Običaji na venčanjima

pepili

Početnik
Poruka
1
Pozdrav
Imam jedno pitanje s obzirom da nisam u toku sasvim sa Srpskim obicajima da li neko mozda zna ko na vencanju kupuje burme,u pitanju je crkveno vencanje,i da li po obicajima kupovima burma moze da se razdvaja u smislu da kum kupi jednu a kuma drugu burmu?
Hvala unapred
:worth:
:dontunderstand:
 
ja sam sada kuma na vencanju.
burme su kupili mladenci...
izabrali su neke od po 300 evra...
mislim da je to mnogo bolje nego ja d aim kupim burme, koje im se ne svidjaju, a treba da ih nose celog zivota...
inace nisam cula za skorije vencanje gde su kumovi kupovali bilo sta specijalno...

i mene zanimaju obicaji..iskreno..raspitivala sam se dosta o tome u skorije vreme..i cini se da je sve minimilasticki...

jedino sto sam konstruktivno cula je da posnesem licnu kartu, da se lepo obucem, da napravim short playlist, budem vesela i da se nadjem mladi u svakom trenutku...
 
Pozdrav
Imam jedno pitanje s obzirom da nisam u toku sasvim sa Srpskim obicajima da li neko mozda zna ko na vencanju kupuje burme,u pitanju je crkveno vencanje,i da li po obicajima kupovima burma moze da se razdvaja u smislu da kum kupi jednu a kuma drugu burmu?
Hvala unapred
:worth:
:dontunderstand:

U principu kako se dogovorite, a običaji ti se razlikuju što se kaže od sela do sela... Ja sam npr. kad sam kumovala, kupila pored poklona i bidermajer, tako mi rekli da ''treba'' :roll: A npr. da se ja sad udajem moja kuma bi od svih običaja trebala samo, što kaže Zvezdanka, da dođe sa ličnom kartom i bude vesela...
 
Ne postoji obicaj univerzalan srpski vec skoro svaka regija ima svoje posebne obicaje.
Sto se tice konkretno tvog pitanja mislim da vecinom mladozenja kupuje burme za sebe i verenicu ali ih pred vencanje daje kumu koji ih stavlja mladencima na prst tri puta razmenjujuci nevestinu i zenikovu.
Burme trebaju biti par, tj sasvim iste osim velicine naravno.
Ovo nisu nikakva "pravila ili zakoni" srpskih vencanja, jednostavno to su neki obicaji koji se mogu i menjati ako je to potrebno, mada ja licno volim kad se ispostuju, barem ovi koji nisu ni glupi ni smesni.
Kad se samo setim kakve sam ja sve obicaje ispostovala na vencanju ne znam da li bih plakala ili se smejala. :)
 
Pozdrav
Imam jedno pitanje s obzirom da nisam u toku sasvim sa Srpskim obicajima da li neko mozda zna ko na vencanju kupuje burme,u pitanju je crkveno vencanje,i da li po obicajima kupovima burma moze da se razdvaja u smislu da kum kupi jednu a kuma drugu burmu?
Hvala unapred
:worth:
:dontunderstand:

najbolje bi bilo da pitas same mladence i/ili njihove roditelje
dosta obicaja varira od mjesta do mjesta i od same porodice do porodice, pa ces se tako em ne-izblemirati kasnije ili pokvariti nekom nesto,
a usput i pokazes koliko si ozbiljna i kako ti je stalo :)
 
Nekada je kum kupovao burme tačnije I kum na venčanju ... (kuma nikada nije bila u opticaju za kupovinu, zato što je do pre 15ak godina II svedok na venčanju skoro uvek bio stari svat tj.mladoženjin ujak) ... taj običaj se skoro i iskorenio .. zato što su burme preskupe - pa shodno tome, kumovi pored svega, ne trebaju i time da budu opterećeni.

Najbolje je uvek raspitati se kakvi su običaji kod mladenaca (ako si kum/a) ili kuma kad pozoveš za kuma obavestiti o svim njegovim ''obavezama'' i ne ljutiti se ako čovek ne pristane :)

Svakako je najbolje da burme kupuju sami mladenci, što i postaje polagano običaj kod nas .... baš zato što kupe burme koje im se svidjaju i plate koliko im je volja.
 
Poslednja izmena:
Kad sam se ja udavala...mm i ja smo insistirali da kumovi nemaju nikakvih obaveza...sto neko rece osmeh i licna karta...kupili smo sami i burme i bidermajer...kupili kumovima po sitnicu...i to je to...

Ja sad treba da kumujem na jednom vencanju i spremam se ovih dana da "posadim" mladence ispred sebe i da lepo porazgovaramo sta ko treba da radi...

Inace, ovde je obicaj da kum kupuje burme, a kuma bidermajer...televizor ...i...auto...:lol:
 
Ja kad sam se udavala nisam htela da se opterecujem bilo kakvim obicajima. Jedino je bila "kupovina mlade" (morao je moj brat malo da se ovajdi :lol:) ali i to je bilo vise sala nego ozbiljno (desavalo se da se i posvadjaju zbog toga na svadbama, kad mi se drugarica udavala to se i desilo). Burme smo kupili sami, ja sama narucila i platila bidermajer iako se kumova zena nudila da ona to uradi. Od jednog kuma nije bio televizor vec sporet, od drugog evrici, niko nije bio opterecen obavezama i iznosima i svi smo bili zadovoljni.
 
ja kad sam se udavala u avgustu prosle god.nismo muz i ja hteli da opterecujemo kuma da kupuje burme, to je ipak skup poklon.A glupo je nametati tako nesto, pa danas je sve skupo.Pa taj kum treba da se lepo obuce, plati muziku, otkupi mladu...pa odakle?Kasnije sam cula da burme nije bitno ko ce kupiti ali da svece i peskir( za vencanje u crkvi) kupuje obavezno kum a bidermajer obavezno kuma.Pa sad ko je sujeveran on tako i postupi.Misljenja su podeljena .Pripadam generaciji 80. pa se sad mnogi nasi prijatelji zene i dosta je zastupljena ta tema"kumstvo".Neko radi ovako neko onako, bitno je da postoji dogovor.Pa po meni je logicnije da kum plati vencanje u crkvi nego kupuje burme.Pa kad sam trazila burme pa to su abnormalne cene u zlatari"aleksandar" u bulevaru oko 60000 din, prosecne burme!
 
Kupovina mlade mi je skroz simpatican obicaj. To, da kumovi kupuju burme je po meni, glupost. Postoji obicajj da kum ode pre ponoci sa svadbe i da se vrati, ali presvucen u drugo odelo i u svojstvu gosta. Takodje, obicaj i ples sa mladom, koji se placa. U macvi je obicaj da mlada cim izadje iz kuce, posle kupovine, pozdravlja se sa svim gostima, rukovanje i ljubljenje sa svakim, a za to gosti naravno placaju, takodje obicaj je da se svatovi ne vracaju na veselje istim putem kojim su otisli na vencanje. Baca se jabuka preko kuce, ako imas stan, nisam upucen sta se radi:D:D Takodje, baca se malo sito sa raznim zitaricama, gvozdenim parama i bombonama na krov, ili nastresnicu iznad ulaza u kucu. Po selima je obicaj da mladin otac i brat postave na visok stub na ulazu u dvoriste jabuku. Kada dodju mladozenjini svatovi po mladu, kapija se zatvori i dok se jabuka neskine puskom kapija se ne otvara i mladozenja nemoze da uzme mladu, a njegovi svatovi nemogu da udju.

Toliko od obicaja za koje ja znam. Na mom, nekom buducem vencanju od svega toga bice kupovina mlade i to je sve.

Najbolje je da stavis mladence pred sebe i da pitas kako, sta, kad..........sve sto te zanima, kad se dogovoris sa njima, kao glavnim akterima celog dogadjaja sve ostalo pada u vodu.
 
Мене продали на снижењу - за три динара! :hahaha: (Ваљда тол'ко и вредим! :sad2:)

Продавао ме сестрић који је тада имао две и по године и за којег је највећа новачана сума за коју је до тада чуо била - тли динала! :confused::lol::heart:
 
Мене продали на снижењу - за три динара! :hahaha: (Ваљда тол'ко и вредим! :sad2:)

Продавао ме сестрић који је тада имао две и по године и за којег је највећа новачана сума за коју је до тада чуо била - тли динала! :confused::lol::heart:

:hahaha:


ajd ozbiljno sad.
prema ovome ti uopste nisi prodata na snizenju, naprotiv... ti si prodata za najvece novce na svetu!
 
Моју сестру је зетов брат купио за милион...али онај шампањац.:D

Као, продавао је маминог брата син...а мали је тад имао тринаестак година, плус живи у Немачкој.
Напеналио се клиња да заради, па почео да тражи двеста-триста- четристо (наравно евра), а овај му понуди милион...рукују се људски и онда зетов брак извуче из неке кесе флашу.

Јао што се бата разочараоооо...како ми је био смешан.:lol:
 

Back
Top