Juzna Afrika

vracaracc

Buduća legenda
Poruka
38.315
Priblizava se svetsko prvenstvo u fudbalu koje se neredne godine odrzava u Juznoj Africi i neki od nas ce se odluciti na taj daleki put.
Ziveo sam 9 godina u JAR-a i nisam bas siguran kakv savet da vam dam. Juzna Afrika je PRELEPA zemlja. Dva okeana, pustinje, dzungle, savane, snezne planine...raj na zemlji...i sto je najvaznije JEFTINO, zaista veoma jeftino. Problem je neverovatna stopa kriminaliteta koja tamo vlada. Ko god da se odluci da krene o svom trosku (po mom misljenju tako je uvek bolje nego preko agencije) trebao bi da unapred rezervise smestaj i avionsku kartu (u zavisnosti od sezone izmedju 600 i 850 evra). kada ste jednom stigli u JAR treba izbegavati mesta (krajeve) u kojima je lokalno (crnacko) stanovnistvo u vecini posto ste bojom vase koze (zaista nisam rasista) obelezeni kao potencijalna, bogata meta.
Klima je fantasticna. U najvecem gradu, Johannesburgu, leti (novembar-april) temperatura ne prelazi 30 stepeni i svaki dan imate period od sat i po sa kisom. Zima je ipak najlepsa. Kristalno plavo nebo i temperatura izmedju 10 i 20 stepeni bez i jedne kapi kise, bez ijednog oblaka.
Hrana u JAR je vrhunska, restorani su zaista na svetskom nivou (kao i fast fudovi KFC, Mc Donalds, Wimpy...) i cene su zaista vise nego pristupacne. Zaista je grehota to ne iskoristiti maksimalno. Voda sa slavine je u vecini gradova bezbedna za pice. Cak ni izdavanje viza ne predstavlja neki veci problem. To je (do skora, ne znam da li i dalje radi) obavljala agencija Golden Phoenix iz Beograda, Francuska ulica. a mogu vam je bez problema obezbediti prijatelji i rodjaci koji tamo zive.
Ukoliko vas nesto zanim o toj prelepoj zemlji (ili bilo kojoj zemlji subsaharske Afrike) slobodno me pitajte ili procitajte blog koji sam napisao pre dve-tri meseca "Moja Afrika"
Pozdrav
 
I kazes RAJ na zemlji!!!
Pa u kom RAJU se ljudi ubijaju i pljackaju kao u Juzno-Africkoj republici!!!
Interesantan tekst. :dash:

"Raj" se odnosi na prirodne i klimatske karakteristike Juzne Afrike.
Mislim da sam to lepo objasnio. U ostalom, ne budi lenj, procitaj tekst sa bloga, bice ti jasnije o cemu govorim.

Nema potrebe za zluradoscu.
 
A gde ti vidis zluradost!?
Jednostavno te pitam kakav je to raj gde se tako olako pljacka i ubija medjusobno.
Sve ostalo je zanemarljivo.
Pitanje je proizaslo iz iskustva :mafijas:

objasnio sam na sta sam mislio. U ostalom procitaj, imas test i na blogu.
J.Afrika je sto se prirodnih lepota tice RAJ na zemlji. Ne vidim sta je tu nejasno.
 
Pa i Crna Gora je raj na zemlji za nekoga kao i Hrvatsko primorje pa otet tamo nevalja ici
Turistima na aerodromu dele kalasnjikove da bi se osecali sigurnije a ti mi pripovedas o nekom raju na zemlji.
Sve, gotovo sve, prostitutke su lepe zene, dal bi ti i jednu ozenio!!!?
Boravis i spavas u "getoima" koje cuvaju policajci i psi, ides da vidis taj raj na zemlji uz pratnju par divizija do zuba naoruzanih policajajca....
Ti pricas price onima koji nikad nisu bili tamo ..... :dash:
 
Pa i Crna Gora je raj na zemlji za nekoga kao i Hrvatsko primorje pa otet tamo nevalja ici
Turistima na aerodromu dele kalasnjikove da bi se osecali sigurnije a ti mi pripovedas o nekom raju na zemlji.
Sve, gotovo sve, prostitutke su lepe zene, dal bi ti i jednu ozenio!!!?
Boravis i spavas u "getoima" koje cuvaju policajci i psi, ides da vidis taj raj na zemlji uz pratnju par divizija do zuba naoruzanih policajajca....
Ti pricas price onima koji nikad nisu bili tamo ..... :dash:

Sta da ti kazem...dzaba gluvom objasnjavati.

Nigde nisam pomenuo nikakve kalsnjikove niti prostitutke (ukoliko su to tvoji afiniteti - postujem), jednostavno treba paziti gde ides i to je to.
sigurno ti se nece nista lose desiti ukoliko izadjes da kupis pice u nekom belackom, Burskom selu...a li ne cacakaj mecku da to cinis u crnackoj faveli.
Juznoafricka Republika je mozda najlepsa zemlja na svetu.
 
Poslednja izmena:
U tvom predzadnjem tekstu lepo objasnjavas, ostani u getoima i nista ti se nece desiti!!!!!
He, he... koja razlika izmedju prvog i predzadnjeg teksta!!
A koliko si ti upecan Juznom Afrikom? Jesi li jos tamo ili si zbriso da te nebi skuvali i pojeli oni "crni", oni sto nevaljaju!
Sto nepricas sta beli rade, sto nepricas da su kuce belaca opasane strujom i bodljikavom zicom da su im u dvoristima psi specijalno trenirani da napadaju crnce ako se pojave u dvoristu...
To nisi video u Juznoj Africi?
Zao mi je sto ti pokvarih zadovoljstvo da pises ono sto nije tacno ili istina ali od tog tvog boravka u Juznoj Africi nisi nista ni video niti naucio i sve mi se cini da je taj tvoj boravak bio samo virtualni preko kompjutera ili neke TV emisije. :roll:
 
U tvom predzadnjem tekstu lepo objasnjavas, ostani u getoima i nista ti se nece desiti!!!!!
He, he... koja razlika izmedju prvog i predzadnjeg teksta!!
A koliko si ti upecan Juznom Afrikom? Jesi li jos tamo ili si zbriso da te nebi skuvali i pojeli oni "crni", oni sto nevaljaju!
Sto nepricas sta beli rade, sto nepricas da su kuce belaca opasane strujom i bodljikavom zicom da su im u dvoristima psi specijalno trenirani da napadaju crnce ako se pojave u dvoristu...
To nisi video u Juznoj Africi?
Zao mi je sto ti pokvarih zadovoljstvo da pises ono sto nije tacno ili istina ali od tog tvog boravka u Juznoj Africi nisi nista ni video niti naucio i sve mi se cini da je taj tvoj boravak bio samo virtualni preko kompjutera ili neke TV emisije. :roll:

Ja sam napisao samo jedan tekst o Juznoj africi.

Cini mi se da nemas pojma o cemu govoris.
kuce jesu opasane zidovima i strujom i belci uglavnom zive odvojeno od crnaca ali to zaista nema nikakve veze sa spektakularnom prirodom u Juznoj africi.
Ziveo sam u Johannesburgu 9 godina i upoznao sam i dobre i lose strane te lepe zemlje i bas na osnovu tih svojih iskustava mogu sebi da dozvolim da pozovem ljude iz Srbije da je posete uz nesto povecane mere oprez koje u svakom slucaju ne znace nosenje oruzja ili iznajmljivanje obezbedjenja vec iskljucivo koriscenje mozga. ko je bio tamo jasno mu je o cemu govorim.
U ostalom, da je tako kako ti pricas, Juzna Afrika ne bi bila medju top 10 turistickih destinacija na svetu!
 
Poslednja izmena:
Zar JAR nije posebna po tome što je većinsko stanovništvo- belo?!
A otkud onda pojava "APARTHEJDA" u JAR-ci, tj. vladavine bele manjine nad crnačkim većinskim stanovništvom, kojima su bila oduzeta skoro sva osnovna ljudska prava i tretirani kao "stoka"? Iz kog razloga je Nelson Mandela robijao skoro 30 godina?!
 
A otkud onda pojava "APARTHEJDA" u JAR-ci, tj. vladavine bele manjine nad crnačkim većinskim stanovništvom, kojima su bila oduzeta skoro sva osnovna ljudska prava i tretirani kao "stoka"? Iz kog razloga je Nelson Mandela robijao skoro 30 godina?!

Nista bolje nije ni danas jedino je kalendar drugaciji. :gace:
 
Malo si prijatelju bežao sa časova....

Belaca ima svega oko 10 posto.
Nisam bežao sa časova, ali je davno bio 6 osnovne (a i ja imam pametnija posla od učenja afričkih država... :roll:)
A otkud onda pojava "APARTHEJDA" u JAR-ci, tj. vladavine bele manjine nad crnačkim većinskim stanovništvom, kojima su bila oduzeta skoro sva osnovna ljudska prava i tretirani kao "stoka"? Iz kog razloga je Nelson Mandela robijao skoro 30 godina?!

Tako sam čuo. Ništa više. Čuo ovamo, čuo isto to tamo i pitao nekog ko je bio tamo, da ne bude rekla-kazala, već potvrđeno (nadam se)...
Mendela je robijao 26 godina. (:


Hvala na odgovorima.
 
Bio aparthejed ali sada je na delu kontra aparthejd.
Jeste Mendela robijao (robben island) ali je na kraju ispao prilicno dobar predsednik za razliku od njegovog naslednika Tabo Mbekija.
 
Jedan od četiri muškarca u Južnoj Africi priznaje je da najmanje jednom silovao neku ženu, pokazala je anketa u ovom području s'neizmjerne historije i tradicije seksualnog zlostavljanja', piše Guardian.
U anonimnoj anketi provedenoj u Južnoj Africi otkriveno je da je jedan od četiri muškarca najmanje jednom u životu počinio silovanje, a većina ispitanih Afrikanaca je priznala i da je imala prisilne seksualne odnose s više žena.

Dosta njih je izjavilo da je prvi put silovalo ženu već u tinejdžerskim godinama, dok je jedan od 20 priznao da je prvi put silovanje počinio prošle godine.

Anketa koju je provela organizacija Medical Research Council (MRC), ispočetka je imala cilj da pronađe vezu između povećane seksualne aktivnosti i povećanog postotka zaraženih HIV-om u ovoj velikoj afričkoj državi no i sami istraživači su bili iznenađeni iskrenošću ispitanika.

Jedan od deset muškarca je priznao da ga je silovao drugi muškarac, no i to da nikad nikom nije rekao o napadu jer je homoseksualnost veliki tabu u ovoj zemlji.

Ono što najviše uznemirava jeste da samo sedam posto slučajeva silovanja završi na sudu, a ne postoji ni tačna statistika o koliko se seksualnih napada radi jer jedna anketa nije dovoljna da zabilježi historiju zlostavljanja u Južnoj Africi.

'U Južnoj Africi postoji duboko ukorijenjena tradicija silovanja. To je povezano sa idejom o nejednakosti spolova i muškom željom za dokazivanjem. Afrički ideal muškarca podrazumijeva nasilje', izjavila je profesorica Rachel Jawkes iz MRC-a.

U anketi je učestvovalo 1738 muškaraca iz različitih gradova u Južnoj Africi, a njih čak 28 posto je izjavilo da su barem jednom silovali ženu ili djevojku. Tri posto je priznalo je da su seksualno napastvovali dječaka ili muškarca. Polovina od ovog broja ispitanika je izjavila da su silovanje počinili više puta, a 70 posto njih je izjavilo da su s tom 'praksom' započeli prije 20. godine života.

Isto tako, dokazano je da je jedna od četiri silovane žene imala rizik da oboli od HIV-a budući da je napasnik bio zaražen istime.
:dash:
 

Back
Top