Staracki domovi u Srbiji

crveni oblak

Elita
Poruka
19.115
U situaciji smo da moramo da smestimo deku u staracki dom, a ne znamo nista o uslovima smestaja u tim ustanovama niti gde sve postoje staracki domovi, koliki su mesecni troskovi, da li postoje neke finansijske olaksice i kako se one ostvaruju... a ne poznajemo ni ljude koji imaju iskustva sa tim. Molim sve koji imaju iskustva sa ovom tematikom da mi pomognu da se informisem, linkovima, brojevima telefona odgovarajucih institucija, iskustvima i sl. Unapred se zahvaljujem.:)
 
Odete u Centar za socijalni rad na opštini gde deka živi i raspitate se o svim varijantama i papirologiji koja vam je potrebna. Nisam sigurna da li vam oni mogu pomoći i za privatne domove, ali ko zna, možda se nešto promenilo.
I pazite se GOMILE novootvorenih privatnih domova, koji po mnogo čemu ne ispunjavaju uslove, čak i zloupotrebljavaju stare i njihovu imovinu....
 
Možda bi trebalo da navedeš grad, pre ćeš dobiti konkretan odgovor.
Jedino što znam da je u Beogradu najpouzdanije mesto Gerontološki centar na Bežanijskoj kosi, ali tamo se ulazi samo preko veze, liste čekanja su ogromne. Koliko sam čula, nije nikakav luksuz, ništa posebno, ali je sve korektno, uključujući i osoblje.

Ponoviću Macino upozorenje, uz dodatak: pazite se i u državnim domovima. Često bude "sve super-sve može" dok se deka/baka ne smesti, a posle haos.
 
Ukucaj u guglu gerontoloski centar, i dobices spisak nekih domova.Ono sto znam , je da se cena smestaja krece od 25000 do 35000 dinara mesecno.Ukoliko je deki manja penzija, neko od clanova porodice mora da dotira razliku, ili da zalozi neke nepokretnosti.Smestaj i nega u starackom domu u Kragujevcu su sasvim pristojni, u Arandjelovcu postoji privatni dom sa dobrim uslovima.Za Beograd ne znam.raspitaj se preko Centra za socijalni rad.
 
Ukucaj u guglu gerontoloski centar, i dobices spisak nekih domova.Ono sto znam , je da se cena smestaja krece od 25000 do 35000 dinara mesecno.Ukoliko je deki manja penzija, neko od clanova porodice mora da dotira razliku, ili da zalozi neke nepokretnosti.Smestaj i nega u starackom domu u Kragujevcu su sasvim pristojni, u Arandjelovcu postoji privatni dom sa dobrim uslovima.Za Beograd ne znam.raspitaj se preko Centra za socijalni rad.

:eek: toliko kosta? Puno... hvala na inf.
 
Jedna tuzna stvar je da je lista cekanja za Bezanijsku kosu beskrajno duga i da osim debele veze t nista nece pomoci.

A privatni domovi su papreno skupi i imaju najrazlicitiju ponudu.

Posebno oprezni budite kad je u pitanju medicinska nega , i lekovi ...to je skakljivo i cesto se desava da se dogovorite jedno a na kraju meseca dobijete racun za nesto sasvim drugo i po pravilu skuplje....
 
У геронтолошком центру у мом граду, а знам и за НС, има смештаја у двикреветним и једнокреветним собама.
Разлика у цени је прилична. Оно што ја знам, то је да је у једнокреветној соби апартманског типа цена смештаја 29 000.
Једна пријатељица радила је у приватном дому, мислим да је то у Петроварадину, кошта 300 евра.
Она каже да је храна веома лоша и да само споља све изгледа бајно, иначе да је нега никаква, и зато је дала отказ.

Док тетку коју ја ,,дворим'' у нашем граду, чувају као мало воде на длану, има 4 оброка дневно, лекара, фризера, послугу...и живи тамо већ 15 година, а на моју ,,срећу'' бар још толико ће... :mrgreen:

П.С. Кад кажем ,,послуга'' онда је буквално тако. Она је у апартману, неко други јој чисти, спрема, доноси храну у собу кад је мрзи да сиђе, о њој воде рачуна социјални радник, андрагог, па чак и фризерка која само у дому ради!
 
Cena varira i od toga da li je deka pokretan, polupokretan ili nepokretan i koliko je mentalno očuvan... Radi se od slučaja do slučaja i možda cena može biti umanjena u zavisnosti od njegove penzije ili vaših primanja.
I nije B. Kosa jedini ger. centar u Beogradu ;)
E, da, znam i da postoji par privatnih, solidnih u Mladenovcu...
 
Cena varira i od toga da li je deka pokretan, polupokretan ili nepokretan i koliko je mentalno očuvan... Radi se od slučaja do slučaja i možda cena može biti umanjena u zavisnosti od njegove penzije ili vaših primanja.
I nije B. Kosa jedini ger. centar u Beogradu ;)
E, da, znam i da postoji par privatnih, solidnih u Mladenovcu...

Deda se nalazi u borskom okrugu i cula sam da je tamo najblizi dom u Knjazevcu i prosto nisam mogla da verujema da ih toliko nema.
A da li se uzimaju u obzir primanja dece ili i dece i unuka? Pitam to zato sto je moj otac pokojni, tetka u penziji, al bez primanja do sledece godine i jedine zaposlene smo sestra i ja.
 
Deda se nalazi u borskom okrugu i cula sam da je tamo najblizi dom u Knjazevcu i prosto nisam mogla da verujema da ih toliko nema.
A da li se uzimaju u obzir primanja dece ili i dece i unuka? Pitam to zato sto je moj otac pokojni, tetka u penziji, al bez primanja do sledece godine i jedine zaposlene smo sestra i ja.

Sve to moraš da se raspitaš u Centru za soc. rad, pošto je to ustanova koja je zadužena za smeštaj starih lica u dom. Nikada nisam konkretno smeštaj radila, a i zakon je menjan od 2005. kad sam ja bila na praksi.
 
Tetka moga tate je sama trazila da ide u dom,i to je bilo 2000god.Znam da su nam doalzili iz Centra za soc rad jer ona nije imala svoju decu i nikog osim nas,da ona kaze pred nama da dobrovoljno ide jer samo tako valjda i moze..Onda su uzimali njenu penziju u obzir a moji su dodavali ono preko...To je mesecno bilo ako prevedemo na danasnje vrednosti oko 250e.
To je dom pri onom Selters kompleksu,i sve je bilo vrlo vrlo pristojno...na b kosu nismo mogli da cekamo a neki dom u Kumodrazu je bio toliko jeziv da nismo ni slucajno hteli tamo da je smestimo..
Ponela je cak i svoju komodu,cebe,kofer sa stvarima,neke goblene...bila je slatka sobica..
Sada imam neke prijatelje koji su baku smestili u dom jer je senilna i pocela je da bude opasna i za sebe i za okolinu,i to placaju jezivo mnogo..Privatni dom je u pitanju.
 
U situaciji smo da moramo da smestimo deku u staracki dom, a ne znamo nista o uslovima smestaja u tim ustanovama niti gde sve postoje staracki domovi, koliki su mesecni troskovi, da li postoje neke finansijske olaksice i kako se one ostvaruju... a ne poznajemo ni ljude koji imaju iskustva sa tim. Molim sve koji imaju iskustva sa ovom tematikom da mi pomognu da se informisem, linkovima, brojevima telefona odgovarajucih institucija, iskustvima i sl. Unapred se zahvaljujem.:)

Никад ми неће бити јасни чланови породице који своје мајке, очеве,
деке или баке остављају у некаквим старачким домовима.

Заиста,.... то је за мене ЈЕЗИВО.

Разумем,
да се тамо нађу старије особе које немају никога од ближе родбине
(децу, унучад,....на пример) али ови остали....


Мишљења сам да они то никако нису заслужили,
а нарочито да је то за њих јако БОЛНО!

.
 
Никад ми неће бити јасни чланови породице који своје мајке, очеве,
деке или баке остављају у некаквим старачким домовима.

Заиста,.... то је за мене ЈЕЗИВО.

Разумем,
да се тамо нађу старије особе које немају никога од ближе родбине
(децу, унучад,....на пример) али ови остали....


Мишљења сам да они то никако нису заслужили,
а нарочито да је то за њих јако БОЛНО!

.

Nisu oni krpe da ih neko ostavi u domu?! :dontunderstand: Za dom je potreban pristanak korisnika....
 
Никад ми неће бити јасни чланови породице који своје мајке, очеве,
деке или баке остављају у некаквим старачким домовима.

Заиста,.... то је за мене ЈЕЗИВО.

Разумем,
да се тамо нађу старије особе које немају никога од ближе родбине
(децу, унучад,....на пример) али ови остали....


Мишљења сам да они то никако нису заслужили,
а нарочито да је то за њих јако БОЛНО!

.

А шта је ту болно?
 
Разумем,
да се тамо нађу старије особе које немају никога од ближе родбине
(децу, унучад,....на пример) али ови остали....


Мишљења сам да они то никако нису заслужили,
а нарочито да је то за њих јако БОЛНО!

.

Svi mi starimo i dočekaćemo njihovu sudbinu, ali šta da rade ti stari ljudi sami bilo da imaju decu ili nemaju, ne mogu da se mnogo oslanjaju na njih.Njima treba stalna nega, pomoć,a deca i unuci to ne mogu da im pruže jer danas ljudi rade po ceo dan da bi preživeli. Pa zar nije bolje i u dom da se smeste a ne da gledaju kroz prozor očekujući da li će neko da im zazvoni na vrata. Žalosno je ali je tako:(
 
Никад ми неће бити јасни чланови породице који своје мајке, очеве,
деке или баке остављају у некаквим старачким домовима.

Заиста,.... то је за мене ЈЕЗИВО.

Разумем,
да се тамо нађу старије особе које немају никога од ближе родбине
(децу, унучад,....на пример) али ови остали....


Мишљења сам да они то никако нису заслужили,
а нарочито да је то за њих јако БОЛНО!

.

da si u toj situaciji ne bi tako reagovala.....moja majka je sa MS bila kuci i za malo je umrla jer je dobila grip od moje sestre koja radi u skoli....da ne pricam o tome kako je bila neposlusna i padala i lomila lakat i nos....doktorica nam je rekla da je HUMANO da je stavimo u dom jer njoj treba 24 h medicinska nega koja je nemoguca u kucnim uslovima.....za dva meseca u domu uspeli su pod nadzorom da joj podese lekove i zena je posle 3 godine prvi put prespavala noc...a da ne pricam o tom da ima 5 obroka, da je svaki dan prebrisavaju i presvlace i kupaju nedeljno, da joj menjaju kateter i pelene, da nema ojeda niti rana od lezanja...i od kad je u domu pogorsanja su se nastavila samo od MS-a....znaci, nega je maksimalna.....
 
Za prihvat u bilo kom domu je najbitniji PRISTANAK deke!
Bez toga nema nista.

Ako deka ima stan, zasto ga ne izda i te pare neka idu za dom!

Na Karaburmi (ali ne znam tacno koji deo!!) je bila takva "nega" (pre par godina) da se desilo da su ih "kupali" smrkovima!
C, c, c....

Kako Srbija postaje sve vise zemlja staraca, smatam da nece nikada biti dovoljno domova vec je buducnost u Kucnoj nezi - tako ce stari davati posao mladima kojima ce biti u interesu da stari sto duze pozive! :)
Tako vidim i svoju eventualnu pravu starost (ako je docekam) i mislim da svako kada predje 40-tu mora sam da se pobrine (na neki nacin) za to!

Ocekujem da ona usluga (znam da postoji u Bgdu) "Teleasistencija" polako pocne da raste i da osim telefonske usluge pruzi jos niz drugih sadrzaja.
 
Разумем,
да се тамо нађу старије особе које немају никога од ближе родбине
(децу, унучад,....на пример) али ови остали....


Мишљења сам да они то никако нису заслужили,
а нарочито да је то за њих јако БОЛНО!

Постоји 1000 ситуација и 1000 разних карактера, па због тога смештање некога у дом апсолутно НЕ МОРА да има негативну конотацију, напротив

То что си написала је јефтина квазиморалистичка тирада

Ови нови приватници су таква гамад (већина) да би јако добро требало испитати услове смештаја, исхране у приватним домовима, јер има и таквих који би неком јадном старцу закинули и на зрну грашка за ручак само да би повећали профит, а представљају као да су идеални
 
А шта је ту болно?

И да ти објасним ти не би опет разумела.

Svi mi starimo i dočekaćemo njihovu sudbinu, ali šta da rade ti stari ljudi sami bilo da imaju decu ili nemaju, ne mogu da se mnogo oslanjaju na njih.Njima treba stalna nega, pomoć,a deca i unuci to ne mogu da im pruže jer danas ljudi rade po ceo dan da bi preživeli. Pa zar nije bolje i u dom da se smeste a ne da gledaju kroz prozor očekujući da li će neko da im zazvoni na vrata. Žalosno je ali je tako:(

Да, да,..а када су та деца, која раде по цели дан била мала,
а мајке спавале само три или четири сата да би их рано ујутро
носиле у вртић, па трчале на посао,...па трк назад по децу,..кућа,
све обавезе око оца који никад није имао времена ни зашта..
.....и онда деца одрасла,...па у школу кренула,..опет мајке ускачу
и поново "иду у школу са њима"......нанананана...
и за час прођоше године,...пензија,..деца већ прави одрасли људи,
засновали своје породице....а
мајке остариле,...не могу ни да се крећу како треба...
Ма,....где са њима....
ха,...у старачки дом.

ЗАИСТА, оне то нису заслужиле.:!:
Оне су такође имале своје мајке и лошије услове....много чланова породице,..
али им никада није пало на памет да престану да се брину о њима.



da si u toj situaciji ne bi tako reagovala.....moja majka je sa MS bila kuci i za malo je umrla jer je dobila grip od moje sestre koja radi u skoli....da ne pricam o tome kako je bila neposlusna i padala i lomila lakat i nos....doktorica nam je rekla da je HUMANO da je stavimo u dom jer njoj treba 24 h medicinska nega koja je nemoguca u kucnim uslovima.....za dva meseca u domu uspeli su pod nadzorom da joj podese lekove i zena je posle 3 godine prvi put prespavala noc...a da ne pricam o tom da ima 5 obroka, da je svaki dan prebrisavaju i presvlace i kupaju nedeljno, da joj menjaju kateter i pelene, da nema ojeda niti rana od lezanja...i od kad je u domu pogorsanja su se nastavila samo od MS-a....znaci, nega je maksimalna.....


"непослушна":think:

Довољно је да те не разумем!

Постоји 1000 ситуација и 1000 разних карактера, па због тога смештање некога у дом апсолутно НЕ МОРА да има негативну конотацију, напротив

То что си написала је јефтина квазиморалистичка тирада

Ови нови приватници су таква гамад (већина) да би јако добро требало испитати услове смештаја, исхране у приватним домовима, јер има и таквих који би неком јадном старцу закинули и на зрну грашка за ручак само да би повећали профит, а представљају као да су идеални


Грешиш!

Све што сам написала тако и мислим!

Скоро сам чула "једног сина" који је мајци која је јако болесна рекао:
- Знаш мама, јеси ли ти размислила о "ономе" (старачки дом),
у овој кући се не умире, него рађа
!!!!!

А, тај син је од мајке наследио два стана, јединац је, скоро се оженио
има бебицу,..а око мајке брине једна жена читав дан.
Мајка је једном ногом у гробу, али након таквих речи,
вероватно неће бити потребан ни старачки дом, мислим да ће је то
дотући и умреће, можда ипак у кући иако то
тако НЕ ЖЕЛИ њен син..

Па знаш шта, та жена је своје здравље дала том сину. Због њега
је пролазила све и свашта и ипак успела да му остави "лагодан"
живот.
Е, ПОГРЕШИЛА је!
Требала је да ужива, да путује, да троши све што заради,
а драги "син" нека
за то своје бепче, нека рмбачи, као што је и она, па нека му обезбеди
услове за живот, ...

Није ми јасно, како су некада наше баке неговале и своје мајке и
свекрве и чак бринуле о другим члановима многобројне фамилије,
под далеко тежим условима (без разних техничких помагала које
данас има свако домаћинство)...и
издржале су,...

Не, заиста,.... мени је то НЕХУМАНО.

Само могу да разумем, ако су и деца болесна, па не могу ни о себи да се
брину,..а овако НЕ!

.
 
Poslednja izmena:
И да ти објасним ти не би опет разумела.



A, тај син је од мајке наследио два стана, јединац је, скоро се оженио
има бебицу,..а око мајке брине једна жена читав дан.
Мајка је једном ногом у гробу, али након таквих речи,
вероватно неће бити потребан ни старачки дом, мислим да ће је то
дотући и умреће, .......

Е, ПОГРЕШИЛА је!
Требала је да ужива, да путује, да троши све што заради,
а драги "син" нека
за то своје бепче, нека рмбачи, као што је и она, па нека му обезбеди
услове за живот, ...



.

@Bombonice, ti si jedna humana osoba, i meni je jako drago da jos uvek postoje takve osobe!
Ali, vidis, ja imam odraslog sina koji nam je jasno rekao da on prosto nece moci o nama da brine kada ostarimo, da on zivi neki svoj zivot "tamo daleko", da mu takav zivot sasvim odgovara, da ne misli da se vraca i sl.
A stvorio je i svoju porodicu o kojoj brine i sta se tada moze ucinit sem da se detetu da sloboda!
Neka zivi svoj zivot kao sto i zeli!

Ali, ta sloboda ima svoju cenu!!! (kao i svaka sloboda).

A to znaci, da sto smo mu mi dali u materijalnom smislu (a dali smo mu dosta i to za naseg zivota!), znaci to sto je dobio - dobio je.
Ostalo ce biti nase, kasnije ko zna cije, njegovo ne verujem da ce biti jer se dostojanstvena starost mora platiti.
Tako da mi putujemo i putujemo (zimi i po par meseci provedemo na drugom toplom kontinetu, doduse jos uvek smo i u manjem poslu).

Tako da se shvatanja naprosto moraju menjati:
ne mora dete da pazi ostarele roditelje (to se, kako vidim na forumu vec lako prihvatilo), ali ni roditelj ne mora da sve ostavi detetu, tj ne mora da mu ostavi bas nista (e, to se vec tesko prihvata i ja sam videla bezbroj primera kako 'otpreme' staru osobu u dom, a deca zive u njenom stanu ne dajuci joj nikakvu materijalnu nadoknadu!)... da je ta stara osoba izdala svoj stan i otisla u dom, pa samo od rente bi zivela super (u Nemackoj ispred doma za stare samo vrvi od taxija,stari idu tamo-amo, doduse to je jedan od boljih domova, ali nije to bitno vec stari samo prvo treba da shvate da su slobodni kada im se deca zaposle i odu, tada su SLOBODNI ali to ne kontaju a neka odrasla deca to zloupotrebljavaju).

Zasmetala to je ona rec "NEPOSLUSNA"..... zasmetala je i meni i zato zasto zavisiti od sopstvene dece... oko nas je veliki broj zlostavljenih starih lica, ali se to krije, to je strashno....

I zato, roditelj treba da se okrene sebi, kakvo cuvanje unucica i sl - neka se odrasla deca sama brinu o sostvenoj deci (babe i dede su tu da ih povremeno pomaze i nista vise), neka jednom i na Balkanu roditelj prestane da bude zrtva sopstvene dece, neka zna da ima prava da zivi zivot i posle 60-te i posle 70-te a vala i posle 80-te ...

Kada se tako posmatra negde od 40-tih godina zivota, onda naprosto postanes sama odgovorna za svoju starost i za to se spremis na vreme (naravno, ako se ta starost uopste i doceka).

Pozdrav :)
 
Poslednja izmena:
Поштовати родитеље значи учинити најбоље за њих.
Поштовати оне који не могу да брину о себи, значи пронаћи за њих место где ће неко бринути о њима.

Има старачких домова у којима људи имају много већи комфор него у својим кућама.
Централно грејање, 4 оброка дневно, нега 24 сата.
У оквиру Дома постоје секције, драмска, музичка, штрикање, сликање, хеклање...Организују се дружења, путовања..

Не знам одакле предрасуде да није хумано сместити старе људе у домове.

Зар је хуманије оставити их да леже у својим кућама и чекају да им њихова деца промене пелене?:dontunderstand:
Мислим да сваки човек треба да задржи достојанство, а да деца треба да помогну родитељима у томе, да одрже своје достојанство. Тако што неће неком сметати једног дана, тако што неће бити у ситуацији да их деца и унуци пресвлаче...
 
Поштовати родитеље значи учинити најбоље за њих.
Поштовати оне који не могу да брину о себи, значи пронаћи за њих место где ће неко бринути о њима.

Има старачких домова у којима људи имају много већи комфор него у својим кућама.
Централно грејање, 4 оброка дневно, нега 24 сата.
У оквиру Дома постоје секције, драмска, музичка, штрикање, сликање, хеклање...Организују се дружења, путовања..

Не знам одакле предрасуде да није хумано сместити старе људе у домове.

Зар је хуманије оставити их да леже у својим кућама и чекају да им њихова деца промене пелене?:dontunderstand:
Мислим да сваки човек треба да задржи достојанство, а да деца треба да помогну родитељима у томе, да одрже своје достојанство. Тако што неће неком сметати једног дана, тако што неће бити у ситуацији да их деца и унуци пресвлаче...




Slazem se Vanda,potpuno!:ok:
 
Moja svekrva je svoju nepokretnu svekrvu nakon loma kuka u 90-toj godini dvorila više od tri godine. Bilo je to pravo mučenje i za baku i za moju sveki. Za tih tri godine žena je propala više nego prethodnih dvadeset godina i svoje zdravlje upropastila dok je noćim bdila pored bake koja je poslednjih godinu dana počela uz to i mentalno da se gubi.
Ali moja svekrva je takva, ona je smatrala da je to normalno da se ona ( i sama je već preko 70 god.) brine o baki, pa makar i na svoju štetu. A meni bilo žao nje što se toliko mučila oko bake, bolje ta su je smestili u neki dom, gde bi imali istu ako ne i bolju nego i to stručnu medicinsku i ostalo.
 
Никад ми неће бити јасни чланови породице који своје мајке, очеве,
деке или баке остављају у некаквим старачким домовима.

Заиста,.... то је за мене ЈЕЗИВО.

Разумем,
да се тамо нађу старије особе које немају никога од ближе родбине
(децу, унучад,....на пример) али ови остали....


Мишљења сам да они то никако нису заслужили,
а нарочито да је то за њих јако БОЛНО!

.

Da li bi ti bilo jasnije ako ti izlozim jednu takvu nemilu situaciju zbog koje to moze biti jedino resenje. Evo kad sam vec zapocela temu... sin mog dede je mrtav (moj otac), snaha (moja majka) teski srcani bolesnik i ni slucajno ne sme da se opterecuje dizhuci svakodnevno odraslu nepokretnu osobu (a svako ko je ikada vodio racuna o starom nepokretnom bolesniku zna da to nije uopste lako), supruga mog dede (moja baka) dozivela veliki mozdani udar i evo vec mesec dana (jos od pre postavljanja ove teme) raznim preskupim lekovima pokusavamo da je vratimo medju zive, ja sam zaposlena daleko od mesta gde su mi baka i deda ziveli i udovica sa malim detetom a isto zbog nekih zdravstvenih razloga (za koje su krivi u NS porodilistu) ne smem da podizem nista tesko, sestra isto zaposlena daleko. Dakle, ovo je samo jedna tuzna prica, a postoji milion isto tako jako komplikovanih situacija u kojima ljudi jednostavno nisu u mogucnosti da staroj osobi pruze odgovarajucu bolnicku negu u kucnim uslovima, u bolnicama nema mesta ni za mladje hronicne bolesnike tako da je smestaj u staracki dom jedino resenje.
Nikad ne sudi o ljudima u cijoj se situaciji nisi nasla. :rtfm: Uzgred, moj deda je umro pre par nedelja. Zahvaljujem se svima koji su se potrudili da mi pomognu na ovoj temi te ce valjda od nje imati koristi ostali koji se zateknu u slicnoj komplikaciji.
 
Poslednja izmena:
Moja svekrva je svoju nepokretnu svekrvu nakon loma kuka u 90-toj godini dvorila više od tri godine. Bilo je to pravo mučenje i za baku i za moju sveki. Za tih tri godine žena je propala više nego prethodnih dvadeset godina i svoje zdravlje upropastila dok je noćim bdila pored bake koja je poslednjih godinu dana počela uz to i mentalno da se gubi.
Ali moja svekrva je takva, ona je smatrala da je to normalno da se ona ( i sama je već preko 70 god.) brine o baki, pa makar i na svoju štetu. A meni bilo žao nje što se toliko mučila oko bake, bolje ta su je smestili u neki dom, gde bi imali istu ako ne i bolju nego i to stručnu medicinsku i ostalo.

Stvarno je tuga ovo procitati..... obe se mucile, mogu zamisliti kako je to jer se i moja majka jako namucila dok je umirala (a trajalo je mnogo krace), a namucih se i ja ali mi nije zao, mnogo sam zadovoljna sto sam bas tada bila uz nju (mada ce ovo biti kontradiktorno u odnosu sta sam gore pisala, ali pomisao da bas tada nisam bila uz nju bi mi tesko pala.... iako me na kraju nije ni prepoznavala, ali ta nemoc, pa to je strashno...)..... ali da je bilo tesko, bilo je!

Posebna tema je pomoc porodici kada im neko drag umire od teske bolesti...... treba da covek umre u nekakvom dostojanstvu, ali to je tabu tema, na zalost!

Ipak, sve nas ceka starost, sem ako ne umremo rano.....
 

Back
Top