ŠTA URADITI SA ROMSKIM FAVELAMA?

Срушити их подхитно али претходно дати тим људима прилику да спреме своје ствари и лепо их раселити. Ко није пријављен у Београду треба га вратити тамо где јесте па нека се општинске власти тих места побрину да их негде уселе. Оне који јесу из Београда треба сместити негде и дати им прилику за нормалан живот. Нисам за то да им се тек тако поклањају станови, пре сам за варијанту неких прихватилишта (за оне који и ионако ништа не раде осим што сакупљају секундарне сировине) док бих другима евентуално дала неке монтажне кућице и мало земље на периферији па нека нешто саде ...
 
ali ja poludim kad neko kaže nešto kao "oni žive od grada, preseliti ih u surčin npr bio bi zločin".
mislim, i ostali ljudi žive od grada pa plaćaju kućice po kaluđericama, jbga... svi bismo voleli da smo na kul lokaciji, ne znam što bi bespravno naseljeni bili privilegovani.
 
Moguce je da se vecina ne seca, akcija davanja (ili poklanjanja) stanova Ciganima je bilo i ranije. Mislim daje u pitanju bilo neko novo naselje tipa Altina ili sl. Kazu da su godinu dana stanovali a onda popalili svu drvenariju, parket, vrata, prozore, sve i na kraju prodali to za budzasto...
Sa druge strane postoje Cigani koji su se izuzetno dobro integrisali u drustvo, zavrsili skole ili neki zanat i posteno rade i zaradjuju za zivot. Podigli su kuce za svoje porodice i rade da bi zaradili.

Favale je mozda malo prejaka rec, ako se misli na takva naselja u Juznoj Americi. Favale su ipak visestruko vece, i njih su stvorile ne manjine nego siromasni slojevi naroda koji je vecinski.
Na svim mestima gde su napravili logor, Cigane treba ukloniti, zemljiste privesti nameni a njima dodeliti neku vrstu privremenog resenja u smislu kontejnerskog smestaja. Ali nikako se ne smeju izolovati! Ako imate 10 ciganskih porodica na jednom mestu, tesko da ce jedno ili dva deteta koji zele da idu u skolu moci to pored vecine svojih sunarodnika koji to ne zele. Treba ih tretirati, ne kao Cigane, posebnu nacionalnu grupu, vec kao siromasne stanovnike Srbije. I obzirom na njihov broj, treba ih rasporediti po celoj Srbiji. Postoji mnogo domacinstava koja su napustena, gde bi mogli da pocnu neki pristojan zivot. Ali i to pod nadzorom neke specijalizovane sluzbe. Kontrola najpovrsnijeg nivoa, da li nesto rade, kako su se snasli, treba li im neka pomoc i sl. Da vide da nisu napusteni po principu "evo vam ovo, sad se snalazite sami.."
 
Prema zvaničnim izveštajima skoro 80% njih nema lična dokumenta, samim tim nemaju ni stalno mesto prebivališta.
Gde ih vratiti kada nemaš pojma odakle su?

У она села која су се испразнила а остала су сеоска домаћинства. Боље то искористити и дати им прилику да живе од пољопривреде и свог рада него их послати у солитере које ће само да униште довлачењем ђубрета јер за бољи посао не знају а притом ће бити суочени са дискриминацијом од стране комшија.
Наравно пре расељавања ред би био да свима поваде документа - посебно здравствене картоне и књижице.
 
dmauka, ne verujem u ovo što si napisala kako su se neki od njih dobro uklopili u društvo... Polazim od sebe, obesite me na stub srama al ne bi htela da kupim sendvič od gancija a verovatno ne bi došla u neki kafić ponovo ako bi me....... jao ajde, rom - uslužio kafom.. I svaki put kad protrče pored mene inpusisvno stisnem torbu i grize me savest kad provalim da je sve na broju do jaja...

Imala sam jednog druga, gancija Aca se zvao. Tata mu je prevozio mrtvake i prodavao crviće za pecanje ispod mosta nekog... Baš smo se lepo družili. Išli smo zajendo u školu...

Al da, verujem da imaju i oni svoju ,,mafiju" i da zato ima dobrostojećih
 
e..a ladno cigani imaju veca prava od Srba,pa da ybt...ja moram da imam registrovan auto,znaci ispravan + trougao,sijalice,prsluk i ta sranja,a oni kad voze one Mad Max varijante..njih ni ne zaustavljaju
onda..sklepaju,naravno bespravno neke kolibe na povrsini koja naravno nije predvidjen za to i kad im poruse traze kao neki smestaj,protestuju... i DOBIJU! u gradjevinskim kontejnerima,ali ti kontejneri su Hilton za kolibe u kojima su bili,a ja kad bi sklepao kolibu ili podigao shator negde u centru ili na NBG-u..bilo gde...dobio bih pendrekom po glavi,napisali bi mi kaznu i odveli bi me u Lazu!
ma bre..ko ih beje...iskreno..zabole me za njih...sve te ciganmale treba porusiti i dovidjenja,uopste me ne interesuje sta ce biti sa njima,kao i njih,a ni bilo koga drugog..sta ce biti samnom
ej bre...pa to je jedina nacija ili sorta koja prodaje svoju decu...znaci namenski ih prave zbog toga,onda ih osakate i prodaju za proshenje!!!
to su bre jebeni poluljudi...zivotinje se bolje ophode prema mladuncima,nego oni prema svojoj deci!
bio sam jednom prilikom u Rusnju,neki deo gde su zgrade u koje su se uselili cigani...brate...nijedna vrata nemaju brave i kvake,izvadili su parket...missim..a ovi Srbi koji zive u tim zgradama...BEZE glavom bez obzira..ono...kapiram da kvadrat tamo sad vredi 50 EUR.


poenta...zabole me za cigane :)
znaci..ciganmale spaliti,a njih u Indiju!
 
Poslednja izmena:
a ja kad bi sklepao kolibu ili podigao shator negde u centru ili na NBG-u..bilo gde...dobio bih pendrekom po glavi,napisali bi mi kaznu i odveli bi me u Lazu!

:lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Da, da - njih kad uhvate u prevozu bez karte, ne pišu im kazne nego samo izađu, kod lekara dolaze bez knjižice, voze neke užase al ih niko ne sprečava u tome - eeeej neke kočije voze okolo, a ti masteru plati registraciju :lol:

I još te hapse zbog gluposti :lol:
 
pa da...secam se pre nekoliko godina u busu..dok su ridzovani valjali karte, kao iskulira 7-8 cigana i dodje kod mene i kao da mi proda kartu :neutral: i ja se proderem "kad cigani ne placaju necu sigurno ni ja "
on se pokrije usima i vrati se,a cigani koji su do tada galamili (i sedeli..svih 7-8,a ja sam stajao) ucute!
 
@Becky
Vidi, ja ne verujem da se ljudi rode ovakvi ili onakvi.
Ona kontrola o kojoj sam pricao i jeste zato da razne unutrasnje mafije ne dodju do tih Cigana koji zele da rade i da nesto stvore.
Na zalost, to su ljudi koji su rodjenjem dotakli dno. Razmisli sta bi trebalo da ti se dogodi u zivotu da bi pruzila ruku i rekla "udelite neki dinar"(pricam o ciganskoj deci). I kod nas u osnovnoj skoli je bila jedna Ciganka, dok smo bili manji, druzila se sa svima. Kasnije, kada se stereotipi o Ciganima prenesu sa roditelja na decu, ona je, bez ikakvog vidljivog razloga, prestala da bude deo drustva, postala je "ona ganka...". Posle osmogodisnje, skolu nije nastavila, kasnije sam je video sa klincima...
Problem je sto u realnom zivotu, moramo da balansiramo izmedju velikog broja faktora vezanih za pitanje Cigana i njihovog smestaja. Dokumenta, evidencija, zdravstvena zastita (par puta sam imao prilike da vidim kako izgleda kada Ciganin dodje u dom zdravlja, svi se pomeraju za jedno mesto dalje..), njihov novi smestaj koji kosta poreske obveznike cele zemlje, razne nvo za zastitu svega i svacega, pokusaj njihovog radnog angazovanja i sl.
Ubr, znam i sada jednog Ciganina koji s vremena na vreme svrati do mene i nikada do sada nije trazio pare, uvek je pitao sta ima da se radi...deca mu idu u skolu, on radi povremene poslove i placa im tu skolu...prema tome, ima raznih. Kao i svuda.
 
Ja ću ovde izneti iskustvo iz Češke koja je početkom 80-tih počela sprovoditi program integracije Roma u društvo. Svaka romska porodica je dobila stan, nameštaj i ponuđen im je posao. Stanove su prihvatili i devastirali ali raditi nisu hteli, tako da su živeli od socijalne pomoći koja je u tadašnjoj Češkoj za ostalo stanovništvo bila nedostupna, posla je bilo i nerad se kažnjavao. U društvo se donekle integrisalo jedno 25 % Roma. Jedino gde je zabeležen uspeh je opismenjavanje, tako da danas u Češkoj ne postoji ni jedan Rom mlađi od 50 godina koji je nepismen. Situacija je i danas slična, Romi neće da rade, bave se kriminalom, švercom i žive od socijalne pomoći , stalno se žale EU na diskriminaciju i Češka za to dobija packe . Zbog svega toga ih Česi ne vole.
 

Back
Top