Staracki domovi u Srbiji

Pozdrav svima!

Interesuje me da li neko ima iskustva sa starackim domom Soko u Vrcinu? Kakvi su uslovi i kako se ophode prema stanarima doma? Svasta sam cula za privatne domove, pa me interesuje i za ovaj, ali ga na internetu nema...

Hvala unapred

Ne znam za iskustva ali vidim da ih nema na listi Ministarstva rada i socijalne politike, sto znaci da je to verovatno jos jedan dom koji radi bez dozvole.
 
U situaciji smo da moramo da smestimo deku u staracki dom, a ne znamo nista o uslovima smestaja u tim ustanovama niti gde sve postoje staracki domovi, koliki su mesecni troskovi, da li postoje neke finansijske olaksice i kako se one ostvaruju... a ne poznajemo ni ljude koji imaju iskustva sa tim. Molim sve koji imaju iskustva sa ovom tematikom da mi pomognu da se informisem, linkovima, brojevima telefona odgovarajucih institucija, iskustvima i sl. Unapred se zahvaljujem.:)

Ako je za deku onda evo jedan predlog gde ima vise domova za stare - staracki domovi
 
U Subotici ima jedan veliki gerontološki centar i mnogo manjih privatnih. Biće dobro ako budemo imali para i starost dočekamo u domu jer ovi naši mladi neće moći brinuti o nama. Pitanje je i na koliko će se produžiti rani staž.
I sama sam bila u situaciji da moji stari pred sam kraj života završe u gerontološkom. Ja sam jedinica a njih troje starih. Normalno da su u dom otišli svojom voljom i to je bila njihova inicijativa još kada su bili dobrog zdravlja. U dom su odlazili kada su već bili teško bolesni ležeći bolesnici. Prva je bila moja tetka koju sam obožavala. Ta teška starost je nekako odjednom došla, prvo je bila kod mene, uzimala sam godišnji, bila je u bolnici, pa opet kod mene i onda jednog dana kada je pala i ja sam je jedva podigla ona se setila dogovora i rekla vrlo autoritivno da sutra odma sređujem odlazak u dom. Nikada to neću zaboraviti, to su vrlo teški trenuci, vrlo teške odluke ali ko to nije prošao ne treba da sudi. I ja sam vrlo osetljiva i teško sam to preživljavala. Polako je svakim danom propadala, postala je dementna, agresivna, padala sa kreveta. Strašno.
Slično je bilo i sa tatom ali je on umro u roku mesec dana.Posle je mama živela samnom i kada je pala i polomila kuk nije želela iz bolnice da dođe kući, išla je u dom. U međuvremenu je polomila i drugi kuk, postala dementna, i videla sam da polako nestaje. Umrla je u 88. godini, nakon godinu dana provedenih u domu.
Posete domu dragim osobama nisu ni malo lake, uvek sam bila pod lekovima i još i danas se nisam oporavila od njihovog odlaska. Osećam se vrlo usamljeno jer sam jedinica, deca idu svojim putem i mislim da ćemo i muž i ja isto uraditi ako doživimo duboku starost.:(
Da bi neko mogao da boravi u kući a teško je bolesan i dementan treba imati jako mnogo para jer porodice više nisu kao pre da su na okupu više generacija i svi učestvuju u nezi. Sve u svemu to je jako tužno
 
U situaciji smo da moramo da smestimo deku u staracki dom, a ne znamo nista o uslovima smestaja u tim ustanovama niti gde sve postoje staracki domovi, koliki su mesecni troskovi, da li postoje neke finansijske olaksice i kako se one ostvaruju... a ne poznajemo ni ljude koji imaju iskustva sa tim. Molim sve koji imaju iskustva sa ovom tematikom da mi pomognu da se informisem, linkovima, brojevima telefona odgovarajucih institucija, iskustvima i sl. Unapred se zahvaljujem.:)

Ima jedan extra dobar staracki dom u mirnom delu vracara, zove se Kuca dobre Nade. Znam da su oni jedni od 4-5 domovi koji su dobili odobrenje za rad, posle one afere koja se desila sa onim domom.
Mozete pogledati i na njihovom sajtu , kucajte na guuglu "staracki dom kuca dobre nade" . Moja su preporuka za vaseg deku.
 
Moj otac je smesten u Senior plus.Tamo je 4 meseca.Nije se jos prilagodio,iako je osoblje ljubazno,cisto je,ima drustvo,ali moj otac ne shvata da ne moze vise sam,jer ima dijagnozu demencije.Iz tog razloga najverovatnije cu ga krajem sledeceg meseca uzeti kuci,kada se vratim sa puta!
Sto se Doma tice,njihove usluge,higijene i ljubaznosti,nemam nikakvu primedbu,ali dala bih buducim korisnicima jedan savet!Kada sam potpisivala ugovor,prihvatila sam da je cena vezana za evro,i to je bio pausal od 400evra.Juce me je gazda obavestio da mi podize cenu za 50evra.U ugovoru pise da Dom ima pravo da koriguje cenu u slucaju da se korisniku pogorsa zdravstveno stanje,ali mom ocu fizicki se stanje poboljsalo!Ali nism se htela raspravljati sa gazdom,jer cu oca svakako vratiti kuci.Mada moj otac ne zeli biti ni kod mene,on zeli da zivi sam,tako da kada ga dovedem sebi,imacu probleme do guse!
Uglavnom,buduci korisnici,dobro utvrdite cenu kostanja i uslove za podizanje rate!
 
Najbolje je pozvati i priveriti da li dom ima licencu ili ne... I sami znamo da se podaci ne azuriraju redovno.

Mogla bih da preporucim jedan relativno nov dom, jer poznajem ljude koji rade tamo...
Zove se Melinum, U Zemunu je (Plavi Horizonti, 500 m od KBC- Bezanijska kosa i od autoputa), jako se brzo stize, a postoji i dobra veza kada je gradski prevoz u pitanju...sa Zelenjaka 15-ak minuta...
Naravno ima Licencu, radi regularno i ispunjava sve neophodne standarde.
Kuca je jako lepa i prostrana, i znam da se bas vodi racuna tu o svemu...kako o korisnicima tako i o ama bas svakom detalju!

Najbolje je informisati se putem sajta, tu ima i tel.

Moja topla preporuka je Melinum, jer sam upoznata sa kolikom posvescenoscu rade svoj posao!

:) www.melinum.co.rs
 
Citala sam dosta tema o starackim domovima, i vidim da je dosta ljudi u dilemi..Da ili ne, privatni ili drzavni?

Posto sam prilicno upucena u tu tematiku , jako je bitno da ljudi znaju zasto se odluciti za drzavni, a zasto za privatni... Postoje prednosti i nedostaci za sta se kod odlucite! U drzavnim je cena manja, ali usluga losija, korisnicima se ne posvecuje dovoljno paznje, dok u privatnim obrnuta situacija...jaca cena ali tretman neuporedivo bolji! Naravno pricam o privatnim domovima koji imaju Licencu Ministarstva rada i socijalne politike i koji posluju legalno!

Treba biti oprezan, i ne smestati bake i deke u domove koji ne posluju po standardima i nemaju licencu.

Zelela bih da iskoristim priliku, kada sam vec zapocela temu i da pohvalim a ujedno i preporucim privatni staracki dom MELINUM.

On je jedan od retkih u Zemunu (mislim da ih ima svega 6 regularnih) koji posluju po svim standardima

www.melinum.co.rs
 
Savet za sve koji planiraju nekog svog da smeste u privatan Dom,da dobro procitaju ugovor pre potpisivanja,jer bez obzira na lepotu novoizgradjenih objekata,i silne ljubaznosti,gazdama je najvazniji novac!Kada sam oca,koji je dementan i ja imam starateljstvo nad njim,smestala u privatan Dom,dogovor je bio da vidimo kako i da li ce se on prilagoditi!Ugovor sam potpisala,letimicno ga procitala,jer vlasnik me je uveravao da je to cista formalnost i da mozemo o svemu da se dogovorimo!Otisla sam na put,koji sam morala prekinuti jer me je glavna sestra zvala iz razloga da ne zna kako da izadje sa njim u kraj i da on preti samoubistvom!Kada sam dosla po njega,vlasnici su pretili tuzbom,jer moram placati jos 8 meseci punu cenu,jer je udovor na godinu dana,a gazdarica hoce svoj novac!Sada me ceka tuzba od njih,jer ja necu da platim ono sto nisam koristila!
Zato,nemojte da vas prevari usiljena ljubasznost pri prijemu,vec dobro citajte sta potpisujete!
 
Savet za sve koji planiraju nekog svog da smeste u privatan Dom,da dobro procitaju ugovor pre potpisivanja,jer bez obzira na lepotu novoizgradjenih objekata,i silne ljubaznosti,gazdama je najvazniji novac!Kada sam oca,koji je dementan i ja imam starateljstvo nad njim,smestala u privatan Dom,dogovor je bio da vidimo kako i da li ce se on prilagoditi!Ugovor sam potpisala,letimicno ga procitala,jer vlasnik me je uveravao da je to cista formalnost i da mozemo o svemu da se dogovorimo!Otisla sam na put,koji sam morala prekinuti jer me je glavna sestra zvala iz razloga da ne zna kako da izadje sa njim u kraj i da on preti samoubistvom!Kada sam dosla po njega,vlasnici su pretili tuzbom,jer moram placati jos 8 meseci punu cenu,jer je udovor na godinu dana,a gazdarica hoce svoj novac!Sada me ceka tuzba od njih,jer ja necu da platim ono sto nisam koristila!
Zato,nemojte da vas prevari usiljena ljubasznost pri prijemu,vec dobro citajte sta potpisujete!

Uh, svašta sam ovde iščitala a tebe bih molila da mi napišeš kako teče procedura oko dobijanja starateljstva jer ću morati za majku da ga zatražim.

Niko ne zna kako je imati staru, bolesnu pa uz to i dementnu osobu u kući, niko ko to nije osetio na vlastitoj koži i baš zato je pitanje smeštaja
u dom za stare pitanje i njihovoga i našega života.
Ovde puno ljudi ne razume da kada imaš takvu osobu u kući moraš da budeš sve od spremačice do lekara, nikada ne znaš šta nosi sat a gde tek
novi dan,
Takvim osobama je potrebna stručna pomoć 24 sata i to je prevashosno humano pitanje a ne pitanje porodičnih odnosa.
Ja sam sada došla u takvu situaciju da moram da pokrenem mnoga pitanja u vezi sa time i da pokušam mami da pomognem
najbolje što to budem umela i znala.
 
Procedura za starateljstvo ti je sledeca:
Napises zahtev Sudu za pokretanje postupka za oduzimanje poslovne sposobnosti,i uz to fotokopiju nekog lekarskog izvestaja,na osnovu kojeg pokreces postupak.
Onda na prvom rocistu dolazi pravnica iz CSR i advokat postavljen po sluzbenoj duznosti od strane Centra,i tada ti sudija da imena dva sudska neuropsihijatra kod kojih ces odvesti majku na pregled.Pregled sam platila 20 000din,tako je po zakonu,i advokata postavljenog po sluzbenoj duznosti placa onaj ko pokrene zahtev,ali sacekaj resenje od sudije gde ti nalaze koju cifru da platis!!!!Meni je advokat,povukao me je u stranu da ne cuje sud,trazio 26 000din,a Sudija je odredila 17 500cini mi se.
Lekari napisu svoje misljenje i odrzava se drugo rociste uz njihovo prisustvo,opet advokat i pravnica iz CSR i tada u Sud dovodis i majku.
Onda ti stigne posle desetak dana resenje,pa cekas 14 dana da postane pravosnazno.Onda ga odneses na overu u Sud,pa onda ides u CSR,gde ponovo njima podnosis zahtev da TI budes staratelj!Onda cekas da te pozovu,radis neki psiho test,pa onda dolaze kod tebe kuci da vide uslove u kojima zivis.I na kraju od njih dobijes pravo resenje da si staratelj!Traje to neka tri cetiri meseca,izgubis zivce i novac(negde oko 500evra me je sve to kostalo).
Kada postanes staratelj,svaka tri meseca ides u CSR gde podnosis izvestaj gde si potrosila majcinu penziju,da li si je vodila lekaru....Ako je smestis u Dom,onda ih i o tom koraku obavestis,gde je smestena,koliko kosta itd.
Uglavnom,katastrofa!Ali moras tako,ako hoces starateljstvo,ili jednostavno uzmes nalaz od neuropsihijatra da je dementna i idi u CSR i podnesi zahtev za Dom za dementne.Kazu da u Opstini Ada je najbolji Dom za takve pacijente,ali su pretezno zaposleni madjarske nacionalnosti,pa se srpski skoro i ne cuje!
Ako se odlucis za privatan Dom,e oni su ti ljubazni,sve moze,sve je idealno,dok ne potpises ugovor!Zato povedi advokata da ti taj ugovor dobro rastumaci!Mi smo ugovorili bili cenu od 400evra,da bi mi treci mesec ladno podigli za 50,iako u ugovoru pise da cenu povecavaju ako se zdravlje pogorsa,sto u slucaju mog oca nije bio slucaj.
Sve u svemu,nek ti je Bog u pomoci!
 
Procedura za starateljstvo ti je sledeca:
Napises zahtev Sudu za pokretanje postupka za oduzimanje poslovne sposobnosti,i uz to fotokopiju nekog lekarskog izvestaja,na osnovu kojeg pokreces postupak.
Onda na prvom rocistu dolazi pravnica iz CSR i advokat postavljen po sluzbenoj duznosti od strane Centra,i tada ti sudija da imena dva sudska neuropsihijatra kod kojih ces odvesti majku na pregled.Pregled sam platila 20 000din,tako je po zakonu,i advokata postavljenog po sluzbenoj duznosti placa onaj ko pokrene zahtev,ali sacekaj resenje od sudije gde ti nalaze koju cifru da platis!!!!Meni je advokat,povukao me je u stranu da ne cuje sud,trazio 26 000din,a Sudija je odredila 17 500cini mi se.
Lekari napisu svoje misljenje i odrzava se drugo rociste uz njihovo prisustvo,opet advokat i pravnica iz CSR i tada u Sud dovodis i majku.
Onda ti stigne posle desetak dana resenje,pa cekas 14 dana da postane pravosnazno.Onda ga odneses na overu u Sud,pa onda ides u CSR,gde ponovo njima podnosis zahtev da TI budes staratelj!Onda cekas da te pozovu,radis neki psiho test,pa onda dolaze kod tebe kuci da vide uslove u kojima zivis.I na kraju od njih dobijes pravo resenje da si staratelj!Traje to neka tri cetiri meseca,izgubis zivce i novac(negde oko 500evra me je sve to kostalo).
Kada postanes staratelj,svaka tri meseca ides u CSR gde podnosis izvestaj gde si potrosila majcinu penziju,da li si je vodila lekaru....Ako je smestis u Dom,onda ih i o tom koraku obavestis,gde je smestena,koliko kosta itd.
Uglavnom,katastrofa!Ali moras tako,ako hoces starateljstvo,ili jednostavno uzmes nalaz od neuropsihijatra da je dementna i idi u CSR i podnesi zahtev za Dom za dementne.Kazu da u Opstini Ada je najbolji Dom za takve pacijente,ali su pretezno zaposleni madjarske nacionalnosti,pa se srpski skoro i ne cuje!
Ako se odlucis za privatan Dom,e oni su ti ljubazni,sve moze,sve je idealno,dok ne potpises ugovor!Zato povedi advokata da ti taj ugovor dobro rastumaci!Mi smo ugovorili bili cenu od 400evra,da bi mi treci mesec ladno podigli za 50,iako u ugovoru pise da cenu povecavaju ako se zdravlje pogorsa,sto u slucaju mog oca nije bio slucaj.
Sve u svemu,nek ti je Bog u pomoci!

Srce si, puno ti hvala. Mislim da ću ipak otići u CZR i podneti zahtev da je smeste u dom za dementne jer ću u protivnome bankrotirati sa tim troškom pored svih
ostalih koje imam.
Bitno je dan nam Ustav garantuje socijalna prava kojih u praksi nema, strašno.
 
Srce si, puno ti hvala. Mislim da ću ipak otići u CZR i podneti zahtev da je smeste u dom za dementne jer ću u protivnome bankrotirati sa tim troškom pored svih
ostalih koje imam.
Bitno je dan nam Ustav garantuje socijalna prava kojih u praksi nema, strašno.

Kakav Ustav!?Gde god se pojavis samo traze pare,kao da se oni bakcu sa obolelim!Drzavu nije briga kako ces i sta ces i odakle ces,samo traze!U Nemackoj sam starateljstvo dobila na osnovu izvestaja lekarske komisije,to su poslali nadleznom sudiji,i dokument sam dobila u roku od 15 min da nisam platila ni jedan jedini cent!Njima je bilo vazno sta ce sa njim,jer samog ga vise nisu hteli pustiti,i da se nisam ja pojavila da preuzmem odgovornost za njega,sudskim putem bi ga smestili automatski u Dom!A ove nase samo zanimaju takse,a kako i sta ces sa obolelim,zabole ih!
Nabavi izvod iz knjige rodjenih,drzavljanstvo,fotokopiju l.k.tvoje majke,cek od penzije i zdravstvenu.Sa tim idi u CSR podnesi zahtev za smestaj u Dom,i onda cekaj.Mozes imati srece da to bude uskoro,ali uglavnom se ceka par meseci.Javi sta si uradila! :heart:
 
Kakav Ustav!?Gde god se pojavis samo traze pare,kao da se oni bakcu sa obolelim!Drzavu nije briga kako ces i sta ces i odakle ces,samo traze!U Nemackoj sam starateljstvo dobila na osnovu izvestaja lekarske komisije,to su poslali nadleznom sudiji,i dokument sam dobila u roku od 15 min da nisam platila ni jedan jedini cent!Njima je bilo vazno sta ce sa njim,jer samog ga vise nisu hteli pustiti,i da se nisam ja pojavila da preuzmem odgovornost za njega,sudskim putem bi ga smestili automatski u Dom!A ove nase samo zanimaju takse,a kako i sta ces sa obolelim,zabole ih!
Nabavi izvod iz knjige rodjenih,drzavljanstvo,fotokopiju l.k.tvoje majke,cek od penzije i zdravstvenu.Sa tim idi u CSR podnesi zahtev za smestaj u Dom,i onda cekaj.Mozes imati srece da to bude uskoro,ali uglavnom se ceka par meseci.Javi sta si uradila! :heart:

Pa i bilo bi normalno da priznaju mišljenje lekara specijaliste koji je i uradio pregled nego ga tako sramotno unižavaju formirajući komisiju samo zato da bi pokupili pare.
Sad ćeš da vidiš kada mi na CSR naprave frku iz razloga što je majka inostrani penzioner. Već se ježim i na samu pomisao na to.
 
Pa i bilo bi normalno da priznaju mišljenje lekara specijaliste koji je i uradio pregled nego ga tako sramotno unižavaju formirajući komisiju samo zato da bi pokupili pare.
Sad ćeš da vidiš kada mi na CSR naprave frku iz razloga što je majka inostrani penzioner. Već se ježim i na samu pomisao na to.

E,pa to ti je sad drugi padez!Ako imas majcinu punomoc da ti mozes podizati njenu penziju,od ranije da ti je dala,onda to starateljstvo ne treba!Ali ako penziju samo ona podize,tu vec imas problem!
 
E,pa to ti je sad drugi padez!Ako imas majcinu punomoc da ti mozes podizati njenu penziju,od ranije da ti je dala,onda to starateljstvo ne treba!Ali ako penziju samo ona podize,tu vec imas problem!

Imam ja ovlaštenje nije u tome problem, problem je što su odbili da zaprime zahtev za tuđu negu i pomoć zato što je mama inostrani penzioner iako tuđa nega ni u kakvoj
vezi nije sa penzijom pa se tako bojim da će me odbiti i na CSR kada budem podnosila zahtev za dom
 

Back
Top