Staracki domovi u Srbiji

Moja iskustva s Mladenovcem su bila pozitivna - kako po pitanju mog dede koji je tamo ziveo 4 godine, koji je otisao nepokretan i tamo ponovo stao na svoje noge, tako i sticenika koji je tamo ziveo malo vise od godinu dana,
 
Znam, sve to znam, ocigledno je da se situacija drasticno promenila jer je, koliko se secam, proslo vise od par godina od tad. Mozda ce neki od clanova foruma reci da ja trazim previse ali verujte da su uslovi tamo bili nehumani. Upoznao sam za 5 meseci dosta stanara koji su tamo duzi niz godina i sami kazu kako se uslovi (od higijene pa do zanemarivanja od strane osoblja) drasticno menjaju na gore. Sad me na taj dom asociraju neprijatan miris prljavstina bube i infekcije. Ah da, jesam li pomenuo pokusaje "negovateljica" psihologa i ostalih da izmame novac "na cuvanje" od stanara? E i to sam licno video.
Ponovicu, to je samo moj utisak i ne trebate mi verovati na rec vec proveriti iz sto vise izvora, ali je u svakom slucaju potpuno dobronameran kao i vecina saveta sa ovog foruma s'tim sto su neki utisci i misljenja svezija od drugih.
 
Aleksej, moja vam je preporuka da batalite privatne domove i da mamu smestite u neki od drzavnih domova koji su i jeftiniji i pod nadzorom drzave. Mozda privatni domovi imaju lepsi namestaj ili zavese ali broj i sastav zaposlenih prema broju korisnika svakako ide u prilog drzavnih domova koji su ipak dobrim delom i dalje na budzetu.

Izuzetno je tesko smestiti svog starog u drzavni dom. bar u Beogradu. Drzavni domovi su prepuni i procedura je dugacka, a nekada nemate vremena za tako nesto. Svi bismo to, ali deluje nemoguce ukoliko nemate jaku vezu i debeo novcanik...
 
Izuzetno je tesko smestiti svog starog u drzavni dom. bar u Beogradu. Drzavni domovi su prepuni i procedura je dugacka, a nekada nemate vremena za tako nesto. Svi bismo to, ali deluje nemoguce ukoliko nemate jaku vezu i debeo novcanik...

Pa iskreno procedura traje oko mesec-mesecipo. Odlazak stare osobe u dom nije nesto sto se odlucuje preko noci. Dakle ako se krene na vreme, a ne kada je stani-pani nije toliko tesko. Vi uvek imate mogucnost da ako je vec frka osobu smestite na mesec-dva u privatni dom i da je onda prebacite u drzavni dom. Tako je uradio jedan moj profesor.
Drugo guzva je za Bezanisku kosu i eventualno Vozdovac. Mislim da recimo nije preterana guzva za Karaburmu ili Stacionar (za nepokretne) u Diljskoj. Slobodnih mesta se moze naci i u Obrenovcu, Mladenovcu... Realno govoreci, kada je stara osoba u domu, posebno ako je nepokretna ili tesko pokretna, ako je dementna i sl. njoj je svejedno da li je u Obrenovcu ili na Terazijama - to znaci nama. Isto tako, ako je osoba dementna, da li je obilazili svakodnevno ili jednom mesecno - ta osoba nije toga svesna.
Treba imati na umu i koliko kosta dom. Nije ista cena u drzavnom i privatnom domu. Generalno privatni domovi su skuplji od drzavnih.
 
Padre mislim da nisi u pravu.. Eto vec sam pisao da smo baku smestili u AnticKAN dom za stare, i da ti kazem da je ona odusevljena, a nije tu ni mesec dana.. Mislim samo da treba otici na prava vrata..
Mi smo zaista mnoogo trazili,ali na kraju smo ipak nasli sve.. A narocito ono sto je mnogima i najbitnije savrsen odnos kvalitet(usluga) - cena !

@ Aleksej1001 moja topla preporuka je ovaj dom. Poseti sajt www.antickandom.rs ili idi licno da se uveris ako si iz Beograda..
 
KAda sam prosle godine smestala tatu u dom,imala sam opciju da ga smestim u drzavni dom(doduse van Bgd-a,jer u Bgd-u ni u ludilu nije bilo mesta,a on srcani bolesnik,dijabeticar sa pocetnom demencijom ) ili da ga smestim u privatni dom nedaleko od moje kancelarije.
Ono sto je prelomilo da ga smestim u privatni dom je,osim blizine,i taj sto drzavni dom koji su mi nudili kao opciju izgleda bukvalno kao bolnica,osoblje je u bolnickim uniformama,a ukupan broj korisnika je skoro 300. NA tih 300 korisnika imaju ukupno 100 zaposlenih i nisu svi zdravstveni radnici
Sa druge strane u ovom privatnom domu ih je 30-tak,vise lici na kucu nego na zdravstvenu ustanovu...imaju 15tak zaposlenih,lekara koji je svakodnevno u domu,i osoblje zna kompletno sve o svakom korisniku...
To je moje vidjenje..i sad,posle godinu dana,mislim da nisam pogresila...:)
 
mi smo nasu baku stavili, kako sam rekla, u Suncani dom. Od jeseni ce im organizovati igranke, takmicenje u dominama i sahu i to ne samo za stanare doma vec i za one iz okoline. Sto je u stvari super jer bakama i dekama nece da bude dosadno.
To sa krstarenjem je odlicna stvar! Ovi imaju varijantu da vode u pozoriste one koji to zele.
Nalaze se u Zemunu i odlicno je sredjen, veselih boja, nije mrtav kao mnogi. Ne znam, mi smo prezadovoljni.
Kapiram ljude koji nece da stave svoje jer misle da je to kazna i da je strasno, a ne shvataju da oni tu imaju i negu i zabavu i veselje i komunikacju i to na nivou koji je svakom zivom coveku potreban.
Baci pogleda na www.suncanidom.com Vrlo je lep i udoban!

Jelena,da li je tvoja baka još uvek u domu?
Ja sam dom obišla na tvoju preporuku i jeste lep i lepo sređen,ali oni imaju samo jednog korisnika,nepokretnog čoveka koji je u prizemlju.Na spratu gde su sobe bukvalno nema nikog i nema šanse da mamu ostavim u praznoj kućerini.Oni jesu tek počeli sa radom ali deluje sablasno onolika prazna kuća.
 
zdravo svima... citajuci vase predhodne komentare, neki su mi pomogli da nadjem smestaj za svoju baku.
zena je stara i nepokretna a u mojoj porodici svi rade i niko nema vremena da joj se maximalno posveti pa smo bili primorani da nadjemo adekvatan dom za nju.. neverovatno ali smo nasli stvarno super dom za stare VIVA koji je spolja i iznutra prostran i veoma lepo uredjen. baka je zadovoljna sa uslugom i to je najbitnije... u slucaju da nekome treba dobar dom za stare preporucujem od srca VIVA dom... http://www.starackidomviva.com/o nama.htm ///pozz
 
Angle,
Izvini ako sam suvise direktan ali nisi nas ubedila. Nekom ko se na taj korak odluci potrbno je mnogo vise od pohvale i linka ka sajtu novoregistrovanog korisnika. Hajde ti nama reci gde je dom, koliko korisnika imaju, strukturu osoblja, strucnost, cenu i ostale pojedinosti.
Srdacan pozdrav
 
Angle,
Izvini ako sam suvise direktan ali nisi nas ubedila. Nekom ko se na taj korak odluci potrbno je mnogo vise od pohvale i linka ka sajtu novoregistrovanog korisnika. Hajde ti nama reci gde je dom, koliko korisnika imaju, strukturu osoblja, strucnost, cenu i ostale pojedinosti.
Srdacan pozdrav

Nesto moras i sam da uradis!Licni osecaj nije nikad kolektivni,tako da ako se pojedincu nesto dopadne,ne mora znaciti da ce se svakom isto dopasti!
Niko nikog ovde ne ubedjuje za smestaj u Dom,vec iznosi svoj subjektivni osecaj,da li je zadovoljan ili ne odredjenom ustanovom!
 
Kanarinka, molim Vas...
Uostalom moja mama je u istom domu u kom je Vas otac, prvenstveno zahvaljujuci vaznim informacijama koje ste napisali vezanim za NDV a narocito zbog pozitivnih utisaka iz nekoliko mojih poseta (pre nego sto sam doneo konacnu odluku). Prema tome jasno je k'o dan da aludiram da nam postovi tipa "Ja sam svoju/svog.....smestio u....i znate sta? svima preporucujem!" nista ne znace! FFS! Kome to jos znaci osim ako nije reklama VLASNIKA licno kao u onom slucaju "pozlacenih kvaka i sl.".

Dakle dragi foruamsi, ako imate iskustva, bilo kakva - pisite o njima, nekom ce znaciti. Takodje ako imate pitanje-pitajte, velika je sansa da vam se nadje neko sa korisnim odgovorom ili savetom.
 
zdravo svima... citajuci vase predhodne komentare, neki su mi pomogli da nadjem smestaj za svoju baku.
zena je stara i nepokretna a u mojoj porodici svi rade i niko nema vremena da joj se maximalno posveti pa smo bili primorani da nadjemo adekvatan dom za nju.. neverovatno ali smo nasli stvarno super dom za stare VIVA koji je spolja i iznutra prostran i veoma lepo uredjen. baka je zadovoljna sa uslugom i to je najbitnije... u slucaju da nekome treba dobar dom za stare preporucujem od srca VIVA dom... http://www.starackidomviva.com/o nama.htm ///pozz

Zanikmljivo je da novoregistrovani korisnik ima jednu jedinu poruku na foumu i to bas na ovoj temi... Ne ulazim u kvalitet doma ali svima je jasna providna reklama.
 
Ja sam socijalni radnik u jednom drzavnom domu sa skoro dvesta korisnika. Procedura za smestaj u drzavne domove i nije tako komplikovana, ali ume da potraje. U Beogradskim drzavnim domovima nema mesta i liste cekanja su duge, ali u mnogim drugim domovima po Srbiji ima mesta i retko ko je sa punim kapacitetom. Ukoliko se odlucujete za privatne domove, povedite racuna da li dom ima dozvolu Ministarstva za rad i socijalnu politiku. Na sajtu Ministarstva postoji i link sa adresama domova koji imaju dozvolu za rad. Na ovaj nacin osigurani ste da je,ako nista drugo ispostovan bar onaj deo sa minimalnim standardima (radnici, oprema, prostor). Mnogi ce ove godine izgubiti dozvolu za rad, ukoliko se ne prilagode novim pravilnicima i nece dobiti licencu. Ja sam obisla sticajem okolnosti i nekoliko privatnih domova i imala priliku da se uverim da neki sasvim lepo i pristojno rade, da im motiv nije samo puka zarada, vec da su uslovi humani, prostor dobro opremljen, a kadar edukovan za rad sa ovom kategorijom korisnika. Drzavni domovi imaju veci broj radnika po korisniku, privatni su manjeg kapaciteta obicno i imaju samim tim i manji broj radnika. Bitno je da u Domu ima socijalnog radnika, radnog terapeuta, medicinskog osoblja.Ne znam smem li da napisem imena domova koje bih ja preporucila i drzavnih i privatnih ili se to racuna kao reklama, pa ukoliko nekom mogu da pomognem sa nekim informacijama oko dokumentacije za smestaj u drzavne ili preporuka za privatne, slobodno me kontaktirajte.
nadam se da sam barem malo pomogla.
 
Cene su od 300 do 800e, barem za one koje sam cuo.

Ne znam licno nikoga u domu a koliko sam primetio, tamo salju bas stare ili mnogo bolesne ljude koji ne mogu bez tudje pomoci.


Kad baba pita "Kako se bese zove onaj Nemac sto nam sakriva stvari po kuci?", odgovor je Alchajmer ...i vreme je za dom.
 
Sta mislite o domovima za stare? Imate li nekog u takvom domu? Kakve su cene izdrzavanja u takvim domovima?
Šta mislim? Već sam pet godina u domu i izuzetno sam zadovoljan!
Detaljnije pogledaj "Starački dom: utočište nezbrinutih ili pristojan smeštaj?" a takođe i "Starački dom - još jednom: da ili ne?"
Trenutno je cena u dvokrevetnoj sobi 34 833 dinara a u trokrevetnoj 23 222.
Navedene cene važe za pokretne i nezavisne korisnike. Oni kojima je potrebna stalna dodatna nega, zavisno od zdravstvenog stanja plaćaju 24 194 ili 31 079 dinara.
Ukoliko za korisnika plaća neko drugi (dete, srodnik, naslednik), plaća se oko 3000 više i to dom daje korisniku kao džeparac. Time se izbegava da srodnici nekoga ostave i ne pitaju više za njega, a on nema ni za jedan sok. Alkohol nije dozvoljen.
Nega je izuzetno dobra, u svakom slučaju daleko bolja nego u bilo kojoj bolnici!
Hrana je takođe dobra. Sada je još bolja nego kada sam došao pre pet godina.

Ko god od forumaša prolazi kroz Smederevo može slobodno da navrati i da vidi kako ovde izgleda. (Preporučujem najavu unapred jer sam često u gradu. :)) Postoji i privatni dom a ja sam u državnom. Privatni je nešto skuplji ali ga nisam video. Verujem da je i tamo dobro.
 
Postovani Diplomirani DUduce, vidim iz vaseg bloga da ste 43. godiste, znaci stariji od mojih roditelja. Da li mogu da vas upitam da li ste u dom otisli svojevoljno, da li ste ljuti na svoju decu jer ste u domu,a ne sa njima? Pitam vas ovo jer poznajem ljude koji tvrde da je to nemorlano i neeticki poslati stare roditelje u dom. Unapred hvala na odgovoru.
 
Postovani Diplomirani DUduce, vidim iz vaseg bloga da ste 43. godiste, znaci stariji od mojih roditelja. Da li mogu da vas upitam da li ste u dom otisli svojevoljno, da li ste ljuti na svoju decu jer ste u domu,a ne sa njima? Pitam vas ovo jer poznajem ljude koji tvrde da je to nemorlano i neeticki poslati stare roditelje u dom. Unapred hvala na odgovoru.
Došao sam svojevoljno. Ćerke se nisu izjašnjavale a sin je bio nezadovoljan - dok nije video gde sam.
Ne, nisam nimalo ljut na svoju decu!
Nikakva mi posebna nega nije potrebna. Ipak smatram da bih im, da sam sa njima, bio nekakav teret!
Želim da moja deca imaju svoj život i rešavaju svoje a ne moje probleme!
I, mislim da je to jako važno, odlično se slažemo!

Znam da je opšte mišljenje o domovima loše ali smatram to jednom od mnogobrojnih predrasuda!
Ovde sa mnom ima ljudi koji sami pričaju da se sa decom slažu kao rogovi a i pored toga stalno kukaju što nisu sa njima! Za mene je to sado-mazohizam! Sadizam prema deci a mazohizam prema sebi!
Ako su u pitanju zdravi i razumni roditelji treba ih pustiti u dom a ne slati! Ako su pak oboleli - fizički i(li) mentalno - nigde neće imati bolju negu nego u domu!
Zaboravio sam da napomenem: slike na blogu prikazuju sobe za zdrave! Oboleli su, zavisno od obolenja, smešteni slično kao u bolnicama.
 
Pročitah blog. A šta ako poželiš sam sebi da skuvaš kafu, ili napraviš neki kolač ? S obzirom da nema šporeta u sobi, jel ima neka zajednička kuhinja gde je dozvoljeno biti kreativan u tom pravcu ?
Ima zajednička kuhinja sa šporetom (bez rerne) i ostalom opremom (bez posuđa). Tu može svako da skuva što god hoće. (Mogao bih da kuvam i pasulj ali niti znam niti imam potrebu. :))
Kolače dobijamo povremeno uz ručak. Ko bi hteo sam da ih pravi - slobodno! Štaviše kome bi zatrebao neki sastojak za ono što sprema mogao bi da zatraži - i dobije - u kuhinji.
Nisam primetio da ima korisnika koji bi voleli da sami spremaju bilo šta osim kafe, čaja ili kompota, od voća koje dobijamo povremeno.
 

Back
Top