupacione vlasti su pokušavale da ožive privredni život, ali su zbog pokušaja otpora uhapsile i internirale preko 20000 ljudi. Ratne prilike su dovele do izuzetno loših materijalnih uslova života stanovništva, pa je Crveni krst SAD uz podršku Rokfelerove fondacije zatražio od okupacionih vlasti dozvolu da započne dostavu humanitarne pomoći, koju je za celu teritoriju Guvernmana dobio tek juna 1916, dok se pre toga odnosila samo na Beograd. Uprkos tim pokušajima, populacija je pretrpela značajne gubitke – tako da je u Beogradu 1916. bilo za 47% manje stanovnika nego 1910, a veće gubitke u stanovništvu je imao samo Šabac. U gradovima je, više nego na selu, došao do izražaja pad broja domaćinstava, a ne samo stanovnika, pošto su se mnoge porodice iz gradova povukle zajedno sa vojskom.
 
Zbog pokušaja bugarske vojske da izvrši mobilizaciju srpskih regruta u okupiranim oblastima u južnoj Srbiji u Prvom svetskom ratu, izbio je Toplički ustanak. Pored početnih uspeha i stvaranja slobodne teritorije sa sedištem u Toplici, ustanak je krajem marta ugušen. Bugari su za odmazdu pobili oko 20.000 ljudi, uključujući žene i decu i uništili nekoliko desetina sela između Prokuplja i Leskovca.
 
mozda nije egzaktno to sto trazis ali ipak...

srbi002-1.jpg


srbi001-1.jpg
 
pazi,nema iz\vora,ali nije da je bilo represije
bilo je ljudi koji bi pravili probleme,pa bi bili poslati recimo u madjarsku u logor,kao i zarobljeni srpski vojnici,ali to nije bio logor poput onih u 2.s.r....vec kamp za zarobljene oficire i voojnike,plus pobunjene civile

znaci,ni ppod jednom okupacijom nije lako,da se razumemo,ali je zivot u to doba bio normalan manje vise za te uslove...bar pod AU monarhijom
 
pazi,nema iz\vora,ali nije da je bilo represije
bilo je ljudi koji bi pravili probleme,pa bi bili poslati recimo u madjarsku u logor,kao i zarobljeni srpski vojnici,ali to nije bio logor poput onih u 2.s.r....vec kamp za zarobljene oficire i voojnike,plus pobunjene civile

znaci,ni ppod jednom okupacijom nije lako,da se razumemo,ali je zivot u to doba bio normalan manje vise za te uslove...bar pod AU monarhijom

Bila je teska represija . A inace , populizmom je Srbija unistavana , kad su vesanja prestala . Ja samo sad ne mogu da preturam po Hardovima , al ako budem morao ocu , da vidis fotografije povesanih zena , koje su obesili Austrougarski vojnici . Ima knjigu Huga fon-karhnavea u vojnoj upravi u Srbiji . Tamo se dosta toga moze procitati . Inace , rapresiju su vrsklil Austrougari , Nemci , a hrvati koji su usli u Macvu pre kolubarske bitke , su napravili katastrofalne masakre nad civilnim stanovnistvom . Narocito su poubijali zene i decu u ogromnom broju .
A o bogarskoj zoni odgovornosti da i ne govorim .
 
pazi,sve to stoji
ovo,sto se tuice hrvata ti ne stoji,hrvati tada nisu bili nabrijani na taj fazon da ubijaju srbe jer su oni hrvati,a ovi srbi
o madjarrima,nemcima i drugim necu ni da govorim,oni ljudi nisu u tom fazonu
ali sanovnik,moeas shvatiti,da je AU vojska u srbiju usla kao schtraf expedition.....sto u prevodu znaci kaznjenicka ekspedicija....razlog mislim znas i sam...ubili su prestolonaslednika i njegovu zenu,a sve je to islo iz srbije
mnislim,zamisli scenu gde neka drzava finansira ekipu da ubije busha ili obamu....ameri su satrli avganistan zbog dve zgrade,a kamoli nesto drugo
i sad,jedna srbija ubije prestolonaslednika najjace sile evrope,i sta ti ocekujes,da im dele bombone i cokolade na ulasku???
dobili su naredjenje da se vrlo nehumano ponasaju prema zivlju ytamo....mislim,isti ti vojnici su isli i u italiju i u rusiju i ko zna jos gde,pa nigde nisu vesali

isto vazi i za 2.s.r...nemci nikada nebi dirali srbe prvi,da ovi nisu sami cackali mecku,pa su nemci morali da uvedu 100 za 1 koje bi umirilo svakog razumnog ali i to nije urodilo plodom pa su tek onda krenuli sa represalijama

mislim,ti si bio vojnik koji je sluzbovao koliko znam na kosovu...junik...dok si stigao do junika,sta si sve video usput...mozda nisi video sve i svasta,kao ja koji sam bio od 1998,ali si video objekte usput,pa mi reci....zar nije normalno da se vojska tako ponasa?
zato se to zove rat,a ne branje liljana ili ruza...razumes

ja opet kazem,sto se tice srba u 1.s.r.....idspalo je da nevalja sto ubiste naseg kralja
 
pazi,sve to stoji
ovo,sto se tuice hrvata ti ne stoji,hrvati tada nisu bili nabrijani na taj fazon da ubijaju srbe jer su oni hrvati,a ovi srbi
o madjarrima,nemcima i drugim necu ni da govorim,oni ljudi nisu u tom fazonu
ali sanovnik,moeas shvatiti,da je AU vojska u srbiju usla kao schtraf expedition.....sto u prevodu znaci kaznjenicka ekspedicija....razlog mislim znas i sam...ubili su prestolonaslednika i njegovu zenu,a sve je to islo iz srbije
mnislim,zamisli scenu gde neka drzava finansira ekipu da ubije busha ili obamu....ameri su satrli avganistan zbog dve zgrade,a kamoli nesto drugo
i sad,jedna srbija ubije prestolonaslednika najjace sile evrope,i sta ti ocekujes,da im dele bombone i cokolade na ulasku???
dobili su naredjenje da se vrlo nehumano ponasaju prema zivlju ytamo....mislim,isti ti vojnici su isli i u italiju i u rusiju i ko zna jos gde,pa nigde nisu vesali

isto vazi i za 2.s.r...nemci nikada nebi dirali srbe prvi,da ovi nisu sami cackali mecku,pa su nemci morali da uvedu 100 za 1 koje bi umirilo svakog razumnog ali i to nije urodilo plodom pa su tek onda krenuli sa represalijama

mislim,ti si bio vojnik koji je sluzbovao koliko znam na kosovu...junik...dok si stigao do junika,sta si sve video usput...mozda nisi video sve i svasta,kao ja koji sam bio od 1998,ali si video objekte usput,pa mi reci....zar nije normalno da se vojska tako ponasa?
zato se to zove rat,a ne branje liljana ili ruza...razumes

ja opet kazem,sto se tice srba u 1.s.r.....idspalo je da nevalja sto ubiste naseg kralja

U Macvi su zasigurno bile Hrvatske jedinice . Jeste bio sam bas tamo u Juniku . A to sto sam vide ... pa znas , rezervisti prave sranja i napijaju se ,.. Al eto to je rat . aA to vesanje u 1 svetskom ratu , i to zena i dece , uciteljca i tako to , od strane kultur-tregera , kako su sami sebe zvali . Pa gopre sam stavio jedan citat , gde se lepo kaze da su od Crkve Svetog Prokopija u Prokuplju napravili konjusnicu . E pa vidis , mi to tada , u to vreme nismo radili . A sta su sve bugari uradili u Istocnoj Srbiji , a narocito u Toplici , boze me sacuvej . Pravi i temeljni genocid . Polovinu svih deportovanih su ubijali , ( cini mi se kod Surdulice ,. Sve starije , Svestenike , a i svu DEXCU , koja nisu mogla biti odvojena od roditelja . po 200 ljudi na dan . Bugarski vojnici su poceli da lude od svakodnevnog ubijanja , pa su budari doveli specijalne grupe komita iz Bugarske , specijalno za tu namenu . A tek onaj pogrom po slomu Topplickog ustanka .

A ni za vov nisam siguran da hrvati nisu bili nabrijani .... seti se samo pogroma nad Srbima u Zagrebu iz 1914 godine . Pazi toga nigde nije bilo . Ni u Becu m 9 a tamo je i te kako bilo Srba ) , ni u Budimpesti . Samo u Zagrebu . A i pre toga je bilo potpuno izisljenih i izkonstruisanih procesa priotiv Srba . U jednom od njih se u odbranu Srba stavio Masarik licno i spasio sigurne Smrti 50 Srba .
 
U Macvi su zasigurno bile Hrvatske jedinice . Jeste bio sam bas tamo u Juniku . A to sto sam vide ... pa znas , rezervisti prave sranja i napijaju se ,.. Al eto to je rat . aA to vesanje u 1 svetskom ratu , i to zena i dece , uciteljca i tako to , od strane kultur-tregera , kako su sami sebe zvali . Pa gopre sam stavio jedan citat , gde se lepo kaze da su od Crkve Svetog Prokopija u Prokuplju napravili konjusnicu . E pa vidis , mi to tada , u to vreme nismo radili . A sta su sve bugari uradili u Istocnoj Srbiji , a narocito u Toplici , boze me sacuvej . Pravi i temeljni genocid . Polovinu svih deportovanih su ubijali , ( cini mi se kod Surdulice ,. Sve starije , Svestenike , a i svu DEXCU , koja nisu mogla biti odvojena od roditelja . po 200 ljudi na dan . Bugarski vojnici su poceli da lude od svakodnevnog ubijanja , pa su budari doveli specijalne grupe komita iz Bugarske , specijalno za tu namenu . A tek onaj pogrom po slomu Topplickog ustanka .

A ni za vov nisam siguran da hrvati nisu bili nabrijani .... seti se samo pogroma nad Srbima u Zagrebu iz 1914 godine . Pazi toga nigde nije bilo . Ni u Becu m 9 a tamo je i te kako bilo Srba ) , ni u Budimpesti . Samo u Zagrebu . A i pre toga je bilo potpuno izisljenih i izkonstruisanih procesa priotiv Srba . U jednom od njih se u odbranu Srba stavio Masarik licno i spasio sigurne Smrti 50 Srba .

gledaj,sve to stoji...kultur tregeri:) gde to izvuce
ali..moras shvatiti da se malo sa time preteruje.....nije sve tu ubvek istina
mozda je neko negde obesio neku zenu,pa sad ispade mit o besenju zena...ko zna,mozda je bila spijun,pucala odnekud....verovatno je postojao razlog,jer koliko god ti neverovao,AU vojska ili nemacka vojska,neradi nista onako,spontano,vec sve po nekom razlogu i naredjenju

sto se tice ubijanja dece...znas,malo se sa tim preteruje,da nekazem izmislja
eto,ti kao ucesnik rata na kosovu,nemozes reci da nisi cuo da ceo svet prica da smo ubijali decu,da smo raselili celu pokrajinu,da smo pratili kolone pesaka i vozila na prokletije,te ljude sa decom slali u neizvesmnost onih gudura na samom pragu 21. veka......pa oni snimci deca i roditelji u snegu
pa sve kuce popaljene,pa nestali albanci u desetinama hiljada,koji se volasebno preselise u bataju...pa opet,to nisu radili svi,vec specijalno dovedene jedinice iz bgd...pa silovanja...mislim,sta si sve cuo da se pricalo po celom svetu da smo mi radili dole

da ti pojasnim malo....nemci su izgubili taj rat,bas kao i mi ovaj....propaganda pobednika je izbila u prvi plan,ispalo je da su bili crni kao djavoli,bas kao i mi u zadnjem ratu
istina je negde izmedju.....shvatas,znaci da su nemci pobedili.....niko nebi pricao o zlovcinima vec pobunjenim srbima,da smo mi pobedili amere,niko nebi pricao o pobijenim borcima za slobodu vec teroristima itd itd

mislim,mator si da nebi znao da nije ptica sve sto leti:)
 

Back
Top