Nesumnjivo Hrvati

Да,свакако да сами Хрвати нису створили краткотрајну Државу СХС,која чини ми се нигдје није ни међународно призната.Видим,слажемо се по том питању.Но,Хрвати су се,да ли због бројности или због соје жеље за правом првенства,ставили на чело тог историјског краткорочног факта,па је и сами Хрвати у расправама доживљавају као своју личну творевину.Ја је тумачим и доживљавам као свјестан чин ова два народа,без Срба,да имају било какав опипљив алиби пред побједницима из Великог рата Србима с којима се "морају" (ипак мислим да су били свјесни чињеничног стања на терену и мислим да су они прије прозрели Краља Ујединитеља и ту његову визију) ујединити па послије тражити свој интерес.Али су морали имати полазну тачку и било какву стартну позицију за преговор о "једнакоправном" уједињењу са Србима.Можда ја нисам исправно написао шта сам у ствари мислио рећи.
Pacta Conventa....па довољно је рећи да је се Мађари и "не сјећају"....Али опет и они су народ владалац у својем дијелу КуК,па могу да тумаче штошта по свом нахођењу.
 
Da ne bude zabune: država SHS, koja je uključivala grubo rečeno današnje države Slovenije, Hrvatske i BiH, priključila se Kraljevini Srbiji jer je to odgovaralo Hrvatima i Slovencima, a pogotovu Srbima (iz države SHS), jer su se priključili svojoj braći. Slovenija i Hrvatska kao samostalne države ne bi mogle da obstanu, kao i posle II svetskog rata. Ako bi to bilo moguče to bi uradile.
 
Ја и не видим забуну.Овдје сам само искоментарисао пост у којем се наводи како је "Хрватска окупирана од стране Срба на крају Првог свјетског рата".И то на хрватске коментаре и њихово виђење тих догађаја.То је све.
 
Ја и не видим забуну.Овдје сам само искоментарисао пост у којем се наводи како је "Хрватска окупирана од стране Срба на крају Првог свјетског рата".И то на хрватске коментаре и њихово виђење тих догађаја.То је све.

Pa zar se niste ponašali kao okupatori??? Pa pročitaj sto je Svetozar Pribićević govorio pred kraj svog života, a on je bio jedan od glavnih koji su zagovarali ujedinjenje sa Srbijom...
 
Pa zar se niste ponašali kao okupatori??? Pa pročitaj sto je Svetozar Pribićević govorio pred kraj svog života, a on je bio jedan od glavnih koji su zagovarali ujedinjenje sa Srbijom...

Pročitaj šta je Milan Babić svedočio u Hagu. Lični porazi su razlog nacionalnog otpadništva (vidi samo u šta se Ante Starčević izmetnuo nakon što je odbijen za profesora na beogradskom liceju). Prouči životnu priču S. Pribićevića.
 
Zato što je to sukob dviju državotvornih ili narodnosnih ideologija. Srbi i Hrvati nisu željeli postati jedno, odnosno nešto treće u smislu nove nacije jugoslovena naprimjer. Iz tog je razloga ujedinjenje bilo nemoguće. Nije nikakva tajna da su srpske elite smatrale sve štokavce katolike, za Srbe katolike. Ti štokavci katolici već su prošči svoje nacionalno formiranje i nisu se po nikoju cijenu htjeli nazivati Srbima, već su se identificirali sa Hrvatima, odnosno ušli u hrvatsku naciju. Srpska nastojanja u kraljevini jugoslaviji, smatrala su se pretencioznima u smislu da se ta krlajevina ponaša hegemonistički te da se iza naziva kraljevina jugoslavija skriva plan i pokušaj pretvaranja u veliku srbiju. U jednom obliku granice, koju danas zaziva Šešelj, a nakon pobjede Srbije u 1. svjetskom ratu, to bi se bilo i dogodilo kada bi taj rimokatolički narod štokavaca u dalmaciji i slavoniji priznao da su Srbi. No, kako se to nije dogodilo, Hrvati sa sjedištem u Zagrebu imali su narod na područjima koji su pripadali bivšoj Austro-Ugarskoj, a ta su područja naravno prije bile cijeline Kraljevina Slavonija (nije Srbija) i kraljevina Hrvatska sa Dalmacijom (nije Srbija). Ono što je važno tu napomenuti je da su na tim područjima živjeli i Srbi, naravno, ali to su Srbi ili pravoslavci koji su masovnije naseljeni za vrijeme Turskih osvajanja, odnosnos za vrijeme formiranja vojne krajine. Naravno da su oni, smatrali zemlja = otađbina, i da su Srbi smatrali to svojim zapadnim teritorijama, premda nikda nisu imali vlast ili formiranu dražavu na područjima te krlajevine. A i ono što su imali iz vremena DAI-a su prodali Dubrovačkoj republici.

Za osujećenje pokreta Srba katolika najzaslužnija je srpska pravoslavna crkva koja se osećala i oseća se ugroženom idejom o Srbima triju vera. Oni vide Rimokatoličku crkvu kao strukturno i kadrovski snažniju, sposobniju, organizovaniju i - opravdano - osećali su se i osećaju se ugroženima od nje.

Vatikan se tek 1900. na poznatom svehrvatskom katoličkom kongresu u Zagrebu odriče ideje o Srbima katolicima. Tokom celog 19. veka ta mu je ideja-opcija bila aktivna. Da nije, ne bi bilo srpskih katoličkih svećenika.

http://hr.wikipedia.org/wiki/Ivan_Stojanović
 
Kako Srbija može biti oslobodilac kada je proglašena Država SHS,AU trupe su još bile u Beogradu?
Ту "државу" је само краљевина Србија признала и нико више, и као што ти само име каже и у њој је било Срба, и она је т.ј. народно веће из Загреба позвало српску војску да тамо заведе ред што пре.
И без тога многе области су самоиницијативно прогласиле присаједињење Србији без икаквог консултовања већа у Загребу или југословенског одбора у Бечу.

Па агресор се не дочекује са славолуцима и узвицима "Живео краљ Петар" и "Живела српска војска".
 
"Hrvat" Marco Polo

Italijani su ljutito reagovali na pokušaj Hrvatske da prisvoji legendarnog srednjovjekovnog istraživača i putopisca Marka Pola, piše list "Dejli telegraf".
http://mondo.rs/a205341/Info/Ex-Yu/Italijani-pobesneli-zbog-Hrvata-Marka-Pola.html

Super, kasniš minimalno pet godina s tom vijesti. A i što je loše u tome?? Nitko nije rekao da je Hrvat, nego da je samo najvjerojatnije rođen na otoku Korčuli. A možda i je zbilja bio Hrvat, tko zna... Ista je stvar i s Nikolom Teslom... :mrgreen:
 
Znači, Hrvat je onaj protiv čijeg se posthumnog hrvaćenja niko nije pobunio?

Наравно. Уз додатак да хрваћење не мора бити постхумно, а ништа не смета ни ако се неко буни. :D

- - - - - - - - - -

Super, kasniš minimalno pet godina s tom vijesti. A i što je loše u tome?? Nitko nije rekao da je Hrvat, nego da je samo najvjerojatnije rođen na otoku Korčuli. A možda i je zbilja bio Hrvat, tko zna... Ista je stvar i s Nikolom Teslom... :mrgreen:

И Тесла највјероватније рођен на Корчули? Занимљиво ;)
 
И Тесла највјероватније рођен на Корчули? Занимљиво ;)

Još jedna laž: Nikola Tesla je Hrvat, od Draganića iz Zadra i Kalinića iz Novog Vinodola


wAAAABJRU5ErkJggg==
Original postavio Mrkalj
I to je laž koju je lansirao Petar Vučić (nesumnjivog li prezimena) u svojoj knjizi 'Govor Hrvatima o ispravnom putu' (str. 55), 2007, Hrvatski književni klub ([Zagreb]) . Kompletan izmišljeni citat navodnog Teslinog zapisa glasi:

Petar Vučić:
"Drago mi je što me i Hrvati smatraju svojim jer su moji preci hrvatski koljenovići Draganići iz Zadra. Kao hrvatski plemići u 16. Stoljeću došli su u Liku i tu ostali. U Liku su moji prepreci došli preko Novog Vinodola. Preci moje majke, Kalinići, također su hrvatski plemići iz Novog Vinodola. Moj pradjed stjecajem okolnosti morao je otići u Bosansku krajinu (turska Hrvatska) i tamo se oženio pravoslavnom djevojkom i prešao na pravoslavlje. On je imao isturene prednje zube pa ga je narod prozvao Tesla prema alatki kojom se obrađuje drvo i otud i moje sadašnje prezime Tesla. To je zapravo nadimak. Moj djed je bio časnik u ličkoj regimenti, a moj otac pravoslavni prota!“​

Uz to, da bi se produbila teorija zavere, daju se dodatne laži:
"Ove Tesline riječi, iz njegova nikad ne objavljenog dnevnika, prvi put u javnosti isplivale su 1977. U središnjoj informativnoj emisiji nekadašnje TV Zagreb."​

Nije dato ime "središnje informativne emisije", a nije dat ni datum. Tako providno. Kako bi se koncepcijski ovaj izvod uklopio kao vest za Dnevnik u 19:30? Ja ne mogu da zamislim. Poznato je da se snimci svih dnevnika čuvaju u arhivi televizije Zagreb (danas HRT). Pa neka puste da vidimo kako Mladen Stubljar ili Vladimir Levak to čitaju.
mali172.gif.pagespeed.ce.Pirrw6sofGEQRsgYYR6d.gif


50.jpg.pagespeed.ce.iQeqs-BXQuXYgg_z90Wk.jpg


Eto, neka stave na Youtube, nema laži, nema prevare.
 
Još jedna laž: Nikola Tesla je Hrvat, od Draganića iz Zadra i Kalinića iz Novog Vinodola


wAAAABJRU5ErkJggg==
Original postavio Mrkalj
I to je laž koju je lansirao Petar Vučić (nesumnjivog li prezimena) u svojoj knjizi 'Govor Hrvatima o ispravnom putu' (str. 55), 2007, Hrvatski književni klub ([Zagreb]) . Kompletan izmišljeni citat navodnog Teslinog zapisa glasi:

Petar Vučić:
"Drago mi je što me i Hrvati smatraju svojim jer su moji preci hrvatski koljenovići Draganići iz Zadra. Kao hrvatski plemići u 16. Stoljeću došli su u Liku i tu ostali. U Liku su moji prepreci došli preko Novog Vinodola. Preci moje majke, Kalinići, također su hrvatski plemići iz Novog Vinodola. Moj pradjed stjecajem okolnosti morao je otići u Bosansku krajinu (turska Hrvatska) i tamo se oženio pravoslavnom djevojkom i prešao na pravoslavlje. On je imao isturene prednje zube pa ga je narod prozvao Tesla prema alatki kojom se obrađuje drvo i otud i moje sadašnje prezime Tesla. To je zapravo nadimak. Moj djed je bio časnik u ličkoj regimenti, a moj otac pravoslavni prota!“​

Uz to, da bi se produbila teorija zavěre, daju se dodatne laži:
"Ove Tesline riječi, iz njegova nikad ne objavljenog dnevnika, prvi put u javnosti isplivale su 1977. U središnjoj informativnoj emisiji nekadašnje TV Zagreb."​

Nije dato ime "srědišnje informativne emisije", a nije dat ni datum. Tako providno. Kako bi se koncepcijski ovaj izvod uklopio kao věst za Dnevnik u 19:30? Ja ne mogu da zamislim. Poznato je da se snimci svih dnevnika čuvaju u arhivi televizije Zagreb (danas HRT). Pa neka puste da vidimo kako Mladen Stubljar ili Vladimir Levak to čitaju.
mali172.gif.pagespeed.ce.Pirrw6sofGEQRsgYYR6d.gif


50.jpg.pagespeed.ce.iQeqs-BXQuXYgg_z90Wk.jpg


Eto, neka stave na Youtube, nema laži, nema prěvare.

Их, па зар ти не знаш да су дијелови архиве уништени ономад кад се слила киша граната на Загреб, оних тисућа и тисућа граната за које је одговарао Миле Мартић?
Нажалост, тако су уништени вриједни оригинали који ће се убудуће моћи наћи само у облику савременог преписа, тј. поновног, накнадног, новоснимљеног материјала. Звучи познато? ;)
 
Их, па зар ти не знаш да су дијелови архиве уништени ономад кад се слила киша граната на Загреб, оних тисућа и тисућа граната за које је одговарао Миле Мартић?
Нажалост, тако су уништени вриједни оригинали који ће се убудуће моћи наћи само у облику савременог преписа, тј. поновног, накнадног, новоснимљеног материјала. Звучи познато? ;)

Naravo, gos'n Pićo, stari dokumenti su za znanost zastarjeli i treba ih redovito novima mijenjati, tako mi mlijeka u prahu... Stara dokumentacija je prevaziđena (kako ono bi zapadna inačica ove riječi? ah da - ne postoji) i mjesto joj je na lomači. :)
 
Crna Gora sasvim sigurno 100% ne bi sudjelovala u ratu na srpskoj strani kao 1991

Ovaj komentar ne razumijem. Kakve veze ima 1991. godina sa Prvim svjetskim ratom i 1918?

Ali ulaskom u zajednicu s vama smo prvi put zbilja okupirani i bez ikakvih prava.

Prosto sam šokiran kako su ljudi pisanjem na ovom forumu...kao jednostavno prije samog kucanja više i prestali razmišljati. :dontunderstand:
 
Ovaj komentar ne razumijem. Kakve veze ima 1991. godina sa Prvim svjetskim ratom i 1918?



Prosto sam šokiran kako su ljudi pisanjem na ovom forumu...kao jednostavno prije samog kucanja više i prestali razmišljati. :dontunderstand:

Super. Zašto nam onda Srbija nije dala prava koja smo imali u zajednici s Ugarskom? Svog bana, sabor, novac, vojsku... I ja sam šokiran...
 
Glupost, svašta od tebe...

I robovima je onda bilo super u robovlasništvu po tebi...

Gdje sam to napisao? :dontunderstand:

Dozvoli da te citiram:

Ali ulaskom u zajednicu s vama smo prvi put zbilja okupirani i bez ikakvih prava.

:think::dontunderstand:

Ne znam što se to zapravo reći; da li da su Hrvati ušli 1918. godine u odnosu prema Srbima u položaj ako ne i gori od onog između robova i robovlasnika..?
 
Super. Zašto nam onda Srbija nije dala prava koja smo imali u zajednici s Ugarskom? Svog bana, sabor, novac, vojsku... I ja sam šokiran...

ЈБТ, ово је шизофренија у најекстремнијем виду.

А како је, нпр, тај бан постављан?
Биран у Сабору или изабран, можда, на тајним изборма са општим правом гласа за све мушкарце?
Или га је можда, постављао мађарски краљ на предлог мађарске владе?


Или како је изгледало изборно тело за тај Сабор?

П.С.

Сваки озбиљнији историчар ће рећи да су права Хрвата била већа у обе Југославије ( при чему су и колективна и лична права била далеко већа у једном периоду прве , након споразума Цветковић- Мачек, него у другој) од права у Хабзбуршкој монархији/Аустрији/ Аустро-Уграској.
 
Poslednja izmena:
ЈБТ, ово је шизофренија у најекстремнијем виду.

А како је, нпр, тај бан постављан?
Биран у Сабору или изабран, можда, на тајним изборма са општим правом гласа за све мушкарце?
Или га је можда, постављао мађарски краљ на предлог мађарске владе?


Или како је изгледало изборно тело за тај Сабор?

П.С.

Сваки озбиљнији историчар ће рећи да су права Хрвата била већа у обе Југославије ( при чему су и колективна и лична права била далеко већа у једном периоду прве , након споразума Цветковић- Мачек, него у другој) од права у Хабзбуршкој монархији/Аустрији/ Аустро-Уграској.

Zašto je to bitno, činjenica je da Hrvati nisu bili zadovoljni i da su ta makar formalna prava do sporazuma i za vrijeme dikature bila manja nego nominalno u prijašnjim zajednicama.

Srbi su htjeli i jesu zajahali svojim hegemonisjkim težnjama za vrat hrvatima, i to se istima nakon što su već to sve prošli prije, nije svdijelo, i to s pravom.
 
Zašto je to bitno, činjenica je da Hrvati nisu bili zadovoljni i da su ta makar formalna prava do sporazuma i za vrijeme dikature bila manja nego nominalno u prijašnjim zajednicama.

Srbi su htjeli i jesu zajahali svojim hegemonisjkim težnjama za vrat hrvatima, i to se istima nakon što su već to sve prošli prije, nije svdijelo, i to s pravom.

А која су то права до споразума ''била мања него номинално у пријашњим заједницама''?
 
Poslednja izmena od moderatora:

Back
Top