Moze li pomoc?

darkghost

Ističe se
Poruka
2.632
Ne znam da li postoji na ovom podforumu nesto slicno.
Ne zalazim ovde cesto, ali mi je potrebna pomoc.
Naime, moja macka se omacila i ima 5 macica.
Svi su bili zdravi, ali sada, posle mesec dana, nesto im se desava sa ocima.
Proslo je par dana otkako su progledali,a sada izgleda da imaju neku infekciju ociju.
Oci im gnoje i zatvaraju se.
Moji su im ocistili oci kamilicom, koliko se secam, ali ne pomaze.
Veterinari u mom gradu su boze sacuvaj i rekli bi da je to normalno.
Da li neko zna sta bi trebalo da im se radi?
 
Macija kijavica(verovatno uzrokovana macijim herpes virusom,ne prelazi na ljude),mada je moguca i bakterijska infekcija.Da li si primetila da macici kijaju,imaju izlucevine iz nosa,ili slabije jedu?Terapija koju sama mozes sprovesti:vitamini(mozes i u tabletama),oci se brisu vise puta dnevno rastvorom acidi borici 3% *kazes u apot. da je za oci).Svako oko po jedna vatica,ne sme se brisati i trljati istom vaticom.natopis je dooobro i krenes od spoljasnjeg ugla(deo oka prema usima) ka unutrasnjeg,blago pritisni da se skine krmelj,Proveri obavezno da li im je i nos zapusen(sto je cesto u slucaju infekcije ociju).Ako im je i nos zapusen,kupi fizioloski rastvor(jeftin je) ili kapi za nos na bazi morske vode i ukapavaj im nekoliko puta u nos,da im drzis nosne disajne puteve otvorene
Kupi gentokulin kapi za oci,pa im ukapaj u svako oko po jednu kap ujutru i uvece,ili samo ukutru(to uradis posle ciscenja ociju acidi borici.)
Ako bas,bas nemas veta u blizini(bilo bi veoma pozeljno da ih pregleda,jer je moguce da je i grlo i/ili pluca zahvaceni),nazovi nekog veta telefonom ko ce biti voljan da ti da tacnu dozazu za Panklav sirup koji se cesto daje u ovakvim slucajevima.Moras da reagujes,jer koliko god to izgledalo bezazleno,moze se iskomplikovati ako se ne terapira..
S obzirom da im oci gnoje,cini mi se daje uznapredovalo,pa ako ne mozes da lepo odlepis kapke da stavis kapi,onda im mazi kapke antibiotskom mascu za oci(u humanim apotekama je ima),ali naglasi da bude BEZ KORTIZONA,jer kortizoni se nesmeju aplikovati ako ispod kapka postoji promena uzrokovana herpes virusom,a ti to ne mozes da znas,ima li je ili ne.
PS moze i VEZEMYCIN.
Sta god da uzmes,gledaj da dobro natopljenom vaticom im razmeksas krmelje i pokusavas da sto vise otvoris oci,da bi mogla mast da se aplikuje.
 
Slažem se da se to ne očisti kamilicom no rastvorom acidi borici 3%..
Od masti može vezemycin ili korticin.
Bakterijski konjunktivitis je često obolenje kod pasa i mačaka, ali ako ne reaguje na terapiju antibioticima, verovatno je u pitanju nešto drugo.
Moguće da je problem u hroničnoj iritaciji oka od strane trepavica, odnosno dlačica na očnim kapcima. Ponekada se dešava da sitne dlačice izrastu na pogrešnom mestu, ili pod pogrešnim uglom, pa grebu površinu oka, to jest rožnjaču. Nekad su toliko sitne, da se vide samo pod lupom. Njihovo uklanjanje morate prepustiti stručnjaku, a često je za to potrebna i sedacija. Isto i gnojenje, uvrtanje očnog kapka....ovakve anomalije mogu se relativno lako korigovati hirurškim zahvatom, ali se mora tačno utvrditi priroda problema, da bi i korekcija bila adekvatna.
 
Ako gnoji, svakako je u pitanju i neki bakterijski uzročnik, makar kao sekundarna infekcija. Svakako, kod svih bolesti, pa i kod upale tog tipa treba primeniti i simptomatsku i kauzalnu terapiju-ukloniti i uzrok i posledice, inače se krug zatvara i izlaska nema.
 

Back
Top