Зашто је Црна Гора комунистичка?

aleks1

Zainteresovan član
Poruka
298
"Забрана подизања споменика

Центар безбједности Беране донио је рјешење којим се забрањује одржавање јавног скупа у селу Горње Заостро. Министарство заштите животне средине и уређење простора донијело је рјешење о рушењу постоља за споменик Павлу Ђуришићу. Историчар Горан Киковић који је недавно издао књигу "Војвода Павле Ђуришић" поручио је министарки културе Црне Горе да оде у САД и тамо покуша да сруши споменик Павлу Ђуришићу и запитао како да то није учинила влада САД кад је сарађивао са окупатором и зашто се споменик Дражи Михаиловићу налази испред Бијеле куће. Иако је полагању камена темељца за споменик присуствовало 5000 људи сада се забрањује подизање споменика. Борба за истину се наставља.

Прослава 13. јула

У манастиру Ђурђеви Ступови епископ Јоаникије је служио парастос војводи Павлу Ђуришићу. У својој бесједи епископ Јоаникије је рекао: "Данас на 13. јул, сваки поштен човјек, као и научници, не могу да заобиђу имена вођа устанка - Павла Ђуришића, генерала Ђорђија Лашића, чувеног Баја Станишића. Они устадоше 13. јула, баш на Павловдан да разбију фашистичку творевину, која је промовисана дан раније на Цетињу, тобоже самосталну, усправну, односно срамну Црну Гору са својим поглавником Секулом Дрљевићем, истим оним који ће у огњу Јасеновца сагорети Павла Ђуришића да од њега ни пепела нема. Међутим, не може се изгорети дух бранитеља отаџбине." Међутим на комунистичкој прослави на Брези код Колашина, све је било у знаку самосталне Црне Горе. Комунистички сунцокрети и данас као и све ове 62 године мисле само о својим привилегијама и како да их не изгубе. Потпресједник парламента Драган Кујовић је на овом скупу рекао једну од највећих лажи ове власти, да су се устаници борили за самосталну Црну Гору. Рече и нико га не порекне. Ваљда од страха да им ДПС не укине борачке пензије.

Митрополит Амфилохије у својој бесједи у цркви Ризе Пресвезе Богородице у Бијелој је рекао: "... Да ли је могуће да једна Црна Гора која је имала Светог Петра и Светог Саву, која је имала Петра II Петровића спадне на тако мале људе. Слијепе људе. Али ето и то је могуће. Стари кумровачки ђачић Драган Кујовић који је тровао марксизмом читава покољења данас има своју цркву. Демонску цркву. Лажну цркву... То су поражени комунисти, националисти. Они данас настављају свој рат у Црној Гори. Они који су од комуниста задржали само власт сада се боре за капитализам, за тржиште, економију, приватну својину, дакле за све оно зашто су побили хиљаде своје браће. Шта је друго радио Павле Ђуришић и Дража Михаиловић и њима слични, него се борио за европску демократију. Они су били за приватну својину, за грађанско друштво свога времена, а само зато што нијесу били за марксизам су побијени."

СА ВЈЕРОМ У БОГА ЗА КРАЉА И ОТАЏБИНУ!!!"
 
Imam neka pitanja za aleks1,vidim da voli da teoretise o Crnoj Gori!

Zasto na starim Crnogorskim zastavama nema ocila-najveceg simbola srpstva?

Zasto su arhitektonski stilovi srpskih(moravsko-vizantijski) i crnogorskih(grcko-mediteranski)crkava potpuno razliciti?

Zasto samo Crnogorci imaju plemenske zajednice,a ne i bilo ko drugi kod juznih Slovena?

Da li aleks1 zna koliko je naroda u Evropi imalo(i ima)dinastije stranog etnickog porijekla?

Zasto je Ceski naucnik Josef Holecek u svojoj knjizi o Crnoj Gori iz 1877god napisao:"pitas li ga sto je po narodnosti,reci ce da je Crnogorac"Da nije Holecek bio clan kominterne?

Zasto Balsici nisu ucestvovali na Kosovskom boju,(a cak i neki Hrvatski plemici jesu)i zasto se to u srpskoj istoriografiji pomno krije!

Neka mi neko navede jednu jedinu srpsku knjigu koju mogu da procitam bez dodatnog rjecnika prije nego sto je Vuk Karadzic proglasio jezik Crnogoraca,Dubrovcana i Hercegovaca,dakle jezik DUKLJANSKIH SLOVENA za srpski jezik!Crnogorci a i ostali narodi koji koriste sadasnji SHBC jezik kristalno jasno citaju poslanice i ostala djela svetog Petra Cetinjskog napisana prije 200god.Dakle neka mi neko preporuci jednu jedinu srpsku knjigu iz predVukovskog perioda koju mogu da citam bez dodatnog rjecnika.

Ko ustvari koristi ciji jezik?Crnogorci srpski ili Srbi crnogorski?(Ovo je u kontekstu predhodnog pitanja)

Vladika Vasilije Petrovic u svojoj knjizi "Istorija o Cernoj Gori" iz 1756god kaze :"Srbi-Turska raja dobijali su pusku u ruke samo kad se islo na Crnu Goru"Zasto se ovo krije u zvanicnim istorijama?

Neka mi neko navede jos jedan primjer u istoriji covjecanstva da je narod digao oruzani ustanak protiv svoje (toboznje) vojske pa jos i oslobodilacke(navodne)kao sto su Crnogorci digli oruzje na srpsku vojsku koja je usla u Crnu Goru 1918god.Neka mi neko navede jos jedan slican primjer?


Pomijesao si stvari aleks1.Crna Gora nije komunisticka nego Crnogorska!!!!
 
Zasto ti nisi odgovorio na postavljenu temu nego prosipas ovde neverovatne lazi i gluposti? Tema je jasna, pa izvoli odgovori!

igracina:
Imam neka pitanja za aleks1,vidim da voli da teoretise o Crnoj Gori!
Zasto na starim Crnogorskim zastavama nema ocila-najveceg simbola srpstva?


Ovde veoma gresis!!! To je ili plod velikog neznanja ili zle namere koju ocito posedujes. Prvo, ocila ili ognjila (ili kako to neko iz neznanja naziva cetiri slova S) nisu najveci simbol srpstva. Cak to je simbol koji je poslednji poceo da se koristi u srpskoj heraldici, tek u 18. veku u Austro-ugarskoj, koja je tim simbolom oznacavala Srbe. Iako je rec o prastarom vizantijskom hriscanskom simbolu, koji je nastao kao simbol ognjila iz kojih se palila vatra i koji je kasnije postao simbol carske vlasti kao cetiri slova B sto znaci Bazileus ili Vasilevs ili u prevodu na srpski: Car Careva Carstvom Caruje!!! Taj simbol se sporadicno pojavljuje i u srpskoj srednjovekovnoj drzavi ali ne kao simbol srpstva. Najveci simbol srpstva je oduvek i od pocetka bio beli nemanjicki dvoglavi orao (takodje po uzoru na Vizantiiju) koji se srece u heraldici svih srpskih zemalja, pa samim tim i u najvaznijoj od njih, u Crnoj Gori. Ocila se posle promovisanja kao sibol Srba u Austriji seli na ustanicke zastave Vozda Karadjordja (inace poreklom iz plemena Vasojevica) i Milosa Obrenovica (poreklom iz plemena Bjelopavica). Svesrpski simbol ocila postaju tek 80-tih godina 19. veka kada je promovisan simbol Kraljevine Srbije koji je dobijen spajanjem svesrpskog srednjovekovnog simbola belog dvoglavog orla i ustanickog simbola ocila koja su urezana na njegovim grudima.

igracina:
Zasto su arhitektonski stilovi srpskih(moravsko-vizantijski) i crnogorskih(grcko-mediteranski)crkava potpuno razliciti?

Opet veliko neznanje. Prvo nije mi jasan pojam "stil crnogorskoih crkava" jer ne znam na sta konkretno mislis. Crna Gora kao pojam je mnogo mladji od mnogih od tih crkava. Na koji period mislis? Na koje podrucje mislis (na danasnju teritoriju Crne Gore ili nesto drugo)? Na koje crkve upires prstom? A pritom je jasno da polemisem sa nekim ko nije pravoslavac, jer da to jesi znao bi nesto vise o ovoj temi. Stilovi gradjenja crkava se potpuno razlikuju u zavisnosti od perioda u kom su nastale, geografskog podrucja, istorijskih prilika i potreba stanovnistva. Tako je svuda u pravoslavnom svetu od severa Rusije, preko Rumunije, Bugarske, Srbije pa sve do najjuznijih grckih ostrva i najjuznijih grckih eparhija. Ako malo bolje obratis paznju arhitektura svih Srpskih pravoslavnih crkava je veoma razlicita od kraja do kraja i od jednog perioda do drugog, i stilski i namenski itd. Na primer Crkva Svetog Petra kod Novog Pazara, manastir Djurdjevi Stupovi, Staro Nagoricane, Decani, Ravanica, manastir Krka, Saborna Crkva u Leskovcu, Crkve oko Skadarskog jezera, manastir Moraca, Crkva-bvnara u Takovu, Saborna Crkva u Beogradu, Saborni hram u Sent andreji, crkve po Fruskoj Gori itd.... Probaj da uporedis!!!

igracina:
Zasto samo Crnogorci imaju plemenske zajednice,a ne i bilo ko drugi kod juznih Slovena?

Plemenska organizacija je postojala kod svih juznih slovena. Na primer u Bugarskoj se tacno zna koje se slovensko pleme i gde stopilo sa narodom iz Azije i kako je nastao spoj slovenskog jezika i azijske drzavne strukture koju poznajemo pod nazivom Bugari.

Istina je da se ona najduze zadrzala kod Srba i to prvenstveno u podrucju danasnje drzave Crne Gore, Albanije, Hercegovine, Raske i Metohije. Plemena su starija i od same Crne Gore, tako da njihovo svrstavanje u Crnogorce je veoma problematicno. Najvise je tome doprineo nasa najmudrija srpska glava Njegos, kako bi sprecio ceste ratove i krvne osvete medju plemenima. Nisu sva danasnja plemena samo i iskljucivo crnogorska (dele se na stara, raska, nahijska, primorska i hercegovacka). Postoje i Hercegovacka plemena, kao na primer moje pleme Banjani. Danas se Banjani nalaze kako sa crnogorske strane granice tako i sa Bosanskohercegovacke. A ima nas Banjana koji se uvek izjasnjavamo kao Srbi i tako ce biti zauvek, ali ima i onih koji su prodali veru za veceru kao nekada poturice, pa se sada izjasnjavaju po geografskom odredistu kao Crnogorci. Zasto su se srpska plemena upravo tu najvise zadrzala? Upravo zbog Turske okupacije i to je bio jedini nacin ocuvanja srpskog naroda na tim podrucjima.

igracina:
Da li aleks1 zna koliko je naroda u Evropi imalo(i ima)dinastije stranog etnickog porijekla?

Malo je onih koji nisu imali strane dinastije. Meni je samo drago da to nikada nije bio slucaj sa nasim narodom. Sve srpske dinastije su upravo narodne i sve poticu (osim Kotromanica) iz dansnje Crne Gore: Vojisavljevici iz Duklje, Nemanjici iz Podgorice tj. Ribnice, Balsici i Crnojevici, Petrovici sa Lovcena, Obrenovici iz Bjelopavlica i Karadjordjevici iz Vasojevica.

igracina:
Zasto je Ceski naucnik Josef Holecek u svojoj knjizi o Crnoj Gori iz 1877god napisao:"pitas li ga sto je po narodnosti,reci ce da je Crnogorac"Da nije Holecek bio clan kominterne?

Pokusaj da saznas sta su o tome pisali Kralj Nikola, Petar II Petrovic Njegos, Sveti Petar Cetinjski, Knjaz Danilo, Mirko Petrovic Njegos i ostali svetli pripadnici ove znacajne srpske porodice.

igracina:
Zasto Balsici nisu ucestvovali na Kosovskom boju,(a cak i neki Hrvatski plemici jesu)i zasto se to u srpskoj istoriografiji pomno krije!

Prvi put cujem za to. Ako je to istina (u sto sumnjam) ne znam zasto nisu, ali znam sigurno da su se zestoko borili protiv Turaka. Opet tvoje neznanje dolazi do velikog izrazaja. Da si malo obrazovaniji znao bi da je jedna od osnovnih turskih strategija bila uzimanje najamnih vojski i razvijanje vazalskih odnosa. Tako je na Kosovskom boju prema nekim ocenama bila sigurno trecina, ako ne i polovina srpskih vazala koji su ratovali protiv ostatka neporobljene Lazareve Srbije. Verovao ti ili ne, cak je i Marko Kraljevic na Kosovu na strani Turaka ratovao protiv Kneza Lazara i njegove vojske. Nauci nesto malo pa se onda javi.

igracina:
Neka mi neko navede jednu jedinu srpsku knjigu koju mogu da procitam bez dodatnog rjecnika prije nego sto je Vuk Karadzic proglasio jezik Crnogoraca,Dubrovcana i Hercegovaca,dakle jezik DUKLJANSKIH SLOVENA za srpski jezik!Crnogorci a i ostali narodi koji koriste sadasnji SHBC jezik kristalno jasno citaju poslanice i ostala djela svetog Petra Cetinjskog napisana prije 200god.Dakle neka mi neko preporuci jednu jedinu srpsku knjigu iz predVukovskog perioda koju mogu da citam bez dodatnog rjecnika.

Opet nista ne znas. Sad vec mislim da i tvoja glupost dolazi do velikog izrazaja. Vuk Karadzic je takodje Crnogorac (ili "dukljanski sloven")jer je njegov otac Stefan u Trsic kod Loznice dosao iz plemena Drobnjaka. Niti jednu slovensku knjigu na ovom svetu ne mozes da citas u originalu, pa ni srpsku zaato sto je to nemoguce. Da si Francuz ne bi takodje uspevao da citas Starofrancuski, da si Grk nista ne bi razumeo Starogrcki, da si Nemac ne bi mogao da razumes germanski, a danasnji Englezi cak ni Sekspira ne mogu da citaju bez objasnjenja. A i ja kao Srbin sa uzivanjem citam u originalu ono sto je pisao jedan od najvecih srpskih svetaca Petar Cetinjski.

igracina:
Ko ustvari koristi ciji jezik?Crnogorci srpski ili Srbi crnogorski?(Ovo je u kontekstu predhodnog pitanja)

Ne postoji crnogorski jezik, kao sto ne postoji ni sumadijski, ni sremski, ni metohijski, ni pomoravski, ni licki, ni beogradski. Postoji samo srpski jezik. Inace, prvi covek koji je pisao "vukovim jezikom" je bio ni manje ni vise nego Njegos!

igracina:
Vladika Vasilije Petrovic u svojoj knjizi "Istorija o Cernoj Gori" iz 1756god kaze :"Srbi-Turska raja dobijali su pusku u ruke samo kad se islo na Crnu Goru"Zasto se ovo krije u zvanicnim istorijama?

Na kom mestu to pise? To je istrgnuto iz konteksta! Procitaj malo bolje sta pise vladika Vasilije!

igracina:
Neka mi neko navede jos jedan primjer u istoriji covjecanstva da je narod digao oruzani ustanak protiv svoje (toboznje) vojske pa jos i oslobodilacke(navodne)kao sto su Crnogorci digli oruzje na srpsku vojsku koja je usla u Crnu Goru 1918god.Neka mi neko navede jos jedan slican primjer?

Evo primera samo u modernijoj srpskoj istoriji. Timocka buna, Miletina buna, buna hadzi-Prodana, majski prevrat itd... Sve su bile mnogo krvavije od ovoga sto ti pominjes!!!


igracina:
Pomijesao si stvari aleks1.Crna Gora nije komunisticka nego Crnogorska!!!!

Ne samo da nije komunisticka vec je i ustaska od 13. jula 2004. jer je usvojena verzija pesme "Oj svijetla majska zoro" (nije originalna verzija) koju je napisao 1941. godine ustaski poglavnik Sekula Drljevic!!!
 
Ako ti je to bas vazno aleks1 ,pravoslavni sam iz stare Crne Gore.

Odmah si kod prve teme (ocila)zamijenio teze!!!
Ne sporis moju konstataciju da se u Crnoj Gori ocila nikada nisu promovisala do 1918god.Ides u pravcu dokazivanja da su Srbi i Srpstvo prepoznatljiviji po orlovima (koje ima svaka druga zastava ili grb u svijetu) nego po ocilima?!?!
Pazi da ti neko ne povjeruje!


U vezi arhitektonskog stila crkava pitas:"na koje crkve upires prstom"?Pojednostavicu ti.
Zasto manastir Ostrog i Cetinjski manastir nemaju kupolice moravsko-vizantijskog stila?????????
Naveo sam ti najvece Crnogorske svetinje!
Znamo odlicno kako je SPC dogmatska i zatucana,ne odstupa ni od sitnica ,a kamoli da dopusta ovakve razlike.
Bice da je kljuc u1921god kada je kralj Aca politickim dekretom (hej,politickim dekretom!) ukinuo CRNOGORSKU PRAVOSLAVNU CRKVU i pripojio je SPC.
Ovih godina Amfilohije prepravlja crkve po Crnoj Gori dodajuci im kupolice i mijenja njihov vjekovni identitet.


Sto se plemenske organizacije sve je jasno,iako si u ovu temu usao kao zavezanih ociju.
Pleme je pleme.
Ne brkaj pleme sa krajem ,oblasti i slicno!
Pleme ima svoju hijerarhiju i svoje vodje koje svi pripadnici plemena slusaju bez rezerve.Kod Crnogoraca:vojvode ,serdari,knezevi itd.
Pleme ima svoje plemenske sudove.
Pleme ima svoju precizno utvrdjenu teritoriju.
Ukoliko je napadnut neki clan plemena izvana,brane ga svi pripadnici plemena kao da je iz njihove porodice.
Sada znas sto je pleme.
Ponavljam ti ,kod juznih slovena nema plemena (od vajkada) osim kod Crnogoraca.
U sustini najlakse je saznati ko je Crnogorac ,a ko nije.
Koja su ti to srpska plemena iz Raske i Metohije ?Objasni malo njihovu hijerarhiju?


Odokativne i pseudolakonske komentare tipa Vojislavljevici,Balsici i Crnojevici su bili Srbi necu komentarisati.
Sto se Petrovica tice ja ne sporim da su neki od njih iz RAZLICITIH RAZLOGA u sirem smislu smatrali Srbima i da su naturali srpstvo tada 99% nepismenim Crnogorcima.
Siguran sam da Crnogorci prije 200god ,da ne govorim o jos ranijem periodu nisu ni znali sto je to Srbin i srpstvo.
Dakle, slazes se sa mnom da jedna tudja dinastija moze dobro da vodi neki narod ,kao sto je bilo mnogo primjera u svijetu , pa i u slucaju Petrovica.


U vezi Holeceka si opet odgovorio zamjenom teza!!!!!
Pozivas se na Petrovice koji ,sasvim sigurno nisu bili naucnoistrazivacki radnici kao sto je to bio Josef Holecek.


Ako ne vjerujes da Balsici nisu ucestvovali na Kosovskom boju ,ti provjeri.
Samim tim ,tvoji i moji preci 100% nisu ucestvovali na Kosovskom boju.
Dacu ti jos jedan podatak.Balsici su u ta doba 3 puta ratovali sa Lazarom Hrebeljanovicem.
Vjerovatno i tvoji i moji preci protiv Lazareve vojske.
Nerado ,ali moram da se osvrnem na nevjerovatnu nebulozu da su u Kosovskoj bitci skoro pola Turske vojske sacinjavali Srbi , proizilazi da su u Kosovskoj bitci 1389god Srbi pobijedili Srbe.
Ovo je jedna od najvecih besmislica koju sam u svom zivotu cuo!!


Ja sam ti kristalno jasno naveo da mi preporucis neko srpsko knjizevno djelo iz predVukovskog perioda za koje mi nije potreban dodatni rjecnik.Neces da kazes valjda, da Srbi prije Vuka nisu imali nijedno knjizevno djelo????
Ja tebi preporucujem djela svetog Petra Cetinjskog, za koja ti nece biti potreban nikakav dodatni rjecnik.
Dakle jasno je da su Srbi i Crnogorci govorili razlicitim jezicima prije Vuka.
Jasno je da je Vuk proglasio jezik Crnogoraca,Dubrovcana i Hercegovaca tj. jezik Dukljanskih slovena za Srpski jezik!
Promucuran ,bjese copavi Vuk!


Nemoj da se pravis budala i govoris da je Njegos pisao Vukovim jezikom.Dobro znas da je Njegos pisao jezikom svoga naroda ,svojim maternjim jezikom,a Vuk je jezik Njegosevog naroda proglasio za srpski jezik.


Ako sam izvukao iz konteksta odlomak iz knjige vladike Vasilija Petrovica,pa sto?Dovoljno je drastican i indikativan.


Kakve su to bile bune po Srbiji?Socijalne,seljacke?Kakve veze imaju u smislu motiva sa bozicnim ustankom Crnogoraca iz 1918god?Pojasni malo!


Pojasni malo:" ustaski poglavnik Sekula Drljevic ".
"Oj svijetla majska zoro" je narodna pjesma, a ne pjesma Sekule Drljevica.
Uostalom ,Srbima kao sto si ti, smeta svacija himna!!!
Pjesmice Tesana Podrugovica i Filipa Visnjica imaju ,sigurno 90% autorsku crtu pa im je copavi Vuk dao oreol i titulu narodnih pjesama,a na njima i od njih i na slicnim stereotipima zive ljudi kao sto si ti!
 
igracina:
Ako ti je to bas vazno aleks1 ,pravoslavni sam iz stare Crne Gore.
To iz tvog izlaganja ne bi bas moglo da se kaze. Vise delujes kao neki vatikansko-komunisticki kvazi strucnjak! A to blage veze sa pravoslavljem i sa Crnom Gorom nema!
igracina:
Odmah si kod prve teme (ocila)zamijenio teze!!!
Ne sporis moju konstataciju da se u Crnoj Gori ocila nikada nisu promovisala do 1918god.Ides u pravcu dokazivanja da su Srbi i Srpstvo prepoznatljiviji po orlovima (koje ima svaka druga zastava ili grb u svijetu) nego po ocilima?!?!
Ne sporim da se ocila nisu nalazila medju simbolima druge srpske drzave Crne Gore do 1918. zato sto su to bili kao grb: beli dvoglavi nemanjicki orao sa krunom i sa stitom i lavom na grudima; kao zastava: srpska trobojka crveno plavo bela i pesma-himna: Onamo 'namo tj. Ubavoj nam Crnoj Gori koje je napisao Kralj Nikola I. Medjutim, ocila se jasno mogu prepoznati na nekim srednjovekovnim svetinjama u Crnoj Gori poput manastira Morace.
Srbi i srpstvo nisu prepoznatljiviji po obicnim "ORLOVIMA" (sto predstavlja veoma cest heraldicki motiv u svetu) vec po BELIM DVOGLAVIM NEMANJICKIM ORLOVIMA sto jeste bio grb koji je oduvek predstavljao srpsku drzavu i objedinjavao sve srpske simbole.
igracina:
U vezi arhitektonskog stila crkava pitas:"na koje crkve upires prstom"?Pojednostavicu ti.
Zasto manastir Ostrog i Cetinjski manastir nemaju kupolice moravsko-vizantijskog stila?????????
Naveo sam ti najvece Crnogorske svetinje!
Znamo odlicno kako je SPC dogmatska i zatucana,ne odstupa ni od sitnica ,a kamoli da dopusta ovakve razlike.
E tu sam te cekao, zato sto tu jasno pokazujes razmeru svoje gluposti! Prvo ne postoji "moravsko-vizantijski" stil, vec postoji srpsko-vizantijski, moravski (ili moravska skola), raski itd... Skoro ni jedan manastir koji je gradjen posle turske okupacije nema kupole! Ne znam sta ti znace te kupole, sta pokusavas njima da postignes? Prvo sve to zavisi od stilova gradnje koje sam pokusavao da ti objasnim. Znaci da li je upitanju upisani krst grcki ili latinski, da li je u pitanju jednobrodna ili dvobrodna ili visebrodna gradjevina? Drugo zavisi od podneblja, okruzenja, potreba, pa i ukusa ktitora. Pa kupole nema vise crkava po srpskim eparhijama nego sto ih ima. Pogledaj malo manastire po Vojvodini ili negde drugde. Kupole ne igraju tu neku kljucnu ulogu. Pa ima kupola i po Crnoj Gori kao sto je manastir Moraca ili Pivski manastir itd. Sta cemo sa tim? Da to onda nisu neki "okupatorski" manastiri? Da si malo obrazovaniji znao bi da je Cetinjski manastir na primer gradjen na mestu dvora Ivana Crnojevica i bio je rusen vise puta. Vladika Danilo Petrovic je zamislio da to bude mauzolej! A sto se Ostroga tice to su nekada bile pecine i isposnice, a posto si pravoslavni iz Crne Gore, onda valjda znas koliko taj manastirski kompleks ima crkava i gde se one nalaze. Ako i na stenama i u pecinama treba da se grade kupole kako bi one bile SPC, onda je to neko na vreme trebalo da obavesti Svetog Vasilija!
igracina:
Bice da je kljuc u1921god kada je kralj Aca politickim dekretom (hej,politickim dekretom!) ukinuo CRNOGORSKU PRAVOSLAVNU CRKVU i pripojio je SPC.
Ovih godina Amfilohije prepravlja crkve po Crnoj Gori dodajuci im kupolice i mijenja njihov vjekovni identitet.
Ma sta rece! Kralj Aleksandar, rodjeni Crnogorac sa Cetinja i unuk Kralja Nikole I, politickim dekretima ukida crkve? Ma ko li vas uci da tako bezocno lazete? Evo za promenu malo cinjenica o "autokefalnoj crnogorskoj crkvi": "Статус Митрополије Црногорско-приморске је одређен, дефинисан и ни у чему не може бити споран. Ову епархију је основао Свети Сава и она је своју каноничност потврдила кроз историју, чак и када је као једина епархија испод ријека Саве и Дунава остала слободна. На њеном пријестолу никада није било странаца него су га увијек заузимали архијереји из српског рода. Када је укинута Пећка Патријаршија наша Митрополија је, уз Карловачку, остала једини чувар канонско-правног континуитета и заступник аутокефалности Српске цркве. У вријеме краља Николе она се називала аутокефалном Митрополијом али је та аутокефалност била искључиво у функцији ослобађања и тежње за уједињењем свих епархија Српске Патријаршије до чега је коначно и дошло.

Нема говора о неком насиљу, окупацији или насилној унификацији. Управо су црногорски Митрополити Митрофан Бан и Гаврило Дожић (каснији српски патријарх) дали крупан допринос обнављању Српске Патријаршије. У обимној документацији из тог времена (1918-1922) нема ни трага од било каквог њиховог неслагања , противљења уједињењу или нечег сличног. Напротив, Митрофан Бан као најстарији српски архијереј све докле га болест није савладала, био је предсједник архијерејског сабора који је припремао обнављање и уједињење СПЦ. Тиме је заправо крунисао своје животно дјело. Упокојио се 1920. године срећан што је дочекао уједињење српства и обнављање наше Помјесне цркве.

До последњег издиханија је Митрофан Бан учествовао у процесу обједињавања покрајинских Српских цркава и канонског уобличавања обнове Пећке патријаршије, чијег је свештеног Трона егзарх био. Сви архијереји са територије Краљевине Црне Горе: Цетињски митрополит Митрофан Бан, предсједник Светог Синода, Пећки митрополит Гаврило Дожић и Захумско-рашки епископ Кирил Митровић на сједници Светог Синода од 16. децембра 1918. године, под Сн. бр. 1169, донијели су и својеручно потписали историјску одлуку којом "Свети Синод налази цјелисходним и оправданим да се и Св. аутокефална Црква у Црној Гори уједини са независном Црквом у Краљевини Србији, а заједно с овом са цијелом Св. Српско-православном Црквом у новој држави...

На Другој архијерејској конференцији одржаној 24-28 маја 1919. године у Београду за предсједника Средишњег Архијерејског Сабора Уједињене Српске Цркве између свих тадашњих владика изабран је као најдостојнији Митрофан Бан. На овој Конференцији архијереји су прогласили "духовно, морално и административно јединство свих Српских православних црквених области...". Вршећи дужност предсједника Средишњег Архијерејског Сабора митрополит Митрофан боравио је у Сремским Карловцима и Београду од половине маја 1919. до краја јуна 1920. године гдје је по своме богатом архипастирском искуству и са старачком мудрошћу дао велики допринос процесу обнављања канонског јединства Српске православне Цркве. Посланица о Васкрсу 1919. године најбољи је показатељ и свједок митрополитове безрезервне опредјељености за народно и црквено уједињење које је дијелио са свим свештенством и вјерним народом Црногорско-приморске епархије. О томе свједоче и његове окружнице упућене свештенству и народу његове митрополије, Захумско-рашке и Бококоторско-дубровачке епархије и Скадарског викаријата. Коресподенција са краљем Петром Првим и Регентом Александром Карађорђевићем такође јасно и недвосмислено потврђују његову опредјељеност за нови државни и политички поредак и династију."

To sto se ponovo ne samo po Crnoj Gori, vec i po svim srpskim eparhijama zidaju nove crkve u stilu nasih srednjovekovnih crkava i manastira je znak povratka lepoti i vrednosti koja je itekako prepoznatljiva svuda u svetu. Hvala Gospodu na tome!
igracina:
Sto se plemenske organizacije sve je jasno,iako si u ovu temu usao kao zavezanih ociju.
Pleme je pleme.
I sta je ovim "pisac" hteo da kaze, nije mi jasno!
igracina:
Ne brkaj pleme sa krajem ,oblasti i slicno!
Pleme ima svoju hijerarhiju i svoje vodje koje svi pripadnici plemena slusaju bez rezerve.Kod Crnogoraca:vojvode ,serdari,knezevi itd.
Pleme ima svoje plemenske sudove.
Pleme ima svoju precizno utvrdjenu teritoriju.
Ukoliko je napadnut neki clan plemena izvana,brane ga svi pripadnici plemena kao da je iz njihove porodice.
Sada znas sto je pleme.
Ponavljam ti ,kod juznih slovena nema plemena (od vajkada) osim kod Crnogoraca.
U sustini najlakse je saznati ko je Crnogorac ,a ko nije.
Koja su ti to srpska plemena iz Raske i Metohije ?Objasni malo njihovu hijerarhiju?
Ma ko mi kaze? Iz kog si ti onda plemena, nesretnice? Ja vrlo dobro znam cinjenice o toj temi! Takodje, vrlo dobro znam i koje sam pleme i ko sam i sta sam i ko su mi bili preci i sve ostalo! Znaci, ovo su cinjenice:"Јован Цвијић, у свом капиталном дјелу "Балканско полуострво", каже да се племена деле на: црногорска племена, тј. племена старе, историјске Црне Горе, између долине реке Зете и Скадарског језера с једне и Боке Которске с друге стране. Насељавају четири нахије: Катунску, Љешанску, Ријечку и Црмничку. Затим, херцеговачка племена и племена "седморо Брда" И једна и друга назваћемо рашким племенима, пошто је већина од њих у области некадашње Рашке". И наравно ту су приморска племена."

Moje pleme Banjani spadaju u tzv. hercegovacka plemena: "Херцеговачка племена се простиру и на територији Црне Горе и на територији Републике Српске. Нема разлога да се не набрајају заједно. Херцеговачка племена су: Дробњаци (са Језерима), Ускоци, Пива, Шаранци, Никшићи, Бањани, Грахово, Кривошије, Требјешани, Билећа, Гацко, Љубибратићи, Зупци, Рудињани, Приједојевићи и Малешевци."

Istina je da danas nema plemena nigde drugde osim medju Srbima u danasnjoj Crnoj Gori, Metohiji i Republici Srpskoj. Ali to ne znaci da ona nisu postojala. Srbi su bili veoma jako plemenski vezani prilikom doseljavanja na Balkan i kasnije. Plemenska povezanost se vremenom gubila, ali je silom prilika (najezda Turaka) opstala u delovima Srpskog naroda. Zahvaljujuci plemenima, nasoj Svetoj Crkvi i guslama, nase Srpstvo se ocuvalo i opstalo!

igracina:
Odokativne i pseudolakonske komentare tipa Vojislavljevici,Balsici i Crnojevici su bili Srbi necu komentarisati.
Evo ko su oni bili: 15/28. VIII 1910. краљ Никола Петровић приликом свечаног говора поводом промовисања Црне Горе за краљевину каже: "Дубоки су темељи овој обновљеној краљевини нашој. Они силазе до некадашњих зетских краљева Војислава, Михаила и Бодина”, наглашавајући и у прогласу да је Зета "дала Српству прву моћну и признату краљевину". To kaze Crnogorski Kralj Nikola!

A evo malo istorijskih izvora o Vojisavljevicima: По пристигнућу на Балкан у VII вијеку, српски народ се постепено организовао у мањим или већим областима. Те области су дуж обале Јадранског мора биле Дукља, Травунија, Захумље и Паганија, а у унутрашњости Рашка и Босна. Дукља је пред крај X вијека постала центар српског обједињавања. Унутар граница ове државе по правилу се налазе Травунија и Захумље, а повремено и Рашка и Босна. Почетком XII вијека, пак, смрћу краља Константина Бодина, политички центар постаје Рашка. О етничком идентитету Дукље овога периода сачувани су и записи.

Византијски хроничар Јован Скилица, за кога су имена Срби и Трибали синоними, као и Србија и Трибалија, наводи да је кнез Јован Владимир био владар "Трибалије и оближњих крајева Србије". Василије II, византијски цар, тражио је од дукљанског кнеза Јована Владимира помоћ ради борбе са бугарским царем Самуилом, па је с тим у вези свједочанство у повељи Лавре св. Атанасија из 993. о српском посланству, очигледно послатом од стране Јована Владимира, које је морем путовало Василију II. Скилица, такође, каже за дукљанског кнеза Стефана Војислава да је "архонт Срба", Дукљу назива Србијом, а за Војислављеве војнике који су се супротставили Византији вели да су Срби. Исто тако, за византијског магната и војсковођу Кекавмена, који је написао "Стратегикон", Стефан Војислав је "Травуњанин Србин". Већ поменути Скилица каже за Војислављевог сина и насљедника Михаила, будућег краља, да је владар Трибала и Срба.

Kralj Nikola: 15-28. VIII 1910. краљ Никола Петровић је у саглашавању са посланичким предлогом о уздизању Црне Горе у ранг краљевства између осталог рекао: "Свјестан славне улоге ових наших страна у историји српскога народа за вријеме моћних краљева и господара негдашње Зете, колијевке славних Немањића; и свјестан доцније улоге наше отаџбине, ја одобравам предлог Народне скупштине да се обнови старо краљевско дојстојанство мојој држави; одобравам тим прије што видим у жељи представништва мога драгог народа будну свијест наше прошлости; а народ који има лијепу прошлост и који је прожет и одушевљен свијешћу своје прошлости, тај народ може с поуздањем гледати у све бољу и сјајнију будућност."

Pa opet malo cinjenica: Превласт Рашке, почетком XII вијека, остварује рашки велики жупан Вукан коме је Рашку на управу дао Константин Бодин, као "жупану са свога двора". И неке друге велможе из Дукље су тада пристигле у Рашку, па и Завида, отац Стефана Немање, родоначелника династије Немањића. Династија Немањића владаће српским земљама до 1371, када умире српски цар Урош Немањић, мада је политичко јединство Срба почело да се нарушава још за његова живота. У вријеме Немањића све се чешће за Дукљу употребљава име Зета, које ће временом и потпуно замијенити старо.

Рашки велики жупан Стефан Немања, рођен у Дукљи, у својим повељама ову земљу је називао очевином и дједовином. Његов син, краљ Стефан Прововјенчани у "Животу светог Симеона" каже: "Иако ме тада није било нити памтим шта је било о рођењу његову, ипак сам слушао да је био велики метеж у овој страни српске земље, и Диоклитије и Далмације и Травуније, и да су родитељу његову браћа му завишћу одузели земљу. А он изиђе из буна њихових у мјесто рођења својега, по имену Диоклитија. И вољом Божјом и пречисте његове матере, роди и ово, свето дијете, које ће Божјим промислом бити сакупилац пропалих земаља отачаства свога, пастир и учитељ, па, штавише, и обновилац онога што је било пропало, у мјесту по имену Рибница." Стефан Немања је успјешно окончао поход на Дукљу која је била под снажним византијским утицајем, те тако Стефан Првовјенчани каже да његов отац "поврати Диоклитију и Далмацију, отачаство и рођење своје, праву дједовину своју, коју је насиљем држао грчки народ... истријеби грчко име, да се никако не помиње име њихово у тој области, народ свој у њима неповређен остави..."

Немањин најмлађи син, Растко Немањић (Свети Сава) оснивао је српске епископије широм српских земаља. Тако је за сједиште зетског епископа одређен манастир Св. Арханђела Михаила на Превлаци у Боки Которској, а за сједиште Будимљанске епископије манастир Св. Ђурђа код Берана. Дјелове територије данашње Митрополије црногорско-приморске обухватале су и хумска и дабарска епископија.

О несумњивом српском идентитету словенског становништва у Зети свједочи и повеља краља Милутина Немањића манастиру Св. Николе на Врањини (XIV вијек); из ње се може видјети да су око Скадарског језера, једни до других, живјели Срби, Латини, Арбанаси и Власи. Ни бројни документи цара Душана Немањића, који се потписивао као цар Срба и Грка, не говоре о постојању неке друге словенске етничке скупине у Зети осим српске.

Evo reci Djurdja Crnojevica: "Кратка историја Црне Горе", свети Петар Цетињски преноси ријечи Ђурђа Црнојевића: "Ја бих вас свјетовао, да изаберете једнога човјека између вас и да га примите и познате за својега владитеља; ал знајући, да се ви у избору нећете сагласити међу собом, из тог вам узрока остављам мјесто себе Митрополита Германа, а по њем будуће митрополите, докле, еда Бог промисли за србски народ на други бољи начин. Герман је обшти духовни одтац и архипастир, а ово је ваша обшта црква и манастијер, у којему он пребива; тко може, дакле, боље и усрдније за добро ваше радити од вашега духовнога оца? И ви сте његова по духу светоме чеда и овце словенскога стада Христова, за које он је дужан, као пастир, живот свој положити. Договарајте се с њим и слушајте његове совјете и науке, а ја му ето остављам и грб, којега су блаженопочивши цари наши српски, а по њима прародитељи моји и ја употребљавали."

A evo opet naucnih izvora: "Послије смрти цара Душана, Балшићи су се осамосталили у Зети, а српско царство почело је све више да се осипа. За краља свих Срба крунисан је у манастиру Милешева, на гробу светог Саве, босански бан Твртко Котроманић, кога су као таквог прихватили и кнез Лазар и Вук Бранковић. Балшићи га нијесу признали за краља свих Срба, сматрајући да то право припада њима, будући да су били владари области из које су потекле двије српске владарске лозе, Војислављевићи и Немањићи. Међутим, Зета Балшића није била довољно снажна да политички обједини расцјепкане српске земље којима су владали обласни господари. Ипак, неки вид политичког јединства српског народа је чуван преко институције државног сабора. "Житије Исаија" нам казује да су Ђурађ Балшић и кнез Лазар 1375. присуствовали државном сабору у Пећи када је биран српски патријарх. Почетком двадесетих година XV вијека деспот Стефан Лазаревић, Лазарев син, наслиједио је од Балшића Зету.

Земље које је деспот Стефан Лазаревић успио да окупи нијесу дуго остале у заједници. На већем дијелу Зете су се осамосталили Црнојевићи, потомци Ђураша Илијића, челника на немањићком двору, док су мањи дио ове области запосјели Млечани. По повратку у Зету 1481, пошто су га Турци изгнали у Италију, зетски господар Иван Црнојевић, је умјесто Жабљака за своје сједиште узео Обод, а затим Цетиње, гдје је уз двор изграђен манастир као сједиште зетског митрополита. Црнојевићи су себе видјели као настављаче немањићке државе. Немањићи су за Црнојевиће били "свети српски цареви", владарска идеологија им се базирала на установама из немањићког периода, те су стога Црнојевићи и прихватили двоглавог орла Немањића за свој симбол. Иванов син Ђурађ основао је прву штампарију на словенском југу.

Након пада Зете Црнојевића, 1499, Црна Гора ће се њихати на култу Обилића и косовском завјету, на идеалима обнове српског царства, на слави Немањића и Црнојевића. Нема никакве дилеме да је становништво средњовјековне Зете имало чврсту српску свијест, што се јасно може видјети и у дозволи за градњу цркве коју је Грчка колонија у Венецији добила 1514, а у њој се поред тројице Грка помиње и "Андрија Зећанин, Србин".
igracina:
Sto se Petrovica tice ja ne sporim da su neki od njih iz RAZLICITIH RAZLOGA u sirem smislu smatrali Srbima i da su naturali srpstvo tada 99% nepismenim Crnogorcima.
A da malo skrenemo paznju na taj "siri smisao"!
-Vladika Danilo: На Митровдан 1714. године, владика Данило упућује поруку Црногорском збору и главарима:

Мила би ми била смрт да сте ви хтјели да сви уједињени изгинемо часни и славно, као што је то учинио сам Кнез Лазар и Милош Обилић који уби цара на Косову, па најзад и сам погибе са својим господаром и свих седам хиљада бораца, - што нас Црногорце довело у ове крше, - оставивши послије себе славу и част.

-Vladika Sava: У писму Дубровчанима, поред осталог, вели:
И драго нам је владање ваше који се ви јоште од нашега србскога језика находите.

A sad tvoj omiljeni clan dinastije Petrovica kojeg tako rado citiras! Evo kako je pisao i govorio
-Vladika Vasilije: Владика Василије посвећује, у Историји о Црној Гори доста пажње српском царству, па наводи:

За велике гријехове наше, а особито за убиство младога цара Уроша, Бог се разгњевио и допуштио те су Турци завладали готово цијелијем српскијем царством.

Црна Гора насељена је већином досељеницима, који у ове горе добјежаше послије пропасти царства српскога. Свако племе памти и свога родоначелника који се је преселио у Црну Гору; свако племе има, у народном предању, своју историју; свако прича кад су се доселили у Црну Гору његови стари, ко су они били, одакле су доселили.

Владика Василије у својој 'Оди Немањи' вели:

Сербски свети краљи вастаните,
Цару Христу молбу сатворите,
Мухамедску вјеру изложите,
От вашего отачества иждените!
Христијанском цару помогните,
Отчество ваше обновите!
Архијереји сербски не лезите,
Но всу ношт Бога молите,
Царско сербско паки ваставити,
Правдоју и благочествијим прославити!

-Sveti Petar Cetinjski (kazes da uzivas citajuci njegova dela u originalu, pa izvoli): Уочи боја на Мартинићима, 1796,
Петар I позива Црногорце и Брђане да докажу да у нама неугашено србско срце куца и србска крвца врије, а пред бој на Крусима, такође 1796, тражи од својих ратника да ударе на непријатеља нашег предрагог имена србског и наше дражајше вољности додајући да се Турци и сад боје Црногораца, боје се србскијех витезова, који нијесу вични своју постојбину остављати.

-Vladika Rade: Петар II Петровић Његош је отац модерног српског националног осјећања, највећи Србин међу Србима. Сва његова дјела су надахнута српским родољубљем, а Горски вијенац је, без сумње, најсрпскије дјело икада написано.

-Knjaz Danilo: Законик књаза Данила
установљен 1855.
параграф 92.

Иако у овој земљи нема никакве друге народности до једине српске и никакве друге вјере до једине православне источне, то опет сваки иноплеменик и иновјерац може слободно живјети и ону слободу и ону нашу домаћу правицу уживати као и сваки Црногорац и Брђанин што ужива.

У прокламацији Кучима 1852, књаз Данило вели:

Спомените се, о јуначки народе старије српскије јунака, како су се они храбро борили, да не робују под турским игом, да им измет не чини, да им тајин не давају, да им путеве не направљају и коње проводају.

Немојте да ова моја врућа препорука код вас погине, јер Србин данас нема никога до Бога и свога брата Србина.

У писму србијанском кнезу Александру Карађорђевићу, априла 1856, књаз Данило захваљује на послатим уџбеницима:

Дјело ово да служи за залог новог и крепког братског јединства, које ће бити основ будућој нашој свези братског согласја, основ бољој будућој срећи једнородног народа српског. Књаз црногорски носи на скрижали својега срца урезано чувство љубави и преданости не само за свој народ, већ за све Српство и за све оно, што се српско зове и именује.

Крајем маја 1856. књаз Данило пише Наполеону III о турским зулумима:

Да би нас себи потчинили глађу, они су разјагмили српске земље, отели српско море; нама остају само стијене и срце, које никада неће клонути.

Књаз Данило поручује србијанском кнезу Михаилу Обреновићу:

Нека само започне књаз Михаило, ја му са својим Црногорцима пођох на сусрет, да ослободимо српски народ, па ма ја био у војсци књаза Михаила прости војник.

-Kralj Nikola I: Једна жеља преовлађиваше све друге: да ми је цијело прикупљено Српство загрлити, да ми је све његове непријатеље спржити!
igracina:
Siguran sam da Crnogorci prije 200god ,da ne govorim o jos ranijem periodu nisu ni znali sto je to Srbin i srpstvo.
Da, da! Nisu znali, ali su uz gusle pevali o moru, o prolecu, o pticama i o zaljubljivanju! Nisu zene nosile crninu za kosovskim junacima, nisu nasi djedovi nosili na kapama crn rub za Kosovom, uz gusle su pevali italijanske pesme. Njih to nije interesovalo, a to je zato sto su oni bili gradjani i evropljani.
igracina:
Dakle, slazes se sa mnom da jedna tudja dinastija moze dobro da vodi neki narod ,kao sto je bilo mnogo primjera u svijetu , pa i u slucaju Petrovica.
Da, ali toga kod nas Srba nije bilo zato sto su sve nase dinastije iz Srpskoga roda. Evo malo naucnih istorijskih cinjenica o tim "strancima" Petrovicima i o njihovom poreklu: Као што су скоро све угледније породице црногорске током времена досељене у Црну Гору из другијех српскијех земаља, тако је досељена и породица Петровића Његоша, и то, према предању које се у тој породици чува, из Босне, из мјеста Зјенице. То се њихово досељење односи добу владавине Ивана Црнојевића (1471-1490.). По досељењу они се настанише на Његушима у Катунској нахији.

О поријеклу и животу ове породице прије њихова досељења у Црну Гору ми врло мало што знамо, осим што нам предање казује, да су за неко кратко вријеме прије досељења боравили у Требињу, а затијем у Његошу планини, у мјесту Церовици. Ипак, судећи по једном потпису владике Данила, гдје се он назива "Војводић српске земље", можемо с правом закључивати, да је то била једна од старих угледнијих властелинских српских породица, која је, као и многе друге, због прилика које настадоше у Босни, пошто је Турци заузеше, напустила своје старо сједиште.

Три до четири нараштаја прошла су, може бити, док се је у тој породици родио Петар, по којему се и назваше Петровићи.

Унук овога Петра, а отац владике Данила, Шћепан, био је кнез Његушки, а осим тога често је изашиљан био по народним пословима код Патријарха у Пећ и тако је народне ствари заступао, да је због тога, као и због своје правичности и одлучности стекао велик глас и поштовање у народу.

Шћепан је, поред друге дјеце, имао сина Николу (доцније владику Данила), који се је као младић васпитавао и учио у цетињском манастиру, али пошто Сулејман-паша скадарски разруши овај манастир, 1692. године, Никола се опет поврати кући својих родитеља.

Крај XVII. вијека био је у опште најкритичнији тренутак у историји Црне Горе. С потоњијем каменом манастира Ивана Црнојевића порушен је и потоњи основ оне Црне Горе, коју Црнојевићи засновали бјеху. Изгледало је, да ће слобода црногорска за навијек да угасне, али добри геније Црне Горе показао је Црногорцима пут, којим треба да иду к спасењу. Крајем године 1696. Црногорци се скупе на сабор, да бирају себи Господара и владику, и Провиђење је хтјело, те је њихов избор пао на Николу (Данила) Петровића Његоша.

Тај избор био је сретан и Богом благословен.
igracina:
U vezi Holeceka si opet odgovorio zamjenom teza!!!!!
Pozivas se na Petrovice koji ,sasvim sigurno nisu bili naucnoistrazivacki radnici kao sto je to bio Josef Holecek.
Ha, ha, ha! Pa neces valjda ti da kazes da Petrovici nisu znali gde su vladali i kome su upravljali onolike godine i vekove. Pa sta je onda trebalo da dodje neki Ceh da im objasni da u Crnoj Gori ne zive Srbi? Pa mogu i ja da, kao naucni radnik pricam da u Ceskoj zive Eskimi, ali to nije istina.
igracina:
Ako ne vjerujes da Balsici nisu ucestvovali na Kosovskom boju ,ti provjeri.
Samim tim ,tvoji i moji preci 100% nisu ucestvovali na Kosovskom boju.
Dacu ti jos jedan podatak.Balsici su u ta doba 3 puta ratovali sa Lazarom Hrebeljanovicem.
To je uredu! Nije ratovao ni Vuk Brankovic na Kosovu, a ni mnogi drugi kao sto sam to vec ranije poninjao! Moji preci jesu ucestvovali na Kosovskom boju, i ti nemoj da vredjas! Moje bratstvo je uzelo prezime po jednom od barjaktara srpske vojske i time se ponosimo! U to doba ne samo da su Balsici ratovali sa Hrebeljanovicem, vec su manje vise svi vodili manje ratove oko nasledstva Carske krune Nemanjica. To je pocelo jos od smrti Cara Dusana i svi su se otimali o Carsku Krunu. Naravno da su tome tezili i Balsici sa pravom kao i sve ostale srpske velmoze.
igracina:
Nerado ,ali moram da se osvrnem na nevjerovatnu nebulozu da su u Kosovskoj bitci skoro pola Turske vojske sacinjavali Srbi , proizilazi da su u Kosovskoj bitci 1389god Srbi pobijedili Srbe.
Paradoksalno, ali istinito! Obrazuj se malo, pa ces i sam to zakljuciti!
igracina:
Jasno je da je Vuk proglasio jezik Crnogoraca,Dubrovcana i Hercegovaca tj. jezik Dukljanskih slovena za Srpski jezik!
Promucuran ,bjese copavi Vuk!
A i sam bese dukljanski sloven taj Vuk, jer mu otac bese dosao u Trsic iz plemena Drobnjaka.
igracina:
Nemoj da se pravis budala i govoris da je Njegos pisao Vukovim jezikom.Dobro znas da je Njegos pisao jezikom svoga naroda ,svojim maternjim jezikom,a Vuk je jezik Njegosevog naroda proglasio za srpski jezik.
Procitaj sta pise na naslovnoj strani prvog stampanog "Gorskog Vijenca"! Eno ga cuva se u muzeju na Cetinju! A Vuk je jezik i Njegosevog i svog naroda posto je i sam Crnogorac, proglasio za srpski!
igracina:
Ako sam izvukao iz konteksta odlomak iz knjige vladike Vasilija Petrovica,pa sto?Dovoljno je drastican i indikativan.
Pa to je smasno! Nemoj da si tako jadan! Procitaj njgovu "Istoriju o Crnoj Gori"! A pritom ja ne znam gde si ti to nasao. Reci na kojoj je to strani ili u kom poglavlju?
igracina:
Kakve su to bile bune po Srbiji?Socijalne,seljacke?Kakve veze imaju u smislu motiva sa bozicnim ustankom Crnogoraca iz 1918god?Pojasni malo!
Iste su to bile bune kao i ova u Crnoj Gori. To je bila medjudinasticka borba izmedju dve srpske dinastije Petrovica i Karadjordjevica. Isto tako bilo je i sukoba izmedju Petrovica i Obrenovica, ali najvise ih je bilo izmedju Karadjordjevica i Obrenovica!
igracina:
Pojasni malo:" ustaski poglavnik Sekula Drljevic ".
"Oj svijetla majska zoro" je narodna pjesma, a ne pjesma Sekule Drljevica.
Uostalom ,Srbima kao sto si ti, smeta svacija himna!!!
“Oj svijetla majska zoro” je izvorna narodna pesma koja ima više varijanti.

- Vlada Crne Gore usvojila je, međutim, onu koju je napisao Sekula Drljević, osnivač crnogorske neonacističke misli i bliski saradnik ustaskog hrvatskog rezima i Ante Pavelica. Naime, njegov bliski politički saborac Savić Marković Štedimlija objavio je 1938. godine u Zagrebu politički pamflet “Crvena Hrvatska” u kojemu na završnoj strani objavljuje Drljevićevu verziju pesme “Vječna naša Crna Goro”. Ako pročitamo sadašnju verziju nacionalne himne uočava se da samo prva strofa nije uzeta iz Drljevićeve varijante, ali doslovno jesu druga, treća i četvrta strofa, ističe Vukić. - Ako, dakle, pogledamo treću strofu i obratimo pažnju na stih: “Bit će gorda, bit će slavna domovina naša mila” uočićemo jasan hrvatizam, jer u srpskom govornom jeziku se ne kaže “bit će”, nego “biće”, niti se kaže “domovina” nego “otadžbina”. Dok su Srbi pod otadžbinom podrazumevali zemlju svojih otaca i bili za nju genetski i duhovno vezani, Hrvati stolećima nisu imali svoju otadžbinu, već su koristili izraz domovina, podrazumevajući pod njom mesto za obitavanje, a ne koje ih duhovno obavezuje zavetom predaka.

Ne smeta meni niti jedna tudja himna, ali ne volim kad se neko igra sa mojom!!!
 
Vidim da nisi histerisao kao ranije, očigledno pod uticajem činjenica, koje su ti bile nedostupne.
Još uvijek si ošamucen od stereotipa i beskrajnih laži. Imaš dva puta, da se vratiš istini, ili da živiš gušeći se u lažima o grandioznosti srpstva.

Srbi i Crnogorci su 2 naroda kojima je zajedničko, manje više samo pravoslavlje.
Mnogi Crnogorci neće da pričaju na tu temu jer misle da se o nečijem nacionalnom osjećaju ne raspravlja, ali ja sam demokratičan i više nego što treba, pa evo i o tome možemo da pričamo.


Kao i svi drugi narodi i Crnogorci imaju sva obilježja jednog naroda: svoj jezik, svoju istoriju , tradiciju , mentalitet, folklor, svoje vladare, svoju drzavnost, razna ratovanja , svoju crkvu, svoj jezik i najveću slobodarsku tradiciju od svih balkanskih naroda!


Vidim da si se složio sa nekim stvarima koje sam ti razjasnio .Ono po čemu su Srbi najprepoznatljiviji, po ocilima, nema nikakvu tradiciju u Crnoj Gori. Samo možeš sam sebe da ubjeđuješ da su Srbi najprepoznatljiviji po orlovima. Napravi anketu koji je simbol najprepoznatljiviji kao srpski pa javi!
Ovu smo temu okončali!



Koliko ja znam i srpski manastiri po Vojvodini imaju kupole samo drugog stila.
Manastir Morača i još neki manastiri po Crnoj Gori su nesporno srpski manastiri .
Jasno se vidi razlika između njih i crnogorskih bogomolja! Okupiranih!
Kako je moguće da je CPC pripojena dobrovoljno SPC tek poslije ulaska srpskih oružanih snaga 1918 u Crnu Goru??
Zašto se dvije crkve nisu prije ujedinile, jesu li im Vatikan i kominterna branili??
Srbijanske oružane snage su imale "argumente" za "dobrovoljno" ujedinjenje.
Tj. kralj Aca zakleti neprijatelj Crne Gore.
Kralj Aca nije mogao biti, malo Srbin a malo Crnogorac, to samo kod tebe može!
No, ti i ne sporiš još jedno istorijsko dostignuće crnogorskog naroda, da su Crnogorci imali svoju autokefalnu crkvu!!



Za plemena si se malo u međuvremenu edukovao i složio si se da su kod juznih Slovena isključivo crnogorska posebnost!
Ne računam naravno južnoslovenska plemena iz pradavnih vremena.
Nemoj više da izmišljaš neka plemena Gačane, Bilećane i slično, jer je to bila obična turska raja koja je imala prava po zakonima Otomanske imperije, a nije imala ništa od onoga što sam naveo o hijerarhiji i organizaciji plemena.
Vrati se ponovo na moje pisanje o ustrojstvu plemena i čitaj pazljivo.
Drsko i bezočno si počeo i geografiju da prepravljaš i proglasio si Vasojeviće, Kuče, Pipere, Rovčane, Drobnjake itd za, abrakadabra, Rašku oblast.
Kada nemas što, ne prezaš ni od "oči u oči" laži.



Poslije ko zna koliko godina tvojega života, saznao si da Balšići nisu bili na Kosovskom boju. Zar to nije tužno.
Dobro su to sakrili od tebe i servirali ti gomilu bajki, izmišljotina i budalaština. I dalje nastavi da živiš u pjesmicama Tešana Podrugovića i pričaj da Vuk Branković nije bio na Kosovu.
No možda si to saznao od komšinice ili ti je veliki istoričar Goran Kiković to došapnuo!
Ali nije poenta u tome.
Ako Balšići i preci Cnogoraca nisu učestvovali u Kosovskom boju što je činjenica?
Činjenica je da je Kosovski mit donesen, importovan u Crnu Goru u 19.vijeku!!
Vuk Karadžic poslije boravka na Cetinju, piše o ogromnom kultu Ivana Crnojevića kod Crnogoraca.
Niđe ne spominje nikakav Kosovski kult !!
Da ne misliš da je to ćopavac, taj genijalni posrbitelj Balkana prećutao ili previdio ??




Napisao sam prije da su Petrovići srbovali iz raznoraznih razloga.
Za vrijeme Petrovića malo stanovništvo Crne Gore je bilo jedino slobodno na Balkanu, ali sa konstantnom prijetnjom da bude zbrisano od Osmanlija.

Crna gora je predstavljala trn u oku Otomanskoj imperiji, jer je svojim primjerom jedina pokazivala, potlačenim narodima (pa i Srbima ) da je moguće izbaviti se od Osmanlija.
Bila je kao svijeća u mraku.
Razni istoričari smatraju , da se ta svijeća ugasila, ugasile bi se nade o oslobođenju svih potlačenih balkanskih naroda!!!
Kao što znaš Crnogorci su vjekovima, dok su Srbi mirno roptali pod Turskim jarmom vodili nadčovječanske borbe sa Osmanlijama.
Te borbe nikada nijedan Srpski istoričar nije proglasio, ni za prvi ni za drugi,ni za nikakvi srpski ustanak !!

Neobicno zar ne ? Ali to je prirodno stanje stvari !
Zasto bi Srbi proglasavali tuđe (Crnogorske) bitke sa Turcima za svoje. Tacno se zna i nikada niko nije dokazivao nešto drugo. Prvi srpski ustanak je počeo 1804 god.

Borbe Crnogoraca sa Turcima prije toga nisu srpske borbe. Prirodna stvar!
U takvim okolnostima Petrovići su nepogriješivo zaključili da je nemoguće da skinu s vrata Osmanlije sami!
Morali su se osloniti na susjedne potlačene narode i u njima buditi slobodarski duh.
Počeli su da srbuju i srbuju i da izmišljaju neviđene bajke, vrline, atribute, hvalospjeve Srbima, narodu koji je u to vrijeme vec 400 godina robovao.

Nausput su ishvalili do neba i ostale potlačene nesrpske narode.
Sve su to radili što bi se u današnje vrijeme reklo, iz pragmatičnih razloga,jer se sami nisu mogli definitivno osloboditi a mogli su lako nestati!

Pokušaj da zamiliš kako je bilo Crnoj Gori i Petrovićima kad ju je napadao Hodaveri, Ćuprilić, Bušatlija i ostali.
Potpuno samoj.

S vremenom su Petrovići uspjeli da uspale srpsku nacionalnu svijest, ali su to toliko prejako napravili, da mi to liči kao kada bi zastavi 101 ugradio motor iz formule 1, jadna zastava 101 bi na kraju doživjela kolaps od silnih napora.
To se desilo i sa Srpstvom!

Po mom mišljenju sa onolikim hvalospjevima srpstvu, učinjeli su mu veliku medveđu uslugu.
Toliko su Petrovići bajkovito uzdigli srpstvo da su se i neki Hrvati, poput Iva Andrića proglasili Srbima, sve pod uticajem Petrovića!
Kao i još neki znameniti južni Sloveni!

Opet uzmi pa čitaj pjesmice "postadoše lafi ratarima" ili "blagorodstvom srpstvo diše".

Kakvi "lafi", kakvim "blagorodstvom" ??

Pjesmice su vrlo paljive, ali nisu istinite.
Ipak su to samo pjesmice genijalnog pjesnika.

Njegoš je svim silama pokušavao da probudi ZAJEDNICKI DUH I ZAJEDNIŠTVO svih južnoslovenskih naroda.

Takođe se bila nad Crnom Gorom nadvila strašna opasnost u vidu Srbina - Mića Latasa.

U cilju oslobađanja od Osmanlija i u cilju, VJEČNE ZABLUDE CRNOGORACA, ZVANE VELIKODRŽAVLJE, Njegoš je srbovao.

U svim dokumentima Otomanske imperije, Crnogorci se vode kao zasebna nacija.
Da su Crnogorci zaista srbovali i imali nekakve ideje o srpstvu i o pravljenju velike srpske države, Osmanlije bi digle 500 000 vojnika, sve počistile u Crnu Goru + postavili garnizone svuda po staroj Crnoj Gori.
Zar ne ?
A to bi uradili jos u sedamnaestom vijeku.

Kad je Njegoš, zaista počeo da srbuje i da pravi kombinacije sa okolnim narodima, tada su Osmanlije, isprave, poslale Mića Latasa da zbriše Crnu Goru, ali bilo je kasno.

Nijesu dozvolile druge velike sile.

Koga Njegoš slavi u "Gorskom vijencu" ? Srbe ili Crnogorce ?





Zato sam ti naglasio da su Holečekova istraživanja potpuno relevantna jer nije imao nikakvog razloga, da ne bude objektivan.
Nećeš valjda da dokazuješ da je Holeček lagao.
Zbog kominterne valjda ??



Nemoj da misliš da ću komentarisati bilo kakve pjesmice i slicno.
Tu vrstu nauke ti možeš nesmetano da prosipaš po Bajlonovoj pijaci ili po Kvantaškoj pijaci, oni će ti tamo povjerovati u sve pjesmice koje im izrecituješ!



O ostalom kasnije.
 
Da se ti igracino ne javljas mozda iz neke ludnice???????????????

Veruje li tebi iko osim Jevrema Brkovica, najveceg pesnika medju frizerima ili raspopa dedejica i zike smederevca??????????????????

Obavezno popi dozu lekova za smirenje posle ovolikih gluposti, a usput pozdravi i sve "dukljanske slovene" koje sretnes na tvom spratu psihijatrijske ustanove!!!!!!!!!!!!!!!!!

Nece meni ludak da servira lazi i neistine, beobzira koliko se trudio da to jako zvuci razbacujuci nebitna imena, nbitne podatkei krajnje ludacke konstrukcije i izmisljotine!!!!!!!!!!!

Ja vrlo dobro znam i ko sam i odakle sam i ko su mi bili djedovi i pradjedovi i za sta su se oni borili!!!!!!!!

Uostalom, moj ti je savet: Pokaj se, Gospod je milostiv!!!!!

DJURISICU MLAD' MAJORE
TI SI PONOS CRNE GORE!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
Istina zna da bude surova aleks1, ali najvaznije je da je cujes!
Tvoji pradjedovi su se 1000 i vise godina borili za pravo, cast i slobodu svoga naroda po duhovnoj vertikali Duklja, Zeta, Crna Gora da bi ti pljunuo na sve to i posrbio se, te prihvatio vertikalu Nemanjici, ropstvo, Karadjordjevici, Obrenovici.Tvoj djed je 13.jula 1941 god vrlo vjerovatno pristupio partizanskom komunistickom pokretu ali je kasnije zbog "lijevih gresaka" Mose Pijade presao u cetnike.
I sad "daj sto das", furaj Srpstvo i zivi u njegovim bajkama i stereotipima!


Da se vratim na ono sto te najvise pece, na istinu!
Njegos, mladi Njegos je jednom rekao (prije nego sto ga je "obrazovao" Sima Milutinovic Sarajlija).
"No krsna i siromasna Crna Gora ne haje ni za Nemanje, ni za Murate ni za Bonaparte;svi oni bise pa i preminuse, i mac svoj djekoji opipase, pa nestase a Crna Gora ostade dovijeka i strasnoga suda, u svojoj volji i slobodi"
Da ti rastumacim ovo jer neces sigurno zeljeti da ovo razumijes.
Njegos (mladi Njegos) je Nemanjice, tvoje obozavane i ljubljene, svrstao u zaklete i krvave neprijatelje Crne Gore!!!!
Bio sam naravno u pravu kada sam napisao da Crnogorci nisu ni znali sto je to Srpstvo i Srbin.Sada cu ti to dokazati!
Citiracu ti dvije poslanice svetog Petra Cetinjskog, od mnogih sa istim motivom.
Prva je upucena Drobnjacima i Zupljanima 4. aprila 1817 god.
"znate kako sam ja vazda ucio vas i nastavlja na dobro vase, posiljuci medju vama moje ljude i moje knjige i govoreci u svako doba da caru carevo i veziru vezirovo i zaimu zaimsko blago dajete i da od svakoga Hristijanina i Turcina s mirom stojite,koji vi nista ne cine , a da se od jaramazah konsickijeh i kolasinskijeh branite,"....
Kao sto se jasno vidi sveti Petar Srbe naziva "Hristijani" !!!!Zasto?
Zato sto Crnogorci nisu znali pojam Srbin!!!
Evo ti jos jedna poslanica svetog Petra,
od 22.marta 1806 god. upucena Gornjomoracanima.
"Javljam vi kako dodjose k mene dva siromaha Hriscanina... preko Tare, koje su neki vasi i uskoci pridje...put istijema uzeli sve, sto su imali i sto su...radi ljubavi bozje dali.Toga radi"....
Izvanredan primjer.Obraca se sjevernim plemenima, do Tare su Crnogorska brdska plemena a "preko" Tare nema vise Crnogorskih plemena i tamosnje stanovnike zove "Hristijanima" a ne Srbima, potpuno je jasno, da Crnogorci nisu znali sto je to Srbin i Srpstvo.
Jos na mnogo mjesta Sveti Petar Srbe naziva Hristijanima.
Zasto ih jednostavno ne zove Srbima???????
Eto kako "ludjacke konstrukcije"(tvoje rijeci) postadose istina!!!!!
Medjutim u 19.vijeku ponavljam ti, nastupa naturanje Srpstva 99% nepismenim Crnogorcima.
Kralj Nikola je podsticao Crnogorce da pronadju svoje plemenito Srpsko porijeklo po mogucstvu da to bude od Kosovskih junaka!!
Tako si i ti dobio svoje porijeklo od Kosovskih bajkovitih heroja!!!
Iako si vaspitavan na lazima, istinu si i sam konacno uvidio uvjerivsi se da Balsici i nasi preci nisu ucestvovali na Kosovskom boju.
Spomenuo si Crnogorsku kapu i povezivao si je sa Srpstvom navodeci neke budalastine izmisljene takodje u 19. vijeku!
Pogledaj kapu Dalmatinskih Hrvata, ona je vrlo slicna Crnogorskoj.Da i oni ne zale za Kosovom?
Pa ako bi o necemu trebao da cutis i da to ne spominjes to je Crnogorska nosnja (koju su nosili svi tvoji preci), koja nema apsolutno nikakve slicnosti sa Srpskim narodnim nosnjama!!!


Hvalises Pavla Djurisica nosioca gvozdenog krsta Adolfa Hitlera.To se i moglo ocekivati od takve dezorijentisane spodobe kao sto si ti.
Pruzio sam ti jos neke jasne dokaze da je Srpstvo importovano u Crnu Goru, a ima toga jos, nemoj samo da se objesis kada ti pruzim jos neke nepobitne cinjenice.
Mislis da se lako postajala 27. zvanicno priznata drzava na svijetu, kada ni visemilionski narodi nisu mogli da dobiju nezavisnost.Morao si da imas izuzetno jake atribute da bi tada dobio drzavu!
 
Crnogorce od Srbije odvaja upravo njihov mentalitet.
U doba Petrovica, pa i kasnije - ovde navedenih Stedimlije, Drljevica i drugih federalista, tvrdili su da jesu Srbi, ali najcistiji, dok su Srbijanci Cigani i sl. Znaci, uvek su morali da budu nesto iznad. Tek od 1945. i Djilasa, proglasava se ( postepeno ) samostalna crnogorska nacija.
Sto se drzavnosti tice, jesu je imali, ali samo formalno, jer Nikolina drzava ni po obimu, ni po unutrasnjem uredjenju, nije mogla da se poredi sa ozbiljnim drzavama. Inace svim montenegrinima preporucujem da procitaju "Balkansku caricu" Kralja Nikole, samo se plasim da se i njega ne odreknu kao sto su se odrekli Njegosa.
Ukoliko se otcepe, Crnogorci ce napraviti ogromnu gresku - oni su mogli da uspevaju samo u tudjim sredinama, gde mogu svojim intelektom i opet mentalitetom da dodju do nekog polozaja - a ako budu zatvoreni u svoju drzavicu, malo ce biti funkcija a mnogo da se radi.
 
Народ у Црног Гори је, пре свега, веома поводљив, а то је зато што је необразован и примитиван. Не тврдима да је ни ситуација у Србији ишта боља, али овде се говори о Црној Гори.

Непосредно по завршетку Другог светског рата, црногорски комунисти су долазили у Србију и учествовали у масовним стрељањима патриота које нису биле спремне да се одрекну своје слободе у корист комунизма. Тада је убијено преко 200.000 људи!

Црногорски комунисти су, у то време, наступали са идејом о уједињењу са Совјетским савезом. Бесмислено, наравно, јер се Црна Гора никада није граничила са СССР-ом, али такве идеје могу доћи само од испраних мозгова.

Данас, 60 година касније, комунизам у Црној Гори и даље живи. Гарнитура која је на власти је наследник Савеза комуниста, а средства којима се служе се веома мало или уопште не разликују од оних којима су се њихови очеви служили.

Узгред, на делу је и КРОАТИЗАЦИЈА Црне Горе. То значи елиминисање свега што је српско, и додворавање Хрватској.

Жалосна је чињеница што су у Црној Гори комунисти не само на власти већ и у опозицији (част реткима који то нису)!

Једино решење, према мом уверењу, лежи у ЕДУКАЦИЈИ становништва.
 
Njivanin:
Crnogorce od Srbije odvaja upravo njihov mentalitet.
U doba Petrovica, pa i kasnije - ovde navedenih Stedimlije, Drljevica i drugih federalista, tvrdili su da jesu Srbi, ali najcistiji, dok su Srbijanci Cigani i sl. Znaci, uvek su morali da budu nesto iznad. Tek od 1945. i Djilasa, proglasava se ( postepeno ) samostalna crnogorska nacija.
Sto se drzavnosti tice, jesu je imali, ali samo formalno, jer Nikolina drzava ni po obimu, ni po unutrasnjem uredjenju, nije mogla da se poredi sa ozbiljnim drzavama. Inace svim montenegrinima preporucujem da procitaju "Balkansku caricu" Kralja Nikole, samo se plasim da se i njega ne odreknu kao sto su se odrekli Njegosa.
Ukoliko se otcepe, Crnogorci ce napraviti ogromnu gresku - oni su mogli da uspevaju samo u tudjim sredinama, gde mogu svojim intelektom i opet mentalitetom da dodju do nekog polozaja - a ako budu zatvoreni u svoju drzavicu, malo ce biti funkcija a mnogo da se radi.

Citiram ti kralja Nikolu (iz izbjeglistva, koje mu je nametnuo njegov unuk , kralj Aca )!
"Ko Crnogorstvu ne bio vjeran, bogom i ljudima bio ceran"
Nikola je bio stihoklepac, njegova su djela vrlo male knjizevne vrijednosti, umjesto tih Nikolinih pjesmica-zezalica preporucujem ti poeziju Jevrema Brkovica.

Srbi su od brojnih dijalekata koji su bili prije 200 godina na juznoslovenskim prostorima uzeli i proglasili za svoj knjizevni jezik Crnogorski jezik (Dukljanskih slovena), na isti nacin na koji su proglasili Emira Kusturicu za Srbina, Njegosa za Srbina, Mesu Selimovica za Srbina,Iva Andrica (od oca Antuna i majke Kate)za Srbina, Danila Kisa za Srbina i jos mnogo slicnih primjera.

Cuveni srpski stereotip je kako su Srbi branili Evropu na Kosovu!
Medjutim, despot Stefan Lazarevic je nesto kasnije u bici kod Nikopolja sa svojom srpskom vojskom odigrao presudnu ulogu u pobjedi Turaka nad zapadnim Hriscanskim vitezovima!
Kao Turski vazal naravno!
Eto tako su Srbi branili Evropu u ta doba!
To ti je ta ciribu, ciriba Srpska istorija.
Za 50 godina Srbi ce tvrditi da Beogradska "Marakana" nije dobila naziv po Brazilskoj nego obratno!Tako ti to ide kod Srba!

Crna Gora je bila fakticki nezavisna drzava daleko prije prvog srpskog ustanka 1804 samo sto je nisu priznavale sve velike sile toga doba.Pogledaj, nije ti tesko pronaci istorijske karte Evrope, gdje ces naci u moru Otomanske imperije jedno ostrvce-Crnu Goru.
Crnu Goru jedinu slobodnu drzavu na Balkanu.
Karte su pravili Mlecani, Njemci itd, jos u 16.vijeku.Nije ti tesko pronaci te karte!

Vrati se i pazljivo procitaj sto sam pisao, pa kazi:to nije tacno zbog toga, to nije tacno zbog toga.
Nemoj da dajes ocjene "malog Djokice" bez ikakve argumentacije.
Ostavi se stereotipa, nista ti dobro nisu, niti ce ti donijeti!
 
Pobunjenik:
Народ у Црног Гори је, пре свега, веома поводљив, а то је зато што је необразован и примитиван. Не тврдима да је ни ситуација у Србији ишта боља, али овде се говори о Црној Гори.

Непосредно по завршетку Другог светског рата, црногорски комунисти су долазили у Србију и учествовали у масовним стрељањима патриота које нису биле спремне да се одрекну своје слободе у корист комунизма. Тада је убијено преко 200.000 људи!

Црногорски комунисти су, у то време, наступали са идејом о уједињењу са Совјетским савезом. Бесмислено, наравно, јер се Црна Гора никада није граничила са СССР-ом, али такве идеје могу доћи само од испраних мозгова.

Данас, 60 година касније, комунизам у Црној Гори и даље живи. Гарнитура која је на власти је наследник Савеза комуниста, а средства којима се служе се веома мало или уопште не разликују од оних којима су се њихови очеви служили.

Узгред, на делу је и КРОАТИЗАЦИЈА Црне Горе. То значи елиминисање свега што је српско, и додворавање Хрватској.

Жалосна је чињеница што су у Црној Гори комунисти не само на власти већ и у опозицији (част реткима који то нису)!

Једино решење, према мом уверењу, лежи у ЕДУКАЦИЈИ становништва.

U Crnoj Gori nije "na delu" nikakva Kroatizacija, vjeruj mi, ja to dobro znam, jer je to besmislica.
U Crnoj Gori je na djelu, vracanje korijenima, onome sto su nam preci bili - DUKLJANSKI SLOVENI.

Potpuno se slazem sa tobom da je rjesenje u edukaciji stanovnistva.
Dobar dio stanovnistva treba edukovati da Obilic, Banovic Strahinja, Kosancic, Srdja Zlopogledja i ostali bajkoviti Srpski junaci nisu nikada postojali.
Stanovnistvo treba edukovati da Crnogorci nemaju nikakve veze sa Kosovskim i sa slicnim mitovima.Stanovnistvo treba edukovati da je pjesma pjesma, a da je cinjenica cinjenica.Stanovnistvo treba edukovati da je narodna pjesma pjesma, i da je pjesma nekog autora, takodje samo pjesma.
Stanovnistvo treba edukovati da te pjesme nisu istinite i pored toga sto dobar dio stanovnistva zna napamet te razne pjesme i pjesmice.
Ako neko zna napamet odredjenu pjesmu ne znaci da je ta pjesma istinita i pored toga sto tako misli onaj koji napamet zna tu pjesmu!
Kad se dobar dio stanovnistva edukuje da izvan tih stereotipnih pjesmica postoje jos mnoga znanja koja nisu sadrzana u stereotipnim pjesmicama, Crna Gora ce biti civilizovana zemlja, u pravoj Evropi!
Taj dio stanovnistva koji samo zna napamet neke pjesme i pjesmice, a NE ZNA AMA BAS NISTA DRUGO, koci Crnu Goru.
Uostalom i u Srbiji ima jos veci procenat takvog stanovnistva, znas to dobro.
Svako svoje treba da edukuje!
 
E ljudi kakvih sve gluposti na ovom NETu covek moze da se nacita to je smesno! I hvala Bogu u poslednje vreme to ne prolazi bez ALEKSA1. Na njegove budalastine sam navikao.
Podseca me na Aleksandra TIJANICA( cesto diskutuje i dolazi u konflikt sam sa sobom).Međutim ovog puta naš ALEKS je u pravu bar delimično. TJS. nije u pravu kada priča da su CRNOGORCI komunistička nacija( čista glupost, oni su komunisti isto koliko i SRBI, ni manje ni više.)

Ipak, našeg dragog ALEKSA u potpunosti podržavam u sukobu misljenja sa ovde izvesnim IGRACINOM ( očigledno je da čovek zna dosta istorijskih podataka , ali da ih totalno pogrešno tumači). Cilj našeg igracine jeste valjda da dokaže da SRBI i CRNOGORCI nisu isti narod. Da dokaže da imaju različite simbole, veru, kulturu. običaje, jezik. E pa dragi moj igracino diži brate ruke jer je pred tobom nemoguća misija. CRNOGORCI i SRBI su brate, jedan isti narod. Dakle CRNOGORCI ne postoje. Postoje samo dve SRPSKE države.1.SRBIJA i pod 2. CRNA GORA. Ovo je čitava priča.


Kako to?: Lepo isti su narod. To što imaju različite simbole ne znači da su različit narod.Simboli su obeležje jedne DRŽAVE a ne jednog naroda. Znači normalno je da Srbi i Crnogorci imaju različite simbole. Ipak ova dva naroda povezuje u JEDAN narod ono što čini obeležje jednog naroda a to su 3 stvari.

1.VERA
2.JEZIK
3.KULTURA i OBIČAJI

Dakle Ovo je zajedničko svim SRBIMA( i onoma u CRNOJ GORI- koje ti nazivaš CRNOGORCIMA- i nama u SRBIJI)

I molim te prestani da citiraš i pozivaš se na glupe iskaze nekih nazovi CRNOGORSKIH velikana koji su imali zle namere i ko zna kakve interese da razdvoje dve bratske zemlje pa su izmišljali gluposti. EVO DRAGI MOJ IGRACINO ja ću za tebe citirati jednog pravog velikana, svima nama dobro poznatog NJEGOŠA koji reče: CRNOGORCI NISU NIŠTA DRUGO DO SRBI!

E sad jedino onaj ko misli da je veći CRNOGORAC od NJEGOŠA može da tvrdi suprotno!
A onaj ko porekne u CRNOJ GORI on što NJEGOŠ reče taj ne zaslužuje da se nazove ni CRNOGORCEM ni SRBINOM!


A što se BALŠIĆA tiče tu praviš neverovatnu glupost. Pazi kažeš: NISU DOŠLI NA KOSOVO, HA NISU SRBI. Au kakva glupost. Pa dovoljno je bilo da ne budu u dobrim odnosima sa LAZAREM HREBELJANOVIĆEM I da ne dođu na KOSOVO!
Jedan od razloga je mogao i biti njihova procena da nisu vojno bili sposobni da izađu u datom momentu ITD.
Kada bi se gledalo kako ti gledaš moglo bi se reći da ni LAZAR HREBELJANOVIĆ nije SRBIN. Pa da mogao bi ti da kažeš to , jer ako je SRBIN što nije 1371 išao sa MRNJAVČEVIĆIMA na Maricu . Isto tako bi moga o da kažeš i da MARKO VUKAŠINOVIĆ( poznatiji kao Kraljević) nije Srbin jer nije došao na kosovo ili bi moga reći da su DEJANOVIĆI nedaj BOŽE Turci.(pošto su na Kosovu bili na strani TURAKA) Vrlo glupe i lako oborive argumente imaš.U ostalom ako tako gledaš zašto su Crnogorci napravili
ostupnicu( u PRVOM SVETSKOM RATU ) Srbima na MOJKOVCU kada su se ovi povlačili preko ALBANIJE!

Slušaj NJEGOŠA- Većeg CRNOGORCA od njega nema!

Aleks sada tebi nešto da kazem još: Marko Kraljević nije učestvovao u KOSOVSKOJ BITCI već samo DEJANOVIĆI i drugi Srbi vazali. Marko ne. Imam podatke o tome- ako neveruješ uveri se u knjigama VITEZI KNEZA LAZARA(Miroslav Nastasijević)a slične podate ćeš naći i u BIOGRAFIJI DESPOTA STEFANA LAZAREVIĆA (autor Konstantin Kostinečki)


I poseban pozdrav za osobu koja je uočila da je u Crnoj Gori prisutna KROATIZACIJA.(dokaz tome je poklonjena PREVLAKA hrvatima)
 
Gulivere, Gulivere vrati se na ono sto sam predhodno pisao pa ces lako shvatiti da su Srbi i Crnogorci 2 vrlo razlicita naroda.
Nemoj biti povrsan kao sto si bio do sada, nego pazljivo citaj sto pisem i ukljuci mozak!
Iznio si nekoliko ocjena u stilu "malog Djokice", ali cu ipak odgovoriti na njih.

Kao dokaz da su Srbi i Crnogorci isti narod naveo si da imaju istu vjeru!?!?
Gulivere, mnogo naroda dijeli Rimokatolicku vjeru pa nijesu isti narod!
Mnogo naroda dijeli Budisticku vjeru pa nijesu isti narod!
Mnogo naroda dijeli Pravoslavnu vjeru pa nijesu isti narod!
Po tvojoj logici Gulivere na svijetu postoji samo nekoliko naroda: Katolici, Pravoslavni, Budisti, Protestanti i jos po neki.
No ti mozda mislis da Srbi imaju posebnu vjeru u koju si ukljucio i Crnogorce?
Ta bi vjera valjda trebala da bude nehriscanska, a zove se Svetosavlje!
Dakle trebali bismo i mi u Crnoj Gori da slavimo Svetog Savu i da prestanemo da slavimo Hrista.
Jesi li na to mislio kada si napisao da imamo istu vjeru?


Mi dijelimo isti jezik, nesporno, ali Srbi su preuzeli jezik Crnogoraca Gulivere i proglasili ga za svoj!!
Vuk Karadzic je jezik Crnogoraca, Dubrovcana i Hercegovaca (Dukljanskih slovena) proglasio za Srpski jezik.
SRBI I CRNOGORCI SU PRIJE VUKA GOVORILI RAZLICITIM JEZICIMA!!!
Vrati se Gulivere na moja predhodna pisanja na temu jezika pa ces savladati ovu temu!
Ja sam siguran da bi Gulivere Srbi da su na mjestu Brazilaca (190 miliona) proglasili svoj jezik Brazilskim i rekli Portugalcima (10 miliona), da ne zovu svoj jezik vise Portugalskim, nego da ga zovu Brazilskim.
Srbi bi tu zacas, ciribu, ciriba zamijenili teze i istoriju!


Sto se tice ocjene da Srbi i Crnogorci imaju istu kulturu i obicaje, tako si mogao da ocjenis i da Srbi i Madjari imaju istu kulturu i obicaje, da Srbi i Hrvati imaju istu kulturu i obicaje, da Srbi i Makedonci imaju istu kulturu i obicaje itd, itd.
Ocjena ti je vrlo lazna Gulivere, jer Srbi i Crnogorci imaju potpuno razlicitu kulturu i obicaje!!
No Gulivere, ti pomocu carobne formule ciribu, ciriba sve mozes pretvoriti u Srpsko!!!!


U vezi Balsica ja sam Gulivere konstatovao da je kljucna stvar da je Kosovski mit importovan i donesen u Crnu Goru, a da Crnogorci sa Kosovskim bojem nemaju nista, jer Balsici i preci Crnogoraca nisu ucestvovali u toj bitci.
Kosovski mit i dalje zivi kod dijela Crnogoraca i to kod onog dijela koje je fakticki nepismeno.
Kosovski mit je vrlo bitna kopca Crnogoraca sa Srpstvom.
U Crnoj Gori prilican broj stanovnistva misli i vjeruje uvezenim bajkama da su im preci bili na Kosovskom boju!?!?!?
Kao sto i sam znas Gulivere, nisu!!!
No, sto se stanovnistvo bude vise obrazovalo, sve ce vise hlapiti Srpstvo u Crnoj Gori!
Gulivere pisao sam o uticaju pjesmica u predhodnom mom postu, ali ti si vrlo povrsan Gulivere, ili nisi dovoljno razuman da shvatis!!!
Ja ne znam da je i jedan Srpski istoricar pisao, niti da se to igdje spominje u Srpskim istorijama, a za ovo sto cu ti napisati Gulivere ne zna maltene, niko u Srbiji, pa i u Crnoj Gori, jer smo do skora u Crnoj Gori imali udzbenike iz istorije pisane u Beogradu!
Balsa Drugi Balsic, gospodar Zete je poginuo u borbi sa Turcima na Surskom polju, kod Berata, 18. septembra 1385 god.
Dakle Gulivere 4 godine prije boja na Kosovu, a Gulivere nikada, ni ti ni ja nismo vidjeli da se ova bitka pominje kao Srpska bitka!!!!
Ali to je prirodno stanje stvari!
Iz tih doba se kao Srpske bitke protiv Turaka pominju Maricka, bitka na Plocniku i Kosovska bitka i to je to, i tu je kraj, Srbi su postali Turski vazali.
Medjutim Gulivere opet cu te iznenaditi!
Djuradj Drugi Balsic je 1402 god ranjen u borbama sa Turcima kod Gracanice i od tih rana je umro u 1403 god.
Ha ha ha, gle cuda, ni o ovoj bitci nema pomena kao o Srpskoj bitci!
Sve nas istorije uce da su poslije Kosovskog boja Srbi bili u vazalnom odnosu prema Turcima!
I za ovu bitku malo ko kod Srba zna!
Ali, Gulivere to je ipak prirodno stanje stvari!
Ocigledno u ovim bitkama Srbi nisu ucestvovali!
Svaki se narod za svoj racun borio sa Turcima!!
Zasto bi neki Srpski istoricar pisao knjige o Crnogorskim bitkama.


Sto se tice tvog kljucnog "dokaza" da su Crnogorci i Srbi jedan narod, to sto je Njegos navodno bio Srbin, mogu ti reci da Njegosa smatram velikim pjesnikom, grandioznim pjesnikom, ali jednim od losijih vladara Crne Gore.
Njegosa je obrazovao to ne smijes zaboraviti, Sima Milutinovic Sarajlija za koga nije poznato da je on sam bio narocito obrazovan, ovo su cinjenice zar ne?
Ako ti Gulivere mislis da je, ciribu, ciriba Njegos bio Bog ti Gulivere imas problem i to veliki problem u svojoj glavi!!!
Pokazao si se Gulivere kao vrlo neozbiljan i povrsan, vrati se i procitaj sto sam lijepo objasnio, kako su Petrovici "palili" Srbe i kakvu su medvedju uslugu Srpstvu ucinjeli, hvalisuci ga do neba!
Bez ikakve realne osnove!


A sada Gulivere, zadajem ti novu temu za razmisljanje, mada ces ti vjerovatno pronaci odgovor u stilu "malog Djokice" koji ciribu, ciriba sve objasnjava.

SRBI (RASANI} I CRNOGORCI (DUKLJANSKI SLOVENI) SU IZ RAZLICITIH PRAVACA I U RAZLICITIM VREMENSKIM PERIODIMA DOSLI NA OVE PROSTORE!
Preci Crnogoraca su dosli iz Polablja, a preci Srba iz nekog drugog pravca (ti bi trebao da znas bolje odakle) sto ti nepobitno kazuje da su bili i ostali razlicite etnicke skupine!!!!

Sasvim je nova tema, zasto Srba sada ima relativno dosta, a Crnogoraca malo!!
 
Ko je "mali Đokica" vidi se iz tvog prethodnog izlaganja. To si ti.Ili si dovoljno glup pa ne razumeš šta ti pričam ili misliš da si mnogo pametniji od mene pa možeš da zameniš teze i da kazeš kako sam ja rekao nešto što mi ne bi palo na pamet.


DAKLE EVO O ČEMU SE RADI: Nisam ja rekao da ako dva naroda imaju istu veru pripadaju istom narodu. To je doista jedan od parametara koji ih povezuje ali on nije svakako dovoljan. Isto kao što nije dovoljan sam po sebi ni isti JEZIK, isto kao što nisu dovoljni sami po sebi ni kultura , ni običaji već sve to zajedno kada se poklopi pokazuje da se radi o istom narodu. A Srbi iz SRBIJE i Srbi iz CRNE GORE koje ti nazivaš CRNOGORCI imaju sve ove parametre iste.

1.VERA - tačno je da Srbi i Crnogorci nisu jedini narod koji je pravoslavan ali gle čuda jedini su koji slave slavu( Svi SRBI i poneki CRNOGORCI) što jasno pokazuje vezu između njih. Evo sada domaćeg za tebe ( zašto ni jedna druga pravoslavna nacija nema slavu osim SRBA I CG). Svetog Savu ne diraj idiote jedan jer na to nemaš nikakvo pravo.Naravno da se Hrista nećemo odreći.A Savu ne diraj jer da njega i NJEGOŠA i DANILA nije bilo vi SRBI IZ CRNE GORE i dalje bi ste živeli u plemenima i klanjali se ne znam kojim mnogobožačkim verama nikada pravi pravoslavci ne biste ni postali. Doduše da ne bi Save isto bi se desilo i sa nama SRBIMA iz SRBIJE!
U ostalom pola manastira po CRNOJ GORI su i izgradili ili bar pomogli njihovo građenje posrednim ili neposrednim putem Nemanjići!

2.JEZIK, hej prestani da lupaš da je Vuk uzeo Crnogorski jezik i nametnuo ga Srbima ili kako ti kažeš proglasio ga za Srpski pa sada imamo zajednički jezik zobog toga.Mnogo glupih teza iznosiš ali ova je daleko najglupša! Pazi u to vreme i Srbi iz Srije i vi Srbi iz Crne Gore, svi govore istim jezikom ali u Srpskim knjigama tačno je , pre Vuka piše se takozvanim SLAVENOSERBSKIM.Kažeš tog jezika u CRNOJ GORI nema a u Srbiji ima pa je to sada Srpski jezik a ovaj VUKOV je CRNOGORSKI.Šio mu ga Đuro pa sašio usko!

E nije tako druškane, u srednjem Veku kada se SLAVENOSERBSKIM govorilo u SRBIJI istim jezikom se govorilo i u CRNOJGORI. Međutim kako je CRNA GORA dugo bila u sastavu NEMANJIĆKE SRBIJE bilo je tu kao i u SRBIJI nepismenog stanovništva.Tako da književnog jezika nije u CRNOJ GORI značajnog ni bilo u to vreme.U SRBIJI pak pri dvoru i pri CRKVI tog književnog SLAVENOSERBSKOG je bilo.
I gle šta se događa.Narod i u Srbiji i u Crnoj Gori počinje polako da menja jezik i u VUKOVO vreme svi govore istim jezikom.Ali u knjigama u Srbiji zadržava se SLAVENOSERBSKI a u CRNOJ GORI nema u čemu da se zadrži. E ti sada praviš glupost i kažeš:SLAVENOSERBSKI je SRPSKI a VUKOV je CRNOGORSKI.Ma nemoj šta mi ispriča.Dalje koliko ja znam VUK je pesme skupljao od FILIPA VIŠNJIĆA(npr)a čini mi se isto tako da ovaj nije živeo ni u PODGORICI,ni u NIKŠIĆU,nego u LOZNICI.A gle čuda živeo u LOZNICI i pričao Srpskim jezikom( VUKOVIM A NE SLAVENOSERBSKIM)
Dakle, nije VUK uzeo CRNOGORCIMA JEZIK. Tim jezikom se pričalo u SRBIJI ali se nije njime i pisalo(jer CRKVA TO NIJE DOZVOLJAVALA).

3.KULTURA I OBIČAJI: Dakle Srbi svakako nemaju istu kulturu i običaje kao MAĐARI, HRVATI, BUGARI(kao što ti reče da imaju) to je glupost nedostojna komentara.
Srbi samo sa CRNOGORCIMA(SRBIMA IZ CRNE GORE)imaju zajedničku VERU,JEZIK,KULTURU I OBIČAJE!

4.Balšići:Jadna je tvoja istorija i znanje o Kosovskom boju ako si o tome saznao iz SLOBINIH a još jadnija ako si saznao iz MILOVIH udžbenika.Uzmi i pročitaj nešto malo šire od srednjoškolskih udžbenika. Dakle ako je jedan Balšić poginuo 1385 ne zanči da njegovi naslednici nisu mogli biti na Kosovu 1389.Ipak činjenjično je stanje da nisu bili i tu laži nema.Ali nije da nisu bili zato štonisu Srbi.Već su procenilida nisu trenutno vojno sposobni da učestvuju u boju. To je cela priča!Inače ako zaključujemo kao što ti zaključuješ ispalo bi da Lazar Hrebeljanović nije Srbin jer Boga ti nije bio na Maričkoj bitci(e gluposti nema kraja)
Dalje,nije tačno da se pisci iz Srbije ne bave dinastiom Balšić.Primer:Slavomir Nastasijević u delu TEŠKO POBEĐENIMA 1 i 2 bavi se Balšićima.Doista centralna tema su Stefan Lazarević i Đurđ Branković ali se ne zapostavljaju ni Balšići. Takođe trebalo bi da znaš da ovaj pisac ima i knjigu "USTANAK U ZETI"
Da li su ti poznate veze:Dejenović-Balšić,Mrnjavčević-Balšić i Lazarević-Balšić.E kada ih upoznaš shvatićeš da su Balšići Srpska dinastija.A pitao bih te još nešto:Kako to da posle smrti jednig og Balšića(u vreme despotovine Srbije)njegove zemlje ulaze u sasatav DESPOTOVINE SRBIJE(na čijem je čelu DESPOT STEFAN LAZAREVIĆ).Ulaze dobrovoljno, dakle despot ih ne osvaja?

5.NJEGOŠ:Au odrekosmo se Njegoša(ko mu ***e majku Srpsku,samo što to nisi rekao igracino).E pa Njegoš je Crnogorac(tj.SRBIN iz CRNE GORE, na tvoju veliku žalost). Iskreno ja bih voleo da je on SRBIN iz SRBIJE( i ne bih ga se sigurno odrekao).Ipak na moju veliku žalost nije ,on je iz CRNE GORE!Ali ko si ti da ocenjuješ Njegoša , po čemu si kompetentan! Ej i ako to vama ne odgovara Njegoš je vaša najsvetija i najpametnija glava. Ne može neko biti dobar pesnik i biti ne obrazovan(to je svojevrstan paradoks)

Zapamti CRNOGORCI SU SRBI-reče Njegoš

5.A sada odgovor na tvoje pitanje neće biti u stilu "malog Đokice"(jer je to tvoj stil) U plemenima slovena izdvajaju se JUŽNI SLOVENI a među njima imamo samo SRBE,HRVATE,BELE SRBE I BELE HRVATE. Potom se beli Srbi i beli Hrvati odvajaju i od njih nastaju SLOVENCI a jedan deo njih se priključuje slovenima koji odlaze u Centralnu Evropu i od njih nastaju ČESI i SLOVACI!Imali su SLOVENCI,CESI i SLOVACI i posebno svoja plemena ali su se BELI SRBI i BELI HRVATI u njima utopili a i današnji POLJACI su nastali na isti način.

Od SRBA I HRVATA nastaju današnji:
a)od Hrvata-Hrvati
b)od Srba-SRBI I CRNOGORCI
c)mešavinom SRBA i turskog plemena (BUGARI)nastaju današnji Bugari
d)i na kraju mešavinom SRBA I današnjih BUGARA nastaju MAKEDONCI!
e)za GRKE nisam siguran ali mislim da su oni posebno pleme slovena koje se meša sa veĆ postojećom Helinističkom kulturom i vizantijskim narodom a Albanci su potomci ILIRA.

Ovi podatci koje sam ti izneo su iz ENCIKLOPEDIJE O JUŽNIM SLOVENIMA!Imaju i mape odakle je tačno koje pleme. PLEME CRNOGORCI ne postoji niti postoji bilo koje pleme za koje se ne zna šta je sa njim bilo pa bi se moglo reći da su to današnji Crnogorci!

Dakle SRBI i CRNOGORCI(Srbi iz CRNE GORE) imaju istu postojbinu. Crnogorci kao posebno pleme ne postoje!

6.I još nešto da ti bude jasno: Ja nisam jedan od onih koji želi zajedničku državu SRBIJE i CRNE GORE!Pravo da ti kazem smučili ste mi se više sa filozofiranjem i ucenama.I onako je valjda svima jasno da živite na našoj grbači. ako u Srbiji bude referendum za odvajanje od Vas prvi ću biti za to pa se vi i vaš tata MILO slikajte! Da njemu će biti lepo( mafija će da caruje,vojsku nemate,policija je njegova, ima da vlada dok je živ ali vi obični grđani ćete da polipšete).Ipak nije mi Vas žao.Još jedno je neosporno SRBIJA i CRNA GORA su dve različite države ali u njima živi isti narod a ni ti , ni MILO ni bilo ko drugi to ne može da promeni


A taj isti MILO će VAS u crno zaviti kao nas SLOBA, ali baš me briga sami tako hoćete.Dakle odvajajte se i pravite posebnu državu, posebna država i jeste ali poseban narod nikada nećete biti.
Bolje da sa nam slavite Savu nego što sami slavite MILA a odričete se NJEGOŠA!
 
Guliver je opet iznosio ocjene kao "mali Djokica", a u nekim slucajevima i kao retardirani "mali Djokica".

Guliver je nasao epohalno otkrice, kojim dokazuje da su Crnogorci ustvari Srbi, zato sto i Crnogorci slave slavu!!!
Gulivere, ja nesporno priznajem da je slavljenje slava nastalo u Crnoj Gori pod uticajem Srba!I sto onda?Sto to dokazuje?
Hocemo li da otvorimo temu o obicajima koji su prenoseni sa jednih na druge narode tokom istorije?Ili kako su neki obicaji jednog uplivavali u drugi narod!
Gulivere o uticajima obicaja, sa jednog na drugi narod, bi mogli da pricamo do kraja zivota i da o nicem drugom ne pricamo.
No Gulivere, u tvom malom stereotipnom mozgu se krije druga teza, a to je da Srbi imaju svoju posebnu vjeru i da toj vjeri pripadaju i Crnogorci.
Ta nova vjera nije Hriscanska, a zove se Svetosavlje!
Gulivere, tebi i tvojim istomisljenicima srecan povratak u paganstvo i neka vam je sa srecom odricanje od Hrista!


Ljuba Nenadovic (cisti Srbijanac) u svojim "pismima iz Italije", u razgovoru sa Njegosem mu je rekao da ce za 100 godina, razlike izmedju govora u Crnoj gori i Srbiji biti kao razlike izmedju Spanskog i Portugalskog jezika!
To je Ljuba Nenadovic govorio Njegosu sa velikom brigom.
Medjutim malo kasnije na scenu stupa veliki posrbljivac Balkana, legendarni copavac Vuk Karadzic! On ne dozvoljava da se kao knjizevni Srpski jezik proglasi govedarski jezik, koji se koristio u uzoj Srbiji, ne dozvoljava ni da knjizevni Srpski jezik, postane pojni jezik Vojvodjanskih Srba nego promucurno (srbijanska rijec) uzima za podlogu ili temelj ili osnovu, kako hoces, jezik Crnogoraca sa naravno ubacivanjem raznih juznoslovenskih rijeci sa svih strana u novoformirani Srpski jezik.
Ovo nisam ja zakljucio OVO JE ZAKLJUCAK TAKORECI SVIH LINGVISTA!
Ali je ovaj jezik proglasen za ciribu, ciriba, Srpski jezik!
Gulivere ja tebi preporucujem, djela Svetog Petra Cetinjskog, napisana prije Vukove "reforme", koja mozes da citas kao da su juce napisana, a napisana su na Crnogorskom narodnom jeziku!!!
Medjutim, ja i svi mi, imamo velikih problema da citamo djela Dositeja Obradovica i drugih Srpskih pisaca koja su napisana "prije Vuka"!!!Jos cu ti vise uprostiti, jer ne kapiras dobro ocigledno!
Ako mi danas govorimo istim jezikom kao sveti Petar Cetinjski, tj jezikom njegovog naroda, a ne govorimo Dositejevim jezikom, koji je bio najumniji Srbin svoga doba i cak ne razumijemo Dositejev jezik, onda jasno proizilazi da mi svi govorimo Crnogorskim jezikom (Dukljanskih Slovena)!
Filip Visnjic nije zivio u Loznici, nego je Filip Visnjic bio skitnica ili danasnjim jezikom receno - klosar!Ovim ne umanjujem njegove nesporno velike umne sposobnosti!No dobro si me podsjetio da ti pokazem jos jednu veliku razliku izmedju Srba i Crnogoraca!


Srpske narodne pjesme su prepune fantazija i bajki.
Konji lete, rala i volovi se bacaju kao kamenice, i slicne bajkice.
Medjutim Crnogorske narodne pjesme su potpuno realisticne u svojim opisima.
Opisuju bitke, ucesnike bitaka, razne dogadjaje u najvecoj mogucoj mjeri realno, onako kako su se zbili!!
Dakle, Srpska narodna poezija je postavljena na jednoj, a Crnogorska na drugoj osnovi.
Ovo ti mnogo govori o razlikama u nacinu razmisljanja izmedju Srba i Crnogoraca!!


Gulivere moram ti ponoviti, jer nemas dobru memoriju!
Balsa Drugi Balsic, gospodar Zete je poginuo u borbi sa Turcima na Surskom polju, kod Berata, 18. septembra 1385 god.
Dakle Gulivere 4 godine prije boja na Kosovu, a Gulivere nikada, ni ti ni ja nismo vidjeli da se ova bitka pominje kao Srpska bitka!!!!
Ali to je prirodno stanje stvari!
Iz tih doba se kao Srpske bitke protiv Turaka pominju Maricka, bitka na Plocniku i Kosovska bitka i to je to, i tu je kraj, Srbi su postali Turski vazali.
Medjutim Gulivere opet cu te iznenaditi!
Djuradj Drugi Balsic je 1402 god ranjen u borbama sa Turcima kod Gracanice i od tih rana je umro u 1403 god.
Gulivere, nikakvi Srbi nisu pomagali Balsicima u borbi protiv Turaka u ovim bitkama!
Isto tako ni Balsici nisu pomagali Srbima u njihovim bitkama protiv Turaka!
Kakav im je bio "istonarodni" osjecaj kada se ni u jednoj bitci nisu zajedno borili protiv zajednickog neprijatelja?????????????????????????
Ocigledno nisu marili jedni za druge!!!!!!
To nije moguce ako su bili isti narod!!!!!!!


Nikome u Crnoj gori ne pada na pamet da se odrekne Njegosa jer bi to bilo kao da rusimo noseci stub Crnogorske kulture!
Ako jedan narod nema kulturnu komponentu (u intelektualnom smislu) tesko da taj narod moze osvojiti drzavnost!
Bez Njegosa predstava o Crnogorcima bi bila sasvim drugacija.Zar ne??
Ti i ne sporis da je bio prosjecan vladar, i ne sporis da mu je obrazovanje pruzao jedan covjek nedostojan toga posla!
Ja ti mogu navesti 50 puta vise njegovih navoda gdje on o sebi govori kao o Crnogorcu, nego kao o Srbinu.
Evo recimo Njegosevih rijeci koje je zabiljezio Ljuba Nenadovic (cisti Srbijanac) u "pismima iz Italije".Njegos je jednom prilikom Ljubi rekao:
"Ala se mi Slavjani narobovasmo.Ali mi Crnogorci bogami nijesmo"!
Kao sto vidis nije rekao Srbi nego Crnogorci!
Stavi prst na celo i razmisljaj malo o ovim Njegosevim rijecima!
Vrati se na jedan od mojih predhodnih postova i 10 puta procitaj kako je Njegos imao neprijateljske osjecaje prema Nemanjicima.
Posto ti Njegosa smatras za Boga, onda se moras odreci tebi predragih i premilih Nemanjica.
Moras se odreci ili Nemanjica ili Njegosa!
Ti i ne sporis da je Njegos nacinio veliku medvedju uslugu Srpstvu, pjesnicki ga hvalisuci do neba, bez ikakve istine u svemu tome.
Ali eto morao je, nisu Crnogorci sami mogli procerati Osmanlije iz Evrope!

Znaci Crnogorci i Srbi imaju razlicitu:

Kulturu
Obicaje i tradiciju
Nacionalne simbole
Istoriju
Plemensku(Crnogorci) i neplemensku(Srbi)organizaciju
Folklor
Mentalitet
Crkve
Drzavnu tradiciju
Drasticno razlicita prezimena itd, itd,

a prije svega,

RAZLICITE PRAPOSTOJBINE tj razlicite korijene, o cemu cu kasnije odgovoriti, na kretenluke koje si pisao na ovu temu.
Davao si ocjene o korijenima Srba i Crnogoraca kao pravi "mali Djokica" i to retardirani "Djokica"!
 
Ustasizcija Crne Gore se nastavlja! "Veliko delo" Sekule Drljevica, Ante Pavelica, Stedimlije i ostalih ustasa nastavljaju cuveni frizer Jevrem Brkovic i mali komunista, a zapravo mafijas Milo Djukanovic.

NEMA SVRHE ISTINOM DA SE POBIJA NEBULOZA! Nebuloze koji ovaj primerak iz udzbenika psihijatrije iznosi ostaju nebuloze, bez obzira na njegov trud da ih sabere i od logike i zdravog razuma udalji.

Izjave ovog primerka imaju tezinu vazduha. Odnosno, najbolje je da procita "Enciklopediju mrtvih" genijalnog pisca Danila Kisa i poglavlje pod naslovom "Simon Cudotvorac". Njegove reci i kontekst koji ovaj neuracunljivi covek daje neodvojivo podseca na sukob Svetog Petra i Simona Cudotvorca.

Posto sumnjam da cita Kisa, neka ovo procita OBAVEZNO!

I jos samo nesto!

Drljevici, Stedimlije, Brkovici i ostala dukljanska bagro, nece vam poci za rukom da trujete zdravo tkivo srpskog naroda u Crnoj Gori! Izdrzali smo mi i mnogo gora iskusenja i turke i komuniste i fasiste! Unisticemo i to vase zlo!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
Evo izvanrednog primjera najvecih dusmana Crne Gore, olicenih u aleks1.

Ova dezorijentisana nakaza je porijeklom iz Banjana dakle Crnogorac.
U medjuvremenu su njegovi prodali vjeru u zamjenu za cvarke, skembice i kavurmu i posrbili se!
Ova Crnogorska Posrbica olicena u aleks1 je primjer kako na ovim prostorima postoje jos janicari, najveci neprijatelji svoga roda!
Evo izvanrednog primjera Crnogorskog janicara, histericnog aleks1 koji je prolupao kada je cuo istorijske cinjenice na koje nema nikakav odgovor.
Posto mu istina rusi njegov zivot, zasnovan na lazima, stereotipima, bajkama, laznim junacima, on ne da svoj zivot izgradjen na prevarni nacin, nego histerise i lajanjem pokusava da odbrani svoje "naucno" vidjenje istorije, koje je zasnovao na Kraljevicu Marku, Musi Kesedziji, starcu Vujadinu, Srdji Zlopogledji i na ostalim bajkama Tesana Podrugovica i Filipa Visnjica.

Svi znamo za najprezreniju i najgadniju felu ljudi -Terazijski Crnogorci.
Ovdje nam se predstavio jedan od njih - aleks1.
 
Posle II svetskog rata u Crnoj Gori je ,od strane komunista, unisteno (pobijeno ili proterano) desetine hiljada najboljih ljudi tj.elite, intelektualne i moralne.
Jako mnogo za broj stanovnika. :!: To je ostavilo katastrofalne posledice.
Zato je Crna gora jedina zemlja u Evropi gde je prezivela komunisticka vlast (mutirana) . Zato je i moguce da se pojave nebulozna tumacenja koje iznosi "igracina" i da se zapate kod nekih.
 
Guliverr:
5.A sada odgovor na tvoje pitanje neće biti u stilu "malog Đokice"(jer je to tvoj stil) U plemenima slovena izdvajaju se JUŽNI SLOVENI a među njima imamo samo SRBE,HRVATE,BELE SRBE I BELE HRVATE. Potom se beli Srbi i beli Hrvati odvajaju i od njih nastaju SLOVENCI a jedan deo njih se priključuje slovenima koji odlaze u Centralnu Evropu i od njih nastaju ČESI i SLOVACI!Imali su SLOVENCI,CESI i SLOVACI i posebno svoja plemena ali su se BELI SRBI i BELI HRVATI u njima utopili a i današnji POLJACI su nastali na isti način.


Evo saznali smo i ovo naucno dostignuce!Slovenci,Slovaci, Cesi i Poljaci su porijeklom od Srba i Hrvata!!!
Poljaci su Srpskog porijekla, te to znaci da su Marija Kiri, Nikola Kopernik, Frederik Sopen, vojvoda Jan Sobjeski (koji je razbio Turke kod Beca), ustvari Srbi!!!
Divan primjer frustriranosti koja se lijeci, posezanjem za izmisljenom, stereotipnom i laznom Srpskom istorijom.
Naravno, ima gomila "naucnika" u Srbiji koji pisu idiotluke i kretenluke, ali najvaznije je da se Srpstvo glorifikuje, istinom ili lazima, to je sasvim svejedno!

Moram cestitati, na jeziku koji je u Srbiji dugo bio zvanicni.
Aferim Gulivere!!
 
igracina:
Guliverr:
5.A sada odgovor na tvoje pitanje neće biti u stilu "malog Đokice"(jer je to tvoj stil) U plemenima slovena izdvajaju se JUŽNI SLOVENI a među njima imamo samo SRBE,HRVATE,BELE SRBE I BELE HRVATE. Potom se beli Srbi i beli Hrvati odvajaju i od njih nastaju SLOVENCI a jedan deo njih se priključuje slovenima koji odlaze u Centralnu Evropu i od njih nastaju ČESI i SLOVACI!Imali su SLOVENCI,CESI i SLOVACI i posebno svoja plemena ali su se BELI SRBI i BELI HRVATI u njima utopili a i današnji POLJACI su nastali na isti način.


Evo saznali smo i ovo naucno dostignuce!Slovenci,Slovaci, Cesi i Poljaci su porijeklom od Srba i Hrvata!!!
Poljaci su Srpskog porijekla, te to znaci da su Marija Kiri, Nikola Kopernik, Frederik Sopen, vojvoda Jan Sobjeski (koji je razbio Turke kod Beca), ustvari Srbi!!!
Divan primjer frustriranosti koja se lijeci, posezanjem za izmisljenom, stereotipnom i laznom Srpskom istorijom.
Naravno, ima gomila "naucnika" u Srbiji koji pisu idiotluke i kretenluke, ali najvaznije je da se Srpstvo glorifikuje, istinom ili lazima, to je sasvim svejedno!

Moram cestitati, na jeziku koji je u Srbiji dugo bio zvanicni.
Aferim Gulivere!!


Ti si bre budala sa kojom ne moze da se prica! Idiote jedan NEPISMENI! Lepo sam rekao da su CESI, SLOVACI,POLJACI nastali OD BELIH SRBA,BELIH HRVATA i mesanjem sa vec postojecim plemenima.PAZI BELIH,BELIH,BELIH,BELIH...BELIH SRBA I BELIH HRVATA.BELI SRBI I BELI HRVATI NEMAJU NIKAKVE VEZE SA SRBIMA I HRVATIMA.ALI TI SI NEOBRAZOVAN DOVOLJNO DA BI TO ZNAO! Takode si nepismen pa ne umes da procitas kada ti lepo nepisem da su plemena POLJAKA,CEHA,SLOVAKA i SLOVENACA postojala i pre mesanja BELIH Srba i BELIH Hrvata sa njima!BELI Srbi i BELI Hrvati su se utopili u njima! Dakle POLJACI, CESI I SLOVACI nemaju nikakve veze sa SRBIMA I HRVATIMA vec sa BELIM SRBIMA I BELIM HRVATIMA! Ovi i oni podatci koje sam ti izneo tamo pod tackom 5 su iz ENCIKLOPEDIJE, nisu izmisljeni i potpuno su autenticni! Inace autor je POLJSKI ISTORICAR i GEOGRAF! A sve ono sam ti navodio da vidis da posebno plame CRNOGORACA nije postjalo NIKADA! JASNO!

A mozda si zvao TATA MILA pa ti on rekao da su BELI SRBI i SRBI isto! Ej procitaj nesto van srednjoskolskih udzbenika!
 
hijenaa:
Posle II svetskog rata u Crnoj Gori je ,od strane komunista, unisteno (pobijeno ili proterano) desetine hiljada najboljih ljudi tj.elite, intelektualne i moralne.
Jako mnogo za broj stanovnika. :!: To je ostavilo katastrofalne posledice.
Zato je Crna gora jedina zemlja u Evropi gde je prezivela komunisticka vlast (mutirana) . Zato je i moguce da se pojave nebulozna tumacenja koje iznosi "igracina" i da se zapate kod nekih.

BRAVO!
 
igracina:
Guliver je opet iznosio ocjene kao "mali Djokica", a u nekim slucajevima i kao retardirani "mali Djokica".

Guliver je nasao epohalno otkrice, kojim dokazuje da su Crnogorci ustvari Srbi, zato sto i Crnogorci slave slavu!!!
Gulivere, ja nesporno priznajem da je slavljenje slava nastalo u Crnoj Gori pod uticajem Srba!I sto onda?Sto to dokazuje?
Hocemo li da otvorimo temu o obicajima koji su prenoseni sa jednih na druge narode tokom istorije?Ili kako su neki obicaji jednog uplivavali u drugi narod!
Gulivere o uticajima obicaja, sa jednog na drugi narod, bi mogli da pricamo do kraja zivota i da o nicem drugom ne pricamo.
No Gulivere, u tvom malom stereotipnom mozgu se krije druga teza, a to je da Srbi imaju svoju posebnu vjeru i da toj vjeri pripadaju i Crnogorci.
Ta nova vjera nije Hriscanska, a zove se Svetosavlje!
Gulivere, tebi i tvojim istomisljenicima srecan povratak u paganstvo i neka vam je sa srecom odricanje od Hrista!


Ljuba Nenadovic (cisti Srbijanac) u svojim "pismima iz Italije", u razgovoru sa Njegosem mu je rekao da ce za 100 godina, razlike izmedju govora u Crnoj gori i Srbiji biti kao razlike izmedju Spanskog i Portugalskog jezika!
To je Ljuba Nenadovic govorio Njegosu sa velikom brigom.
Medjutim malo kasnije na scenu stupa veliki posrbljivac Balkana, legendarni copavac Vuk Karadzic! On ne dozvoljava da se kao knjizevni Srpski jezik proglasi govedarski jezik, koji se koristio u uzoj Srbiji, ne dozvoljava ni da knjizevni Srpski jezik, postane pojni jezik Vojvodjanskih Srba nego promucurno (srbijanska rijec) uzima za podlogu ili temelj ili osnovu, kako hoces, jezik Crnogoraca sa naravno ubacivanjem raznih juznoslovenskih rijeci sa svih strana u novoformirani Srpski jezik.
Ovo nisam ja zakljucio OVO JE ZAKLJUCAK TAKORECI SVIH LINGVISTA!
Ali je ovaj jezik proglasen za ciribu, ciriba, Srpski jezik!
Gulivere ja tebi preporucujem, djela Svetog Petra Cetinjskog, napisana prije Vukove "reforme", koja mozes da citas kao da su juce napisana, a napisana su na Crnogorskom narodnom jeziku!!!
Medjutim, ja i svi mi, imamo velikih problema da citamo djela Dositeja Obradovica i drugih Srpskih pisaca koja su napisana "prije Vuka"!!!Jos cu ti vise uprostiti, jer ne kapiras dobro ocigledno!
Ako mi danas govorimo istim jezikom kao sveti Petar Cetinjski, tj jezikom njegovog naroda, a ne govorimo Dositejevim jezikom, koji je bio najumniji Srbin svoga doba i cak ne razumijemo Dositejev jezik, onda jasno proizilazi da mi svi govorimo Crnogorskim jezikom (Dukljanskih Slovena)!
Filip Visnjic nije zivio u Loznici, nego je Filip Visnjic bio skitnica ili danasnjim jezikom receno - klosar!Ovim ne umanjujem njegove nesporno velike umne sposobnosti!No dobro si me podsjetio da ti pokazem jos jednu veliku razliku izmedju Srba i Crnogoraca!


Srpske narodne pjesme su prepune fantazija i bajki.
Konji lete, rala i volovi se bacaju kao kamenice, i slicne bajkice.
Medjutim Crnogorske narodne pjesme su potpuno realisticne u svojim opisima.
Opisuju bitke, ucesnike bitaka, razne dogadjaje u najvecoj mogucoj mjeri realno, onako kako su se zbili!!
Dakle, Srpska narodna poezija je postavljena na jednoj, a Crnogorska na drugoj osnovi.
Ovo ti mnogo govori o razlikama u nacinu razmisljanja izmedju Srba i Crnogoraca!!


Gulivere moram ti ponoviti, jer nemas dobru memoriju!
Balsa Drugi Balsic, gospodar Zete je poginuo u borbi sa Turcima na Surskom polju, kod Berata, 18. septembra 1385 god.
Dakle Gulivere 4 godine prije boja na Kosovu, a Gulivere nikada, ni ti ni ja nismo vidjeli da se ova bitka pominje kao Srpska bitka!!!!
Ali to je prirodno stanje stvari!
Iz tih doba se kao Srpske bitke protiv Turaka pominju Maricka, bitka na Plocniku i Kosovska bitka i to je to, i tu je kraj, Srbi su postali Turski vazali.
Medjutim Gulivere opet cu te iznenaditi!
Djuradj Drugi Balsic je 1402 god ranjen u borbama sa Turcima kod Gracanice i od tih rana je umro u 1403 god.
Gulivere, nikakvi Srbi nisu pomagali Balsicima u borbi protiv Turaka u ovim bitkama!
Isto tako ni Balsici nisu pomagali Srbima u njihovim bitkama protiv Turaka!
Kakav im je bio "istonarodni" osjecaj kada se ni u jednoj bitci nisu zajedno borili protiv zajednickog neprijatelja?????????????????????????
Ocigledno nisu marili jedni za druge!!!!!!
To nije moguce ako su bili isti narod!!!!!!!


Nikome u Crnoj gori ne pada na pamet da se odrekne Njegosa jer bi to bilo kao da rusimo noseci stub Crnogorske kulture!
Ako jedan narod nema kulturnu komponentu (u intelektualnom smislu) tesko da taj narod moze osvojiti drzavnost!
Bez Njegosa predstava o Crnogorcima bi bila sasvim drugacija.Zar ne??
Ti i ne sporis da je bio prosjecan vladar, i ne sporis da mu je obrazovanje pruzao jedan covjek nedostojan toga posla!
Ja ti mogu navesti 50 puta vise njegovih navoda gdje on o sebi govori kao o Crnogorcu, nego kao o Srbinu.
Evo recimo Njegosevih rijeci koje je zabiljezio Ljuba Nenadovic (cisti Srbijanac) u "pismima iz Italije".Njegos je jednom prilikom Ljubi rekao:
"Ala se mi Slavjani narobovasmo.Ali mi Crnogorci bogami nijesmo"!
Kao sto vidis nije rekao Srbi nego Crnogorci!
Stavi prst na celo i razmisljaj malo o ovim Njegosevim rijecima!
Vrati se na jedan od mojih predhodnih postova i 10 puta procitaj kako je Njegos imao neprijateljske osjecaje prema Nemanjicima.
Posto ti Njegosa smatras za Boga, onda se moras odreci tebi predragih i premilih Nemanjica.
Moras se odreci ili Nemanjica ili Njegosa!
Ti i ne sporis da je Njegos nacinio veliku medvedju uslugu Srpstvu, pjesnicki ga hvalisuci do neba, bez ikakve istine u svemu tome.
Ali eto morao je, nisu Crnogorci sami mogli procerati Osmanlije iz Evrope!

Znaci Crnogorci i Srbi imaju razlicitu:

Kulturu
Obicaje i tradiciju
Nacionalne simbole
Istoriju
Plemensku(Crnogorci) i neplemensku(Srbi)organizaciju
Folklor
Mentalitet
Crkve
Drzavnu tradiciju
Drasticno razlicita prezimena itd, itd,

a prije svega,

RAZLICITE PRAPOSTOJBINE tj razlicite korijene, o cemu cu kasnije odgovoriti, na kretenluke koje si pisao na ovu temu.
Davao si ocjene o korijenima Srba i Crnogoraca kao pravi "mali Djokica" i to retardirani "Djokica"!



Nema svrhe ! Isto je pisati coravom ili ludom a igracina je ocigledno ovo drugo! 10 PUTA SMO MU I JA I ALEKS objasnili da to sto BALSICI nisu bili na KOSOVU ne znaci da oni nisu SRBI! Jer da je tako moglo bi se reci i da LAZAR HREBELJANOVIC nije SRBIN(zaboga nije ga bilo ne Marici).Dalje ponovo opominjem IGRACINU da Svetog SAVU ne uzima u usta jer nije dostojan da pominje njegovo ime!Da svetog SAVE I NEMANJICA nije bilo CRNA GORA nebi imala PRAVOSLAVNE CRKVE! Al dobro igracina vise voli katolicke! Razumem ja to! Oce Milo da se pripoji HRVATSKOJ!

Dalje vise necu odgovarati na igracinine gluposti i nebuloze jer tom IMBECILU i kada das dokaze o necemu on tera po svo.Kako pametniji popusta to cu i uciniti.A on ce naravno ispasti MAGARAC!


I jos nesto u vezi SAVE! Ja sam HRISCANIN(PRAVOSLAVAC).Nisam nikakav SVETOSAVAC kako ti bilmezu tvrdis! Svaka pravoslavna zemlja imajos po nekog svetca osim onih koji su svima zajednicki! Tako SRBIJA IMA SVETOG SAVU(i hvala BOGU i HRISTU sto su nam ga poslali)

A ti BILMEZU jedan bolje se dozovi pameti i pocni i ti da cenis SAVU ali i HRISTA i BOGA a ostavi SE MILOLJUBLJA i ANTE PAVELICA!

INACE SVE SVOJE ZNANJE ISTORIJSKO SI POKAZAO NE RAZLIKOVANJEM BELIH Srba i Srba.(Tako da je sa tobom igracino izlisno govoriti)


P.S. Aleks 1 i ako se u nekim stvarima po pitanju uredjenja ja i ti ne slazemo u potupnosti podrzavam tvoj odnos prema IGRACINI! Ipak mislim da je preterano reci: CRNA GORA JE KOMUNISTICKA ali je opravdano reci: CRNA GORA JE USTASKA!
 
Наредни текст говори у прилог тврдњи да је Црна Гора КОМУНИСТИЧКА.



Једно од основних права човека јесте право на поседовање приватне својине. То право нам је подарио сам Творац. Осма Божија заповест гласи:

Не кради.

Краде се увек од онога ко нешто поседује. Творац нам је одобрио поседовање како имовине, ствари и новца, тако и свих биљака и животиња на земљи.

Да ли је могуће да данас постоје људи који желе да нам ускрате ово право?

Дневни лист Политика од 6.8.2004. доноси нам чланак под насловом За приватне факултете посебне дозволе.

ПОДГОРИЦА - Министарство просвете и науке Црне Горе упозорило је јуче приватне високошколске установе у овој републици да не могу вршити упис студената, уколико не поседују посебне дозволе за рад.

Министарство је навело да се ради о лиценци коју издаје тај ресор, као и сертификату о почетној акредитацији који издаје Савет за високошколско образовање. У сопштењу се истиче да лиценцу за вршење високообразовне делатности има, за сада, само Универзитет Црне Горе.

Министарство просвете и науке затражило је од свих црногорских општина да "пријаве високошколске установе које евентуално врше високообразовну делатност на њиховој територији, јер дипломе које издају такве установе немају важност јавне исправе у Црној Гори."


Запажате да једино Универзитет Црне Горе, чији је оснивач црногорска влада, има лиценцу за вршење високообразовне делатности. С друге стране, приватним универзитетима се ускраћује право на рад, уколико од владе не добију потребну дозволу. Богомдана права људи у Црној Гори, као што су право на рад и на поседовање приватне својине, постале су привилегије!

У Црној Гори су на власти комунисти, а познато је да у њиховом Манифесту стоји:

Једном речју, ви нам пребацујете да хоћемо да укинемо приватну својину. Доиста, ми то и хоћемо.

Нешто пре него што су се појавили комунисти, Адам Вајсхаупт, језуитски свештеник из Баварске, основао је масонски ред под именом Илуминати, што би значило просвећени. Он је својим следбеницима рекао:

Ми морамо побеђивати обичне људе на сваком кораку. Ово ћемо постићи, углавном, путем школа.

И масони се залажу за систем јевног школства, баш као и комунисти. Хенри Клаузен, масон 33. степена, написао је:

Дакле, ми поново кажемо: даље руке од наших јавних школа.

Хуманисти такође заступају овакве идеје. Пол Бланшер, један од лидера хуманиста, изјављује:

Наше школе не морају да науче Џонија да добро чита, али чињеница да је Џони у школи до своје 16 године утицаће на елиминацију његових религиозних празноверица.

Хуманисти су нам открили шта је циљ јавних (државних) школа. То није образовање деце, већ елиминација религије!

Комунисти, масони и хуманисти, преко својих послушника, успешно делују у Црној Гори. Напади на образовање, приватну својину и религију, увелико трају!
 

Back
Top