(Pseudonauka) Ljudi i "svemirske zabe" familija?

gost 15307

Legenda
Poruka
56.095
http://forum.krstarica.com/showpost.php?p=9908715&postcount=1

Postovani Endonucleose i ostali ucesnici ovog pdf-a
trebamo vasu pomoc.

Gore je uvodni post sa podugackim...objasnjenjem..."teorije"
o "reptilsko ljudskim hibridima" kreiranim...posredstvom "bioinzinjeringa" (ako s
je to ova skromna graficarka dobro skontala...).

Posto rasprava o "zabljim rodjacima" kao tvorcima covjeka ne jenjava
da li biste bili ljubazni i odvojili minutu vremena
da objasnite da li je to moguce/izvodljivo ili je covjek ipka nastao nekim...benignijim putem;
- ako jeste, zasto jeste
- ako nije, zasto nije....

Unaprijed se zahvaljujem na... pomoci i vremenu koje cete odvojiti,
a "bandu" sa Natprirodnih molim da se suzdrzi od daljnjeg...razvlacenja diskusije. :)
 
http://forum.krstarica.com/showpost.php?p=9908715&postcount=1

Postovani Endonucleose i ostali ucesnici ovog pdf-a
trebamo vasu pomoc.

Gore je uvodni post sa podugackim...objasnjenjem..."teorije"
o "reptilsko ljudskim hibridima" kreiranim...posredstvom "bioinzinjeringa" (ako s
je to ova skromna graficarka dobro skontala...).

Posto rasprava o "zabljim rodjacima" kao tvorcima covjeka ne jenjava
da li biste bili ljubazni i odvojili minutu vremena
da objasnite da li je to moguce/izvodljivo ili je covjek ipka nastao nekim...benignijim putem;
- ako jeste, zasto jeste
- ako nije, zasto nije....

Unaprijed se zahvaljujem na... pomoci i vremenu koje cete odvojiti,
a "bandu" sa Natprirodnih molim da se suzdrzi od daljnjeg...razvlacenja diskusije. :)

Hm, pre jedno 2 godine kada sam doshao na forum bila je slicna rasprava. Zapoceo je onaj Iluminat, danas ima drugi nick. Dzaba ti njemu objashnjavash Vragana. On ako do rucka ne osmisli barem 3 teorije o poreklu zivota, smatra da je izgubio dan. Samo ga ignorishi, ili kao sto ja radim, teraj ga da elaborishe dalje, kako i sta moze, ne moze, zashto je tako, kako je on to otkrio i na kraju se sam smori.
 
Poslednja izmena:
Gore je uvodni post sa podugackim...objasnjenjem..."teorije"
o "reptilsko ljudskim hibridima" kreiranim...posredstvom "bioinzinjeringa" (ako s
je to ova skromna graficarka dobro skontala...).

Kuku i lele.

Celu ovu pricu je izmislio tip po imenu Dejvid Eik (David Icke), koji je napravio karijeru od izmisljanja i objavljivanja razlicitih teorija zavere. Ova o reptilima se, iz nekog razloga, veoma dobro primila - na Eikovo sopstveno iznenadjenje, ne bih se cudio. Svodi se na gluposti kakve mogu da se vide u poruci koju si citirala (Bus padne i povredi se, a njegove ogrebotine onda postanu "dokaz" da se covek metamorfozira u reptila). Ovo je najnizi nivo teorija zavere, kome je svaki oblik logickog razmisljanja apsolutna anatema.

da objasnite da li je to moguce/izvodljivo ili je covjek ipka nastao nekim...benignijim putem;

Moraces da objasnis sta mislis pod "benigniji put". Imamo jako mnogo dokaza za ljudsku evoluciju - dosta fosila, jos vise fiziologije i embriologije, i pre svega genetiku.

Teorijski je moguce svasta - mislim, moguce je da je Velika Kosmicka Patka stvorila sve ljude i ceo svet proslog cetvrtka, i da su svima nama tada usadjene lazne memorije o stvarima koje se zapravo nikada ranije nisu dogodile. Niko ne moze da dokaze da ovo nije tacno.

Ali realno? Podaci su prilicno cvrsti. Ljudi su evoluirali, kao i sve druge vrste na Zemlji.

Sto se tice "hibrida", da li ima smisla i pricati? Ovo nije problem biologije ili genetike, ovo je problem osnovne fizike, kao i totalnog i apsolutnog neznanja sta uopste pojam "gen" znaci. Dacu ti jednu analogiju.

Videla si, mozda, film spajdermen (covek-pauk, ne znam da li su i kako prevodili naslov kod nas)? E, sad. Spajdermen je u originalu pisanom 1950-tih (valjda) nastao tako sto je Pitera Parkera ujeo radioaktivni pauk. To mu je dalo moc pauka, i razne specijalne osobine, jelte.

Kada su pravili film za danasnju publiku, ovo je izmenjeno. Danasnja publika ima malo drugaciju ideju o radijaciji nego sto su ljudi imali pre pedesetak godina. Znaju ljudi: ako Pitera Parkera ujede radioaktivni pauk, Piter Parker ce da umre od trovanja radijacijom. Otud je pauk u novoj verziji postao "genetski inzenjerisan,", a njegov ujed vodi u animaciju u kojoj se vidi kako se razmenjuju delovi Piterove DNK. I tako, kroz magicno-alhemicnu moc Grejskala...ooovaj, mutacije...stvara se Spajdermen!

Ovo je otprilike na tom nivou razmisljanja: geni kao neki magicni elementi koji mogu da urade bilo sta, bez obzira na osnovnu fiziku ili hemiju ili cak stavise logiku. Ne mozemo zameriti suvise stripovima - potreban je nekakvo kvazinaucno objasnjenje, pa zasto ne geni, ionako ih slabo ko razume.

Geni nisu neke carobne jedinice koje nose u sebi "moc" da se nesto uradi. Oni su uglavnom kodovi za proteine (mali broj izuzetaka je povezan sa kontrolom i proizvodnjom proteina). Gen za keratin, recimo, daje recept za protein keratin od koga se sastoje dlake. Gen za fosfatazu daje recept za enzim (protein) koji ce vrsiti reakciju hidrolize fosfata. Itd, itd.

Mozda najlakse objasnjenje koje mogu da dam je sledece: zamisli da neko hoce da napravi avion koji istovremeno funkcionise kao podmornica. Ok, tako nesto je mozda moguce: inzinjering bi bio veoma zahtevan, ali nije teorijski nemoguc, i mozda se tako nesto moze napraviti.

Ali ono sto nasi "zaverenici" predlazu je malo drugacije. Zamisli da neko pokusava da napravi hibrid Boinga 747 i nemacke podmornice U2 - tako sto je uzeo gomilu delova za te dve masine i pokusava da ih iskombinuje u jednu. Neke delove bi mogao da zameni bez vecih problema (recimo, zice su manje-vise iste). Neke delove bi mozda mogao da ugura iako se bas i ne slazu (recimo, mozda moze da nadje nacin da turbine aviona pokrece pomocu motora za podmornicu). Ali najveci deo delova uopste ne bi mogao da sastavi u celinu, a svakako tako napravljena masina ne bi mogla da se odrzi u celini, a kamoli da leti ili roni.

Isto to vazi i ovde. Teorijski, ako posedujes potrebnu molekularnu tehnologiju, moguce je napraviti neko bice koje bi naizgled licilo na polu-gustera/polu-coveka. Ali da bi stvorio takvo bice, bila bi potrebna potpuno nova genetika, koja bi se sastojala najvecim delom od stvari koje nisu uopste ni ljudske ni reptilske. Nikakav bioinzenjering ne bi mogao da ljudsku genetiku "spoji" sa reptilskom: mada obe poticu iz istog izvora, i mada su delovi veoma slicni, oni su dovoljno razliciti da ne bi mogli da funkcionisu u hibridu.

Naravno, nikakva kombinacija gena razlicitih vrsta, niti ikakav dizajn od nule ni pod kojim uslovima ne moze da omoguci jedinki da se "sejpsiftuje" iz oblika jedne vrste u drugu. Za to je potrebna magija, a ne genetika ili bioinzinjering. U najboljem slucaju, moze teorijski da se zamisli vrsta koja moze da menja svoj spoljni izgled po slicnim principima kao sto to, recimo, rade oktopodi - ali to bi bila samo povrsinska slicnost, kao da se nosi maska preko celog tela.
 
Kuku i lele.

Recept:

- Izvuci iz konteksta nekoliko stvari iz fizike.
- Praviti se da ostatak fizike ne postoji.
- Na osnovu tog odlucnog neznanja, zamisljati divlje teorije o prirodi materije.
- Pricati apsolutne gluposti o vibracijama i fraktalima.
- Zakljuciti da se radi o velikoj mudrosti.

I ljudi u ovo veruju. Lakse je verovati nego znati, na kraju krajeva...

Ono sto je najtuznije je cinjenica da ovo dotice mnoge ideje koje jesu interesantne (recimo, da li je priroda svesti usko povezana sa kvantnom strukturom univerzuma; da li materija definise informaciju ili informacija definise materiju) - ali to radi kroz takvu prizmu neznanja da rezultat postaje potpuna pseudonauka.

Ova tema ide u onu koju je postavila Vragana, i molim da sve price koje pominju Iluminate kao postojecu svetsku zaveru idu tamo. Ali ako se nivo pseudonauke otme kontroli, sve ovo u paketu ce da ide u Vecna Lovista.
 
Veishaupt, da tako se nekada zvao Iluminat. Mislim da mu je ovo nick, jer je verovatno popio josh jedan ban.

Nisi u pravu. Decak koji se zvao Iluminat, pa je banovan pa se onda zvao Veishaupt je jedno, a Royal je sasvim druga osoba, mnogo ozbiljnija. I Royal je nekoliko puta ranije govorio za decaka po imenu Iluminat/Veishaupt da nema pojma o cemu prica i da samo lupeta. To se moze proveriti iz ranijih postova, a razlicitost izmedju njih bi i sam mogao da prepoznas da si se ozbiljnije zainteresovao za te stvari. Ako vec ne znas onda nemoj da vredjas coveka i da ga mesas sa nekim klincima.

Celu ovu pricu je izmislio tip po imenu Dejvid Eik (David Icke), koji je napravio karijeru od izmisljanja i objavljivanja razlicitih teorija zavere.
Opet si pokazao koliko malo znas. Nije Icke izmislio pricu o reptilima, a cak nije prvi ni izneo takvu pricu, vec jos 20tak ljudi a od toga bar 5 pre njega. Jedino sto je on najpoznatiji jer je najbolji govornik i pise jednostavno jer je bio novinar. Mnogi koji su to izneli pre njega su ubijeni, medju kojima su Fil Snajder, obavestajac Vilijam Kuper, Karla Tarner itd. A pre svega nekoliko ljudi iz Montauka medju kojima i Sverdlov koji je proucavao arhetipove 30 godina. Jos jedna stvar u vezi pismenosti. Icke se ne cita Eik, kako ti kazes, vec Ajk.

Dakle uz svo duzno postovanje, ako se vec busate u prsa da sve znate, onda bi trebalo da znate i ovo sto sam gore izneo.
 
Niko ne zna sve.

Ali da li treba trositi vreme da se uce detalji o teoriji zavere koja je besmislena iz osnovnih principa (osnovne fizike, geologije, biologije i, stavise, logike)?

Ali onda ne treba da izgovora neistine. Jer mozda da je uzeo i druge cinjenice u obrizir ne bi tako pricao. Naravno slazem se da u bilo kom smislu to moze da vazi za obe teze koje su ovde nazalost suprodstavljene.

Sta ako ti kazem da sam video prijatelja kako se pretvara u tog stvora, ali samo delimicno i to vise puta. Ne znam, mozda je ta teorija pogresna, ali koje je drugo objasnjenje, mozda da se moj prijatelj pretvorio u djavola? Po nauci ni bog ne postoji pa tako da i to objasnjenje otpada. Mozda ces da me optuzis da sam blesav, ili da sam narkoman i onda mislis da si objasnio stvar. Ali ja znam sta sam video i to vise puta. I nisam samo ja video vec i njegovi najblizi su o tome svedocili. To je bilo samo nekoliko puta, i nije se bas celokupno promenio, ali sve se uklapa sa teorijama o Reptilima. Ako ti imas neko bolje objasnjenje ja sam voljan da ga cujem.

Iz ugla savremenog coveka bilo bi sumanuto negirati nacin na koji naucne cinjenice opisuju svet. Ali, ovde nije rec o tome, vec o posledicama koje strogo naucni pogled na svet ima po vrednosni sistem ljudi.
 
Kuku i lele.



Moraces da objasnis sta mislis pod "benigniji put". Imamo jako mnogo dokaza za ljudsku evoluciju - dosta fosila, jos vise fiziologije i embriologije, i pre svega genetiku.

Teorijski je moguce svasta - mislim, moguce je da je Velika Kosmicka Patka stvorila sve ljude i ceo svet proslog cetvrtka, i da su svima nama tada usadjene lazne memorije o stvarima koje se zapravo nikada ranije nisu dogodile. Niko ne moze da dokaze da ovo nije tacno.

Ali realno? Podaci su prilicno cvrsti. Ljudi su evoluirali, kao i sve druge vrste na Zemlji.

Sto se tice "hibrida", da li ima smisla i pricati? Ovo nije problem biologije ili genetike, ovo je problem osnovne fizike, kao i totalnog i apsolutnog neznanja sta uopste pojam "gen" znaci.

.

e, ovo...mislim cijeli post je sajan za razbijanje...gluposti
i da; kad kazem "benigniji put" mislim na "obicnu" evoluciju...

sto se mene tice; nisam zamislila da vam netko pdf pretvara u bojno polje zbog ovih...sasavoca.
vec sam samo trazila pomoc da...poslozimo stvari tj. razjasnimo osnovne pojmove....

odgovor smo dobili
i ako zelite mozete zakljucati.

puno, puno hvala...:hvala:
 
Poslednja izmena:
Nisi u pravu. Decak koji se zvao Iluminat, pa je banovan pa se onda zvao Veishaupt je jedno, a Royal je sasvim druga osoba, mnogo ozbiljnija. I Royal je nekoliko puta ranije govorio za decaka po imenu Iluminat/Veishaupt da nema pojma o cemu prica i da samo lupeta. To se moze proveriti iz ranijih postova, a razlicitost izmedju njih bi i sam mogao da prepoznas da si se ozbiljnije zainteresovao za te stvari. Ako vec ne znas onda nemoj da vredjas coveka i da ga mesas sa nekim klincima.

Jesma u pravu sam. Buduci da mi je taj isti Veishaupt malo pretio preko mejlova, zaboga jer sam mu rekao da se lepshe ophodi prema zenskoj populaciji, vrlo dobro sam upoznat sa njegovim menjanjem nickova i cinjenice da i pod najmanjim pritiskom popushta. Ja cu tog coveka uveg da vredjam, i ti tu nemash ama bash nikakvu obavezu da se meshash. Prepoznajem ponovo neke segmente njegovih postova. A koliko ozbiljna moze biti osoba sa onim postovima, ne znam i ne zanima me. Ali po svemu sudeci ja mogu da zakljucim da se radi o osobi istoga kalibra, kao i Iluminatu, ciju sma sliku igrom slucaja video. Cak sma i bio u mestu gde je ziveo.
 
odgovor smo dobili
i ako zelite mozete zakljucati.

Ne, nikako. Steta bi bilo zakljucati ovako ozbiljnu, zanimljivu i inspirativnu temu. Mislim, endi se sa toliko ozbiljnosti uneo u ceo problem, da sad zakljucavanje ne dolazi u obzir. Ne bi bilo u redu da se moderator postavlja kao tata, u stilu " ja sam zreli tatica i ja smem da tretiram ovu temu dokle god smatram da je to korisno, a odatle je zakljucavam jer vi deco niste zreli da se na pravi nacin njome pozabavite".
 
Dobra ova tema za "udahnuti malo vazduha.. ".....na natprirodnim toliko smrdi na mesanu corbu gluposti, bezobrazluka i nipodastavanja osnove logike, da mi se smucilo od tog mirisa.

Ipak, sa zadovoljstvom cu da nastavim lov na WallyGatore i reptile, jer mi je to omiljeni sport i razbibriga.
A i mnogo uzivam kada ih umlatim sirovom logikom, pa gledam kako se koprcaju od besa i konstruisu skroz nove teorije koje bi "parirale" samoj logici.. :)

Vragana, dobro si ucinila otvaranjem ove teme, a i ja zahvaljujem ucesnicima na edukativnim postovima, i na "cistom zraku".. :)
 
Ne, nikako. Steta bi bilo zakljucati ovako ozbiljnu, zanimljivu i inspirativnu temu. Mislim, endi se sa toliko ozbiljnosti uneo u ceo problem, da sad zakljucavanje ne dolazi u obzir. Ne bi bilo u redu da se moderator postavlja kao tata, u stilu " ja sam zreli tatica i ja smem da tretiram ovu temu dokle god smatram da je to korisno, a odatle je zakljucavam jer vi deco niste zreli da se na pravi nacin njome pozabavite".

hmmm...ako tebe zabavlja da se ovom..."problematikom" bavis, a ti...izvoli...
sto se mene tice;
ideja je bila da nam netko pomogne posloziti osnovne pojmove...
mislim da je to i uradjeno...na adekvatan nacin tj. tako da svi razumijemo...
 
Sta ako ti kazem da sam video prijatelja kako se pretvara u tog stvora, ali samo delimicno i to vise puta. Ne znam, mozda je ta teorija pogresna, ali koje je drugo objasnjenje, mozda da se moj prijatelj pretvorio u djavola?

Iskreno pricas, tako da cu ti dati iskren odgovor. Da ne bude nesporazuma: ja bih mogao da ignorisem napisano, mogao bih da vrludam oko odgovora, ali mislim da je mnogo bolje da ti prosto kazem istinu o svom stavu i da se nadam da razumes da ovo nije napad na tebe ili bilo kakav pokusaj uvrede. Ok?

Vidis, Swerdlow, kada sam jos bio adolescent, proveo sam nekoliko godina intenzivno istrazujuci ideje zapadne magije (kabala, hermetizam, haotika, stara paganska verovanja). Upoznao sam jako mnogo ljudi koji su proveli citave zivote u tim vodama, i kod nas, i u svetu. Imao sam prilike da direktno ocenim razne "tehnike" i "teorije" koje stoje iza svega toga, i na kraju sam dosao do jednog centralnog otkrovenja (koje vazi za mene samog kao i za sve druge ljude): najveci ljudski talent je sposobnost laganja samom sebi.

Ne mogu ti opisati koliko sam izuzetno inteligentnih i obrazovanih ljudi sreo, koji su ziveli jadne i bedne zivote, ali pritom ubedjeni da su oni "u stvari" najvisi i najznacajniji ljudi na svetu - jer su postigli "otkrovenje", ili "presli Ambis", ili "ubaci-okultno-dostignuce-koje-vec-zelis". Nije njihov zivot bedan zbog njihovih pogresnih odluka. Njihov zivot samo izgleda bedno zato sto drustvo meri vrednost zivota pogresnim merilima. Eh, kada bi ljudi samo shvatali koliki je nivo njihove prosvetljenosti, drugu bi pesmu pevali...

U toku plivanja kroz te vode, sreo sam i mnoge ljude koji su imali price kao sto je ova tvoja koju navodis. Svaki covek je imao svoju pricu, i mnoge su bile veoma zanimljive. Svaki put, prica je bila konzistentna sa verovanjima datog coveka. Recimo, covek koji veruje u reinkarnaciju je to opravdavao pricama o deci koja se rode i "secaju se prethodnog zivota". Covek koji veruje u telepatiju je imao deset prica o sopstvenim dozivljajima telepatije. Covek koji veruje u telekinezu bi pricao beskrajno o telekinetickim pokretima koje je "svojim ocima video". Itd. I neko vreme, meni je ovo sve bilo veoma uzbudljivo i zanimljivo (hej, bio sam mlad i lud, sta ces).

Ali u jednom trenutku sam uocio da su te price medjusobno kontradiktorne. Poceo sam da budem malo sumnjicav. I tada sam otprilike usao iz tehnickog polja (informatika) u istrazivacko (hemija/biohemija), i poceo da razmisljam o eksperimentalnim metodama i o teretu dokaza. I poceo sam da ispitujem ove stvari, i da citam o ispitivanjima koje su drugi ljudi vrsili o takvim stvarima. I nasao sam ono sto su nasli i drugi skeptici:

Svaka proverljiva i proverena instanca paranormalne aktivnosti ima trivijalno objasnjenje.

Znaci, kada je meni ili nekom drugom naucniku dato nesto sto se moze proveriti, svaki slucaj do sada koji jesmo proverili se ispostavio kao manje ili vise trivijalno objasnjiv kroz prirodne zakone.

Evo ti copy/paste iz dve druge diskusije koje sam vodio o ovakvim stvarima (jedna o telekinezi, jedna o NLO):

* * *
Recimo, bio je u Portlandu jedan slucaj kada je covek prijavio da se objekti na jednom stolu koga je nedavno kupio krecu "sami od sebe" nekoliko puta na dan. Njegov komsija je bio fizicar, pa je dosao da proveri. I zaista, video je kako se objekti krecu - sta god stavis na sto, pomeri se odjednom malo, naizgled nepredvidljivo.

Ali, naucnik (buduci da je naucnik) je nastavio da promatra i ispituje, i nasao je da se radi o krajnje trivijalnoj stvari. Naime, kuca u kojoj covek zivi je oko pola kilometra od pruge. Dovoljno je daleko i ima dovoljno drveca da se voz ne cuje unutar kuce, ali niskofrekventne vibracije (koje su ispod nivoa ljudskog sluha) prolaze kroz zemljiste. Novi sto koga je covek kupio rezonira sa vibracijom vozova, i njegova gornja povrsina podrhtava svaki put kada voz prodje...sto dovodi i do pokretanja objekata na njemu.

Svaki put kada su naucnici imali prilike da analiziraju neki "paranormalni" dogadjaj, *uvek* je postojalo objasnjenje slicnog tipa: nesto neuobicajeno, i neocigledno, ali potpuno u skladu sa prirodnim zakonima.

* * *

Tipican primer je covek koji se vozi auto-putem u rano vece, i odjednom primeti svetao objekat koji leti iznad planina pored kojih put ide. Covek uspori; objekt uspori. Covek ubrza; objekt ubrza. Covek na kraju zaustavi kola i izadje napolje...i vidi da se radi o odjeku sunca preko horizonta koji svetli o zice dalekovoda koji prati put; opticka varka cini da svetlost izgleda mnogo dalja i veca.

E, sad... samo nekoliko stotina metara dalje se nalazi zaokret u autoputu koji bi ucinio da ova varka nestane (posto put vise ne bi bio paralelan dalekovodu). Znaci, da covek nije stao i pogledao upravo u tom trenutku, da je vozio samo malo dalje, ostala bi prica da ga je "cudna svetlost" pratila neko vreme, pa onda odjednom nestala. A ako ovaj covek veruje u vanzemaljce, on bi to mogao da predstavi kao vidjenje leteceg tanjira. Ako veruje u duhove, ovo bi postala prica o "nadzemaljskoj poseti". Ako veruje u znakove i omene, ovo bi bio znak koga treba interpretirati. Itd, itd. I ovo bi bio razuman covek, ne psihijatrijski slucaj, koji iskreno veruje da je "svojim ocima video" dokaz postojanja NLO (ili duha, ili omena, ili stagodbilo).

Poenta onoga sto skeptici kazu je prosta: to sto je neko doziveo nekakav fenomen ne znaci da taj covek zna uzrok i prirodu tog fenomena. Postojanje fenomena ne znaci da su sva objasnjenja tog fenomena automatski istinita.

* * *

Ok, sad. Da se vratim sada na tvoju poruku. Ti mi kazes da si video kako se tvoj prijatelj "pretvara u tog stvora".

Izvini, ali ja ti ne verujem.

Mislim, ja bih mogao sada ovde da izmisljam razloge. Mozda si izmislio pricu da bi potvrdio svoj pogled na svet? Mozda si bio pijan ili drogiran? Mozda patis od sizofrenije, pa haluciniras? Mozda si potpuno iskren, video si nesto neuobicajeno, pa si to onda interpretirao u skladu sa svojim verovanjima. Mozda, mozda, mozda.

Besmisleno je nagadjati, jer ja nemam osnova ni za jedno od takvih "objasnjenja". Ne poznajem te, ne znam da li pijes ili se drogiras, nisam imao prilike da ti dam neurolosko ispitivanje, nisam imao prilike da vidim tvog prijatelja... Ako upotrebim bilo koje od tih objasnjenja, ja prosto izmisljam odgovor.

Ono sto ostaje kao cinjenica je da je stvar koja opisujes protivna mnogim drugim stvarima koje jesam video i proverio u zivotu. Razmisli i sam: da li ja sada ovde treba da verujem svom iskustvu, svojim ocima, idejama koje sam mnogo puta proverio iz raznih uglova - ili treba da sve to odbacim kao netacno, i da tebi verujem na rec?

Analogija: zamisli da si proveo godine izucavajuci biologiju slonova. I sada ti dodje covek i kaze ti sledece: "slonovi mogu da lete, video sam ih svojim ocima; isprave surlu, i onda iz surle puste snazan talas vazduha koji ih podigne u vazduh; onda pokretanjem surle kontrolisu pravac leta." I sad, ti iz svog sopstvenog rada odmah vidis gomilu problema. Pluca slona ne mogu nikako da proizvedu takav talas vazduha; talas koji je dovoljno snazan da podigne masu slona sa zemlje bi iskidao surlu; aerodinamicki je nemoguc takav let; itd, itd, itd. Da li ti sada treba da verujes onome sto znas na osnovu sopstvenog iskustva - ili treba da verujes coveku na rec. Covek izgleda i zvuci iskreno, ali da li je to dovoljan razlog?

Nadam se da razumes da ovo nije pokusaj vredjanja ili napada na tebe? Nadam se da mozes da vidis da bi od mene bilo krajnje nerazumno da poverujem u ono sto si rekao?

Tvoj stav zahteva obaranje gomile vec poznatog znanja iz nauke, istorije, i mnogih drugih oblasti. Dakle, moras da das dokaze koji su jaci od ukupnih dokaza koji stoje iza svih tih drugih oblasti. Ako ne mozes, tvoje izjave ne mozemo prihvatiti kao verodostojne. Nista licno - od svakoga se zahteva isto. Sto je predlozena teorija veca i dublja, to je potrebna veca kolicina dokaza za nju.
 
Jesma u pravu sam. Buduci da mi je taj isti Veishaupt malo pretio preko mejlova, zaboga jer sam mu rekao da se lepshe ophodi prema zenskoj populaciji, vrlo dobro sam upoznat sa njegovim menjanjem nickova i cinjenice da i pod najmanjim pritiskom popushta. Ja cu tog coveka uveg da vredjam, i ti tu nemash ama bash nikakvu obavezu da se meshash. Prepoznajem ponovo neke segmente njegovih postova. A koliko ozbiljna moze biti osoba sa onim postovima, ne znam i ne zanima me. Ali po svemu sudeci ja mogu da zakljucim da se radi o osobi istoga kalibra, kao i Iluminatu, ciju sma sliku igrom slucaja video. Cak sma i bio u mestu gde je ziveo.

Oni nemaju veze jedan sa drugim osim sto govore o Iluminatima. Ali ima mnogo ljudi koji govore o Iluminatima na mnogim forumima i ne samo na forumima, i postoji mnogo razlicitih detalja o njima, u svakom slucaju previse su prezvakana tema i normalno je da se spominju.
Veishaupt i Iluminat jesu ista oboba, a Royal nije jer to provereno znam. Da si se detaljno bavio ovim stvarima, kazem ,, da si", ne kazem uopste da trebas, nego kazem da bi onda mogao da prepoznas ko o cemu pise i na koji nacin.

Evo sta je rekao Royal za Veishoupta/Iluminata u jednoj temi:

Ti Weishoupt nisi nikakav prosvetljeni vec obican glupak. Sa ovim tekstom koji si izneo se slazem. Ostalo sto pricas su gluposti. Prvo ti bavarski iluminati nisu pravi illuminati.

Drugo licno poznajem likove koji su pisali ovaj tekst. Poznaje ih i Ivantic. A ovaj Weishoupt je obican nalozeni klinac.
 
Poslednja izmena:
Iskreno pricas, tako da cu ti dati iskren odgovor. Da ne bude nesporazuma: ja bih mogao da ignorisem napisano, mogao bih da vrludam oko odgovora, ali mislim da je mnogo bolje da ti prosto kazem istinu o svom stavu i da se nadam da razumes da ovo nije napad na tebe ili bilo kakav pokusaj uvrede. Ok?
Naravno da razumem, vidi se da si civilizovan i pristojan covek, nisi kao ostali kada nemaju argumente pa vredjaju ljude. Koliko god se mi slagali/ne slagali, moram da priznam da se od tebe moze svasta nauciti i da sam zaista uzivao citajuci tvoj post. Obecavam da cu dobro razmisliti o svemu sto si napisao u predhodnim postovima.

U toku plivanja kroz te vode, sreo sam i mnoge ljude koji su imali price kao sto je ova tvoja koju navodis. Svaki covek je imao svoju pricu, i mnoge su bile veoma zanimljive. Svaki put, prica je bila konzistentna sa verovanjima datog coveka.

Da, ali ono sto je bitno je da sam ja njega prvo video kako se preobrazava u tog stvora, pa sam tek onda saznao za teorije o reptilima, zbog toga su me i privukle. A to mogu da potvrde i clanovi njegove porodice, ne samo ja.

Analogija: zamisli da si proveo godine izucavajuci biologiju slonova. I sada ti dodje covek i kaze ti sledece: "slonovi mogu da lete, video sam ih svojim ocima; isprave surlu, i onda iz surle puste snazan talas vazduha koji ih podigne u vazduh; onda pokretanjem surle kontrolisu pravac leta." I sad, ti iz svog sopstvenog rada odmah vidis gomilu problema. Pluca slona ne mogu nikako da proizvedu takav talas vazduha; talas koji je dovoljno snazan da podigne masu slona sa zemlje bi iskidao surlu; aerodinamicki je nemoguc takav let; itd, itd, itd. Da li ti sada treba da verujes onome sto znas na osnovu sopstvenog iskustva - ili treba da verujes coveku na rec. Covek izgleda i zvuci iskreno, ali da li je to dovoljan razlog?

Ali ako vidis jednu belu vranu, nije li to dokaz da nisu sve crne? Mozda taj covek koji je godinama izucavao slonove sam sebe laze, ne zeleci da vidi da postoje i leteci slonovi, jer mu je tesko da podnese da je dzabe izucavao biologiju slonova tolike godine? Ovde ne mislim na tebe, vec na bilo koga iz bilo koje oblasti koje ovo negira, ali objektivno gledano to isto tako moze da se odnosi i na ljude koji podrzavaju teorije o reptilima.

Tvoj stav zahteva obaranje gomile vec poznatog znanja iz nauke, istorije, i mnogih drugih oblasti. Dakle, moras da das dokaze koji su jaci od ukupnih dokaza koji stoje iza svih tih drugih oblasti.

Ovako. Sto se tice prirodnih nauka, tu nisam bas neki ekspert da mogu nesto da tvrdim. Ali kad su drustvene nauke u pitanju, one su mi uvek bile blize. Voleo sam istoriju i nauke iz oblasti politike, socijologije, prava pisao radove o Kenediju i ostalima smatrajuci ih velikim ljudima. Verovao sam u demokratiju. Mislio sam da je sve u Istoriji onako kako se uci na fakultetu. Ali, sto sam vise istrazivao, sve sam vise dolazio do dokaza i podataka da zvanicna istorija uopste nije tacna. Da zvanicna istorija uopste ne zeli da se bavi dogadjajima koji mogu da ugroze zvanicne teorije. Dakle to sam sve istrazivao bez ikakve teorije o reptilima, niti sam znao za njih i ako sam pre toga video ono sto smo pricali. I ono sto sam izucavao plus ono sto sam video, ta teorija mi se sklopila u mozaik. Ali ja sam i dalje otvoren za nova razmisljanja i gledista, i otvoren sam i za mogucnost da nisam u pravu. Ali, ako sam ja iz meni relativno bliskih nauka dosao do dokaza da su dosta lazirane i ignorantske, onda se pitam do kakvih bi podataka iz drugih nauka dosao neko ko se bolje razume u njih a koje meni nisu bliske. Sto se tice Istorije i jos nekih drustvenih nauka, ako zelis mozemo da polemisemo o tome u kontekstu ovih teorija u jednoj civilizovanoj i prijateljskoj atmosferi?
 
Izvini što se mešam u diskusiju, ali mislim da ne možeš na osnovu stanja u društvenim naukama da izvodiš zaključke o nauci uopšte, naročito o prirodnim naukama. Društvene nauke su, reče jedan Francuz, delimične nauke. (Da se razumemo, društvene nauke su moja oblast, i mada ja nisam došla do istih zaključaka kao i ti, mislim da tu ima jako mnogo proizvoljnosti, šarlatanstva i prostora za različita tumačenja). Koliko god se društvene nauke trudile da dostignu stepen egzaktnosti koji imaju prirodne nauke, mislim da se to neće uskoro, a možda i nikad, dogoditi.

Da se ne upuštam sad u dalje objašnjavanje razlika, jednostavno mislim da je svrstavanje zaključaka prirodnih i društvenih nauka u "isti koš", kada je njihova istinitost i objektivnost u pitanju, nemoguće i kontraproduktivno. Inače, jedno (meni vrlo prihvatljivo) objašnjenje za zaključke koje si ti izveo, može da se pronađe u jako dobrom (po mom mišljenju) romanu "Fukoovo klatno" Umberta Eka. Čak i ako se ne složiš sa zaključcima, tj. objašnjenjem, mislim da tu knjigu vredi pročitati. :)
 
... Društvene nauke su, reče jedan Francuz, delimične nauke...

Da se ne upuštam sad u dalje objašnjavanje razlika, jednostavno mislim da je svrstavanje zaključaka prirodnih i društvenih nauka u "isti koš", kada je njihova istinitost i objektivnost u pitanju, nemoguće i kontraproduktivno...

Istrazivanja u okviru drustvenih nauka predstavljaju ozbiljnu naucnu delatnost, ali u realnim drustvenim okolnostima, posmatranja drustvenih pojava i procesa se precesto odvijaju kroz prizmu ideoloskih, religiozno-teoloskih, mitoloskih, kulturnih, nacionalnih, politickih premisa.

U Jugoslaviji se smatralo da je marksizam najbolje objasnjenje ekonomskih, kao i ukupnih drustveno-istorijskih procesa iako takav pogled na drustvo i istoriju nije postojao medju naucnicima na zapadu. Izvan Hrvatske danas ne postoji konsenzus oko pitanju da li su hrvatski i srpski jezik lingvisticki odvojeni. Srpski i hrvatski istoricari se ne mogu nikako sloziti ni oko pribliznog broja ubijenih Srba u Jasenovcu kao sto je verovatno da se jermenski i turski istoricari nikada nece sloziti oko toga da li se dogodio i kolike su bile razmere pogroma nad Jermenima tokom Prvog svetskog rata. U tom smislu izlisno je pominjati pitanja povodom skorijih istorijskih desavanja kao sto su karakter rata u Bosni i Hercegovini. Uostalom, poznata je izreka da istoriju pisu pobednici, pa ce malo ko danas Sovjetski Savez smatrati agresorom u Drugom svetskom ratu zbog podele Poljske sa Hitlerovom Nemackom ili saveznicko bombardovanje Drezdena nazvati ratnim zlocinom.

U prirodnim naukama o svim kljucnim pitanjima protokom vremena nastaje siroki konsenzus. To ne znaci da ne postoji zanemarljiv broj naucnika koji oponiraju siroko prihvacenim teorijama ili dovoljno neistrazeni fenomeni u pogledu kojih se razvijaju razlicite hipoteze. Ipak, odnedavno postoji drustvena klima u kojoj dolazi do izrazaja intelektualno-skorojevicka ambicija izvesnih drustvenih grupa da njihova teolosko-filozofska shvatanja i religiozna osecanja budu uvazavana i na polju prirodnih nauka.
 
Poslednja izmena:
Istrazivanja u okviru drustvenih nauka predstavljaju ozbiljnu naucnu delatnost, ali u realnim drustvenim okolnostima, posmatranja drustvenih pojava i procesa se precesto odvijaju kroz prizmu ideoloskih, religiozno-teoloskih, mitoloskih, kulturnih, nacionalnih, politickih premisa.

To je deo onoga na šta sam mislila, ali ne bih da širimo na ovoj temi priču o tome pošto je prilično off. Samo sam htela da skrenem pažnju da se ne može na osnovu neke vrste razočaranja društvenim naukama govoriti o nepouzdanosti "zvaničnih" (ovaj izraz upotrebljavam samo zbog toga što ga upotrebljavaju oponenti nauke) nauka uopšte.
 
Izvini što se mešam u diskusiju, ali mislim da ne možeš na osnovu stanja u društvenim naukama da izvodiš zaključke o nauci uopšte, naročito o prirodnim naukama. Društvene nauke su, reče jedan Francuz, delimične nauke.

Izvini nisam ja uzeo u obzir da su i drustvene nauke merilo, vec Endonuclease:
Tvoj stav zahteva obaranje gomile vec poznatog znanja iz nauke, istorije, i mnogih drugih oblasti.
Dakle covek je lepo rekao:,,ISTORIJE". Dakle ja smatram (sto ne znaci da je moje misljenje 100% tacno, kao sto ne znaci ni obrnuto), da ima puno dokaza koji obaraju gomile poznatog znanja iz kako covek kaze ,,ISTORIJE". Znaci jedan uslov je vec ispunjen po ovom citatu
 
Poslednja izmena:
To je deo onoga na šta sam mislila...
Znam na sta si mislila.

... ali ne bih da širimo na ovoj temi priču o tome pošto je prilično off.

Vazi. Obecavam da cu se potruditi da, ako se ponovo oglasim u okviru ovog topica, napisem nesto o reptilskim humanoidima i nacnim dokazima i cinjenicama koje upucuju na njihovo postojanje i delovanje, kao i o svojim licnim iskustvima kada su u pitanju "ljudi gisteri". Vrlo sam posveceno porucavao taj fenomena poslednjih godina.

Samo sam htela da skrenem pažnju da se ne može na osnovu neke vrste razočaranja društvenim naukama govoriti o nepouzdanosti "zvaničnih" (ovaj izraz upotrebljavam samo zbog toga što ga upotrebljavaju oponenti nauke) nauka uopšte.

A ja sam samo hteo malo konkretnije da objasnim ono o cemu si pisala, jer je zvucalo nedoreceno iz razloga sto verovatno nisi imala vremena ili zelje to da obrazlazes obzirom da je ta prica off. Takodje, nadam se da ne shvatas svaku moju poruku kao polemiku.
 
@Swerdlov
Ok, ja sam odgovarala na ovo:

Ali, ako sam ja iz meni relativno bliskih nauka dosao do dokaza da su dosta lazirane i ignorantske, onda se pitam do kakvih bi podataka iz drugih nauka dosao neko ko se bolje razume u njih a koje meni nisu bliske.

Prethodno si rekao da su tebi bliske društvene nauke, a da prirodne nisu. Dakle, samo kažem, koliko god sociologija, istorija...itd. mogle biti "lažirane i ignorantske", a mislim da to nikako nisu u celosti, (tačnije, mislim da to nisu u velikom delu) to ne znači da su "lažirane i ignorantske" i fizika, hemija, biologija. Iz prostog razloga što se društvene i prirodne nauke u velikoj meri razlikuju po mnogo pitanja koja se tiču metodologije, egzaktnosti itd, a možda pre svega po prirodi svog predmeta.

Da uprostim: za hipotetičke reptile mora da važi ista fizika kao i za ljude. Sociologija ne mora.

Ovo drugo što si citirao nisam ja napisala. (Edit: vidim da si ispravio, pretpostavila sam da je greška u pitanju). Osim toga, kao što rekoh, ne mislim da su sva znanja koja imamo iz društvenih nauka pogrešna ili namerno lažrana. Štaviše, mislim da većina nije.

@chuck.eu
Naravno da ne shvatam kao polemiku, samo bi moj post stvarno bio kilometarski da sam napisala sve što sam htela. A i jesam žurila. :)
 
Poslednja izmena:

Back
Top