Slanje slika za inostranstvo

Ne znam tacnu proceduru ali je mozda dobro priupitati pri Zavodu za zastitu spomenika kulture u NS. Delo ide na procenu sa ciljem utvrdjivanja njegove umetnicke vrednosti jer se ne dozvoljava iznosenje iz zemlje onoga sto bi moglo da ugrozi kulturnu bastinu. Ukoliko je u pitanju delo manje poznatog autora i ne posebno skupo (potvrda moze da bude skuplja od same slike), preporucujem da se delo (ukoliko je srednje velicine) lepo upakuje, zastiti od mogucih ostecenja, stavi u kofer i posalje bez ikakvog prijavljivanja. Sve ovo pod pretpostavkom da slika ide avionom a ne postom. Srecno!
 
Poslednja izmena:
ma zogi bre,
ubacish ga u puckavac, fino tampacirash i poshaljesh kao paket.

ma, milina..

u bg-u se ta procena obavlja u zavodu za zashtitu spomenika kulture, ali to ti je vishe za onu vrstu transporta kad ti prelazish granicu sa 3-4 svoje ikone, vidi je carinik... i?
otkud oon zna da to nije rubljov, ili neko drugo kradeno delo... e zato dobijesh potvrdu..
 
U Beogradu nosis sliku (ili samo njenu fotografiju ako si ti autor) u Zavod za zastitu spomenika kulture. Formular mozes skinuti i sa njihovog sajta http://www.heritage.gov.rs/sr_cir/index.php?option=com_content&task=view&id=41&Itemid=101 Ako hoces da dobijes dozvoju vec sutradan placa se nesto skuplje. Onda jedan primerak dozvole odneses u Ministarstvo kulture i za par dana te zovu da podignes njihovu dozvolu. Ta dva dokumenta ce ti traziti kada budes slao rad postom ili DHL-om, koji je mnogo sigurniji plus imas update posiljke- uvek znas gde je tokom transporta. Celu ovu proceduru ti moze zavrsiti i galerija Pale u Beogradu (dokumentacija, pakovanje i slanje) http://www.pale-art.com/logistika.html ako ti je smor da se cimas, mislim da nije skupo. Generalno nije neko cimanje a birokratija je dosta 'ljubazna'. Ako saljes po nekom, neka samo stavi rad u torbu, ali sa papirima je sigurnije da te ne vracaju sa aerodroma...
 
Pozdrav svima.
Vidim da je starija tema, al me bas interesuje da li si uspeo da izneses slike? Ja imam iskustvo sa nosenjem slika na izlozbu u Hrvatsku, u svojoj reziji. I to uverenje od bilo kog naseg zavoda za zastitu spom. ne vredi nikom sem nasoj carini. Hrvatski carinik se samo nasmejao i ljubazno mi objasnio da za svaku sliku moram da imam neki ATAKARNET- dozvolu za privremeni izvoz i osiguranje da cu slike vratiti (tj. necu ih prodati) ili ako cu ih prodati da moram imati tu dozvolu i placen porez ili nesto tako. Nema veze sto to nije neka vrednost, sto su to slike, a ne krompiri ili sta vec- na carini se tretira kao sva druga "roba". Ispricao mi je (vrlo ljubazan, kazem) kako nekom tamburaskom bendu koji je isao na svadbu odavde tamo nisu dali da prenesu instrumente - jer nisu imali doticne papire za privremeni izvoz! Molim lepo. Pitala sam cak i u Udruzenju lik.um i najpametnije sto su mogli da smisle je "Idi tamo pa naslikaj izlozbu"!
Verovatno je manji problem "progurati" jednu sliciu ili crtez. Bas me interesuje kako ta galerija to "sredjuje".
Pozdrav.
 
Pozdrav jos jednom. Ucinilo mi se da pise 2008, pa sam zato mislila da je stara tema (silly me!)
A, da. Zaboravih da kazem da sam iz N. Sada i potvrda se ne dobija u muzeju vec u Zavodu za zastitu spom. koji se nalazi u Gradicu pod Tvrdjavom, kad se prodje crkva, pa tu negde napred.
Ugl. moras da odneses sve sto hoces da saljes i onda oni naprave zapisnik (mere, opis itd.) i daju ti potvrdu. Nije bilo nesto jako skupo (ne secam se tacno jer je to bilo pre 2 god), al k'o sto rekoh ti papiri ne pomazu mnogo.

Verovatno je najjednostavnije (ako je to nesto dovoljno malo da ide postom, nezapazeno) kao sto je rekla VIRGINIA" Re: Slanje slika za inostranstvo
ma zogi bre,
ubacish ga u puckavac, fino tampacirash i poshaljesh kao paket.

ma, milina.. "

U sv. slucaju srecno.

p.s. E, imam pitanje nevezano za ovu temu: od skora citam forume pa me interesuje sta znaci "lol" ? Jel' to "Lots of luck" ili...?
 
Poslao sam bez velikog cimanja. Znam ja da je jednostavnije da ti neko ponese slike(vec sam tako slao) medjutim bio sam svedok kad su coveka vratili sa poste da donese te potvrde.

Uglavnom, ovako je bilo. Na posti broj 2 u Novom Sadu, sluzbenik me je pitao da li imam papire za ikonu. Posto nisam imao papire poslao me je na carinu. Sluzbenica na carini je pogledala ikonu, pitala ko je radio i rekla da je mogu da saljem. Ostalo je popunjavanje nekoliko papira na posti.

Napominjem da sam u petak zvao postu da pitam sta mi treba od papira i rekli su mi (posle prebacivanja na 2-3 broja) rekli su da mi ne treba nikakva potvrda.

Moram da pohvalim sluzbenike i na posti i na carini. Bili su jako ljubazni.

pozz
 
Super, bas mi je drago da si uspeo. :super:
Pretpostavljam da slika nije vecih dimenzija posto je ikona, mozda bi sa vecom slikom ili vecim brojem bilo vise problema? Ajde, molim te, tacnije napisi sta ti je trebalo od tih postanskih papira i jel ta carina odmah do poste i bar okvirno kolko to zadovoljstvo kosta :roll: Sve mi se nekako cini da je to kod nas uvek lutrija- moz da prodje glat, a i ne mora. Kad ja dodjem na red verovatnije je ovo drugo :dash:
Hajde, pliiz, ne budi lenj, nego potanko objasni proceduru. Puuuno fala unapred.
 
Poslao sam bez velikog cimanja. Znam ja da je jednostavnije da ti neko ponese slike(vec sam tako slao) medjutim bio sam svedok kad su coveka vratili sa poste da donese te potvrde.

Uglavnom, ovako je bilo. Na posti broj 2 u Novom Sadu, sluzbenik me je pitao da li imam papire za ikonu. Posto nisam imao papire poslao me je na carinu. Sluzbenica na carini je pogledala ikonu, pitala ko je radio i rekla da je mogu da saljem. Ostalo je popunjavanje nekoliko papira na posti.

Napominjem da sam u petak zvao postu da pitam sta mi treba od papira i rekli su mi (posle prebacivanja na 2-3 broja) rekli su da mi ne treba nikakva potvrda.

Moram da pohvalim sluzbenike i na posti i na carini. Bili su jako ljubazni.

pozz


koliko si platio slanje?
 
Carina ti je odmah do poste. To je ista zgrada samo ulaz je iz druge ulice(iza coska).

Treba da se popune tri papira i jedna uplatnica. Nista komplikovano. Na sva tri formulara idu odprilike isti podaci: ko salje, ko prima i sadrzaj paketa. Paket predajes otvoren.

Ikona je 30x40cm ,a slanje me je izaslo sve sa taksom 3400 din, sto i nije mnogo imajuci u vidu da poteska i da je slanje avionom.

Sve mi se nekako cini da je to kod nas uvek lutrija- moz da prodje glat, a i ne mora
Verovatno si u pravu. Mozda je mogao biti neki zaguljeni sluzbenik koji insistira na papirima. U tom slucaju sacekas da dodje druga smena;):lol:
 
Hvala na iscrpnom ogovoru.
E, a jesi nekad slaoneke radove na papitu, konkretnije - pastele? Ja cu mozda slati pa me interesuje kako se pakuje da se ne obrisu.
Pitanje je za svakog ko moze da pomogne. I uopste: kako obezbedite svoje radove od ostecenja? Da li postoji neko pakovanje posebno namenjeno za ovakve (ili slicne ) stvari?
 
Ja sam prodao par svojih slika i slao ih za Njujork.
Trebalo mi je dve potvrde....a posto je slika bila uramljena, morao sam kod jednog profesora sumarskog fakulteta da ispitam drveni ram...i za to sam morao da dobijem potvrdu..

I tek onda sam ih slao DHL-om....stigle za dan.
 
I ja sam slao 4 slike u NY, i kada sam cuo kakva je procedura zamalo da odustanem. Ali i ja sam se javio u galeriju Pale, www.pale-art.com . Samo sam ih pozvao, ljudi dosli pokupili slike, upakovali fenomenalno, i cak me na kraju ispalo jeftinije nego DHL-om..oni su valjda neki njihov partner, pa imaju dobre cene kada ide preko njih. Sve u svemu iscimao sam se samo za jedan telefonski poziv..
 
U Beogradu nosis sliku (ili samo njenu fotografiju ako si ti autor) u Zavod za zastitu spomenika kulture. Formular mozes skinuti i sa njihovog sajta http://www.heritage.gov.rs/sr_cir/index.php?option=com_content&task=view&id=41&Itemid=101 Ako hoces da dobijes dozvoju vec sutradan placa se nesto skuplje. Onda jedan primerak dozvole odneses u Ministarstvo kulture i za par dana te zovu da podignes njihovu dozvolu. Ta dva dokumenta ce ti traziti kada budes slao rad postom ili DHL-om, koji je mnogo sigurniji plus imas update posiljke- uvek znas gde je tokom transporta. Celu ovu proceduru ti moze zavrsiti i galerija Pale u Beogradu (dokumentacija, pakovanje i slanje) http://www.pale-art.com/logistika.html ako ti je smor da se cimas, mislim da nije skupo. Generalno nije neko cimanje a birokratija je dosta 'ljubazna'. Ako saljes po nekom, neka samo stavi rad u torbu, ali sa papirima je sigurnije da te ne vracaju sa aerodroma...
Neko je vec pisao o tome. Pozdrav!
 

Back
Top