PIO/UDMA problem

Nikolica

Zainteresovan član
Poruka
181
Drugar ima sledecu konfiguraciju:

CPU Athlon X2 5200
MB MSI K9N NEO V2
HDD Hitachi 320 GB sata
2 X Pioneer DVD RW 216D sata
GK Gainward 9600gt 512MB

OS je Windows XP SP3

Daklen, problem je sledeci:

Kako god da su pomenuta dva opticka uredjaja i hard disk povezani na maticnu plocu, windows jedan od optickih uredjaja stavlja u PIO mod, a kada u device manageru postavim da taj isti rezac radi u UDMA modu isti pravi problem i to tako da, ukoliko se nesto narezuje on jednostavno blokira, a dugme za izbacivanje diska uopste ne reaguje sve do ponovnog restartovanja kompjutera.
Uredjaji su povezivani u svim mogucim kombinacijama, od toga da na primary kanalu budu hard disk i jedan rezac, a na secondary jedan rezac, pa do toga da hard disk bude sam na primary kanalu, a dva opticka na secondary.
Pokusao sam da kopiram neki sadrzaj sa CD-a na hard disk, medjutim ukoliko je rezac prebacen u UDMA on to jednostavno ne moze, blokira.
Molim vas da mi ne dajete odgovor tipa :"Pa ostavi ga onda u PIO modu", i ukoliko je neko naisao na slican problem neka napise iskustvo.
Ne znam da li je bitno, ali pomenuta konfiguracija koristi neko niskobudzetno napajanje od nekih 450w, pa sam pomislio da i li ono mozda ne pravi problem.

Pozdrav i hvala unapred!
 
Apsolutno isti problem na drugoj ploči sa Pioneerom 215D SATA sam rešio tako što sam sve uređaje prikačio tako da budu Master na svom kanalu. Pošto kanala ima 6, nije bio problem da se svi priključe istovremeno. Svi uređaji rade kao sat u UDMA modu (4 i 5), i više nema onog blokiranja kompa kad krenem da režem disk. Shvatio sam da čim ostane jedan uređaj sam kao Slave na bilo kom kanalu, problem se ponovo javlja.
 
Evo malopre sam se vratio, ali nista nisam uradio.
Ploca ima 4 SATA prikljucka i na primary master je povezan hard disk, a opticke uredjaje sam postavljao u razne kombinacije.
Hard ostavim da bude npr sam, a opticki da budu secondary master i slave, ili hard je primary master, jedan opticki je primary slave, a drugi je secondary master.
Podesim u Windowsu da ne bude PIO mod, restartujem komp i on ga stvarno kasnije prikazuje da radi u UDMA 4 modu, medjutim cim pocnem da npr. kopiram sa rezaca na hard, prvo pokazuje veoma slab protok da bi se kasnije protok povecao, ali zato sto je Windows automatski prebacio opet u PIO mod.
Koliko sam primetio sve ovo se desava na slave kanalu, bez obzira da li je primary ili master.
Uradio sam i uninstall IDE kanala, medjutim sve se vraca na staro.
 
Hajde probaj da prikačiš hard disk da ti bude primarni master, a jedan optički da ti bude secondary master. Drugi optički ne uključuj, čisto za probu da vidimo šta se dešava.

Pa javi.
 

Back
Top