bez operativnog sistema?????????????????

marrina1980

Početnik
Poruka
5
Da li bi mi neko pojasnio neke stvari? Naime, planiram da kupim laptop racunar, ali na određenim modelima uopšte nema operativnog sistema :confused:, pa me zanima da li bih ja onda mogla sam da instaliram windows i koliko je to zapravo komplikovano:dontunderstand:? Takođe sam videla da većina modela ima linux operativni sistem, a ja ne znam ni sta to zapravo znaci, budući da sam oduvek koristila windows :( ? Hvala :D
 
Što se tiče instalacije Windows XP-a veći problem mogu da budu drajveri.
Premda je to vremešni sistem koji više nije podržan (da se ne uvlačimo u druge moguće razloge i teorije zavera ;)), često se proizvođači hardvera (a pre svega laptopova) odlučuju da ne izbace drajvere za XP. Tako da - proveri da li uz računar stižu drajveri za Windows XP. Ako ih nema, procunjaj po netu da ih ppronađeš. Najverovatnije postoje na matičnim sajtovima proizvođača pojedinih komponenti, ili negde drugde. Google is your friend! ;)

btw: Ne slušaj ove likove što tvrde da se nećeš snaći u Linuxu. Samo se poigraj malo, sve će ti biti jasno ;)

btw2: Ako onaj link oz'go za instalaciju XP-a nema veze sa verzijom Windowsa koju ti želiš da instaliraš, zanemari ovaj post :)
 
Poslednja izmena:
Ajde da napisem svoje misljenje.

Ako ti treba za kancelarijski (mislim na office) posao i za opstu upotrebu (internet, komunikacija, gledanje filmova, slusanje muzike i sl.) bolje je da zadrzis taj linux jer je on vec podesen i spreman za upotrebu. Nece biti potrebe da bilo sta radis na njemu. Veoma je jednostavan za upotrebu (isto funkcionisu programi i slicna je organizacija kao i na windowsu XP), nema virusa i takav sistem moze da ti traje godinama bez bilo kakve intervencije. Ovo pisem jer znam koliko je trajao sistem mojoj sestri, koja je takodje kupila laptop sa linuxom i koja je bila potpuni pocetnik (oko 3 godine [trajao bi i duze da nije resila da kupi veci hard disk], stim sto je isla na normalan update sistema).

Na ovoj temi imas ukratko opisan ubuntu. Slicno izgledaju i druge distribucije (fedora, manrdiva...)

http://forum.krstarica.com/threads/284870

Ako bi se odlucila za linux, za sve sto ti ne bi bilo jasno ili ako bi imala problem mogao bih da ti pomognem na temi "moj ubuntu" (pomogli bi ti verovatno i ostali :)). Tako da bih ti preporucio da pogledas tu temu i ako se odlucis za racunar sa linuxom da pre nego sto ga obrises, isprobas par dana. Verovatno ce ti se svideti.

Ako resis da snimis windows XP, moze da se javi problem pronalazenje drajvera, stalni upadi virusa i sl. Znaci, moraces non-stop da razmisljas koliko ti je bezbedan racunar i zbog ceste izlozenosti virusima, spybotovima adawere-ima i drugim stvarima morala bi bar jednom godisnje da radis reinstalalciju sistema. Ako se odlucis za isnstalaciju windows-a vec je gore dat link gde sam objasnio proces instalacije.

@IBM OS/2 daj prestani da lupas gluposti. Kako mozes da trvdis da se devojka ne bi snasla kada u opste nije komplikovan za upotrebu?
 
Ne bi imala nesto veliki spektar programa koje moze da instalira,morala bi da uci komande (koje sam rekao da su po meni prevazidjene),za Ubuntu pogotovo,ako zeli nesto da instalira mora da bude na netu,postoje u najvecem broju slucajova samo imitacije programa za Windows koje prave velike firme,a za Linux neki autsajderski pojedinci (ipak nije isto voziti Opel koji je Made in Germany i voziti neki Mao-cao Opel koji je po izgledu i velikom broju karakteristika kao Opel original,ali je Made in China)...

P.S. Zovi me IBM ;) :D
 
Poslednja izmena:
Ufff... FUD u malom ;)
Strah me da ne pređe u neki flejm tek...
Programa ima dovoljno. Kao što vidiš dosta ljudi koristi Linux na desktopu ili u profesionalne svrhe i ne manjka im ništa. To da su kopije Windows programa je sve samo ne tačno. A što se tiče autsajderskih pojedinaca (štagod to značilo... milsim... imaš li i favorizovane pojedince?) postoji previše programa koje razvijaju ljudi bez neke firme nad glavom a koji dokazuju da je tako razvijen softver dobar (a ima i obratnih primera ;)). Takođe, za GNU/Linux razvijaju svoj softver i kompanije. I pride: Kakve to veze ima sa snalaženjem u Linuxu? :D

Što se tiče komandi, apsolutno ne mora da ih uči ako ne želi. Sve svakodnevne poslove može da završi bez njih.
A što se tiče tvog stava da je CLI prevaziđen, apsolutno se NE slažem s tim. Mnogo stvari mi je lakše uraditi sa programima koji koriste standardne ulaze/izlaze i komandni interpretator nego sa "grafičkim šelom" i GUI kontrolama.
 
Ne bi imala nesto veliki spektar programa koje moze da instalira
Reci mi nesto sto treba da uradi obican korisnik a da ne moze na linuxu (mislim na fedoru i ubutnu i slicne distribucije) tj. da nema solidan izbor programa za to?

morala bi da uci komande (koje sam rekao da su po meni prevazidjene),za Ubuntu pogotovo

:dontunderstand: kakve komande trebaju pocetniku ili malo naprednijem korisniku?

ako zeli nesto da instalira mora da bude na netu,

ne mora da bude na internetu. Moze da skine instalalciju sa zvanicnog sajta tog programa u .deb formatu isto kao sto moze da se skine instalacija za windows u .exe formatu. I obicnim dvoklikom da instlira. Isto kao i na widnowsu. Cak i kada se radi update sistema, moze da se uradi iz delova. Ne mora sve odjednom :D

postoje u najvecem broju slucajova samo imitacije programa za Windows koje prave velike firme,a za Linux neki autsajderski pojedinci

hoces da kazes da su Amarok, GIMP imitacije? I da su recimo openoffice, firefox, skype (verzije za linux), VLC player i ostale programe pravili autsajderi?

:rotf::rotf::rotf:

P.S: procitaj temu http://forum.krstarica.com/threads/284870 bice ti sve jasno :whistling: I jos nesto. Koliko dugo si koristio ubuntu 8.10 ili 9.04? :D

Pozzz
 
Poslednja izmena:
Decko koji kaze da mu je bitan graficki interfejs a pritom koristi OS/2 (warp X) i pljuje po vyatti i backtracku (i naziva ih autsajderima) koji iako nisu graficki orjentisani lepse izgledaju od OS/2 je i rekao da se neces snaci na linuxu.
Ubuntu ima odlicnu podrsku software-a i cak mislim da je postao laksi za koristiti zbog nekih stvari od windowsa.
Nemoj da se demoralises ...Probaj neki linux distro (posto si pocetnik probaj ubuntu) i garantujem da ce ti se svidjeti i da ce ispuniti tvoje potrebe .
Sto se tice komandi imas 15 osnovnih koje ces pod uslovom da zelis da radis sa terminalom koristiti.
 
Posto ne znas sta je linux ajde ukratko da objasnim. Linux je operativni sistem kao sto je recimo i windows XP. Windows XP se kupuje, dok je linux besplatan. Najpoznatiji linux sistemi su Ubuntu, Fedora, Mandriva, Mint i jos neki.
Za razliku od windowsa koji nije otporan na viruse, crve, spybotove (i svih ostalih cuda koji mogu da nastete tvom racunaru), ubuntu je otporan na sve te stetocine, tako da nema potrebe za antivirusom koji usporava rad racunara i ne mora da se razmislja o bezbednosti. To je ujedno i jedna od najvecih prednosti u odnosu na windows.
Koristim ubuntu skoro vise od pola godine, stim sto sam se sa njim sretao svakodnevno poslednje 2-3 godine jer ga sestra koristi. Razlog zbog koga ga nisam koristio pre toga, je to sto sam igrao igrice na windowsu.

Sto se tice programa, po instalaciji ubuntu-a (a i bilokog drugog linuxa) dobijaju se sledeci programi (necu da nabrajam one programe koji obicnom korisniku ne trebaju)

calculator, CD/DVD creator, GIMP image editor (nesto kao photosop), Openoffice Drowing (kao corel), firefox, pidguin (program za cetovanje), Openoffice word, Openoffice spreadsheet, Openoffice presentation, pdf pregledac, movie player, rhythbox music player, sound recorder.

Pored ovih programa sam instlirao i aMSN, CheckGmail (obavestava kada mi stigne mejl), Tunderbird (kao outlook expres na windowsu), Openoffice database, Audiacious (player za muziku koji pusta sve formate), audacity (za editovanje i obradu zvuka) i VLC player (pusta sve video formate). Ove programe sam instlirao tako sto sam u programu Add/Remove samo stikiralio te programe sa spiska i pritisnuo dugme install.

Pored toga instlirao sam i Operu, Skype, Acrobat Reader, Real Plater, tako sto sam sa njihovih zvanicnih sajtova skinuo instalacije u .deb formatu i instalirao na isti nacin kao i na windows.

Svidja mi se i to sto mozes potpuno da promenis izgled svom destkopu ako to pozelis. Uz par klika moze "start menu" da bude druge boje, prozori da ti drugacije izgledaju itd.

Od ovoga

ubuntu-810-intrepid-ibex-alpha-1.png


mozes da uradis ovo:

aqualooks.jpg


ubuntu_big.jpg


ubuntu.png


i sl.
 
Poslednja izmena:
Ja sam rekao da su vecinski programi za Linux imitacije Windows programa koje prave neki pojedinci,u manjini su ti ti sto prave OO,Skype,Firefox,VLC...
Za Windows programi ne moraju da se kupe (mislim originali) vec mozes da ih downloadujes i skines piratski serijski broj ili ih kupiti na buvljaku gotove.Jedino ako si ne znam kakva firma (Delta Holding) onda ces kupiti original.
Ogromna vecina sveta koristi Windows, a vi sto na ovom pdfu predstavljate Linux vecinu naravno da ce te vikati Linux,Linux...
Linux mrzim iz jos jednog razloga,a to je sto su svi pravljeni na isti fazon- ili su KDE ili GNOME,samo je ona oznaka sto je u Winu Start,ikonica logoa tog sistema.
Ne favorizujem OS/2 iako mi obavlja najveci deo poslova sto se tice faxa i vrlo je stabilan,vec govorim o necemu sto je komercijalnije i koristi mnogo,mnogo veci krug korisnika a to je Win.
Ubuntu nemam,pa samim tim ga i ne koristim,niti cu ga koristiti,a susreo sam se sa tim sistemom i nisam uopste odusevljen.Kod Linuxa je problem to sto izlazi jedno vreme softver za njega i kad izadje nova verzija,softver za njega naprasno nestaje,i ako nemas neki net,ne mozes ni da updatujes sistem.
Dok sam kod npr.Linux Suse video da postoje rpm instalacioni paketi,i poskidas,metnes na CD i instaliras kad hoces,to kod Ubunta nije slucaj vec kod njega ukucas na net sta te interesuje i on to downloaduje i automatski instalira,a ako hoces nesto rucno da instaliras bez neta onda koristis terminal.
 
Decko koji kaze da mu je bitan graficki interfejs a pritom koristi OS/2 (warp X) i pljuje po vyatti i backtracku (i naziva ih autsajderima) koji iako nisu graficki orjentisani lepse izgledaju od OS/2 je i rekao da se neces snaci na linuxu.
Ubuntu ima odlicnu podrsku software-a i cak mislim da je postao laksi za koristiti zbog nekih stvari od windowsa.
Nemoj da se demoralises ...Probaj neki linux distro (posto si pocetnik probaj ubuntu) i garantujem da ce ti se svidjeti i da ce ispuniti tvoje potrebe .
Sto se tice komandi imas 15 osnovnih koje ces pod uslovom da zelis da radis sa terminalom koristiti.

Bas ce zbog Linuxa da se demoralise :lol: Koristim OS/2 WARP 4.5 i eCS 2.0 rc5 cisto da znas kad me vec spominjes...Ostalo ne bih da ponavljam,rekao sam 1000 puta...
 
Ja sam rekao da su vecinski programi za Linux imitacije Windows programa koje prave neki pojedinci,u manjini su ti ti sto prave OO,Skype,Firefox,VLC...

koja vecina programa? Jedino eto aMSN sto lici na windows mesanger zbog toga sto i koristi isti protokol! A sto se tice ostalih programa, nisu imitacije. Pa ne mogu ljudi ponovo da izmisljaju toplu vodu.


Za Windows programi ne moraju da se kupe (mislim originali) vec mozes da ih downloadujes i skines piratski serijski broj ili ih kupiti na buvljaku gotove.

nije poenta koristiti pirat verzije vec legalne.

Jedino ako si ne znam kakva firma (Delta Holding) onda ces kupiti original.

ne moras da budes firma da bi kupio originalne programe. I besplatne verzije lepo vrse posao. Na mom windowsu samo je sistem kupljen dok ovo ostalo su sve free verzije.

Linux mrzim iz jos jednog razloga,a to je sto su svi pravljeni na isti fazon- ili su KDE ili GNOME,samo je ona oznaka sto je u Winu Start,ikonica logoa tog sistema.

Ako ti se nesto ne svidja ti mozes da promenis i da podesis kako tebi odgovara. Sto nije slucaj sa windowsom! Imaju jedan deo sistema koji je isti, ali zato imaju i delove koji se dosta razlikuju

Kod Linuxa je problem to sto izlazi jedno vreme softver za njega i kad izadje nova verzija,softver za njega naprasno nestaje,i ako nemas neki net,ne mozes ni da updatujes sistem.

e ovo si lupio. Stari programi rade na novim verzijama sistema bez problema. I pojavom novog sistema ne smanjuje se krug programa koji rade! To sto si ti naveo je slucaj kod windowsa. Kada se pojavila Vista, veoma mali broj programa koji je bio za XP je radilo na Visti. A sto se tice update-a sistema, ti mozes deo po deo da updatujes ili mozes da skines update na cd, ili mozes da narucis i besplatno ce ti stici najnovija verzija u roku od dve nedelje! Kako to funkcionise na windowsu? Jel hoce windows da ti posalje besplatno cd sa svim zakrpama?

Dok sam kod npr.Linux Suse video da postoje rpm instalacioni paketi,i poskidas,metnes na CD i instaliras kad hoces,to kod Ubunta nije slucaj vec kod njega ukucas na net sta te interesuje i on to downloaduje i automatski instalira,a ako hoces nesto rucno da instaliras bez neta onda koristis terminal.

koliko puta treba da napisem na ovom forumu da postoje .deb paketi koji MOGU DA SE SKINU NA DISK I DA SE INSTALIRAJU BEZ NETA I DA NE TREBA TERMINAL DA BI INSTALIRAO PROGRAME. I SVE SE INSTALIRA U GRAFICKOM OKRUZENJU


Ubuntu nemam,pa samim tim ga i ne koristim,niti cu ga koristiti

A sto onda pricas gluposti ako ga ne koristis i ako ne znas kako funkcionise?
 
Nisam ni kazao da sam strucnjak,ali toliko da ocrnite Windows,kao da je ubedljiva vecina sveta glupa sto ga koristi i sto kupuje originale,kad moze besplatan Linux,besplatne programe...Mislim stvarno...

Ni u jednom trentuku nismo rekli (ni ja ni ostali) nesto sto nije istina u vezi windowsa. I niko nije rekao da je vecina sveta glupa, vec da su ljudi slabo obavesteni i da padaju na patke da osim windowsa nista drugo ne valja. Tome doprinose ljudi koji idu unaokolo i velicaju windows i pored toga omalovazavaju sve sto je zasnovano na linux sistemima. Samo da bi zaradili. A na to se prima raja koja se posle plasi da proba bilo sta novo. Vecina sveta koristi PIRAT verzije. A razlog zbog koga svi koriste windows, je taj sto je linux tek od skora postao "prijateljskiji" prema obicnim korisnicima. Bas zbog toga sto linux zauzima mali deo trzista, mnogo se vise ljudi iz linux kuca trude da dovedu sistem do savrsenstva. Tako da recimo ubuntu iz 2006 i ovaj iz ove godine samo lice dok je srz dosta promenjena.

A ovo sto svi velicamo linux distribucije ne radimo bez razloga. Ja sam se toliko puta nervirao zbog virusa, crva, bagova, cestih neophodnih reinstalalcija sistema i ostalih gluposti da jednosavno sam resio da predjem na linux. I time sto sam presao na ubuntu, nisam napravio gresku. Ima dosta njih koji su kao ja ukapirali da jednostavno windows nije jedino sto moze da bude na racunaru.
 
Ni u jednom trentuku nismo rekli (ni ja ni ostali) nesto sto nije istina u vezi windowsa. I niko nije rekao da je vecina sveta glupa, vec da su ljudi slabo obavesteni i da padaju na patke da osim windowsa nista drugo ne valja. Tome doprinose ljudi koji idu unaokolo i velicaju windows i pored toga omalovazavaju sve sto je zasnovano na linux sistemima. Samo da bi zaradili. A na to se prima raja koja se posle plasi da proba bilo sta novo. Vecina sveta koristi PIRAT verzije. A razlog zbog koga svi koriste windows, je taj sto je linux tek od skora postao "prijateljskiji" prema obicnim korisnicima. Bas zbog toga sto linux zauzima mali deo trzista, mnogo se vise ljudi iz linux kuca trude da dovedu sistem do savrsenstva. Tako da recimo ubuntu iz 2006 i ovaj iz ove godine samo lice dok je srz dosta promenjena.

A ovo sto svi velicamo linux distribucije ne radimo bez razloga. Ja sam se toliko puta nervirao zbog virusa, crva, bagova, cestih neophodnih reinstalalcija sistema i ostalih gluposti da jednosavno sam resio da predjem na linux. I time sto sam presao na ubuntu, nisam napravio gresku. Ima dosta njih koji su kao ja ukapirali da jednostavno windows nije jedino sto moze da bude na racunaru.

Bas tako, samo kod mene druga distribucija - Mandriva. :D
 
IBM
Svako ima pravo da koristi sta ga volja i svi mi imamo razlicite i ukuse i potrebe.
To sto ti koristis OS/2 je tvoja stvar i verovatno zadovoljava tvoje potrebe (mislim u suprotnom bi bilo glupo) ,ali nemozes da pricas o vyatti i backtracku da su autsajderi i da nevaljaju ,a "tvoj" OS/2 koristi puno manje ljudi .
Cak sam prilicno uveren da te distribucije nisi ni probao .
No Hard Feelings ,ali to je samo moje vidjenje stvari.
__________________________________________________________________________________
@automatic
Mandriva za ono vremena koliko sam ju koristio mi se prilicno svidela .
Zadivila me brzina podizanja sistema i samog rada sa raznim aplikacijama (brza je od ubuntua ).
 
Imas nekoliko resenja.
1. da kupis racunar sa instaliranim legalnim windows-om
2. da kupis racunar bez OS i da ti neko instalira windows-om
3. da kupis racunar sa instaliranim linux-om, pa ako ti se ne dopadne rad, da instaliras windows.

Nemozemo mi da odlucimo sta je za tebe najbolje. Sto je dobro meni, nekome je potpuno idiotski. Izvagaj dobro, pa odluci sama.
 
Nije veciti derbi vec reakcija na neistine i gluposti.

Takođe sam videla da većina modela ima linux operativni sistem, a ja ne znam ni sta to zapravo znaci, budući da sam oduvek koristila windows

I umesto objasnjenja dobije ovakav odgovor:

Instaliraj Windows,100% se neces snaci na Linuxu...

I to od osobe koja i ne koristi Linux OS. Svaki dalja rasprava je besmislena.

@shegi
Mandriva je prva distribucija koju sam intalirao pre nekih 5-6 godina (tada Mandrake) i koristim je i danas. Sobzirom da trenutno imam dual-boot (Mandriva 2009.1 i Ubuntu 9.04) slazem se da je Mandriva brza, ali je Ubuntu stabilniji :D
 

Back
Top