Nesumnjivo Hrvati

nekad su ljudi mislili da je zemlja ravna ploča.
porfirogent je prepričavanje nastalo tri veka nakon dogadjaja o kojima govori. uzimati porfirogenta ozbiljno je kao tretirati u nauci da je zemlja ravna ploča. možemo koristiti ono što nam je ostavio kao njegovo vidjenje.
Јесу и данас имамо доказе да нису били у праву.
Тачније када описује српске и хрватске жупе он говори о свом времену, половина 10. столећа, а када говори о насељавању Срба односно Хрвата, њиховом пореклу и околностима под којима су дошли онда говори о времену три века пре његовог времена па у те појединости можемо и сумњати, мада је и све то засновано на неким ранијим изворима.
Избаци Порфирогенита и ништа нам друго неће остати па је то као да Срба и Хрвата практично и нема и нема разлога ништа ни писати.
pa i da su došli tamo neki etnički drugačiji hrvati ne bi mogli živeti sa srbima a ostati etnički/genetski drugačiji.
ostalo bi puno istorijskih tragova, razmirica pa i srpsko hrvatskih ratova. a sami hrvati bi morali strogo voditi računa o tome da se ne žene sa srbima, vlasima, martolozima i da ih ne primaju medju katolike...
Није ми јасно шта си хтео са овим, какви другачији Хрвати, свакако је долазило до међусобне асимилације па и населили су се једни поред других, тако што су једни или други прихватали језик и културу оних других а то значи да су постајали део српске односно хрватске заједнице тј. народа.
čakavica bi trebala biti uprošćavanje ČTO/ČTA u ĆA pa kasnije CA . Kao što je u drugim krajevima dolazi do promene(omekšvanja) zvučnosti Č u Š tj. ČTO/ČTA u ŠTO/ŠTA ili ŠĆA ili u ŠĆO.
ako jest tako bilo onda bi struka trebala odgovoriti zašto je došlo do baš takvih tih promena.
po meni je to posledica sudara različitih govora i same evolucije govora ( kroz kulturu npr.). u ovom slučaju tamošnji govor je posledica kontakta s mlecima. a kasnije se ima čitav niz daljih indukcija izmedju starosedeoca i došljka koje govore različitim dijalektima istog jezika,. a u bosni i srbiji imao interferenciju s turskim jezikom. a... možda u najveće generatore promene govora trebamo svrstati uticaj različitog sveštenstva.
Е па сад то већ јесте питање за неке који мало боље стоје са лингвистиком од нас двојице тим пре што су ти први почеци писмености на овим просторима доста магловити а извори малобројни.
Али свакако да су тадашњи Срби и Хрвати будући да су препознати већ тада као народи говорили неким својим језицима српским и хрватским, на сваки је околина и историјске околности као и близина јаких цивилизацијских средишта Рима односно Цариграда оставила утицај па су се у складу са тим и развијали.Српски језик је кроз историју доживео неколико реформи и био називан различитим именима српски, словенски, илирски, нашки и др. али се увидом у лингвистичку структуру језика у неком документу може рећи да ли је то српски језик или се назив рецимо илирски односи на неки други језик, поимање језика и околности су се разликовале од писца до писца, све док Вук Караџић почетком 19. века није извршио последњу реформу српског народног језика која важи до данас.Тек на крају 19. века углавном склопом нових политичких околности, читај илиризам и југословенство, дошло је до неке поделе јужнословенских језика и то не према народном имену већ према једној речи па имамо оне штокавске, кајкавске и чакавске дијалекте за које ни многи лингвистичари више не знају да ли су то наречја или језици, која је унела само нову забуну будући да данас народи централног Балкана говоре једним језиком овим српским, а основа тог штокавског и јесте Вуков српски језик који је узет за стандард, а још како то применити на прошлост када та подела није постојала и од када су се наведени језици одавно изменили је посебно питање.
ovo je po meni isto tako pogrešno. ista stvar kao u hrvata. vezivanje ljudi za lošu ideologiju vodi tome da sudbina te zajednice doživi sudbinu ideologije.
nacije su smišljene da bi se moć koja proističe iz snage naroda instrumentalizovala u političkima projektima sumnive pameti.
srbi su pravoslavci. hrvati katolici. naši bošnjani muslimani. govorimo istim jezikom. plus imamo zajedničke pretke. trebalo je jedan drugom da se klanjaju i nikakve pogodnosti iz toga što pripadaju različitim verskim zajednicam nije smelo biti...
По теби су нације уствари идеологије што је донекле и тачно јер имају везе са политичким амбијентом међутим оне постоје већ двеста година и не могу се игнорисати, у таквом свету живимо.

Имаш и муслимана који се још увек изјашњавају као Срби, због чега би неком забрањивао да се изјасни како жели, националност као и верска припадност је данас ствар избора не баш сваког појединца већ веће групе људи, тако су ствари организоване свуда, тако функционишу.Међутим то је једна ствар а сасвим друга је копирати такво стање у прошлост што политичке елите новокомпонованих нација бесомучно раде.Буди ти пријатељу шта год хоћеш и веруј у кога год хоћеш али овај језик је српски и називати га другим именом је фалсификовање чињеница другим речима лагање, као и фабриковање неког посебног порекла.Исто се односи на пређашњу културну баштину, тиме што је неко престао да се назива Србином мојим лепо ствар његовог избора али то не значи да у аманет може да однесе и гусле и епске песме и целокупну српску културну баштину и да је назива другим именом, развијај ти своју културу и баштину под тим именом па је чувај и називај како хоћеш.
Суштина проблема.
 
значи ''становници тих области'' су по националности (политичком идентитету) били- Западњаци, Дисовци и Поморци? :rotf:



по којим се то особеностима разликује појам етничка група у 14 .веку, од етничке групе у 19. веку нпр?

знаш шта, ниси ти прави Влах, ти си права Будала. а ја сам још већа, јер сам те узео за озбиљног саговорника.

Izvini, zaboravio sam da ti skrenem pažnju ranije. Od literature koristi jedino Wikipediju, pokušava i retorikom, a morala nema.
 
По теби су нације уствари идеологије што је донекле и тачно јер имају везе са политичким амбијентом међутим оне постоје већ двеста година и не могу се игнорисати, у таквом свету живимо.

Имаш и муслимана који се још увек изјашњавају као Срби, због чега би неком забрањивао да се изјасни како жели, националност као и верска припадност је данас ствар избора не баш сваког појединца већ веће групе људи, тако су ствари организоване свуда, тако функционишу.Међутим то је једна ствар а сасвим друга је копирати такво стање у прошлост што политичке елите новокомпонованих нација бесомучно раде.Буди ти пријатељу шта год хоћеш и веруј у кога год хоћеш али овај језик је српски и називати га другим именом је фалсификовање чињеница другим речима лагање, као и фабриковање неког посебног порекла.Исто се односи на пређашњу културну баштину, тиме што је неко престао да се назива Србином мојим лепо ствар његовог избора али то не значи да у аманет може да однесе и гусле и епске песме и целокупну српску културну баштину и да је назива другим именом, развијај ти своју културу и баштину под тим именом па је чувај и називај како хоћеш.
Суштина проблема.
nakaradne ideologije. seme zla i zatupljivanja. u neku ruku ideologija nacionalista je gora od fizičkog zločina jer se ugradjuje u um. pa se sa tako sakatim umom lako upravlja. u budućim vremenima trebalo bi uvesti ideološki delikt sa ostrim sankcijama za onoga ko neutemeljeno širi neko učenje.

samo borba za istorijsku istinu i druge istinske vrednosti nas može izvući iz tog ponora nacionalizma.


treba razlikocvati nacionalizam od rodoljublja i očuvanja didovske baštine. uzmimo slučaj naših katolika. vezavši se za " latinsku kulturu" i "hrvatsku nacionalnu ideologiju" oni su se popišali na vlastiti jezik, pismo i običaje didova. tek se danas stidljivo pojavljuju rečnici govora njihovih didova, a tamošnjih srba. da ne govorimo kako su se . napumpani mržnjom. ošugali pred Bogom i istorijom paljenjem krajine.

Избаци Порфирогенита и ништа нам друго неће остати па је то као да Срба и Хрвата практично и нема и нема разлога ништа ни писати.
hoće. hoće. samo treba biti uporan i tražiti. bolje ne znati nego misliti da je laž istina.

za sada imaš einharda koji veli da sorabi drže veliki dio dalmacije ispod siska.za razliku od konstantina einhard piše o dogadjaima svoga vremena, odmah posle navodnog doseljavanja, i nigde, ni jednom jedinom rečju, ne spominje hrvate. a spominje mnoga ondašnja plemena i narode.???...pa, i kod njega, opet moramo stalno voditi računa da nije i on bio adekvatno informisan.

dok konstantin piše daleko nakon uspostave država i formiranja novih imena...prepričava. pa njegovo srbin-hrvat može biti kao "bošnjanin musliman 1991". odjedared se pojavljuju neki bošnjani. srbin-hrvat može biti dva imena za isto po različitom osnovu. stvar može biti i takva da je došao vladajući vojnički sloj koji je pobedio avare. da je iraklije, za vojne uspehe nad avarima, nagradio vojnike velikog knjaza (HorBata) i samodržca Sama (Sorabe) darivavši im provincije po ilirikumu. pa da u prvo vreme vlada kralj, a da se posle imaju kneževine. teza "op cup došao narod soraba i hrvata" iza karpata je kao ona o ravnoj ploči zvanoj zemlja.
 
Poslednja izmena:
nakaradne ideologije. seme zla i zatupljivanja. u neku ruku ideologija nacionalista je gora od fizičkog zločina jer se ugradjuje u um. pa se sa tako sakatim umom lako upravlja. u budućim vremenima trebalo bi uvesti ideološki delikt sa ostrim sankcijama za onoga ko neutemeljeno širi neko učenje.
samo borba za istorijsku istinu i druge istinske vrednosti nas može izvući iz tog ponora nacionalizma.
treba razlikocvati nacionalizam od rodoljublja i očuvanja didovske baštine. uzmimo slučaj naših katolika. vezavši se za " latinsku kulturu" i "hrvatsku nacionalnu ideologiju" oni su se popišali na vlastiti jezik, pismo i običaje didova. tek se danas stidljivo pojavljuju rečnici govora njihovih didova, a tamošnjih srba. da ne govorimo kako su se . napumpani mržnjom. ošugali pred Bogom i istorijom paljenjem krajine.
Под идеологијама се данас сматрају нацизам, комунизам, усташтво(праваштво) и слични покрети и могу се јавити у разним народима мада је сам назив вишезначан, док је формирање нација нека врста надоградње народа у време промењених животних околности у 19. веку распадом феудализма и зачетком капитализма и индустријске револуције и стварањем националних држава чији је политички систем основ за обликовање нације.
То је Шешељ спојио у једно писајући "Идеологију српског национализма."
hoće. hoće. samo treba biti uporan i tražiti. bolje ne znati nego misliti da je laž istina.
Не видим шта нам остаје друго.Ми закључке можемо да доносимо једино на основу онога што већ постоји, на основу онога што не постоји немогуће је било шта закључити, тако само може да настане нека псеудо историја какву рецимо пропагирају Хрвати.
za sada imaš einharda koji veli da sorabi drže veliki dio dalmacije ispod siska.za razliku od konstantina einhard piše o dogadjaima svoga vremena, odmah posle navodnog doseljavanja, i nigde, ni jednom jedinom rečju, ne spominje hrvate. a spominje mnoga ondašnja plemena i narode.???...pa, i kod njega, opet moramo stalno voditi računa da nije i on bio adekvatno informisan.
Јесте држе велики део Далмације, римске провинције, али колики је то део, свакако мисли на Босну и данашњу јужну Далмацију и земље источно од тога што Порфирогенит и потврђује.Ајнхард пише о своме времену а то је половина 9-тог века и истина не спомиње Хрвате али да ли то значи да Срби раније не постоје јер се ни они пре тога не спомињу?Порфирогенит да те подсетим смешта насељавање Срба и Хрвата на почетак 7. века, читав век пре Ајнхарда.И када говори о српским и хрватским жупама и он говори о свом времену половина 10. века.
dok konstantin piše daleko nakon uspostave država i formiranja novih imena...prepričava. pa njegovo srbin-hrvat može biti kao "bošnjanin musliman 1991". odjedared se pojavljuju neki bošnjani. srbin-hrvat može biti dva imena za isto po različitom osnovu. stvar može biti i takva da je došao vladajući vojnički sloj koji je pobedio avare. da je iraklije, za vojne uspehe nad avarima, nagradio vojnike velikog knjaza (HorBata) i samodržca Sama (Sorabe) darivavši im provincije po ilirikumu. pa da u prvo vreme vlada kralj, a da se posle imaju kneževine. teza "op cup došao narod soraba i hrvata" iza karpata je kao ona o ravnoj ploči zvanoj zemlja.
Неће бити да баш све насумично препричава, мада је евидентно да је неке ствари додавао.Тибор Живоковић пише о једном изгубљеном извору који је Константин користио приликом писања ДАИ, "De conversione Croatorum et Serborum".
https://www.scribd.com/doc/25091266...um-Izgubljeni-izvor-Konstantina-Porfirogenita
Тешко да његови Срби и Хрвати могу бити попут данашњих Срба и Срба муслимана (Муслимана, Бошњака) јер он детаљно описује те народе, где су живели, када су дошли, где су се населили, ко им је владао, дакле за њега су Срби и Хрвати још тада посебни народи.
Свашта може бити али ми само са чињеницама и изворима можемо баратати, таквих претпоставки има колико хоћеш и спадају у домен нагађања више или мање вероватних, дакле немају много везе са историјом јер су недоказиви и самим тим неодрживи.
 
Неће бити да баш све насумично препричава, мада је евидентно да је неке ствари додавао.Тибор Живоковић пише о једном изгубљеном извору који је Константин користио приликом писања ДАИ, "De conversione Croatorum et Serborum".
https://www.scribd.com/doc/25091266...um-Izgubljeni-izvor-Konstantina-Porfirogenita
Тешко да његови Срби и Хрвати могу бити попут данашњих Срба и Срба муслимана (Муслимана, Бошњака) јер он детаљно описује те народе, где су живели, када су дошли, где су се населили, ко им је владао, дакле за њега су Срби и Хрвати још тада посебни народи.
Свашта може бити али ми само са чињеницама и изворима можемо баратати, таквих претпоставки има колико хоћеш и спадају у домен нагађања више или мање вероватних, дакле немају много везе са историјом јер су недоказиви и самим тим неодрживи.
dao sam to kao primer početka geneze ovog poslednjeg imena bošnjana. danas svaki dokument sadrži to ime. a bošnjane nemaš u veme titine ćore...
tako nema ni hrvata u vreme einharda jer nema tog ideologema pripisanog nekoj zajednici ljudi...nema naziva regije. pojavljuju se tek kasnije. pa konstantin koristi to ime i priča priču. ne barata pojmovnikom 7 veka već desetog.
Под идеологијама се данас сматрају нацизам, комунизам, усташтво(праваштво) и слични покрети и могу се јавити у разним народима мада је сам назив вишезначан, док је формирање нација нека врста надоградње народа у време промењених животних околности у 19. веку распадом феудализма и зачетком капитализма и индустријске револуције и стварањем националних држава чији је политички систем основ за обликовање нације.
То је Шешељ спојио у једно писајући "Идеологију српског национализма."
i najbezazleniji nacionalizam je smeće. a problem srba je što su se sagnuli za njega.
ideologija je učenje. pogrešno mišljenje nekih ljudi. problem je što ostali ljudi sledujući nakrivu ideologiju tih pametnjakovića plaćaju cenu tog sledovanja svojim životima.
a ono što,pak, valja u nekom ljudskom učenju treba postati opšteljudsko dobro. anacionalno je dakle.

ps.ne bih više o nacionalizmu.)
Јесте држе велики део Далмације, римске провинције, али колики је то део, свакако мисли на Босну и данашњу јужну Далмацију и земље источно од тога што Порфирогенит и потврђује.Ајнхард пише о своме времену а то је половина 9-тог века и истина не спомиње Хрвате али да ли то значи да Срби раније не постоје јер се ни они пре тога не спомињу?Порфирогенит да те подсетим смешта насељавање Срба и Хрвата на почетак 7. века, читав век пре Ајнхарда.И када говори о српским и хрватским жупама и он говори о свом времену половина 10. века.
pa da je bilo rodovski-plemenski osobenih hrvata spomenuo bi on njih zasigur.zašto nebi? pa radi se o carevini kojoj sam pripada.
(doduše moguće da su to sami germani pa ih ne razlikuje od ostalih franaka. za razliku od njega srbi i porfirogent bi ih razlikovali.)

što se mene tiča najozbiljnije mi zvuči teza o darivanju plemstva i provincija na upravu zaslužnim vojnicima iraklijevog zeta i osnivača stare bugarske (Kurta, Kubrata, Horbata) i Samovim (Šambatovim) sorabima. te da su državu držali u ajnhardovo vreme samo plemeniti sorabi pa on tako konstatuje a da se je plemstvo like i korbave kasnije odcepilo i formiralo drugu državu. tako što sugeriše ova narodna pismica:

Odbiže nas Lika i Krbava plemenita hrvatska država i vas Kotar do vode Cetine. Bog će dati, da će dobro biti.
 
Poslednja izmena:
Шубићи су Хрвати а Котроманићи су Срби.

Zar nisu Šubići postavili Kotromaniće na vlast?

Шубићи су римокатолици а Котроманићи како који, углавном су крстјани, Твртко је крунисан у Милешеви а не би га крунисали тамо да није био православац, последњи Котроманићи су римокатолици.

Imaš li kakve dokaze za to? Jednostavno samo pitam jer se u HR smatra dukčije...

Krunidbena svečanost održala se 26. X. 1377. vjerojatno u mjestu Mile kraj Visokog u sr. Bosni (a ne kraj Mileševa).
http://www.enciklopedija.hr/Natuknica.aspx?ID=62877
 
знаш шта, ниси ти прави Влах, ти си права Будала. а ја сам још већа, јер сам те узео за озбиљног саговорника.
Da li si ti budala ili ne, ja u to ne bih ulazio. Ali primećujem da pošto si izgubio na terenu istorije i logike, prelaziš na ad hominem. Čestitam.
 
Poslednja izmena:
dao sam to kao primer početka geneze ovog poslednjeg imena bošnjana. danas svaki dokument sadrži to ime. a bošnjane nemaš u veme titine ćore...
tako nema ni hrvata u vreme einharda jer nema tog ideologema pripisanog nekoj zajednici ljudi...nema naziva regije. pojavljuju se tek kasnije. pa konstantin koristi to ime i priča priču. ne barata pojmovnikom 7 veka već desetog.
У 10. веку су ту то је чињеница.Него кога је онда Константин "довео" из Пољске на Балкан у 7. веку ако не Србе и Хрвате?
pa da je bilo rodovski-plemenski osobenih hrvata spomenuo bi on njih zasigur.zašto nebi? pa radi se o carevini kojoj sam pripada.
(doduše moguće da su to sami germani pa ih ne razlikuje od ostalih franaka. za razliku od njega srbi i porfirogent bi ih razlikovali.)
Како су Словени и говоре словенским језиком тешко могу да буду Германи, чак иако су примили неко германско име за свој народ попут Француза.
što se mene tiča najozbiljnije mi zvuči teza o darivanju plemstva i provincija na upravu zaslužnim vojnicima iraklijevog zeta i osnivača stare bugarske (Kurta, Kubrata, Horbata) i Samovim (Šambatovim) sorabima. te da su državu držali u ajnhardovo vreme samo plemeniti sorabi pa on tako konstatuje a da se je plemstvo like i korbave kasnije odcepilo i formiralo drugu državu. tako što sugeriše ova narodna pismica:
Odbiže nas Lika i Krbava plemenita hrvatska država i vas Kotar do vode Cetine. Bog će dati, da će dobro biti.
Па не знам да ли су византијски цареви били баш толико дарежљиви па да дају читаве провинције војницима својих зетова, уз то паганима.
А ко је дао "племенитим" Сорабима провинцију?
Zar nisu Šubići postavili Kotromaniće na vlast?
Imaš li kakve dokaze za to? Jednostavno samo pitam jer se u HR smatra dukčije...
Krunidbena svečanost održala se 26. X. 1377. vjerojatno u mjestu Mile kraj Visokog u sr. Bosni (a ne kraj Mileševa).
http://www.enciklopedija.hr/Natuknica.aspx?ID=62877
Нису.
Доказа има на претек и већ су ти постављани а када би само мало разумео време у којем је живео и деловао Твртко схватио би да је немогуће да је он крунисан у Милима.
У Хрватској могу да сматрају да је крунисање било и у оној пирамиди у Високом што се мене тиче.
 
]У 10. веку су ту то је чињеница[/B].Него кога је онда Константин "довео" из Пољске на Балкан у 7. веку ако не Србе и Хрвате?
Како су Словени и говоре словенским језиком тешко могу да буду Германи, чак иако су примили неко германско име за свој народ попут Француза.
pričamo o tome zašto ih ajnhard ne zamjećuje s početka devetog veka? iako je čak navodni hrvat borna vazal njegovog cara. treba se dati logičan odgovor.
Па не знам да ли су византијски цареви били баш толико дарежљиви па да дају читаве провинције војницима својих зетова, уз то паганима.
А ко је дао "племенитим" Сорабима провинцију?
ne bi bila u pitanju darežljivost no imperijalni posao. dao je na upravu kao što bi dao nekom vizantijcu da je bio tako uspešan s avarima.veliki knjaz bugarske države i njegov lični prijatelj je odradio posao za njega. isto tako samo. a iraklije je tako platio pobedu nad avarima. i osigurao mir za neko vreme. plus započeo naturanje hrišćanstva slovenima. ilirikum je tim činom dobio dva nova plemstva a ostao u sklopu imperije. one koji su došli od horvata i sorabe koji su došli i od sama. verovatno da je iz nekog razloga samovim sorabima pripalo prevenstvo čim vladaju skoro celim ilirikumom. i to konstatuje ajnhard. pa kasnije dodje do usitnjavanja te radoslavove kraljevine. pa kad se formira više država to ugleda konstantin i piše svoj odgovor kako je došlo do toga. .
 
pričamo o tome zašto ih ajnhard ne zamjećuje s početka devetog veka? iako je čak navodni hrvat borna vazal njegovog cara. treba se dati logičan odgovor.
Е то већ не бих знао, али свакако су дошли до 10. века када су створили своју кнежевину, мислим да конструкције типа да су део Срба који су се отцепили није уверљив.
ne bi bila u pitanju darežljivost no imperijalni posao. dao je na upravu kao što bi dao nekom vizantijcu da je bio tako uspešan s avarima.veliki knjaz bugarske države i njegov lični prijatelj je odradio posao za njega. isto tako samo. a iraklije je tako platio pobedu nad avarima. i osigurao mir za neko vreme. plus započeo naturanje hrišćanstva slovenima. ilirikum je tim činom dobio dva nova plemstva a ostao u sklopu imperije. one koji su došli od horvata i sorabe koji su došli i od sama. verovatno da je iz nekog razloga samovim sorabima pripalo prevenstvo čim vladaju skoro celim ilirikumom. i to konstatuje ajnhard. pa kasnije dodje do usitnjavanja te radoslavove kraljevine. pa kad se formira više država to ugleda konstantin i piše svoj odgovor kako je došlo do toga.
Онда му и Срби дођу неко страно племство које је добило провинцију у Византији због неких заслуга?
Ираклије је смирио Аваре тако што им је плаћао данак, а да је награђивао Србе и Хрвате касније то претпостављамо опет преко Константина.
 
Е то већ не бих знао, али свакако су дошли до 10. века када су створили своју кнежевину, мислим да конструкције типа да су део Срба који су се отцепили није уверљив.
tezu o doseljavanju nakon ajnharda su razmatrali mnogi hrvatski povijesničari nebil izašli iz tesnaca svoji predrasuda. nemoj i ti tim putem.
Онда му и Срби дођу неко страно племство које је добило провинцију у Византији због неких заслуга?
Ираклије је смирио Аваре тако што им је плаћао данак, а да је награђивао Србе и Хрвате касније то претпостављамо опет преко Константина.
balkan je već u to vreme trebao imati slovensku većinu. mnoga su se kretanja i prodori dešavali tamo od pada rima .etnička se slika promenila u vreme iraklija. pa su tim činom tamošnji sloveni dobili svoje za poglavare. i šta je tu sporno? ne može svaka šuša vladati. vlast su dobili najjači.

ono što će razlikovati srpsko plemstvo i hrvatsko jeste različit vazanlni odnos. i, što je mnogo važnije, različit odnos prema crkvi i religiji kao najvažnijem faktoru koji oblikuje ljudsku duhovnost.

srpsko se plemstvo izborilo za autokefalnost svoje crkve. koliko sam ja upratio, narodna je bila i crkva u bosni, ali nije postigla takvu insitucionalnu izgradnju kao svetosavska. dok je crkva na zapadu priznavala krajnju reč rima. a to znači krajnji interes rima.
 
tezu o doseljavanju nakon ajnharda su razmatrali mnogi hrvatski povijesničari nebil izašli iz tesnaca svoji predrasuda. nemoj i ti tim putem.
Не знам о каквом теснацу причаш они се убише доказујући да су Људевит и Борна Хрвати иако их историја као такве није забележила, читај само шта Ламасу овде дроби, тако да њихово јавно мњење и научна заједница иду даље у прошлост пројектујући хрватско име пре него напред.
balkan je već u to vreme trebao imati slovensku većinu. mnoga su se kretanja i prodori dešavali tamo od pada rima .etnička se slika promenila u vreme iraklija. pa su tim činom tamošnji sloveni dobili svoje za poglavare. i šta je tu sporno? ne može svaka šuša vladati. vlast su dobili najjači.
ono što će razlikovati srpsko plemstvo i hrvatsko jeste različit vazanlni odnos. i, što je mnogo važnije, različit odnos prema crkvi i religiji kao najvažnijem faktoru koji oblikuje ljudsku duhovnost.
srpsko se plemstvo izborilo za autokefalnost svoje crkve. koliko sam ja upratio, narodna je bila i crkva u bosni, ali nije postigla takvu insitucionalnu izgradnju kao svetosavska. dok je crkva na zapadu priznavala krajnju reč rima. a to znači krajnji interes rima.
И тој словенској већини византијски цар је наметнуо неко племство због неких заслуга то мислиш.
Не видим како су Срби, српско племство, имали различит вазални однос према Византији од хрватског, појасни то ако можеш, уз то Хрвати су били вазални од времена Карла Великог према Францима а не као Срби према Византији.
Срби су се за аутокефалност изборили тек почетком 13. века о овом времену о коме говоримо није било чак ни поделе на западну и источни цркву.
Да те подсетим да је и сам папа био на неки начин под утицајем византијског цара све до времена Карла Великог када потпада под утицај овог другог.Управо је византијски цар дао папи јурисдикцију над дијацезом Илирик са центром прво у Сирмијуму, ( зато баш папа и каже српском кнезу Мутимиру да се потчини епископу Сирмијума Методију као и његови преци) па када су Авари разорили тај град онда у Салони па када је и он пао онда у Сплиту.
 
Не знам о каквом теснацу причаш они се убише доказујући да су Људевит и Борна Хрвати иако их историја као такве није забележила, читај само шта Ламасу овде дроби, тако да њихово јавно мњење и научна заједница иду даље у прошлост пројектујући хрватско име пре него напред..
pa ako ajnhard ne prepoznaje etničke hrvate, pa čak ni pleme, onda seobe nije bilo. a ljudevit i borna nisu hrvati. sve je laž. ili treba reći zašto ajnhard lažira. eto to je ta slepa ulica navodnog doseljavanja hrvata u 7 veku.
И тој словенској већини византијски цар је наметнуо неко племство због неких заслуга то мислиш.
pa to su mu podanici. oni ga priznaju. svakog koji je dat od cara. jesil čuo da se neko onomad pobunio?
Не видим како су Срби, српско племство, имали различит вазални однос према Византији од хрватског, појасни то ако можеш, уз то Хрвати су били вазални од времена Карла Великог према Францима а не као Срби према Византији.
Срби су се за аутокефалност изборили тек почетком 13. века о овом времену о коме говоримо није било чак ни поделе на западну и источни цркву.
Да те подсетим да је и сам папа био на неки начин под утицајем византијског цара све до времена Карла Великог када потпада под утицај овог другог.Управо је византијски цар дао папи јурисдикцију над дијацезом Илирик са центром прво у Сирмијуму, ( зато баш папа и каже српском кнезу Мутимиру да се потчини епископу Сирмијума Методију као и његови преци) па када су Авари разорили тај град онда у Салони па када је и он пао онда у Сплиту.
pa bili su pod kulturnim uticajem najpre franaka, a potom latina i latinske crkve i to je razlika od srpskog duhovnog..kao što su se naši muslimani promenili prihvatanjem islama.to barem imamo crno na belo.

na to sam mislio. izmedju nas postoje duhovne razlike. a isti preci i jezik. pa onda tikvani to preslikavaju u seobe i sl.
 
*HRVATSKA NIJE POSTOJALA KA DRZAVA OD 1097. DO 1991.

*pacta conventa je falsifikat

*poslednji hrvatski kralj je ubijen od strane madjara na petrovoj gori

*nije postojala drzava koja se zvala hrvatsko-ugarska kraljevina vec je ime te kraljevine bilo madjarska(ugarska)kraljevina
 
*HRVATSKA NIJE POSTOJALA KA DRZAVA OD 1097. DO 1991.

*pacta conventa je falsifikat

*poslednji hrvatski kralj je ubijen od strane madjara na petrovoj gori

*nije postojala drzava koja se zvala hrvatsko-ugarska kraljevina vec je ime te kraljevine bilo madjarska(ugarska)kraljevina

Sama činjenica da je Pacta Convcenta falsifikat je dokaz da je nešto, tj. nekakav sporazum postojao. Ne falsificiraš nešto što ne vrijedi. I kako nitko od 14. stoljeća do sredine 19. stoljeća to nitko nije dovodio u pitanje??? Što su Mađari tad bili glupi???

Kakve ima veze što je kralj Petar poginuo na Gvozdu? Kraljica Jelena (Ilona) je žena kralja Dmitra Zovonimira i Kolomonova tetka, Ona je pozvala Kolomana da preuzme vladanje Hrvatskom...

Hrvatska je imala svoj Sabor, Bana, novac, vojsku...
 
Znate li tko su jedina dvojica Hrvata koji su dobili Oscara?

No Lustig nije bio prvi Hrvat koji je osvojio Oscara. Još 1962. godine za crtani film Surogat zlatni kipić je osvojio zagrebački majstor Dušan Vukotić. Replika njegove statue danas se može vidjeti u Muzeju grada Zagreba, a zanimljivo je da je to prvi Oscar za crtani film koji je dodijeljen nekom autoru izvan SAD-a.


http://www.index.hr/black/clanak/zn...oscara-jedan-od-njih-cak-dva-puta/877853.aspx

Branko Lustig - Židov.
Dušan Vukotić - Srbin.
 
Poslednja izmena:
Znate li tko su jedina dvojica Hrvata koji su dobili Oscara?

No Lustig nije bio prvi Hrvat koji je osvojio Oscara. Još 1962. godine za crtani film Surogat zlatni kipić je osvojio zagrebački majstor Dušan Vukotić. Replika njegove statue danas se može vidjeti u Muzeju grada Zagreba, a zanimljivo je da je to prvi Oscar za crtani film koji je dodijeljen nekom autoru izvan SAD-a.


Branko Lustig - Židov.
Dušan Vukotić - Srbin.

Poanta??? :think:
 

nesumnivo hrvati.

- - - - - - - - - -

*poslednji hrvatski kralj je ubijen od strane madjara na petrovoj gori
nije hrvatski već kralj hrvatske u ono vreme. i nije poslednji. posle njega ide Koloman. opet nesumnivo hrvat.


800px-K%C3%A1lm%C3%A1n_Thur%C3%B3czy.jpg
 
Sama činjenica da je Pacta Convcenta falsifikat je dokaz da je nešto, tj. nekakav sporazum postojao. Ne falsificiraš nešto što ne vrijedi. I kako nitko od 14. stoljeća do sredine 19. stoljeća to nitko nije dovodio u pitanje??? Što su Mađari tad bili glupi???

Kakve ima veze što je kralj Petar poginuo na Gvozdu? Kraljica Jelena (Ilona) je žena kralja Dmitra Zovonimira i Kolomonova tetka, Ona je pozvala Kolomana da preuzme vladanje Hrvatskom...

Hrvatska je imala svoj Sabor, Bana, novac, vojsku...
Ево га поново овај митоман са сабором, баном и војском и пактом конвентом која јесте фалсификат али је доказ за нешто!:rotf:
 
:eek:.
Не него ћу да направим фалсификат повеље која мом претку из 12. века даје одређене повластице а то је доказ да их је стварно имао!

I nitko se od Mađara ne buni protiv tih povlastica 500 godina. Tek kada se sredinom 19. stoljeća javljaju narodni preporodi u cijeloj Europi, pa tako i u Hrvatskoj, Mađari su se sjetili da je to falsifikat. Zanimljivo.
 
I nitko se od Mađara ne buni protiv tih povlastica 500 godina. Tek kada se sredinom 19. stoljeća javljaju narodni preporodi u cijeloj Europi, pa tako i u Hrvatskoj, Mađari su se sjetili da je to falsifikat. Zanimljivo.
А како да се буне када за њих нису ни знали до 19. века, када су извађене из нафталина.
 
Zar nisu Šubići postavili Kotromaniće na vlast?



Imaš li kakve dokaze za to? Jednostavno samo pitam jer se u HR smatra dukčije...

Krunidbena svečanost održala se 26. X. 1377. vjerojatno u mjestu Mile kraj Visokog u sr. Bosni (a ne kraj Mileševa).
http://www.enciklopedija.hr/Natuknica.aspx?ID=62877

Današnji argumenti za osporavanje su:

* Pacta Conventa je pisana tri stoljeća kasnije korištenim vokabularom, dakle ona potječe iz 14. stoljeća;

* dokument ima genealoške netočnosti. Koloman se navodi kao sin kralja Ladislava, a zapravo je bio njegov nećak.
Da je dokument autentičan, vjerojatno bi se navelo Kolomanovo točno srodstvo s prethodnim vladarem.

* u mađarskim izvorima nema spomena o tom dokumentu, što dodatno ukazuje na činjenicu da je spomenuti izvor falsifikat.

- - - - - - - - - -

I nitko se od Mađara ne buni protiv tih povlastica 500 godina. Tek kada se sredinom 19. stoljeća javljaju narodni preporodi u cijeloj Europi, pa tako i u Hrvatskoj, Mađari su se sjetili da je to falsifikat. Zanimljivo.

Prvi hrvatski političar koji se pozvao na Pacta conventa bio je Nikola Škrlec Lomnički, zagrebački veliki župan i raniji protonotar kraljevstva, na požunskom saboru 1790./1791. godine.
 

Back
Top