Koliko su ceste suga, vaske i picajzle?

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Tuzni_patak

Elita
Poruka
18.247
Ne po statistici zdravstva, jos uvek pamtim njihove izjave da koksaki nije uopste bio u Srbiji , a i grcka zdravstvena organizacija i statistika mortaliteta u tom periodu pokazuju da su starci itekako konstatovali koksaki svojim krstacama....

Vas utisak, da li ih prepoznajete (zacudo uopste ne verujem u opste znanje kad su ove stvari u pitanju)....

Ovo nije tema za zdravlje , jer ko hoce dogmatski i suvoparni pristup nek ide sam tamo...
Tamo su jos uvek na nivou da nema ni sugestija sta izaziva psorijazu, a na VMA imaju ozbiljnih istrazivanja za viruse potkoznog tkiva i znaju da se prenosi kontaktom, samo duzim....a ispoljava narocito kod stresa, kao i svaki herpes i ostali rezidentni virusi....
-----------------------------------------

Da krenem licno...
U Beogradu nisam mnogo vidjao sugu, cak uopste nisam vidjao sugu, osim kad sam skoro putovao u kaludjericu pa u busu vidim tinejdzere, njih dvojica , oba sugava...
scabieschest.jpg
scabiesonhand.jpg

Samo su izgledali vise ovako
scabies_baby09.jpg


ili ovako
4453-4482-15939-21122tn.jpg

----------------------------------------------------------
Ja to nikad nisam imao pa ne znam praksu, ali stereotip koji sam cak i usvojio je da redovnom higijenom cak i ako dobijes domacina ce posle zivotnog ciklusa nestati (ne moze vecito, a valjda cistoca sprecava sirenje (sto medicinski nije tacno...jer je ova bolest definisana kao izuzetno zarazna...)

Vaske su vec mnogo cesca stvar, narocito u provinciji gde se deca mnogo vise izmedju sebe druze....
Imao par puta, vecito na bazenu dobijao, roznati cesalj 2x dnevno i za nedelju dana gotovo, ma kakvu najezdu imali (moja skolska imala na svakoj dlaci po dve....nikad nisam video takvo nesto, jos kad zabaci kosu, brate pola odelenja dize sveske....Ja joj prvo diskretno rekao , a ona nije smela da napusti nastavu i da ode kuci zbog roditelja, a ja onda razrednom i nek on opravda....i rekao joj covek (sto posto je imala i prethodnih dana, ali ona je sedela pozadi u suprotnom redu pa je malo ljudi primetilo ili nisu znali sta je....

Picajzle su jebacka bolest i to visih krugova mahom....onih elitnih droljica....sto kao znaju sve, a nemaju pojma pola od onog sto pricaju...
Mada picajzle mozete dobiti i kontaktom odece (kao i vaske), delova tela...
Manje su pokretljive od vasaka , a i manje su...
Narodski lek (nemam iskustva pa samo prenosim) je benzin jer se nalaze na stidnim dlacicama, pod miskom i mozda na trepavicama i obrvama...nikad u kosi...debela je dlaka kose za njih , otpadnu lako...

Ovo je bio uvod , da bi mogli da pricamo dalje...

Dakle koliko cesto nailazite na primere koji vam izgledaju ili su potvrdjeno sugavi, vasljivi , stidljivi-crabs....?

P.S. Iz iskustva mog druga koji je vise puta fasovao papiloma viruse. Nijedan izvor nema pojma da je izvor, takvo vreme doslo....a voli covek bez gume pa to ti je....navikao na kola za krave, tamo nema guma na tockovima....
 
Ne nailazim bas..
Vaske su cest slucaj kod klinaca, fasuju ih u vrticu.. i da, ide taj gusti cesalj i sampon..
Kod zena ih uglavnom nema zbog farbe, a ni kod muskaraca ih nisam primetila.. kod njih pre mozes da vidis perut..
Sugu i picajzle nikad nisam videla, a nadam se da ce tako i da ostane..
Ali, znam neke ljude koji rade sa odredjenim grupama, pa se redovno zaprasuju.. protiv suge..
I tako..
 
Meni je ona grozomorna slika vise licila na kugu ili tako nesto..

Sugica..
Šuga (Scabies)

Uzrok nastanka

Uzročnik oboljenja je Sarcoptes scabiei var. hominis koji pripada rodu Sarcoptes iz familije Sarcoptidae. Odrasla ženka je dugačka 0,4 a široka 0,3 mm, dok je mužjak manjih dimenzija, dužine 0,2 a širine 0,14 mm. Oplođena ženka buši kanale (ductuli) u rožnatom sloju epiderma i u njima odlaže dnevno 3-4 jaja. Larve se izlegu za 4-5 dana i kroz stvorene otvore izlaze na površinu. Za potpuni razvoj odraslog parazita je potrebno oko 3 nedelje. Mužjak živi na površini kože i ugine ubrzo posle oplođenja ženke. Kod nekomplikovanog scabiesa na obolelom se nalazi oko 12 parazita. Van čovečjeg tela uzročnik scabiesa ugine za oko 5-7 dana, a za desetak minuta na temperaturi od 50°C.

Infekcija nastaje dužim kontaktom sa bolesnom osobom (spavanjem), ili kontaktom sa garderobom ili posteljinom obolelog. Zbog toga je bolest najčešće porodična ili grupna u uslovima kolektivnog smeštaja. Oboljenju pogoduju loši uslovi življenja (zbijenost, neadekvatna higijena, loši socijalno-ekonomski uslovima, niska opšta i zdravstvena kultura). Bolest je česta u ratnim i posleratnim uslovima i u uslovima većih elementarnih nepogoda (poplave, zemljotresi).

Klinička slika

Klinička slika bolesti je polimorfna. Inkubacioni period je duži kod prve infekcije (2-6 nedelja), a kraći kod ponovne (1-3 dana). Posle ovog perioda javljaju se vidljive promene na koži. Bolesnici su zarazni i u inkubacionom periodu.
Patognomoničan subjektivni simptom je svrab, naglašeniji noću, ili pri boravku u toploj prostoriji. Morfološki patognomonične promene su kanalići (ductuli, vijugavi, sivkasto-mrki, oblika latiničnog slova S, dugi do 15 mm, na čijem se kraju nalazi sitna vezikula ili pustula). Na koži se takođe vide i papule, vezikule, erozije, kruste, brojne tačkaste ekskorijacije, i česta sekundarna piodermizacija. Kanalići su posledica direktnog delovanja parazita, dok su papule i vezikule posledica alergijske senzibilizacije na antigene parazita. Predilekciona mesta za pojavu promena su koža trbuha, gluteusa, butina, laktova, ručje, interdigirtalni prostori, abdomen, prednji zid aksila, perimamilarna regija, koža skrotuma i korpusa penisa. Promene su simetrične. Koža lica, vrata i leđa je kod odraslih najčešće pošteđena. Kod male dece promene se mogu razviti na čitavoj koži, a karakteristična je zahvaćenost kože dlanova i tabana.
Scabies često može biti sekundarno piodermizovan (diseminovani folikulitis, impetigo, furunkuloza). Takođe može doći i do ekcematizacije. Noduli scabiei predstavljaju perzistentne čvoriće do veličine zrna graška, mrke boje, praćene jakim svrabom. Najverovatnije su posledica hipersenzitivne reakcije na antigene partikule parazita. Nisu znak aktivnosti bolesti i nisu kontagiozni, mogu se zadržati izvesno vreme po izlečenju scabiesa.

Dijagnoza

Postavlja se na osnovu epidemiološke anamneze i kliničke slike a potvrđuje se mikroskopskim dokazivanjem parazita u kožnim promenama.

Lečenje

Oboljenje je izlečivo pod uslovom da se lečenje pravilno sprovede. Obavezno je istovremeno i na isti način lečenje svih osoba koje su u kontaktu sa obolelim, bez obzira da li i kod njih postoje promene ili ne. Lečenje se sprovodi aplikovanjem antiskabioznih (preparati sumpora, benzil benzoat, permetrin) preparata na kožu čitavog tela. Rublje, odeća i posteljina se moraju iskuvati ili hemijski očistiti.
Kugica..
Kuga

Uzrok nastanka

Jersinia pestis je gram pozitivan bacil, rezervoar su glodari i to najčešće pacovi. Bolest je transmisionog karaktera, jer se pacovska buva prenosi sa obolelih na zdrave životinje i čoveka. Čovek se najčešće zarazi od divljih glodara, ujedom buve ili direktnim kontaktom, a takođe je moguće i od domaćih životinja ogrebotinom, ugrizom ili kapljičnim putem. Interhumani prenos je mogu kapljičnim putem od bolesnika sa plućnim oblikom kuge.

Klinička slika

Inkubacija traje 3-5 dana. Početak bolesti je nagao sa simptomima opšte infekcije, povišenom temperaturom, jezom, groznicom, glavoboljom, povraćanjem, malaksalošću. Bolesnik je zažarenog lica, uplašen, pormećenog stanja svesti i krvavim konjunktivama-facies pestica. Po kliničkom toku može da protiče u tri oblika:
Bubonska kuga - najčešći oblik, na mestu ujeda buve ili ogrebotine može se javiti vezikula (mehurić ispunjen tečnošću), pustula (sa gnojavim sadržajem), a zatim krusta. Već narednog dana limfne žlezde su jako uvećane i bolne (buboni). Formiraju se paketi žlezdi, koje često zagnoje i perforiraju kroz kožu. Proces na limfnim žlezddama praćen je burnim simptomima opšte infekcije.Ovaj oblik može da se komplikuje plućnim i septičnim oblikom i često se smrtno završava.
Primarna plućna kuga - manifestuje se pored teških opštih simptoma i kašljem, otežanim i ubrzanim disanjem, krvavim ispljuvkom i cijanozom (modra prebojenost).Tok bolesti je težak a smrtnost visoka.
Septični oblik kuge - javljaju se vrlo teški simptomi generalizovane sepse uz difuzna krvarenja po koži i sluzokoži-crna smrt. Uvek je veoma teško oboljenje koje se završava smrću.

Dijagnoza

Postavlja se na osnovu epidemioloških podataka, kliničke slike i izolacije Jersinije pestis iz zagnojenih bubona, krvi i ispljuvka direktnim mikroskopskim pregledom i kulturom.

Lečenje

Neophodna je najstrožija izolacija bolesnika. Lekovi izbora su tetraciklin i streptomicin. Terapija mora biti energična u visokim dnevnim dozama u trajanju 7-8 dana.
 
kako da nemam vaške i boles pitam te kume

imamo ednu trociklu sas snjom radimo.evo sasam došo snjom sposla
struju uzinam od taštu.
samo jednu struju gorim ništa drugo

nema ni kalanizacia.u kanalu tamo puna je voda.
narod sve će da poginemo u vodu

i oću ljudi da su kigiena.
dimaju narod u školu.
kakva kigiena dimaju nemau narod odaklen da živu.nemau veliki platu.
narod živu u vodu brate minli.

a kako narod živu u beogradu ima socialni rada i pomognu gi i sve.
ovdi idete das žalite kažu idi radite.
a de didemo da radimo kasmo mi ljudi bolestni u deponiju živimo.

šutiradu me gospoda.cigani me šutiradu.šutira me snoge nanogu svako jaka nacija
i vređadu me.

a kad bik imo jedno triljade eura ja bik možda dobijo stan dima špiljunku.
al ja netražim stan brate slatki nina špiljunku.
ja tražim jednu garniseru jel jednu vešernicu
jeli jedno dva odeljenja kulturni.
dimam vodu dimam ve ce dimam struju dimam osnovno

ja se nisam kupo trigodine.

i ja i moja deca vaške imamo u glavu ko perinač
patak kume
 
Shuga manje vishe, tj nije bash toliko chesta medju ljudima. Picajzle takodje, verovatno ih ima al je zanemariv broj, kao pankeri u Uzhicu xD Vashke su vishe common ima ih medj decom, chudno je da je ljude stid od vashki, sramota ih da kazhu da im deca imaju vashke, shatro kupuju za komshije.
 
Prema otklanjanju meni su vaske najlaksa napast, pa mi i nije toliko zort, jer znam da nista ne izaziva , jer nikad neces dobiti vise od njih 3,4 a da ne osetis na vreme....
A sugu i cajzle ne znam , a medicina pise da su strasne za otklanjanje, pa mi nije bas fino kad vidim kako se u letnjoj majci zavali u sediste jedan gore prikazani osugani tinejdzer....Jedna zenka i eto ti zabave za mesec dana....
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top