Uredjenje podforuma - predlozi i ideje

endonuclease

Ističe se
Poruka
2.010
Bilo bi lepo ako bi smo ovaj podforum mogli da malo ozivimo, i da unapredimo kvalitet. Krstarica je jako fino posecen sajt, i ovo bi moglo biti jako dobro mesto za rasprave o naucnim problemima i novim idejama - ali i za opstu popularizaciju nauke.

U skladu sa time, trazim vase savete i ideje kako da postignemo ove ciljeve, a u daljoj poruci cu izneti moju percepciju trenutnih problema (i mogucih resenja).

Diskusije

Najveci broj tema se vrti oko tri osnovne stvari:

- pitanja koje deca postavljaju trazeci pomoc u resenju domacih zadataka. Ovo je, u stvari, ok, ali gomila takvih tema stalno zatrpava forum. Ono sto planiram da uradim je otvaranje teme "Zadaci iz matematike, fizike, hemije...", u koju cu ubuduce ubacivati sve nove teme otvorene po ovom pitanju. Osim ako neko nema neku bolju ideju?

- zagonetke/pitalice/zanimljivi zadaci iz matematike. Ovo je super, ali mislim da bi trebalo ograniciti na max dve teme (Krstarica 777, i mozda jos jedna). Opet, ideje i alternative su dobrodosle.

- skepticki pogled na kvazinaucne i pseudonaucne ideje. Ovo je, opet, u principu ok, ali je steta sto se prakticno sva rasprava o medicini i biologiji svodi na ovakve sukobe. Dobro, sukob daje motivaciju - ali bilo bi lepo ako bi smo povremeno imali diskusije i rasprave po drugim pitanjima povezanim sa iole dubljim idejama iz nauke, ne samo "sahranivanje" pseudonaucnih gluposti.

Moj plan je da u buducnosti, u situacijama u kojima je forum tih (a ja pritom imam dovoljno vremena) pocnem nekoliko kratkih tema po pitanjima za koja cenim da ce zanimati dovoljan broj ljudi. Recimo, tri prve na mojoj listi su: "kako nikotin izaziva zavisnost", "koji su dugorocni efekti upotrebe kanabisa", "koje karakterne osobine vode ka uspesnom zivotu, i kako ih uvezbati". Onda mozemo, u skladu sa zanimanjem i datim podpitanjima, nastaviti raspravu onoliko dugo koliko moze da traje.

Ali ja sam nikako nemam dovoljno vremena i snage da neprestano guram svu naucnu diskusiju na ovom forumu. Iz tog razloga, nadam se da ce drugi strucnjaci ovde biti spremni da pokusaju da pokrenu diskusije iz svojih disciplina. Sto me dovodi do sledeceg poziva: ako ima strucnjaka zainteresovanih za popularizaciju njihovih oblasti, (a iskreno se nadam da ima) zamolio bih da mi se jave na privatnu poruku.

Razlog je koordinacija - ne zelimo da se odjednom pojavi pedeset tema iz razlicitih oblasti, od kojih ce vecina biti potpuno ignorisana. Mnogo bi bolje bilo da takve teme pustimo u protok jednu po jednu, kada diskusija o prethodnim zamre. Ovim procesom, mogli bi smo da pretvorimo ovaj podforum u pravu riznicu naucnih podataka.

Imajte u vidu, takodje, da rec "strucnjak" koristim u najsirem smislu. Ne trazim samo doktore nauka. Bilo ko sa dubokim i detaljnim znanjem neke oblasti nauke ili inzinjeringa je dobrodosao. Spekulativne teme, dogod su u okvirima nauke, su dobrodosle (recimo, nadam se da bi Sentient mogao da napise/prevede nesto o human/machine interface). Cisto inzinjerske teme - kako se neki produkt proizvodi, i kakvi svi elementi i komplikacije ulaze u proces - su dobrodosle.

Ima li entuzijazma za ovako nesto? :)

Popularizacija nauke

Pored tema namenjenih diskusiji, ovo je lepo mesto za objavljivanje duzih tekstova i radova na polju prirodnih nauka. Ovakvi tekstovi ne moraju biti neophodno na potpuno popularnom nivou, i mogu zahtevati relativno visok nivo interesovanja i prethodnog znanja citaoca. Ideja je da ovde mozemo postaviti tekstove koji mogu nekome ko je osrednje obavesten o nekoj temi da daju dublji uvid.

Primer za ovo je odlican Pagankov uvod u podatke o ledenim dobima.

Imate studentski rad ili tekst koji ste pisali na neku prirodno-naucnu temu; rad je predat, ocenjen, ispit je zavrsen, i sav vas rad na tom tekstu sada ide u profesorovu kantu za djubre? Zasto ga ne objaviti? Cak i ako ima samo dva zainteresovana citaoca, to je dvoje ljudi koji ce moci iz vaseg rada da saznaju nesto za sta bi inace morali da ponavljaju sav vas rad i da kopaju po silnim knjigama i strucnim tekstovima.

Imate tekst na prirodno-naucnu temu objavljen na vasem blogu? Ili ste u e-mailu nekome opisali duboko neku naucnu temu? Zasto ne objaviti i na forumu? Nauka je kumulativna disciplina - ne moramo svi ponovo i ponovo da "otkrivamo tocak".

Opet, postavljam isti zahtev kao i u vezi diskusija: ako ima zainteresovanih za ovo, posaljite mi prvo privatnu poruku. Ako se odjednom pojavi pedeset radova na forumu, niko nece ni pokusati da cita vecinu njih. Ali ako celoj stvari pristupimo uredjeno, mozemo postici veoma lepo izlaganje. Rasporedicemo radove (u zavisnosti od toga koliko ih bude bilo) kroz vreme - jedan ili dva nedeljno, recimo - u vidu povremenih "predavanja" na forumu.

Druge ideje i predlozi su veoma dobrodosli. Nadam se da ima zanimanja i entuzijazma za ovo - valjda nisam jedini koji je zabrinut neznanjem i nezanimanjem koje vecina ljudi pokazuje prema prirodnim naukama? Mi ulazimo u period u kome ce poznavanje nauke biti vaznije nego ikada ranije u ljudskoj istoriji; dostupnost nauke sto vecem broju ljudi je, otud, od ogromne vaznosti.

Nadam se da cete mi svojim idejama, predlozima, tekstovima i doprinosima pomoci da ovde napravimo jednu malu oazu naucnog znanja.
 
Bilo bi lepo ako bi smo ovaj podforum mogli da malo ozivimo, i da unapredimo kvalitet. Krstarica je jako fino posecen sajt, i ovo bi moglo biti jako dobro mesto za rasprave o naucnim problemima i novim idejama - ali i za opstu popularizaciju nauke.

U skladu sa time, trazim vase savete i ideje kako da postignemo ove ciljeve, a u daljoj poruci cu izneti moju percepciju trenutnih problema (i mogucih resenja).

Diskusije

Najveci broj tema se vrti oko tri osnovne stvari:

- pitanja koje deca postavljaju trazeci pomoc u resenju domacih zadataka. Ovo je, u stvari, ok, ali gomila takvih tema stalno zatrpava forum. Ono sto planiram da uradim je otvaranje teme "Zadaci iz matematike, fizike, hemije...", u koju cu ubuduce ubacivati sve nove teme otvorene po ovom pitanju. Osim ako neko nema neku bolju ideju?

- zagonetke/pitalice/zanimljivi zadaci iz matematike. Ovo je super, ali mislim da bi trebalo ograniciti na max dve teme (Krstarica 777, i mozda jos jedna). Opet, ideje i alternative su dobrodosle.

- skepticki pogled na kvazinaucne i pseudonaucne ideje. Ovo je, opet, u principu ok, ali je steta sto se prakticno sva rasprava o medicini i biologiji svodi na ovakve sukobe. Dobro, sukob daje motivaciju - ali bilo bi lepo ako bi smo povremeno imali diskusije i rasprave po drugim pitanjima povezanim sa iole dubljim idejama iz nauke, ne samo "sahranivanje" pseudonaucnih gluposti.

Moj plan je da u buducnosti, u situacijama u kojima je forum tih (a ja pritom imam dovoljno vremena) pocnem nekoliko kratkih tema po pitanjima za koja cenim da ce zanimati dovoljan broj ljudi. Recimo, tri prve na mojoj listi su: "kako nikotin izaziva zavisnost", "koji su dugorocni efekti upotrebe kanabisa", "koje karakterne osobine vode ka uspesnom zivotu, i kako ih uvezbati". Onda mozemo, u skladu sa zanimanjem i datim podpitanjima, nastaviti raspravu onoliko dugo koliko moze da traje.

Ali ja sam nikako nemam dovoljno vremena i snage da neprestano guram svu naucnu diskusiju na ovom forumu. Iz tog razloga, nadam se da ce drugi strucnjaci ovde biti spremni da pokusaju da pokrenu diskusije iz svojih disciplina. Sto me dovodi do sledeceg poziva: ako ima strucnjaka zainteresovanih za popularizaciju njihovih oblasti, (a iskreno se nadam da ima) zamolio bih da mi se jave na privatnu poruku.

Razlog je koordinacija - ne zelimo da se odjednom pojavi pedeset tema iz razlicitih oblasti, od kojih ce vecina biti potpuno ignorisana. Mnogo bi bolje bilo da takve teme pustimo u protok jednu po jednu, kada diskusija o prethodnim zamre. Ovim procesom, mogli bi smo da pretvorimo ovaj podforum u pravu riznicu naucnih podataka.

Imajte u vidu, takodje, da rec "strucnjak" koristim u najsirem smislu. Ne trazim samo doktore nauka. Bilo ko sa dubokim i detaljnim znanjem neke oblasti nauke ili inzinjeringa je dobrodosao. Spekulativne teme, dogod su u okvirima nauke, su dobrodosle (recimo, nadam se da bi Sentient mogao da napise/prevede nesto o human/machine interface). Cisto inzinjerske teme - kako se neki produkt proizvodi, i kakvi svi elementi i komplikacije ulaze u proces - su dobrodosle.

Ima li entuzijazma za ovako nesto? :)

Popularizacija nauke

Pored tema namenjenih diskusiji, ovo je lepo mesto za objavljivanje duzih tekstova i radova na polju prirodnih nauka. Ovakvi tekstovi ne moraju biti neophodno na potpuno popularnom nivou, i mogu zahtevati relativno visok nivo interesovanja i prethodnog znanja citaoca. Ideja je da ovde mozemo postaviti tekstove koji mogu nekome ko je osrednje obavesten o nekoj temi da daju dublji uvid.

Primer za ovo je odlican Pagankov uvod u podatke o ledenim dobima.

Imate studentski rad ili tekst koji ste pisali na neku prirodno-naucnu temu; rad je predat, ocenjen, ispit je zavrsen, i sav vas rad na tom tekstu sada ide u profesorovu kantu za djubre? Zasto ga ne objaviti? Cak i ako ima samo dva zainteresovana citaoca, to je dvoje ljudi koji ce moci iz vaseg rada da saznaju nesto za sta bi inace morali da ponavljaju sav vas rad i da kopaju po silnim knjigama i strucnim tekstovima.

Imate tekst na prirodno-naucnu temu objavljen na vasem blogu? Ili ste u e-mailu nekome opisali duboko neku naucnu temu? Zasto ne objaviti i na forumu? Nauka je kumulativna disciplina - ne moramo svi ponovo i ponovo da "otkrivamo tocak".

Opet, postavljam isti zahtev kao i u vezi diskusija: ako ima zainteresovanih za ovo, posaljite mi prvo privatnu poruku. Ako se odjednom pojavi pedeset radova na forumu, niko nece ni pokusati da cita vecinu njih. Ali ako celoj stvari pristupimo uredjeno, mozemo postici veoma lepo izlaganje. Rasporedicemo radove (u zavisnosti od toga koliko ih bude bilo) kroz vreme - jedan ili dva nedeljno, recimo - u vidu povremenih "predavanja" na forumu.

Druge ideje i predlozi su veoma dobrodosli. Nadam se da ima zanimanja i entuzijazma za ovo - valjda nisam jedini koji je zabrinut neznanjem i nezanimanjem koje vecina ljudi pokazuje prema prirodnim naukama? Mi ulazimo u period u kome ce poznavanje nauke biti vaznije nego ikada ranije u ljudskoj istoriji; dostupnost nauke sto vecem broju ljudi je, otud, od ogromne vaznosti.

Nadam se da cete mi svojim idejama, predlozima, tekstovima i doprinosima pomoci da ovde napravimo jednu malu oazu naucnog znanja.
Nisam pročitao sve. Hajde da prvo odgovorim na crveno boldovano.

S obzirom na karakter Krstarice 777 podržavam predlog o otvaranju nove teme gde se mogu postavljati zagonetke i pitalice. Krstarica 777 ima uredjena pravila oko postavljanja problema i svako remećenje tog pravila (ubacivanje pitalica i problema mimo kontrole) dovela bi do raspada celog zavedenog sistema.
 
Samo da javim da u potpunosti podržavam entuzijazam novog moderatora, koji je svoju dužnost shvatio ozbiljno i na korist svima koji posećuju ovaj podforum (baš kao što je bila i većina, ako ne i sve njegove poruke). :ok:
Trenutno nemam vremena da se ozbiljno pozabavim tematikom, odnosno da postavljam svojih ruku dela u formi prilagođenoj forumu, no i to će doći na red, za koji mesec... nadam se. :think:
U svakom slučaju imam nameru da redovno posećujem ovaj podforum i pratim diskusije na istom.
:bye:
 
Podrzavam ideju....

Na zalost, nema dovoljno aktivnosti da bi takva podela bila razumna.

Dodatno, trend u svetskoj nauci su interdisciplinarni programi. Nauka je postala suvise velika i grane su postale suvise specijalizovane; jedini nacin za dalje velike prodore je intenizivna saradnja i forsirano preklapanje medju razlicitim oblastima. Cak i ako je neudobno, otud, tezim stavu da ne treba nasilno deliti raspravu tako da svaki specijalista ostaje u svojoj grani.
 
Ако не извршиш бар некакву типологију тема,овај пдф ми делује превише раштркан,хаотичан и готово да ме одбија да га посећујем...

O, meni svakako deluje veoma neuredno. Slazem se sa tobom da ga ipak treba na nekakav nacin urediti. Ne mora da budu strogo odvojene razlicite naucne discipline, ali mogu neka naucna pitanja.

Inace, izgleda da je moderator obavio dobar marketing poslednjih dana - odjednom su se pojavili neki koje nikad ranije nisam primetio na pdf-u, cak sam i proveravao u kojim temama su ranije ucestvoavali, a uz to medju njima ima zena :per:, sto je osvezenje. Prateci do sada ovaj pdf kod mene je zaziveo stari konzervativni muski sovinisticki stereotip da su zene glupe, bar u proseku.

... mislim - jer nisam primetio njihovo ucesce na ovom pdf-u.
 
Poslednja izmena:
per:. Prateci do sada ovaj pdf kod mene je zaziveo stari konzervativni muski sovinisticki stereotip da su zene glupe, bar u proseku.

Ili mozda svrate, vide besmislene komentare pune sovinizma, pa im se smuci ideja rasprave u kojoj ce morati da citaju takve poruke?

Vrrrrlo tanak led, Chuck. Musko-sovinisticke poruke (kao i bilo-sta-sovinisticke) ce da ubuduce lete u kantu.

Професионалац:
Ако не извршиш бар некакву типологију тема,овај пдф ми делује превише раштркан,хаотичан и готово да ме одбија да га посећујем...

Predlozi i ideje kako realno uraditi takvu "tipologiju tema"?
 
Ili mozda svrate, vide besmislene komentare pune sovinizma, pa im se smuci ideja rasprave u kojoj ce morati da citaju takve poruke?
:dash: Tako je, dragi endi - poznato je da su zene vidovite, pa su mesecima unazad znale da cu da napisem ovu poruku. Ja sam samo konstatovao cinjenicu da one na nasem pdf-u slabo uvcestvuju, pa sam se dugo pitao koji je razlog. Ali dobro, sad si mi objasnio...
Vrrrrlo tanak led, Chuck.

Srecom nije pukao? ;)

Musko-sovinisticke poruke (kao i bilo-sta-sovinisticke) ce da ubuduce lete u kantu.

A samouverene dijagnoze o disleksiji naravno nece. Takodje, posto volis da diskutujes o ljudima-gusterima, nadam da tu temu neces da zakljucas? A mozda mislis da je, posto si pametniji i bolji od drugih, tebi dozvoljeno ono sto drugima nije? :( Sve u svemu, cini mi se da si previse revnosno shvatio svoju novu ulogu na forumu.

Ako si moju poruku shvatio kao sovinisticku, potpuno si promasio njen smisao, jer aktivnije ukljucivanje zenskih osoba na pdf-u sam pozdravio, ali ako si pak svojom porukom zeleo da pokazes kako glupost nije prisutna kod zenskog pola vise nego kod muskaraca, to ti je svakako poslo za rukom. :)
 
Poslednja izmena:
A samouverene dijagnoze o disleksiji naravno nece.

Theh.

Dragi moj Chuck, posto nije jasno, onda cu da crtam.

Ja ne zelim da uletim ovde kao diktator i da pocnem da brisem levo i desno i da "zavodim red". Odredjeni nivo anarhije se moze ocekivati u grupi slobodnih mislilaca (kao sto naucnici, po pretpostavci, treba da budu), a svakome se moze desiti da zbrza poruku ili povremeno odvali glupost (ja svakako nisam imun od toga). Iz ovih razloga, do sada nije obrisana, uklonjena ili odbijena nijedna poruka (cak ni one koje su van pameti, recimo o ljudima-gmizavcima).

Ali tako ocigledno nece ostati. Moraju se postaviti neke granice, i jednom postavljene, te granice ce se postovati. Ali koje su to granice, gde ce biti, i koje ce biti sankcije za prekrsaje? To treba ustanoviti.

Iz tog razloga, ja sam poceo da polako dajem opomene na stvari koje ce u buducnosti biti brisane, povezao i zakljucao teme koje ce od sada biti uredjivane, i pokusavam da polako i bez svadje uklonim teme kojima ovde nije mesto. I postavio sam ovde temu na kojoj pitam tebe i ostale korisnike sta misle da treba raditi, kako, i kada.

Kroz nedelju-dve, kada se stvari sloze, kada dobijem bolji osecaj o tome kolika je minimalna intervencija potrebna ovom forumu, onda cu poceti da na tim granicama insistiram. I politiku cu da modifikujem u skladu sa zadovoljstvom ili nezadovoljstvom korisnika. I da, tvoje nezadovoljstvo se takodje broji i racuna u buduce planove.

Za sada, zamolio bih te da mi das malo vremena da razlucim goreobjasnjene stvari, i da ne ljutis odmah cim se mozda ne desava sve onako kako bi ti zeleo.
 
Predlozi i ideje kako realno uraditi takvu "tipologiju tema"?

Pa eto, nije kljucno kako urediti ono sto je bilo do sada, vec kako da bude uredjeno ono sto ce biti - to je svakako laksi deo posla i treba ga raditi. Na primer, da sam moderator, uveo bih zute i crvene kartone za one koji ne postuju temu u kojoj se nalaze. Dakle, nije poenta misljenje koje iznose i nacin na koji ga iznose, vec da li uopste pricaju o temi. To je osnovno - postovati utvrdjenu temu, ako hoces da diskutujes o necem drugom - otvori novu temu. Naravno, bar u pocetku ovo trebaprimenjivati samo za grube prekrsaje.

Drugo, biti za red je jedna stvari, biti autokrata je nesto sasvim drugo. Sto se tice ljudi-gustera - takvu i slicne teme ne bih zabranjivao - po principu "trazili ste, gledajte" - dakle ne mozes nametati ljudima o cemu ce oni da diskutuju i sta smatraju naucnom temom. Ali bih takve teme odvojio u poseban odeljak. Dakle, strogo bih odvojio ono sto su naucne teme od onoga sto je "izvan ruba znanosti" i to je sve. Naravno, ljude-gustere sam tek spomenuo zato sto si ti povodom te teme izjavio kako nije naucna. Ti znas moje misljenje - da sam ja moderator, postavio bih je kao lepljivu, pogotovo ako sam aktivno doprineo da postane znacajna u okviru foruma - dakle moderator je kao ucesnik ravnopravan sa ostalima - ne moze on zabranjivati ostalima da diskutuju povodom teme o kojoj on jeste i to veoma opsirno i sa predanom ozbiljnoscu.
 
Takodje, u skladu sa prethodnim, moderator bi trebalo da ima pravo da menja nazive tema i u tom pogledu bi svako ko dodje na ovaj podforum znao o cemu se radi u svakoj od tema, a ne da zaluta u moju omiljenu temu Ljudi i "svemirske zabe" familija? , pa da se razocara jer je iz razloga svojih predrasuda ocekivao nesto sasvim drugo, sto mozda postoji u okviru drugih topica, ali on odustane od daljeg trazenja.

Ovo su sve "ad-hock ideje", mozda nisu dobro promisljene ili nedovoljno razradjene, pa ih ne mogu nazvati ni predlozima, vec samo doprinosom razmisljanju u pravcu boljeg izgleda ovog pdf-a.

edit: Ustvari, dovoljno je da se formiraju odeljci, pravilno nazovu i u njih svrstaju teme i onda nije bitno kako se zovu same teme.
 
Poslednja izmena:
Takodje, u skladu sa prethodnim, moderator bi trebalo da ima pravo da menja nazive tema i u tom pogledu bi svako ko dodje na ovaj podforum znao o cemu se radi u svakoj od tema

Ovo nije losa ideja.

Na primer, Tuzni Patak postavi temu "UTC vreme i vremenske deformacije na zemlji".

Posto je pitanje (ili bar odgovori na to) uglavnom iz domena fizike (i metrologije, ali to bi bilo suvise detaljno), ja promenim ime temi u "Fizika: UTC vreme i vremenske deformacije na zemlji".

Tako svako moze da zna cime se bavi tema.

Moguci nedostaci ovog sistema:
- Ja ne mogu da garantujem da cu imati uvek vremena da promptno menjam naslove tema; tako da se moze desiti da tema ostane "neklasifikovana" neko vreme. Ali bilo koja duza ili duze-opstajuca tema bi trebalo da bude klasifikovana.
- Neki ljudi ce se mozda ljutiti ili ne slagati sa mojim menjanjem naziva teme.

Sta ostali misle? Da li ovo zvuci kao dobar pristup?

Deljenje na "odeljke" nije tako jednostavno. Uostalom, kada mnogo poseceniji forumi (Religija, recimo) mogu da izguraju bez takve deobe, valjda mozemo i mi ovde?
 
Poslednja izmena:
Moguci nedostaci ovog sistema:
- Ja ne mogu da garantujem da cu imati uvek vremena da promptno menjam naslove tema; tako da se moze desiti da tema ostane "neklasifikovana" neko vreme. Ali bilo koja duza ili duze-opstajuca tema bi trebalo da bude klasifikovana.
- Neki ljudi ce se mozda ljutiti ili ne slagati sa mojim menjanjem naziva teme.

Sta ostali misle? Da li ovo zvuci kao dobar pristup?

Da, sasvim je adekvatan. :ok:



Deljenje na "odeljke" nije tako jednostavno. Uostalom, kada mnogo poseceniji forumi (Religija, recimo) mogu da izguraju bez takve deobe, valjda mozemo i mi ovde?

Uh, nemojmo se odmah porediti sa najgorima. :thumbdown:
 
Na zalost, nema dovoljno aktivnosti da bi takva podela bila razumna.

Dodatno, trend u svetskoj nauci su interdisciplinarni programi. Nauka je postala suvise velika i grane su postale suvise specijalizovane; jedini nacin za dalje velike prodore je intenizivna saradnja i forsirano preklapanje medju razlicitim oblastima. Cak i ako je neudobno, otud, tezim stavu da ne treba nasilno deliti raspravu tako da svaki specijalista ostaje u svojoj grani.


Naprotiv! Takva podela bi svakako dobrodosla. Recimo:

-Fizika, Astronomija,Geologija
-Hemija, Biogija
-Matematika

Interdisciplinarnost svakako ne znaci da svi treba da znaju sve.
Dalje, kada (a nadam se da hoce) pocnu da se pojavljuju radovi na razlicite teme, zelim da ih vidim kao lepljive. Tj. necu da "propadnu" tamo daleko gde ih niko nece primecivati. A svakako bi bilo bolje da se razvrstaju, bar iole, jer ce u suprotnom lepljenje izgubiti smisao.

Drugi problem je sa temom vezanom za zadatke. Sada ce svi zadatci biti napakovani u jednu temu, i mislim da ce doci do blage zbrke. Ja ne znam i ne zelim da guram nos u npr. hemiju, a bicu prinudjen da trazim medju postovima ono sto mi je poznato.

p.s.

ako jos neko bude poredio ovaj pdf sa natprirodnim pojavama, astrologijom ili, ne daj Boze (hehe, mala sala) sa religijom, ima da se obesim.
 
Poslednja izmena:
Neki ljudi ce se mozda ljutiti ili ne slagati sa mojim menjanjem naziva teme.

Naravno, ja bih se prvi ljutio, ali mislim da je manje zlo da se neko ljuti, nego da forum bude u haosu, nepregledan, da naslovi tema zbunjuju i zavaravaju. Uostalom, ne mora i mozda ne treba to da bude bez ikakvog konsultovanja ucesnika koji ju je otvorio. Stari naslov mozes da ostavis kao podnaslov. Mislim na nesto u stilu kao kada bi folder sa starim naslovom stavio u folder sa novim naslovom. Takodje, alternativa menjanju naziva tema ili uopste kao opcija je da moderator umetne nekakav podnaslov ili uvod na pocetku teme. Naravno, ja ne znam da li su moji predlozi tehnicki izvodljivi.

Deljenje na "odeljke" nije tako jednostavno. Uostalom, kada mnogo poseceniji forumi (Religija, recimo) mogu da izguraju bez takve deobe, valjda mozemo i mi ovde?

Osnovni problem je sto mi je nemoguce cak ni da prelistam sve stranice sa temama koje postoje, a kamoli da bacim pogled na sve teme. Smatram da CEO PDF, odnosno svi njegovi odeljci, treba da stanu na jednu stranu! Moze postojati poseban odeljak gde ce ljudi da otvaraju nove teme, a da ih ti onda kad nadjes vremena razvrstavas po ostalim odeljcima. Takodje, kad pocnes da sredjujes forum, napravi odeljak za one teme koje su privremeno ostale nerazvrstane.

Meni se cini da sve to uopste nije tesko. Urednost do nekog stepena moze da se postigne brzo i lako bez toga da forum bude u potpunosti sredjen, ako si razumeo sta sam hteo da kazem.
 
Ako jos neko bude poredio ovaj pdf sa natprirodnim pojavama, astrologijom ili, ne daj Boze (hehe, mala sala) sa religijom, ima da se obesim.

Boze Paganko, pa ti uopste nisi u toku, mi smo se prakticno fuzionisali sa pdf-om Natprirodne pojave i misterije otkad je novi moderator "preuzeo funkciju". Ja u potpunosti podrzavam sirinu i toleranciju koju iskazuje nas novi mod i mislim da je prozimanje razlicitih disciplina korisno. Uostalom to je, kako kaze mod, svetski trend, zar ne?

Al' sad, posto si zapretio samoubistvom, ne znam... steta bi bilo da izgubimo jednog takovog ucesnika...

Inace, mod se jako sekira sto se meni neobicno svidja tema o reptilskim humanoidima i Davidu Icke-u, ali on ocigledno ne moze da sagleda da se ja na to osvrcem kao na krunu njegove karijere popularizatora nauke i i tendencija koje odavno postoje na ovom forumu cemu je on dao svoj veliki doprinos, a ne na neki izolovani sretni incident, jer on svu svoju paznju odavno usmerava na pitanja poput levitacije, cuda blagorodnog ognja itd. dok je neka druga pitanja koja su pokretana, a za koja sam ja bio u zabludi da treba da zuzmu centralno mesto na ovom forumu, ponekad cak potpuno ignorisao.

(Nemoj me pitati endi koja su to pitanja, sasvim ti je dovljno bila skrenuta paznja na njih, a uostalom to vise za mene nije vazno, jer pitanja koja volis da obradjujes postala su mi mnogo zanimljivija)

Ja ne ulazim u motive i namere ovakvih postupaka, verujem da je neko poput endija mudro izvagao kada je zapoceo sa takvom strategijom, ali sve jedno - takvo postupanje je objektivna cinjenica bez obzira na motive.

Ja sam nekoc, pre nego sto sam prosirio svoje vidike, umeo da remetim akademski ton kojima su tekle diskusije na ovom forumu jer sam bio u zabludi da stavovi koji su iznoseni takav ton ne zasluzuje (i s tim u vezi sam trpeo kritiku i od naseg danasnjeg mod-a). Optuzivan sam da sam netolerantan prema tudjem misljenju, dok je s druge strane endi predstavljao svetao primer kako se opsirno, ozbiljno, s paznjom i postovanjem treba odnositi prema takvim stavovima.

Posto sam konacno shvatio kakvi su ideali vecine ucesnika na ovom forumu, pa i novog moda odkad se pozabavio i ubedljivo najzanimljivijom temom koja se do sad pojavila na pdf-u i posto sam najzad i sam te ideale usvojio, smatram da treba nastaviti zapocetim kursom naseg mudrog rukovodstva i videti kuda ce nas to odvesti.

Modova teorija je da su pitanja kojima se on bavio bila zgodna za edukaciju narodnih masa i tome slicno. Ovo je sasvim razumljivo - neozbiljna pitanja kojima se on uopste, ili daleko manje, bavio za to nisu bila zgodna.

Potpuno je bez veze je da svi zadaci budu u okviru iste teme. Svaki zadatak ili problem treba da bude zasebna tema, a da, ako je moguce, budu obuhvaceni jednim posebnim odeljkom podforuma. Kao sto postoje podforumi u okviru foruma, treba da postoje "pod-pod forumi" ili odeljci ili nazovi-kako-hoces. Siguran sam da je to tehnicki izvodljivo.
 
Poslednja izmena od moderatora:
Imas problem sa publikovanjem , jer zavisno od oblasti , negde ne dozvoljavaju linkove ka rapidu, gde bi mogao da stoji pdf sa radom , narocito ako ima 2, 4, 6 Mb....ili vise...
Zatim imas problem cim dozvolis spoljni link , uvodi se potreba za proverom autorskih prava ili se sve resava po principu mi nismo odgovorni za to, a krstarica kao sajt je prihvatio solucio mi smo vlasnici svega, pa i odgovorni za sve...tako da tu nece bas glatko ici...

Zadatke mozes da podelis kao podforume grupe, hemija/zadaci....itd...pa bi ih bilo vise...
Nisam siguran koliki je potencijal , jer je ovo tinejdzerski forum ovog trenutka u globalu , i malo tetkica, domacica sa viskom slobodnog vremena...

Crosslinking je dozvoljen, pa je multidisciplinarnost podrzana...
 
Naprotiv! Takva podela bi svakako dobrodosla.

Ovo je van mojih sposobnosti - ja nemam mogucnost da delim forum na takav nacin.

Mozemo da pokusamo sa "peticijom" administratorima da podele forum na dodatne podforume. Ali, koliko vidim, ako podelimo na cetiri ili pet delova, dobicemo samo cetiri ili pet podforuma koji su jos manje poseceni nego ovaj.

Nisam siguran da je vredno truda. Mislim, imamo koliko - pet ili sest tema koje imaju nove poruke svaki dan? Nije toliko tesko pratiti.

Mislim da bi bilo bolje da prvo pokusamo sa oznacavanjem tema. Ako je nakon toga i dalje suvise konfuzno, videcemo.

Drugi problem je sa temom vezanom za zadatke. Sada ce svi zadatci biti napakovani u jednu temu, i mislim da ce doci do blage zbrke.

Znam. S druge strane, ne zelim da pola foruma bude posveceno resavanju domacih zadataka; svakako mislim da nece biti vise konfuzno nego sto je ranije bilo sa pet tome posvecenih tema sa prakticno slucajno-izabranim imenima.

ako jos neko bude poredio ovaj pdf sa natprirodnim pojavama, astrologijom ili, ne daj Boze (hehe, mala sala) sa religijom, ima da se obesim.

Oprostices Charliju. On smatra da svim kreacionistima, zastupnicima pseudonauke, i slicnima treba prosto reci "mars odavde, budalo". Posto nisam krenuo djonom napred na sve takve cim sam dobio sposobnost brisanja poruka, imamo citavu pobunu po tom pitanju. :) I to ce se srediti polako, nadam se.
 

Back
Top